Készült: 2024.05.07.05:51:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2020.06.10.), 100. felszólalás
Felszólaló Dr. Fülöp Erik (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:46


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÜLÖP ERIK (független): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársak! Számomra a hazaszeretet elválaszthatatlan részét képezi az állatok és a környezetünk szeretete, és állatvédelmi, környezetvédelmi politikusként én leginkább ilyen szemmel vizsgáltam meg a 2021. évi költségvetés-tervezetet. Szeretném önöket emlékeztetni arra, hogy a tavalyi költségvetés elfogadásakor az idei évre 70 millió forint összeget juttatott a jelenlegi kormány, illetve az Országgyűlés állatvédelmi feladatokra, annak a több mint 300 állatvédelmi szervezetnek a támogatására, amelyek nap mint nap megfeszített munkával próbálnak állatokat gyógytani, menteni, menekíteni és rehabilitálni.

Ez a 70 millió forint volt az idei évben arra szánva, hogy az állatmenhelyeket, az ebrendészeti telepeket próbálják fenntartani, korszerűsíteni, fejleszteni az őket üzemeltetők. A hatóságok által kimenekített állatok elhelyezését is ebből a minimális összegből kellett megoldani, ivartalanításra is ebből kellett szánni, a lakosság tájékoztatására és természetesen a jövő generációjának, a jelenlegi gyermekeknek, a fiataljainknak az állatok szeretetére történő oktatására és nevelésére is ebből az összegből kellett kiszorítani.

Összehasonlításként én szeretném azért önöknek felhívni a figyelmét arra, hogy csak az idei évben a Pálinka Nemzeti Tanács nagyobb összeget kapott, mint amit állatvédelemre szánt az Országgyűlés ebben az évben. Én azt elhiszem, hogy a magyar emberek szeretik a pálinkát, de azt kell mondanom, hogy az állatokat még jobban szeretik, úgyhogy ki kell jelentenünk, hogy ez az összeg annyira megalázó volt  és sajnos a jövő évben sem találtam jelentős emelkedést ezekben a számokban , hogy sajnos az Országgyűlésnek, a jelenlegi kormányzatnak igazából nincs fogalma arról, hogy jelenleg milyen állapotban van Magyarországon az állatvédelem.

Én úgy érzem, azt gondolom, ha nem lennének az elhivatott állatvédők, nem lennének az elhivatott önkéntesek, nem lennének a nagylelkű felajánlások, a nagylelkű adományozók, akkor egy állatvédelmi katasztrófa alakulhatna ki ma Magyarországon.

Ezt azért merem kijelenteni, mert bizonyára önök is tisztában vannak azzal, hogy a menhelyek, az ebrendészeti telepek túlzsúfoltak, gyakran 200 százalékosan működnek. Sajnos nincs országos ivartalanítási akció, csak helyi szinten, lokális szinten valósulhatnak meg. Mindezek miatt egy hatalmas nem kívánt túlszaporulat jelentkezett Magyarországon, ami már-már a balkáni állapotokra emlékeztet, vagy azt idézheti.

(19.20)

Sajnos meg kell említenünk azt is, hogy szinte nap mint nap olyan brutális állatkínzásos bűncselekmények borzolják fel a kedélyeket, kerülnek be a médiába, ami azt mutatja, hogy a jelenlegi rendszerünk, a jelenlegi szabályozásunk nem jó. Éppen ezért jelenthetjük ki, hogy radikális változásra van szükség az állatvédelem területén. Az egyik benyújtott költségvetési módosító javaslatom is pontosan ebbe az irányba mutat, mégpedig, amit az előbb említettem, hogy szinte nap mint nap kerülnek elő brutális, embertelen állatkínzások, csonkítások, kivégzések, ez azt mutatja, hogy a jelenlegi szabályozási rendszer nem jó.

Nagyon sok esetben a rendőrség leterheltsége miatt nincsenek meg az elkövetők, nagyon sok esetben az eljáró rendőri szerveknek nincsen meg az a szakképzettségük, amellyel valóban egy olyan anyagot tudnának előkészíteni akár az ügyészség, akár a bíróságok részére, amiből az állatkínzókat méltóképpen el lehetne ítélni.

Ezért azt gondolom, hogy már nem várathat tovább magára az állatrendőrség felállítása, úgyhogy az egyik módosító javaslatom elkülönített szervezetként állatrendőrség felállítását javasolja. Erre vannak nemzetközi példák akár az Egyesült Államokban, akár Hollandiában, és az általunk sokszor lesajnált Romániában is a jövő évben ilyen kezdeményezéseknek lehetünk tanúi.

Fontos azt is kiemelnem, hogy az idei évi 70 millió forint, illetve a jövő évben hasonló összeg annyira kevés az állatvédelmi szervezetek támogatására, annak a több mint 300 civil szervezetnek, alapítványnak, nonprofit szervezetnek, egyesületnek a támogatására, amelyek nap mint nap jelentős gondokkal küzdenek. Ezt is több alkalommal hangsúlyoztam már, hogy sajnos a koronavírus-járvány miatt egyre nehezebb helyzetbe kerültek, és tényleg csak az önkéntesek saját felajánlásai, a nagylelkű adományozók kötelezettségvállalásai miatt maradhatnak ők életben és végezhetik az áldozatos tevékenységüket a jelenlegi pillanatban is. Úgyhogy a módosító javaslatomban arra tettem a tisztelt Országgyűlés elé egy javaslatot, hogy 200 millió forinttal ez a jövő évben egy rendkívüli emelkedést jelenthetne, amellyel támogathatnánk, és biztonságosabb állatvédelmi, civil szervezeti együttműködést tudnánk teremteni ezen szervezetek részére.

Fontos megjegyezni azt is, hogy a jelenlegi probléma egyik gócpontja vagy kiindulási oka az a nem kívánt túlszaporulat, amely visszavezethető arra, hogy országos szinten ivartalanítási programok nem voltak, egy-egy megye, egy-egy település, egy-egy járás az, ahol bármiféle ilyen jövőbe mutató, példaértékű kezdeményezés elindult, de azt gondolom, hogy elengedhetetlen feladat az Országgyűlés előtt, a magyar kormány előtt az, hogy országos ivartalanítási akció keretében próbálja ezt a nem kívánt túlszaporulatot megelőzni. Éppen ezért harmadik módosító javaslatom erre vonatkozott, 200 millió forint elkülönítését szeretném kérni a tisztelt Országgyűléstől.

A negyedik módosító javaslatom pedig a jövő generációjának a nevelése, elsősorban az állatok és környezetünk szeretetére, védelmére történő tanítása, oktatása. Jelenleg is vannak olyan karitatív civil szervezetek, olyan állatvédő szervezetek, környezetvédő szervezetek, amelyek megpróbálnak óvodai, iskolai csoportokhoz, osztályokba bejutni, és ott megpróbálják a felnövekvő generációt tanítva, oktatva nevelni, viszont azt gondolom, hogy ez édeskevés, és sajnos ezek a szervezetek is olyan szinten leterheltek, hogy országos kihatása nincsen az ő áldásos és áldozatos munkájuknak.

Úgyhogy én azt szeretném kérni az Országgyűléstől és a tisztelt kormánytól, hogy a jövő évre vonatkozóan egy minimális összeget, egy 50 millió forintos támogatási keretet legyen szíves elkülöníteni erre a fajta tevékenységre. Nekem is van gyermekem, egy kislányom, csakúgy, mint önök közül sokaknak van gyermekük, unokájuk, és azt gondolom, hogy nem kell felhívni a figyelmet, vagy nem kell azt ecsetelni, hogy a világ talán egyik legcsodálatosabb érzése az, amikor azt a fajta gyermeki szeretetet látjuk, amikor egy hozzánk talán legközelebb álló személy az állatok szeretetét megtapasztalja, megérinti; és nemcsak egy boldog szempár csillogását láthatjuk nap mint nap, hanem két szempár csillogását is, hiszen az a fajta szeretet, amelyet egy állat adhat, azt gondolom, semmivel nem téveszthető össze.

Az általam javasolt összegek 1,5 milliárd forintos tételt tesznek ki, ami, én úgy hiszem, hogy a 23 000 milliárdos főösszegű költségvetési összegben egy elenyésző pontot jelenthetne, viszont több százezer, sőt megkockáztatom, több millió olyan állatszerető és környezetvédő gondolkodású, elkötelezett, elhivatott, jóérzésű és hazaszerető magyar állampolgár van, akik számára ez a költségvetésben egy nagyon kis pontot jelentő 1,5 milliárd forintos tétel hatalmas csodát jelenthetne, és szinte a világot megválthatnánk vele. Úgyhogy én ennek a több millió magyar embernek a nevében szeretném kérni a legmélyebb tisztelettel az Országgyűlést, illetve a kormányt, hogy támogassa ezen módosító javaslatokat.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai