Készült: 2024.05.12.02:50:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (1999.12.08.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Salamon László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:34


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SALAMON LÁSZLÓ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! A szó igazi értelmében egyedülálló alkalomnak vagyunk részesei. Annak a törvényjavaslatnak a tárgyalásához fogtunk most hozzá, melyben ezer esztendővel ezelőtt történt államalapításunkra, Szent István király művére emlékezünk és melyben az ezeresztendős államiságunk szimbólumának, a Szent Koronának tisztelettel adózunk. Ehhez az évfordulóhoz hasonló csupán egy volt a magyar történelem során, a honfoglalás ezeréves évfordulója, melyet 1896-ban ünnepelt meg a nemzet. Szent István király műve, melynek első építőköveit még atyja, Géza fejedelem helyezte el a magyar állam építményének alapjaiban, ezer esztendővel ezelőtt sorsfordulót képező döntés eredményeként született meg.

A kereszténység felvételével, a keresztény Európába történt beilleszkedéssel és a nemzet élete politikai kereteinek, a magyar államnak megteremtésével a magyarság a megmaradást és a jövőt nyerte meg, elkerülve számos nomád nép gyászos sorsát, a szétszóratás és a pusztulás alternatíváját. Ugyanakkor Szent István király olyan sziklára építette az állam építményét, melyen ez az állam ezer esztendőn át, dacolva hódítókkal és elnyomókkal a legsúlyosabb viszontagságokat és megrázkódtatásokat is túlélve, a kor igényeihez újra és újra alkalmazkodva, fejlődve és megújulva egy évezreden keresztül a nemzet életének intézményes politikai kereteként szolgált. Hasonlóképpen szilárd sziklaként szolgált az a kereszténység is, mely az elmúlt ezer esztendőben nemcsak hit és erkölcs, hanem életforma és kultúra is volt a magyarság és a vele együtt élő más népek számára.

A Szent Korona a magyar történelem egyedülálló ereklyetárgya, a magyar államiság jelképe. Ez az ereklyetárgyunk ősi címerünknek részét képezte és részét képezi jelenleg is. A Szent Korona számos más ország történelmében használatos királyi koronához képest nem egyszerűen az uralkodó dekóruma volt, hanem olyan koronázási ékszer, mely a történelem során a közhatalom forrásaként jelent meg, és e minőségében elszakadva az egyes uralkodóktól, sőt történelmünk során olykor egyes uralkodóinkkal szemben is az államiságot jelenítette meg. Ezért történelmünk során a nemzet mindig különös gonddal óvta és vigyázott erre az ereklyetárgyra. Hunyadi Mátyás uralkodása óta az Országgyűlés törvényben gondoskodott őrzéséről, különleges tiszteletét és féltését jelezte, hogy az 1848-49-es szabadságharc bukását követően, illetve a II. világháború végén, akik felelősséget éreztek, illetve felelősek voltak a Szent Korona sorsáért, annak elásásával igyekeztek megakadályozni, hogy idegen hatalom kezére jusson. Sok viszontagság után az Egyesült Államok kormánya csak olyan garanciák mellett volt hajlandó az akkori pártállami kormányzat kezébe adni, hogy a Szent Korona a nemzettől a jövőben se választhassék el.

Tisztelt Képviselőtársaim! E vita megkezdését megelőzően egyes nyilatkozatok, illetve a bizottsági viták előrevetítik annak árnyékát, hogy a törvényjavaslatunkat nem fogjuk tudni az ünnepi alkalomhoz nem illő vitáktól megóvni. A Fidesz-Magyar Polgári Párt szeretné, ha ez nem így lenne, és sajnálná, ha az öröm érzését üröm árnyékolná be. Ennek jegyében kérem engedjék meg, hogy vezérszónoki felszólalásomban ne előlegezzem meg a vitát, és ne térjek ki egyes ellenzéki pártok által előzetesen olyan vitásnak jelzett kérdésekre, melyek itt a parlament plenáris ülésén hivatalos pártfrakció álláspontként eddig még nem hangzottak el. Ígérjük, hogy a magunk részéről mindent elkövetünk, hogy az egyébként elkerülhetetlennek tűnő további vita minél kisebb árnyékot vessen az ünnepi alkalomra. A Fidesz-Magyar Polgári Párt nem elzárkózva a javaslat jószándékú tökéletesítésétől, a törvényjavaslatot egészében támogatja és az Országgyűlésnek elfogadásra ajánlja.

Végül szeretnénk hangot adni annak a vágyunknak, hogy ezt, a nemzedékek sorában csak egyszer előadódó történelmi alkalmat a millenniumi ünnepségek eseménysorozatát és az ezt útjára indító jelen törvény megszületését közösen, egyetértésben és szeretetben ünnepeljük meg. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok felől.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai