Készült: 2024.09.22.19:23:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

329. ülésnap (2013.11.26.), 20. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Fideszes Képviselőtársaim! Engedjetek meg, engedjenek meg egy személyes megjegyzést. Akkor, amikor július végén a tusnádfürdői nyári szabadegyetemen ott ültem Tőkés László és Orbán Viktor mellett, és elhangzott ez az ominózus kijelentése Tőkés Lászlónak, akkor nem gondoltam volna, hogy egy főbenjáró bűn elkövetésében segédkezem. Az elmúlt négy hónap egy hisztériakeltés jegyében telt el Romániában. (Novák Előd: Ez nem frakcióülés!) Az elmúlt négy hónap alatt nagyon sok vélemény megfogalmazódott azzal kapcsolatban, hogy mi ennek a hisztériakeltésnek az oka, ami Tőkés Lászlót érinti az elmúlt hónapokban, de úgy gondolom, senki sem fogalmazta meg ezt olyan jól, mint három román újságíró az elmúlt napokban.

(9.50)

Ennek a három román újságírónak a neve: Stefan Ciocan, Victor Lungu és Patrick Hillerin. Úgy fogalmaztak, hogy a Securitate Tőkés Lászlónak soha nem tudta megbocsátani Temesvárt, a romániai forradalmat.

Azt gondolom, hogy ez a három román újságíró fején találta a szöget, egyetértek velük. A román becsületbíróság döntése, Tőkés László megfosztása a Románia csillaga kitüntetéstől, nem más, mint a Securitate bosszúja. 25 év után a Securitate bosszúja zajlik Romániában.

November 20-án a Külügyminisztérium közleményt kellett kiadjon, majd másnap be kellett kéretnünk Románia nagykövetét, Victor Miculát, és ismertetnünk vele ezt az álláspontunkat.

Miért bírálja egy független testületnek a véleményét Magyarország? Tisztelt Képviselőtársaim! Először is a független testület nem független. Ne tegyünk úgy, mintha független lenne ez a testület! Románia miniszterelnöke, Victor Ponta kezdeményezte a Tőkés László-ellenes eljárást, és akkor nem beszéltem még arról, hogy kik a tagjai ennek az állítólagos független testületnek.

Miért gondoljuk, hogy Magyarországnak véleményt kell nyilvánítani ebben a kérdésben? Két okból. Először is azért, mert a magyar-román jövőt meghatározó módon érinti, hogy milyen alapokra építjük a jövőt. Magyarország 1989-es alapokra szeretné építeni Magyarország és Románia kapcsolatát. Temesvár szellemében szeretnénk az elkövetkezendő években építkezni, a jogállam alapján, az emberi és a kisebbségi jogok tiszteletben tartása alapján, az úgynevezett kölcsönös érdekeken alapuló stratégiai partnerség alapján szeretnénk építkezni. Azt kell mondanunk, hogy nem a Románia csillaga becsületbírósága számunkra az igazi Románia, hanem ennek a három román újságírónak a hangja az igazi Románia, amely úgy fogalmazott, hogy még mind a mai napig nem tudták megbocsátani Tőkés Lászlónak Temesvárt, a romániai forradalmat.

Másodszor pedig azért kell szólnunk, mert a romániai magyarság megfélemlítésének az eszköze Tőkés László kitüntetésének a visszavonása, ezt pedig elfogadhatatlannak tartjuk. A Tőkés László-ellenes hecckampány beleilleszkedik egy hosszú, másfél éves folyamatba, amelybe a marosvásárhelyi orvosi egyetemtől elkezdődően az egyházi ingatlanok visszaadásával való packázás és számos egyéb intézkedés tartozik.

Ezért tisztelettel kéri Magyarország, a magyar kormány a román államfőt, Traian Băsescut, akinek egyébként a kezében van a döntés, hogy végül is elfogadja-e a becsületbíróság döntését vagy pedig azt visszautasítja, tehát tisztelettel kérjük a román államfőt, hogy ne hagyja Románia csillagát visszavörösödni. Románia csillagának a visszavörösödése nem érdeke sem a román népnek, sem pedig az erdélyi magyarságnak, sem pedig a kétoldalú kapcsolatoknak.

A magyar politikának pedig, úgy gondolom, ebben a helyzetben az a feladata, hogy megőrizze azt az egységet, amit az elmúlt napokban fel tudott vonultatni. A parlamenti pártok mindegyike és az erdélyi magyar politika is egységbe tudott újra állni Tőkés László mögé, mint ahogy azt tette annak idején élőláncban a temesvári parókia körül. Ezért azt szeretném kérni a magyar politikától, hogy alkossunk újra egy élőláncot Tőkés László védelmében. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai