Készült: 2024.09.22.21:42:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2006.11.24.), 282. felszólalás
Felszólaló Tatai-Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:23


Felszólalások:  Előző  282  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Gulyás képviselő úr az imént felhívta a figyelmet arra, hogy nagyobb felelősséggel kell módosító indítványokat beadni. Én 15. számon adtam be az egyik módosító javaslatomat, amely 9. számon és 416. számon került be az ajánlásba.

Ha a kérdés úgy vetődik föl, hogy az önkormányzatok számára az szja-részesedés százalékát emelni vagy csökkenteni szeretném, akkor természetesen emelni szeretném. Tehát amikor az fölvetődött az előkészítés során, hogy lehetséges-e a csökkentése az szja-részesedésnek, akkor én sem támogattam ennek bármiféle csökkentését. Amikor fölvetődött, hogy az oktatási normatívák milyen módon lesznek előkészítve, akkor természetesen ott is azt szerettem volna, ugyanúgy, ahogy minden képviselő, hogy ezek minél magasabbak legyenek. Amikor aztán végül összeállt a költségvetés, és szembesültünk azzal, hogy az önkormányzatok forrásai közül, mondjuk, hármat kiemelek, az szja-részesedést, kiemelem a normatív támogatást és a települések egy jelentős része a kistérségi rendszerben kaphat még támogatást, akkor az derült ki számomra, hogy van egy településtípus, az 1500-3000 közötti falvakról van szó, amelyek ugyan társulhatnak a környező községekkel, ha vannak kisebb települések a környékükön, de egyébként egy iskolára való gyerek ezeken a településeken összejön, évfolyamonként átlagos vagy átlagnál magasabb létszámmal egy-egy osztály működik. Tehát ezekben az iskolákban a társulás, úgy, hogy utaztassák a gyerekeket, nem közpénz-megtakarítást, hanem növekedést jelentene, nem jobb körülmények közé kerülnének, hanem gyengébb körülmények közé, és tulajdonképpen nincs is értelme ilyen esetben a gyerekeket a lakóhelyükről elvinni.

Ezek a települések, ha áltársulásokat nem működtetnek, nem juthatnak hozzá a kistérségi támogatásból közoktatási célra egyetlenegy fillérhez sem, és ha nem végeznek nemzetiségi képzést és egyéb kiegészítő képzést, mert éppen az adott településen nem laknak nemzetiségiek, akkor tulajdonképpen csak az alapnormatíva jut ezeknek az önkormányzatoknak közoktatási célra.

Azt tapasztalom a választókerületemben, hogy ezek a falvak nagyon nehéz helyzetben vannak, mert kevés pénzt kapnak az szja-részesedés címén, kevés pénzt kapnak közoktatási normatíva címén, és nem jutnak hozzá a kistérségi forrásokhoz. Ezekkel a településekkel kell valamit kezdeni. Itt elsősorban nem mint oktatással foglalkozó politikus nyújtottam be javaslatomat, hanem mint egyéni körzetben megválasztott képviselő, akinek a választókerületében van 10-12 ilyen település. Tulajdonképpen oktatáspolitikusként rendben lévőnek is találom a költségvetést, hiszen az oktatási törvény előírja, hogy mennyi órát kell a gyerekeknek egy iskolában megtartani, hogyha törvényesen működik az iskola, a törvény előírja, hogy a fenntartó ezt a munkát finanszírozza. Tehát nem oktatáspolitikai kérdésről, hanem településpolitikai kérdésről van szó, és bizony végig kell gondolni, hogy a rendelkezésre álló szűk forrásokat milyen módon osszuk szét a települések között.

Az én javaslatom világosan vállalja azt, hogy a kisebb településekre kíván nagyobb forrást átcsoportosítani a rendelkezésre álló pénzből, sok esetben a nagyobb ipari teljesítménnyel, több munkahellyel rendelkező nagyobb települések rovására, ezt világosan meg kell mondani. Emiatt én azt gondolom, hogy itt a nézeteltérés nem politikai természetű, hanem egészen más természetű. Mindenesetre szerettem volna a parlament figyelmét fölhívni azoknak a településeknek a gondjára, amelyek nem aprófalvak, nem nagyvárosok, ugyanakkor a lakosság egy jelentős része él ott, és a beterjesztett költségvetés alapján a pozíciójuk az átlagosnál lényegesen rosszabb lesz a következő költségvetési évben.

Nem biztos, hogy én megtaláltam a módosító javaslatommal az egyetlen üdvözítő megoldást, de mindenképpen a parlament mindkét oldalának és a kormányzatnak a figyelmét szeretném fölhívni arra, hogy valóban - és azzal zárom, amivel kezdtem, Gulyás képviselő úr szavaival - nemcsak a módosító javaslatokat, hanem az előterjesztéseket is egy kicsit nagyobb felelősséggel kell előkészíteni, és ha nem sikerül ez, akkor a módosító indítványokhoz viszont támogatást kellene nyújtani, hogy korrigálni lehessen a beterjesztéssel előállított aránytalan helyzetet.

Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  282  Következő    Ülésnap adatai