Készült: 2024.09.23.07:46:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2006.11.24.), 124. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:46


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Amikor az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottságban megtárgyaltuk a költségvetési törvény általános vitára való alkalmasságát, akkor ellenzéki képviselőtársaim az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium költségvetésével kapcsolatban nem azt tették szóvá, hogy ez a költségvetés túlzottan nagy lenne, hanem éppen az ellenkezőjét, azt mondták el, hogy bizonyos területekre, például a büntetés-végrehajtás területére inkább újabb összegeket kellene adni, amivel egyébként mi ott maximálisan egyetértettünk. Ehhez képest nagy meglepetéssel tanulmányoztam át az IRM költségvetéséhez benyújtott ellenzéki indítványokat. Mindösszesen 2 milliárd 788 millió forintot szeretnének elvenni e minisztérium költségvetéséből ellenzéki képviselőtársaink.

Összességében az IRM persze nem jár úgy, mint néhány más terület, ahol az ellenzéki képviselők többszörösen kívánják elvenni az ott lévő összegeket, de néhány meglepő számra azért szeretném felhívni a figyelmet.

Az IRM számára a dologi kiadásokra a tervezet szerint 2 milliárd 140 millió forint jutna, ebből 1 milliárd 600 milliót három elegáns mozdulattal szeretnének elvenni, mintegy ötödére csökkentve az erre szánható összeget. Az igazságügyi hivataloktól 680 millió forintot szeretnének elvenni. Szeretném elmondani, hogy például e hivatalok költségvetéséből tudjuk fedezni a nagyon népszerű nép ügyvédje intézmény kiadásait. Erről majd saját módosító indítványaink címén külön szeretnék szólni. De el kívánnak venni pénzt a szakértői intézetektől, az oktatási igazgatástól.

Azért nálunk is van olyan terület, amelyik nemcsak hogy teljesen becsukhatná a kaput, hanem még nekik kellene visszafizetniük, ilyen az informatika fejlesztése, amelyre a törvényjavaslat 160 millió forintot szán, és az ellenzéki képviselők 260 millió forintot szeretnének ebből a 160 millióból átcsoportosítani más célra.

Nem csak ebből a szempontból meglepő egy másik indítvány, ahol a társadalmi bűnmegelőzésre szánt 191 millió forintból 133 millió forintot szeretnének elvenni. Sokszor halljuk azt, hogy mennyire fontos a bűnmegelőzés. Úgy tűnik, hogy csak szavakban fontos, amikor felelősen kéne eljárnunk, és erre megfelelő összegeket juttatni, akkor már nem annyira. Erről nekem az jut eszembe, hogy amikor a jobboldal volt kormányon, akkor igaz, hogy elsősorban a büntetési tételek szigorításával, de szavakban mindenképpen a bűnözés elleni harcról szóltak. Most innen is elkerülne pénz.

Ahogy említettem, Bárándy Gergely képviselőtársammal olyan indítványt nyújtottunk be, amely, ha nem is nagyon nagy mértékben, de növelné ennek a minisztériumnak a költségvetését, méghozzá éppen a nép ügyvédje intézményéhez, a jogi segítségnyújtáshoz szeretnénk odautalni kétféle módon új eszközöket. Az egyik egy nagyon alacsony összeg, 15 millió forint, de nagyon fontos lenne. Jelenleg a jogi segítők 2500 forintos óradíjért dolgoznak, ami a piaci árakkal abszolút nem összehasonlítható, de például még a kirendelt védőnek is 3000 forint az óradíja. Szeretnénk, ha ez náluk is 3000 forintra felemelkedhetne. Meg kell mondanom egyébként, hogy Európában tán a legalacsonyabb óradíjjal dolgoznak a mi jogi segítőink.

A másik egy kicsit nagyobb összeg, de egy költségvetésen belül talán elviselhető, ez egy 141 millió forintos plusztámogatás lenne, amit szintén az igazságügyi hivatalok kapnának meg azért, hogy végre a peres eljárásokban is részt vehessenek a jogi segítők. Azt hiszem, igen fontos az, hogy azok az emberek, akik nem tudják megfizetni a jogi segítségnyújtást, ők ne csak az iratok elkészítésében, a tanácsadásban kapjanak segítséget, hanem a peres ügyekben is. A minisztériumban kidolgoztak egy olyan megoldást, amellyel viszonylag költségtakarékosan - úgy tűnik, ezért lenne rá elegendő 141 millió forint -, de ez a része is megindulhatna a jogi segítségnyújtásnak.

Végül olyan indítványokról szeretnék szólni, amelyek, hála istennek, nem kerültek beadásra. Sokakban volt olyan félelem, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanács által benyújtott költségvetési javaslathoz érkeznek majd módosítók. Sajnos, az elmúlt években ez nemegyszer megtörtént. Korábban pedig, amikor még a törvény szerint nem az Igazságszolgáltatási Tanács készítette elő a költségvetési tervezetet, hanem csak egy javaslatot tett rá, abban az időszakban pedig általában a Pénzügyminisztérium már alapvetően benyújtott egy másik tervezetet; most sem az ügyészség költségvetéséhez, sem a bíróság költségvetéséhez, de ugyanúgy elmondhatjuk az Alkotmánybíróságot, az állampolgári jogok biztosának hivatalát, ezekhez sem érkeztek olyan indítványok, amelyek csökkentették volna ezeket a javaslatokat. Úgy gondolom, van, amikor annak is örülni kell, ha nem érkezik indítvány.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai