Készült: 2024.09.19.05:22:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

144. ülésnap (2008.05.06.), 6. felszólalás
Felszólaló Kormos Dénes (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORMOS DÉNES (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt hetekben, hónapokban egyre gyakrabban hallunk olyan felvetésekről itt, a parlamentben és a parlamenten kívül is, hogy hogyan lehetne javítani, hogyan lehetne erősíteni Magyarország versenyképességét, hogyan lehetne az itt élők esélyeit javítani. A különböző javaslatok, gazdaságpolitikai megfontolások, adó- és egyéb szempontok mellett alkalmanként megjelenik az emberi erőforrások, a képességek és a tehetségek ügye is. Meggyőződésem, hogy egy képességigényes, tudásalapú gazdaság fejlesztése nem képzelhető el anélkül, hogy egy országban a tehetségeket, a különleges adottságokkal és képességekkel bíró fiatalokat, felnőtteket segítsük, és ennek egy meghatározott, integrált nemzeti rendszere alakuljon ki.

A tehetségek segítésének, gondozásának Magyarországon évszázados hagyományai vannak. Mára elmondhatjuk, hogy számos állami, egyházi, civil kezdeményezés jelent meg, sőt az utóbbi időben örvendetes, hogy a gazdaság szereplői, vállalkozók az általuk létrehozott alapokkal, alapítványokkal is segítik ezt a programot. Emellett azonban azt kell elmondanunk, hogy a szakmailag megalapozott, térségeket átfogó hálózatok száma kevés, ami felveti azt a problémát, hogy ha valahol, az ország egy-egy részében ilyen jellegű programok, hálózatok, szolgáltatások nem működnek, akkor az egyenlő hozzáférés esélye adott esetben sérülhet.

A tehetségfejlesztés nemcsak a családok magánügye, nemcsak az oktatás ügye, hanem egy valódi esélyjavító, társadalomépítő program is. Társadalomépítő program akkor, amikor valóban jó példáját láthatjuk annak, hogy politikai erők, szakmai erők, civil szervezetek képesek ebben együtt gondolkodni. Jó példa volt erre ez év februárjában a tehetségügyi konferencia Budapesten, ahol a köztársasági elnök úr, a miniszterelnök úr, miniszterek és különböző szervezetek képviselői egyhangúlag tették le nyilatkozatukat, hogy nemzeti szintű tehetségprogram megalkotására szükség van. Ugyancsak komoly előrelépést jelent, hogy az Új Magyarország fejlesztési tervben zászlóshajóprogramként megjelent a "Magyar géniusz" program, és a különböző más kapcsolódó programokban is helyet kapott a tehetségügy.

(Az elnöki széket Mandur László, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

El kell azonban mondanunk, hogy a 2013-ig terjedő programot követően is, azon túlmenően is szükség van egy hosszú távú, koordinált nemzeti programra. Éppen ezért arra teszek, arra teszünk javaslatot a tisztelt Háznak, és bízom benne, hogy ehhez a javaslathoz meg tudjuk nyerni valamennyi parlamenti párt támogatását, a szakmai és civil szervezetek együttműködését is, hogy Magyarországon egy kiszámítható, hosszú távon fenntartható, a szakmai sokszínűséget megőrző, nemzeti tehetségprogram jöjjön létre. Reményeink és javaslataink szerint még ebben az évben, az őszi ülésszakon, ha az Országgyűlés ezt el tudja fogadni, akkor nagyon komoly lépést tehetünk előre. Ennek a programnak a megalkotásában számítunk az állami szereplőkre és mindazokra, akiket a korábbiakban megemlítettem.

A pályázati programoknak vége van, láttunk már ilyet, és kiszámítható módon folytatódni kell a programoknak, éppen ezért úgy gondolom és úgy gondoljuk a szakmai szervezetekkel együttesen, hogy a Magyar Országgyűlésnek célszerű lenne létrehozni egy nemzeti tehetségalapot. Egy olyan alapot, amely koordinálja és integrálja a jelenleg meglévő sokféle forrást, nyitott alapként működik, amihez lehet csatlakozni, befizetéseket lehet tenni, és a különböző magánkezdeményezésekkel, alapítványokkal együtt egy kiszámítható állami szerepvállalás is megjelenik a hosszabb távú, fenntartható működés érdekében.

Harmadik elemként nagyon fontosnak gondoljuk, hogy egy érdemi, folyamatos párbeszéd működjön, nevezetesen egy nemzeti tehetségkoordinációs fórum létrehozását célszerűnek és fontosnak ítéljük, annak érdekében, hogy a sok szereplő és az állami szereplők elképzeléseiket, programjaikat időről időre egyeztessék.

Tisztelt Ház! Arra kérem a jelenlévőket, a programban érintetteket és elkötelezetteket, hogy 2008-ban végre jussunk el oda évszázados hagyományaink alapján, hogy Magyarországon újra nemzeti tehetségügyről és nemzeti tehetségprogramról beszélhetünk. Ez mindannyiunk érdeke.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai