Készült: 2024.09.21.02:15:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2015.03.02.),  97-103. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:51


Felszólalások:   91-97   97-103   103-109      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 101 igen szavazattal, 44 nem szavazat mellett, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Staudt Gábor, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az igazságügyi miniszterhez: „A nagy ígérgetések ellenére valóban lemondott a kormány a bírósági végrehajtási rendszer átalakításáról?” címmel. Staudt Gábor képviselő urat illeti a szó.

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Jobbik meggyőződése szerint az önálló bírósági végrehajtói rendszer nem megreformálható, teljes átalakításra van szükség.

A visszaélésszerű működés egyik oka, hogy a végrehajtók profitorientált vállal­kozóként működnek, ezért sok esetben a saját érdekeik megelőzik a végrehajtást kérők és az adósok igényeit. Ez a kapita­lizmus világa - mondhatnák önök, de ahogy az egyéb állami feladatok esetében sem profit­orientált vállalkozásokként működnek, úgy a végre­hajtások területén is tájidegen ez a hozzáállás. Képzeljük csak el, mi lenne, ha a rendőrök fizetése a kiszabott bírsá­gokhoz vagy a bírók illetménye a börtön­be zárt emberekhez igazodna? Számunkra az állami ítéletek végrehajtása ugyanolyan közfeladat, mint a rendőrség, a bíróság vagy az ügyészség munkája.

A közelmúltig bíztunk abban, hogy a kormány és a Fidesz-KDNP országgyűlési többsége belátja, hogy a jelenlegi rendszer egy gazdasági vágóhídként működik, és száműzni kell a profitorientált szemléletet. A Fidesz-KDNP frakcióülését követően hideg­zuhany­ként ért minden jó érzésű embert, hogy szőnyeg alá söpörték a problémát, és valódi megoldások helyett tulajdonképpen csak lózungokkal álltak elő, erősebb állami kontrollt ígértek, de a rendszer teljes átalakítása mint megoldás elmarad. Vagyis gazda­godjanak tovább a végrehajtók, a rendszer tulaj­donképpen jól van így. Fellélegezhetnek a végre­hajtók, és csalódottan könyvelhetik el az adósok és a végre­hajtást kérők, hogy járandóságaik jó része továbbra is magán­vállalkozóknál landol.

(15.50)

A kormány a végrehajtók elszámoltatását ígérte. Jelenleg is miniszteri biztos vizsgálja a kamara és remélhetően a végrehajtók tevékenységét. A sajtóból tudhatjuk, hogy fegyelmi eljárások várhatóak, de büntetőfeljelentésekről még nem hallhattunk híreket. Mi minden segítséget megadunk a végrehajtók elszámoltatásához, de nem szeretnénk, ha a vizsgálatot nem követnék tettek, adott esetben büntetőeljárások. Azt sem értjük, hogy a miniszteri biztos vizsgálatának befejezése előtt hogyan állíthatja az igazságügyi miniszter és a Fidesz-frakció, hogy a jelenlegi rendszer megtartása az egyedüli üdvös megoldás.

Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy érzem, hogy a nagy szavak ellenére a kormány nem kellőképpen elkötelezett a végrehajtók elszámoltatása terén. Továbbra is állítjuk, hogy az önálló bírósági végrehajtás rendszere megbukott, visszaélésszerűen működik és nem megreformálható. Új, nonprofit állami rendszerre van szükség.

Kérdezem ezért: hol tartanak az elszámoltatással? Hány büntetőfeljelentés született a végrehajtók ellen? Hogyan jelenthetik ki a vizsgálatok teljes lezárása előtt, hogy továbbra is profitorientált bírósági végrehajtásban hisznek? Államtitkár úr, erre kérem érdemi válaszát. Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Répássy Róbert államtitkár úr válaszol. Megadom a szót.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kormány következetes álláspontja szerint a végrehajtás jelenleg is az állami igazságszolgáltatás részét képezi. A végrehajtásban jelenleg körülbelül háromezer ember tevékenykedik, a rendszernek biztosítania kell a végrehajtók mellett a végrehajtó-helyettesek, a végrehajtójelöltek és adminisztrációs munkatársaik feladatainak ellátását, az irodai tájékoztatási ügykezelési infrastruktúra fenntartását. A végrehajtók állami alkalmazottá tétele további 2500-2800 fő állami alkalmazott fizetésének és a teljes infrastruktúra felállításának és működtetésének költségeit foglalná magába.

Az a tény azonban, hogy a végrehajtók működésének költségeit nem az állam finanszírozza, hanem a végrehajtást kérők előlegezik, és végső soron az adósok viselik, nem módosítja azt az igazságot, hogy az igazságszolgáltatás zárókövének számító végrehajtás állami közfeladat, amelyet az állam felügyel.

A végrehajtási törvény és annak rendeletei az elmúlt húsz évben számtalan módosításon estek át. Ezek a módosítások azonban nem mindig váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. A kormány célja, hogy az eljárások hatékonyan, tisztességesen, különösen pedig az adósok tekintetében az emberi méltóság figyelembevételével folyjanak le. A sikertelenségre a jogalkotó az eljárás szabályainak pontosításával, egyre részletesebb kidolgozásával próbált eddig megfelelő választ adni.

Ebben a helyzetben olyan megoldás nyújthat jobb eredményt, amely nem kizárólag a végrehajtási folyamat egyre részletesebb szabályozása felé fordul, hanem állami felügyelet alá vonja a végrehajtók magatartásának és működésének felügyeletét, valamint a végrehajtók magatartása ellen benyújtott panaszok elbírálásának felügyeletét. Ebben a kérdésben március 1-jével lépett életbe az erről szóló kormányrendelet és igazságügyi miniszteri rendelet. Az Igazságügyi Hivatal már megkezdte a felkészülést, a panaszok kezelésének felügyelete március első munkanapján már teljes hatáskörrel működik. A végrehajtók magatartásának ellenőrzését végző szervezeti egység első ellenőrzéseit a felkészülést követően várhatóan április-május hónapban kezdi meg, az ellenőrzéseket pedig következetes fegyelmi eljárási gyakorlat fogja követni.

Tisztelt Képviselő Úr! A jogalkotásnak a végrehajtásra vonatkozó jogszabályban meg kell határoznia az eljárás alapelveit, amelyek a jövőben a végrehajtási kifogásokat elbíráló bíróságok és a felügyeletet ellátó állami szervek számára megfelelő zsinórmértékül szolgálhatnak. Ilyen alapelvnek tekintjük többek között az eljárás átláthatóságának és az eljárások ésszerű időben történő befejezésének követelményeit, a tisztességes eljárás követelményét, ezen belül fontosnak tartjuk rögzíteni, hogy a végrehajtó eljárása során tisztességes díjra és a feladat ellátásának szükséges költségeire jogosult.

Az állami felügyeletnek a jövőben a felügyeleti munka hatékonyságának növelése és az alapelvek érvényesülése érdekében a Végrehajtói Kamarában olyan módszerek és eljárások kialakítását szükséges megkövetelnie, amelyek képesek az egyes végrehajtási ügyek és az egyes végrehajtók munkájának hatékonyságát folyamatosan figyelemmel kísérni, és lehetőséget teremtenek akár a felügyeleti, akár a jogalkotói beavatkozásra, ha nemkívánatos eltérés következik be.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormány tehát határozottan fellép a végrehajtást elszenvedők érdekei érdekében. Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr, a válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Konkrétumokat nem hallottunk. Hány büntetőeljárás indult? Hol tart az átvilágítás? Ha az átvilágításnak még nem tartanak a végén, honnan tudják, hogy a nonprofit rendszer nem lenne jó? Nem szeretnénk nemzeti végrehajtóboltokat, államtitkár úr. Nem a piac újrafelosztására van szükség, hogy a jelenlegi garnitúrát esetleg elzavarják, és a profit érdekében fideszes haverokat nevezzenek ki. Nem ezt szeretnénk. Ezért szeretnénk addig az alapelvig eljutni, hogy nonprofit rendszerre van szükség.

De a Jobbik 2015-ben az önkéntesség elvét meghirdette, ezért ehhez az átvilágításhoz nagyon szívesen szakértőket nyújtunk társadalmi munkában a kormánynak. Jómagam is jelentkezek - hiszen szakképzettséggel bírok, ami a kormányrendelet 11. §-ában szerepel -, hogy társadalmi munkában az átvilágítást jómagam és jogász képviselőtársaim is segítik. Ha önöknek nincs titkolnivalójuk, akkor éljenek ezzel a lehetőséggel, hadd legyünk ott mi is, amikor ezt az átvilágítást elvégzik.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 107 igen szavazattal, 30 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Sallai R. Benedek, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a földművelésügyi miniszterhez: „Mikor jön el a kisgaz­dálkodók Magyarországa?” címmel. Sallai R. Benedek képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   91-97   97-103   103-109      Ülésnap adatai