Készült: 2024.05.04.06:31:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

160. ülésnap (2004.08.27.), 390. felszólalás
Felszólaló Dr. Papcsák Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:23


Felszólalások:  Előző  390  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PAPCSÁK FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Ígérem, igyekszem nagyon rövid összefoglalót adni a ma este elhangzottak tekintetében.

Azt gondolom, hogy nagyon-nagyon izgalmas volt ez a vita, mert hiszen olyan kérdések merültek fel, amelyek igazából nem is feltétlenül a mi számunkra, a politikum számára fontosak, hanem a mindennapok embere, a hétköznapi ember számára a legfontosabb. Egyetlen példával szeretném megvilágítani ezt. Ha egy vidéki településen megszüntetnek egy Volán-járatot, ez nem csupán egy egyszerű technikai járatmegszüntetést eredményez, hanem ez foglalkoztatási problémákat is, gazdaságpolitikai problémákat is előidéz, és a település kultúrájára és minden egyébre kihat. Ha mondjuk, a foglalkoztatásról beszélünk, akkor gondoljanak bele, egy vidéki kistelepülésen mással, mint a Volán-céggel nem lehet eljutni a nagyobb településre, ahova dolgozni mennek az emberek, a diákok nem tudnak iskolába járni, és ha megszűnik egy járat, akkor abban az esetben megszűnhet a falu. Ez egy civilizációs csatorna.

Tehát azt gondolom, nem szabad pusztán vagyoni vagy egyszerű közgazdasági szemlélettel vizsgálni egy-egy állami vállalat létét, nemlétét, értékesítését vagy nem értékesítését, hanem ezernyi szegmense van ennek a kérdésnek, leginkább egyébként társadalompolitikai kérdés, és igenis ki kell mondjuk, az államnak vannak olyan feladatai, amelyek másra soha át nem ruházhatók, ilyen például a közszolgáltatás. Szomorú vagyok egyébként, hogy a miniszter úr - bár tiszte szerint a nemzet szolgája, mert a tisztsége ezt jelenti - cinikusan közelítette meg ezt a rendkívül fontos kérdést. Szomorú vagyok azért is, mert az előterjesztésünkre azt mondta, hogy gazdaságilag ésszerűtlennek, jogilag abszurdnak tartja, politikailag pedig képmutatónak. Egy minisztertől méltatlan ez a megnyilatkozás egy országgyűlési határozati javaslattal szemben, amelyben egyébként, és ebben benne foglaltatik, ha végigmennénk mindegyik pontján, azt gondolom, hogy mind a háromra cáfolatot találunk.

A javaslat egyébként tartalmazza azt, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség frakciója is és maga a Polgári Szövetség is a magánosítás folyamatát jónak, a nemzetgazdaságra nézve üdvösnek tartja. Azonban nyilvánvaló, hogy elérkeztünk egy pontig, és ha sorra vennénk azokat a vállalkozásokat, amelyeket az 1. pontban fölsoroltunk, akkor jól látható, hogy az egyébként a jelenlegi kormányzat által értékesített agrárcégek közül csak kettő van itt, a többivel nem foglalkozunk. Azért, mert azt gondoljuk, hogy ez az a kettő vállalkozás, amelynek állami tulajdonban tartása indokolt.

Nem véletlen az sem, hogy szerettük volna, ha ma este az egyedi ügyek, egyedi cégek mentén vizsgálnánk meg ezt a kérdést, mert hiszen az egyedi ügyek mentén érthető meg leginkább ez a probléma. Nem véletlen, hogy ezek a cégek kerültek itt felsorolásra, mert ha csak a Nemzeti Tankönyvkiadót nézzük - egyébként méltatlanul keveset beszéltünk ma este ennek a cégnek a jelenéről, létéről; keveset beszéltünk róla, mert sokkal fontosabb cég annál, mintsem hogy néhány kétperces felszólalásban foglalkozzunk vele, illetve megköszönöm Tatai-Tóth Andrásnak, hogy foglalkozott ezzel a kérdéssel -, tehát a Nemzeti Tankönyvkiadó esetében az ÁPV Rt. üzleti tervében 2 milliárd forintot terveznek az értékesítéséből bevételként. Egy olyan vállalkozás esetében, amely nyilvánvalóan hatással van a magyar tankönyvpiac áraira, nyilvánvalóan a piac legfontosabb szereplője, és ezen keresztül az állam jelentősen tudja befolyásolni a családok helyzetét a tankönyvek áraival.

Végigmehetnénk minden vállalkozáson, én ezt nem teszem. Felidézem azt a megjegyzést, amit Rogán Antal képviselőtársam mondott: költségvetési mohóság, illetve emberi mohóság húzódik meg a jelenlegi kormányzati koalíció privatizációs szemlélete, illetve privatizációs gyakorlata mögött. Ezt mutatja egyébként a már időközben benyújtott képviselői módosító indítvány is.

Viszont szomorú aktualitása van az országgyűlési határozati javaslatunknak, mert a 2. pontban mi arra kérjük a kormányt, hogy ne tegyen semmilyen további visszafordíthatatlan lépést az ÁPV Rt. kezelésében lévő állami vagyonelemek értékesítésére vonatkozóan. Amikor ezt benyújtottuk, még nem tudtuk, de ma már tudjuk, hogy ennek, mivel a kormányfő lemondott, szomorú aktualitása van, és erre figyelemmel is kérjük az MSZP-SZDSZ-koalíciót, hogy ne tegyen semmilyen visszafordíthatatlan lépést, másrészről pedig támogassák a határozati javaslatunkat, és a felelőtlen értékesítést állítsák le.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  390  Következő    Ülésnap adatai