Készült: 2024.09.22.01:26:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (1998.11.04.),  206-210. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:   202-206   206-210   210-214      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Cseh Sándor úr, a MIÉP képviselője, kérdést kíván feltenni az igazságügy-miniszternek: "Van-e jogi, erkölcsi, etikai megoldás, vagy tényleg szükség lenne-e a lex Pokolra?" címmel. Hende Csaba államtitkár úr fog majd válaszolni.

Megadom a szót Cseh Sándor képviselő úrnak.

 

CSEH SÁNDOR (MIÉP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A mai napon, amikor a történelem ismételten emlékezni kényszerít bennünket, amikor talán egy kicsit érzékenyebbek is vagyunk, mint más napokon, amikor a kegyelet könnyeit törölgetjük, valami ismételten félelmet, riadalmat keltett bennünk. Amikor porladó mártírjaink, hősi halottjaink sírjánál jut eszünkbe, hogy a magyar parlamentnek törvényt illenék alkotni, hogy '56 elesettjei a nemzet hősi halottjainak legyenek tekinthetők, hogy özvegyeik hadiözvegyekké, árváik hadiárvákká legyenek minősíthetők, hogy a szabadságharc meghurcolt, megnyomorodott hősei hadirokkantakká legyenek minősíthetők, és a nemzet valamilyen módon törvényesen tudjon a megszenvedett keservekért kárpótlást nyújtani számukra, azon kell tipródnunk, hogy rend, béke, nyugalom vagy újabb fenyegetett bizonytalanság határozza meg eljövendő éveinket.

Kezembe került a szocialista Kispest című kerületi újság, mely az MSZP kispesti szervezetének lapja, melynek - szomorú - felelős kiadója Burány Sándor országgyűlési képviselő úr. Az újság 2. oldalán azt olvashatjuk, hogy a harmadik szabadon választott magyar kormány "hazug, vádaskodó, szedett-vedett", a miniszterelnök "kis mitugrász", az egyik miniszter "dilis", a kormány egyik koalíciós pártja "levitézlett bagázs", a magyar parlament egyik pártjának frakcióvezetője "fasiszta", akikkel az MSZP "túl finoman bánik a parlamentben. Ezekkel csak keményen lehet beszélni, és támadni kell őket" - biztat a szerző.

Kérdezem illendő tisztelettel és annak reményében, hogy megnyugtató választ kapunk: van-e jogi, erkölcsi, etikai megoldás, vagy tényleg szükség lenne a lex Pokolra?

Köszönöm szépen. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót válaszadásra dr. Hende Csaba államtitkár úrnak.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Magam is fájlalom, hogy az ünnepi megemlékezés méltóságát egy az ön kérdésére adott válasszal kell megtörnöm. A felvetés elől azonban kitérnem nem lehet. (Moraj az MSZP padsoraiban.)

A baloldali politikai agitáció és propaganda régi és bevett eszköze a névtelen olvasói levél. Többen emlékeznek még arra, hogy efféle levelekben kívánt az, úgymond, öntudatos munkásság halált Mindszenty bíboros fejére, és még többen emlékszünk a békés Vietnamot éltető, az imperialistákat szidalmazó, sajtóbeli ál-közfelháborodásra. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Te is írtál ilyeneket?)

A klasszikus magyar büntetőjog ténytartalom nélküli gyalázkodásnak nevezte azokat az eseteket, amikor valaki mást otromba jelzőkkel illet. Mivel ezek nem tényállítások, és nem is annyira minősítések, hanem önmagukban való gyalázkodások, a jogelmélet szerint tulajdonképpen nem is cáfolhatóak. A mai Btk. ezeket ezért a becsületsértés kategóriájába sorolja, ellentétben a hamis vagy valótlan tényeket tartalmazó rágalmazással. Az ilyesfajta esetek lex Pokol nélkül is bíróság elé vihetők, egyszerű becsületsértés címén. Ehhez tehát újabb törvényre nincs szükség, elegendőek a hatályos rendelkezések. Ennyit a dolog jogi vonatkozásairól.

Ami pedig az erkölcsi, etikai kérdéseket illeti: a levél írója - ha létezik egyáltalán - a fenti szöveggel önmagát minősíti. Minősíti továbbá a jelzett lap tartalmáért felelős személyeket az, hogy ezt a mocskolódást megjelentették. Hiszem azt, hogy nem minősíti viszont a lap olvasótáborát.

Végül engedjen meg a Toldi költőjétől egy sokak által ismert idézetet. "Ha egy úri lócsiszárral/Találkoztam s bevert sárral:/Nem pöröltem, - /Félre álltam, letöröltem." Bizonyosan tudom, hogy a megsértettekben megvan az Arany János-i alázat. De a kormány a helyén van! És ugyan hol vannak az úri lócsiszárok?

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Dr. Isépy Tamás, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzeti kulturális örökség miniszterének: "Milyen jövő vár a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarára?" címmel. Dr. Isépy Tamás képviselő úré a szó.

 




Felszólalások:   202-206   206-210   210-214      Ülésnap adatai