Készült: 2024.09.21.10:15:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (1999.06.01.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás gazdasági minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány megkülönböztetett figyelmet fordít az otthonteremtés elősegítésére, így az ön által is említett összehangolt és sokrétű szabályozási politikára törekszik, amely alapvetően nem szociális, hanem társadalompolitikai kérdésként kezeli a lakásügyet. Ez a lakáspolitika eltérő megközelítést jelent a korábbiakkal szemben, amikor a támogatási rendszer elsősorban az új lakásépítésekre helyezte a fő hangsúlyt, s kevesebb figyelem jutott az egyéb lakáspolitikai lehetőségekre, megoldásokra.

Az otthonteremtés támogatási eszközrendszere széles körűvé tehető. A háztartás, a család számára barátságos, a mai igényeknek megfelelő otthon megteremtése számtalan módon történhet. Például új lakás felépítésével, vásárlásával, használt lakás vásárlásával, a lakás bérbevételével, meglévő, de nem megfelelő minőségű lakás felújításával, szűk, kis alapterületű lakás bővítésével, tetőtér-beépítéssel és ehhez hasonló megoldásokkal. Ezen lehetőségek közül szinte minden egyes család esetében más és más az optimális megoldás. Ezt az adott helyzet és a körülmények döntik el, beleértve a család anyagi és lakáshelyzetét, valamint a helyi sajátosságokat, a helyi lakáspiac adottságait.

A lakáspolitika alakításánál a korábban kialakult helyzettől eltérően egyre inkább figyelembe kívánjuk venni ezeket a helyi sajátosságokat, ugyanakkor a változások megfelelő, folyamatos átmenetét is biztosítani kívánjuk.

A Gazdasági Minisztériumban megkezdődött a lakáspolitika főbb irányairól, a lakástámogatási és finanszírozási rendszer átalakításáról szóló előterjesztés kimunkálása. E munka során a kormány otthonteremtési programjából kiindulva, a lakáspolitika átalakítására a társadalmi konszenzust célzó javaslatok kidolgozása érdekében munkabizottságokat hoztunk létre. A bizottságok munkájában részt vesznek a Miniszterelnöki Hivatal, a Pénzügyminisztérium, a Belügyminisztérium, a Szociális és Családügyi Minisztérium, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, az Igazságügyi Minisztérium és a Gazdasági Minisztérium munkatársai, a lakásszektorban működő társadalmi és érdekvédelmi szervezetek, továbbá a bankok és a tudományos kutatók képviselői.

(9.20)

A munkacsoportok sokszínű véleményt, szerteágazó javaslatokat fogalmaztak meg. Az előterjesztés összeállításánál mérlegeltük a szakértők és munkacsoportok anyagait, javaslatait is. Az előterjesztés tervezete elkészült, jelenleg tárcaközi egyeztetésen van. E társadalmilag fontos és reflektorfényben lévő témában az elérendő célokban lényegében egyetértés alakult ki, azonban a támogatási, illetve finanszírozási rendszer átalakításának mértéke és módja még nem eldöntött. E rendszeren belül fokozott figyelmet kívánunk fordítani többek között az ön által is említett jelzálog-intézményrendszer fejlesztésére, a jelzáloghitelezés jelentőségének növelésére.

Javaslatunk szerint a lakáspolitika továbbfejlesztése három lépcsőben történik. Az első fázisban a kormány elfogadja az előterjesztést a lakáspolitika főbb irányairól, a lakástámogatási rendszer átalakításáról, a második lépcsőben arra építve elkészül a finanszírozási és jogszabályi intézményrendszer felülvizsgálata és átalakítása még ez év végéig. A prioritást élvező intézkedésekről '99 június végéig kell dönteni annak érdekében, hogy a 2000. évi költségvetés tervezése során azok figyelembevételre kerüljenek. A harmadik lépcső magában foglalja a bevezetett intézkedések gyakorlati megvalósulásának figyelemmel kísérését, és szükség esetén ennek alapján kerülhet sor a módosító javaslatok megtételére.

A jelenlegi helyzet alapján - számolva a gazdaság tartós növekedésével, továbbá a piacgazdaság további kiteljesedésével, a támogatási rendszer átalakításával - a következő főbb célok megvalósítását javasoljuk: a lakásépítés számának emelése az elkövetkezendő években - a ciklus végére mintegy 30-35 ezer új lakás építése, az 1998-ban megépült mintegy 20 ezer lakással szemben -, a lakáshitelezés szerepének fokozása, az önkormányzatok lakáspolitikában vállalt szerepének növelése, a fiatalok lakáshoz jutásának elősegítése, a felújítások tömeges megkezdése, a bérlakásállomány kisméretű bővítése, évi mintegy 2-3 ezer lakással, valamint nagyon fontosnak tartjuk a lakásmobilitás növekedését.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai