Készült: 2024.05.07.06:21:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (1999.06.01.), 321. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:19


Felszólalások:  Előző  321  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ezzel a törvénymódosítással gond van. Kiderül ez abból is, hogy egy alig tizennégy tételből álló zárócsomagot kaptunk a módosító indítványok megszavazását követően.

1999. március 22-én, tehát alig két hónapja, Gógl Árpád miniszter úr ezt a törvénymódosítást úgy hozta a Ház elé, hogy meghatározó jelentőségű törvények módosítását tartalmazza, mégpedig a kamarai törvények módosítását és a gyógyszerforgalmazás módosítását.

A miniszter úr azt állította, hogy a kamarákkal egyeztetés történt, hogy azok a módosítások, amelyeket a kezünkbe kaphattunk, a kamarák szerepét növelik. Növekszik a döntés előkészítésében való felelősségük, idézem: "Az igazgatás szakszerűségén túl a javaslat alapvető jelentőségűnek tekinti az igazgatás racionalizálását, valamint a törvénymódosítás előírja, hogy a döntések előkészítése és meghozatala során nemcsak formálisan, hanem valódi partnerként, az egészségügyi igazgatás egyenrangú szereplőjeként kell a kamarákat bevonni." No, gondoltam, könnyű dolgunk lesz, hiszen ha itt megtörtént ez az egyeztetés, akkor vélhetőleg áldásunkat adhatjuk majd erre a módosítócsomagra.

Egy kicsit elbizonytalanodtam, amikor a tárgyalás folyamán kiderült, hogy a Gyógyszertári Kamara például csak olyan apró kérdésben nem ért egyet az előterjesztő tárcával, mint hogy hogyan definiáljuk a gyógyszertárat. Ez volt az egyik markáns vitapont a bizottsági ülésen, amely érintette a módosító indítványokat, és amely végül sem pozitív megállapodással zárult, tehát maradt a vita gyógyszertár-ügyben a gyógyszerkamara és az egészségügyi tárca között.

Elkövetkezett három vagy most már négy héttel ezelőtt a módosító indítványok szavazása, és akkor jött a meglepetés. Ugyanis a szavazás során kiderült, hogy két módosító javaslatról mást gondol a kormánytöbbség, mint amint azt feltételezni lehetett.

Az ajánlás 32. és 42. pontjaiban olyan témáról volt szó, egészen pontosan a személyes gyógyszertár működtetési jogának kérdéséről, amelyben az előterjesztő, illetve a szakértő bizottság nem értett egyet a javaslattal, mégpedig a bizottság egyharmada sem értett egyet a javaslattal, amelyet Kurucsai Csaba megfogalmazott, tudniillik, hogy ez a jog ne a kamarákat illesse. És akkor jött a meglepetés, hogy a kormánypárti oldal szavazást kért erről a két módosító indítványról, amelyek tehát, még egyszer mondom, sem az előterjesztő támogatását nem élvezték, sem a bizottságban nem kaptak még egyharmados támogatást sem. Utána megint csak a meglepetés: a kormánypárti oldal a maga többségével megszavazta ezt az aprócska változtatást, amely alapvetően érinti a Gyógyszerész Kamara jogosultságát.

Úgy gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy egy ilyen esetről záróvitában mindenképpen érdemes beszélni. Hiszen hogyan van előkészítve egy törvénymódosítás, ha ilyen lényegi kérdésnek így kell eldőlnie a Házban? Fel kell tennem a kérdést, hogy mi a magyarázata annak, hogy így dőlnek el fontos kérdések. Azt a kifejezést sajnos nem használhatom, hogy "példátlan módon", mert sajnos ennek a parlamentnek a történetében már más kérdés kapcsán, például a nyugdíjpénztárakat érintő kérdés kapcsán, volt rá példa, hogy így döntött el fontos kérdést a Ház.

Mondhatnánk erre azt, hogy ez átgondolatlanság, de hát, tisztelt képviselőtársaim, mi a törvényeket újabban háromhetes tárgyalási ritmusban tárgyaljuk.

 

(19.50)

Egy ilyen törvénymódosításnak a hetenkénti ülésezési rendben körülbelül négy, legfeljebb öt vagy hat hét lenne az átfutási ideje. Most pedig hónapok teltek el, meg lehetett volna gondolni, meg lehetett volna tárgyalni. Szóval nem tudom, vajon az átgondoltság hiányzott-e, vagy valamilyen sanda szándékosság van a dologban, hogy nem azokon a fórumokon és azokon a helyeken vitatjuk meg a fontos kérdéseket, ahol a vitának helye van, hanem egy ilyen furcsamód kiprovokált gombnyomással döntünk fajsúlyos kérdésekről, illetve dönt a kormányoldal többségi szavazattal.

A magam részéről nagyon sajnálom, hogy a törvényalkotásban ilyen módszerekhez folyamodik a kormánytöbbség, éppen ezért a Szabad Demokraták Szövetsége nem tudja elfogadni ezt a módosítást.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  321  Következő    Ülésnap adatai