Készült: 2024.09.26.00:03:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

136. ülésnap (2011.11.17.), 252. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:36


Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Szeretném kormánypárti képviselőtársaimnak mondani, attól, hogy megszűnt a tévéközvetítés, még óvatosan fogalmazzanak makrogazdasági ügyekben, mert az interneten olyanok is figyelik, akik értenek ehhez, és nem szeretném, ha ez a forinterősödés, ami mindenkinek jó, negatív irányba fordulna. Láttunk már erre példát, amikor meghatározó fideszes politikusok bejelentése nyomán elég nagy zuhanásba kezdett a tőzsde és a forint.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy ezt a típusú szabadságharcot abba kellene hagyni. Persze, lehet azt mondani, hogy a nemzetközi pénzvilág a hibás azért, mert ilyen költségvetést kellett csinálni, de azért szeretném azt mondani, hogy összességében ez addig lesz így, amíg nem tudjuk saját magunkat finanszírozni. Onnantól kezdve ez a probléma nem áll elő. S azt se szabad elfelejteni, hogy csak volt itt 600 milliárd forint arra újra - ahogy Font Sándor képviselőtársam mondaná -, hogy a módosabb rétegek csak kapjanak megint egy igen-igen nagy segítséget, s főleg a tavalyi költségvetés okán, de nyilván azt tovább őrzik az egykulcsos adórendszerrel, ami példátlan Európában, ahol nincs ilyen. Higgyék már el nekem, hogy havi 1 millió forint jövedelem fölött ilyen alacsony adószint nem létezik Európában.

Amikor arról beszélnek, hogy mennyire megalapozott a mi alternatív költségvetési javaslatunk, nos, annak a filozófiája más. Mi azt mondjuk, hogy fogyasztást akkor lehet növelni, ha annak a rétegnek adunk pluszfinanszírozást vagy segítséget, amely nem képes saját magát eltartani, és ezt abból lehetne előteremteni, hogy ez az adótörvény más alapokra helyeződjön, és igenis be kellene vezetni az általunk leírt javaslat szerint egy szolidaritási járulékot. Azért nem mondok adót, mert önök bebetonozták az alaptörvénybe az egykulcsos adót, innentől kezdve majd ugyanolyan trükköket kell alkalmazni, mint amilyeneket most is alkalmaz a kormány, hogy amit járuléknak hív, az nyilván adó, amit meg adónak hív, az nem tudom micsoda. Ezt a kérdést egy kicsit komolyabban kellene venni!

Az ezzel a baj - és erről beszéltem már a korábbi hozzászólásomban is -, hogy most megint rákényszerítenek gazdasági társaságokat arra, hogy olyan durva béremelést csináljanak, amire a termelésükből semmiféle lehetőség nincs; ráadásul úgy, hogy a dolgozó meg nem jár jobban. Mindenki örülne a minimálbér-emelésnek akkor, ha megmaradna az adójóváírás, mert onnantól kezdve lehetne ezzel valamit kezdeni, de nyilván nem kötelező érvénnyel, hanem csak annak, akinek erre fedezete van, mert ez egy olyan intézkedés lesz, amit ha nem csinálnak meg, akkor megvannak a kormánypártoknak az eszközei a saját hatóságaikon keresztül, hogy hogyan lehet majd ellehetetleníteni a kis- és középvállalkozásokat, de az nem lehet cél, hogy drasztikusan megnőjön a munkanélküliek száma, ami egyébként most is magas. Nem mondom azt, hogy Európában példátlanul magas, mert Spanyolországban éppen a duplája, de gondolom, nem szeretne velük senki cserélni és egy 20 százalék fölötti munkanélküliségi rátával számolni. Ezért nem értem azokat a kritikákat, amelyek ezt a csomagot érik.

S az is beszédes, hogy itt ma kormánypárti képviselők csak a saját, egyébként költségvetési hiányt növelő módosító javaslataik mellett érveltek. Ma arról szólt a részletes vita, hogy valamennyi kormánypárti képviselő, aki hajlandó volt eljönni erre a vitára, amellett érvelt, hogy erre tegyünk több pénzt, arra tegyünk több pénzt. Nyilván megvan ennek a valós alapja, ráadásul a forrása mindnek a gazdasági növekedés, mert találtak egy ilyen sort, hogy ha nem 1,4 százalékos a gazdasági növekedés, hanem 2, akkor újra lesz 100 milliárd elosztható forrás. Csak halkan jegyzem meg, a Magyar Fejlesztési Bank kiadott egy prognózist, hogy 0,4 százalék lesz a gazdasági növekedés.

Ennyit ennek a költségvetésnek a komolyságáról! Márpedig nem gondolom, hogy a Magyar Fejlesztési Bank úgy ad ki egy gazdasági prognózist, hogy azt a felügyelő minisztériummal vagy magával a kormánnyal nem egyezteti. Ha ez így van, akkor ez nagy baj. Énszerintem most a Fejlesztési Bank lett a kormány magyar hangja, és a kormány kommunikációjában - ami persze az egész országnak szól és nem csak a hozzáértő közegnek - azt mondja, minket nem érdekel, hogy mit mond az Unió és mit mond bárki más, itt 1,4 százalékos vagy még ennél is magasabb gazdasági növekedés lesz.

És stikában, ahogy ez az IMF-keretmegállapodás is zajlott, azért csak ráveszi az egyik intézményét, hogy adjon már ki egy hiteles prognózist, mert a világon meg - hiszen ez angol nyelven is megjelenik - talán azt veszik komolyabban, és nem azt, amit az egyébként már teljesen szavahihetetlen kormányszóvivő beszél. Az a kormányszóvivő, aki életét és vérét akarja a parasztságért áldozni, majd benyújtja a költségvetési bizottság ülésén azt a módosító javaslatot a költségvetési bizottság nevében, amely 70 milliárd forintos földadót vonna ki a mezőgazdasági termelésből. Aradszki képviselőtársam kiment: olyan ne mondjon kritikát ellenzéki képviselő bizottsági munkájára, aki ilyen módosító javaslathoz hajlandó adni a nevét. Mert azt se tudták, hogy miről szavaznak. Ennyit arról, hogy milyen egy ilyen költségvetési bizottsági munka. Benyújtanak harminc olyan módosító javaslatot, hogy fogalmuk sincs arról, mit csinálnak, s amikor ez egy óra múlva kiderül, akkor meg mindenki kapkod, és engem hazudtolnak meg, amikor azt mondom a médiában, hogy földadót akarnak bevezetni, amit úgy mellesleg a kormányfő személyes szóvivője nyújt be a költségvetési bizottság ülésén. Azt hiszem, hogy ez eléggé komolytalan!

Ahogy ez a költségvetés is komolytalan, ugyanis az az euróárfolyam, amivel ezt tervezték, már eleve hibás. Mindenkinek rossz hírem van: lehet, hogy tudnak elfogadtatni egyénileg nagyon sok módosító javaslatot, mert azért ez mindig úgy van, hogy - főleg egy ekkora frakcióban - a fegyelem tartásához nyilván kell némi engedményt adni, de utána február közepén, amikor először összeül a parlament, az első dolgunk lesz, hogy ezt először lezároljuk, utána pedig véglegesen elvonja a kormány, ahogy az ebben az évben is történt. Nem a kedvüket akarom ettől elvenni, mert igenis kell a vízi társulatoknak finanszírozás, ezt én is forszírozom, és szeretném látni már a kormánypártoktól a megoldást, hogy mi lesz ebből, mert különben mindenki elkezdheti gyűjteni a kézi fecskendőket meg szivattyúkat a tűzoltómúzeumokból, hogy majd a közmunkások azokkal szivattyúzzák a belvizet, mert nem lesz gázolajra meg alkatrészre pénz. Ez ennyire egyszerű! Nem bonyolult ügy ez, meg lehet szüntetni ezt a szolgáltatást akkor, ha biztosan tudják, hogy nem lesz belvíz februárban vagy márciusban Magyarországon. De azért ennyire jó kapcsolatrendszerrel az égiekkel még önök sem tudnak rendelkezni.

Arra hívnám fel a figyelmet, hogy ezekre tényleg figyelni kell. Itt szóba került nagyon sok agráriumot érintő ügy is, amelyek egy részét lehet kezelni második körben, gondolom meg is fogják tenni, hiszen azért tavaly is győzött bizonyos esetekben a józan ész, de úgy látom, hogy pluszforrást nem nagyon sikerült szerezniük a szakágazatoknak. Ez valahol érthető, hiszen a makrofőszám alapján az derül ki, hogy ez az ágazat kapja a legnagyobb finanszírozási növekedést 2012-re, de azért higgyék el, hogy azok az elvonások, amiket más ágon beraktak a költségvetésbe, mondván, hogy nem megfelelően van finanszírozva az élelmiszer-biztonsági rendszer, és hogy a termelők meg a feldolgozók nem fizetnek ezért - ezt már a múltkor elmondtam -, nem igaz. Mert egy élelmiszer-feldolgozó sertésenként fizet 340 forint hozzájárulást az állatorvosi rendszer működéséhez, erre még a nyakába kapja a nettó árbevétel után az 1 ezreléket.

Képviselőtársaim, akkor nagyon-nagyon attraktívak, amikor pénzt kell összeszedni, de én továbbra is megfontolásra javasolnám, hogy van itt egy kassza, ami nagyon nagy összeg, csak ahogy az IMF-fel való kapcsolatrendszerben is csak sikerült visszavonulót fújni, meg a földadóban is, nem lenne baj, ha visszavonulót fújnának az egykulcsos adóból is, és mindjárt nagyobb forrás maradna arra, hogy újraelosztást és normálisabb költségvetést lehessen csinálni Magyarországon.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

(17.10)




Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai