Készült: 2024.05.11.15:08:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 24. felszólalás
Felszólaló Glattfelder Béla (Fidesz)
Beosztás gazdasági minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselő Úr! A polgári kormány mindig is kiemelt feladatának tartotta az otthonteremtés támogatását, több megfontolásból is. Egyrészt azért, mert úgy érezzük, hogy helyes, ha az állam segíti az emberek törekvéseit; ha segítséget nyújtunk nekik abban, hogy létrehozhassanak egy biztos, meleg fészket, ahova a munka után hazatérhetnek, ahol szeretteikkel együtt lehetnek.

De nagyon fontos gazdasági vonatkozása is van az otthonteremtési programnak. Gondoljunk csupán arra, hogy egy új lakás megépítése öt munkahelyet teremt, illetve tart fenn, és mindazok az erőfeszítések, amelyek ezen a téren eddig eredményre vezettek, a magyar gazdaság teljesítményét mintegy 1 százalékkal növelik. Két irányból közelítettünk az otthonteremtés kérdéséhez. Először is támogatást nyújtottunk azoknak, akiknek megvan a képességük arra, hogy állami segítséggel saját otthont teremthessenek maguknak. Az ő érdekükben tettük újra alanyi jogúvá a szociálpolitikai kedvezményt, amit egyébként a Bokros-csomag szüntetett meg, illetve az ő érdekükben csökkentettük 24 százalékról - az infláció csökkenésének köszönhetően is - 6 százalékra a lakás célú hitelek kamatait, amihez azt is hozzá kell tennem, hogy a kereskedelmi bankok között olyan szerencsés verseny alakult ki, ami ezt a 6 százalékos kamatot bizonyos esetekben már 4,5 százalékos szinten is elérhetővé teszi az építkezők számára.

A másik oldalról viszont azoknak is segítséget kívántunk nyújtani, akiknek még nincsen meg a képességük arra, hogy saját tulajdonú lakást szerezzenek. Őket támogatjuk az állami támogatású bérlakás-építési programmal. Ebből a célból írtunk ki a Széchenyi-terv keretében pályázatot önkormányzatok és egyházak számára is, hogy ilyen lakások épülhessenek. Hadd mondjam el, hogy Magyarországon tizenöt éven keresztül egyetlenegy állami támogatású bérlakás sem épült. Tizenöt éven keresztül Magyarországnak nem volt ereje, vagy talán a politikai vezetésnek nem volt akarata arra, hogy állami támogatással bérlakások épülhessenek; és amikor tizenöt évvel ezelőtt utoljára épültek ilyenek, akkor sem a legszegényebb, a legelmaradottabb térségekben épültek, hanem a szocialista ipar fellegváraiban néhány kiemelt helyszínen. Ma pedig az állami támogatású bérlakások építésére pont a legelmaradottabb térségekből, Borsod megyéből, Szabolcs megyéből, Békés megyéből, Somogy megyéből nyújtották be a legtöbb pályázatot, és nagyon sok bérlakás épül végre falun is, ahol ezek lesznek az első önkormányzati tulajdonú bérlakások.

24 milliárd forint támogatással 5500 bérlakás építéséhez nyújtottunk eddig támogatást, ítéltünk meg ennyit, és hadd mondjak itt egyben köszönetet az Országgyűlés azon képviselőinek, kormánypártiaknak és az ellenzékieknek is, akik akarva vagy akaratlanul, de megszavazták a zárszámadási törvényjavaslatot, mert ebben további 5 milliárd forintot biztosítottak erre a célra. Ebből több mint ezer új bérlakás építésére nyílik lehetőségünk, és hadd köszönjem meg azoknak, akik megszavazták az adó tárgyú törvények módosítását, megint csak ellenzékieknek és kormánypártiaknak egyaránt - ellenzékiek közül azoknak, akik akarva vagy akaratlanul, de megszavazták ezeket a törvényeket -, mert ezzel viszont lehetőséget adtak arra, hogy az idén először nyújtott 35 ezer forintos adókedvezmény, amelyet a lakás célú hitelekhez lehet igénybe venni, a következő évben 240 ezer forintra növekedjék, és ezzel jelentős mértékben újabb támogatást tudjunk nyújtani a lakásépítésekhez.

Szeretném elmondani, hogy az eddigi erőfeszítések nemcsak az építési kedv növekedésében - két év alatt megduplázódott az építési engedélyek száma; a befejezett lakásépítések számának növekedésében mérhető, idén 30 ezer fölé fogunk menni az előrejelzések szerint az új lakások építési száma tekintetében, ez 8 ezerrel több lakást jelent, mint az előző évben - mérhetőek az eredmények, hanem abban is, hogy az építőipar teljesítménye az idei év első félévében 9 százalékkal haladta meg az előző évit, és 9 százalékkal nőtt az építőiparban foglalkoztatottak száma is. Egy új lakás öt új munkahelyet teremt - soha ne felejtsük el! Viszont a szerződésállományok nagysága 18 százalékkal nőtt a megelőző év azonos időszakához képest, majdnem 20 százalékával, ötödével, ami arra utal, hogy ez a lendület az eddigi támogatásoknak köszönhetően valószínűleg tovább fog folytatódni, és az építők főleg magyar kis- és középvállalkozások. Tehát ezzel a magyar gazdaságot is élénkítjük.

Szeretném elmondani, képviselő urak és hölgyek, hogy természetesen nem állhatunk itt meg, eddig is mindig az igényekhez, az emberek elvárásaihoz és a lehetőségeihez igazítottuk a támogatásainkat. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Amennyiben újabb igények, újabb lehetőségek merülnek föl, tovább kívánjuk javítani az eddigi otthonteremtési programunkat.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

 

(9.30)

 

 




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai