Készült: 2024.09.23.01:32:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2008.05.13.), 16. felszólalás
Felszólaló Gusztos Péter (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Miután néhány parlamenti képviselő az Alkotmánybírósághoz fordult, folytatódik a regisztrált élettársi kapcsolatról szóló politikai vita.

Emlékezetes, hogy egy tavaly megszavazott törvény értelmében ez az új jogintézmény lehetővé teszi, hogy nemétől függetlenül minden nagykorú személy élettársi kapcsolata nyilvántartására tarthasson igényt. Ez a törvény elismeri a bejegyzett élettársi kapcsolatot családjogi jogintézményként, és csak a házasságtól eltérő szabályokra utal: a névviselés, az örökbe fogadás területén leginkább. A házassághoz hasonlóan anyakönyvvezető előtti akaratnyilvánítással jön létre az ilyen közösség, és bejegyzett élettársi kapcsolatot - fontos ezt tudni - csak 18. életévét betöltött személy létesíthet. A jogintézmény a házassággal azonos vagyonjogi, öröklési jogi joghatásokkal bír, vagyonközösséget keletkeztet.

A mindennapi élet nyelvére lefordítva: lehetővé teszi például azt, hogy az egészségügyi intézmények hozzátartozóként kezeljék azokat az együtt élő feleket, akik nem kötöttek házasságot, és természetesen nagyon fontos kihatása van ennek a törvénynek mindazon magyar gyermekek vagyonjogi, öröklési jogi védelmére, akik olyan kapcsolatban születnek, amelyet nem házasságnak nevezünk.

Mondjunk néhány számot ezzel kapcsolatban: 2001-es KSH-adatokból kitűnik, hogy Magyarországon a '70-es évek elején az élettársi kapcsolatok aránya 2,1 százalék volt az összes családon belül, 2005-re ez 12 százalék fölé emelkedett, 2006-ban minden harmadik új kapcsolat élettársi kapcsolatnak tekinthető. Az Európai Unióban a megszületett gyermekek 32 százaléka házasságon kívüli párkapcsolat gyümölcse, Magyarországon ez a szám 2004-ben 34 százalék. Minden harmadik megszületett magyar gyermek házasságon kívüli párkapcsolatban látta meg a napvilágot.

Magam liberális emberként értetlenül állok az előtt, egyszerűen nem vagyok képes megérteni, hogy miért keresik egyesek ott a boldogságot, hogy mások életébe, életvezetésébe beleszóljanak, hogy mások jogait, szabadságát megpróbálják korlátozni. Nem értem, mitől lesz jobb nekik, mitől lesz jobb Magyarországnak ettől.

Ma Magyarországon egymillió ember él élettársi közösségben, és mondom még egyszer: a megszületendő gyermekek egyharmada ilyen kapcsolatból születik. Vagyis, amikor egy ilyen törvényt elfogadtunk tavaly, akkor igen, szabályoztunk egy sok vitát kiváltó kérdést: az azonos neműek párkapcsolatának a kérdését, egyúttal viszont elrendeztük azt a másik kérdést is, amely egymillió magyar heteroszexuálist érint, és az ő kapcsolatukból született gyermekek jogbiztonságát érinti. (Zaj. - Az elnök csenget.)

A liberálisok szerint az állam a polgárait mindenképpen egyenlő méltóságú, saját sorsuk irányítására képes, autonóm személyekként kell hogy kezelje. Ennek az autonómiának - nem mellesleg jegyzem meg - alkotmányos védelmet biztosít az az önrendelkezési jog, amely az Alkotmánybíróság szerint az emberi méltósághoz való jog része. Az államnak, a politikának, a pártoknak - meggyőződésünk szerint - semmi keresnivalója nincs a hálószobákban. Nem a politikának, nem parlamenti vagy azon kívüli pártoknak kell eldönteniük az emberek helyett azt, hogyan keressék a boldogságot, és ha megtalálták, akkor milyen formában szentesítsék, vagy éppen ne szentesítsék a saját kapcsolatukat.

Nem tudjuk elfogadni azt a konzervatív szemléletet, amely tagadja ezt, hiszen fontosnak tartjuk elmondani, hogy ha az állam diszkriminál hitbéli, lelkiismereti meggyőződés alapján a polgárai között, akkor személyiségüket nem tekinti egyenrangúnak. Az önrendelkezési jog tehát egy nagyon fontos, alapvető alkotmányos jog.

Nem tudjuk elfogadni azt a konzervatív szemléletet és politikai törekvést, amely annak alapján akarja korlátozni az életformák szabadságát, hogy saját elveit megkísérelve ráerőszakolni mindenkire, egyfajta morális rangsort állít fel a különböző életformák között, szidalmazza a szingliket, vagy éppen korlátozni, büntetni akarja, mondjuk, azokat a magyar embereket - nem kevesen vannak ilyenek, félmillió nő és 70 ezer férfi -, akik gyermeküket egyedül nevelik.

(11.40)

Elhangzott itt ma Mikola képviselő úrtól egy idézet az ember definíciójával kapcsolatban, én is hoztam egyet mára: Mark Twain szerint az ember az egyetlen állat, aki el tud pirulni, és akinek erre oka is van. Ez valóban így van, de az biztos, hogy minket, parlamenti képviselőket nem azért küldtek ide, a Magyar Országgyűlésbe, sem a konzervatívokat, sem a liberálisokat, hogy morálisan mondjunk ítéletet (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a különböző életformák fölött, hogy pálcát törjünk bárki fölött aszerint, hogy hogyan szeretné élni és vezetni a saját életét.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai