Készült: 2024.09.21.00:29:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.),  71-77. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:44


Felszólalások:   65-71   71-77   77-82      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadjae az államtitkári választ, miután vélhetően Csárdi képviselő úr (Csárdi Antal: Kimondtam!) utolsó mondatában ott volt, hogy nem fogadja el. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 111 igen szavazattal, 42 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Kocsis-Cake Olivio és Tordai Bence, a Párbeszéd képviselői, interpellációt nyújtottak be az innovációért és technológiáért felelős miniszter úrhoz: „Miért hiányzik a lakossági energiahatékonysági program a kormány klímavédelmi akciótervéből?” címmel. Kocsis-Cake Olivio képviselő urat illeti a szó.

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Amennyiben a Fidesz-kormány valóban tenni szeretne valamit a klímavédelemért, és nem csak beszélne róla, ahogy ezt eddig tette, és ahogy az ellenzéket szokta ezzel vádolni, akkor azt a lakossági energiahatékonysági programmal kellene kezdeni.Nincs ma biztosabb hatású éghajlatvédelmi intézkedés idehaza, mint az otthonok hőszigetelése, a nyílászárók cseréje, a fűtési rendszerek korszerűsítése. Ezt 2010-ben, amikor utoljára adott Magyarországnak választási programot a Fidesz, tehát még a Fidesz is így gondolta 2010-ben. Szó szerint idézek a gazdaságiprogram-fejezetből. „Évente a lakásállomány 10 százalékának felújítása az országnak kevesebb mint tíz év alatt megtérülne, továbbá környezetvédelmi vállalásainkat is megoldaná.”

Tisztelt Államtitkár Úr! Ha ehhez tíz éve hozzákezdtek volna, akkor ma Magyarországon elmondhatnánk, hogy valóban klímabajnokok vagyunk. De nem ezt tették. Most így leghátul kullogó uniós állam vagyunk ebben a témában. (Balla György: Nem igaz!) Fideszes képviselőtársaimat kérem, hogy türtőztessék magukat, mert a házszabály szerint komoly büntetés várhat az ilyen komoly Ház megsértéséért. (Moraj a kormánypártok soraiban.)

Tehát a lakásállomány energetikai szempontból is korszerűnek minősülne, semmi problémánk nem lenne az uniós kibocsátáscsökkentési előírások betartásával, és nem kellene mentességért kuncsorognunk. Továbbá a magyar emberek is sokkal jobban élnének, hiszen komfortos lakásban lakhatnának, az energiafogyasztásuk akár a felére csökkenhetne, és az országnak is kevesebb energiára lenne szüksége, így nem lenne szükség a drága, veszélyes és az orosz függőséget okozó Paks II.-re.

De önök mit tettek ahelyett, amit ígértek? A korábbi kormányok által elindított panelprogramot lefékezték, így mára csak a panellakások 30 százaléka, összességében pedig a magyar lakásállománynak legfeljebb 20 százaléka tekinthető korszerűnek. A többi kényszerűen fűti az utcát, és a bolygó klímáját rongálja. Hosszú harcok árán elérték, hogy az Európai Uniótól kifejezetten a lakossági energiahatékonysági programokra, vissza nem térítendő támogatásra kapott pénzt a magyar családok helyett az állam magára költse. Ráadásul a miniszterelnök úr frissen bejelentett klímavédelmi akciótervéből egyszerűen kihagyták az önerő és bankhitel nélkül is elérhető lakossági energiahatékonysági intézkedéseket.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem tehát, hazugság volte a 2010-es választási ígéret, vagy hajlandóak végre az ügy súlyának megfelelő, évente százmilliárdos nagyságrendű forrásokat biztosítani a lakossági energiahatékonysági programok vissza nem térítendő támogatására. Várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Schanda Tamás államtitkár urat kérem, hogy válaszoljon az interpellációs kérdésre.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Felvetéseiből úgy tűnik, hogy nem követi túlzott figyelemmel a kormány munkáját, ezért engedje meg, hogy tájékoztassam arról, hogy a kormány kiemelt ügyként kezeli a teremtett világ védelmét, tisztában van az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás fontosságával és sürgősségével és az abból való magyar szerepvállalásból fakadó teendőivel. Ahogyan a miniszterelnök úr is elmondta, a klímaválság napjaink egyik komoly fenyegetése, s ezt a kormányzati álláspontot rögzítette, amikor az évértékelő beszédében bejelentette a konkrét intézkedéseket tartalmazó klíma- és természetvédelmi akciótervet. Az akcióterv rögzíti, hogy teljesítenünk kell a 2030-ra kitűzött céljainkat annak érdekében, hogy gyermekeink és unokáink számára megőrizzük Magyarországot és a Kárpát-medencét. Az akcióterv egyebek között a lakossági energiahatékonysági fejlesztések előmozdítása érdekében is segíti a magyar háztartásokat, hogy saját maguk dönthessenek az energiafogyasztásuk mértékéről és időzítéséről, ezért 2030-ig a kormány legalább egymillió okos fogyasztásmérőt telepít. Ebből is látszódik, hogy az ön által elmondottak egyszerűen nem igazak.

Tisztelt Képviselő Úr! Vannak, akik politikai divatot csinálnak a klímavédelemből, és mindössze szépen hangzó, de valójában tartalom nélküli szónoklatokkal és látszatintézkedésekkel próbálják palástolni a tanácstalanságukat, és vannak, akik cselekednek a teremtett világ védelme érdekében, a magyar kormány pedig ez utóbbiakhoz tartozik.

(15.20)

Számunkra a magyar emberek érdeke a legfontosabb, és nekünk Magyarország az első, márpedig a magyar emberek tiszta vizet, tiszta levegőt és tiszta környezetet szeretnének, ezek mellett pedig valós és felelős cselekvést. Ennek az elvárásnak a kormány felelős klímapolitikája felel meg. A stratégiai dokumentumok, a dekarbonizációs, adaptációs és szemléletformálási célok eléréséhez konkrét intézkedések végrehajtásával járulnak hozzá. Egyértelműen jelzik, hogy a kormánynak határozott tervei és intézkedései vannak a lakossági energiahatékonyság javítására is, amelynek céljai között az energiafogyasztás mérséklése, így a pénzügyi kiadások csökkentése is szerepel. Intézkedéseink középpontjában a tiszta, okos és megfizethető energia áll.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormány álláspontja az, hogy az adófizetők által befizetett összegből az ország működtetése szempontjából megkerülhetetlen állami feladatokat finanszírozza elsősorban. A lakossági épületenergetikai felújítások támogatása ettől függetlenül nem marad el, alapos energiapolitikai megfontolások alapján erre vonatkozóan új szabályozási rendszer kialakítása van folyamatban, a szabályozási keret módosításával és a piaci szereplők bevonásával.

A tervünk az, hogy az energiahatékonysági politika két új eszközeként energiahatékonysági irányelv szerinti kötelezési rendszert vezetünk be, illetve ösztönözzük az ESCO-típusú finanszírozási megoldások használatát. A kötelezési rendszerben az energiát értékesítő vállalkozásoknak írjuk elő, hogy olyan programokat vezessenek be és olyan intézkedéseket hajtsanak végre, amelyek a végfelhasználó oldalán igazolt energiamegtakarítást eredményeznek. Az érintett társaságok feladata, hogy megtalálják ennek leginkább költséghatékony módját, így a rendszer bevezetésétől az energiahatékonysági célok közgazdaságilag optimális elérése várható.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormány kiemelt célja a magyar családok lakhatásának a támogatása. A vidéki lakóingatlanok felújítását soha nem látott támogatások segítik, például falusi CSOK, a „Magyar falu” program intézkedései, a távfűtéses lakások részére pedig jelenleg is zajlik fűtés-korszerűsítési támogatási program.

Kérem a válaszom elfogadását. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Kérdezem a képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ.

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Azon ritka alkalmak egyike volt, amikor kaptam választ a kérdésemre. Tehát az volt a válasz, hogy a tízéves választási programban ígérteket most készítik elő, ez volt a válasz  ezt biztos, hogy nem fogom tudni elfogadni. Illetve fogyasztásmérőket  ez az önök cselekvése a klímavédelem érdekében  biztosítanak. Stadionok épülnek tovább, ahogy látjuk, de önök a klímavédelemért nem sokat tesznek. Egyébként a mai döntésük jól jellemzi, hogy hogyan állnak hozzá a klímavédelemhez. Tehát amikor nagyon nagy hangsúly volt a klímavédelmen, akkor tárgysorozatba vették a javaslatunkat a klímavészhelyzetről, de most nem veszik napirendre ezt. Tehát amikor cselekedni kéne, akkor önök nem cselekednek.

A válaszát nem tudom elfogadni. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A választ tehát nem fogadta el a képviselő úr, ezért kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadjae az államtitkári választ. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 113 igen szavazattal, 44 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Salacz László, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a Miniszterelnökséget vezető miniszter úrhoz: „Miként védhető meg a társadalom konszenzusos békéje a Soros-hálózat támadásaitól?” címmel. Salacz László képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   65-71   71-77   77-82      Ülésnap adatai