Készült: 2024.04.26.07:45:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2020.03.10.), 56-60. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:43


Felszólalások:  Előző  56 - 60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kicsit békésebb felszólalásra készültem itt a témával kapcsolatban, azt hittem, hogy csak Arató Gergelyre kell majd reagálnom egy kicsit élesebben, nem gondoltam volna, hogy Varga-Damm Andrea jobbikos képviselő asszony Arató Gergelyt is majd le fogja győzni demagógiából és egy egyébként alapvetően jó ügyből való kihátrálásból. Én azt gondolom, hogy vissza kell utasítanunk nekünk mindannyiunknak azt, hogy itt hátsó célra használnánk bármilyen törvényjavaslatot, főleg ezt. Azt a vádat is vissza kell hogy utasítsuk, hogy itt valami olyan törvényjavaslat készül, amit  nem tudom, milyen összeesküvés-elméletet mondott itt a képviselő asszony  valami másra kell majd használni. És azt is visszautasítom, hogy azon kér számon bennünket, hogy miért csak most kerül ez ide, vagy miért most foglalkozunk ezzel. Ahogy Tasó László képviselőtársam is elmondta, ő már egyébként ezt javasolta korábban, tehát nem ma reggel kelt föl Tasó László, és jutott eszébe, hanem mondjuk, 15 éve kelt föl, és jutott eszébe ez. (Dr. Varga-Damm Andrea: Akkor miért nem csináltátok meg?) Képviselő asszony, örüljön, hogy eljutottunk idáig, hogy itt van ez a törvény, és alkalmas arra a mostani tavaszi ülésszak, hogy ezt az egy törvényt is megtárgyaljuk a többi fontos törvény mellett. És azt se mondtuk, hogy ez minden idők legfontosabb törvénye, azt se mondtuk, hogy ez az évszázad jogszabálya, amit most be szeretnénk ide nyújtani, és ez a non plus ultra, és a legfontosabb törvényjavaslat ebben a törvényalkotási ciklusban ez lesz.

Azt mondtuk, hogy ez egy fontos, ámde szimbolikus javaslat, amelyet szeretnénk átvinni azért, mert mi fontosnak tartjuk az identitást meg a közösséget  önök most már nem. (Dr. Varga-Damm Andrea: Honnan vesz ilyet?!) Látjuk, hogy az önök vidékpolitikája az uszoda magáncélra való lefoglalása Ózdon, körülbelül ebben valósul meg az önök vidékpolitikája. Engedtessék meg, hogy nekünk nem ebben valósul meg a vidékpolitikánk! (Nunkovics Tibor: Gyomaendrőd!)

Azt lehet tudni, hogy a nemzeti kormány 2010 óta elkötelezett amellett, hogy a magyar falvakban és a kistelepüléseken élők életminőségét javítsa, és ehhez  a beruházásokon, a betonon, a felújításokon, az infrastrukturális fejlesztések mellett vagy az életminőséget javító fejlesztések mellett  a közösség és az identitás erősítése nagyban járul hozzá. Mi ezt fontosnak tartjuk a mostani globális világban. A mostani urbanizált világban fontosnak tartjuk azt, hogy a kistelepülésen élők identitása, közössége, a megtartóerő jelen legyen az életükben. Ezt fontosnak tartjuk. Megértem, hogy önnek ez már nem fontos, vagy meg kell felelni itt az ön mellett ülő képviselőtársainak valamennyi felszólalásában, de engedtessék meg nekünk, hogy mi ezt fontosnak tartsuk, hogy egy közösség kifejezhesse az identitását.

Én a saját édesanyám példáját szeretném elmondani, aki a papírja szerint Salgótarjánban született, bár élete első 15 évében csak azt a három napot töltötte Salgótarjánban, ami a kórházban születése és a kórházi gyermekágyi időszakban volt. Ennyit töltött Salgótarjánban, egyébként egy Ipoly-menti kis faluból származik, ott született és ott nőtt föl, de a papírjaiban egész életében Salgótarjánnak kellett szerepelnie, amihez semmi köze nem volt, és mondom, élete első 15 évében ott se járt a születésén kívül, mert az identitása, a közössége, a szülei, a családja, a testvérei nem oda kötötték. Ezért ez egy ártatlan javaslat, sőt még erősíti is azt a közösségi identitást, amiért egykor önök még harcosan kiálltak  mára ez sajnos kikopott. Nem tudjuk, hogy ez Jakab Péternek köszönhető, vagy kinek, Gyurcsány Ferencnek köszönhető, de ez kikopott önökből. (Szilágyi György: Neked köszönhető!  Közbeszólások a Jobbik soraiból.)

Önök most azokkal fognak össze, akik a magyar vidéket hagyták lepusztulni, akik egyébként a magyar vidéket megtámadták, hiszen a rablóprivatizációt folytató Gyurcsány Ferenc és kedves elvbarátai brutális mértékű megszorításokkal, adóemelésekkel, önkormányzatok eladósodásával tették tönkre a vidék Magyarországát. A kistelepüléseken iskolákat zártak be, háziorvosi rendelőket zártak be, és üldözték el a falvakból az orvosokat meg a pedagógusokat. (Dr. Varga-Damm Andrea: Ti meg nem tudtátok visszahozni őket!)

500 kilométernyi vasútvonalat szüntettek meg 2007-ben (Arató Gergely: Ti meg nem nyitottatok újat!), és 2009-ben már 800 kilométer volt ez a vasútvonal. (Zaj az ellenzéki padsorokban.) Az a helyzet, tisztelt képviselőtársaim, hogy az Apró-villa ablakából nem látszottak a falvak, ez a helyzet. Sajnos ez a helyzet. (Felzúdulás az ellenzéki padsorokban.  Zaj.  Az elnök csenget.)

2010 után ez megfordult, és az előterjesztő képviseletében Gyopáros Alpár képviselőtársam szerényen nem szólt a „Magyar falu” programról. Én azt gondolom, hogy az elmúlt 30-100 év legfontosabb, a vidéken élők életminőségét javító programjáról van szó, a közösség erősítéséről, az életminőség javításáról, infrastrukturális fejlesztésekről; azért, mert mi azt gondoljuk, hogy olyan életformát kell teremteni, és olyan Magyarországot kell létrehozni, ahol a falvakban és kistelepülésen élés ne jelentsen alacsonyabb életminőséget, vagy ne jelentsen hátrányokat a kisvárosi vagy nagyvárosi létformával szemben. Ezért is célunk, hogy megállítsuk a népességcsökkenést, és hozzájussanak a falusi emberek mindazon szolgáltatásokhoz, amelyekhez hozzájutnak városi társaik, a többi állampolgár.

A törvényjavaslatról képviselőtársaim hosszabban beszéltek, de nekem tényleg megdöbbentő az, hogy ennél a törvényjavaslatnál, ami, azt gondolom, hogy identitáserősítő, szimbolikus, és egyébként messze nem a legfontosabb törvényjavaslat ebben a törvényalkotási ciklusban, de mégis van jelentősége, azt pont a Jobbik részéről éri olyan nemtelen támadás, amely, azt gondolom, méltatlan ehhez a törvényjavaslathoz is. Miért fáj a képviselő asszonynak az, ha valaki, egy faluból származó ember rá tudja írni és egész életében a személyi igazolványán tudja azt tükrözni, hogy ő igazából hova tartozik? (Dr. Varga-Damm Andrea: Önnek szövegértési problémája van. Ilyet nem mondott senki!  Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.)

Nem azt tudja tükrözni, hogy melyik irányítószámra és városba volt bejegyezve a szülőszoba vagy a kórház, vagy a szülészet hol volt cím szerint, a Petőfi Sándor utcában, hanem azt tudja bejegyezni a személyi igazolványába, hogy ő a szívében, a közösségében hova tartozik. Miért fáj ez önnek annyira? Miért támad egyszer azért bennünket, hogy miért csak most hoztuk ide, aztán azzal, hogy egyáltalán miért hoztuk ide, nem is olyan fontos? Szerintem nem erre kellene fókuszálnia!

(11.20)

Képviselő Asszony! Többet beszéltünk már Gyopáros Alpár képviselőtársammal is erről az ügyről már korábban is, még a benyújtás előtt. Az elmúlt időszakban több alkalommal helyi, vidéki, faluból származó fiatalok mondták azt, hogy nekik ez az ötlet tetszik. Több alkalommal egyeztettünk úgy, hogy ő is ott volt (Dr. Varga-Damm Andrea: Miért csak most?), sok alkalommal megszerveztük az Itthon, Fiatalon, Szülőföldön Akadémiát az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetséggel is, legutoljára januárban Gyopáros Alpár kormánybiztos úr is jelen volt egy ilyen találkozón, ahol a fiatalok ezt az ötletet szívesen vették, ahol azt mondták, hogy ez nekik számít. És nem azt mondták, hogy ez oldja meg az életük minden problémáját, nem azt mondták, hogy ez fogja megoldani számukra a munkavállalás kérdését vagy a vállalkozás kérdését, az itthon boldogulás kérdését, hanem azt mondták, hogy ez egy pici lépés, ami hozzájárul a közösségük, az identitásuk erősítéséhez. Ez az életet kicsit teljesebbé teszi. Nem megoldja, nem ettől lesz valakinek vállalkozása, nem ettől tud boldogulni majd a munka világában, vagy versenyképes nyelvtudást, szaktudást szerezni, ezeket a kérdéseket nem ez oldja meg, ott a kormány más intézkedéseit ajánlom a képviselő asszony figyelmébe. Ez a kérdés egy identitáserősítő, közösségerősítő kérdést old meg.

Azt gondolom, hogy méltán alkalmas arra ez a törvényjavaslat, hogy mindenki tudja támogatni, hiszen nem fáj senkinek, viszont jó sok mindenkinek, és ha jó sok mindenkinek, akkor miért szeretne például a Jobbik is keresztbe feküdni egy olyan törvényjavaslatnak?(Dr. Varga-Damm Andrea: Az első mondatom az volt, hogy megszavazzuk!) Mi ezt erről az oldalról nem értjük (Balczó Zoltán: Megszavazzuk!), de mi továbbra is azt gondoljuk, hogy ha valaki meg tudja őrizni az identitását… (Dr. Varga-Damm Andrea: Az első mondatom az volt, hogy megszavazzuk!  Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ne óbégass!  Az elnök csenget.)

ELNÖK: Bármilyen furcsa, ez most nem a párbeszéd terepe. Értem a tisztelt képviselő asszonyt és képviselő urakat; Nacsa Lőrinc, egyetlen képviselő viseli ezt a nevet, ő beszélhet  a többi magában elképzeli, hogy mit gondol róla. (Derültség az ellenzéki pártok soraiban.) Parancsoljon!

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök úr. Ha már a párbeszéd szóba került, ugye, az anarchista frakció be se jön egy ilyen törvényjavaslatnál, mert a nemzeti identitás számukra egy ilyen szitok…

ELNÖK: Képviselő úr, javaslom, hogy ön meg a törvényre koncentráljon, jó? (Derültség.) És akkor nagyobb lesz a béke.

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Vissza is térek, elnök úr, csak elnök úr szava emlékeztetett egy itt ülő vagy most jelen nem lévő frakcióra. Tehát van egy olyan kérdés, ami a nemzeti identitással, a közösséghez való tartozással és a falusi létformával összefüggő törvényjavaslat, ráadásul alapvetően szimbolikus, és erre az ellenzéki pártok azt mondják, hogy ez nem jó. Főleg a Jobbik. Most az első felszólalást hallhattuk (Dr. Varga-Damm Andrea: Ilyet nem mondott senki!), hogy ez fölösleges, hogy nem ez oldja meg a vidéken élők problémáját  de nem mondtuk, hogy megoldja a vidéken élők problémáját. Azt mondtuk, hogy teszünk egy kis lépést egy fontos irányba.

Ha megnézi a képviselő asszony, és megnézik képviselőtársaim a „Magyar falu” program eddigi pályázatait, eddigi eredményeit, azt, hogy a jogosultak 90 százalék fölötti pályázatot nyújtottak be számait tekintve, azt, hogy milyen sok értelmes cél valósult meg a „Magyar falu” programban (Dr. Varga-Damm Andrea: Jó sok vadászház…), a rendelők, a civil szervezetek, az egyházi intézmények tekintetében, szolgáltatóközpontok tekintetében, utak tekintetében mennyi minden valósult meg az elmúlt időszakban, akkor láthatja azt, hogy pont minket nem vádolhat meg azzal, hogy a magyar vidék vagy a magyar falvak ellen lennénk.

És ebben a nagy csomagban, ahol nyilvánvalóan az életminőséget javító fejlesztések, az infrastrukturális fejlesztések sokkal nagyobb súlyt és értéket képviselnek, van egy pici szimbolikus lépés, amit képviselőtársaim benyújtottak. Én nem értem, hogy miért kell a nemzeti identitást, a közösség iránt érzett elkötelezettséget támadni, hozzá kell még szoknunk ehhez az új Jobbikhoz, de majdcsak sikerül.

Mi támogatjuk természetesen a javaslatot. Köszönöm szépen. (Dr. Varga-Damm Andrea: Lőrinc, tényleg nem értette meg, amiről beszéltem!  Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56 - 60  Következő    Ülésnap adatai