Készült: 2024.09.25.05:26:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.), 10. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, hogy ebben a témában most tanúsítsanak némi komolyságot, bármilyen nehezükre esik. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.) Szóval, tisztelt miniszterelnök úr, olyan kihívás előtt áll most az ország, amelyben nyilvánvaló módon csak együtt tudunk sikeresen fellépni, csak együtt tudjuk sikeresen megvédeni a magyar embereket. Éppen ezért csak a tanulság kedvéért mondom, hogy ne kövessük el ugyanezeket a hibákat, hogy a járvány első szakaszában, a krízis kitörésekor a kormány nem bizonyította alkalmasságát (Derültség a kormánypártok soraiban.), nem volt képes arra, hogy megakadályozza azt, hogy a járvány Magyarországon elterjedjen (Moraj és közbeszólások a kormánypártok soraiból.  Dr. Rétvári Bence: Melyik kormány tudta megakadályozni?!), nem volt képes arra, hogy megfelelő… (Derültség és közbeszólások a kormánypártok soraiból.) …megfelelő kommunikációt és információt nyújtson a magyar embereknek. (Zaj.  Az elnök csenget.) Sajnálatos módon (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Szégyelld magad!) túl lassan és túl gyengén reagált ebben a helyzetben. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.)Emlékeztetek arra, hogy felelős ellenzéki pártként (Derültség a kormánypártok soraiban.) korábban sem és most sem azt tartjuk a feladatunknak, hogy kritizáljuk a kormányt ebben a helyzetben (Közbeszólások és derültség a kormánypártok soraiban.), hanem azt, hogy javaslatokat tegyünk. (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Gyurcsány!) Emlékeztetek arra, hogy 38 javaslatot tettünk eddig annak érdekében, hogy segítsük a kormány munkáját, ebből több mint fél tucatot megfogadtak  ennek egyébként örülnénk, de ilyenkor kevés. (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Sorvezető!)

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Nyilvánvaló, hogy már, most már bent van az országban a koronavírus; önök sajnos nagyon kevés adatot közölnek arról, hogy kik és milyen okok miatt betegedtek meg (Szászfalvi László: Nem rád tartozik!), de úgy tűnik, hogy ma már számos helyen megjelent a vírus. Éppen ezért négy fő feladata van ma a kormányzatnak. Az első a társadalmi érintkezés lehetőségének a lehető legszűkebbé tétele, a lehető legnagyobb lezárása. Ebben a miniszterelnök úr által ma bejelentett intézkedések jelentenek előrelépést, de félek tőle, hogy még ez is kevés lesz. Másodszor: nyilvánvaló módon véget kell vetni annak a struccpolitikának, amikor a kormány nem végeztet el megfelelő mennyiségű tesztet.

(11.50)

Tudjuk, hogy ma az a helyzet, hogy még azokat az embereket sem tesztelik automatikusan, akik bizonyíthatóan kapcsolatba kerültek olyan személyekkel, akik elkapták a koronavírust.

Azt mutatják a nemzetközi tapasztalatok, és azt mutatják a történelmi tapasztalatok, hogy minél szélesebb körben és minél korábban kezdik el a tesztelést, annál hatékonyabban lehet fellépni a járvány ellen. A legjobb példa erre a mostani járvány idején Dél-Korea esete, ahol a kitöréskori állapotokhoz képest viszonylag alacsonyan tudták tartani a megbetegedések számát, és nemzetközi összehasonlításban is nagyon alacsonyan tudták tartani a veszteségeket, az elhalálozott betegek számát.

Azt kérjük tehát, hogy végezzék el ezeket a teszteket jóval szélesebb körben, mint eddig, hogy szűrjék ki azokat, akik vírushordozók lehetnek, annak érdekében, hogy hatékonyan lehessen fellépni az ő egészségük érdekében is és persze a társadalom többi tagjának megvédése érdekében.

Különösen fontos ebben az összefüggésben az egészségügyben dolgozók, orvosok, ápolónők védelme. Gondoskodni kell a védelmükről: ma számos kórházban védőfelszerelés nélkül kezelnek olyan betegeket is, akik esetében felmerült a gyanú, de még a tesztelés eredménye nincsen meg. Ez nyilvánvalóan fölösleges, súlyos kockázatot jelent.

Harmadszor: ma sok család nemcsak a koronavírus miatt retteg, hanem attól is fél, hogy mi történik vele, ha elveszti az állását, mi történik vele, ha nem tud bemenni a munkahelyére, mert a gyerekére vigyáz otthon, vagy mi történik vele akkor, ha karanténba kerül. Ezért a kormánynak nagyobb terhet kell vállalnia a munkából kiesettek esetében közvetlen segítséggel is, azzal is, hogy táppénzzel vagy más jövedelemmel siessen az ilyen módon bajban lévő emberek segítségére, és úgy is, hogy segíti a munkaadókat abban, hogy támogassák a távmunkát, a részmunkát vagy akár a távollétet adókedvezménnyel, járulékkedvezménnyel és más eszközökkel.

Végül negyedszer: látjuk, hogy itt van a baj a gazdaságban, ebben egyetértünk, azonban miközben a nagyvállalati szféra ráér várni arra, hogy a kormány majd kitaláljon valamit, a kisvállalatok nem érnek rá várni. Fontos lenne, hogy azonnal hozzon olyan intézkedéseket a kormány, amelyek ezen vállalatok számára is biztonságot garantálnak, és lehetővé tegyék azt, hogy ne legyen számukra szükségszerűség az, hogy akár az egészségüket veszélyeztetve is, munkát végezzenek. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiból.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai