Készült: 2024.09.23.08:20:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

147. ülésnap (2000.06.13.), 310. felszólalás
Felszólaló Dr. Bogár László
Beosztás a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:55


Felszólalások:  Előző  310  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BOGÁR LÁSZLÓ, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A kormány az 1991 óta fennálló mulasztásos törvénysértés megszüntetése, valamint a pártok által használt állami tulajdonú ingatlanok használati viszonyának rendezése érdekében két törvényjavaslatot terjesztett elő. A T/2365. számú javaslat a közel tíz éve napirenden lévő feladat megoldását szolgálja. Arra irányul, hogy az állam tulajdonában és a pártok használatában lévő ingatlanok körében kötelezettséget állapítson meg a pártok számára az ingyenes használatukban lévő állami ingatlanok számbavételére és a törvényjavaslatban meghatározott mértéket meghaladó ingatlanoknak az állam számára történő visszaadására.

A T/2366. számú törvényjavaslat az állami tulajdonban lévő ingatlanok pártok által történő használatának viszonyait kívánja hosszú távon és átfogóan szabályozni. Mindkét törvényjavaslat keretében arra törekedtünk, hogy a szabályozás rendelkezései az alkotmányos követelményekkel összhangban legyenek. Szem előtt tartottuk, hogy az állam köteles azonosan viszonyulni a pártokhoz, továbbá az állami ingatlanokon a pártok részére biztosított ingyenes használati jog a feladatokkal arányban álló legyen.

A parlament plenáris ülésein és a bizottságokban éles vita alakult ki, a legtöbb ellenvetést és módosító javaslatot az ellenzék oldaláról az MSZP képviselői tették. Úgy vélték, hogy a rendezés során nemcsak az állami tulajdonú, hanem a pártok által használt önkormányzati tulajdonú ingatlanok számát is indokolt felmérni és a szabályozás során figyelembe venni. Felvetették, hogy a használati jog megszüntetése csak kártalanítással történhet, és a javasoltnál nagyobb mértékű ingyenes ingatlanhasználati jog biztosítására tettek indítványt. A vita során hangsúlyosan kérdőjelezték meg a kormányjavaslatok megalapozását szolgáló adatbázis hitelességét.

A kormány megtárgyalta a módosító indítványokat, mérlegelte az érveket és javaslatokat. Összességében úgy véljük, hogy nem indokolt a benyújtott törvényjavaslatoktól eltérni. Az állami tulajdonú ingatlanokon az 1990. évi LXX. törvény alapján fennálló ingyenes használati jogosultság tekintetében számottevő a pártok közötti aránytalanság. Ezt nem lehet kétségbe vonni. Az aránytalanság nemcsak a használati jogosultság, hanem a tényleges ingatlanhasználat mértékében is fennáll. Mindezt a Kincstári Vagyoni Igazgatóság nyilvántartása egyértelműen alátámasztja.

Az adatok ugyanakkor persze pontosíthatók, ezt szolgálja az is, hogy a törvényjavaslat kötelezi a pártokat az ingatlanhasználat pontos számbavételére. Az adatok esetleges pontosítása ugyanakkor nem érinti a törvényjavaslat normatív rendezésének helyességét.

A használati jog megszüntetése nem történhet kártalanítás mellett, mert a pártok az általuk ingyenesen használt ingatlanokat nem saját erőből létesítették, és a használati joghoz ingyenesen jutottak hozzá.

 

(18.00)

 

Amennyiben kártalanítással történne az alkotmányellenes állapot felszámolása, akkor a törvényjavaslatok nem érnék el céljukat, mivel az egyenlőtlenség más formában ugyan, de fennmaradna. A pártok által használt önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok állami tulajdonú ingatlanokkal történő együttes kezelésének igénye nem tekinthető megalapozottnak. A pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló törvény 4. §-ának (2) bekezdése egyértelműen kimondja, hogy a párt részére költségvetési szerv - így önkormányzat is - vagyoni hozzájárulást nem adhat, másrészt a párt ilyet nem fogadhat el.

A kormány meggyőződése, hogy a benyújtott törvényjavaslatok harmonikusan illeszkednek a magyar jogrendszerbe, és ezáltal is megfelelően rendezik az állami tulajdonú, pártok által használt ingatlanok hosszú ideje megoldatlan, nem kellően szabályozott viszonyait.

Kérem mindezek alapján a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot fogadja el. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  310  Következő    Ülésnap adatai