Készült: 2024.09.19.00:17:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2005.07.04.), 2-6. felszólalás
Felszólaló Gyurcsány Ferenc
Beosztás miniszterelnök
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 36:28


Felszólalások:  Előző  2 - 6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYURCSÁNY FERENC miniszterelnök: (A pulpitusra lép.) Mélyen tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Hölgyeim és Uraim! Február 14-én ideálltam önök elé, hogy elmondjam, új politikára van szükség; új politikára van szükség, hogy leszámoljunk a régi hazugságokkal; leszámoljunk azokkal a régi társadalmi hazugságokkal, amelyek az egyenlőség jelszava mögött folyamatosan újratermelték az egyenlőtlenséget, az igazságosság közös igénye mögött fenntartották a régről itt maradó, régről ható társadalmi igazságtalanságokat. Azt mondtam, új igazságosság és új egyenlőség kell; azt mondtam, úgy fogunk kormányozni, olyan kezdeményezéseket teszünk, amelyek ezt a célt szolgálják. Ezt a célt szolgálják a száz lépés programjának meghirdetett elemei: igazságosabb családtámogatás, hogy annak jusson több, ahol több a szükség; a másfél évtizede húzódó, egyre nehezebb helyzetben lévő egészségügyi rendszer átalakítása azért, hogy könnyebb legyen, jobb legyen orvosnak, nővérnek lenni, hogy azt az egészségügyi szolgáltatást kapja meg mindenki, ami neki jár, amit ő megérdemel. Azt mondtuk, hogy új igazságosságot fogunk teremteni az adórendszer átalakításával, új igazságosságot fogunk teremteni a minimálbérek felemelésével. Régről ható nyavalyáinkra ígértünk gyógymódot.

Közben az elmúlt hónapokban kiderült az is, hogy régi társadalmi igazságtalanságaink mellé, régi társadalmi hazugságaink mellé fölzárkózott egy új politikai hazugság. A politika hazugsága a sikertelenség hazugsága. A sikertelenség hamis profétái járják az országot, azt akarják elmondani Magyarországnak, annak az országnak, amely az elmúlt tizenöt évben hatalmas utat tett meg, hogy nincs oka büszkének lenni mindarra, amit elért, hogy nincs oka hinni saját teljesítményében, hogy nincs oka hinni saját jóravalóságában és nagyszerűségében.

Magyarország egy sikeres ország, Magyarországot tehetséges emberek lakják, szorgalmas népek, olyanok, akik tudják, hogy jövőjük, családjuk jövője, gyermekeik jövője saját tehetségükön, teljesítményükön, szorgalmukon nyugszik. Mégis vannak, akik azt mondják, hogy ez nem így van. Vannak, akik azt mondják, hogy ez az ország sikertelen, vannak, akik el akarják venni ennek az országnak az önbecsülését, és a társadalmi hazugságok mellé mostanra itt találjuk magunkat az egyre nagyobb feladatot szabó politikai hazugságok megtörésében, annak érdekében, hogy ne csak tudja, hanem higgye és naponta megélhesse ez az ország, hogy olyanok lakják, akik tele vannak képességgel, tehetséggel és vággyal, hogy egy még jobb világot teremtsenek maguk számára. Mert jóravaló ember a magyar, jóravaló, mert tele van azzal a tehetséggel, tele van azzal a képességgel, hogy egyről kettőre jusson, és van mersze, van képessége újat álmodni, egy új Magyarországot, egy olyan Magyarországot, amely nem a politikáról, nem a politika régi hazugságairól és nem a politika új hazugságairól szól, hanem az emberről, aki tehetséges, az emberről, aki szorgalmas. Igen, folytatni szeretnénk azt a programot, amit idén tavasszal elkezdtünk; folytatni, hogy legyen egy igazságos, erős és büszke Magyarország, amelyben az emberek napról napra azt élik meg, hogy több a lehetőség (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Neked!), és akik fent vannak, azoknak még több a felelőssége, felelőssége a közösért, és felelőssége azokért, akik a folyamatos versenyben le-lemaradnak.

Magyarországot, ezt a fantasztikus országot nem lehet egyetlen számmal leírni, nem lehet egy jellemzővel illetni. Színes, bonyolult kavalkád egy ország, milliók akaratával, százezernyi vállalkozással, sok-sok egyedi élettel. Ahogyan nem írható le egyetlenegy család története, ahogyan nem jellemezhető egyetlenegy ember egy odavetett mondattal, egyetlenegy számmal, egyetlenegy jelzővel, úgy nem tehető ez meg Magyarország esetében sem. Hála istennek, a dolgunk nem túl nehéz; nem túl nehéz, ha jelzők helyett tényeket és adatokat közlünk; nem túl nehéz, ha politikai nyilatkozatok helyett reális, higgadt értékelést teszünk. Erre hívom Magyarországot. Erre hívom, mert jobban, mint bármikor máskor szüksége van arra, hogy újra elhiggye: tehetsége, szorgalma alapján messzire jutott, és még messzebbre tör; hogy van oka megbecsülni mindazt, amit elért, és van oka még többre vágyni. Mert még többen akarnak fölemelkedni, és még többen akarnak messzebbre jutni; mert bármit is elértünk, pontosan tudom, hogy százezrek és milliók számára jelent küszködést a napi élet, és bármeddig jutottunk el, ezen százezrek és milliók küszködését kell még tovább segíteni. Több lehetőséget az elöl haladóknak és több esélyt a lemaradóknak; szembemenni a társadalmi hazugságokkal, az igazságtalansággal és az egyenlőtlenséggel, és szembemenni a politikai hazugságokkal, a siker elhazudásával, mert sikeres ország Magyarország. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

 

(10.10)

Tisztelt Országgyűlés! Kedves Barátaim! 12 állítást fogok tenni a következőkben; 12 állítást, amelyben sorra fogom venni, hogy hol tartunk 2005. nyár elején. 12 állítást, amelyben megpróbálom összehasonlítani ennek az országnak a mai teljesítményét korábbi önmagával, mindenütt, ahol lehet, pontos számokat, a teljesítményt, a tehetséget, az eredményt leíró adatokat alkalmazva. Azért teszem, hogy az ország olyan képpel rendelkezzen, amelyre nagyívű, nagyot álmodó programját, jövőjét építheti, hogy előre nézhessünk.

Bérek: 2001 óta, tisztelt Országgyűlés, soha nem látott mértékben növekedtek Magyarországon a bérek. A 2001-es bérekhez és árakhoz viszonyítva, a 2001-es bázison számítva 4 heti munkáért ma vásárlóértéken is 5 heti bért kapunk, mindezt úgy, ha számba vesszük és beszámítjuk az inflációt. Magyarországon a 2001 óta eltelt négy évben kétszer olyan gyorsan növekedtek a bérek, a bérek vásárlóértéke, mint a 2001-et megelőző három évben. Mondhatnám úgy is, hogy a bérek tekintetében a szociálliberális kormány Magyarországa 1:0-ra vezet az előző kormány időszakával szemben. (Taps az MSZP soraiban. - Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

A nyugdíjak - ez a 2. pont - még a béreknél is gyorsabban növekedtek. 2001 és 2005 között a nyugdíjak vásárlóértéke 30 százalékkal növekedett. A kormányváltás óta - leszámítva a 2002 első félévben még az előző kormány által tett intézkedéseket is - 23 százalékkal növekedett a nyugdíjak vásárlóértéke. (Taps az MSZP soraiban.) Ez több mint kétszer olyan növekedési tempó, mint amit az előző kormány élért. Mondhatnám úgy is most a nyugdíjak után: 2:0 a szociálliberális kormány Magyarországa javára. (Taps az MSZP soraiban.)

Adók dolgában: az átlagbér adóterhe az Orbán-kormány alatt 6 ezer forinttal növekedett. 2002 óta ez az adóteher 8 ezer forinttal csökkent. Mondhatom úgy is, hogy amit Orbán Viktor kivett a dolgozók zsebéből, azt a 6 ezer forintot, a Medgyessy-Gyurcsány-kormány 8 ezer forinttal visszaadta. (Taps az MSZP soraiban. - Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Csökkent a vállalkozások terhe, a kontinentális Európában nincsen még egy olyan ország, ahol 16 százalékos lenne a társaságiadó-kulcs. Míg az előző kormány minden évben emelte az egységes egészségügyi hozzájárulást, mi minden évben csökkentettük. Az összes adóteher 100 forint közös jövedelmünkre számítva 39 forint 20 fillérről 38 forint alá csökkent. 3:0 a szociálliberális kormány Magyarországának. (Taps az MSZP soraiban.)

4. pont: újra értékálló a forint. Az elmúlt 24 évben nem volt soha olyan alacsony a magyar pénz romlásának üteme, mint idén. Az elmúlt három év átlagában éppen feleakkora az infláció - 4,2 százalék -, mint az azt megelőző időszak átlagában, amely 8,6 százalék volt. 4:0 a szociálliberális kormány Magyarországa javára. (Taps az MSZP soraiban. - Közbeszólások a Fidesz soraiból. - Az elnök csenget.)

ELNÖK: Képviselőtársaim! A miniszterelnök úr szól önökhöz.

GYURCSÁNY FERENC miniszterelnök: A befektetések területe: a térségben Magyarország a legkedveltebb befektetési célpont. Az idei év első negyedévében Magyarországra érkezett 1,1 milliárd működőtőke-befektetés - mondom ezt Varga Mihály volt miniszternek, aki ma reggel a portfólió-befektetést összekeverte a működőtőke-befektetéssel (Közbeszólások az MSZP soraiból.) - értéke az idei év első negyedévében nagyobb, mint a nálunk 3,5-szer nagyobb Lengyelország esetében, és lényegesen nagyobb, mint a térség egyik legjobb államának kikiáltott Szlovákia esetében. (Közbeszólások a Fidesz soraiból. - Taps az MSZP soraiban.) Magyarország a régiós országok versenyképességi rangsorában első helyen szerepel. Hölgyeim és uraim, 5:0 Magyarország javára az elmúlt három évben, az előző három évhez számítva. (Taps a kormánypártok soraiban.)

6. pont, munkahelyek: nehezebb a kérdés, kétarcú helyzettel állunk szemben. Ma egyik oldalról többen dolgoznak Magyarországon, mint dolgoztak 2002 márciusában, másik oldalról többen keresnek munkát a munkaügyi ellátórendszerben, mint 2002 májusában. Több munkahely és több álláskereső - ez jellemzi a mai magyar munkaerőpiacot. Legyünk fairek, osszuk meg ezt a pontot: 5,5:0,5 a szociálliberális kormány Magyarországa javára. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Utak dolgában: az elmúlt időszakban Magyarországon annyi út épült, mint az előző évtizedben együtt. 2002 nyarán Magyarországon 530 kilométer gyorsforgalmi autópálya volt. 2006 végén, mire befejezzük ennek a ciklusnak az autópálya-építését, 1040 kilométer lesz. Ebből az 510 kilométerből a Fidesz-kormány időszakában előkészített autópálya - de már mi adtuk át - összesen 64 kilométer volt. Szeretném itt megkövetni Varga Mihályt, akinek azt mondtuk, hogy az ő időszakában nem adtak át egyetlenegy kilométer autópályát sem. Nem így van, hölgyeim és uraim, 1999-ben 7 kilométer autópályát átadtak akkor is. (Taps a kormánypártok soraiban.) A szociálliberális kormány Magyarországa 6,5:0,5-re vezet az Orbán-kormány Magyarországával szemben. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Lakások: 15 éve nem épült annyi lakás Magyarországon, mint 2004-ben, 44 ezer; ráadásul ez a növekedés nem áll meg, az idei év első negyedévében az új lakások építésére kiadott engedélyek száma további 6 százalékkal növekszik. Mindez azt jelenti, hogy a lakáspolitika átalakítása, az igazságosabb lakástámogatási rendszer bevezetése növelte a lakásépítési kedvet, Magyarországon egyre nagyobb esélyük van pályakezdő fiataloknak, alsó középosztálybeli családoknak, hogy új lakásba menjenek. Az ingatlanbefektetés helyett az igazságos lakástámogatási rendszer lépett életbe. 7,5:0,5 a szociálliberális kormány Magyarországa javára. (Taps a kormánypártok soraiban.)

9. pont: családtámogatás. Tisztelt Országgyűlés! Az előző három év családtámogatásra fordított államháztartási kiadásainak jelentős növelésével elértük azt, hogy ma egy gyermekre a korábbi 10 ezer forint helyett 14 ezer forint gyermektámogatás, családtámogatás jut. 10 ezer helyett 14 ezer. A szociálliberális kormány minden gyermeknek 4 ezer forinttal több támogatást ad átlagosan, mint amit az előző kormány adott. Ráadásul éppen a száz lépés programjában bejelentett családtámogatási rendszer átalakítása révén ez a 14 ezer forintos átlagos gyermektámogatás lényegesen egyenlőbben oszlik meg a gyermekek között, oda ad, ahol nagyobb a szükség, és ott kér belátást és megértést, ahol egyébként már ma is több a jövedelem. A családtámogatási rendszer a konzervatív családpolitikával ellentétben nem növeli, hanem végre csökkenti a társadalmi különbségeket, nem segélyben tart, hanem alanyi joggá tette az emelt szintű támogatást a legszegényebbek számára, és végre munkavégzésre ösztönöz. Azoknak ad igazából többet, akik munkát végeznek, de kevesebb a jövedelmük. Ezen családok számára megkétszerezte a családtámogatást. 8,5:0,5 a szociálliberális kormány Magyarországa javára. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(10.20)

Megkérdezhetik természetesen - tizedikként -, hogy miből fizettük mindezt, miből sikerült egyszerre csökkenteni a társadalmi igazságtalanságot, növelni a családtámogatást, növelni a lakástámogatásra fordított összegeket, csökkenteni az adót, növelni a béreket, csökkenteni az inflációt. Ez az ország az elmúlt három évben ezt tette (Demeter Ervin: Felélitek a jövőt.), növelte a kereseteket, csökkentette az adót, csökkentette az inflációt, autópályákat épített, gyermektámogatást növelt, lakástámogatást növelt. Mindezt finanszíroztuk az elmúlt időszakban. (Általános zaj. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Hiteleket vett fel.)

Két forrása volt ennek a nagyon jelentős szociális igazságtételnek és jelentős modernizációs programnak. Az első az ország közös gazdaságának növekedése. Magyarország az elmúlt tíz évben folyamatosan átlagosan 2 százalékkal gyorsabban növekszik, mint az Európai Unió 25 tagországának átlaga. Ez egy nagyon jelentős és intenzív felzárkózási folyamat. Ez azt jelenti, hogy a gyermekeink számára ugyanazt fogjuk tudni biztosítani, mint amit ma megkap egy gyermek ha Franciaországban, ha az Egyesült Királyságban vagy Németországban születik. Ez a 2 százalékos többletnövekedés volt jellemző az elmúlt három évre és az azt megelőző évekre is. Magyarország egy egyenletesen többletteljesítményt nyújtó ország, olyan ország, amelyben a kormányciklusoktól függetlenül ez a növekedési többletünk mind a mai napig fennmaradt. Itt tehát akkor járunk el helyesen, ha a teljesítmény mérésére szolgáló egy-egy pontunkat megosztjuk tisztességesen: a szociálliberális kormány Magyarországa most tehát 9:1-re vezet a korábbi időszakkal szemben (Taps az MSZP soraiban. - Zaj az ellenzéki pártok és a függetlenek soraiban.)

Arra a programra, amit itt korábban ismertettem, összesen 8200 milliárd forintot költöttünk. 8200 milliárdot. Ebből a növekedés, a növekedés által teremtett jövedelemtöbblet 4500 milliárd forintot fedezett. A fennmaradó, összesen 3700 milliárd forintot természetesen a költségvetésből, esetenként a költségvetés tervezett hiányából fedeztük. Amit a növekedés nem fedezett, azt a költségvetés fedezte. Az idei évben a költségvetés hiánya 3,6 százalék lesz. Ez a 3,6 százalék egyébként a négy évvel ezelőtti hasonló hiánynál egy egészen kevéssel, de kevesebb: akkor 3,7 százalék volt ez a hiány. Akkor a 3,7 százalékos hiányt száguldó pannon tigrisként emlegették az akkori kormánypártok (Derültség az MSZP soraiban.), most az ennél kisebb hiánynál nemzethalált kiáltanak. (Zaj az ellenzéki pártok és a függetlenek soraiban.) Azt gondolom, tiszteletre méltó teljesítmény az, hogy az elmúlt három évben majdnem 5 százalékkal, 8,5 százalékról 3,6 százalékra csökkentettük ezt a hiányt. Ilyen módon azt tudom mondani, felezzük meg ezt a pontot is: 9,5:1,5 a szociálliberális kormány Magyarországa javára. (Taps az MSZP soraiban. - Révész Máriusz: Az MSZP is nevet! - Bársony András: Rajtad! - Dr. Répássy Róbert: Ki nevet a végén?)

Az államadósság, hölgyeim és uraim, ebben az időszakban 3800 milliárd forinttal növekedett. Az összes adósságunknak a közös jövedelmünkhöz mért aránya a 2002-es szinten van, a sokat emlegetett 60 százalékos szint alatt, 55,5 százalék lesz év végén. Ha ennek az adósságnak a kamatterheit nézzük, akkor azt tudjuk mondani, hogy összes jövedelmünkhöz képest a kamatterhek még csökkentek is. 2002-ben ez a közös jövedelmünknek több mint 4 százaléka volt, idén pedig már kevesebb mint 4 százaléka, 3,9 százalék. Ha az ellenzék által használt viszonyítási alapot nézzük - ez a személyi jövedelemadó-bevételhez az adósságszolgálat aránya -, akkor azt tudom mondani, hogy ez 58,5 százalék 2005-ben; ez 2002-ben 57,9 volt, 0,6 százalékkal valóban az jobb volt. De milyen messze van ez attól, amit az ellenzék számol, aki 90 százalékot emleget, pedig az osztás alapműveletét az általános iskola alsó tagozatában tanítják! (Zaj a Fidesz soraiban.) Államadósság dolgában tehát azt tudom mondani, a magyar pozíció, a jelenlegi pozíció ott van, ahol három-négy évvel ezelőtt volt. (Közbekiáltások a Fidesz soraiból: Unió! - Szép siker!) Osszuk tehát meg ezt a pontot is! Azt tudom mondani: 12 szempont alapján végzett, számokkal alátámasztott értékelésünk alapján 10:2-re győzött a szociálliberális kormány Magyarországa. (Taps az MSZP soraiban. - Derültség, zaj és taps a Fidesz soraiban.)

A megvizsgált 12 szempont alapján 8 szempontból az elmúlt három év teljesítménye kétség nélkül jobb teljesítmény, mint az azt megelőző időszak teljesítménye. Magyarország minden korábbi sikereit túlszárnyalóan sikeres ország lett. (Derültség a Fidesz soraiban.) Négy szempontban egyenlő teljesítményt értünk el. Van oka Magyarországnak örülni. Van oka önmagára büszkének lenni. Van oka a magyar embereknek és családoknak úgy tekinteni önmagukra, mint szorgalmas, tehetséges és sikeres emberekre és családokra, akik éppen ezen szorgalom és tehetség bázisán (Arnóth Sándor: Milliárdosok lettek.) tehetnek kísérletet újabb tervek megfogalmazására, és lehet reményük arra, hogy ezek a tervek annak a politikának a támogatásával, amelyet ez a kormány teljesít, a jövőben is valóra fognak válni. (Taps az MSZP soraiban.)

Ez a 10:2 egy szép eredmény. Utoljára, ha jól emlékszem, 1915-ben az őszi hadi bajnokságon az MTK verte meg a KAOE-t 10:2-re. (Derültség.) Ennél egy picivel jobb eredmény ’82-ben volt a világbajnokságon, akkor Salvadort vertük 10:1-re. A különbség annyi, amennyivel azóta romlott a magyar labdarúgás, 10:2 az akkori 10:1-hez képest. (Zaj, közbekiáltások mindkét oldalról. - Az elnök csenget.)

Kedves Barátaim! Soha nem volt ennyire szükség bátorságra, soha ennyire nem volt szükség demokratákra. Soha nem volt szüksége Magyarországnak bátor kiállású emberekre, akik azt mondják, hogy véget fogunk vetni a politika új hazugságainak, akik azt mondják Magyarországnak, hogy nem engedjük elhazudni a sikert, nem engedjük elhazudni a teljesítményt. (Zaj, közbeszólások, derültség a Fidesz soraiban. - Tállai András: Csere van!)

ELNÖK: Képviselőtársaim!

GYURCSÁNY FERENC miniszterelnök: Azt látjuk, hogy itt van egy ország, amely képes arra, hogy 15 év után továbbra is sikeres legyen. Itt van egy ország, amely képes arra, hogy egyszerre legyen versenyképes gazdasága, egyszerre jellemezze ezt az országot a növekvő bérek, a csökkenő adók és a csökkenő infláció, és itt van egy ország, amely mindaközben autópályákat épít és lakásokat épít, soha korábban nem látott számban és mértékben. Az országnak azoknak a bátor demokratáknak a támogatására van szüksége, akik nem engedik elhazudni ezt a teljesítményt, akik azt mondják, hogy álljunk meg, nem lehet egy ország teljesítményét csak azért elhazudni, mert valakiknek az állhat az érdekében, hogy elvéve ezt a közös örömöt, visszajöjjenek a hatalomba. Mert a hatalomnál fontosabb az ország. Az emberek fontosabbak a pártoknál. Hölgyeim és Uraim! Magyarországról van szó, nem politikáról van szó. (Taps az MSZP soraiban.)

Mi a teendő a következőkben?

1. Először is folytatni kell a növekedés- és fejlesztéspárti gazdaságpolitikát. Ehhez több befektetés és több ösztönzés szükséges a munkára, magasabb bérek, kevesebb adók, alacsonyabb infláció. Azt kell tenni, amit eddig tettünk: növelni a minimálbért, csökkenteni az adókat. Ez a politika, a befektetés- és munkaösztönző politika, amely közben őrzi és vigyázza az egyensúlyt, ez hoz sikert hosszú távon Magyarországnak, az a politika, amelyet ez a kormány az elmúlt években folytatott.

2. Igazságosabb jövedelem-elosztás kell Magyarországon. Igazságosabb jövedelem-elosztás, amelyet növekvő bérek, növekvő és igazságosabb családtámogatás, növekvő és igazságosabb lakástámogatás jellemez. Ez a második feladatunk, ezt fogjuk továbbvinni.

3. Hatékonyabb állam kell. Hatékonyabb állam, amely jobban, és ha lehet, olcsóbban szolgálja mindezen célok elérését. Olyan állam, amely érti, hogy polgáraiért van. Olyan köztisztviselői kar, amelyet én sokra tartok, és teljesítményét a mai napig is sokra értékelem, amely mindennapjaiban is olyan szolgáltatást nyújt valamennyi adófizetőnek, ahol az adófizető érzi: ő, a polgár, az adót fizető polgár a legfontosabb Magyarországon.

(10.30)

Olyan államigazgatást akarunk - és ilyen erőfeszítéseket fogunk tenni -, amely ezeket a célokat hatékonyabban és olcsóbban, a polgárokért végezve fogja végrehajtani. Növekvő gazdaság, igazságosabb társadalom, hatékony állam - ez a kormányom további törekvése is. (Taps az MSZP soraiban.)

Ennek érdekében az elmúlt időszakban - visszatérve a száz lépés programjához - alapvetően hét dolgot tettünk.

1. Először is csökkentettük és csökkentjük továbbra is az adókat, az áfát, a mindennapok adóját. Januártól minden család zsebében 5 ezer forinttal több fog maradni csak azért, mert a felső áfakulcsot 20 százalékra csökkentjük. És meg kell mondanom önöknek, mindent meg fogok tenni törvényes eszközzel, a nyilvánosság teljes felhasználásával, hogy ez a pénz az emberek zsebében maradjon, azért, mert a kormánynak az a dolga, hogy a gyengébb, a kiszolgáltatott oldalán álljon, és én úgy látom, hogy a vásárló ember pozíciója gyengébb, mint az eladó áruház pozíciója. Csak jogszabályok adta kereteken belül, a nyilvánossággal, a közös felelősséggel, hiszen a piacgazdaság nem az “aki kapja, marjaö elvére épül, az a közös felelősségre épül (Derültség a Fidesz soraiban.), a vállalkozások felelősségére, a tehetősek felelősségére azokért, akik számára Magyarországnak még több lehetőséget kell biztosítania a jobb hétköznapi életre. Csökkentettük és csökkenteni fogjuk a személyi jövedelemadót, csökkentettük a társasági adót, csökkentettük és csökkentjük az egészségügyi hozzájárulás mértékét.

2. Növeljük a béreket. Az idei év első hónapjaiban a bérek vásárlóértéke újra 5 százalékkal növekszik. Olyan növekedést produkál Magyarország a bérekben, hogy közben fenntartja versenyképességét, közben fenntartja gazdaságának korábban, a kilencvenes évek előtt soha nem látott dinamikus tempóját.

3. Igazságossá tettük a családtámogatást.

4. Meghirdettük a fiatalok pályakezdését támogató, azt szolgáló Start-programot.

5. Elindítottuk az egészségügyi rendszer átalakítását.

6. Önálló programot hirdettünk a lakótelepeken élők terheinek csökkentésére, egy befogadó, könnyebben élhető lakótelepi világ kialakítására.

7. Éppen befektetve a jövőbe, átalakítottuk a szakképzést.

De van még dolgunk. Van legalább öt a következő időszakra:

1. Javítani kell a mezőgazdaságban élők helyzetét, korszerűsíteni az agrárgazdaságot. Ennek a programját holnap fogom elmondani Gyöngyösön.

2. Több figyelmet kell fordítani a vidékre azért, hogy a magyar vidék, a magyar falu újra virágzó lakhely, munkát adó környezet, természeti és épített környezetünk, a tradicionális magyar világ megőrzését szolgáló világ legyen.

3. Kiszélesítjük és bővítjük a hazai kis- és középvállalkozásokat támogató programjainkat. Ilyen programot fogok önöknek bemutatni ősszel.

4. Már a következő hónapokban javaslatokat fogunk önöknek bemutatni és intézkedéseket fogunk bevezetni annak érdekében, hogy korszerűsítsük az állam működését, hogy hatékonyabb legyen a magyar állam működése.

5. Őszre elfogadjuk az európai Magyarország következő hét-tízéves fejlesztési programját, mert a legnemzetibb program az európai Magyarország programja.

Ez az az öt pont, amit csinálni fogunk. (Taps az MSZP soraiban.)

A száz lépés programjának végrehajtása jó ütemben zajlik. Ebben a törvényhozási ciklusban 84 érdemi törvényt fogad el az Országgyűlés. A rendszerváltás óta nem volt olyan törvényhozási ciklus, ahol 84 érdemi törvény került a Ház elé. S az elmúlt hetekben a Magyar Országgyűlés elkezdte a száz lépés programjának végrehajtásához szükséges törvényjavaslatok tárgyalását, éppen tíz szerepel az Országgyűlés napirendjén, ezek közül az Országgyűlés ma is többet el fog fogadni. Ezúton szeretném megköszönni a Magyar Országgyűlés valamennyi tagjának, az Országgyűlés valamennyi dolgozójának, hogy az általunk kezdeményezett, három héttel kibővített ülésszakon ilyen fantasztikus munkát végzett, és segítette abban nem elsősorban a kormányt, hanem Magyarországot, hogy egy jobb világ, egy gazdagabb világ, egy igazságosabb világ legyen belőle. Köszönöm szépen képviselő urak és képviselő hölgyek. (Taps az MSZP soraiban.)

Magyarországról lehet politikai pörölködéssel vitatkozni, a magyar gazdaság és társadalom helyzetéről lehet jelzőket mondani, én mégis jobban hiszek a számoknak. Jobban hiszek abban, hogy a Magyarországért, a közös hazáért, a nemzetért viselt felelősség, a jövőre vonatkozó tervek megfogalmazásának együttes felelőssége csak Magyarország helyzetének reális számbavételén alapulhat. Nem engem személy szerint bánt az, hogy politika lett abból, hogy féligazságokat, helyenként nyilvánvaló hazugságokat mondunk, hanem Magyarországot bántja. Azokat az embereket, akiknek okuk lenne örülni, okuk lenne büszkének lenni mindarra, amit elértek. Ehelyett nem azt mondják neki, hogy Magyarország, te fantasztikus ország, fantasztikus dolgokat értél el, hanem azt mondják neki, hogy kullogsz, hogy töpörödsz, hogy összemész. Én meg úgy látom, hogy ez nem így van. Itt van 10 millió ember, itt van több mint 3 millió család, itt van 4 millió háztartás tehetséggel, sikerrel, jóravalósággal. Én egy sikeres országot látok, sikeres vágyakat és jövőre mutató elképzeléseket látok, olyan kormányt, amely pontosan tudja, hogy kell még mit tenni - hát természetesen! Elég elindulni Budapest egyes kerületeibe, elég elmenni lakótelepi családokhoz, elég elmenni külterületen táborozó, sátorban élő emberekhez, elég elmenni földutak mentén élő falusi emberekhez, kisnyugdíjasokhoz, állástalanokhoz; tudjuk, hogy mennyi még a dolog. (Cseresnyés Péter: Most mennyi az eredmény?)

De ha reális programot akarunk, akkor számba kell venni azt, hogy hol tartunk. És nincs ok lebilincselni Magyarországot a sikertelenség hazug vádjával, amikor sikert látunk. Hogy még több siker kell? Természetesen. Még jobb teljesítmény kell? Természetesen. Hogy további erőfeszítés kell? Természetesen. Erősebb ország? Igen. Igazabb ország? Igen. Egyenlőbb ország? Igen. Igazságosabb ország? Igen. De igaz ország és nem hazug ország! Nem lehet az igaz, hogy van egy ország, amely növekszik, nem lehet az igaz, hogy van egy ország, amely messzebbre jutott, mint bármikor, és azt mondják neki, hogy sikertelen vagy, alkalmatlan vagy, képesség nélküli vagy, tehetségtelen vagy! Nem lehet ezt mondani Magyarországnak, mert Magyarország a jó emberek országa és a tehetséges emberek országa. (Nagy taps a kormánypárti oldalon.)

A jelzőkkel és különösen az igaztalan jelzőkkel nem tudom felvenni a versenyt. Adatokkal, számokkal igen. Annak érdekében, hogy a legfontosabbat, a teljesítményt, a közös sikert kivonjuk ebből a rendkívül buta, és azt hiszem, korán elkezdett kampányból, azt javaslom, hogy beszéljünk adatokról és beszéljünk tényekről. Ennek érdekében számpárbajra hívom az ellenzék vezérét, Orbán Viktort, a következő két hétben bármikor. (Taps az MSZP soraiban. - Dr. Magda Sándor: Nem megy el!) Tehát számpárbajra hívom az ellenzék vezérét, Orbán Viktort a Magyar Televízió nyilvánossága elé, a következő két hétben abban az időpontban, ami neki tetszik. Nagyon remélem, hogy nem fogja követni egyes párttársainak azt a szégyenteljes magatartását, amikor megfutnak a viták elől, amikor tüntetőket küldenek oda, vagy elfutnak akár még egy háziasszony elől is. (Nagy taps a kormánypárti oldalon.)

Egyenes emberekhez egyenes mondatok kellenek, mert az az alapja az egyenes politikának. Magyarországért, a köztársaságért. (Hosszan tartó, nagy taps a kormánypárti oldalon.)

 

(10.40)

 




Felszólalások:  Előző  2 - 6  Következő    Ülésnap adatai