Készült: 2024.09.19.05:39:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2019.06.03.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztet Képviselő Hölgyek és Urak! Fontos esemény az egész magyarság számára, hogy Ferenc pápa múlt héten Székelyföldet látogatta meg, és misét celebrált ebből az alkalomból. Ahogy Böjte Csaba testvér is megfogalmazta: a magyar és a székely himnusz eléneklése a Ferenc pápa által celebrált szentmisén, román kormányzati képviselők előtt egyértelműen egy új világ kezdete lehet. Azt gondoljuk, hogy az esemény fontos lépés volt abban a folyamatban, hogy kölcsönösen deklarálni tudjuk azt, hogy térségünket csak együtt, kölcsönös megbecsülés alapján építhetjük fel és építhetjük újjá. Beszédében a pápa utalt arra is, hogy az itt élő nemzetek között voltak nehézségek, voltak kudarcos időszakok, ugyanakkor a kereszténységben testvéreknek nevezte az itt élő népeket, és a keresztény többségű országok, népek összefogására, együttműködésére buzdított. A magyar kormány régóta következetesen ezt az álláspontot képviseli.

A szentatya a beszédében így fogalmazott: azok, akik tegnap lemaradtak, a holnap főszereplői lehetnek, viszont a ma főszereplői holnap se maradjanak hátra. Ezt a mondatot sokan szintén a magyar nemzeti kisebbség felé tett gesztusként értékelik, hiszen az elmúlt évtizedek román politikája az ott élő magyarokkal szemben számos téren negatív diszkriminációt alkalmazott. És egyébként is, mi a magyar kormány részéről régóta valljuk azt, hogy miképpen a XX. század  ha itt magunk között beszélgetünk  nem a magyarság évszázada volt, a XXI. század lehet újra a magyarság évszázada, ehhez minden feltétel adott.

Az esemény a szentatya számára is bizonyosságul szolgálhatott a tekintetben, hogy nekünk, magyaroknak a kereszténység ma is éltető erő, ahogy a történelem során annyiszor, ma is mi magunk vagyunk azok, akik őrizzük azokat az értékeket, amelyekre az európai kultúra fel tudott épülni.

Nem utolsósorban pedig a magyarság legnagyobb zarándokhelyén szombaton bizonyosságot tehettünk egységünkről, arról az egységről, amelyről a 2010-ben elfogadott nemzeti összetartozás melletti tanúságtételről szóló törvény így vall: „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság”. Kilenc esztendeje annak, hogy ezt a törvényt elfogadtuk, és holnap, azaz június 4-én, immáron a nemzeti összetartozás napján ezért az összetartozás-tudatért adhatunk hálát.

Az elmúlt kilenc évben számos lépést tehettünk annak érdekében, hogy az összetartozás a metafizikai szinten túl a mindennapokban is átélhetővé váljon. Az állampolgárság megállapítása egyszerűsítésének köszönhetően már több mint 1 millió 50 ezer külhoni magyar vált, illetőleg vált újra közjogilag is az egységes magyar nemzet részévé. Bebizonyítottuk, hogy a külhoni magyarok számíthatnak ránk, nagyságrendileg érzékelhetően növeltük a külhoni magyarság támogatására fordított összegeket, mindezen programok keretében pedig több mint ötezer, külhonban működő magyar intézmény és szervezet tevékenysége vált fenntarthatóvá. Kárpát-medencei óvodafejlesztési programot indítottunk, amellett, hogy az oktatási intézményeket, kollégiumokat is felújítottuk, és ennek keretében 160 új bölcsődét és óvodát építettünk. Emellett folyamatosan segítséget nyújtunk a külhoni magyaroknak abban is, hogy piacképes szaktudással szülőföldjükön tudjanak elhelyezkedni vállalkozóként, szülőföldjükön teremtsenek otthont családjuk és saját maguk számára. Az elmúlt években 460 vállalkozásfejlesztési projekt valósulhatott meg, 145 felszerelt tanműhely, tangazdaság, szaktanterem jött létre az anyaországi támogatásoknak köszönhetően.

Sikerült azt is elérnünk  mondhatom önöknek büszkén , hogy az egység gondolata az élet számos más területén is természetessé váljon. Szintén kilenc évvel ezelőtt indult el a Határtalanul!-program, amelynek keretében mintegy 300 ezer magyarországi diák jutott el külhoni magyar területre és nyerhetett személyes tapasztalatot a külhoni magyarságról, miközben a külhoni magyarok is meglátogathatták az anyaországi nemzettársaikat. Ennek keretében megerősítettük, újrakötöttük, kibővítettük a határokon átívelő testvérvárosi kapcsolatokat, mintegy 1500 magyarországi és külhoni település magyar közösségei között vált szorosabbá a kötelék. Most pedig, 2019-től már a külhoni magyar családokat is támogatjuk, ugyanúgy, ahogy az anyaországi magyar családok esetében is így történik.

Nagyon örülünk annak, hogy ebben az ügyben jelenleg pártokon átívelő összefogás van a parlamentben. Ezt köszönjük minden, az összefogásban részt vevő parlamenti képviselőnek, és arra kérjük önöket, hogy továbbra is támogassák a kormány ez irányú törekvéseit. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai