Készült: 2024.09.21.02:35:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2001.03.28.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Weszelovszky Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Az önkormányzati és rendészeti bizottság ez év március 21-én tárgyalta a kormány által T/3934. számon előterjesztett, a hírközlésről szóló törvénytervezetet. A bizottsági vitában az előterjesztő képviselője elmondta, hogy a törvénytervezet célja az információs társadalom mindenkit kiszolgáló infrastruktúrája mielőbbi megteremtésének támogatása, a polgárok életminőségének javítása a mindenki számára hozzáférhető alapszolgáltatások biztosításával, illetve a piaci verseny választék- és kiszolgálásnövelő árcsökkentő hatásaival, a nemzetgazdaság további élénkítése a verseny serkentésével, valamint az európai és a világ vérkeringésébe való mélyebb bekapcsolódással.

A törvény megalkotása, amely több vonatkozásban kapcsolódik az önkormányzatok tevékenységéhez is, szerves része a jogharmonizációs lépéssorozatnak is. A törvényjavaslat az eddigiekkel szemben különbséget tesz az állami és helyi önkormányzati tulajdonú ingatlanok között. Ennek megfelelően a létesítményeket elsősorban állami tulajdonú ingatlanokon kell elhelyezni, és csak végső soron lehet igénybe venni magánterületet.

Új eleme az előterjesztésnek, hogy az építésügyi hatósági jogkört a mai gyakorlattal szemben nem a Hírközlési Felügyelet, hanem az önkormányzatok látják majd el. Ez a változtatás célszerűnek mondható, mivel ezáltal egyetlen gazdához, a valamennyi szempont fölött felügyeletet gyakorló önkormányzatokhoz kerül a hírközlési célú építmények engedélyezése.

Az előterjesztő képviselője elmondta azt is, hogy amikor a kormány körülbelül egy és negyed évvel ezelőtt elfogadta a törvény téziseit, nagyon hosszú, komoly vita és elemzés előzte azt meg, többek között, hogy a posta szabályozása tárgya legyen-e a törvénynek. Az elemzés azt mutatta, hogy a posta mind technológiájában, mind az informatikában való egyre szélesebb bekapcsolódása része annak a folyamatnak, amely a hagyományos távközlés, informatika konvergenciáját jelenti. Tehát ezért született az a döntés, hogy egy egységes törvényben kell mindezeket szabályozni. A törvényjavaslat postára vonatkozó része teljes egészében követi és igazodik az európai uniós szabályozás azon gyakorlatához, melyek során a postai szolgáltatások liberalizálása lényegesen lassabban történik meg, mint a távközlési szolgáltatók liberalizálása. Viszont ütemesen, folyamatosan csökken azon szolgáltatások köre, amelyekre vonatkozóan a postának úgynevezett fenntartott jogai vannak.

Az Európai Unió a miénkhez legközelebb egy liberalizálási lépést valamikor az évtized közepe tájára tervezi, és az igazán liberális postai szabályozás 2007-re van ütemezve a jelenlegi európai uniós tervek szerint. Mivel ma még a piaci szereplők száma messze nem elegendő ahhoz, hogy kiegyensúlyozott, harmonikus versenyhelyzet tudjon kialakulni, ezért a törvényjavaslat mérsékelten infrastruktúra alapú versenyt tűz ki célul.

Az előterjesztő képviselője kifejtette, hogy a mobilszolgáltatásokkal kapcsolatban a jelenlegi törvényjavaslat komolyabb kötelezettségeket határoz meg a szolgáltatók közös létesítményben való elhelyezési megállapodására vonatkozóan, mint a jelenleg hatályos törvényjavaslatok. Ezáltal várhatóan megelőzhetők azok a viták, melyek az antennák létesítésével kapcsolatosan előfordultak.

A vitában felszólaló ellenzéki képviselők nehezményezték, hogy ezt a terjedelmes és sok összefüggésű előterjesztést csak a bizottsági vita előtt néhány nappal kapták meg, amelynek okán azt megfelelő alapossággal áttekinteni nem tudták. A dokumentumot egyes részleteiben túl részletezőnek, máskor meg túl általánosnak, keret jellegűnek ítélték. Ugyanakkor ellenzéki oldalról is megfogalmazódott, hogy a törvénytervezetben számos olyan elem van, amely mindenképpen pozitív, elsősorban a fogyasztó szempontjából.

A kormánypárti képviselők véleményük megfogalmazásakor kifejtették, hogy a hírközlés az egyik olyan terület, amely Magyarországon az elmúlt évek sikerterületének tekinthető. Emlékeztettek arra, hogy egy évtizeddel ezelőtt a telefóniában még óriási elmaradásunk volt, amit napjainkra ledolgoztunk, és különösen a mobilszolgáltatások területén óriási fejlődés zajlott le. Sőt, a fejlődés nemcsak a telefónia területén folyamatos, hanem a távközlés, a hírközlés minden területén. Ezért is nemcsak szükséges, hanem időszerű is e sok összetevős és sokvonatkozású témakör szabályozási kérdéseinek napirendre tűzése.

Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági ülésen a jelen lévő képviselők a hírközlésről szóló törvénytervezetet 15 igen és 6 ellenszavazattal általános vitára alkalmasnak értékelték.

Köszönöm szépen.

 

 

(9.50)

 




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai