Készült: 2024.05.07.01:07:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

163. ülésnap (2004.09.13.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:35


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Egyetértek azzal, amit ön a mondanivalója elején megfogalmazott, hogy közös fellépésre van szükség. Egyetértek azzal, hogy az Országgyűlésnek van felelőssége a törvénymódosításokat illetően, mert úgy kezdett egy mondatot: függetlenül attól, hogy a rendőrség engedélyezi vagy sem ezt a demonstrációt. Nem tudom elégszer elmondani, hogy nincsen engedélyezési joga a rendőrségnek a gyülekezési törvény szerint. Nincsen. Arra van lehetősége, hogy tiltson, ha két törvényi feltétel közül valamelyik fennáll. Az első az, hogy ha ezzel népképviseleti szerv működését vagy bíróság működését akadályozná. Ez nem áll fenn. A másik ilyen feltétel a már módosított gyülekezési törvény szerint, hogy ha más útvonal nem biztosítható, ahol közlekedni lehet. Tehát csúsztatás az, amire a nyilvánosság előtt vagy akár itt az Országgyűlésben is fideszes, MDF-es képviselők hivatkoztak korábbi tiltott demonstrációknál. Az akkori szabály szerint a közlekedés aránytalan sérelme, akadályoztatása állt fönn. Emlékeztetem önöket arra, hogy amikor be nem jelentett törvényellenes demonstrációval lezárták szélsőséges elemek az Erzsébet hidat, az milyen akadályokat jelentett Budapesten. A gyülekezési törvény tehát ma arra ad felhatalmazást, hogy politikai mérlegelés nélkül a bejelentést, a demonstráció bejelentését a rendőrség ezen két szempont alapján mérlegelje. Ha tehát a magyar társadalom úgy ítéli meg, szükség van arra, hogy másfajta tilalom is érvényben legyen, akkor igen, ezeket a törvényeket elő kell venni, és mérlegelni kell, hogy a gyülekezési törvényben, az egyesületi törvényben, a büntető törvénykönyvben milyen egyéb felhatalmazásra, törvénymódosításra van szükség.

Tudják ezt persze azok is, akik az ellenzék oldalán megszólaltak ebben az ügyben, de valamilyen oknál fogva hiányzik az egyenes beszéd. (Zaj, moraj a Fidesz soraiban.) Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Képviselőtársaim! Egyenes beszédre van szükség. Egyetértek Gusztos Péter képviselő úrral a tekintetben, hogy ebben az ügyben, ezeknek az ordas eszméknek a felbukkanásakor világos, egyenes beszédre van szükség. (Pokorni Zoltán felé fordulva:) Nem szégyen, képviselő úr, megkövetni a társadalmat azért, ha valaki ebben az ügyben hibázott, rossz helyen vett részt valamilyen rendezvényen, és elmulasztott ezért elnézést kérni a társadalomtól. (Pokorni Zoltán a fejét ingatja. - Zaj a Fidesz soraiban.)

S végezetül, kedves képviselőtársaim, az én számomra riasztóak, gyűlöletesek és elítélendőek ezek az ordas eszmék. A minap középiskolás gyerekekkel találkoztam, ahol engem az aktuálpolitikai kérdésekről faggattak, és faggattak erről is. Megmondom önöknek őszintén, hogy engem nagyon bántott és zavart, és nagyon rosszul éreztem magam, hogy ezek a gyerekek milyen kérdéseket tettek föl, mit tudnak és mit nem tudnak. A felelősségünk tehát szélesebb. Azt gondolom, családanyáknak, családapáknak, szülőknek, pedagógusoknak és politikusoknak közös a felelőssége abban, hogy ezek a gyerekek egyenes és világos mondatokkal értesüljenek arról, hogy mi ezt elítéljük, hogy mik az értékeink, amiket követni akarunk, és mi az, amit valamennyien közösen elítélünk. Ez most, azt gondolom, a Magyar Köztársaság Országgyűlésének a felelőssége.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(13.50)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai