Készült: 2024.05.11.02:55:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2011.11.23.), 112. felszólalás
Felszólaló Varga Géza (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA GÉZA (Jobbik): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Én a szakképzésnek egy olyan fehér foltjára szeretném felhívni a figyelmünket, amellyel a tervezet egyáltalán nem foglalkozik, de maga az iskolarendszerünk sem. Azért foglalkozunk most a szakképzéssel, azért kell megújítani ezt a törvényt, mert érezzük azt, hogy gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező szakmunkások egyik területen sincsenek elegen, a számuk kevés, és inkább a felsőoktatás felé ment el a fiataloknak az érdeklődése. Ha az élethez igazítjuk ezt a szakképzést, márpedig a szakképzést nem lehet máshoz igazítani, akkor van helye, akkor releváns ennek a célcsoportnak a léte, amelyről én most beszélni szeretnék, ezek pedig a vidéken élő, tartós munkanélküliek és akiknek semmilyen szakmájuk nincs, de nem is alkalmasak arra, hogy a jelenlegi, az előttünk lévő tervezet alapján akár be tudjanak kerülni a szakképzésbe.

(13.20)

Itt a tartósan munkanélküliekről, a mélyszegénységben élőkről, akár a nyolc osztállyal sem rendelkező emberekről beszélek. A kormányprogramnak is része az 1 millió munkahely teremtése, amiből másfél év alatt 30 ezret sikerült összehozni, de ez nem tud elmozdulni akkor, ha ezzel a réteggel, amelyről méltán mondhatom, hogy több százezres réteg, csak összehasonlításképpen, a szakképzésben olyan 30 ezer körüli fiatal lép be évente, ezt a 30 ezret tessék összehasonlítani azzal a több százezerrel, akikről én most beszélek.

Nos, ha őket mindig meghagyjuk abban a létben, hogy ők segédmunkásnak jók, ők közmunkára alkalmasak, ők az árok széli szemetet összegyűjteni alkalmasak, akkor bizony ezt az 1 millió munkahelyet nem fogjuk tudni megteremteni, mert ezek nem termelő tevékenységek. Többször el szoktam mondani, hogy ha én a magam részéről bármiről beszélek, én mindig arról beszélek, hogy a vidékgazdaság komplex megközelítése az egyedüli szemlélet, amely a kívánt változásokat el tudja érni. A komplex szemlélet jegyében kötném én össze egyrészről a vidéken képzési, gyakorlati képzési potenciállal rendelkező gazdálkodókat, legyen szó szántóföldi gazdálkodásról, állattenyésztésről, kisléptékű élelmiszer-feldolgozásról; erre a körre gondolok. Tehát náluk gyakorlati képzésben vegyenek részt azok, akiknek az előrelépését, haladását szeretnénk biztosítani, tehát ezt a csoportot kellene összehozni azzal a csoporttal, amelyet az előbb említettem, hogy munkanélküliek hosszú távon, nyolc osztályt sem végeztek, akik semmilyen OKJ-s képzésre sem alkalmasak. De ahhoz, hogy őket behozzuk a munka világába, a termelő tevékenységbe, egy új kategóriát kellene kitalálni a számukra, vagy kidolgozni - bocsánat, a kitalálás szó természetesen nem jó; kidolgozni a számukra -, amely az életükhöz, az élethez, a magyar vidék valóságához igazodva mégiscsak emelné a tudásszintjüket. Elnevezhetjük, mondjuk, betanított kertésznek, elnevezhetjük betanított állattenyésztőnek és sok minden másnak.

Ha ezt a képzési formát most bevezetnénk, bevennénk a szakképzésbe, a szakképzésnek egy új kategóriájába, akkor ennek a célcsoportnak a számára lehetőség nyílna, egyúttal a gazdálkodóknak, ugye tudjuk, hogy a közös agrárpolitika keretén belül 2014-től legalábbis premizálni fogja a gazdálkodókat, hogy mennyi munkahelyet tudnak teremteni egy adott hektáron. Nos, ezen az adott hektáron ez segítene a gazdáknak, ha egy olyan törvényi keret lenne, a vidékgazdaság komplex megközelítését alkalmazva lehetőséget biztosítanánk számukra, hogy náluk egy ilyen betanított mezőgazdaságimunkás-képzés el tudjon indulni. Ezzel az ő munkahelyteremtő képességüket javítanánk, ezáltal ők az EU-s forrásokhoz jobban tudnának hozzáférni, nagyobb mértékben, 2014-től, ugyanakkor viszont ezt a mélyszegénységben élő munkanélküli-réteget ki tudnánk emelni abból a kategóriából, amely alapján az árok széli szemetet tudják gyűjteni. Azt gondolom, itt a csoport nagyságrendje miatt egy új szakképzési kategóriát kell kidolgoznunk a számukra.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai