Készült: 2024.09.22.15:16:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (1999.12.07.), 8. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, egy nagyon jelentős konferencia került a minap megrendezésre a Fidesz parlamenti frakciójának két kabinetje kezdeményezésére. Ennek a konferenciának a legbiztatóbb üzenete az, hogy a magyar nemzetkép, a magyarság megítélése a világban alapvetően jó, tehát nem kell egy reménytelen vállalkozásba kezdeni, hiszen már a kiinduló helyzet viszonylag kedvezőnek tekinthető.

Mindenekelőtt azért tartom ezt fontosnak hangsúlyozni, mert vannak olyan kétségbeesett hangok a magyar közéletben, hogy a magyarság, Magyarország megítélése a világban ilyen-olyan drámai jellegű lenne; meggyőződésem szerint ez nem felel meg a valóságnak, nagyon kedvező kiinduló helyzetben vagyunk.

Ebben természetesen döntő szerepet játszottak olyan összetevők, mint 1956 vagy a nyugati magyarságnak azok az áldozatos személyiségei, akiket Csapody képviselő úr is említett, de hasonlóképpen fontos szerepet játszott ebben a folyamatban a rendszerváltozás évtizede is. A leghűségesebb képet erről a munkáról az Európai Unió országjelentése adta, ami szintén a közelmúltban került napvilágra, amiben egyértelműen leszögezi az Unió bizottsága, hogy Magyarország teljesíti a koppenhágai kritériumokat, a politikai demokráciával szemben támasztható kritériumokat. Ugyanakkor ez az országjelentés azt is nagyon hangsúlyosan fogalmazza meg, hogy talán Magyarországnak a legkedvezőbbek a térségben a kilátásai, nagyon pozitívak a makrogazdasági mutatók, az európai uniós átlagos gazdasági növekedés kétszerese tapasztalható most már tartósan Magyarországon.

Hasonlóképpen fontos szerepet játszik ebben a nemzetképben az a számos esemény, ami a közelmúltban az ölünkbe hullott, hogy úgy fogalmazzak. Itt mindenekelőtt kiemelem az Europáliát, a frankfurti könyvvásárt, de szintén ilyen lehetőségnek tűnik a jövő évben a krakkói megjelenési lehetőségünk és 2001-ben a magyar kulturális év Franciaországban. Ezek mind olyan alkalmak, amelyek egy-egy náció számára ritkán adatnak meg, számunkra pedig most, hála istennek, nagyon nagy sűrűséggel adatnak meg.

Mindezen lehetőségek minél teljesebb kihasználása érdekében a költségvetésben jól látható szerepet kapott a nemzetkép kérdése, az ehhez a költségvetési összeghez rendelhető intézményi háttér pedig kialakult, a Miniszterelnöki Hivatalban titkárság fog létrejönni, ami az ezzel a költségvetéssel kapcsolatos teendőket fogja majd irányítani.

Hadd hangsúlyozzam azonban, hogy minden tárcának nagyon fontos feladata van a nemzetkép formálásában. Megemlítem, hogy a Külügyminisztériumban létrehoztunk egy kulturális-tudományos főosztályt, ami ezzel a kérdéssel foglalkozik, ezenkívül az integrációs államtitkárságon, illetőleg a NATO tevékenységén belül is működik egy külsős kommunikációs stratégia, aminek szintén az a célja, hogy Magyarország valamilyen módon visszakerüljön a világ térképére.

Látnunk kell, hogy a politikai elemeket egyre inkább a kultúrának, a zenének, a képzőművészetnek, a sportnak, a mozgásszínháznak és ilyen jellegű kérdéseknek, illetőleg egy másik nagy problémacsomagnak, a magyar gazdaság teljesítőképessége elősegítésének kell felváltania - gondolhatunk itt a turizmusra, a gasztronómiára és egyéb, már említett kérdésekre.

Visszaigazolom azt, amit a képviselő úr oly módon fogalmazott meg, hogy az összmagyarság kultúrkincseit kell közvetíteni; valóban, az országkép nem nemzetkép. Azzal a kérdéssel kapcsolatban pedig, hogy mi a cél, nem nemzetpropagandát mondanék - talán valóban nem ez a legjobb kifejezés -, hanem azt, hogy a magyar teljesítménynél ne legyen gyengébb a Magyarország- és a magyarságkép.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai