Készült: 2024.09.19.09:11:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (2020.02.25.), 4. felszólalás
Felszólaló Schanda Tamás János
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az a helyzet, hogy az ön által elmondottak nem fedik a valóságot, hiszen a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal  ugyanúgy, ahogy a korábbi években is  2020-ban is az előző évekhez hasonlóan 1,95 milliárd forinttal, azaz közel 2 milliárd forinttal támogatja az elektronikus információszolgáltatási nemzeti programot annak érdekében, hogy a különböző adatbázisokhoz, a különböző információkhoz megfelelőképpen és ingyenesen hozzá lehessen férni. Ennek a forrásnak a felhasználásáról azonban a kormányzattól, akár az Innovációs Minisztériumtól, akár egyébként az NKFIH-tól teljesen független programtanács dönt. Az ő döntésük az, hogy ennek az 1,95 milliárd forintnak a felhasználása pontosan hogyan fog megtörténni. Itt szavazati joggal kizárólag tudományos és szakmai szervezetek szerepelnek. Sem a kormányzatnak, sem a központi hivatalnak ebben a kérdésben nincsen szavazati és beleszólási joga, állami szereplők kizárólag tanácskozási joggal vehetnek részt egyébként a programtanács ülésén is. Tehát azt kell hogy mondjam, hogy a felszólítása nyitott kapukat dönget, csak egy teljes álhíren alapszik, hiszen a minisztérium biztosítja a háttérintézmény bevonásával a szükséges forrást, ahogy az eddigiekben is biztosította, úgy ezután is biztosítja. A függetlenségét is tiszteletben tartja az Akadémia és a tudományos szervezeteknek.

Ugyanakkor abban a kérdésben, ami a képviselő úr felszólalása mögött meghúzódott, hogy tulajdonképpen minden eszközzel segíteni szükséges a magyar kutatás-fejlesztési intézményrendszert és azokat a szereplőket, akik hozzá tudnak járulni ahhoz, hogy a magyar gazdaság még versenyképesebb legyen, és tudományalapon magasabb hozzáadott értékkel high-tech fejlesztéseket tudjanak megvalósítani, akkor ebben azt tudom mondani, hogy egyetértünk, és ezért szomorú az, hogy önök például nem szavazták meg azokat az intézkedéseket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy egy jobban működő tudományos intézményrendszer jöjjön létre Magyarországon.

Az az átalakítás is (Zaj a Párbeszéd soraiból.  Tordai Bence: Tréfás!), az az átalakítás is ezt szolgálta, amellyel létrejött az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat, az az átalakítás is ezt szolgálta, amellyel létrejött a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács, hogy megerősítsük az intézmények függetlenségét, megerősítsük azokat a lehetőségeket, amelyek számunkra rendelkezésre állnak annak érdekében, hogy több és jobb kutatást tudjanak végezni, hogy több és jobb eredménye legyen nemcsak a tudományos életben egyébként, hanem a gazdasági hasznosulás szempontjából is.

Az a helyzet, tisztelt képviselő úr, hogy a magyar kormány elkötelezett, és soha nem látott mértékben növeli azokat a forrásokat, amelyek a kutatás-fejlesztés és innováció végzésére rendelkezésre állnak. Csak 2020-ban 25 százalékkal emelte meg a kutatás-fejlesztésre rendelkezésre álló forrásokat. Ez plusz 30, több mint 30 milliárd forintot, 32 milliárd forintot jelent, és ezzel is szeretnénk ösztönözni részben a kutatóintézeteket, részben a gazdasági szereplőket, a tudomány teljes világát, a felsőoktatási intézményeket, hogy több és jobb minőségű kutatást végezzenek, és ezáltal is segítsék a magyar gazdaság további növekedését.

Az a célunk, hogy a 2020. év végéig a teljes K+F ráfordítás összege a GDP 1,8 százalékát érje el. Azt látjuk, hogy a saját intézkedéseinkkel ez megvalósítható, és ez továbbra is egy reális és vállalható célkitűzés. Erről szól egyébként a felsőoktatási intézmények versenyképesebbé tétele, azok a változtatások, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a felsőoktatási intézmények részben a kutatóintézeti hálózattal, részben pedig a gazdasági szereplőkkel közösen együtt tudjanak működni, ki tudják szolgálni a gazdaságban keletkező igényeket, és a felsőoktatási intézményben keletkező tudásból pedig a magyar gazdaságot erősítő gazdasági fejlesztések is kijöjjenek. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai