Készült: 2024.09.22.19:49:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2004.11.04.), 230. felszólalás
Felszólaló Dr. Gál Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:23


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÁL ZOLTÁN (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Arnóth képviselőtársam viszonylag hosszasan fejtegette, hogy szeretett szülőföldjét mennyire sújtja ez a költségvetés. Szeretnék kicsit könnyíteni neki, és elmondani azt, hogy egy momentumban ez a költségvetés talán Püspökladány és térségét is segíti, nevezetesen azzal, hogy a rendészetre vonatkozó költségvetési tételek biztosítják azt, hogy a debreceni repülőtér működéséhez szükséges rendészeti fejlesztés megtörténik. Márpedig úgy gondolom, hogy a debreceni repülőtér működése Püspökladány és térségének is hasznára fog válni. De biztos vagyok benne, hogy emellett egyéb tételei is segítik Püspökladány és térségének a fejlesztését. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

Tisztelt Országgyűlés! Talán már jeleztem azt is, hogy a biztonság, a közbiztonság és a rendészet néhány kérdéséről szeretnék szólni a költségvetés kapcsán. Tudom, hogy a túloldalon sokaknak talán furcsának hangzik, de ki kell jelentenem, hogy ez a költségvetés egy biztonságpárti költségvetés. Biztonságpárti költségvetés, mert azt a fajta felfogást tükrözi, ami mi vallunk a biztonságról, a közbiztonságról és a bűnözés elleni harcról, nevezetesen azt, hogy ez ellen igazán hatékonyan, hatásosan és hosszú távra eredményesen csak társadalmi eszközökkel lehet fellépni.

Ez a költségvetés társadalmi kohéziót erősítő költségvetés. Ez a költségvetés a leszakadó rétegek felzárkózásának költségvetése. Ez a költségvetés biztosítja azt, hogy a társadalomnak eddiginél nagyobb része érezzen egyfajta perspektívát maga előtt, és mindezek együttesen a biztonságunkat is szolgálni fogják. Ebben az értelemben úgy is fogalmazhatnék, hogy ez a költségvetés a bűnmegelőzés nemzeti stratégiájának egyfajta végrehajtását jelenti, annak a stratégiának a végrehajtását, amit egységesen fogadott el az Országgyűlés, hiszen az ott megfogalmazott társadalompolitikai programoknak a finanszírozása található ebben a költségvetésben. Ehhez képest talán inkább csak adalékként jegyezhetem meg, hogy jelentősen magasabb összeget tartalmaz a költségvetés tervezete az ideihez képest a pártfogó-felügyeleti szolgálatra nézve, és jelentősen magasabb támogatást irányoz elő a polgárőr szövetségre.

Ami pedig a közvetlen közbiztonság kérdését és a rendészeti szerveket illeti, a következőket szeretném kiemelni. Elhangzott már többször ebben a Házban, hogy 84 500 forint jut minden magyar állampolgárra havonta ebből a költségvetésből. Ehhez hadd tegyem hozzá, hogy ami a rend- és közbiztonság forrásait illeti: ez a jövőre tervezett vagy számított magyar nemzeti össztermék 0,9 százalékát jelenti, tehát majdnem 1 százalékát fordítjuk jövőre a rend- és közbiztonság megerősítésére vagy fenntartására. Ez természetesen megint olyan szám, amin lehet vitatkozni, hogy sok vagy kevés, mindenesetre biztos vannak a világban országok, ahol ennél kevesebbet fordítanak, és ha nagyon kutakodnánk, biztosan találnánk olyat, ahol többet. De úgy tűnik, hogy a jelenlegi feltételeink között ennél többet nem tudunk áldozni a rend- és közbiztonságra.

A kérdés az, hogy ez mire elég. Azt hiszem, elég arra, hogy a rendészeti szervek a mai feltételek közepette, egy nagyon feszes gazdálkodás közepette - és ezt hangsúlyoznám - alapvető feladataikat ellássák. Nem elég többre, ezt szeretném hangsúlyozni, és éppen ezért a szocialista frakció arra készül, hogy a rendészeti szervek állományára nézve ez az egyébként az államapparátusra valóban terheket rovó költségvetés itt egy fokkal gyengébb legyen. Nem szeretnénk, ha hivatásos rendőrt vagy határőrt költségvetési okok miatt el kellene bocsátani. Ezért a szocialista frakció arra készül, hogy a rendőrség és a határőrség kondícióit módosító indítványokkal javítsa.

Szeretném azonban nagyon határozottan leszögezni, hogy el kell gondolkoznunk, hogy ebben a struktúrában és így finanszírozható-e a rendészet, mint ahogy ezt tettük és tesszük a mai napig. Meggyőződésem, hogy nem lehet beállni arra a rendszerre, amely mindig több rendőrt, mindig több pénzt igényel, mert az ország teherbíró képessége még egy dinamikus fejlődés mellett sem bírja ezt az ütemet. Ezért elengedhetetlenül szükségesnek tartjuk azt - és ennek a folyamata elindult az elmúlt két esztendőben -, hogy végig kell gondolni a rendészet egész struktúráját, működését, finanszírozását, tervezési módját, és el kell érni azt, hogy egy hatékonyabb működést próbáljunk finanszírozni, mert egyébként a dolog egyszerűen nem fog működni.

(16.50)

Ezért a szocialista frakció támogatja a Belügyminisztériumban ez irányban elindult munkálatokat, és ösztönözni szeretnénk további ilyen típusú munkálatok elvégzésére a minisztériumot. Nem arról van szó, hogy folytatni kellene valamifajta átszervezgetéseket, mint amelyek a korábbi esztendőkben történtek, hanem itt egy alapos struktúra-felülvizsgálatról van szó. És amit a kormányprogram - amit önök sokszor emlegettek - tartalmaz, olyan rendészeti igazgatást és működést kell kialakítani, amely a kor követelményének megfelel, és ami azt jelenti, hogy egyszerre kell fejleszteni és működtetni a rendőrséget, határőrséget, vám- és pénzügyőrséget, hiszen ezek a szervezetek maguk is egyre inkább rendészeti típusú szervekké alakultak át az elmúlt időben. Szükségesnek tartjuk továbbá, hogy a rendészeti szervek bérrendszerében is módosítás menjen végbe, hiszen ez az agyonpótlékolt rendszer nem képes igazándiból átláthatóvá és kiszámíthatóvá tenni a rendszert.

Végezetül, mert nagyon megy az idő, tisztelt Országgyűlés, szeretnék önöknek és a kormánynak is egy dolgot figyelmébe ajánlani, és ez a vagyonvédelem ügye. Az közismert, hogy évente több mint százmilliárd forint vagyoni kár keletkezik a bűncselekményekből, és az is közismert, hogy a mellett a bizonyos 0,9 százalék mellett még több mint százezer ember dolgozik a biztonságiparban. Végig kell gondolnunk a jövőben, hogy mi az, amit az állam e területen, a vagyonvédelem területén biztosítani tud - és azt biztosítania kell, és ezt meg kell finanszírozni -, és mi az, ami a tulajdonos feladata, ahol az állam követelményeket támaszt, és a követelmények számon kérésével biztosítja a nemzeti vagyon és az egyes tulajdonosok vagyonának védelmét. Ma nagy az összevisszaság, a piaci verseny sem mindig tisztességes, ebben, azt hiszem, rendet kell teremteni.

Mindezek alapján a rendészeti kérdésekre vonatkozó költségvetési javaslatot azzal a korábban jelzett módosító indítvánnyal, amit említettem, a szocialista frakció elfogadásra ajánlja.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai