Készült: 2024.09.18.21:15:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2004.11.04.), 208. felszólalás
Felszólaló Hadházy Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HADHÁZY SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az idegenforgalmi témakörhöz szeretnék hozzászólni. Lasztovicza Jenő képviselőtársam már vázolta, hogy milyen jövő vár az idegenforgalom szereplőire 2005-ben, illetve a következő években.

Most én egy olyan kérdéssel szeretnék foglalkozni, amely az idegenforgalom, a turizmus és az önkormányzatok kapcsolatát vizsgálja. Nagyon jól tudjuk azt, hogy az önkormányzatok működtetik a helyi szolgáltatásokat az egészségügyben, oktatásban, szociális kérdésekben; működtetik a települést. És rendkívül fontos szerepük van a turizmusban is, hiszen egyáltalán nem közömbös az, hogy milyen környezet fogadja az oda látogató turistákat, milyen a település arculata, milyen a település tisztasága, milyenek a település szolgáltatásai. Mindezekért az önkormányzatok rendkívül nagy erőfeszítéseket tesznek, hogy ezek magas színvonalon történjenek. Ehhez azonban értelemszerűen forrásokra is szükség van.

Korábban, az elmúlt években egy hosszú hagyomány alapján minden beszedett idegenforgalmi adó egy forintja után kettő forint állami kiegészítő támogatás járt. Ezek ugyan kötetlen felhasználású források voltak, azonban általában a jól működő önkormányzatok ennek nagy részét, jelentős részét vagy akár teljes egészét turisztikai feladatok megoldására fordították.

Nos, tisztelt képviselőtársaim, ez az állami kiegészítő támogatás ugyan megmarad a jövőben, de igen jelentős mértékben csökkenni fog. A 2 forint 2005-től már csak 1,50-et ér, holott pontosan az idegenforgalmi bizottság tárgyalt ebben a kérdésben több alkalommal is arról, hogyan lehetne ezt a forrást bővíteni, 2 forintról 2,50-re vagy 3 forintra emelni. Nagyon sajnálom, hogy ezt a kérdést egyáltalán érintettük, mert talán ötletet adtunk a Pénzügyminisztérium munkatársainak, és ők a növelés helyett inkább a csökkentést támogatják.

Rendkívül fontos ez, hiszen ezek a források az önkormányzatnál csökkenni fognak. Ugyanakkor láthatjuk azt is, hallhattuk az előző felszólalásokban, hogy az önkormányzatok helyzete a jövő évre vonatkozóan tovább romlik. A normatív támogatások reálértéke csökkenni fog. Vannak olyan tételek, amelyeknek nemcsak a reálértéke, hanem a tényleges, nominális értéke is csökkenni fog 2005-ben. Ilyen körülmények között az önkormányzatok jóval kevesebb forrást tudnak fordítani a helyi turisztikai feladatok ellátására. Kevesebb forrás fog jutni magketingfeladatokra, kevesebb forrás fog jutni helyi fejlesztésekre, amelyek rendkívül fontosak. Kevesebb forrás fog jutni továbbá, ami talán a legfontosabb tétel ebben a kérdéskörben, az uniós projektek előkészítő munkáira is. Ezekhez a forrásokhoz is főként az ilyen, úgymond, többletbevételeket tudják, tudták az önkormányzatok korábban felhasználni.

 

(16.00)

Tisztelt Ház! A héten az adójogszabályok módosító javaslatairól már döntött a tisztelt Ház. Ez az 1,50 most már elfogadott, ez tény és való. Ugyanakkor az is tény, hogy az önkormányzatoknak lehetőségük van arra, hogy az idegenforgalmi adót jövőre megemeljék. Lehetőségük van erre. Azonban ez azért probléma, mert a szállásadók már szeptemberben vagy azt megelőzően, már májusban kiajánlották a jövő évi kondíciókat, és ezeket ma már nem lehet módosítani. Ebből kifolyólag megint csak az idegenforgalmi szakma lesz ennek a károsultja, illetve az önkormányzatok, hiszen továbbra is lényegesen kevesebb forrással fognak rendelkezni.

Úgy gondolom, hogy most már az idegenforgalmi szakmától, a turizmustól nem szabad többet elvenni, hanem jóval többet kellene adni. Sajnálatos módon a 2005. évi költségvetés a turisztikai célelőirányzat tekintetében is jelentős csökkenést és nem növekedést mutat.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai