Készült: 2024.04.26.07:42:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

114. ülésnap (2000.02.01.), 130. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ha jól értettem, az interpelláció két irányban fogalmaz meg kritikát: egyrészt az EU-tagállamokkal, másrészt az Ukrajnával való kapcsolattartás területén - mindkettőben alaptalanul.

Az EU-tagállamokkal kapcsolatban a konkrét adatok megfelelően tükrözik, hogy a miniszterelnök úr folytatta az előző kormány gyakorlatát, és látogatást tett a mindenkori EU-elnökséget betöltő országok kormányainál, ahol integrációs céljaink, kétoldalú érdekeink keretében folytatott tárgyalásokat; '98-ban Ausztriában, Németországban, '99-ben Finnországban és idén Portugáliában - ez négy látogatás. Ezen túlmenően a következő látogatásokat tette a miniszterelnök úr: '98-ban Franciaországban, '99-ben Nagy-Britanniában, Ausztriában, Olaszországban, Németországban, Belgiumban és újból Finnországban. Ez összesen tizenegy út európai uniós tagállamokban, azok közül nyolc tagállamban, ami az Európai Unió tagállamainak a felét meghaladja, képviselő úr.

A fentieken túl az EBESZ isztambuli csúcstalálkozóján a miniszterelnök úr kétoldalú megbeszéléseket folytatott Guterres portugál és Juncker luxemburgi kormányfővel.

Magyarországon az EU-tagállamok alábbi miniszterelnökei tettek látogatást: D'Alema olasz miniszterelnök, Aznar spanyol miniszterelnök, Schröder, Klima német, illetőleg osztrák kancellár és Ahern ír miniszterelnök. A dán és a holland kormányfők érvényes magyarországi meghívással rendelkeznek, útjukra várhatóan ez év folyamán fog sor kerülni.

Ukrajnával kapcsolatban: képviselő úr, kétségtelen, hogy '94 és '98 között a magyar-ukrán kapcsolatokban kevés magas szintű politikai érintkezést tapasztalhattunk, sajnálatos módon. Mi nemcsak javasoljuk a miniszterelnök ukrajnai látogatását, hanem javában szervezzük is Orbán Viktor február végi hivatalos ukrajnai útját. Ezzel kapcsolatban hadd mondjam el, hogy az ukrán fél eredetileg ’99 július elején javasolta miniszterelnökünk látogatását.

A közelgő elnökválasztás és a választási kampány miatt azonban ezt az időpontot el kellett halasztani, egyidejűleg jeleztük azonban az ukrán vezetésnek, hogy az elnökválasztás után a miniszterelnök kész Kijevbe látogatni, és így tettünk javaslatot a február 25-26-ai időpontra. Ez az időpont az ukrán fél szerint megfelelő, és így előrehaladott állapotban van a látogatás előkészítése.

Ukrajnát tehát Magyarország egyáltalán nem tekinti mostohagyermeknek. Magyarország az első, szomszéd országot érintő külügyminiszteri látogatását Ukrajnában folytatta '98 októberében; Kucsma elnök Magyarországon járt, és Taraszjuk külügyminiszter úrral számos érintkezést folytatott a magyar külügyminiszter úr, azon túlmenően, amit már a miniszterelnöki látogatással kapcsolatban elmondtam. Tisztában vagyunk Ukrajna fontosságával, és a súlyának megfelelően, kiemelten kezeljük szomszédunkat.

Azt kérdezném most már csak, tisztelt képviselő úr, hogy az MSZP mire alapozza alaptalan vádjait.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai