Készült: 2024.09.19.18:22:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2003.10.28.), 184-186. felszólalás
Felszólaló Lengyel János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  184 - 186  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LENGYEL JÁNOS (Fidesz): Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A mezőgazdaság témájában nagyon sokszor elbeszélünk egymás mellett. Nem hiszem, hogy jó dolog az, hogy mindig csak visszafelé mutogatunk, hogy hol rontottuk el, akár a kárpótlásnál. Egyet tudomásul kell venni, ha tetszik, ha nem tetszik: ebben a parlamentben ma már nincs egyetlenegy párt sem, amelyik ne lett volna Magyarországon a rendszerváltást követően kormányzó párt. Ma a mezőgazdaság olyan helyzetben van, és a 2004-es költségvetéssel óhatatlanul az Unió cseng mindig vissza a fülünkbe, hisz a nyakunkon van az Unió, mert öt-hat hónap múlva - többen itt elmondták - az uniós csatlakozás előestéjét éljük meg.

Nagyon röviden a következőt szeretném mondani: a miniszter úr is, illetve többen elmondták, hogy 2002-ben a mezőgazdaság olyan helyzetben volt több összetevő miatt, több olyan külső és belső hatás miatt, időjárási viszonyok miatt, ami bizonyos nehézségeket okozott, ugyanakkor a tőkeszegénység nemcsak 2000-es keletű, hanem sokkal régebbi, ma is megéljük a tőkeszegénységet, a műszaki-technikai színvonalnak a hiányát és a hátrányát jelen pillanatban.

Egy dolgot tudomásul kell venni mindannyiunknak: a Magyarországon élő lakosság több mint 50 százalékának a közérzete múlik azon, hogy a mezőgazdaság, az agrárium jó évet zár vagy rossz évet zár. Ha a mezőgazdaság jó évet zár, akkor jó a közérzetünk, ha rossz évet, akkor igen rossz a közérzetünk, függetlenül attól, hogy a népgazdaságból a részesedése 4 százalék alatti. Ez a szám akkor egészen másképpen tűnik, ha melléteszem az 50 százalék fölöttit. Tehát ne becsüljük le a mezőgazdaságot, mert a mezőgazdasággal egyetemlegesen lebecsüljük a vidéken élő lakosságot is.

Most, az uniós csatlakozás előtt a miniszter úrnak és a kormány tagjainak nem az ellenzékkel kell megvívni a küzdelmet, a kormánnyal kell megvívni a küzdelmet annak érdekében, hogy ha úgy lett elfogadva, és az utófinanszírozás (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) lett elfogadva, akkor az előfinanszírozásnak a feltételeit megteremteni...

ELNÖK: Képviselő úr!

LENGYEL JÁNOS (Fidesz): ...és az agráriumnak költségvetési forrásokat biztosítani.

Köszönöm a szót, és elnézést.




Felszólalások:  Előző  184 - 186  Következő    Ülésnap adatai