Készült: 2024.09.19.07:10:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

46. ülésnap (2010.11.15.), 191. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:18


Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen a szót. Nagy várakozás előzte meg a most beterjesztett költségvetést. Nagy volt a várakozás, hiszen az elmúlt fél évben semmi nem derült ki arról, hogy önök hogyan akarják beindítani a gazdasági növekedést, hogyan akarnak munkahelyeket teremteni, hogyan akarják megalapozni a szerkezeti reformokat, hogyan akarják modernizálni az országot, hogyan akarják - ha egyáltalán akarják - csökkenteni a társadalmi különbségeket.

Akcióterveknek és rögtönzéseknek bővében voltunk, de átfogó gazdasági stratégiának nyoma sincs. Most sem lettünk okosabbak. A közvélemény, az elemzők, a befektetők, az emberek csalódottsága érthető. Válaszokat továbbra sem kapunk. Kapunk viszont lózungokat arról, hogy ez a papír Magyarország talpra állásának költségvetése. Ettől a költségvetéstől legfeljebb az tud talpra állni, aki erre a papírtömegre támaszkodik. Propagandával nem lehet elfedni a hozzá nem értést, a felelőtlenséget és a cinizmust.

Egy évvel ezelőtt önök azt állították, hogy a 2010-es költségvetés a reménytelenség költségvetése, amely csődbe viszi Magyarországot. (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból, köztük: Így van.) Mára az önök számára is kiderült, hogy az akkori költségvetés a reménytelenség helyett a kibontakozás, a csőd helyett a stabilitás költségvetése volt. Orbán Viktor, az önök miniszterelnöke a Frankfurter Allgemeine Zeitung nevű német lapban azt nyilatkozza (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból.): Európa kalapot emelhetne Magyarország két egymást követő kormánya előtt, majd felsorolja az egyensúlyteremtés példájaként a Bajnai-kormány intézkedéseit. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Bravó!) A magáéról pedig mélyen hallgat - hallgat, hiszen nincs miről beszélnie. Európa a jövő évi költségvetés előtt nemhogy a kalapját nem emelheti meg, de örülhetünk, ha egyáltalán elhiszi, hogy teljesíthetőek az elképzelések.

Ha fél év alatt eljutottunk oda, hogy Orbán Viktor elismerően nyilatkozik a Bajnai-kormány gazdaságpolitikájáról, akkor talán remélhetjük azt is, hogy az elkövetkezendő hetekben belássa: az övé felelőtlen, fenntarthatatlan és igazságtalan. Magyarország költségvetését nem lehet vélelmekre, reményekre alapozni. Ez nem póker, itt nem lehet blöffölni és hazardírozni, hanem tényeken alapuló előrejelzések alapján kell pontosan tervezni.

Az elmúlt két évben Magyarország eredményesen kezelte a világgazdasági válság kihívásait. A válságkezelés mellett modernizációs lépések is történtek. A gazdaság versenyképessége javult, a nemzetközi bizalom irántunk határozottan erősödött. A Fidesz tehát azt követően, hogy megnyerte a választásokat, igen jó bázisra építkezhetett volna. Önöknek lett volna lehetőségük arra, hogy felelős és hosszú távra egyensúlyt teremtő költségvetést terjesszenek be.

Lett volna lehetőségük arra, hogy egy olyan költségvetést terjesszenek be, amely igazságos, vagyis azoknak adja a legtöbbet, akik a legnagyobb áldozatot hozták a válság idején; olyat, ami elősegíti a gazdasági növekedést, munkahelyeket teremt, olyat, amely szolgálja a modernizációt, előkészíti a szükséges strukturális reformokat, és olyat, amely csökkenti a társadalmi különbségeket. Egy ilyen költségvetést támogatni tudtunk volna. Ebben lehetett volna konszenzus.

A kormány elszalasztotta ezt a lehetőséget. Eljátszották a nagy nehézségek árán helyreállított bizalmat, eltékozolták mindannak a mérhetetlen áldozatnak az eredményét, amelyet a magyar lakosság meghozott a válság legnehezebb pillanataiban.

A 2011-es büdzsé pedig minden idők legfelelőtlenebb költségvetése. Az önök költségvetése feltételezésekre, nagyotmondásra, ad hoc intézkedésekre és a lakossági megtakarítások törvénytelen államosítására épül - ezért fenntarthatatlan. Önök 3 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak, aminek mindannyian örülnénk, de sajnos ennek jelenleg nem látszanak a reális alapjai. És még mielőtt azt gondolnák, hogy ez a szokásos ellenzéki retorika, szeretném felhívni az önök figyelmét arra, hogy az IMF derülátó módon 2,7 százalékos, az EBRD 1,7 százalékos, a Bloomberg pedig 2,2 százalékos növekedést jósolt, és jól hallották, egyik adat sem kezdődik 3-as számmal.

A második Orbán-kormány tehát vagy semmit nem tanult az első Fidesz-kormány hibáiból, így ismét felültervezi a gazdasági növekedést és alultervezi az inflációt, vagy szándékosan hamis számot ír be. Nem tudom, melyik a rosszabb. Önök egy éve 1466 darab módosítót adtak be a költségvetéshez. Dicséretes ez a szorgalom, de az azokban foglalt elvek és célok most nem jelennek meg a Fidesz-kormány költségvetésében. Ezek jelentős része ugyanis az állam kiadásait növelte volna. Innentől kezdve megint csak két lehetőség van: vagy már 2009-ben is tudták, hogy ezek megvalósítására nincsen lehetőség, tehát hazudtak a parlamentben és a parlamenten kívül is a választóknak, vagy kormányra kerülve elfelejtették korábbi elveiket és ígéreteiket. Ismét csak nem tudom, hogy melyik a rosszabb verzió.

Tisztelt Ház! Az önök kormánya közel ezermilliárdos lakossági megtakarítás törvénytelen és alkotmánysértő feléléséből teremtene látszategyensúlyt az elkövetkező évekre ahhoz, hogy a költségvetés váza rendben legyen. Csakhogy ez a fajta politika olyan, mint azok a bérházak, amelyek homlokzatát gyönyörűen felújították a turistáknak, de belül mállik a vakolat, az ott élők pedig szegénységben élnek.

Az MSZP többször kifejtette az álláspontját arról, hogy a magányugdíjpénztárak államosítása az alkotmányba ütközik, és hosszú távon elképesztő problémákhoz vezethet. Ha bárki választ tud adni a kormánypárt képviselői közül arra, hogy honnan marad pénz a nyugdíjakra az elkövetkezendő években úgy, hogy a jelenlegi kifizetésekre egy év alatt elköltik a lakosság megtakarított pénzének nagyjából hatodát, kérem, a vitában ne habozzon, mondja el nekünk. Máskülönben kénytelenek vagyunk azt hinni, hogy az Orbán-kormány pillanatnyi megoldások érdekében feléli a jövőt, és eltapsolja az esélyt a békés öregkorra.

(19.40)

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem a Magyar Szocialista Párt volt az egyetlen az elmúlt hetekben, aki bírálta az Orbán-Matolcsy-féle gazdaságpolitikát, hanem független szervezetek, elismert közgazdászok, elemzők, még a jobboldalon is. A Költségvetési Tanács megalapozatlannak találja a legfontosabb tervszámokat, átláthatatlannak tartja a költségvetést, és arra figyelmeztet, hogy a magánnyugdíjpénztárak államosítása nélkül elszállna a deficit. A Domokos László fideszes politikus által vezetett Állami Számvevőszék szerint is gond lehet a költségvetés főszámaival, a hiány betartása pedig nem garantált. Nem meglepő módon az Állami Számvevőszék sem bízik a 3 százalékos gazdasági növekedésben. A baloldalisággal pedig semmiféleképpen nem vádolható Mellár Tamás közgazdász szintén kritizálta a költségvetést és a magánnyugdíjpénztárak államosítását. A fenti felsorolás korántsem teljes, azonban látszik, hogy ezek nem politikai, hanem szakmai érvek a költségvetés tervezetével szemben.

Tisztelt Ház! A Fidesz költségvetés-tervezete ezer sebből vérzik, szakmailag fércmunka, hiszen teljesíthetetlen, és iszonyatos kockázatokat rejt magában. A tervezet alapján világos és egyértelmű: teljesen lényegtelennek tartják azt, hogy mi lesz azzal a több millió munkavállalóval, akit az egykulcsos adó hátrányosan érint, mi lesz azokkal, akik eddig is hátukon vitték az országot, és most erőfeszítéseikért cserébe egy igazságtalan adórendszert és a magán-nyugdíjpénztári megtakarításaik államosítását kapják cserébe.

Egy átlagos keresetű, gyermektelen munkavállaló havi 5 ezer forinttal fog kevesebbet keresni. Ahhoz, hogy valaki megőrizze fizetése értékét, nagyságrendileg mintegy 300 ezer forintos bruttó bérrel kell rendelkeznie. És nem kell ahhoz sem baloldalinak lenni, hogy belássuk annak abszurditását, hogy csak a 635 ezer forint havi jövedelem fölötti rész után nem kell majd jövőre nyugdíj- és egészségügyi járulékot fizetni, ami csak nagyvállalatoknak kedvez, de érintetlenül hagyja a kis- és középvállalkozások terheit. Ha ezt benne hagyják a költségvetésben, akkor ez lesz a rendszerváltás óta keletkezett legigazságtalanabb gazdaságpolitikai döntés.

És önök azt is pontosan tudják, hogy kevesek jövedelemgyarapodását sokak tehernövekedése fogja kompenzálni a következő két-három évben. Ezzel szemben az MSZP korábban is kitartott és most is kitart amellett, hogy aki többet keres, annak nagyobb arányban kell adót fizetnie. Az is kérdés, mi lesz a nyugdíjasokkal, akik látják, hogy továbbra sem fontosak a Fidesznek, hiszen a nyugdíjakat csak 3,8 százalékkal emelik, a nyugdíjminimum emeléséről pedig mélyen hallgatnak.

Továbbra is kérdés, hogy mi lesz azokkal az emberekkel, orvosokkal, tanárokkal, tisztségviselőkkel, akiket a Fidesz 2011-ben elbocsát a közszolgálatból. Hiába érvel Matolcsy úr, hogy a létszámcsökkenés megoldható azzal, hogy nem töltik be a nyugdíjba menők helyét. A szakszervezetek számításai alapján igenis jelentős elbocsátásokra lehet számítani. Mi lesz velük? Hiszen ők pontosan tudják, hogy nem fognak munkát találni, mert ez a költségvetés nem fogja segíteni sem a növekedést, sem a munkahelyteremtést.

Mi lesz azokkal, akiknek családi költségvetésében sokat jelentenek az államtól kapott szociális juttatások? Mi lesz velük? - hiszen kevesebb jut majd az anyasági ellátásokra, a családoknak a gyermekek után járó támogatásra, a munkanélküli-ellátásokra, a szociális intézmények támogatására. És végül, de nem utolsósorban mi lesz az önkormányzatokkal, mi lesz a fejlesztésekkel, mi lesz az egészségüggyel, és sorolhatnám azokat a társadalmi csoportokat, azokat a területeket, amelyekről az önök költségvetése lemond 2011-ben. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: És mi lesz veletek? - Derültség.)

Tisztelt Kormánypárti Képviselők! Az önök költségvetése a magyar felső tízezer költségvetése. (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.) Olyan tervezet, amely magára hagyja mindazokat, akik nem tartoznak ebbe a csoportba, és támogatja a felső középosztály és a vagyonos rétegek további gazdagodását. Ezért ez a költségvetés szegényellenes, szociálisan érzéketlen, és kizárólag a legjobban kereső néhány tízezer embernek kedvez. (Zaj, közbeszólások, felzúdulás a Fidesz soraiban.) Olyan tervezet, amely a leggazdagabb 10 százalék érdekében további terheket rak az ország szegényebb 90 százalékára. Ezért egyetlen jóérzésű ember sem támogathat ilyen költségvetést.

Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő törvényjavaslat nem a talpra állás, nem a megújulás költségvetése, hanem a megalapozatlanság és a jövő felélésének költségvetése. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Jaj, jaj!) Életveszélyes, mert a túlzott önbizalomtól, optimizmustól és dilettantizmustól kártyavárként omolhat össze, ha valami nem a kormány számításainak megfelelően alakul. Önök több millió ember pénzét, jövőjét és megtakarítását teszik kockára. A ki nem használt növekedési potenciállal, alacsony foglalkoztatással, magas adósságszinttel, a modernizáció elmaradásával, a gazdasági és a jogszabályi környezet bizonytalanságával és kiszámíthatatlanságával Magyarország a térség nem legsikeresebb, hanem legsérülékenyebb országa lesz a jövőben.

Ezt a költségvetést józan ésszel és felelősséggel nem lehet támogatni. Ha önök, tisztelt kormánypárti képviselők, mégis megszavazzák, annak két oka lehet: vagy a feltétlen lojalitás, vagy a cinizmus. Mindkettő elfogadhatatlan. Én mégis a lelkiismeretükre apellálok. Még van idő arra, hogy a Fidesz újragondolja a javaslatait. Még van idő arra, hogy ha nem is az MSZP, de legalább a jobboldali közgazdászok, az Állami Számvevőszék vagy a Költségvetési Tanács javaslatait megfogadva módosítsák a büdzsét. Nem késő fenntarthatóbbá, igazságosabbá, stabilabbá tenni ezt a javaslatot, mert ebben a formájában ez a költségvetés minden idők legfelelőtlenebb költségvetési törvényjavaslata, éppen ezért a Magyar Szocialista Párt nem is fogja támogatni azt. (Tállai András: Nem is kell.)

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai