Készült: 2024.09.21.00:40:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

214. ülésnap (2009.05.26.), 54. felszólalás
Felszólaló Juhász Gábor (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:19


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ GÁBOR igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Annyiban pontosítanék, hogy mivel a vitában jelentkező nem volt, ezért arra válaszolni nyilván így aztán nem is szükséges, de mint minden törvényjavaslatnak, ennek is van miniszteri zárszava, és ezt a bizonyos zárszót szeretném én ismertetni, ha hozzájárulnak. Bólogató és egyetértő, támogató tekintetüket köszönöm, úgyhogy akkor neki is fognék.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az európai uniós jogharmonizációt célzó törvényjavaslatok parlamenti vitája során általános tapasztalat, hogy pártállástól függetlenül valamennyi képviselőcsoport egységesen kiáll az új szabályozás indokoltsága mellett. Ez néha mintegy mellékhatásként azzal jár, hogy talán kevesebben vesznek részt a vitában, hiszen nincs rajta tartalmi vita. Az önök előtt fekvő törvényjavaslat kapcsán is örömmel vettem, hogy a politikai nézetkülönbségeiket félretéve valamennyi parlamenti párt az igazságügyi tárca koncepciója mellé állt. Közös érdekünk, hogy az igazságszolgáltatáshoz kapcsolódó szakmák az európai uniós elvárásokhoz igazodva szolgálják az ügyfelek érdekeit, valamint az igazságszolgáltatás biztonságos és kiszámítható működését.

Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat körül kialakult konszenzust jelzi az is, hogy ahhoz csekély számban érkeztek módosító javaslatok, melyek mindegyike kifejezetten pontosító jellegű volt, és a kormány szándékával egyezően annak egyértelművé tételét szolgálták, hogy az ügyvédi tevékenység összeférhetetlenségi szabályai nem változnak a jelenlegi szabályozáshoz képest. A törvényjavaslat az igazságszolgáltatáshoz kapcsolódó szakmák törvényi szabályozásának átfogó felülvizsgálatát célozza nemcsak az uniós követelményeknek való megfelelés, hanem a közigazgatási hatósági eljárás új szabályaihoz való igazodás érdekében, s egyúttal az elmúlt évek gyakorlati tapasztalataira is figyelemmel van. Számos olyan igazságügyi vonatkozású törvény létezik, amely a hatálybalépése óta nem került érdemi vizsgálatra a mindennapi érvényesülésük szempontjából, így a gyakorlati tapasztalatokra támaszkodva a törvényjavaslat - az igazságügyi szakértői tevékenység magas szakmai színvonalát biztosítandó - például részletesen meghatározza az etikai felelősségre vonás eljárási szabályait, illetve új szakmai követelményeket vezet be, különösen a szakértői módszertani levél intézményének megteremtésével.

A törvényjavaslat eredménye az is, hogy a polgári jogi közvetítői tevékenység végzéséhez a jövőben képzési és rendszeres továbbképzési követelményt ír elő, amely a közvetítés önálló szakmaként való elismerésének fontos garanciája, egyben európai uniós elvárás is. A törvényjavaslat ezek mellett rugalmasabbá teszi a jogi segítségnyújtás és az áldozatsegítés keretében nyújtható szolgáltatások igénybevételét.

Az elmondottak tükrében kérem a tisztelt Országgyűlést, kedves képviselőtársaimat, hogy ezt a hazai igazságügy szempontjából jelentős törvényjavaslatot szavazatukkal támogassák.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai