Készült: 2024.04.26.16:28:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2001.12.11.), 61. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:54


Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Ma látszólag csupán egy országgyűlési határozati javaslat kapcsán benyújtott módosító javaslatokról szóló napirendi ponthoz érkezett a tisztelt Országgyűlés.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ma többről van szó, mint a H/3107. számú, a nemzetőrség létrehozásáról szóló határozati javaslathoz benyújtott, beérkezett módosító javaslatokról történő szavazásról. Ma itt egy fontos előrelépést tehetünk egy új fegyveres erő létrehozása vonatkozásában, amely Magyarország, a magyar családok biztonságának fokozása érdekében megszülethet.

A mai, terrorizmussal terhelt és bonyolult érdekviszonyokkal átszőtt, konfliktusokkal teli világunkban nem tudjuk teljes bizonyossággal, hogy milyen lesz a jövő biztonságpolitikai értelemben. Egy azonban biztos: az emberek szerte a világban, de legfőképpen itthon, Magyarországon békében, biztonságban szeretnének élni, mert csak ilyen körülmények között tudnak boldogulni, gyarapodni, gyermekeiket felnevelni. A politikai felelősségünk abból áll, hogy tegyünk meg minden tőlünk telhetőt ennek érdekében.

Ma Magyarország katonai biztonságát a reformjait ténylegesen megkezdő Magyar Honvédség és a NATO garantálja. A Magyar Honvédség átalakítását, fejlesztését tíz évre előre meghatároztuk, melynek célja egy korszerűen felszerelt, anyagilag elismert, kis létszámú, profi hadsereg megteremtése. Ez világos, egyértelmű jövőképet vázolhat elénk.

Azonban megelégedhetünk-e ezzel? Nemcsak azért teszem fel ezt a kérdést, mert mint tudjuk Biontól, hogy "az önelégültség az előrehaladás akadálya", de nem mutatkoznak, mutatkoztak-e új természetű biztonsági kihívások, illetve nem erősödhetnek fel a régi veszélyek? Milyen szervezet vagy szervezetek fogják ellátni azokat a fontos feladatokat, kiegészítő tevékenységeket, amelyeket ma egy vegyes rendszerű, sorozott, szerződéses, hivatásos honvédség még ellát, ami már egy profi hadseregnek nem lesz feladata?

Sokan pusztán önelégülten a NATO-tagságunkhoz fűzött biztonsági garanciákat emlegetik: majd a NATO megvéd minket - mondják. A XXI. század kihívásaira nekünk, magyaroknak is keresnünk kell a jó válaszokat. A "majd mások segítenek, ha esetleg bajba keveredünk" típusú szemlélet helyett én azt mondom, hogy ha van egy kis önbecsülésünk, akkor soha nem mondhatunk le arról, hogy a honvédelmünk össznemzeti ügy maradjon. Ahogy Kossuth mondta: "a haza védelme a legszentebb polgári kötelességünk".

Tisztelt Országgyűlés! A nemzetőrség létrehozásával tudunk megnyugtató válaszokat adni az előbb feltett kérdésekre, hiszen a katonai alapkiképzés, a tartalékképzés, a katasztrófaelhárítás feladatainak ellátása, valamint a technikai sportok felkarolása és hasznosítása az ország biztonsága érdekében mind-mind nélkülözhetetlen tevékenység. És ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a nemzetőrség intézménye élő kapcsolatot tart majd fenn a civil társadalom és a jövőbeni profi Magyar Honvédség között, erősítve ezzel a nemzet összefogását.

Tisztelt Országgyűlés! A katonák, akik Magyarország biztonságáért felelnek, támogatják. A civil katona szakmai szervezetek, a Magyar Hadtudományi Társaságtól a Magyar Tartalékos Katonák Országos Szövetségéig örömmel vennék a nemzetőrség létrejöttét.

Nincs alternatívája a nemzetőrségnek, és mint azt már bölcs politikus elődeinktől tudjuk, az alternatívák hiánya pedig csodálatosan egyszerűvé teszi a döntést. Tehát, tisztelt képviselőtársaim, mondjuk ki, hogy kell nemzetőrség, és hozzuk létre azt.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

 




Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai