Készült: 2024.09.24.00:34:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2009.05.11.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:51


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! A választások természetes velejárója a választási kampány, és ennek során az is természetes, hogy a különböző jelölőszervezetek nemcsak kapcsolatba kerülnek a választópolgárokkal, hanem kényszerűen valamilyen módon adatkezelésre is sor kerül, a választópolgárok adatait ennek során kezelik.

Két olyan terület van, amelynek során általában problémák szoktak felmerülni, és sokan meg szokták kérdőjelezni ezeknek a rendszereknek a helyességét. Az egyik ilyen - amiről ön is beszélt - az ajánlószelvények gyűjtése. A jogszabály természetesen megpróbál minél szélesebb körben garanciákat biztosítani a választópolgárok számára, hogy az adataikkal nem élnek vissza. Ilyen önmagában az is, hogy a választópolgár hozzájárulásával kerül sor adatainak a kezelésére, hogy a jelölőszervezeteknek be kell jelentkezniük az adatvédelmi biztosnál, hogy az ajánlószelvényekről elvben másolatot nem szabad készíteni, illetve az ajánlószelvények megsemmisítése is.

A másik terület, ahol adatvédelmi problémák merülhetnek fel, a választópolgárok személyes adatainak ellenérték fejében való megismerése, megvásárlása. Ezt a választási eljárási törvény teszi lehetővé, éppen azért, hogy a kampány alkotmányjogi céljai megvalósulásra kerüljenek. A törvény itt is megpróbál nagyon jó garanciákat kialakítani. Az más kérdés, hogy a gyakorlatban ez nem mindig történik meg, és én úgy látom, hogy a jogalkalmazás sem teljesen egységes. Szeretnék emlékeztetni arra, hogy néhány évvel ezelőtt volt olyan időközi önkormányzati választás, ahol megsemmisítették a választás eredményét arra hivatkozva, hogy választókat gépkocsival szállítottak a választás napján a szavazóhelyiségekbe. Az más kérdés, hogy a megismételt választáson az adott párt - ha jól emlékszem, a Szabad Demokraták Szövetsége - jelöltje még nagyobb fölénnyel nyerte meg az időközi polgármester-választást. De akkor volt egy olyan gyakorlat, amit sajnos nem mindig érvényesítenek egyformán a hatóságok. Az biztos, hogy az nem tartozik már a kampány keretébe, amikor a választás napján listákkal szervezetten viszik a választókat, hiszen aznap már kampány nem lehet, és ezek az adatok csak a kampány céljaira használhatók fel.

Úgy gondolom, hogy azt a javaslatot, amit a frakcióvezető-helyettes úr itt megtett, érdemes lenne megtárgyalni, mint ahogy az adatkezelés kérdését is. Itt is kétharmados törvényekről van szó, a választási eljárásról szóló törvényről. Szeretném emlékeztetni önöket arra, hogy amikor 2005-ben ötpárti tárgyalások folytak az eljárási törvénnyel kapcsolatban, már felmerült ez a problémakör, de akkor sajnos nem történt megállapodás, mint ahogy a legtöbb, választójoggal kapcsolatos törvényben sem.

(13.40)

Azt hiszem, azt is érdemes lenne áttekinteni, hogy a nagyjából egy időben zajló különböző választások és népszavazások kampánya hogy kapcsolódik egymáshoz. Véleményem szerint teljesen egyértelmű, hogy ha valahol időközi választást tartanak, akkor annak a kampánynak a során figyelembe kell venni azt is, hogyha például népszavazásra készülünk, és nem biztos, hogy helyes, ha a törvények vagy a törvény alkalmazói engedik, hogy például egy ilyen választás napján más jellegű kampány folyjon ugyanazon a területen. Nyilván ez is befolyásolhatja az adott időközi választás eredményét.

Összességében úgy gondolom, hogy amikor legközelebb tárgyalni fogunk választási eljárási törvények módosításáról, ezekre a kérdésekre érdemes odafigyelni, és érdemes minden jó javaslatot megvizsgálni.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai