Készült: 2024.09.20.03:13:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (1999.03.23.), 279. felszólalás
Felszólaló Dr. Csapody Miklós (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSAPODY MIKLÓS (MDF): Köszönöm. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Vendégeink! A Magyar Demokrata Fórum és a magam nevében tisztelettel üdvözlöm a határon túli magyar nemzeti közösségeknek - mint a magyar nemzet részeinek - vezető képviselőit, mindazokat a barátainkat, akik a februári második magyar-magyar csúcstalálkozón is jelen voltak, és a tanácskozás zárónyilatkozatát kézjegyükkel ellátták.

Időszerű volt már az a találkozás, hiszen az elmúlt esztendőkben számtalan közös magyar megbeszélnivalónk halmozódott föl. Nyilvánvalóvá lett, hogy NATO-tagként és az EU-tagság elsőkörös várományosaként mint a kelet-közép-európai térséget megbízhatóan stabilizáló egyik legfontosabb tényező, Magyarország képes kifejezetten jó, de mindenképpen korrekt kapcsolatokat ápolni szomszédaival és a határon túli magyarsággal egyaránt, hiszen szomszédaink demokratikus berendezkedése és gazdasági reformjaik végigvitele éppen úgy érdeke, mint a Kárpát-medence magyarságának a szülőföldön való megmaradása. Ez az a szülőföld-stratégia, amelynek alkotmányos szellemében a Magyar Köztársaság felelősséget érez az egész magyar nemzetért, tehát a februári konferencia ezért mondta ki, hogy - idézem - "a biztonság kiterjesztéséhez, a gazdasági fejlődéshez és az új választóvonalak térségbeli kialakulásának megelőzéséhez haszonnal járul hozzá a magyar-magyar párbeszéd intézményes kereteinek megteremtése".

A tanácskozás résztvevői ha meg nem is vitathatták, de legalább lajstromozták mindazokat a kérdéseket és feladatokat, amelyeknek rendezése előttünk áll. Magyarország integrációja előrehaladt, amiből számos teendőnk következik, elég csak a schengeni vízumpolitika szomszédsági problémáira, egyes magyar határszakaszok, vagyis az EU leendő külső határainak szigorított rendészeti őrizetére, ezzel összefüggésben a kettős állampolgárság ügyére gondolni, leginkább pedig mindarra, ami a kettős állampolgárság ügye mögött lelkileg, érzelmileg, anyagilag és a biztonságérzetet tekintve ott van.

Gondolnunk kell a szomszédos országok magyar konzuli hálózatának kibővítésére, tehát az azonnali vízumkiadásra is, vagy csupán katalógusszerű felsorolásban megemlíteni a regionális és önkormányzati együttműködések, az infrastrukturális és tőkebefektetések, a közös vállalkozások teendőit, nem beszélve az egzisztenciateremtés támogatásáról, a kulturális, művészeti, műemlékvédelmi teendőkről, a magyar közösségi és egyházi javak visszaadásáról, az autonómiáról, vagy épp a magyar sajtó és média állapotáról, az anyanyelvű iskolai és közintézményi rendszerről, a magyar egyházak hitéleti és nemzeti identitásőrző munkájáról, vagyis a templomról és az iskoláról.

Van teendő bőven, hiszen bár tavaly ősszel Szlovákiában is kormányváltás volt, és a Magyar Koalíció Pártja is tagja azóta a kormánynak, nehéz a közelmúlt öröksége. Kárpátalja magyarsága pedig még tragikusabb helyzetben van, a romániai magyar nemzeti közösség továbbra is feszültségekkel terhes bizonytalanságban él, a vajdasági magyarokat idegen nemzetek háborúskodása pusztítja, miközben - különben Ukrajnához hasonlóan - katonai határőrizet választja el őket az anyaországtól, a béke pedig a horvátországi magyarok falvaiba is csak lassan, furcsán tér vissza. Eközben a VMSZ nemrégiben megalkotta jövőbe mutató tervezetét a Vajdaság önkormányzatának politikai kereteiről, a KMKSZ pedig a határon túli szlovákokról szóló pozsonyi és a határon túli ukránokról szóló kijevi törvények után végre törvényt kíván a határon túli magyarokról is.

Tisztelt Országgyűlés! A legutolsó, eddig legutolsó magyar-magyar találkozó legnagyobb eredménye - ahogy erre már többen utaltak - a konzultáció intézményesítése, ezeknek a kereteknek a formába öntése volt, vagyis a Magyar Állandó Értekezlet, hivatalos nevén az Állandó Magyar Értekezlet életre hívása volt. Remélhetőleg ez a konzultációs fórum a jövőben biztosítja a résztvevők egyenrangú és tartalmas konzultációját, biztosítja azt, hogy minden további félreértés elkerülésével a határon túli magyarság valóban a szülőföld-stratégia szellemében működhessen, élhessen és gyarapodhasson. Ezért tehát a Magyar Demokrata Fórum a külügyi bizottság indítványát magáénak érzi, és azt elfogadásra ajánlja.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

(18.20)




Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai