Készült: 2024.09.22.19:10:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (1999.03.23.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Schvarcz Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHVARCZ TIBOR, az egészségügyi és szociális bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! A szociális és egészségügyi bizottság március 17-én tárgyalta a felsőoktatási törvény módosítását célzó T/857. számú törvényjavaslatot. Hosszas vita után a szavazás eredménye 8 igen és 8 tartózkodás volt, így a bizottság általános vitára alkalmatlannak találta a fenti törvényjavaslat-tervezetet. Én most azok nevében kívánok szólni, akik tartózkodtak a bizottsági szavazás alkalmából.

Az MSZP - mint elhangzott az iménti felszólalásban - nem utasítja el az integráció gondolatát, nem idegen tőlünk ez az integrációs törekvés. Viszont van ennek a kérdésnek néhány olyan specifikuma, ami már részben elhangzott, ami elsősorban az egészségügyi és az agrár-felsőoktatás kérdésében nyilvánul meg. Itt valamilyen módon változtatni kellene a benyújtott törvényjavaslat-tervezeten, ez pedig szerintünk a 116. § mentén képzelhető el. Itt elhangzott a 116. § kapcsán, hogy az orvosegyetemeknél és az agrártudományi egyetemeknél fontos lenne a centrumkoncepció kifejtése, éspedig nem a tárcák közötti szerződések formájában, hanem konkrétan a törvényben történő deklarálásával. (A teremben megszólal egy mobiltelefon.) Ez azért is fontos, mert ez nem lehet tárcaközi megegyezés tere, hiszen az egyetemi klinikák nemcsak az oktatás intézményei, az nagyon sajátos helyzet, hogy ott oktatás is folyik, és emellett betegellátó intézmények is.

Az egyetemi klinikák - mint tudjuk - a mai magyar egészségügyi struktúrában a progresszív betegellátás csúcsát jelentik. (A teremben újabb mobiltelefon szólal meg.) Ezért lenne szükséges a posztgraduális és graduális képzésen belül egy önálló részjogkör a gazdálkodásban a szerződéskötés miatt és egy önálló jogkör a képzés, a továbbképzés, a posztgraduális képzés miatt. Itt elmosódik a tulajdonos szerepe, és nem jelenik meg az amortizáció, a műszerpótlás feladata, ami nemcsak a betegellátás miatt fontos, hanem az orvosok képzése és továbbképzése miatt is. Ezért lenne jó valamilyen gazdasági felügyelete és anyagi felügyelete a tárcának mind az agrárképzésben, mind az egészségügyi képzésben, hiszen az amortizáció, a műszerpótlás kérdése, a kutatás-fejlesztés kérdése az orvosképzésben, az orvostovábbképzésben elengedhetetlen, és az agráriumban ebből a szempontból ugyanúgy szintén szükséges.

Ami jellegzetessége még ennek a törvényjavaslat-tervezetnek, és amivel nem tudunk egyetérteni, hogy az integráció mentén az előterjesztő megpróbálja csorbítani a korábban kialakult egyetemi autonómiát - itt gondolunk a gazdasági igazgatók kinevezésének jogállására.

A másik kérdés, ami az orvostudományi egyetemek vonatkozásában még egy specifikum, hogy míg Budapesten létrejön egy viszonylag homogén struktúra, addig a vidéki egyetemek elveszítik a korábban kialakulni látszó regionális funkciójukat ezzel az integrációval. Tehát mindenképpen azt szeretnénk, hogy ne városi egyetemek és városi integráció alakuljon ki, hanem ezek az orvostudományi egyetemek vagy centrumok maradjanak a regionális ellátás és regionális képzés központjai. Abban az esetben, ha az előterjesztő ezeket az általunk felemlített specifikumokat orvosolni tudja, illetve fogadókészséget mutat arra, hogy befogadja az általunk ebben a kérdésben benyújtott módosító javaslatokat, amelyek ezt a kérdést kívánják megoldani, úgy mindenképpen támogatni tudjuk ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai