Készült: 2024.09.20.12:53:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (1999.03.23.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Bazsa György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BAZSA GYÖRGY, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Az oktatási és tudományos bizottság mint kijelölt főbizottság az előterjesztett törvényjavaslatot egyhangúlag általános vitára alkalmasnak tartotta. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

A bizottság úgy ítélte meg, hogy az a fejlődési és fejlesztési folyamat, amelyen a magyar felsőoktatás az utóbbi évtizedekben keresztülment - és különösen az utóbbi évtizedben létszámában is, szerkezetében is olyan mértékűvé és jelentőségűvé vált -, elérkezett ahhoz az állomásához, amikor az elkerülhetetlen intézményhálózati átalakulás is esedékessé vált. Ez az átalakulási folyamat valóban hosszú és nemritkán feszültségektől is terhes folyamatnak egy értelemben végállomása, más értelemben pedig a tényleges integráció intézményen belüli megvalósulásának kezdete, amely most itt a törvényjavaslattal, illetve annak megfelelő formában történő elfogadásával bekövetkezhet.

Kétségtelen, hogy az előterjesztett törvényjavaslat a bizottság tagjainak véleménye szerint is általánosságban alkalmas vitára, és lesznek, láthatóan voltak és vannak olyan pontok, amelyeken a társadalom, a felsőoktatás és most majd a képviselők is vitatkozni fognak; nyilvánvalóan módosító javaslatokat, a különböző érdekeket tükröző elképzeléseket fognak majd benyújtani. Azt gondoljuk, hogy ezek segítségével az a folyamat, amely most a társadalom érdeklődésének nem kis mértékben előterében van, és amelyről a nyilvánosság is és a sajtó is elég gyakran és részletesen véleményt nyilvánít, a bizottság eddigi tevékenységében is megjelent már, hiszen részben az intézményhálózat tervével már januárban, részben pedig egy képviselői interpellációra adott válasz el nem fogadása kapcsán néhány részletkérdésével is foglalkoztunk.

Úgy érzékeljük, hogy az előkészítés folyamata hozott olyan feszültségeket - és most már bizonyos helyeken legalábbis élesebb mértékben - felszínre, amelyeket most itt a parlamenti vitában még valamilyen mértékben lehet és kell módosítanunk vagy csitítanunk. Vannak olyan kérdéskörök, amelyek láthatóan általános egyetértésre találnak - a regionalitás elve, a szakmai együvé tartozás elve -, de amelyek konkrét megvalósulásukban érzékelhetően nem következetesen jelennek meg a törvénytervezetben, és ez minden bizonnyal a véleményeknek, módosításoknak egyik kiindulópontja, illetve megnyilvánulási forrása lesz.

 

(10.10)

 

Azt is érzékeli a bizottság, hogy a felsőoktatás egészében ugyanebben az általános értelemben megvan a határozott szándék erre az átalakulásra, erre az integrációra, és ugyanúgy megvannak a részletkérdésekben azok a véleménykülönbségek, érdekellentétek, amelyek - sajnos azt is láttuk - néhány esetben túlzottan is átpolitizálódtak, és nemkívánatos feszültségeket, ellentéteket gerjesztettek.

Mindezzel együtt az a határozott szándékunk, hogy a benyújtandó és majd megvitatandó javaslatok segítségével olyan végleges törvény elfogadására kerüljön sor, amelyik részben ezeket is oldja, de mindenekelőtt a felsőoktatás fejlesztését szolgálja. Elhangzott a bizottságban az az igény - miként ez a felsőoktatásban is él -, hogy ez az átalakulás nem megy, nem mehet úgy magától végbe, hogy ennek megfelelő pénzügyi feltételei, az ehhez szükséges támogatás a felsőoktatás számláján ne álljon rendelkezésre. A korábbi előterjesztésekben, amelyeket maga a bizottság is látott, explicit módon is szerepelt a kormánynak az a szándéka, hogy jelentős összeggel, mintegy 55 milliárdos támogatással segíti a felsőoktatás fejlesztését, azt megismételtük ott is, és fontosnak tartjuk, hogy erre sor kerüljön, és ez mindenképpen hozzájáruljon a felsőoktatás fejlesztéséhez.

Mindezekkel együtt - ismétlem - (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a bizottság a javaslatot általános vitára alkalmasnak tartja.

Köszönöm. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai