Készült: 2024.09.24.14:52:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2007.11.05.), 236. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:58


Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Az imént a bizottsági vélemény ismertetésével a dolog formai részét adtam elő. Ha szabad, most néhány szóval a döntés tartalmi részéhez szólnék.

Természetesen abban a kérdésben, hogy egy intézmény pontosan milyen nevet választ magának, nem hiszem, hogy az Országgyűlésnek különösebb döntési feladatai volnának. Itt nincs semmi más, mint a név megváltoztatásának, módosításának elismerése a feladat. Ez történik a Nemzetközi Üzleti Főiskola esetében, amely egy viszonylag jelentéktelen névmódosítási kérelmet nyújtott be, és ez valamennyi hivatalos fórumot megjárta.

Ugyanakkor örvendetes tény az, hogy két esetben két-két intézmény saját döntésével, illetőleg fenntartójának döntésével a felsőoktatás Magyarországon ismeretes módon meglehetősen széttagolt rendszere valamelyest csökken. A szóban forgó intézmények - az egyik esetben a Nyugat-magyarországi Egyetem és a szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskola, a másik esetben a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és az esztergomi Vitéz János Tanítóképző Főiskola - egyesülésével a felsőoktatási intézményrendszer koncentrálódik, a felsőoktatási intézményrendszer széttagoltsága valamelyest mérséklődik. Én ezt a magam részéről támogatni és üdvözölni tudom.

Ezzel látszólag ellentétes az a kérelem, amelyet a kormány szintén támogatólag nyújtott be az Országgyűlésnek, ami egy új intézményt hivatott létrehozni. Ez az új intézmény a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola. Ennek elismerése, államilag elismert diploma kibocsátására való feljogosítása már a felsőoktatási törvény tavaszi módosításakor is felmerült. Akkor azonban az Országgyűlés úgy döntött, hogy ezt az aktust a többi, mostanra beérett módosítási kérelmekkel együtt tárgyalja, vagyis az 1. számú mellékletet ezekkel együttesen módosítja.

A Wekerle Főiskola elismerése mellett nem csak az a formai szempont szól, hogy minden törvényes feltételnek eleget tesz, tehát nincs ok arra, hogy ne ismerjük el. Megítélésem szerint az a tartalmi szempont is szól mellette, hogy miközben kívánatos a felsőoktatás intézményi széttagoltságának csökkentése, kívánatos a felsőoktatási intézményrendszer koncentrációja, ezt nem állami tiltásokkal, illetőleg rendelkezésekkel, hanem a felsőoktatás természetes fejlődési folyamatával érdemes megvalósítani.

Magyarán szólva, nem az a cél, hogy akadályozzuk meg valamely intézményrendszer létrejöttét, ha az egyébként a törvényes feltételeknek megfelel, hanem hogy azok az intézmények maradjanak meg, fejlődhessenek, növekedhessenek, amely intézmények képesek olyan minőségű oktatást, olyan minőségű képzést nyújtani az érdeklődő hallgatóknak, amely létjogosultságukat a piacon bizonyítja.

Ehhez tehát nem arra van szükség, hogy az állam, a kormány, az Országgyűlés valamely intézmény létrejöttéhez a jóváhagyását megtagadja, hanem arra - és a tavasszal módosított felsőoktatási törvény értelmében erre most már minden lehetőség megvan - tehát, hogy az intézmények természetes versenyében, az intézmények minőségért folytatott és a hallgatók érdeklődéséért folytatott versenyében valamely intézmény felülkerekedjék, amelyik felülkerekedik, az maradjon meg, amelyik pedig ebben a versenyben alulmarad, az előbb-utóbb magától meg fog szűnni.

Én tehát a tisztelt Háznak... - túl azon, amit államtitkár úr mondott és amellyel egyetértek, hogy tudniillik a benyújtott törvényjavaslatban foglalt átalakulásoknak, illetve intézményalapításoknak valamennyi törvényes feltétele megvan, ezen túlmenően minden esetben annak tartalmi részét is támogatom és támogatandónak tartom. Úgy gondolom, hogy mind a három eset - a névváltoztatást nem számítva, mind a három eset: a két-két intézmény egyesülése, illetőleg egy új intézmény megjelenése a felsőoktatási piacon - a felsőoktatás minőségét, hatékonyságát és egyúttal a felsőoktatási intézmények versenyének élesedését hozza. Ez pedig az egész magyar felsőoktatás számára - megítélésem szerint - áldásos.

Én tehát azt kérem, és azt javaslom a tisztelt Országgyűlésnek, hogy a törvényjavaslatot támogassa. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai