Készült: 2024.04.26.05:35:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2001.11.06.), 336. felszólalás
Felszólaló Dr. Mikola István
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 2:23


Felszólalások:  Előző  336  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MIKOLA ISTVÁN egészségügyi miniszter, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nagyon fontos egyezményről van szó, ezért szabad legyen egy-két percben ennek a lényegét ismertetnem.

Az elmúlt évtizedben zajló technikai és tudományos fejlődés az emberiség egészét érintő jogi, etikai és ezekkel összefüggő gazdasági kérdéseket vetett fel. Nemcsak a kereskedelem, a pénzügyi világ, az oktatás és az információk áramlása vált nemzetközivé, hanem globalizálódott a tudomány is. Éppen ezért az erre vonatkozó szabályozásnak is nemzetközi szintűnek kell lennie, hiszen ha az egyes országokban nem egységesen tiltott egy társadalmi szempontból ártalmas beavatkozás, akkor az, aki figyelmen kívül hagyja a tudomány alapvető etikai elveit, elvégzi kétes értékű kísérleteit ott, ahol megengedőbb környezetet talál.

Az emberi jogokról és a biomedicináról szóló egyezmény és az emberi lény klónozását tiltó kiegészítő jegyzőkönyv az első két olyan kötelező erejű nemzetközi dokumentum, amelyek célja a személyek védelme az orvosbiológiai eljárások, az orvostudomány eredményeinek és lehetőségeinek nem megfelelő alkalmazásával szemben. Más dokumentumok, nemzetközi irányelvek, ajánlások már korábban is foglalkoztak az orvostudomány alkalmazása során felvetődő jogi, etikai kérdésekkel, ilyen például az Orvosok Világszövetsége helsinki deklarációja vagy a gyógyszervizsgálatokra kiadott nemzetközi irányelvek, de Magyarországon ezek egyike sem kötelező érvényű, mert nem váltak jogrendszerünk részévé.

A most megerősítésre váró dokumentumok alapelveit és szabályait a csatlakozó országoknak el kell fogadniuk, de lehetőségük van arra, hogy a dokumentumokban foglaltaknál fokozottabb védelmet biztosítsanak állampolgáraik számára. Ennek alapján az egyezmény és a kiegészítő jegyzőkönyv nem mindig szabja meg részletesen a polgárok védelmét biztosító garanciális szabályokat, de lefekteti azokat az irányokat, amelyek mentén az alapvető emberi jogok és a szabadságok biztosíthatók az orvostudományi kutatások és beavatkozások során.

A dokumentumok megszületését hatéves előkészítő munka előzte meg, amely után széles körű európai konszenzus eredményeit rögzítették. Ennek alapján a leghaladóbb európai jogelvekhez csatlakozhatunk az okmányok megerősítésével, majd törvényi kihirdetésével.

Kérem a tisztelt Házat, hogy az Országgyűlés erősítse meg az egyezményt.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  336  Következő    Ülésnap adatai