Készült: 2024.09.23.13:44:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

332. ülésnap (2013.12.03.), 248. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:19


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr, a szót. Köszönöm tisztelt képviselőtársamnak a hozzászólásaikat. Rendkívül érdekes megközelítéseket hallottunk, és nagyon köszönöm azokat a hozzászólásokat, azoknak a hozzászólóknak, akik a törvényjavaslattal foglalkoztak, és nem mással.

A bizalmi vagyonkezelés jogintézménye a polgári törvénykönyvbe, az új polgári törvénykönyvbe került. Amikor az Országgyűlés elfogadta, hogy ilyen intézményt, jogintézményt létrehoz, akkor természetesen annak a jogintézménynek a részletszabályainak a kidolgozása már egy következő és kötelező - hogy így mondjam, kötelező - döntése kell hogy legyen az Országgyűlésnek. Természetesen tartalmi kérdésekben örömmel vesszük a jobbító szándékú módosító javaslataikat, de azt hiszem, hogy magát a polgári törvénykönyvet már nem érdemes ebben a tekintetben bolygatni.

Nem gondolom azt, hogy az a két tucat jogászprofesszor, akik a polgári törvénykönyvet előkészítették, beleértve egyébként a legjobb, igazságszolgáltatásban dolgozó bírákat, ügyvédeket is, nem gondolom, hogy ők valamifajta ármánykodásra találták ki a bizalmi vagyonkezelést, és szeretném megnyugtatni jobbikos képviselőtársaimat, inkább szeretném kérni őket, hogy ők se tételezzék fel Vékás Lajosról és professzortársairól, hogy rosszat akartak volna ennek az országnak. Bízom benne, hogy megváltoztatják még az álláspontjukat, és a polgári törvénykönyvvel szembeni elutasító döntésük fenntartása mellett, ami természetesen szívük joga, nem tételezik fel azt a jogászprofesszorokról, hogy ők olyan jogintézményeket szeretnének bevezetni Magyarországon, amelyek visszaélésre adnak lehetőséget.

Hangsúlyozom, hogy a polgári jog a szerződési szabadság elvén nyugszik, senki nem kényszeríti a polgárokat arra, hogy másra bízzák a vagyonukat, senki nem kényszeríti a polgárokat arra, hogy szerződéseket kössenek. Ez egy teljesen szabad, megengedő, diszpozitív szabályozás, mindenki szabadon dönthet arról, hogy a vagyonát, a saját tulajdonát hogyan akarja hasznosítani. Nincs szó tehát arról, hogy a magyar embereket valamilyen kötelezettség terhelné ebben az ügyben. Éppen a törvényjavaslat szabályai az átláthatóságra, a garanciákra vonatkoznak. A polgári törvénykönyv megalkotta ezt a jogintézményt, a bizalmi vagyonkezelést, ez a törvény pedig szeretné garanciákkal, jogszabályi feltételekkel körülbástyázni ennek az új jogintézménynek a bevezetését.

Kérem, támogassák ezeket a garanciákat. Szomorú lennék, ha a Jobbik nem támogatná a magyar állampolgárokat védő garanciákat, biztosan fogják támogatni ezeket, bízom benne, hiszen a törvényjavaslat nem szól másról, mint a nyilvánosságról és a garanciákról.

Köszönöm szépen, elnök úr, a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai