Készült: 2024.09.26.15:11:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (1999.05.07.),  167-231. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita folytatása és lezárása
Felszólalás ideje 4:43:32


Felszólalások:  Előző   167-231  Előző      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Az általános vitát a módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében a mai ülésnap berekesztésének hatályával lezárom. A részletes vitára következő ülésünkön kerül sor.

Horn Gábor képviselő úr az előbb már jelezte, de akkor most kérne ügyrendi kérdésben szót. Tessék, öné a szó.

HORN GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! - ha lehet ez mondani, húszegynéhány emberre. A magam részéről - folytatva a Nagy Sándor által elmondottakat - minden szempontból aggályosnak látom azt, hogy a közoktatási törvény általános vitája péntek este háromnegyed hatkor folytatódjék, már csak azért is, mert az egyik oldalon a napirendben, amelyet elfogadtunk, körülbelül 17 órakor van vége a mai napnak, a másik oldalon pedig a miniszter úr nem teszi tiszteletét a mai vitán se, és nem tette tiszteletét egyébként a vezérszónoklatok első részénél sem a parlamentben, nyilván nagyon fontos elfoglaltsága miatt nem tudott jelen lenni. Azt gondolom, az ő 85 perces példátlan hosszúságú, eddig a magyar parlamentben nem látott expozéja után méltatlan dolog péntek este általános vitát folytatni arról a közoktatásitörvény-tervezetről, amelyről, ha jól értem, maguk a kormányzó pártok is, illetve a miniszter is úgy gondolja, hogy meghatározó jelentőségű az elkövetkező időszakra nézve.

Azt javaslom ennek megfelelően, hogy az elnök úr napolja el a közoktatási törvény általános vitáját egy következő időszakra, már csak azért is, mert lehetetlen helyzet az, hogy sem a közvélemény, sem pedig a parlamenti képviselők nagy része nem tud rész venni, sem pedig a kormányzó pártok vagy a kormány képviselői nem tudnak részt venni ezen a vitán. Én például nagyon hiányolnám, mondjuk, az agrártárca képviselőjét a közoktatási törvény vitájából, amikor azt látom, hogy megállapodik az agrártárca minisztere és a közoktatásért felelős miniszter az agrár szakképzés...

ELNÖK: Képviselő Úr!

HORN GÁBOR (SZDSZ): ...tollvonallal történő áthelyezésében az agrártárcához. A magam részéről kérném az elnök urat, hogy napoljuk el ezt a vitát a következő időszakra. Meg lehet fontolni, hogy ez esetleg ne három hét múlva legyen, és folytatódjék normális, méltó körülmények között a közoktatási törvény általános vitája úgy, hogy azt a közvélemény, a szülők, a pedagógusok is valamilyen formában figyelemmel kísérhessék.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

ELNÖK: Képviselő Úr! A Ház elnöke által kiküldött anyagban szerepel, hogy "pénteken 9 órakor kezdődik az ülés, és a napirendi pontok megtárgyalásáig, körülbelül 17 óráig tart". Én ötödik éve vagyok képviselő, de ez a körülbelül még soha nem vált be, általában 4-5 órával később szokott befejeződni. Most háromnegyed hat van, ma a szokott időhöz képest még nagyon jó időben vagyunk, sőt, mondhatnám, junior korban vagyunk, így nem tudom elfogadni ezt a dolgot.

Mivel ügyrendi vitát vetett fel, és látom Nagy Sándor képviselő úr nevét a monitoron, megadom a szót Nagy Sándor képviselő úrnak.

DR. NAGY SÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Támogatom Horn Gábor képviselő úr javaslatát a vita elnapolására. Azt gondolom, hogy nem kell tovább folytatni azt, ami a költségvetés irányelveinek vitájánál történt, nem kell tetézni a bajt. Nagyon fontos a téma, fontos a közoktatás helyzete, így meg kellene tisztelnie magának a tárcának is és a tárcát is - fordítva, oda-vissza egymást - azzal, hogy ez érdemi keretek között, érdemi időpontban és vélhetőleg a nyilvánosság megfelelő biztosítása mellett, és nem egy hét végi, péntek esti időpontban... Ne dugjuk a fejünket a homokba, mindannyian itt élünk ebben az országban, és nagyon jól tudjuk, hogy nem ugyanaz a szerda délután öt óra, mint a péntek este hat óra. Már engedelmet kérek, ne tegyünk úgy, mintha a kettő között nem lenne különbség!

Azt szeretném még megemlíteni, ha az elnök úr nem akceptálja ezt az ügyrendi javaslatot, és nem lesz róla döntés, kérni fogom a házbizottság azonnali összehívását.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! A jegyzőkönyv kedvéért és a rádióhallgatók kedvéért el kell mondani, hogy Horn képviselő úr indítványa nem állja meg a helyét, mert a magyar Házszabály és a kialakult szokások szerint a minisztert teljes joggal helyettesíti a politikai államtitkár, jelen esetben Pálinkás József (Dr. Pálinkás Józsefre mutat.), a szakállas úriember, őt hívják Pálinkás Józsefnek, ő az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára. Jelenleg ő helyettesíti a miniszter urat, akit kifogásolt a tisztelt Horn képviselő úr - ez az egyik dolog.

Másodszor: kedden a frakciók vezérszónokai a televízió nyilvánossága előtt mondták el - én nagy szerencsétlenségemre nem láthattam, mert külföldön voltam, de itt értesültem róla - a közoktatásról szóló törvény módosításáról a vezérszónoklatokat.

Harmadszor: a háromnegyed hat a magyar parlamenti szokások szerint egyáltalán nem jelent későt, az agrártörvényeknél a hajnali egy óra már egy kicsit későt jelentett a múltkor, arra emlékszem, de itt a háromnegyed hat még egyáltalán nem késő.

Révész Máriusznak adom a szót, aki nyilván ügyrendi kérdésben szeretne hozzászólni. Tessék, képviselő úr!

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Azt gondolom, hogy az előző koalíció a közoktatásban olyan állapotokat teremtett, ami indokolttá teszi, hogy a közoktatási törvényt a lehető legsürgősebben módosítsuk.

(17.50)

Ebből kifolyólag semmiképpen nem javasolom, hogy a vitára a mai napon ne kerüljön sor. Azt hiszem, hogy ezt a vitát le kell folytatni, és ha Horn Gábornak vitatkozni van kedve, akkor ajánlom, hogy az oktatási bizottság ülésein többet vegyen részt, és akkor, azt hiszem, erre lehetősége lesz. (Dr. Nagy Sándor: Mi az ügyrendi indítvány?!) (Horn Gábor: Mi az ügyrendi javaslat?!)

ELNÖK: Az ügyrendi javaslattal kapcsolatban szeretném, képviselő úr...

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Teljesen egyértelműen mondtam, hogy arra az ellenzéki felvetésre, hogy az általános vitát napoljuk el, az az ügyrendi javaslat, hogy ne napoljuk el, hanem a mai napon az általános vitát folytassuk le. Ezt az előbb egyértelműen elmondtam.

ELNÖK: Még egyszer: a Ház döntött, amikor a napirendet elfogadta, és gyakorlatilag a levezető elnöknek nincs is módja megváltoztatni az elfogadott napirendet. (Domokos László jelentkezik.) Ügyrendi kérdésben Domokos Lászlónak nem adhatok szót, mert a Fidesz-frakció részéről már volt jelentkező.

Horn Gábor képviselőnek adom meg még egyszer a szót, aki az ügyrendi indítványt tette. Tessék!

HORN GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Azt gondolom, hogy amit Révész Máriusz mondott, annak semmi köze az ügyrendi javaslathoz, de úgy látszik, hogy ezt lehet (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból.), mint ahogy az elnök úr is magyarázhatja a szavainkat. Gondolom, nem ez a feladata.

Megismételném akkor az ügyrendi javaslatom második felét: kérem a házbizottság azonnali összehívását!

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: (Varga Mihály: A vita lezárása után!) Nem tudom, hogy az elnök úr itt tartózkodik-e még... (Jelzésre:) Jön majd. A házbizottság ülése a későbbiekben lenne. Addig mindenképp folytatjuk a munkánkat. Tehát nincs akadálya annak, hogy a mai napon összehívjuk a házbizottság ülését. Most nem tudom megszakítani az ülés menetét, tehát folytatjuk a munkánkat, de az önök kérését akceptáljuk.

Tudtommal a Ház elnöke még itt tartózkodik a Házban. Szili Katalin helyettesítené őt az erősorrend szerint, tehát a frakciók létszáma alapján. Ha ő sincs itt, lehet, hogy kénytelenek lesznek velem beérni, mert állítólag én vagyok a harmadik. Megtartjuk a házbizottságot, lehet, hogy valóban éjfélkor lesz, de akkor is folytatjuk a munkánkat.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik (Szórványos taps a Fidesz padsoraiból.) a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájának folytatása és lezárása. Az előterjesztést T/997. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/997/1-2-3-4-5. számokon kapták kézhez.

Most az írásban előre jelentkezett képviselőknek adom meg a szót. Jelesül először Sági József képviselő úr, Fidesz, következik; őt követi majd Szabados Tamás. Tessék!

SÁGI JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Én is tartom annyira fontosnak ezt a vitát, mint az előző napirendi pontban, közel kilenc órán keresztül tárgyalt vitát. Úgy gondolom, hogy legalább akkora fajsúlyú kérdésről tárgyalunk most is, mint az előző napirendi pont esetében. Hiszen nem kevesebbről fogunk tárgyalni, mint a közoktatás fejlesztésének - remélhetőleg közép- vagy hosszú távú fejlesztésének - az irányelveiről.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvény módosításával a kormányzó pártok a pedagógustársadalom jogos kívánságaira igyekeznek válaszokat adni. Felmérések egész sora tanúskodik arról a sajnálatos tényről, hogy az iskolák nagy többsége nemcsak hogy nem fogadta szívesen a nemzeti alaptanterv bevezetésével járó tortúrát, de azt idegen testként, mindvégig fenntartásokkal kezelte.

Lássunk néhány kiegészítő észrevételt azon anyagok sorából, amelyeket a megkérdezett intézményvezetők a leggyakrabban fogalmaztak meg a vizsgálat során. A leggyakrabban előforduló vélemény: a NAT nem felel meg a meglévő iskolaszerkezetnek. A második: nő az iskolák közötti minőségi különbség, és ettől az átjárhatóság is nehezebbé válik. A harmadik: indokolt lépés fenntartani a hagyományos 8+4-es iskolaszerkezetet, de ha a tehetséggondozásra, a speciális oktatásra épülő más szerkezetű iskolák eredményesek, akkor azokat sem szabad visszaalakulásra kényszeríteni.

Azt is mondták még, hogy nem kellene akkora szabadság az alapképzésnél. Egységes kerettanterv kellene, amelytől plusz-mínusz 20 százalékban eltérhetnek az iskolák.

Végezetül nagyon sokan a személyes tapasztalataim alapján azt is mondták, hogy a pedagógiai programok kidolgozása annyi időbe és fáradságba került, hogy kár lenne mindezt szétverni, az itt befektetett munkát kár lenne egy szempillantás alatt semmissé tenni.

Én is jól tudom ezt, és önök is jól tudják, képviselőtársaim, hogy az imént említett kijelentések egyáltalán nem unikális jellegűek. Ezek a kijelentések valóban tükrözik a magyar oktatásügy egész felfogását.

De azt is tudják a képviselőtársaim, hogy a pedagógusok miért válaszolnak így nagy többségükben. Azért - hogy Jánosi György képviselőtársamnak a Vas Népében olvasható szombaton elhangzott szavaival éljek -, mert a többségük konzervatív. A Vas Népében így jelent meg a címoldalon a képviselőtársammal készített interjú: "Konzervatív fordulat az oktatásügyben". Tudom, az ellenzék szóhasználatában, különösen ebben az összefüggésben, más értelmet hordoz a "konzervatív" jelző. Abban az értelemben, ahogy önök használják retrográdot, maradit, visszahúzót, elavultat jelent. Abban az értelemben a konzervatív egyúttal politikai jelző is, méghozzá nem a szó filozófiai, hanem a napi használati értelmében.

Azonban az én fogalmam szerint a "konzervatív" fordulat nem pejoratív értelmű, hanem bizonyos értelemben pozitív csengésű szókapcsolat. A kiszámíthatóságot, az értékek megőrzését, a nyugalmat jelenti. Ebben az értelemben bizony a pedagógusok tényleg konzervatívok, ezt várják tőlünk.

Tehát baj-e az, ha a pedagógustársadalom nagy többsége higgadtságot vár el végre a kormányzattól, tíz év mozgalmas, pezsgéssel teli időszaka után? Ez nem baj, és azt gondolom, hogy e kormányzatra vár az a feladat, hogy ezzel a törvénymódosítással végre, legalább 10-15 évre megalkossa ezt a nyugodt, építkezésre váró pedagógustársadalmat, tehát önmaga teremtse meg a törvényi feltételeket a szabad építkezéshez.

Persze azt én is jól tudom, hogy a magyar oktatásügy kimerítette extenzív fejlődésének korlátait. Azt is tudom, hogy most már minőségi változásnak kellene következni. Azonban ez a változás az ezredforduló küszöbén egészen más válaszokat igényel, mint 1996-ban.

Lássuk tehát, melyek azok a legfontosabb célok, amelyeket a közoktatásnak meg kell valósítania. A legfontosabb nyilvánvalóan a hatékonyság. Fel kell tenni a kérdést, vajon mennyire hatékonyan és eredményesen történik a közoktatási ellátás megszervezése.

A második a minőség biztosítása. Vajon egy-egy területen garantáljuk-e a szolgáltatások minőségét.

A harmadik az esélyegyenlőség és a méltányosság biztosítása. De vajon biztosított-e az, hogy a megfelelő minőségű és igényeknek megfelelő szolgáltatásokhoz mindenki hasonló eséllyel és méltányos módon juthat-e hozzá?

A negyedik ilyen kulcsfogalom a szabadság, ami közoktatási cél.

Végül az ötödik az átláthatóság. Amikor tehát a törvény módosításáról beszélünk, akkor látnunk kell, hogy e célok lebegnek a szemeink előtt, és úgy gondoljuk, hogy az oktatás tartalma ezek függvényében határozandó meg.

Amint erre már utaltam, az oktatás tartalmának szabályozása Magyarországon átalakulóban van. A törvények és egyéb jogi aktusok által megalkotott új rendszer bevezetése fokozatosan történik. Ugyanakkor a régi szabályozási rendszert sajátos módon évekkel az új bevezetése előtt megszüntették. Az 1993. évi közoktatási törvény ugyanis megszüntette a korábbi központi tantervek kötelező jellegét, illetve azt fogalmazta meg, hogy ezeket az iskolákat saját döntésük alapján iskolai szintű tantervként használhatják. Erre részben azért került sor, mert az iskolák már évekkel korábban tömegesen kaptak felhatalmazást arra, hogy a központi tantervektől eltérjenek. Így ezek érvényessége megkérdőjeleződött.

(18.00)

Fő szabályként megfogalmazható, hogy a nevelési-oktatási kérdésekben a nevelőtestületek döntenek, így a pedagógiai program, a helyi tanterv, az alkalmazott programok, módszerek, tankönyvek, tanítási segédanyagok kiválasztása mind-mind a nevelőtestület döntési kompetenciájába tartoznak. Az iskola működési éves tervét a nevelőtestület készíti el. Az utóbbi években ezek a döntések felértékelődtek, hiszen jól látható, hogy az iskola minden alapvető, lényeges tartalmi és működési kérdésében nevelőtestületi döntésre van szükség.

Melyek tehát akkor ezek a bizonyos központi programokkal szembeni követelmények? Ez az egyik kulcseleme a beterjesztett törvénymódosításnak. A központilag leadott és az iskolák által választható tantervi programokkal kapcsolatos általános követelményeket a jelenleginél jobban meg kell határozni. Ez nem bízható kizárólag az ezért felelős szakmai szervezetek diszkréciójára. Szükség van például egyfelől az úgynevezett intézményi, másfelől az úgynevezett tantárgyi programok világos megkülönböztetésére, a programok kísérleti kipróbálásának dokumentálására, a beválásra vagy eredményességre vonatkozó adatok közreadására, az alkalmazható tankönyvek és taneszközök pontos leírására, a program alkalmazásához szükséges továbbképzésekre, a program kapcsolódásainak pontos dokumentálására. Ennek a folyamatnak a szabályozására készülnek el tehát a kerettantervek, amelyek nem annullálják a nemzeti alaptantervet, csupán összekötik a két említett programcsomagot.

Ezzel érkeztünk el az előttünk fekvő törvénymódosítás egyik leglényegesebb elemének eredőjéhez. A helyzet ugyanis az, hogy bár végre lassan-lassan beszélhetünk kimeneti szabályozásról, ám mindez mit sem ér akkor, ha nincs mellette pontosan szabályozva a tanulási-tanítási folyamat. Márpedig az oktatásügy az egyik legnagyobb forrásapasztó ágazat. Tehát joggal elvárható, hogy aki finanszírozza az ágazatot, az tudja is, mit kap érte cserébe, magyarán: épüljön ki a kontrollálhatóság intézményrendszere.

A finanszírozás helyi rendszerének kialakításában az önkormányzatok igen nagy szabadságot élveznek. Önállóan dönthetik el, hogy a rendelkezésre álló forrásoknak mekkora hányadát fordítják működési és beruházási kiadásokra, illetve a működési kiadások mekkora hányadát fordítják bérekre. Ezt az önállóságot elsősorban a források szűkössége és a kiadások öröklött szerkezete korlátozza. A több intézménnyel rendelkező önkormányzatok ugyanis ugyancsak nagy önállósággal osztják el az erőforrásokat az egyes intézmények között.

Az utóbbi években a közoktatási intézmények finanszírozásának szerkezete nem változott. Más változás azonban megfigyelhető. Egyrészt az látható, hogy az állami hozzájárulás reálértékének csökkenése miatt saját bevételeikből többet kellett a közoktatásra költeniük. Másrészt, különösen 1995, tehát a Bokros-csomag bevezetése óta érzékelhető, hogy a közoktatási kiadásaikat igyekeznek visszafogni, és megpróbálnak - egyébként előremutató módon - hatékonyabban gazdálkodni erőforrásaikkal. Ezt a folyamatot az egyre csökkenő gyereklétszám és a lezajlott állami megszorító intézkedések erősítik. A források helyi elosztását tekintve azonban sokféle gyakorlat figyelhető meg. Számos önkormányzat próbálkozik azzal, hogy az oktatási intézmények finanszírozását az általuk végzett feladatok alapján határozza meg, ezt nevezik feladatfinanszírozásnak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezzel függ össze a törvénymódosítás másik igen fontos eleme. A magyar oktatási rendszer szereplői között teljes az egyetértés abban, hogy a minőségbiztosítás a mai közoktatás-fejlesztés talán legfontosabb témája, de valamennyi ágensnek viszonylag kevés a tapasztalata a területről. Ezért a minőségfejlesztés a magyar közoktatás-fejlesztés azon területe, ahol sokféle lehetőség adódik a fejlesztésre és a beavatkozásra.

A decentralizált magyar közoktatás minőségi problémái két pontban csomósodnak: országos vagy rendszer szinten és helyi, iskolai szinten. Emellett a minőségproblémák feltárásában és megoldásában egyszerre többféle szereplő érdekelt. Ennek megfelelően három alapelv figyelembevételével célszerű beavatkozási javaslatokat megfogalmazni:

Az első: az aktív kormányzati fellépés elve, azaz annak elfogadása, hogy a minőség biztosítását célzó stratégia aktív kormányzati fellépést kíván. A második: többszereplős és többszintű rendszer elve, azaz annak elfogadása, hogy a minőségbiztosítás feladatában többféle szereplő egyidejűleg vesz részt. S végül a harmadik: a helyi és iskolai szintű felelősség elve, azaz annak elfogadása, hogy a minőségbiztosítási garanciákat a helyi felelősség előnyeinek megtartása mellett célszerű kiépíteni.

A közoktatási törvény által biztosított felhatalmazás alapján az ágazati miniszternek tehát működtetnie szükséges egy olyan intézményrendszert, amely felruházható a minőségbiztosítás átfogó felelősségével. Az ezzel kapcsolatos feladatok egy része jelen van, illetve kialakítható a meglévő intézmények keretei között, mások pedig új intézmények létrehozását igénylik. Ilyen intézménynek tekinthető a minőségbiztosítással mint alapfeladattal megbízott országos intézmény, valamint az ezzel együttműködő helyi vagy területi egységek. A törvényben megvan ennek az elnevezése: ez az OKÉV, vagy feloldva a rövidítést, országos közoktatási értékelési és vizsgaközpont.

Végezetül hadd szóljak néhány szót a szakképzésről is. A tartalmi szabályozás rendszere a szakképzés területén is átalakult. Az Országos Képzési Jegyzék létrehozásával a kimeneti szabályozás lehetősége felé mozdult el a rendszer. Megtörtént a társadalmi partnereknek a képzési és vizsgakövetelményekbe való bevonása, a vizsgakövetelmények meghatározása ugyanakkor magasabb szintű jogi szabályozás tárgya lett. A szakmai képzési programok kötelező jellege ugyancsak oldódott.

Az OKJ követelményeihez illeszkedő új képzési programok fejlesztése és különösen az ezekhez való intézményi szintű alkalmazkodás a szakképzésben ugyanúgy fokozatosan történik, mint a NAT-hoz való alkalmazkodás az általános képzésben, és ugyanúgy hosszabb ideig tartó átmeneti állapottal jár, mint a régi és új elemek egyidejű hatásával.

A jelen törvénymódosítás abban különbözik az eredetitől, hogy a szak-középiskolai évfolyamokat érintő 17. § normaszövegébe beilleszt egy tartalmilag új mondatot, amely így szól: "A 9. évfolyamtól kezdődően pályaorientációs, a 11. évfolyamtól kezdődően az OKJ-ban meghatározott oktatási, tanulmányi területek szerinti szakmai előkészítő, szakmai alapozó oktatás is folyhat." A törvényjavaslat tehát lehetővé teszi a pályaorientációs képzést, nagymértékben segítve ezzel a magasabb színvonalú szakképzés megvalósítását. Úgy gondolom, hogy ez a javaslat éppúgy, mint a 15. §, amely nem a szakképzésbe való bekapcsolódás, hanem a szakmai vizsgára való jelentkezés feltételeként követeli meg az alapműveltségi vizsga meglétét, a tanuló felkészülését, tanulási lehetőségét növeli.

Mindezen megjegyzések, értelmezések mellett úgy gondolom, hogy a törvénymódosítás hiányt pótol, s noha nem gondolom, hogy nem létezne ennél még sokkal jobb javaslat is, de higgyék el, nagyon sokan várják már az elfogadását. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Többen felnéztek 15 perc után. Jelzem, hogy a házbizottságban (Dr. Kiss Gábor: Nem korlátozták!) nem született döntés időkorlátról. Nem született döntés időkorlátra, általában a 15 percet szoktuk figyelembe venni. (Dr. Kiss Gábor: Szó nincs róla!) Így van. Ezt javasolnám én is önöknek.

Megadom a szót Szabados Tamás képviselő úrnak; őt követi Vincze László. Tessék!

SZABADOS TAMÁS (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Az előbb elhangzott nagyívű felszólalásban Sági József képviselőtársam az egész pedagógustársadalomra hivatkozott, amikor a mostani törvénymódosítást indokolta. Arra hivatkozott, hogy a pedagógustársadalom en bloc elutasította a NAT-ot.

(18.10)

Arra hivatkozott, hogy egy emberként kiáltanak: "gyere már, te kerettanterv!", "jöjj, te minőségbiztosítás!" és efféléket. Azok közé tartozom - tehát mondhatok egy olyan pedagógust, magam is az vagyok -, aki nem utasította el a NAT-ot. De magam is azt gondolom, hogy a nemzeti alaptanterv megérett a törvény által előírt hároméves felülvizsgálatra, amit ez a törvényjavaslat most egész más formában akar megtenni.

Abban egyetértek Sági képviselőtársammal, hogy a magyar iskolának végre nagy-nagy nyugalomra volna szüksége. De ellenben vele úgy gondolom, hogy ezt a nyugalmat nem a mostani törvénymódosítás fogja megadni, hanem azt a nyugalmat kellett volna végre akceptálni, amelyet a jól végzett munka gyümölcse után a pedagógustársadalom azon része érzett, amely a magyar iskolában az elmúlt 3-4 évben nagyon komoly, elméletileg is akceptálható munkát végzett.

Úgy érzem, azon pedagógustársaim véleményét mondom el - nem az egész pedagógustársadalomét, mert erre nem vagyok hivatott -, akikkel együtt elmondhatjuk, hogy az elmúlt négy év pedagógus-pályafutásom alatt az a négy év volt, amikor igazi értelmiségnek tekintettek bennünket, szemben a mostani törvénymódosítással, amely újra visszatér egy olyan modellhez, amelyet a magyar pedagógia már egyszer meghaladott.

Ennek előrebocsátásával hadd idézzek a miniszter úr rövid, röpke másfél órás, de magvas expozéjából, azt mondta, hogy az a feladat, hogy a legkevesebb ponton, de a valóban szükséges módosítási pontokon javasoljon módosítást. "Az a feladat, hogy azokat a vitákat, amelyek az elmúlt tíz évben a magyar közoktatási rendszerben folytak, megkíséreljük egy megállapodással, egy megállapodásos politika mentén lezárni. Ezek a viták 1990-ben nagyon szélesek voltak. Nagyon nagy indulatokat váltottak ki, és szinte valamennyi kérdésre kiterjedtek. A kérdések száma csökken, reményeim szerint az indulatok is, és látok arra esélyt - mondta a miniszter úr -, hogy '99-ben kompromisszumot kössünk a közoktatás szabályozását illetően. Az általunk javasolt megoldások ilyenek."

Szeretném elmondani, fideszes képviselőtársaim a bizottságban köztudottan arról az oldalamról ismernek, hogy kompromisszumkereső ember vagyok, ennek dacára ez a javaslat miért nem tud felsorakoztatni a mögé az áhított cél mögé, hogy azon az alapon egyezzünk meg, ahogy azt a törvénymódosítás diktálja. Mi ennek a törvénymódosításnak a bevallott célja? Ezt az általános indoklásban olvashatjuk: az iskolaszerkezet stabilizálása, kerettanterv beiktatása a NAT és a helyi program közé, a nevelés erősítése, a minőségbiztosítás bevezetése, illetve azok biztosítása. Ezek közül egy-kettővel nincs is nekem problémám, de az ördög a részletekben lakozik. És amikor az ember a törvényt elkezdi olvasni, akkor jön rá, hogy nem olyan szép ez a gyermek, mint amilyennek előszörre látszik.

Mire hivatkozik a törvényalkotó, mik az érvei a változtatás mellett? Ilyeneket hoz fel: a '97-es monitoringvizsgálat - mondta Pánczél Károly képviselőtársam - szerint csökken a tanulók teljesítménye. Azt hiszem, ezt mindnyájan tudjuk; ez a monitoringvizsgálat nem most készült, ezt még az előző kormány, az előző miniszter úr rendelte meg; egyetértek, valóban csökken. De vajon párhuzamba lehet-e állítani, kedves képviselőtársam, hogy ez a csökkenés, a tanulói teljesítmény csökkenése a még akkor be sem vezetett NAT hibája? A NAT-ot '98. szeptember 1-jén vezették be két évfolyamon, az 1. és a 7. évfolyamon. Lehet-e egy '97-es monitoringvizsgálatot a NAT annullálására érvként felhozni?

A következő ilyen érv: a pedagógustársadalom elutasítja a NAT-ot - mondja a szentencia -; ezt megismételte most Sági József képviselőtársam, elmondta a miniszter úr, elmondta Pánczél Károly, s minden kormánypárti képviselő ezzel jön. Azt mondom: a pedagógustársadalom egy része valóban elutasítja a NAT-ot. Ha ezt mondják, én ezt elfogadom. De ez en bloc kijelentés, hogy a pedagógustársadalom, mert mit is mond az a bizonyos felmérés? 1998 márciusában 74 százalékuk támogatta a nemzeti alaptantervet. Minisztérium csinálta? - minisztérium csinálta. '98 októberében ez már valóban 43 százalékra csökkent, de akkor, kedves képviselőtársaim, nem gondolnak arra, vagy legalábbis a pedagógus-lelkiismeretük, a szakmai lelkiismeretük nem gondolkoztatja el önöket arról, hogy ezekben a felmérésekben vannak bizonyos elvárásoknak való megfelelések, a mindenkori politikának való megfelelések?

Most ez a politika, úgy érezték a pedagógusok, elutálja a NAT-ot - bocsánat, hogy ilyen vulgáris kifejezést használok. Tehát akkor azt töltöm ki a kérdőíven, hogy most nem nagyon szeretem a NAT-ot.

Aztán a következő ilyen volt, hogy erkölcsi relativizmus van az iskolákban, ezért a nevelés szerepét kell növelni - a nevelés szerepét, ezzel természetesen egyetértek; hogy egy törvényben deklarálunk nevelési célokat, ez nekem már egy kicsit furcsa, de ezzel még kevésbé van bajom, pláne hogy még ilyen dolgok is megjelennek, hogy a közösségi nevelést kell erősíteni az individuális neveléshez képest. Még egy ilyen dokumentum, aztán az ember ott érzi magát a '71-es dokumentumoknál, de ezt csak zárójelben jegyzem meg. Ilyen dokumentumokat széles körben lehetett akkor olvasni.

Milyen volt a prezentációja ennek a törvénynek? A kormánypártiak azt mondják - elhangzott -, hogy a törvényjavaslatot széles körben egyeztették, a felhasználók, a fenntartók megismerhették. A kérdésem a következő: mit ismerhettek meg? Arra hivatkoznak, hogy valamennyi iskola megkapta ezt a dokumentumot. Én láttam ezt a dokumentumot, Pokorni Zoltán miniszter úr levelét, amely három oldal volt, gyakorlatilag a törvény kivonata volt; néhány szentenciát leírt három oldalon, de a törvényjavaslatot az általam ismert iskolák egyike sem kapta meg.

Ha szabad azt mondanom, a szakmai szervezeteknek és az érdekvédelmi szervezeteknek, amelyek minden egyeztetési folyamatban talán a legfontosabbak, mindössze néhány munkanapjuk volt arra, hogy véleményezhessék ezt a törvényjavaslatot - s arra hivatkozik a kormány, hogy széles körű egyeztetés folyt. Ha belegondolok, '96-ban, amikor az a bizonyos nagy módosítás megtörtént az országban, nyolc hónapja volt a magyar pedagógustársadalomnak ennek a megismerésére, nem volt olyan pedagógus az országban, aki ha akarta, ne ismerhette volna meg a törvényjavaslat tényleges szövegét. Akkor mégsem hivatkoztunk arra ezen a pulpituson, hogy valamennyi pedagógus, valamennyi iskolafelhasználó, valamennyi fenntartó fenntartás nélkül támogatja a mi törvényjavaslatunkat. Egyet viszont ki merek jelenteni: akkor akit érdekelt, s aki meg akarta ismerni, az a törvény tételes paragrafusaival is megismerkedhetett.

Hadd mondjam még el, mert ez nagyon fontos a miniszter úr argumentációjában, amit az előbb elmondtam: a vitát azért is tudtuk lezárni aránylag rövid időn belül, örömteli módon, mert valamennyi, a Magyar Köztársaság területén működő óvoda, iskola és kollégium megkapta azt a tájékoztató anyagot, amelyik a törvénymódosítás céljáról, eszközeiről, a legfontosabb változásokról és azok általunk prognosztizált hatásairól szól.

Az utóbbi fél mondat kapcsán: tudom, hogy nem illik, pláne erről a pulpitusról, azt mondani, hogy nem mond igazat a miniszter úr; itt bizony egy kicsit eleresztette a fantáziáját, erről szó sem volt, hogy hatásvizsgálat! Itt gyakorlatilag az általános indoklásnak egy irodalmias változata ment ki az iskolákba, semmivel se több! És ha ott nekem mint pedagógusnak, mondjuk, azt írják, egyetértek-e azzal, hogy minőség legyen az iskolában - ki az az őrült, aki nem ért egyet vele? Vagy hogy egyetértek-e azzal, hogy a nevelés szerepét erősítsük - persze, hogy egyetértek, de nem ez a lényege a törvénynek! A törvény paragrafusokból áll, és az lényeg, hogy ezt hogyan biztosítja.

Például kerettanterv: Lezsák Sándor elnök úr az oktatási bizottságban írt egy hosszú levelet Környei László helyettes államtitkár úrnak, amelyben 17 kérdésre kért választ, amelyeket mi mondtunk el, vagy mi kérdeztünk meg az oktatási bizottság ülésein. Ezek egyike volt a kerettantervre vonatkozó kérdés; lehet, hogy elmaradott vagyok, és nem kísérem figyelemmel az eseményeket, de én még ilyen mostani kerettantervet - régebben láttam - nem láttam.

(18.20)

Tehát szerettük volna tudni, hogy mit tud mondani részünkre a NAT helyébe lépő kerettantervről, kik készítik, hogyan, milyen szempontok alapján, milyen szinten folyik, mikor kerül sor a szakmai bírálatra s a többi.

Nem olvasom fel az egész választ, de az utolsó két mondat nagyon fontos információkat mond számunkra. Azt mondja: "A törvénymódosítással párhuzamosan már folyik a kerettantervek kidolgozásához szükséges alapelvek tisztázása. A konkrét tanterv-előkészítő munka ezt követően kezdődhet meg."

Vagyis, kedves képviselőtársaim, nem kevesebbet mond a Környei László által leírt szöveg, mint hogy nem arról van szó, hogy kerettantervek készülnek, hanem az alapelvekről szóló vita folyik. Ha az alapelveket nem tudom még, és beleteszem egy törvénybe, hogy ezt akarom, enyhén szólva kérdéses, hogy hova akarok eljutni. Mert először a célt kell meghatározni, hogy ide akarok eljutni, és azt írom le egy törvényben. De április 22-i dátumozású a levél - tehát nem januári vagy márciusi -, április 22-én, jóval a törvény parlamentbe való benyújtása után született ez a válasz. Vagyis nem tudjuk, hogy mi van benne!

(Az elnöki széket dr. Áder János, az Országgyűlés elnöke foglalja el.)

Hiába állítják a kormánypárti képviselőtársak, hogy hú, de szeretnék már a pedagógusok ezt a kerettantervet, ha azt sem tudja ez a szegény pedagógus, hogy mi lesz ebben a kerettantervben. Sejti az ember, mert végül is tanultunk pedagógiát meg mindenfajta áltudományokat (Dr. Jánosi György nevet.) - persze ez egy kicsit öngúny is volt (Balczó Zoltán: Van benne valami.) -, abból körülbelül tudtuk, hogy mi az, hogy kerettanterv, és körülbelül sejtjük, hogy ez egy kicsit alulról akarja megnyirbálni a helyi tanterveket és felülről a nemzeti alaptantervet.

Ha - azt is elmondtam Környei úrnak Miskolcon - három évvel ezelőtt születik meg egy ilyen dokumentum, még azt mondom, hogy segít is az iskoláknak. De miután minden iskolában elkészültek a helyi programok, ezután ez csak zavart fog kelteni. Mert nem igaz az, hogy nem kell újrafogalmazni a helyi programokat! Újra kell fogalmazni a helyi programokat. Azt fogja megkérdezni a pedagógustársadalom azon része, amely a legmobilabb, a legképzettebb, a leginkább kreatív, hogy minek dolgoztam én három évig, ha most újra akarnak velem íratni mindent felső utasításra.

Aztán a követő dokumentumok: minőségbiztosítás. Miskolcon erről is hallottunk négy vagy öt órán keresztül. Kérem szépen, nem akarom ezt minősíteni. Még kormánypárti képviselőtársaim sem igazándiból tudták akceptálni Környei úrnak a minőségbiztosításról elmondott - nem előadását - rögtönzését. Mi lesz ez a minőségbiztosítási intézmény? Hatóság? Szolgáltató intézmény? Azt mondták, hogy mind a kettő egyszerre. Akkor mamutintézmény lesz? Azt mondták, nem, 7-8 fővel fog dolgozni.

Akkor megkérdezem, hogy ha egyben hatóság szerepet és ellenőrző funkciót kell betölteni, akkor annak a 7-8 embernek kiváló jogásznak kell lenni, akik a jogi útvesztőkben ujjcsettintéssel el tudnak igazodni, mert nagyon fontos dolgokban kell állást foglalniuk. Miben? Például létszámkérdésben, képesítési ügyekben, amit idáig a jegyzők meg a főjegyző elég jól elláttak, ezért tehát kár lenne egy intézményt létrehozni.

De ha a másik oldalt nézem, a szolgáltatás ügyét, akkor pedig ragyogóan, sokoldalúan képzett pedagógusnak kell lennie, aki majd ezeket a programokat meg fogja rendelni. Nagyon sok olyan kételyt látok ebben, mert nem tudom, hogy mi lesz benne. Mert azzal, hogy minőségbiztosítás, kedves kormánypárti képviselőtársaim, államtitkár úr, még egyet is tudok érteni.

Azzal nem tudok egyetérteni, hogy meg fogjuk nyomni a gombot - ki igent, ki nemet - úgy, hogy nem tudjuk a konkrétumot, hogy mire nyomjuk meg. Nem azt állítom természetesen, hogy mindenre kiterjedően kell ezeknek a miniszteri rendeleteknek megszületniük, de azt igenis elvártam volna, hogy erről nagyobb tájékoztatót kapjunk.

A következő: a centralizálásnak olyan fokára fog visszatérni ez a törvény, a törvénymódosítás után a magyar pedagógustársadalom, és a miniszternek olyan jogokat ad, ami... - azt írtam fel magamnak, mert kezdtem emlékezetembe idézni, hogy milyen miniszterek voltak, és ki merem jelenteni, Ilku Pál óta ilyen nagy hatalma miniszternek még nem volt, mint ami most a mostani miniszternek. Erre kormánypárti képviselőtársaim azt találták mondani, hogy ők bíznak a miniszterükben. Én meg azt mondtam, hogy én nem annyira. Sőt, még azt is ki mertem mondani, hogy egyáltalán nem annyira bízom a miniszterekben. Semmilyen miniszterben nem bízom, én a törvényekben bízom. Azt szeretem, ha egy pedagógus vagy akárkicsoda, az oktatásügyben dolgozó, törvényekben kodifikált jogokhoz tarthatja magát, nem egy miniszteri, ilyen-olyan vagy amolyan értelmezéshez. Tehát a miniszteri jogköröknek ilyen mérhetetlen megnövelése szerintem átgondolatlan, és a mostani miniszter, Pokorni Zoltán úr eddigi pedagógiai munkásságát tökéletesen megcsúfoló lépés.

Aztán már ilyeneket nem is említek - itt ül a szülői szervezet egyik jeles képviselője -, hogy emelkednek a tanulói óraszámok. Emlékeznek képviselőtársaim, hogy '96-ban mi volt a mi célunk? Az, hogy próbáljuk meg csökkenteni a tanulók túlterhelését. Próbáljunk meg megálljt parancsolni annak a pedagógusi nyomulásnak - jó értelemben vett nyomulásnak -, hogy korlátlanul növeljük a tanulók elfoglaltságát. Erre mit tesz? Körülbelül 15 százalékkal növelni fogja az óraszámokat, és ezzel újra visszahozzuk azt, hogy a tanulók leterheltsége tovább fog nőni.

Finanszírozás: bevallottan 57 milliárd forinttal többe fog ez kerülni, mint eddig. Nagy-nagy érdeklődéssel 8-9-10 órán keresztül hallgattuk a hároméves költségvetési irányelvekről szóló vitát. Kétlem! Kétlem, és az irányelvek engem annak az ellenkezőjéről győztek meg, hogy lényeges források bevonására a magyar oktatásügy a következő három évben képes lesz ilyen költségvetési irányelvek mellett. Félek attól, hogy olyan feladatokat fogunk előírni a közoktatási törvényben, amelyek egy része - lehet, hogy a nagyobbik része - újra az önkormányzatokra fog hárulni. Akkor megint elkezdődhet a vita a normatívaemelésről, de akkor párhuzamosan csökkentjük az önkormányzatoknak szóló finanszírozást - akkor az egész nem ér annyit...

Végezetül - még sok mindent el akartam mondani, de be kell valahol fejezni -: kinek kedvez ez a törvénymódosítás? Kétségtelenül kedvez - és van a pedagógustársadalomban ilyen hajlam - a végrehajtó típusú, az "ők megmondják, mi végrehajtjuk" típusú pedagógusnak. Ez nem degradáló kijelentés, mert ez is lehet nagyon jó magatartás. De nem lenne jó, ha ez lenne az érték! Nem jó, ha egy törvény, egy oktatáspolitika ezt sugallaná, hogy ez a mérce, ez az etalon. Azt szeretném, ha maradna, hogy a kreatív, innovatív pedagógus legyen az etalon.

Azért nem állom meg, mert kicsit édesgyermekemnek tekintem - ha már minőségbiztosításról beszélünk -, hogy annak a bizonyos minőségi bérezésnek mi lett a sorsa. Mert lehet itt minőséget biztosítani, lehet ezt kimondani, lehet hivatalokat létrehozni, de azért én még mindig azt hiszem, hogy a minőségbiztosításnak, a jobb munkára serkentésnek az anyagi ösztönzés a legjobb forrása. Ennek a kiiktatása már a '99-es költségvetési törvényből, anélkül, hogy ennek a hatásait megvizsgáltuk volna - és a minisztérium még ma is tartozik az oktatási bizottságnak ennek a bemutatásával, hogy mit jelentett a minőségi bérezés -, azt hiszem, a minőség elleni vétek.

Az iskolaszerkezetről már annyi szó volt, de azért egy mondatot hadd mondjak: a 4+4+4-es visszahozása a rendszerbe a 6+4+2 helyett; abból a leginkább az első hat évfolyamot sajnálom, annak a pedagógiai felismerésnek a mostani kidobását az ablakon, hogy az alapvető készségek megerősítése hat évig kell hogy tartson a magyar iskolákban és nem négyig.

Összegezve: valóban egyetértek azzal a Vas Megyei Hírlapban megjelent Jánosi-interjúval, hogy konzervatív fordulat ez, de nem a nemesveretű fajtából, nem politikai-filozófiai értelemben, hanem visszatérés egy már meghaladott, a magyar pedagógia által - mint a kígyóbőrt - levedlett régi módszerhez, egy fölülről irányított, fölülről vezérelt, fölülről ellenőrzött rendszerhez.

(18.30)

Révész Máriuszék, Sági Józsefék nemzedéke ezt most fogja megismerni. Mi már kinőttünk ebből, tudjuk, hogy ez milyen volt. Nem szeretnénk ebből kérni, de ha önök ezt megszavazzák, akkor önök is meg fogják tudni, hogy ez mit jelent. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Pánczél Károly képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Szabados Tamás Képviselőtársam! Köszönöm szépen, hogy többször is idézett minket, kormánypárti képviselőket. Én a Monitor '97-es felmérést nem a nemzeti alaptantervvel vettem párhuzamba. Én egy '97-es helyzetet említettem, amit nagy valószínűséggel a '98. szeptember 1-jén bevezetett nemzeti alaptanterv azóta nem tudott, nem változtathatott meg, és remény sincs arra, hogy azon a helyzeten változtasson, amire a Monitor '97-es felmérést mondtam példaként. Én azt említettem meg, hogy a helyzet '97-ben úgy alakult, hogy rettentő nagy lett a művelődésbeli, tudásbeli olló Budapest, a megyeszékhelyek és az egyéb települések között. Azt gondolom, hogy ez most, 1999-ben is így van, hacsak még nem növekedett azóta.

Ezt a példát arra hoztam fel a hozzászólásomban, hogy fontos célnak tekintjük az esélyegyenlőtlenségek mérséklését. Azt gondoljuk, hogy nem az elitoktatás ellen szól ez a módosító törvényjavaslat, hanem amellett, hogy az átlagpolgár átlaggyereke kapja meg azt a minőségi oktatást, legyen az Vasban, Zalában, Somogyban vagy éppen Budapesten. Éppen ennek a biztosítása az, hogy kerettanterv vagy minőségbiztosítás, finanszírozás vagy az iskolaszerkezet megőrzése, a 8+4-es - mert annak van realitása, ma ez van az országban!

A miniszter úr hozzászólását többször említették. Én úgy gondolom, az ő 85 perces hozzászólása arra bizonyíték, hogy kellőképpen komolyan veszi ezt a törvénymódosítást.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra megadom a szót Balczó Zoltán képviselő úrnak, Magyar Igazság és Élet Pártja.

BALCZÓ ZOLTÁN (MIÉP): Köszönöm a szót. Az éppen távozó Szabados Tamás felszólalására szeretnék reagálni röviden. (Szabados Tamás visszafordul.) Amiben egyetértek: nem hiszem, hogy a pedagógusok elemi igénye váltotta volna ki ezt a közoktatási tantervmódosítást. Valóban azt sem hiszem, hogy annyi tapasztalat lenne már a nemzeti alapterv kapcsán, ami ezt indokolja. Ugyanakkor tudomásul kell venni, hogy Magyarországon ma még nincs az a társadalmi konszenzus, ami azt jelentené, hogy tisztán szakmai kérdések vannak, nem szakmai és politikai kérdések együtt, mert ilyen élesek a különbségek. Ezt bizonyítják - 1995 óta tapasztaltam - mindazok az oktatáspolitikai fórumok, amelyek a közoktatási törvény módosítása körül forogtak, hogy a szakmán kívül rendkívüli érdeklődésre tartott igényt.

Most beszélhetünk konzervatív fordulatról, a '96-os törvénymódosításra pedig lehet mondani, hogy az egy liberális fordulat volt. Az alapvető szakmai eltérés, hogy egyetértünk-e azzal, hogy van egy kimeneti szabályozás, a pénzt odaadja az állam, és a pedagógus és annak szakmai testületei mindent megoldanak, vagy azt mondjuk, hogy igenis úgy véljük helyesnek, hogy az állam az oktatás tartalmi részéért is közvetlen felelősséget vállal. Ehhez kapcsolódóan érthető, hogy megteremtődnek kerettantervek, és a minőségbiztosítással is foglalkozni akar, miközben egy bizonyos terjedelemben a helyi és egyéni tantervi kezdeményezést is meghagyja. Ez egy lényeges eltérés. Akik ma ezt valósítják meg, a programjukban ezt ígérték. Ebben a tekintetben - még egyszer mondom - ez egy szakmán túli politikai kérdés is. Azt mondani a kerettantervre és a minőségbiztosításra, hogy ezt csak úgy lehet csinálni, mint húsz vagy harminc évvel ezelőtt, mert akkor rosszul csinálták - ezt lehet csinálni azon szabadelvű pozitív hagyományok alapján, amelyek a múlt században kezdődtek. Mi ebben bízunk, és ezért támogatjuk.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra megadom a szót Sági József képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

SÁGI JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Én is az imént éppen eltávozott Szabados Tamás képviselőtársam egyetlen mondatára szerettem volna reagálni, aki azt mondta, hogy szerinte ahogy én mondtam, a pedagógusok nagy többsége, illetve a pedagógusok közül mindenki ellenzi annak bevezetését. Előkerestem a saját jegyzeteimet, hogy mit mondtam. Úgy fogalmaztam, hogy az iskolák nagy többsége nemcsak hogy nem fogadta szívesen, de ez egyébként nem jelenti azt, hogy mindenki. Viszont hogy még jobban indokoljam az állításomat, arra a bizonyos Monitor-vizsgálatra szeretnék utalni pár mondatban.

Eszerint a kutatás alapján kitűnik, hogy a pedagógusok körében nagyon eltérő vélemények alakultak ki az alaptanterv bevezetését illetően. A pedagógusok kevesebb, mint fele támogatta a NAT bevezetését, annak időpontjával pedig csupán a megkérdezett pedagógusok egynegyede értett egyet. A megkérdezettek 52 százaléka később, 23 százaléka pedig egyáltalán nem vezette volna be a reformot. Ez jelzi azt is, hogy még a NAT bevezetését támogatók is jobbnak látták volna későbbre halasztani a bevezetés 1998 szeptemberi időpontját.

Különösen kevés híve van a NAT-nak a négy- és nyolcosztályos gimnáziumi osztályokban tanító pedagógusok között, általában pedig a beosztott pedagógusok lényegesen kevésbé támogatják az alaptanterv bevezetését, mint a munkahelyi vezetők.

Ezt csak a pontosítás miatt mondtam el. Köszönöm.

ELNÖK: Megadom a szót Vincze László képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt; őt követi majd Horn Gábor képviselő úr, a Szabad Demokraták Szövetsége részéről.

VINCZE LÁSZLÓ (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A tudás hatalom, a tudás, az oktatás-nevelés eljuttatása a széles néprétegek számára pedig szent kötelesség. A közoktatás fontosságát nemzetünk nagyjai már igen korán felismerték a történelem során. Elég, ha Eötvös József korára és intézkedéseire gondolunk, vagy a két világháború közt ötkilométerenként iskolát építő és a magyar közoktatást, köznevelést világszintűvé tevő Klebelsberg Kunó közoktatási miniszterre gondolunk. Országunk az EU-csatlakozás küszöbén történelmi felelősséggel tartozik a mának és a jövőnek azért, hogy csatlakozásunkkor és az azt követő időszakban megfelelően képzett, kiváló és kellő számú szakembereink lehessenek.

Magyarország, hazánk legnagyobb exportja a szellemi export lehet. Ehhez a tőkéhez szilárd közoktatási alapok szükségeltetnek, mely elérhető a széles néprétegek számára is.

Tisztelt Ház! A Független Kisgazdapárt és jómagam nevében üdvözlendőnek és igen fontosnak tartom, hogy a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény módosítása a tisztelt Ház elé került. Nagyon sok anomáliát, ellentmondást szüntet meg, old fel, tesz helyre ez a törvényjavaslat. A törvénytervezetből kiemelnék néhány általam is támogatandó prioritást, főbb ismérvet.

A közoktatás kapjon az eddigiekhez mérten kiemeltebb és garantáltabb központi finanszírozást, pénzellátást. Az ellenőrzés, az értékelés, a minőségbiztosítás érdekében, annak objektivitása, ellenőrizhetősége céljából kerüljön kiépítésre a megfelelő intézményrendszer a maga személyi állományával. A megvalósuló kerettanterv szabályozza a NAT által közvetített tartalmi részt.

A fentiek figyelembevételével a közoktatás legyen ingyenes, és állja a versenyt az egyesületi és alapítványi iskolákkal is, melyek fizetség mellett sem mindig jobbak a közoktatási intézményektől. A tanuló ifjúság zöme nem lehet kiszolgáltatott helyzetben azért, mert hátrányos körülmények között él. Minden tehetségnek, de a közepeseknek vagy a később érőknek is meg kell adni minden esélyt arra, hogy képzett emberré, jó munkaerővé és boldog emberré válhassanak.

A törvénytervezet komoly hangsúlyt fektet - nagyon helyesen - az oktatás mellett a nevelési feladatok ellátására is. A tervezet megszilárdítja az eddig is jó hagyományokkal rendelkező nyolcosztályos oktatást. Ez komoly értéke és főleg a vidék népességének megtartó erejét, lehetőségeit erősíti.

(18.40)

A 8+4-es oktatási modell támogatása célszerű. A nemzetek ritkán váltanak oktatási modellt, számunkra is fontos tehát a meglevő értékek megőrzése, továbbvitele. A gyermekről tízéves korban még nem derül ki, hogy reál vagy humán érdeklődésű, a túl korai specializáció, szakirányultság erőltetése veszélyes dolog. 14 évesen vagy 16 évesen ez a kérdés már jobban eldönthető. Át kell gondolni, hogy elitképzés legyen-e egy szűk réteg számára, állami pénzből finanszírozva, vagy emelt szintű általános képzés, mindez közpénzből. Remélem, a tisztelt Ház a törvényjavaslat támogatásával az utóbbi mellett dönt.

A tisztelt Háznak nagy a felelőssége, hiszen el kell döntenie, hogy a demokratikus társadalomban a felemelkedés lehetőségét, útját növeljük vagy csökkentjük. A versenyképes tudás útja beszűkült a széles néprétegek számára. Ezen változtatni kell, ezt nem lehet megengedni, hogy így maradjon. Ma már felvételizni kell nemcsak az egyetemekre, főiskolákra, gimnáziumokba, szakiskolákba, hanem az általános iskolákba, sőt hellyel-közzel már az óvodákban is felvételiket tartanak. Ezt nem lehet megengedni, ez egy tűrhetetlen állapot, amin ez a javaslat oldani fog. 14 éves kor alá nem lehet a pályaválasztási kényszert vinni.

Nagyon lényeges dolognak tartom az oktatás-nevelés felbomlott egyensúlyának helyreállítását. A Független Kisgazdapárt mindig is a keresztény alapon történő nevelést kívánta visszaállítani, régi fényét helyreállítani. Ezáltal a család szerepe, de ennélfogva a társadalom ereje is fokozatosan erősödhet. Engedjék meg, hogy itt egy számadatra utaljak. Negyedszázada még csak a gyermekek 5 százaléka született családon kívül, mára ez az arány sajnálatos módon 30 százalékos. Több szempontból is szomorúak ezek a számadatok. A személyiségfejlesztés fontos része tehát a nevelés, aminek a színtereihez szakkörök, klubok, gyermekszervezetek kellenek és még nagyon sok-sok színtere a nevelés lehetőségeinek. Természetesen ezekhez a feladatokhoz komoly anyagi erőforrásokat is biztosítani kell. Bár a nevelés nem elsősorban mindig pénzkérdés, sok múlik a pedagógus lelkiismeretén, hozzáállásán, felkészültségén is. Kellő szintű erkölcsi nevelés és szilárd jellemformálás esetén nem azon kellene gondolkodnunk, hogy kevés börtön épült a fiataloknak vagy esetleg a felnőtteknek. Valószínű, hogy nem lennének olyan szép számmal tizenéves bűnelkövetők - ugye, hallhattunk már hatéves bűnelkövetőről is.

Az imént felsorolt érvek, tények is jelzik, hogy mekkora szükség van az ezeréves keresztény alapokon nyugvó erkölcsi nevelés értékeinek kialakítására a gyermekek, az ifjúság nevelésében. Meg kell erősíteni a családok összetartó erejét. Szabadság akkor van, ha van erkölcs, erkölcs akkor van, ha van hit. A közoktatásban segíteni kell nagyobb szerephez jutni a történelmi egyházakat.

Hölgyeim és Uraim! A törvénytervezet 3. §-a kimondja: az óvodáknak, iskoláknak, kollégiumoknak együtt kell működniük az érdekelt egyházi jogi személyekkel. A tanulók, a szülők igényét figyelembe véve megfelelő időt bocsátanak rendelkezésre a foglalkozások megtartásához. Első látásra igen szimpatikus ennek a passzusnak a bevezetése, de gondoljuk át egy kicsit figyelmesebben!

Tisztelt Ház! Mindenki tudja hazánkban, hogy sajnálatos módon az előző időszakok átgondolatlansága vagy átgondoltsága miatt az egyház-alapítási törvények Európában nálunk a legengedékenyebbek, amelyek a szektáknak is mondható szervezetek számára is használhatóvá teszik az "egyház" szó használatát, elnevezését, számukra törvényességet, legalitást biztosítanak. Ugyanakkor az állam kötelezettsége, hogy megvédje polgárait a manipulálás elembertelenítő formáitól, az intellektuális vagy fizikai alávetettségtől, legyen annak álcája akár valamely filozófiai, vallási, netán kereskedelmi, oktatási vagy gyógyító tevékenység. Természetesen a kormánynak nem a történelmi egyházak működési szabadságát kell korlátoznia, hanem az "egyház" szóval történő visszaéléseket kell megszüntetni. Valójában ez nem a közoktatási törvény, hanem egy más törvénytervezet dolga lehet. Addig is át kell gondolni azt a tényt, hogy miképpen lehet a legjobban segíteni a történelmi egyházak ténykedését a közoktatási intézményekben, de egyben meggátolni a káros szervezetek, szekták tevékenységét az ifjúság nevelésében. Ezt lehet törvényben szabályozni vagy kormányrendeletben helyre tenni.

A kerettanterv bevezetésére igen komoly szükség van, mely a közoktatásban helyenként fellelhető kusza, áttekinthetetlen viszonyokon segít, mely az előző ciklusban bevezetett NAT következménye is lehet, de talán egyéb dolgok miatt is fennáll. Akár az egyes tanítási tárgyak vagy az iskolaszerkezet átjárhatósága vagy átjárhatatlansága tekintetében mindenképpen szükséges a problémák megoldására a tervezetben szereplő kerettanterv bevezetése. A kerettanterv tervezett tartalma egy erősebb szabályozást biztosít, véleményem szerint nagyon helyesen, ugyanakkor meghagyja az utat a szakmai önállóság kellő érvényesítésére is.

Tisztelt Ház! Klebelsberg óta még nem volt olyan kormány, mely a pedagógusokat igazán meg tudta volna fizetni. A törvényjavaslat nem teszi kötelezővé a pedagógus-szakvizsga letételét, de lehetőséget biztosít azon pedagógusok számára, akik szakvizsgát, pedagógus-szakvizsgát tesznek, hogy pedagógus-szakvizsgázott munkakörben egy fizetési osztállyal valamelyest több pénzt kereshessenek. Reményeink szerint ez az első lépcsőfok lehet a jobb szakmai végzettségű kollégák jobb anyagi elismerése tekintetében.

Fontos dolog a nevelés szempontjából a pedagógus munkájának védelme is. A 10. § szerint a pedagógus személyét, mint a pedagógus közösség tagját becsüljék meg, emberi méltóságát és személyiségi jogait tartsák tiszteletben. Ez egy nagyon szép kitétel, de e tekintetben azért lenne némi kiegészítenivalóm. Ide tartozhat egy fontos kiegészítés, megszívelésre javaslom a tisztelt Háznak. Erre vonatkozóan módosító indítványt nyújtottam be: a pedagógust munkájának végzése közben tekintsék hatósági személynek! Ez a módosítás lényeges, mert szélsőséges helyzetekben - mint például atrocitások különböző részről, legyen az szülő, diákok, külső személyek részéről - a jelenlegi szabályozásnál nagyobb védettséget jelenthetne a pedagógusnak a renitensekkel történő eljárásnál, föllépésnél.

A Kisgazdapárt programja, de a kormányprogram is fontos szerepet szán a kollégiumoknak, fontos feladatának tekinti a társadalmi esélyegyenlőtlenségek szociális, gazdasági, kulturális, területi mérséklését, felszámolását. Elfogadhatatlan, hogy a társadalmi előrejutást ne a tanuló tehetsége, szorgalma, hanem családja anyagi helyzete, szülei foglalkozása vagy éppen lakhelye határozza meg. Minden gyermek, függetlenül az adott település anyagi és földrajzi helyzetétől, társadalmi fölemelkedést nyújtó képzést kell hogy kapjon! A kistelepüléseken vagy kedvezőtlen körülmények között élő fiatalok számára a kollégiumokon keresztül vezet az út a versenyképes tudás megszerzéséhez. Fejleszteni kell a kollégiumi hálózatot, melyben teljeskörűen finanszírozni kell a feladatokat.

Az értékelési és vizsgaközpontok létrehozása, a minőségbiztosítás, a megfelelő szintű tanulói és pedagógusmunka mérése igen fontos feladat. Ez a rendelkezés jó lesz, jobb lehet abban az esetben, ha a megvalósulandó intézményben gyakorlati pedagógusok, a szakma legkiválóbbjai vehetnek részt. Így garantálni lehet azt, hogy a tanulót önmaga teljesítményéhez, saját lehetőségeiben rejlő fejlődéséhez viszonyítsuk. A jó iskola fogalma pedig nem mindenkor a belvárosit jelentheti, hanem a vidékit, a perifériát is, ahonnan mindenki a képességeinek megfelelő tudással vértezheti fel magát, és megkaphatja számára a maximumot.

Oktatás és önkormányzatok dolgában a 38. §-nál van egy olyan kitétel, amely azt taglalja, hogy ha az önkormányzat legalább három közoktatási intézményt tart fenn önállóan, intézményhálózati működtetési és fejlesztési tervet, azaz önkormányzati intézkedési tervet kell készítenie.

(18.50)

Véleményem szerint már két intézmény fenntartása esetén is szükség lenne a fenti terv elkészítésére, hiszen a vidéki önkormányzatok zöme a gyakorlat szerint egy óvodát és egy iskolát tart fenn. Az önkormányzatok finanszírozása kapcsán szerencsés lenne, ha a társtelepülések önálló iskolájának működtetése során felmerülő többletköltséget is fedezné a költségvetés, mert igaz, hogy a várostól 10 kilométerre eső falu városrésznek számít papíron, de a jövője szempontjából mindenképpen kívánatos az önálló óvoda, iskola fenntartása. Jelen jogszabályi lehetőségek nem teszik lehetővé ezekben az esetekben az 1100 fő alatti kistelepülésre vonatkozó külön normatívakiegészítés igénybevételét.

Ugyanígy fontos lenne az önhibájukon kívüli forráshiányos települések, önhikis önkormányzatok iskolafenntartói tevékenységét pluszforrással kiegészíteni.

A 29. § rendelkezése jó, mert a kötelező tanulófoglalkozásokat rögzíti, így védi a tanulót a felesleges túlterheléstől. Ehhez jön a nem kötelező foglalkozás időkerete. Ennél a pontnál talán javasolni lehetne a mindennapos testedzés bevezetését, amelynek körülményeit az Ifjúsági és Sportminisztériummal egyeztetve kellene megteremteni. Ez év március 13-án - és engedjenek meg egy kitérőt - a Testnevelési Egyetemen tartották a Testnevelő Tanárok Egyesületének konferenciáját, amelyen a szakterület, a magyar sport kiválóságai, híres szakemberek adták elő elképzeléseiket az iskolai testnevelés, a sport, a diáksport, valamint a versenysport vonatkozásában. Ezen a tanácskozáson a sportminiszter úron kívül a különböző tárcák képviseletében államtitkárok is részt vettek, valamint néhány országgyűlési képviselőtársammal együtt jómagam is.

A szakma és a tárcák részéről megfogalmazódott annak igénye, hogy a mindennapos testnevelést, testedzést biztosítani kell a napi tanóra keretein belül. Ennek fontosságát indokolja az ifjúság mozgásszegény életmódja, fizikai alkalmatlansága a katonai életre. Jómagam 1986 óta rendelkezem ez irányú tapasztalatokkal, munkahelyemen, a csongrádi Gróf Széchenyi Általános Iskolában azóta is folyik délelőtti órakeretben a mindennapos testedzés. Úgy tudom, az ország több iskolájában is hasonló módon dolgoznak, mint például Dunaújvárosban a Barátság iskolában, de sorolhatnék több helyet is. Mondanom sem kell, hogy iskolánkban az eltelt évek során a tanulók fizikai állóképessége, mozgáskoordinációja, egészségi állapota sokat javult, és ez elmondható tanulmányi eredményeikről is. A mozgás sikerélményt, a játék örömet jelent a nehéz tanulás közepette.

A NAT bevezetése sajnos nem teszi lehetővé az eddigi gyakorlatot, mely szerint a 45 perces órákból 5 percek elvételével naponta lehetett délelőtt az alsó tagozaton mindennapos testnevelést tartani. E módszer más órák terhére nem ment, feszes órakezdéssel és óravezetéssel az 5 percekből alsóban 5, felső tagozaton 4 testnevelés óra tartható hetente ezzel a módszerrel. Amennyiben a mindennapos testnevelést délutánra szerveznénk, a gyerekek zöme ebből kimaradna, hiszen nyelvórára, zenélni, számítógépes oktatásra, kézműves foglalkozásra és így tovább kellene járniuk - nagyon helyesen -, viszont a bevezetett gyakorlat szerint számukra is elérhetővé válna a megfelelő és rendszeres testmozgás, amelynek szükségességét, azt hiszem, a jelenlevők körében nem kell tovább ecsetelnem.

Tisztelt Ház! Javasolom a mindennapos testedzés, testnevelés időpontjának biztosítását bevezetni a délelőttös órarendben a fent ismertetett módszer alapján.

A közoktatási törvény egyik paragrafusa a szabadidő-szervező tekintetében leírja, hogy 300 fő feletti iskolánál lehet alkalmazni egy szabadidő-szervezőt. Megfontolásra ajánlanám a következő javaslatot, nevezetesen azt, hogy 100 főig fél álláshelyet biztosítsunk, és 200 főre mérsékeljük a szabadidő-szervezőknek az egy álláshely biztosítását.

Jónak tartom az alapfelszerelések és tankönyvek jegyzéke létrehozásának igényét, mindenképpen az esélyegyenlőséget szolgálja ez a passzus, hiszen mindenki tudja, hogy egy labdával például nem lehet labdajátékot oktatni, tanítani, de elmondhatnánk ezt az oktatás más területeire is. A tankönyvkiadás és tankönyvpiac területén rengeteg probléma van, remélhetőleg a jegyzékre való kerülhetőség, amelyet az állam támogat, ezt a kérdést oldani fogja. A tankönyv-anomália gátja az intézmények közötti átjárhatóságnak, súlyos anyagi terhet ró a szülőkre, tanulókra; ezt véleményem szerint megengedni a továbbiakban nem lehet.

Természetesen minden törvény annyit ér, amennyit a végrehajtásban kivitelezni lehet. Jó kormányrendeletek, végrehajtási utasítások szükségeltetnek. Lényeges kérdés lehet a kerettantervek kiadásának időpontja, kérdés lehet az is, hogy szükséges-e a '97-ben bevezetett tanév-befejezési napot június 18-ában rögzíteni, avagy szerencsésebb lenne a tanév befejezése a több évtizede bevált június 11-én. Az önkormányzati intézkedési tervnél figyelembe kell venni a magyar szabvány által előírt 53-54 négyzetméteres tanterem-méretbeli elvárást.

A középfokú oktatás-nevelés szakasza a 9. évfolyamon kezdődik, és iskolatípustól függően a 10. vagy a 13. évfolyam végén fejeződik be. Az osztálylétszámokat tekintve kiemelném, hogy az átlaglétszámok tekintetében egyfajta visszalépést látok, hiszen az alsó tagozaton 23 főre emeli a 21 fős létszámot, amit én nem változtatnék, hagynám a 21 fős átlaglétszámot. A felső tagozaton ugyan ezt mérsékli, ezt szakmailag jónak és támogatandónak ítélem meg.

A Független Kisgazdapárt képviselőcsoportja és jómagam fontos szakmai kérdésnek tekintjük a mezőgazdasági gazda- és gazdasszonyképzést, annak megoldását, valamint ezzel párhuzamosan legalább ennyire fontosnak a szakképzés ügyének támogatását és fölkarolását.

Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy ezen belül a gazdasszonyképzés helyzetéről egy kicsit részletesebben szóljak. A mezőgazdasági szakoktatásban mindig jelentős helyet foglalt el a lányok és a családanyák képzése. 1947-ben 80 alsó és középfokú intézményben működött gazdasszonyképző osztály. Sajnos '49-ben ezeket bezárták. '89-ben Szentlőrincen osztrák mintára, de magyar hagyományokat és hazai lehetőségeket figyelembe véve újraindult a képzés; rohanó világunkban sajnos a szülők egy része nem rendelkezik alapvető háztartási és egyéb ismeretekkel. A heti 25 órás gyakorlati foglalkozás keretében a gazdasszonyképzősök megtanulnak főzni, tálalni, teríteni, csecsemőt ápolnak, varrnak, hímeznek és dolgoznak a kertben. Hiszen a föld úgy terem, ahogy dolgoznak benne, de az állatok gondozása sem nélkülözheti a folyamatos gondoskodást. Szülővárosomban, Csongrádon a múlt héten ünnepeltük a magyarországi gazdasszonyképzés 10. évfordulóját, nagyon jó lenne, ha a gazda- és gazdasszonyképzés még sokadszor jubilálhatna.

Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Kérem, tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy az e képzésben rejlő értékeket továbbvihessük, maradjon sikerélmény továbbra is az itt szerzett ismeret a szerényebb képességű, más képzési formában nehezen mozgó tanulók számára. A gazda- és gazdasszonyképzést öt éve átadták a 9. és 10. osztálynak, ily módon el fog lehetetlenülni ez a képzési forma, ugyanis vannak manuálisan tehetséges tanulók, akiket fölösleges még két évig az általános iskolában tartani, ahelyett, hogy olyan praktikus gyakorlati tudást adnánk nekik, mint amit a szakiskolai képzésben kaphattak. A cél tehát az, hogy az ide jelentkező tanulók, akik nem igazán érzik jól magukat az általános iskolákban, továbbra is lehetőséget kapjanak a szakiskolai előképzésre, hiszen a 16 éves korig kiterjedő tankötelezettség ily módon is teljesíthető. Esetleg egy későbbi időszakban még mindig van mód arra, hogy továbbtanuljanak ezek a diákok.

Mind a szakközép-, mind a szakiskola vonatkozásában be kell építeni a finanszírozás normatívájába a pályaorientációt. Ez jelentené azt, hogy az iskolai tanműhelyekben, gyakorlókertekben szerszám-, anyagismeret tekintetében már megindult a szakmai előkészítés. Máskülönben például a gyermek nem érti, hogy miért jár faipari vagy éppen mezőgazdasági iskolába. E nélkül a lehetőség nélkül ennek a két évfolyamnak a munkája a levegőben lóg. Ennek a megoldása mindenképpen állami és közfeladat.

Tudomásom szerint az iskolai tanműhelyek száma megduplázódott, tehát adott minden feltétel ennek a kérdéskörnek a nyugodt rendezésére.

 

(19.00)

Az iskolán kívüli pedig 52 ezerről 25 ezerre csökkent, felére, tehát egyértelműen lehet látni a tendenciát.

Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A parlamentnek és az oktatási tárcának egyszerűen olyan mechanizmust kell kialakítania, ahol nem illegalitásban kell szakmai orientációt végezni. Tudomásul kell venni, hogy ehhez a feladathoz energia, gép, földterület, műhely és eszköz kell. Lehet, hogy a pedagógus bére ugyanaz, mint a gimnáziumokban, de a költségfajlagos különbségek igen eltérőek. Nagyon fontos tehát, hogy az állam a manuálisan jól képezhető, jó iparossá, mesterré, gazdává, gazdasszonnyá váló tanulók sorsának alakulását törvényekkel és anyagilag is frekventáltan segítse.

Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Bízom benne, hogy a költségvetés majdani vitájának idején képviselőtársaim, valamint az Oktatási Minisztérium is emlékezni fog a mai napon tárgyalt törvényjavaslatra, mely akkorára már törvény lesz, annak módosításaival, melyeket szem előtt fog tartani, s a költségvetés megszavazását s akkor a kellő anyagi forrásokat ehhez biztosítani fogja.

A közoktatási törvényjavaslatot a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportja, valamint a magam nevében támogatásra javasolom és elfogadását kérem.

Köszönöm a szót. (Szórványos taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Horn Gábor képviselő úrnak, Szabad Demokraták Szövetsége, akit majd Gémesi György követ.

HORN GÁBOR (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szokásos szűk körben folytatjuk szokásos vitáinkat az oktatásügy különböző kérdéseiről, most már ugye az elmúlt két hónapban harmadik alkalommal. A magam részéről ez nyilván elfogultság, ezt tartom a leglényegesebbnek és legfontosabbnak, ezért vagyok különösen szomorú azért, hogy ilyen méltatlan körülmények között kell ezt a vitát lefolytatnunk. Azt gondolom, hogy sokkal célszerűbb lett volna, ha ez egy olyan időpontban van, az általános vita minden eleme, ahol a szakmai szervezetek, akár a szülői szervezetek képviselői jelen tudnak lenni, ahol - és még egyszer elnézést kérek Pálinkás államtitkár úrtól - módja nyílik arra a miniszter úrnak, hogy részt vegyen ezen a vitán, meghallgassa az érveket. Fontosnak tartanám, mint ezt jeleztem már az előzőekben, hogyha más miniszterek, államtitkárok is részt tudtak volna venni a közoktatási törvény módosításának vitájában, hiszen itt nemcsak a közoktatás ügyéről van szó, hanem bizony lényeges, például pénzügyi vonatkozású kérdésekről, lényeges, agrártárcát érintő kérdésekről, kulturális területeket érintő kérdésekről, és így tovább.

Hadd kezdjem az előkészítéssel röviden. A magam részéről úgy látom, hogy az, ami a közoktatási törvény szakmai előkészítése címén folyt az elmúlt alig két hónapban, az minden szempontból elfogadhatatlan. Önmagában persze nem kell az előző időszakhoz viszonyítani ezt a fajta előkészítési munkát; 1995-96-ban közel kétéves munka előzte meg a közoktatási törvény módosítását, amelynek keretében az összes óvoda, általános iskola és középiskola megkapta a törvénytervezet teljes szövegét, amelyet egyébként megelőzött egy közel tízéves szakmai munka, amely a nemzeti alaptanterv előkészítése, létrehozása volt, amelyben egyébiránt a törvény előkészítésében résztvevők, akár szakmai, akár politikai értelemben résztvevők kezében volt a '95-ben a kormány által jóváhagyott nemzeti alaptanterv. Szeretném jelezni, hogy a kormány által úgy jóváhagyott nemzeti alaptanterv, hogy az a Köznevelési Tanács által először jóváhagyott nemzeti alaptanterv, és csak zárójelben jegyzem meg, hogy ez a nemzeti alaptanterv egy olyan Köznevelési Tanács által került jóváhagyásra, amit még 1993-ban választottak meg, tehát az előző kormányzati ciklusra volt visszavezethető, szerintem nagyon helyénvalóan a Köznevelési Tanács létrehozása is.

Ezzel szemben 1999-ben a szakmai szervezeteknek öt, azaz öt munkanap állt rendelkezésre a közoktatási törvény tervezetének véleményezésére. Ez az öt nap természetesen nem volt elegendő arra, hogy a szakmai szervezetek bármiféle szélesebb körű vitát, ismertetést a tagjaik között vagy csak akár a szűkebb vezetésben lefolytathattak volna.

Tucatjával találkoztam jómagam olyan szakmai szervezetekkel, ahol az elnök vagy az elnökség néhány tagja volt kénytelen minősíteni ezt a minősíthetetlen előkészítést, és ellentétben akár a miniszter úr, akár kormányzási képviselőtársaim véleményével, nagyon sok olyan szakmai szervezet volt, amely kifejezte egyet nem értését ezzel a törvénytervezettel, jelentős szakmai szervezetek. Egyet-kettőt hadd mondjak: mondjuk, az Óvodapedagógusok Egyesülete, amely elég jelentős szakmai szervezet ma Magyarországon; mondjuk, a Történelemtanárok Egyesülete, amely egyébként az elmúlt időszakban a kormányzatnak, az előző kormánynak egy jelentős ellenzéke volt, nagyon sok vitánk volt velük, amennyire én ismerem az álláspontjukat, ők azt állítják, hogy nem tudják elfogadni ilyen formában ezt a tervezetet; az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete, és sorolhatom tovább szakmai szervezetek jó néhányát, amelyeknek eme ötnapos időtartam alatt is az volt az álláspontjuk, hogy nem tudják elfogadni ezt a módosítást.

Egyébiránt én is úgy gondolom, mint ahogy ezt Szabados Tamás képviselőtársam elmondta, hogy biankó felhatalmazásról van itt szó, hiszen az, hogy mit tartalmaz, mondjuk, a kerettanterv, az ebből a szövegből semmilyen formában nem derül ki, tehát nem tudom, mi ez a nagyon nagy örömmámor, amely a tanárok részéről az adatok szerint a kerettanterv ügyében megnyilvánul, hiszen nem tudjuk, hogy mi van a kerettantervekben.

Tehát az előkészítést én a magam részéről egy elfogadhatatlan, szakmailag megalapozatlan és végiggondolatlan előkészítésnek gondolom, még akkor is, hogyha magam is mint iskolavezető megkaptam azt a háromoldalas miniszteri anyagot, ami szerintem nem a törvény kivonata, hanem kívánalmak megfogalmazása, amelyre egyébként semmilyen módon nem volt még fölhívás se arra, hogy reagáljunk erre, mint iskolák fejtsük ki a véleményünket valamilyen formában, hogy mit gondolunk erről. Ilyen értelemben tehát semmiképpen nem lehet azt mondani, hogy ennek a törvénytervezetnek valamiféle szakmai komoly vitája, támogatottsága lett volna. Ennyi idő alatt ezt egyébiránt nem is lehet megcsinálni.

Hadd térjek ki erre a számháborúra, amit Sági képviselő úr, vagy akár Pánczél képviselőtársam is itt elkezdett, és talán lehetne sokáig folytatni, de nem érdemes. Azt azonban most Sági József képviselőtársam is elmondta, hogy az a kijelentés, hogy a tanárok nagy többsége nem támogatja a nemzeti alaptantervet, ez ilyen formában nem állja meg a helyét. Még az önök által készített 1998 októberi adatok is azt bizonyítják, hogy a tanároknak alig több mint fele mondja azt, hogy nem fogadja el a nemzeti alaptantervet. Számomra az alig több mint fele, az nem a tanárok nagy-nagy többsége. Azt gondolom, hogy az a tisztességes, ha kimondjuk, amit mi egyébként kimondtunk '95-96-ban is és '97-ben is: a tanárok megosztottak nemzeti alaptanterv-ügyben, van, aki úgy gondolja, hogy jó ez a reform, vannak persze vele problémái.

Tehát ha arról beszéltünk volna, de nem erről beszéltek önök, hogy voltak sokan, akik azt gondolták, hogy talán nem kellett volna a hetedik osztályban bevezetni - ez nem a NAT megkérdőjelezése, ez egy más típusú bevezetési szisztéma, kérem szépen! Ilyenek tényleg sokan voltak; 1997 áprilisában, márciusban készült felvétel szerint 74 százaléka támogatta a tanároknak a nemzeti alaptanterv bevezetését első osztályban, és ehhez képest mondták azt, körülbelül 28 százaléknyian - nem tudom pontosan a számot -, hogy az első és a hetedik osztály bevezetése ez így célszerű lenne. Tehát az az állítás, hogy Magyarországon a pedagógustársadalom elutasította az előző kormány reformját, ilyenformán nem felel meg a valóságnak.

Le kellene róla szokni, nem miattunk, mert ez nem baj, nekünk lehet bármit mondani, hozzá fogunk edződni, hogy nem kell mindig igazat mondani, egyszerűen a tanári szakma tisztessége és becsülete miatt tudomásul kellene venni, hogy még egy kiélezett politikai helyzetben is, 1998 októberében, amikor az új kormány már megfogalmazta elvárásait, a tanártársadalom több mint 40 százaléka azt mondta, hogy egyetért a nemzeti alaptanterv által támogatott reformmal. Lehet azt mondani, hogy önök ezt úgy ítélik meg, hogy ez a többség az önök számára fontos, ez rendben van - de ezt nagy-nagy többségnek definiálni semmiképpen nem lehet.

Hadd tegyem hozzá, talán szokásomhoz híven provokatívan és szemtelenül, hogy egyébiránt én azt gondolom, hogy egy reformot önmagában nem is az minősít, hogy a tanártársadalom egésze hogyan viszonyul hozzá. Egy reformot alapvetően az minősít, hogy jobb, gyerekközpontúbb, a gyerekek számára elfogadhatóbb, elviselhetőbb, a helyi társadalom igényeit jobban kielégítő, modernebb, korszerűbb, demokratikusabb lesz-e ettől az iskolarendszer - ez minősít alapvetően egy reformot! Ezek azok a szempontok, amiket alapvetően, azt gondolom, hogy értékelnünk kell, és ehhez képest az egy fontos feltétel, hogy a tanári szakmával szemben egy ilyen reformot nagyon nehezen lehet és csak hosszabb távon megcsinálni. De önmagában azt gondolom, hogy bármiféle közoktatási reformot az minősít, hogy milyen iskolarendszert akar, és nem a tanártársadalom viszonya önmagában ehhez a dologhoz.

Továbbmegyek, és megpróbálom pontokba szedve - nem kimerítve a 85 perces lehetőséget - az általános észrevételeimet elmondani ezzel a törvénytervezettel kapcsolatban.

Először is szeretném jelezni, hogy én egyetértek azokkal, akik azt mondják, hogy ez a törvénytervezet-módosítás egy olyan fordulatot jelent a magyar közoktatásban, amely nem politikai értelemben konzervatív fordulat. Tessenek végiggondolni, ha láttak már konzervatív... - biztos, hogy láttak, miért ne tették volna, ugyan nem Magyarországon, de tőlünk nyugatra - konzervatív pártok által vezetett országokat, ott nem ilyen oktatáspolitika valósul meg.

(19.10)

A konzervatív oktatáspolitika nem az állam túlhatalmát tűzi ki célul, az nem a centralizációt, nem a folyamatszabályozást - ahogy önök, ezen a pulpituson miniszterestül, mindannyian elmondták - tűzi ki célul. A konzervatív oktatáspolitika alapvető célja a kimenetszabályozás. A konzervatív oktatáspolitika sajnos kevéssé figyel például az esélyegyenlőségre - önök is kevéssé figyelnek rá, ezt ugyan nem így szokták mondani -, ugyanakkor nagyon is figyel arra, hogy modern, korszerű és nyitott iskolarendszert csináljon. Ilyen a konzervatív oktatáspolitika, és nem olyan, mint amit önök most itt letesznek az asztalra. Ebben az értelemben ez a fordulat tényleg nem konzervatív. Egyébként számomra kicsit furcsa, hogy magukat liberálisnak nevező pártok képviselői, párt képviselői többen - a Fidesz-Magyar Polgári Pártra gondolok - itt most olyan megnyilvánulásokat tesznek, mintha a Fidesz-Magyar Polgári Párt nem lenne liberális párt. Ez nekem új, ezt idáig nem tudtam, de örömmel hallom. Én régóta ezt gondolom, csak nem tudtam, hogy önök is így gondolják - de ez az önök dolga.

Én tehát úgy látom, hogy ami fordulat most történik, az egy 15-20 évvel való visszalépés a késő kádári, puha diktatúrába a magyar közoktatás vonatkozásában - és ez az, ami igazán veszélyes! Arra kérem önöket, hogy miközben persze majd rögtön meghallom az indulataikat és ellenérveiket, ha vannak ilyenek - elég kevesen vagyunk ehhez, késő is van -, próbáljanak majd azért elgondolkodni ezeken. Nekem persze vannak indulataim ebben a dologban, mert azt gondolom, nagyon-nagyon sokat árt az, amit most önök csinálnak a magyar közoktatással, de nincs kétségem afelől, hogy szó szerint meg fogják szavazni a törvény tervezetét; ez a tapasztalatunk, idáig bármely kérdésben, bármilyen ügyben, bármiféle, akár folyosón is helyeselt módosító indítványainkat, elképzeléseinket lesöpörték. Ez is rendben van, csak a lelkiismeretükre hatva szeretném felvetni: azok a lépéssorozatok, amelyeket önök most itt elterveztek, a magyar közoktatás egész rendszerét visszatolják a hetvenes évek végi állapotba.

Persze a dolog azért nem ilyen tragikus, mert jómagam gyakorló tanárként tudom, hogy a tanárokat ez olyan nagyon nem fogja érdekelni. Lehet kerettanterveket csinálni, de önök között is vannak pedagógusok, néhányan talán még emlékeznek arra vagy ma is gyakorolják, tudják, hogy a tantervek önmagukban, különösen a központi tanterv és utasítás semmit nem ér, ettől a tanár az iskolában még azt csinál, amit akar, becsukja az ajtót, és a folyamatok az ő elképzelései szerint - ha nyitott és jó pedagógus, akkor az ő és a gyerekek elképzelései szerint - haladnak. Le szeretném tehát hűteni a várakozásaikat: önmagában egy kerettanterv, egy tanterv és utasítás helyreállítása nem fogja megváltoztatni az iskola világát, a pedagógusok továbbra is az általuk elképzelt jó folyamatokat fogják továbbvinni.

Amit önök most összetörnek - és ez az önök felelőssége, illetve szerintem felelőtlensége -, az az a kötelezettség, ami 1996-tól fokozatosan rárovódott a magyar pedagógustársadalomra: hogy kötelező végiggondolni, mit is csinálnak az iskolában, hogy helyi pedagógiai programokat kell készíteni, ahol a pedagógus végre értelmiségiként kell hogy viszonyuljon a saját szakmájához, hogy mérnie kell magát a nemzeti alaptantervhez, és legalább ennyire kell hogy mérje magát a helyi társadalom elvárásaihoz. Mert igen, képviselőtársaim, kormánypárti képviselőtársaim, köztünk természetesen van egy nagyon komoly filozófiai, világnézeti vita ebben a kérdésben. Én önökkel szemben azt gondolom, és nemcsak én gondolom ezt, hanem a párttársaim, illetve az SZDSZ szavazóbázisa is, még ha megfogyatkozva is, meggyőződése szerint azt gondolja, hogy egy olyan társadalom szervezésére vállalkoztunk 1989-90-ben a rendszerváltás kapcsán, ahol végre az állampolgárok kerülnek helyzetbe, ahol a közjó kérdése a helyi társadalom, a helyi civil élet része, ahol a családnak van joga, lehetősége dönteni abban, hogy mit és mikor választ. Én arra szerveződtem, a magam életéből az elmúlt időszakban azért áldoztam viszonylag sokat politikai tevékenységre, mert azt gondoltam, hogy lehet egy demokratikusabb polgári demokráciát építeni.

Önök azt gondolják, hogy tudják, mire van szükségük a polgároknak. Biztos rendszeresen találkoznak velük, Sági képviselőtársam már többször mondta, hogy ő nagyon sok emberrel találkozik, és ennek megfelelően nagyon nagy a minta. Mégis szeretném jelezni: talán nem eléggel, talán érdemes lenne olyan törvényi kereteket biztosítani, ahol tényleg a helyi erőknek, a helyi civil szférának, az önkormányzatoknak, a szülőknek, a pedagógusoknak az ügye az iskola ügye, és nem központi kérdés újból. Nézzük konkrétan a dolgokat!

A nemzeti alaptantervet háromévente felül kell vizsgálni - ez van az 1996-ban elfogadott törvényben. Ez a három év most telik le, tehát önöknek nemcsak joguk, hanem kötelességük is a nemzeti alaptanterv felülvizsgálata. Ilyen értelemben törvénytisztelő kormánnyal lenne dolgunk - ha a nemzeti alaptanterv felülvizsgálatát végezné el. Bizony, én azok közé tartozom, akik elmondták - és most is így gondolom -: a nemzeti alaptantervvel sok baj van, túl hosszú, túl nagyok a követelmények bizonyos területeken, túldimenzionált, egyszerűen azért, mert a szakma nem volt képes megállapodni a gyerekek érdekében egy ennél kisebb terjedelmű nemzeti alaptantervben. Magam is megéltem olyan szakmai fórumokat, ahol jó szándékú, jól felkészült pedagógusok ültek le arról beszélni, hogy csökkentsék a követelményeket egy-egy tantárgyból, és végeredményként akár egyharmaddal is nőttek ezek a követelmények. Ennek megfelelően a NAT, amely egy hosszú idő alatt kialakult szakmai konszenzus eredménye volt, bizony sok sebből vérzik, például hiányoznak belőle idők. Példának okáért - egyetértek Vincze képviselőtársammal, aki már távozott - nincs elég idő az egészséges életmódra, a mozgásra e szerint a nemzeti alaptanterv szerint, kevés az idő az idegen nyelv oktatására, amit én komoly problémának látok, és így tovább. Ennek megfelelően az a fajta megközelítés, amiről azt gondoltam valamikor a nyár folyamán, hogy a Pokorni Zoltán által vezetett minisztérium képviselni fog, hogy tudniillik ezt a felülvizsgálatot ténylegesen végig kell csinálni, számomra elfogadható és szimpatikus lett volna - de nem ez történt!

A nemzeti alaptanterv a törvénymódosítás következtében megszűnik létezni. Ki kell mondani, hogy önök felszámolják a nemzeti alaptantervet! Önmagában nincs ezzel baj, csak ezt el kell ismerni, nem kell mást mondani, mert az nem helyénvaló! A nemzeti alaptanterv tudniillik - bármilyen furcsa és nehéz ezt megérteni - egy 6+4+2-es pedagógiai szakaszolásra épít. Ehhez képest egy 4+4+4-es pedagógiai szakaszolás nem a nemzeti alaptanterv; tehát akkor ki kell mondani - nem kell emiatt szégyenkezni! -, hogy önök, amikor elfogadják ezt a törvényt, megszüntetik a nemzeti alaptantervet. Nem kell becsapni azt a majd' 50 százaléknyi pedagógust, aki azt gondolja, hogy a nemzeti alaptanterv jó szabályozó volt, azt kell mondani, hogy önök másképp akarják ezt csinálni.

Nemcsak ezért számolódik fel a nemzeti alaptanterv, hanem azért is, mert önök megszüntetik a műveltségi területekben való gondolkodás kötelezettségét. A nemzeti alaptanterv - ellentétben a bizonyos viták során elhangzott értelmezésekkel - természetesen nem teszi kötelezővé az irodalom helyett művészeteket tanítani, a fizika, kémia, biológia helyett természetismeretet tanítani, mondjuk, a történelem helyett társadalomismeretet tanítani vagy az ének-zene és rajz helyett a kézművességhez, a kézügyesség, a képességek fejlesztéséhez kapcsolódó tantárgyakat tanítani; de kötelezővé teszi azt, hogy minden iskolában ezen az alapon gondolják végig a tananyagtartalmat - ezt kötelezővé teszi.

 

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Most önök azt mondják, hogy a haladás érdekében visszalépnek a hetvenes évek magyarországi szabályozásához, ami egyébként sehol a világon nem fejlődési trend, mindenütt, Nyugat-Európa bármely országában az van, abba az irányba mennek, hogy elsősorban az alapozó szakaszban, tehát a képzés első tíz évében nem tantárgyakat, hanem tantárgyterületeket, komplex tárgyakat tanítanak, mert így lehet gazdaságosan, jól, ténylegesen a gyerekek igényeinek megfelelő tanítást produkálni az iskolában, tudniillik a gyereknek - gondolom, ebben talán egyetérthetnénk, ha értelmes vitákra bárhol is időt lehetne keríteni - nem kémiai ismeretekre, hanem természetképre van szüksége, a természethez való viszonyra van szüksége, amiben persze vannak kémiai ismeretelemek. Talán abban is egyetértünk, hogy az irodalom ismerete mellett jó lenne a vizuális kultúrával is megismerkedni akkor, abban a világban, ahol sajnálatos módon nagyon nagy jelentősége van a vizuális kultúrának a gyerekeink életében, akkor talán látni is meg kellene őket tanítani.

Ezt a kötelező végiggondolást szüntetik meg akkor, amikor azt mondják, hogy kerettanterv kell - amely egyébként meghatározza a tantárgyakat, a tantárgyak órakereteit, a tantárgyak belső tartalmát, tehát felszámolja az iskolai önállóságot, ezt tessék bevallani, felszámolja a helyi társadalom igényeinek kielégítését -, ezzel a kerettantervvel önök bizony hátraarcot csinálnak a modern világgal szemben, bizony visszatérnek a két háború közötti Magyarország iskolarendszeréhez, ami az akadémikus tudást próbálta meg sulykolni. Nem itt tart a világ, ezzel szembe kellene nézni! Nem is fér bele a gyerekeink életébe ez az akadémikus tudás, erre fel szeretném hívni az önök figyelmét. Tessenek beszélni szülőkkel, önök is szülők, tudják, milyen túlterheltek a gyerekeink, többek között azért, mert ez a fajta, nagyon széles körű és ma már végtelennek tűnő akadémiai tudás nem fér be az ő életükbe.

Amikor önök az iskolaszerkezet változtatása kapcsán ezt az érvet hozzák fel, hogy Magyarországon azért nem lehet változtatni a pedagógiai szakaszokon, mert nem ez a jellemző, hanem a 8+4-es szerkezet, akkor ezzel én nem tudok mit kezdeni, hiszen önök ezzel azt mondják, hogy soha nem lehet semmiféle reformot végrehajtani, mert sajnálatos módon nem ez a helyzet. Azt gondolom egyébként, hogy a magyar iskolaszerkezet a nyolcvanas évek végétől fokozatosan bomlásnak indult, nem a nemzeti alaptanterv következtében történt ez, hiszen a nemzeti alaptanterv '98. szeptember 1-jével kezdte el működését, hanem azzal az egyébként 1985-ben elfogadott törvénnyel, amely lehetővé tette a tanszabadságra, a szabad iskolaválasztásra és a helyi társadalom iskolafenntartására kapcsolhatóan a sokféle, sokféle szerkezetű iskolatípus együttműködését.

(19.20)

Ennek persze szerintem is voltak problémái, egyébiránt pontosan ezért már 1995-ben hozzányúltunk a közoktatási törvényhez, és szabályoztuk - az önök véleményével ellentétben - azt, hogy csak akkor lehet 1995-től Magyarországon hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumot csinálni, ha ettől az adott településen nem csökken a négyosztályos gimnáziumok befogadóképessége. Ez a probléma a jelenlegi törvényi szabályozással természetesen meg van oldva. Amit önök kínálnak, az egy cseppet sem több ennél, sőt bizonyos értelemben ennél kevesebb, tehát nincs arról szó, hogy másképp szabályoznák ezt a kérdést, nincs arról szó szerencsére, amiről eredetileg egyébként a törvény első tervezetében - amelyet önök szétküldtek a szakmai szervezeteknek - szó volt, hogy megtiltanák a hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumok működését.

Itt az iskolai szakaszolásnál, pedagógiai szakaszoknál önöknek azt kell mérlegelniük - ezt mérlegelték is, és így döntöttek, meggyőződésem szerint nagyon rosszul -, hogy elmegy-e a magyar közoktatási rendszer olyan irányba, amely több időt ad gyereknek, szülőnek, tanárnak egyformán az iskolarendszerben. Ezt nagyon lényeges előrelépésnek tartottam, kínkeservesen nehéz előrelépésnek, azt gondoltam, ma is azt gondolom, és ezt is mondtuk annak idején, jómagam nagyon sok helyen mondtam, hogy egy 10-15 éves fejlődési folyamat első lépcsője 1998. szeptember 1-je, amikor elindulhat a magyar közoktatás egy olyan irányba, ahol végre lesz az iskolában idő játszani, a kommunikációs készségek fejlesztésére, normális gyerekként élni.

Önök ne felejtsék el, hogy a gyerek nem az életre készül az iskolában, hanem él ott, számára az egy fontos terep, ott éli élete meghatározó jelentőségű idejét. Fontos, hogy az iskola olyan legyen, hogy ott legyen ténylegesen idő, lehetőség a gyerekek számára azokkal a dolgokkal foglalkozni, amelyek nekik fontosak, azokkal a játszmákkal, azokkal a belső rendszerekkel együtt élni, ami nekik, számukra fontos; hogy a családoknak legyen ideje arra, hogy a gyerek általuk elfogadott nevelési rendszerét is képviselni tudják. Amikor önök visszaszorítják a hatéves alapképzést, alapozó szakaszt egy négyéves alapozó szakaszba - ami egyébként önök szerint is bebizonyította működésképtelenségét, hiszen önök itt, ezen a pulpituson mondják el, hogy a magyar iskolarendszer milyen hatalmas problémákkal küzd; önök mondják el, hogy a szakmunkásképző iskolába járó gyerekek majd kétharmada megbukik abban az iskolarendszerben, amelyet önök most helyreállítanak, abban az iskolarendszerben, amelyik ezt produkálta az elmúlt időszakban!

Mi azt mondtuk, hogy legyen tíz év az alapozó szakasz, hagyjunk a gyerekeink és a pedagógusaink számára több időt, hagyjunk arra időt, hogy befejezzék ezeket a folyamatokat, hagyjunk időt a differenciált foglalkozásra. Önök most azt mondják, hogy az alapozó szakasz nyolc év - de bebizonyosodott, hogy ez működésképtelen, az önök által is idézett adatok bizonyítják! Önök az alapvizsgát is megszüntetik, még ha ez sehol nincs is benne a törvényben, hiszen ha nyolcéves az alapozó szakasz, akkor az alapvizsgának csak a nyolcadik év végén lenne értelme, a tizedik év végén nem tudom, miről szól ez az alapvizsga.

Nagyon sok vita volt, sokan szidtak minket - azt gondolom, joggal - az előző négy évben, hogy a gimnázium utolsó két évével problémák vannak. Én is úgy látom, hogy a gimnázium utolsó két éve nehéz időszaka lett volna a magyar közoktatásnak - ha hagyják, hogy legyen, most már nem lesz -, hiszen kétségtelen tény, hogy egy 16 éves korig tartó egységes nemzeti alaptanterv alapján működő képzés... - amely egyébként a pályaválasztást 16 éves korra teszi, nem előbbre, mert a hat- és nyolcosztályos gimnáziumokba, ahogy önök is pontosan tudják, nem a NAT miatt járnak a gyerekek! Semmi köze ennek a dolognak ehhez, hanem egészen más okokból, amit egyébként önök sem tiltanak meg. Ez a fajta korai szelekció tehát megmarad a rendszerben. Önök akkor lettek volna következetesek, ha betiltják ezeket az iskolákat, de nem tették ezt, és nem is korlátozták jobban, mint mi, tehát nem erről szól ez a történet. Arról szól, hogy a pályaválasztás az önök által elképzelt modellben 14 éves korban fog megtörténni. Mi azt mondtuk, hogy 16 éves korban történjen ez a pályaválasztás, és bizony ez nagyon nagy különbség.

Nekem voltak álmatlan éjszakáim a gimnáziumok jövője kapcsán, bár magam is olyan gimnáziumba jártam 1974-ig, amikor érettségiztem, amelyben 11-12. évfolyamon már jelentős fakultációs tárgyak voltak, jelentős választási lehetőségek voltak, tehát megindult a specializáció. Önök most a gimnáziumok problémájának megoldása érdekében feláldozzák a legrosszabb pozícióban lévő gyerekek százezreinek életét! Hiszen mit fog csinálni az a kölök - elnézést a kifejezésért -, az a kisdiák, aki 14 éves korában nem gimnáziumba vagy szakközépiskolába jár? Neki mi lesz abban a két évben, amikor már be kellett fejeznie az alapképzést, el kellett jutnia az őskortól Orbán Viktorig a társadalomismeretben, el kellett jutnia az irodalom kezdeteitől napjaink irodalmáig, mert lezárult az általános képzés? Hogyan számolnak el ezzel, hogy elvesznek két évet ezektől a gyerekektől? Hogyan fogják saját maguk a saját szakmai tisztességükkel ezt elfogadtatni, hogy visszaállítanak egy olyan iskolarendszert, amely bebizonyította, hogy működésképtelen?

Ez semelyik nyugati polgári demokráciában nem minta, mindenütt az a tendencia, az a modell, hogy ki kell húzni az alapképzés idejét - nem 18 évig, mert az irreális, ilyen nincs sehol a világon, ettől persze Magyarországon még lehetne, de önök is tudják, hogy 20-30 éven belül nem realitás az, hogy mindenki 18 éves koráig egységes, általánosan képző iskolába járjon; ezt nem is szeretnék önök sem, ez látszik ebből az anyagból.

Kinek az érdeke tehát ez a változtatás az iskola pedagógiai szakaszolásában? Egészen bizonyos, hogy nem érdeke azoknak a társadalmi csoportoknak, akik rossz pozícióban vannak, azoknak a gyerekeknek, akik lassabban, nehezebben haladnak, nem azért, mert butábbak, nem azért, mert rosszabbak, mint társaik - hanem azért, mert nincs otthon könyvtáruk; azért, mert nincs otthon saját szobájuk; azért, mert nincs otthon motivációjuk. Ezeket a srácokat áldozzák fel önök, ahelyett, hogy a saját gyerekeinknek a gimnázium által megoldandó - egyébként megoldható - problémájára választ adtak volta. Egyébként szerintem a magyar középiskolai rendszer ma ezekre válaszokat tud adni.

A következő kérdés, amiről szeretnék beszélni... (Dr. Pálinkás József közbeszólása.) Bocsánat, de itt most nehéz beszélgetni, mert ez most nem egy ilyen hely... Szerettem volna, ha módunk nyílt volna tisztességes szakmai vitákra különböző szinteken, de sajnos mindenféle törekvésünk ellenére erre nem teremtettek sem a miniszter úr, sem egyéb közhivatalnokok terepet és lehetőséget, és sajnos ez a terep most nem is alkalmas erre. Elnézést, államtitkár úr, szívesen folytatnék vitát ezekről a kérdésekről, de ezt most nem tudjuk megtenni.

A következő óriási visszalépés ebben a törvénytervezetben a szakmai kompetenciák megkérdőjelezése. Önök ebben a törvényben egy tollvonással a Köznevelési Tanácsból, a magyar közoktatás legfőbb szakmai testületéből, amelynek egyetértési jogosítványa lett 1996-ban... - zárójelben szeretném megjegyezni, hogy Pokorni Zoltán képviselőtársammal és oktatási miniszterrel 1992-ben együtt próbáltuk meg elérni, hogy az 1993-as törvénybe kerüljön be a Köznevelési Tanács egyetértési jogosítványa. Azt gondoltuk akkor mind a ketten - más kérdések is voltak, amiben egyetértettünk, nem akarok Pokorni Zoltánnak nagyon ártani, csak jelezném, hogy elég sok olyan kérdés volt, ami most egészen másképp van itt, de ezt neki kell a saját lelkiismeretével elintéznie. De speciel ebben a kérdésben, hogy legyen egy olyan szakmai testület, amely gátat szab a politika garázdálkodásának az iskola szakmai életében, nagyon egyetértettünk.

Azt gondoltuk, és én ma is azt gondolom, hogy miközben egyetértek akár Balczó Zoltán képviselőtársammal abban - ahogy erről már beszéltünk az oktatási bizottságban, és a mai felszólalásából is ezt vettem ki -, hogy az oktatásügy fontos politikai kérdés, ugyanakkor azt is gondolom és hiszek abban, hogy az iskola tartalmi kérdései, belső tartalmi szabályozása nem válhat politikai kérdéssé, a történelem-tananyag nem lehet a politika tárgya, a természetismeret-tananyag óraszáma nem lehet politikai döntés kérdése. Mi egy olyan közoktatás-szabályozásban gondolkodtunk az elmúlt időszakban, ahol ez nem is így van. Ezért egy szakmai testületnek vétójogot adtunk, egyetértési jogot adtunk, azt mondtuk, hogy a Köznevelési Tanács nélkül nem lehet változtatni a nemzeti alaptanterven, nem lehet az érettségi követelményeket elfogadni, nem lehet a tankönyvvé válás feltételeit megváltoztatni, nem lehet az alapvizsgarendszert megváltoztatni és létre se hozni, és így tovább, a tanártovábbképzéstől kezdve sok mindenig, azt gondoltuk, hogy ez fontos dolog. Akkor azt hittem, hogy rajtunk kívül még legalább a Fidesz-Magyar Polgári Pártnak fontos dolog az, hogy legyen egyfajta szakmai kompetencia, legyen határa a politikának az oktatásügyben.

Önök most egy tollvonással ezt kihúzzák. Azzal a lépésükkel, hogy az Országos Köznevelési Tanácsnak megvonják az egyetértési jogát, megvonják a szakmának azt a biztonságérzetét, hogy bármilyen politika jön itt, bármilyen pártok váltsák egymás a kormányzati felelősségben, van valamiféle korlát, van egy olyan mértékegység, amely megvédi a magyar közoktatás tartalmi ügyeit a politika beavatkozásától. Számomra érthetetlen és elfogadhatatlan ez a dolog. Nem tudom mással magyarázni, mint azzal, amit az elején mondtam, azzal az alapvető, ezek szerint mély filozófiai különbséggel, ami közöttünk van, és amely úgy szól, hogy tudniillik kié az iskola. Az iskola az én értelmezésemben az iskolát használó szülőké, gyerekeké, az önök értelmezésében az államé, a mindenkori oktatási miniszteré - ez bizony nagyon nagy különbség!

Továbbmegyek: más területeken is ugyanígy jelentősen megnő a miniszter jogosítványa, amely számomra érthetetlen felelőtlenség, hiszen még egyszer mondom, a szakmai kompetenciákat tolja jelentős mértékben háttérbe.

(19.30)

Hadd beszéljek röviden - nem fogok, de megpróbálok - a minőségbiztosítás kérdéséről. Önök, amikor a minőségbiztosításról beszélnek, akkor tulajdonképpen akár partnerekre is találhatnának. Szerintem is fontos kérdés a minőség ügye a magyar közoktatásban. Azonban, amikor hallgatjuk az önök felelős hivatalnokait bármely szinteken, vagy az önök parlamenti képviselőit, akkor bizony már egészen mást hallunk minőségügyben.

Számomra a minőség az iskolában egyetlenegy dologra korlátozódik. A minőség az, hogy az iskolát használó közeg mennyire van megelégedve az iskolával. Ez a minőség! A minőség az én értelmezésemben a helyi társadalom elégedettségének a szintje. Érdekes módon például a nálunk nyilván sokkal rosszabbul működő Dániában elég régóta, közel 200 éve működik egy olyan oktatási rendszer, ahol ha bármely 12 család összeáll, bármilyen iskolát csinálhat. Egyetlenegy pont van, ahol szabályozzák: ez a kimeneti szint. És bíznak abban, hogy nincs 12 olyan bolond szülő, aki rossz iskolába adná a gyerekét, mert nem ez a célja.

Nálunk ennél sokkal bonyolultabb a rendszer, és az önkormányzatokra van bízva ennek a felelőssége, szerintem helyénvalóan. A helyi társadalom dolga, hogy számon kérje ezt a minőséget. Nem állami apparátusok dolga a minőség számonkérése! A helyi szintű minőség az igazi minőség! Egyébiránt Magyarországon a kilencvenes évek legelejétől, tehát már az MDF-kormány óta, elindultunk ebbe az irányba, mert a normatív finanszírozás a leglényegesebb záloga a minőségnek, hiszen pontosan tudják - ülnek itt közöttünk polgármesterek is, legalábbis egy biztos -, hogy a jó minőségű iskola az, amelyet választanak. És ettől az az iskola megerősödik, életképessé válik, és a jó önkormányzat ezeket az iskolákat támogatja; tehát még visszajelzés is van.

Azt gondolom, hogy a minőségbiztosítás címén sok minden jót is lehet csinálni, de nagyon sok kárt is lehet okozni a magyar közoktatásnak. Példának okáért akkor, amikor önök a minőségbiztosításhoz hozzákapcsolják egy hatósági jogosítvánnyal rendelkező országos értékelési és vizsgaközpont működését, akkor helyreállítják a magyarországi tanfelügyelet rendszerét. Ha itt lennének kisgazda képviselőtársaim, ők ennek biztosan örülnének - időnként, éjszaka azt gondolom magamban, hogy talán nem minden fideszes képviselőtársam örül ennek egyformán. Bár ebben sem vagyok már időnként ilyen bizonyos.

Azt gondolom, hogy nem tanfelügyeletre van szükség, hanem kimeneti szabályozásra, és olyan értékelési rendszerre, amelyet bármikor, bárki igénybe vehet. De amikor megint összekeveredik egyik oldalon az értékelés egész hálózata, a másik oldalon ugyanoda telepítve a hatósági jogkör, akkor hogyan tud ez működni? Hogyan tud - majdnem csúnyát mondtam - különbséget tenni az az értékelő, akinek az lenne a dolga, hogy minősítse a munkát, a hatósági feladatokkal? Ez két teljesen különböző dolog meggyőződésem szerint!

Megint összekeverednek a dolgok, ez megint a késő kádári puha diktatúra jellemző technikája: össze kell keverni az ügyeket, és akkor nem lehet tudni, hogy kié a felelősség. Tényleg ezt akarják? Gondolkozzanak időnként el ezen! Nem bízom abban, hogy megváltozik a dolog, de talán időnként egy kicsit rosszabb lesz a lelkiismeretük, egy kicsit rosszabbul érzik magukat, és az nekem már elég, mert talán egy-két év múlva ez bizonyos változásokat is elindíthat.

Egyébiránt nagyon fontosnak tartom azt, hogy ha önök komolyan veszik a minőségbiztosítás ügyét, akkor nagyon komolyan kellett volna venniük a minőségi bérpótlék ügyét is, mert bizony a minőség kérdése alapvetően a pedagógusminőségtől függ. Egy egalitárius, szakszervezeti alapon működő bérrendszerben nem lehet minőséget elvárni! Tehát tessenek végiggondolni, ha '99-ben ez nem is ment, legalább 2000-től nem lehetne-e egy olyan bérrendszert kialakítani, ahol megjelenik a minőség jövedelemeleme is.

A pedagógusszakma nem szól másról, mint a minőségről. A pedagógus-bérrendszer nem szól másról, mint az egyenlőségről, a középszerről, és azt gondolom, hogy ez senkinek sem lehet jó.

Sajátosnak gondolom az alternatív pedagógiákról szóló, látszólag szimpatikus részét ennek a törvénytervezetnek. Önök azt mondják, hogy el lehet térni a kerettantervtől mint szabályozó eszköztől, az alternatív pedagógiák megint csak - tessenek figyelni! - a miniszter által engedélyezhetően kaphatnak külön engedélyt. Tehát ha én ki tudom járni, el tudom intézni, akkor a miniszter engedélyezheti az én iskolámat mint alternatív iskolát!

Ezzel szemben mi azt gondoltuk, és én ma is abban hiszek, hogy olyan szabályozás kell, amibe belefér az alternatív iskola. Olyan szabályozás kell - és a nemzeti alaptanterv ilyen volt -, ahol nem kell egyedi engedély. Nem tudom emlékeznek-e, a fiatalabbak nem, de az idősebbek, az én korosztályom talán emlékszik még a kísérleti iskolai státuszra. A nyolcvanas évek elejétől kezdve akadémiai kísérletek részeként futottunk sokan, így tudtuk elérni, hogy legyen egy kis mozgásterünk, hogy el tudjunk térni az átlagos színvonaltól.

Azt gondolom, hogy nem ez a jó megoldás. Nem az a jó megoldás, ha abba az irányba megyünk, hogy valakinek politikai játszmákat kell lejátszania, vagy a hatalomhoz kell viszonyulnia, ha mást akar csinálni. Ugyanakkor azt is gondolom, hogy ne lehessen teljesen mást csinálni, ennek vannak korlátai: ez a nemzeti alaptanterv. Miért kell az alternatív pedagógiákat külön kezelni? Miért legyen a Waldorf-iskolának, vagy mondjuk, az én iskolámnak, a Közgazdasági Politechnikumnak külön szabályozása? Férjen bele az általános szabályozásba! Legyen az általános szabályozás olyan, hogy abba bele tud férni! Olyan általános szabályozást kell csinálni! Ha az nem olyan, ha az a kivételeket erősíti - ezek a klasszikus szocialista megoldások. Megint a puha diktatúránál tartunk, késő kádári ügyeknél, ahol már el lehetett érni alkuk folytán, hogy az ember mást csináljon, de ezeket az alkukat külön-külön meg kellett kötni.

Könyörgök, miért akarják ezt? Mi motiválja önöket az ebbe az irányba való ellépésre? Miért kell ez? Miért nem olyan szabályozás van, ahol a terep, a játszma szabad, de mindenkinek egyforma az alaphelyzet, amelyen végig kell futnia?

A magam részéről ugyanígy problémának látom - bár tulajdonképpen a törvénytervezetben pozitív elemnek látszik, és a magam részéről ezt az egy pontot támogatni is fogom -: a 80 százalék 90 százalékra való felemelése a két évvel ezelőtti finanszírozási rendszernek. Azt gondolom, hogy ez egy helyénvaló törekvés, magunk is azt gondoltuk, hogy ez az az irány, amely működhet, hogy az államnak minél nagyobb szerepet kell vállalnia a normatív finanszírozásban, ez teremtheti meg igazából az esélyegyenlőséget az iskola világában.

A problémát abban látom, hogy ha a saját számaik alapján összeszámolják - tehát nem a gonosz ellenzék, hanem a saját számaik alapján -, hogy 57 milliárd forinttal kell többet fordítani az iskolára 2000-ben a többletfeladatok miatt - nem az infláció, nem a lemaradás, nem az egyebek, hanem a többletfeladatok miatt -, és ezt összevetik azzal a bizonyos két évvel ezelőtti 10 százalék növekedéssel, szomorúan kell önöknek jeleznem, hogy ez kevesebb, mint 57 milliárd forint.

Tehát az a helyzet - felhívom a polgármester úr figyelmét -, hogy ha ez így lesz, akkor 2000. január 1-jétől az önkormányzatok rosszabb helyzetbe kerülnek, mint 1999. január 1-jén voltak, mert a többletfeladatok a törvény következtében - egyébként szerintem jó néhányuk helyes, például a második szakma ingyenes megszerzése, amivel egyetértek, bár nem látom ennek a pénzügyi fedezetét - rá fognak nyomulni egyik pillanatról a másikra az önkormányzatokra, és nem lesz többletforrás, mert a Pénzügyminisztérium azt fogja mondani, hogy kérem szépen, a két évvel ezelőtti 90 százalék az ennyi, a többletfeladatok pedig le vannak írva a törvényben. Tehát ez egy csapdahelyzet - szeretném önöknek jelezni -, nem fog jobb helyzetbe kerülni a magyar közoktatás, bármennyire jól néz ki látszólag ez a szám.

Azt gondolom, hogy ami most a közoktatásban történik, jelentős centralizációs fordulat. Hadd hozzak fel még egy példát erre, és akkor befejezem, nem elégítem ki a 85 perces igényemet ez ügyben.

Hogyan működik ez az egész dolog? Önök azt mondják, hogy legyen oktatási biztos, tehát egy ombudsman az oktatás területén is. Helyes, legyen. Zárójelben jegyzem meg, hogy az állampolgári jogok biztosának ez feladata és jogosítványa; egyébiránt, ha odafigyeltek volna, készített egy nagyon is figyelemre méltó jelentést a magyar közoktatás, a magyar gyerekek helyzetéről, amely nagyon sok munkát adna, mint ahogy adott az előző a jelenlegi minisztériumnak is meggyőződésem szerint, és nemcsak a minisztériumnak.

Igen ám, csakhogy az önök által jelzett biztos a miniszter alá rendelt biztos! Ez megint egy klasszikus példája annak, hogy mintha nem értenénk a demokrácia működését. Az ombudsman azért sajátos intézmény - és ezt a magyar törvényhozás is egészen idáig így gondolta, mert olyan intézmény, amely nincs a mindenkori végrehajtó hatalomnak alárendelve. Arról szól, hogy úgy fordulhat valaki segítségért - mondjuk, egy gyerek -, hogy nem kell a politikai hatalommal kapcsolatba kerülnie, hogy független tőle ez a dolog; hogy nem a mindenkori miniszter döntésének, politikai hovatartozásának, elkötelezettségének függvénye az, hogy Magyarországon a gyermeki jogokat betartják-e vagy nem.

Önök tehát, ha ténylegesen azt akarnák - amit hiszek, hogy szeretnének -, hogy Magyarországon nagyobb hangsúly legyen a gyermeki jogokon, hogy ne legyenek visszaélések, ne legyenek a gyerekek annyira kiszolgáltatva, mert sajnálatos módon ma nem a pedagógusok vannak elsősorban kiszolgáltatva - ők sincsenek jó helyzetben -, hanem elsősorban a gyerekek vannak kiszolgáltatva az iskola világában, és létre akarnak hozni erre egy intézményt, akkor azt javasolnám önöknek, hogy erősítsék meg az állampolgári jogok biztosánál ezt a tevékenységet - hozzanak létre amellett egy külön intézményt, ha erre van forrásuk, és lehetőségük! De ez a megoldás egy látszatmegoldás, sehova nem vezet, mert teljesen idegen az ombudsman intézményétől.

(19.40)

Úgy gondolom tehát - és befejezem -, hogy ami most történik a magyar közoktatásban, az egy igazi nagy hátraarc. Egy igazi nagy hátraarc egy centralizált rendszer irányába. Nem biztos, hogy konzervatív ez a hátraarc, akár képviselőtársaimmal is vitatkoznék ezzel kapcsolatban, mert mint az elején mondtam, én mást értek konzervatív oktatáspolitikán, nekem jóval szimpatikusabb egy konzervatív oktatáspolitika, mint ez az elképzelés. De az biztos, hogy egy olyan lehetőséget és hatalmi koncentrációt hoz létre a magyar közoktatásban, ami elveszi a szülő, a gyerek, az önkormányzat és a pedagógus jogát attól, hogy döntsön a számára legfontosabb kérdésben, az iskola ügyében.

Ezt a hátraarcot bizonyítja - tényleg végezetül, csak azért reflektálok erre, mert Vincze képviselőtársam erről hosszasan beszélt -, ami a hitoktatás ügyében történt. Ez a másik kérdés sokak mellett, amiért Pokorni Zoltánnal a kilencvenes évek elején együtt harcoltunk. Ezt sikerrel vívtuk meg, a másikat nem. Akkor azt gondoltuk mind a ketten - és szerencsére még elég sokan ebben a parlamentben, ha nem is ebben a teremben, hanem a másikban -, hogy a hit ügye, a világnézet kérdése nem az iskola ügye. Azt gondoltuk, hogy a hitoktatás nagyon lényeges kérdés, erre állami pénzeket kell teremteni. Az iskolának lehetőséget kell biztosítani arra, hogy ha máshol nem lehet ezt megoldani, akkor az iskola infrastruktúrájában oldódjon meg. De ne legyen az iskola falain belül a normál órarendi keretbe betéve a hitoktatás, mert ez létrehozza azt a helyzetet egy egyébként ebből a szempontból kényes és nem jó pozícióban lévő társadalomban, hogy a gyereknek el kell döntenie, kinn lófrál-e lyukasórán, míg a többieknek... Persze nem azért, mert a szerencsétlen ateista - bár ez is előfordulhat véletlenül valakivel, én tudom, hogy ez nagy bűn, de ad absurdum néhányan még vannak az országban ilyenek is -, hanem mondjuk azért, mert olyan hite van, akár egy kis egyházhoz kapcsolódóan - borzalmas dolog! -, amelyet az iskola nem tud biztosítani. Ebben az esetben természetesen számára az a lehetőség adódik, hogy a negyedik órában, amikor a hitoktatás folyik, folyosói időben próbálja meg megoldani az életét, ami lehet, hogy neki jó, lehet, hogy rossz, ezt nem tudom, de hogy egy elfogadhatatlan helyzetet teremt, abban biztos vagyok.

Abban is biztos vagyok, hogy talán érdemes lenne elgondolkodni, van-e még egy olyan tantárgy, amely kétszeres állami finanszírozást tud kapni, mint jelenleg a hitoktatás. Ma ugyanis az a helyzet, hogy miközben be van kalkulálva az egyházi normatívába a hitoktatók bére, ennek költségei, addig külön finanszírozzák önök a költségvetésben a hitoktatás költségeit. Javaslom, fontolják meg akár a törvény módosításánál is, hogy az idegennyelv-tanároknál, a számítástechnika-tanároknál nem kellene-e hasonló dolgokat is meglépni, hiszen talán ezek is fontos kérdések.

Én tehát azt gondolom, hogy sokkal jobb volt az eddigi szabályozás, ami lehetővé tette ugyan a hitoktatást, de nem az iskolarendszeren belül. Nem tudom például, mert ez nem derül ki ebből a törvénytervezetből, és a fakultatív tárgyak benne vannak a bizonyítványban - tudniillik ilyen a szabályozás -, hogy benne lesz a bizonyítványban a hitoktatás érdemjegye. Lesz érdemjegye? Ki felügyeli a hitoktató tevékenységét? A miniszter? A minőségbiztosítás rá is vonatkozik? Mert a fakultatív tárgyság ezt jelenti, kérem szépen! Végig kell gondolni, hogy önök most egy propaganda-hadjáratot csinálnak, vagy pedig változtatnak a közoktatási törvényen. Mert azzal nekem nincs bajom, ha több pénzt adnak az egyházaknak, ha van miből, az önök lelke rajta, hogy honnan és miért veszik el, de ne verjék szét a magyar közoktatás belső rendszerét. A fakultatív tantárgy egy olyan fogalom, ami azt jelenti, hogy a gyerek ugyan választja, de az iskola vezetése alá tartozó kérdés, bekerül a bizonyítványba, érdemjegye van, és ellenőrizni kell azt. Hogy lesz ez a fakultatív hitoktatással?

Sajnos a problémákat vég nélkül lehetne sorolni. Elnézést az általános vitában hosszúra nyúlt történő megszólalásomért. Mentségemre legyen szólva, hogy ennél még sokkal több mondanivalóm lenne. Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra megadom a szót Balczó Zoltán képviselő úrnak, MIÉP.

BALCZÓ ZOLTÁN (MIÉP): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársak! Köszönöm a szót. Én elhiszem, hogy Horn Gábor a liberális oktatáspolitikának meggyőződéses híve, és el is fogadom. Azt azonban nem hiszem el, hogy ő is valóban úgy gondolja, hogy ennek ellenpontjaként kizárólag a hetvenes évek rossz emlékű - ezt a szót egy MSZP-s képviselő használta - tanterv-utasításos rendszere létezik. Amikor mi konzervativizmusról beszélünk, akkor ez alatt értjük például - nyilván Horn Gábor jobban tudja, mert felkészültebb - Eötvös József népiskolai közoktatási törvényét, értjük Trefort Ágostonét, értjük Hóman Bálint 1935-ös törvénytárát. Természetesen nem szó szerint kell ezt alkalmazni, bár érdekes megnézni, hogy a körzeti iskolafelügyelőket ezen megbízatásuk miatt a tanítói tennivalóik alól nem mentesíti. Ezt jó lenne betartani például. Tehát sok minden lenne értékként átveendő, nem a hetvenes évek időszaka az egyetlen ellenpont.

A politika ne határozza meg az oktatásnak adott esetben a tartalmát - és pont a történelmet említette. Csak egy elvi példaként kérdezem, de pár éve gyakorlati példa volt fiam osztályában, mi történik akkor, ha valaki 1956-ot ellenforradalomnak tanítja, mert neki ez a meggyőződése. Vagy azt mondja - enyhébb forma -, hogy 1957. május 1-je a kádári rend és a magyar nép nagy kiegyezése volt. Akkor ezt úgy kell-e tekinteni, mint a tanár joga egy ilyen felfogású oktatáshoz, vagy azt kell mondani, hogy mi - és erre mondhatjuk a különböző, itt, a parlamentben hozott döntéseket - a történelmünket, a közelmúltunkat nem eszerint akarjuk tanítani. Tehát azért nem ilyen egyszerű a tanári szabadság kérdése!

Amivel egyetértünk: ez a törvénymódosítás, messze több annál, mint a NAT korrekciója. A teljes közoktatás szakaszolását megváltoztatja, a MIÉP pont ezért támogatja. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót Gémesi György képviselő úrnak, MDF; őt követi majd Tóth András képviselő úr.

DR. GÉMESI GYÖRGY (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előbbi hozzászólást hallgatva megpróbáltam követni, bár feltehetően azért nem tudtam minden részletét követni, mert magam nem vagyok oktatási szakember, más a szakterületem. Mégis nagyon sokat tanultam belőle, köszönet a felszólalónak. Az a meggyőződés erősödött meg bennem, hogy ez a törvénymódosítás jó. Jó helyen ülök! Mert én a Magyar Demokrata Fórum padsoraiban ülök, Horn Gábor pedig az SZDSZ padsoraiban ül. (Horn Gábor: Ez tény!) Bár szemben ülünk egymással, és nem haragszunk egymásra, de úgy tűnik, hogy alapvető különbségek vannak nézeteink között.

Én nem szakemberként és nem tanárként közelítem meg e törvény módosítását, hanem egy kisváros polgármestereként, egy önkormányzati szövetség elnökeként, aki az elmúlt kilenc évben találkozott a közoktatási törvény több módosításával, azzal a helyzettel, amelynek meg kell felelnie egy önkormányzatnak, és sok minden olyat hallottam, láttam, tapasztaltam, ami megint azt erősíti meg bennem, hogy ez a törvénymódosítás jó. 3700 általános iskolás, ezer óvodáskorú és több ezer középiskolás korú gyermekért felelős a gödöllői önkormányzat az oktatási intézményeiben, és soha nem azt mondtuk, hogy egyik vagy a másik gyermek, hanem azt mondtuk, hogy minden gyermek számunkra egyforma, akkor is, ha a képességei kisebbek, akkor is, ha a képességei jobbak. Minden gyermeket megpróbálunk lehetőségeinkhez, erőnkhöz képest helyzetbe hozni. Ha így közelítem meg ezt a kérdést, akkor az elmúlt évek tapasztalatai után ez a közoktatási törvénymódosítás jó.

A közoktatási törvény módosításának tervezetét tehát áttanulmányoztam, számos találkozón vettem részt nemcsak az elmúlt hetekben, hanem az elmúlt kilenc évben, mert minden egyes közoktatási törvény módosításánál a Magyar Önkormányzatok Szövetsége lehetőséget adott nem egy, hanem több konferencián intézményfenntartóknak, pedagógusoknak, polgármestereknek arra, hogy a közoktatási törvény tervezetéhez hozzászóljanak, vitatkozzanak, és próbáljuk meg a szempontokat közösen összegezni, egybehozni, és az érintettek érdekeit megpróbálni kifejezni. Annál is inkább, mert abban a tanácsban, amely a miniszter úrnak tanácsadó testülete, én korábban részt vettem, sőt '92-ben is részt vettem az önkormányzati szövetség küldötteként a törvénymódosítás érdekegyeztető mechanizmusában, és ott is találkoztunk Horn Gáborral nemegyszer egyébként, és Pokorni Zoltán miniszter úrral is.

(19.50)

Tehát sok mindenre emlékszem az elmúlt időszakból, mondom hangosan, hogy nem közoktatási szakemberként, hanem egy településért felelős polgármesterként, illetve felelős polgármesterek képviselőjeként. Az elmúlt alkalommal, április 29-én volt lehetősége az önkormányzati szövetségnek egy közel 400 fős konferenciát rendezni Gödöllőn, ahol a fenntartók, az intézményvezetők és a pedagógusok újra ott voltak.

Én magam hallgattam a véleményeket, a hozzászólásokat, a kérdéseket, és arról győződtem meg, hogy összességében mindazok, akik az oktatásüggyel szoros kapcsolatban vannak, irányítók, oktatók, szülők, diákok, fenntartók, egyetértéssel fogadják a törvény módosítását. Hosszú idő óta nem tapasztalhattam ilyen egyetértést az elmúlt évek rendezvényei kapcsán. Tehát nem közvélemény-kutatási eredményekre, hanem a saját magam tapasztalatára alapozva próbálom a véleményemet kialakítani, mert nagyon jól tudjuk, hogy egy közvélemény-kutatási eredmény, egy vizsgálat, bár sokszor nagyon sok okos és jó tanácsot és eredményt ad a kérdezőnek, mégis kevésbé izgalmas és kevésbé objektív, mint az a személyes tapasztalat, amiről saját magunk győződhetünk meg.

Miért jelenthetem ki, hogy egyetértés van? Azért is, mert a törvénytervezetben megjelenő változások céljaival, vagyis azzal, hogy stabilizáljuk a hagyományos iskolaszerkezetet, a nyolcosztályos általános iskolát, azzal, hogy megteremtjük az oktatás értékelési, ellenőrzési és minőségbiztosítási rendszerét, azzal, hogy megerősítjük az óvodák, iskolák, kollégiumok neveléssel kapcsolatos tevékenységét, azzal, hogy figyelemmel kísérjük a diák-, a pedagógus-, a szülői jogok érvényesülését, azzal, hogy létrehozzuk a kerettantervet, azzal, hogy a kétcsatornás finanszírozási mód: a kormány-önkormányzat megváltozott aránnyal épüljön be a törvénybe, csakis azonosulni lehet, mint ahogy ezt megfogalmazták, s hangot adtak ennek az érdekeltek. És mindezek egybeesnek a társadalom elvárásaival is: minőség, hatékonyság, ellenőrzés, kiszámíthatóság, nevelés, szülő, tanár, diák együttes cselekvése a kitűzött és elfogadott célok érdekében.

Vegyük például a Magyar Demokrata Fórum által is az egyik legfontosabbnak tartott területet, a nevelést, melyet a törvénytervezet az iskolai munka középpontjába helyez. Az iskolai nevelőmunkában megfogalmazhatóak az egész társadalom számára elfogadható és követendő célok: az erkölcsi és a közösségi nevelés, a személyiségfejlesztés. Az olyan erkölcsi értékek, mint például az igazmondás, a becsületesség, a megbízhatóság, a humánum átadására az egész társadalom törekszik, ezek kialakításában az iskoláknak nagy szerepe kell hogy legyen. A pedagógiai munka leglényegesebb mozzanatai ezek, nem számszerűsíthetőek, de szükségességüket mindannyiunknak érezni kell, mert enélkül nincs továbblépés.

Az is nyilvánvaló mindenki számára, hogy az ifjú korosztályt, a következő generációt meg kell tanítani közösségben élni. El kell sajátítaniuk az együttélés általános szabályait, például az udvariasságot, a személyi méltóság tiszteletben tartását, a partner véleményének figyelembevételét, az alkalmazkodást egy közösség értékrendjéhez, az önkorlátozást, az egyéni szabadság korlátainak felismerését. Mindezek megtanítására és gyakorlására az iskola alkalmas, ha ezt elmulasztja, később már nagyon nehéz vagy egyáltalán nem lehet pótolni.

A pedagógiában evidenciának számít, hogy a tanulók személyiségének fejlődése során elérjék a képességeiknek megfelelő maximumot, ebben segíteni kell őket. A pedagógusnak fel kell ismernie, hogy kinek milyen területen fejleszthető a tehetsége, a képessége, illetve hol szorul segítségre. Az új törvény szövege a nevelés folyamatában hangsúlyozza a kölcsönösséget, hiszen ebben a folyamatban a gyereknek, a szülőnek, a nevelőnek és ezek közösségeinek együttműködésére van szükség.

Helyesnek tartjuk a törvény azon törekvését, amely a korai szelekciót kívánja megakadályozni, illetve késleltetni azzal, hogy stabilizálja a 8+4-es iskolaszerkezetet. Lehetőséget teremt arra is, hogy ez a szerkezet szélesebb rétegek számára még jobban biztosítson hozzáférést a minőségi képzéshez. Ez az elképzelés megerősíti a kistelepülések általános iskoláinak nyolcosztályos hagyományos iskolai képzési szerkezetét, és lehetővé teszi a négyosztályos gimnázium fennmaradását, illetve visszaállítását.

A nemzeti alaptantervre épülő kerettantervek bevezetésének koncepcióját a Magyar Demokrata Fórum elfogadhatónak tartja, és természetesen támogatja. A kerettanterv összefoglalja, hogy egy-egy pedagógiai ciklusban évfolyamokra lebontva milyen tantárgyakat, azon belül milyen ismereteket kell oktatni, milyen óraszámban. A Magyar Demokrata Fórum nem tudja elfogadni a jelenleg kialakult helyzetet, amely szerint ahány iskola, annyi tanterv. Ez ellenőrizhetetlen, nehezíti a különböző iskolák közötti átjárhatóságot, és mindezeknek a gyermekek az áldozatai.

A kerettanterv nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a pedagógusok is kiegészítsék a tudnivalókat saját településük helytörténetével és értékeinek megismerésével, az általuk fontosnak tartott tudnivalókkal. A kerettantervek bevezetése megnöveli a pedagógus felelősségét, segíti a számonkérhetőséget és az ellenőrzést.

A minőségbiztosítás kérdésének megoldása is elkerülhetetlen. A fenntartónak és a szülőnek egyaránt érdeke a minőség garantálása, hiszen tudni szeretné, milyen munka folyik az iskolában, mire költ az önkormányzat és a kormány. Az intézmények vezetői és a pedagógusok többsége is igényli az objektív méréseket, a felkészült szakemberek tanácsait, a minőséggel foglalkozó vizsgálatok rendszerességét. Ezekben a kérdésekben folyamatos konzultációra lesz szükség a pedagógusokkal, hogy megértsék: a mérések világa sokkal szélesebb körre terjed ki, mint azt a közvélemény általában gondolja. Véleményem szerint a jó pedagógus várja, hogy munkájának az eredményei bizonyíthatóak legyenek, mivel ez a pálya egészének a presztízsét is emelni fogja. Tehát a minőség, a hatékonyság, az eredményesség együtt kell hogy megjelenjen a közoktatásban, s nagyobb hangsúlyt kell kapniuk az intézményi munkában is. Ez bizonyos értelemben elősegíti az emberi erőforrás minőségének a fejlesztését, a pontos tervezést, a célok egyértelmű meghatározását, a feladatellátás kötelezettségét, a felelősséget.

Az iskolát fenntartó önkormányzatok jövedelemtermelő képessége különböző mértékű. A központi normatíva sok helyen az óvodák, az iskolák alapvető működését sem biztosítja, ezzel növeli az egyes országrészek, településtípusok közötti különbséget. Ezt a folyamatot le kell fékezni, a továbbiakban meg kell szüntetni. Ezért kell a normatív támogatás arányát növelni, s a normatív finanszírozási rendszer egyes elemeinek megerősítésével a közelítést, a kiegyenlítést előmozdítani.

Tehát az a kormányzati szándék, amely megjelenik a törvénytervezetben, nevezetesen: az állami és az önkormányzati feladatvállalás arányán belül történő változás, támogatandó a Magyar Demokrata Fórum részéről is. Bízom abban, hogy a kormányzati szándék megvalósulását segítő garanciák a maguk konkrétságában a jövő évi költségvetési törvényben tételesen megjelennek.

Végezetül feltétlenül szólnom kell a törvénytervezet 38. §-áról, mely további feladatot ad a települések önkormányzatainak, azaz intézkedési terv készítését, melynek tartalmaznia kell, hogy az önkormányzat a közoktatással kapcsolatos kötelező feladatait milyen módon látja el, illetve vállal-e további szolgáltatásokat, s hogyan működteti, fejleszti az intézményrendszerét. Az újabb feladatok ellenére a Magyar Demokrata Fórum is támogatja ezt a javaslatot, mert úgy gondolom, hogy tervezés nélkül nem lehet következetes irányítás, végrehajtás és ellenőrzés. A tervezés időszakában lehetőség nyílik együttműködésre szülői és diákszervezetekkel, önkormányzati intézményvezetőkkel, nem önkormányzati intézményfenntartókkal is. A közösen kialakított feladatsor megvalósulására is nagyobb az esély.

Az önkormányzatok jó gazdái az iskoláknak, amit többször hallottunk a miniszter úrtól, igen jó gazdái. Mi, a települések vezetői valamennyien tudjuk, hogy az oktatásba fektetett pénz megtérülése később jelentkezik, de mindezt tudomásul vesszük, ha meghatározott keretek között, tudatos tervezés és fejlesztés mellett, az önkormányzatok képviselő-testületei színvonalas oktatást, megfelelő szülő-diák-tanár együttműködést tapasztalnak.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tehát a Magyar Demokrata Fórum ezt a törvénytervezetet támogatja, örömmel üdvözli, s örömmel üdvözlik a polgármesterek, az önkormányzati szövetségek együttesen.

Hadd mondjam el végezetül, hogy azok a jelenségek, amelyek a mai társadalomban tapasztalhatók, s amelyeknek sokszor az oktatás hiányossága, az oktatás nehézségei is egyértelműen okai lehetnek; hogy ma már nagyon sokszor halljuk azt - különösen olyan településeken, amelyeken gyökértelenné válik a társadalom -, hogy például megfenyegetik a pedagógusokat, vagy a gyerekek verik meg a pedagógusokat; s hogy ezekben az oktatási intézményekben igen komoly drogfogyasztás folyik, azt hiszem, sok minden más példa és tapasztalat is arra a következtetésre kell juttasson bennünket, hogy fontos ennek a törvénynek a módosítása, és mindazok, amelyek ebben találhatók, lehetővé teszik ennek a helyzetnek a javítását.

Köszönöm hogy meghallgattak. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

(20.00)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Tóth András képviselő úrnak, MSZP; őt követi majd Kádas Mihály képviselő úr.

TÓTH ANDRÁS (MSZP, Komárom-Esztergom megyei lista): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Előttem egy kisvárosi polgármester szólt, és én egy kisvárosban 27 éve tanító pedagógus, 6 éve iskolaigazgató, a tatai gimnázium igazgatója vagyok. Úgy gondolom, hogy ezt előre kell bocsátanom, hiszen így válhat talán érthetőbbé, amit mondani fogok.

A polgármester úr nevelési célokat megfogalmazó mondatai rendkívül szimpatikusak voltak a számomra, ugyanakkor eszembe jutott egy körülbelül húsz évvel ezelőtti élményem, amikor Tata város vezetői egy pedagógiai tanácskozásra hívtak meg, és ott hasonlóan, nagyon szépen felsorolták azt, hogy mit várnak. Ezt fontosnak tartom, hogy a település önkormányzata, a szülők fogalmazzák meg az iskolával szembeni elvárásukat.

De akkor, a puha diktatúra virágjában én megkérdeztem e helyi vezetőktől, amikor befejezték az előadásukat - illetve azt a véleményemet mondtam el, és talán most is elmondhatom -, hogy rendben van, elmondja, hogy mit vár az iskolától, de valamit kihagyott. Azt nem mondta el, hogy hogy teremti meg ehhez a feltételeket. Én tehát bízom abban, hogy Gödöllő jobb helyzetben van, mint Tata, és ott a polgármester nemcsak megfogalmazza a pedagógusoknak, az iskolában dolgozóknak, hogy mit vár el, hanem ehhez a feltételeket is biztosítja. És úgy gondolkodom, hogy az oktatási törvénynek és általában az oktatási kormányzatnak, azzal együtt, hogy feladatokat ír elő, a legfontosabb feladata, hogy a feladatok elvégzéséhez a feltételeket is biztosítsa. Erről később még szólni fogok.

A másik megjegyzésem az itteni vitára vonatkozik, arra, hogy konzervatív fordulat vagy nem konzervatív fordulat. Jánosi György talán megbocsátja nekem, ha azok pártjára állok, akik úgy nyilatkoznak, hogy itt nem konzervatív fordulatról van szó. Én magam egy hagyományos szerkezetű, négyosztályos gimnázium igazgatója vagyok. Mi a nevelési felfogásunkban valljuk, hogy konzervatívak vagyunk, ragaszkodunk a hagyományokhoz, az értékekhez, és csak mellesleg jegyzem meg, úgy toborozzuk a diákjainkat, hogy a pirosra festett hajú, fülbevalós fiúk nem fogják magukat jól érezni az iskolánkban. Meg nem tilthatjuk, különösen amióta némely miniszter is fülbevalót visel; azóta nem könnyű ezt a követelményt a fiatalok körében betartani.

Csak jelezni szerettem volna, hogy ha ez a fordulat konzervatív volna, amit ez a törvénytervezet tartalmaz, akkor az értékmegőrzés lenne rá a jellemző, és egyetértek Horn Gáborral abban, hogy értékpusztításról van szó ebben a törvénytervezetben. Ennek a részleteit Horn Gábor elismételte. Én nem fogom ilyen részletesen ezt megtenni, de néhány szempontra én magam is szeretném felhívni a figyelmet.

Először a pozitívumairól, mert valóban vannak pozitívumai. A 185 napos tanév helyett 180 napost vezet be a törvény. A diákok különösen, de a pedagógusok többsége is támogatja ezt. Nálunk június közepe körül már nagyon nehéz a gyerekekkel dolgozni. Nyilván megmagyarázható és támogatható, hogy a második szakképesítés megszerzését ingyenessé teszi - gondolom, állami normatívával támogatja majd a kormányzat. Ha tekintetbe vesszük a fiatalok elhelyezkedési problémáit, feltétlenül indokolt ez az intézkedés.

Ellentétben Szabados Tamással, én magam mint iskolaigazgató, üdvözlöm azt, hogy a 9-10. osztályban a maximált óraszám emelkedik, és hogy a csoportbontási órakeret növekszik. Nem kötelező ezt az órakeretet a gyerekek túlterhelésére fordítani, viszont lehetőséget adhat a csoportbontásra, a minőségi munka feltételeinek javítására. Miután a törvényből továbbra is kiszámítható lesz az iskolai összóraszám - és abban nem lehet vita a törvényes működés keretein belül, hogy finanszírozza a fenntartó vagy nem -, a középiskolák pozícióit bizonyos mértékig ez a konkrét intézkedés javíthatja.

Szintén üdvözlöm, hogy a legalább 300 tanulónál többet fogadó intézményben szabadidő-szervező státuszt biztosít a törvény. Nyilván lehetne még néhány apróbb elemet kiemelni. A miniszter úr körlevele elsősorban ezeket emelte ki, és természetesen - ahogy a pedagógusok többsége ezeket hallva - én magam is azt mondom, hogy ezek üdvözölhető fejlemények, tehát örülünk, hogy ilyen változás következik be.

Ugyanakkor nem tudok jó szót mondani a javaslat lényegéről, és itt a változások három elemét emelem ki:

Az első a tartalmi szabályozás változása, a NAT és a kerettanterv ügye. Én magam is azt éltem át, hogy az 1985-ös Gazsó-féle oktatási törvény nyomán megindult a centralizált oktatási rendszer átalakulása, egyre több döntési lehetőség jutott a tantestületeknek, egyre felelősebben és egyre jobban bele tudtunk szólni abba a munkába, ami az iskolában folyik. A rendszerváltás felgyorsította ezt a folyamatot, és a '93-ban elfogadott oktatási törvény, majd az előző ciklusban végrehajtott módosítások nyomán olyan rendszer alakult ki, amely nagyfokú önállóságot, de nagyfokú felelősséget is rótt a helyi tantestületekre. Nem volt ez a folyamat zökkenőmentes, hiszen minden intézményben többféle szemléletű, többféle felfogású pedagógus dolgozik. Minden iskolában jelen van a pedagógusoknak az a típusa is, aki úgy gondolkodik, hogy: mondják meg nekem, döntések el fölül, hogy milyen tantárgyakat kell tanítani, heti hány órában, készítsék el a tantervet, én az alapján majd tanítani fogok, és ellenőrizzék ezt, de nem akarok dönteni, nem akarok ezen gondolkodni.

A tanárok másik része - és engedjék meg, hogy magamat is közéjük soroljam - pedig hivatásként szeretné átélni a pályát, szeretnének értelmiségi módon szellemi munkát végezni, szeretnék azt a tevékenységet, amelyet végeznek, alkotásként átélni, szeretnének felelősséget vállalni azért, amit végeznek, és meghozni azokat a döntéseket, amelyekhez a legtöbb információval maguk az iskolában dolgozók, a gyerekeket, a körülményeket a társadalmi környezetet, a szülők igényeit ismerő pedagógusok rendelkeznek.

Nagyon szomorú számomra, és nagyon sajnálatosnak tartom, hogy az oktatási kormányzat a centralizációs javaslatával, azzal, hogy a döntéseket magához vonja, elvonja az iskolától, ezzel azoknak a pedagógusoknak adott igazat, akik az elmúlt években nem voltak hajlandók gondolkodni, nem voltak hajlandók részt venni a tantestületi szakmai munkában, nem jártak el továbbképzésekre, nem vettek részt a helyi tantervek kidolgozásában, mert úgy gondolták, hogy ez nem az ő dolguk. Úgy gondolom, hogy amikor az oktatási kormányzat egyetértő pedagógusok tömegével találkozott, elsősorban az ilyen felfogású, szemléletű pedagógusok közül kerültek ki azok, akikkel találkozott.

Természetesen másik kérdés, hogy önök mint szülők, esetleg nagyszülők, milyen mentalitású pedagógusokkal szeretnék a gyermekeiket neveltetni. Olyanokkal, akik önálló gondolkodásra, önálló véleményalkotásra képesek, vagy olyanokkal, akik hivatalnokszemlélettel utasításokat hajtanak végre. Döntsék el önök! Sajnos az előterjesztők ezt a döntést már meghozták.

Ezt tartom tehát a törvénymódosítás legnagyobb és alapvető koncepcionális hibájának. A NAT és a helyi tantervek lefokozásával, a ma még ismeretlen tartalmú és szerkezetű kerettanterv mindenhatóságával az elmúlt tizenöt év szakmai törekvéseit, a sok vita során kialakult szakmai részdöntések sorozatát semmisíti meg, ha elfogadják ezt a törvényjavaslatot.

 

(20.10)

Ezen a területen a koncepcióváltás, amely a törvénymódosítást végigkíséri, szétveri a meglévő rendszert, amely egyébként éppen a már említett korszerűsítő szakmai munka eredményeként kezdett képessé válni az egyébként rendkívül sok és súlyos gonddal rendelkező oktatási rendszer működtetésére. Tehát rendszerként kezdett működni, az egyes elemei között kimutatható volt az összefüggés, és az iskolán belül érezni lehetett, hogy a hatásrendszer abba az irányba taszítja az iskolát, hogy valóban minőségi változás következzen be az iskolában, és jobban meg tudja oldani a feladatát.

Én is utalok arra, hogy a kerettantervtől való eltérést miniszteri engedélyhez köti a törvény, hogy mi alapján ki kaphat engedélyt, melyik iskola, ki dolgozza ki a kerettantervet. Vannak olyan híreink, hogy például a négyosztályos gimnázium kerettantervének kidolgozására az a kollégám kapott megbízást, aki négyosztályos gimnáziumot igazgatott ugyan, de a kétszáz közül általában a 196. szokott lenni az iskolája a gimnáziumok rangsorában. Jól tudott szervezni nyolcosztályos gimnáziumot, és most ő fogja megmondani a tatai gimnázium tantestületének, hogy milyen tantervből tanítsanak annak a gimnáziumnak, amely az elmúlt három évtizedben a gimnáziumok rangsorában soha nem végzett az első harmadon kívül, tehát a legjobb harminc-negyven között van évről évre a teljesítményeket illetően.

Tehát végül is kiderül a törvénymódosításról, hogy milyen tantárgyat tanítunk, hány órában. Ezekről a miniszter dönt. Horn Gábor említette, hogy a szakmai kontroll is csak tanácsadássá változott. A rendszerváltás előtt már alaposan kipróbált centralizált oktatási rendszer nem korszerű, nem hatékony, elfojtja az innovációt, elszürkíti az iskolákat. A rendszerváltás utáni első konzervatív oktatási kormányzat a két világháború közötti oktatási rendszer iránt érzett vonzódást. A meglepő számomra az, hogy a magát még mindig liberálisnak valló Fidesz nem a jövőbe tekintő tervezetet dolgozott ki, hanem ahogy itt ma már többször elhangzott, az előző 15-20 évre jellemző oktatásirányítási szisztémához nyúl vissza. Ennél többet vártunk és többet gondoltunk az új kormányzattól.

A másik kérdés, amelyről szólni szeretnék, az iskolaszerkezet stabilitása. Ma már szintén elhangzott: az oktatási törvény előző ciklusban bekövetkezett első módosítása olyan feltételekhez kötötte - Horn Gábor utalt rá - a szerkezetváltást, amely tulajdonképpen a kistérség helyzetéből indul ki, és csak az érdekelt, érintett önkormányzatok illetékesek abban, hogy ezt a döntést meghozzák. Tehát nem kerülhettek a vonzáskörzet gyerekei hátrányos helyzetbe, ez volt az egyik feladata. A tatai gimnázium többek között azért nem hajtott végre szerkezetváltást, mert leszűkült volna a beiskolázási bázis, ha hatosztályos képzésre térünk át, csak a városra. A gimnázium tantestülete úgy gondolkodott, hogy szeretné azt a munkát folytatni, amit évtizedek óta végez - tehát nagyobb térségből beiskolázni a gyerekeket.

Nekem az a konkrét tapasztalatom, hogy a felelősen gondolkodó pedagógusok, közösségek, városok meg tudták hozni azokat a döntéseket, amelyek szükségesek voltak. Természetesen az oktatási szerkezet stabilitása helyes célkitűzés. Ugyanakkor azzal, hogy most kijelentjük, hogy nem 6+4+2 a szerkezet, hanem 4+4+4 az oktatás szerkezete, ez azt jelenti, hogy a különböző nevelési korszakokat magával az iskolával azonosítja a törvényjavaslat. Minden pedagógus számára világos volt, hogy nyolcosztályos iskolában tanulnak a gyerekek a NAT szerint is, csak hogy mit tanulnak a nyolcosztályos iskolában, ezt szabályozta a NAT. Én is nagyon sajnálom. A gimnáziumba kerülő, egyébként képezhető és zömében tovább tanuló gyerekek számára is hasznosnak ítélném meg, ha az alapképzésre hat év jutna. Óriási gondokkal küszködnek azok, akik nem tanulnak meg írni, olvasni, számolni. Képezhetetlenek, egy-egy korosztály - a statisztikák mutatják - 20-25 százaléka úgy kerül ki az általános iskolából, hogy később kikopik a szakmunkásképzőből, nem tanulnak szakmát, képezhetetlenek, a mai gazdaság nem tud olyan munkát biztosítani, ahol lehetőséget kaphatnának munkavégzésre, tehát gyakorlatilag a munkanélküliek táborát képezzük újjá akkor, ha az iskolarendszerben nem adunk a gyerekeknek segítséget.

Az a törekvés benne van a törvényjavaslatban, hogy erre bizonyos órakereteket biztosít, de a négy osztályra való visszaszorításával az alapkészségek kialakításának, az esélytől fosztja meg ezt a réteget a törvényjavaslat. Tehát az iskolaszerkezet stabilizálására elmondott szövegek mögött a törvényjavaslatban nem találom a tartalmat. Találunk benne olyan megjegyzéseket, hogy a kerettanterv kötelező lesz a hagyományos szerkezetben működő iskolákra, a 8+4-esre - tehát ránk kötelező lesz, a négyosztályos gimnáziumra -, de a kerettanterv nem lesz kötelező a hat- és nyolcosztályos gimnáziumokra.

Nem kell ehhez pedagógusnak lenni, hogy valaki megértse, hogy átjárhatóságot hirdetünk, átjárhatóságot az iskolák között, ez a szöveg, a törvényjavaslatban pedig megszüntetjük ennek a lehetőségét. Erről szól a konkrét törvényjavaslat. Sajnálom, hogy nem a valódi esélyegyenlőség, nem az átjárhatóság irányába hat, hanem az elitképzés és a plebsnek szóló alapképzés végletes szétválasztása következik be. Ugyanis a hat- és a nyolcosztályos gimnáziumok kérhetik a kerettantervtől való eltérést, és nyilván meg is fogják kapni. A kérdés az lesz, hogy hányszor írjuk meg. Ebben van gyakorlatunk, hogy amikor valaki felmentést adhat a szabály alól, akkor csak türelem kérdése, hogy mennyi idő alatt tudja valaki kijárni. Tehát ez a véleményem az iskolaszerkezet stabilitásáról, hogy más a szöveg, és más a törvényjavaslat valódi tartalma.

Harmadik pontként a minőségbiztosításról mondanék néhány gondolatot. Amikor a miniszter úr levelében kiemelten a "központban a minőség" című szlogent látom, akkor belém bújik a kisördög, és erre azt mondom, hogy eddig azt hittem, hogy az iskolában a központban a gyerek van. Természetesen értem, hogy a gyereknek minőségi oktatásra van szüksége és így tovább, de 27 év alatt számtalan pedagógiai divatszlogent, divattörekvést éltem át, amelyek aztán oda kerültek, ahová valók. Amelyek gyökeret tudtak ereszteni, azok beépültek az oktatási rendszerbe, a többségük a szemétgyűjtőbe került. Nagyon fontosnak tartom a minőségbiztosítást, de nagyon félek attól, hogy ennek a most felvázolt rendszernek eleve ez lesz a dolga.

Mi derül ki a törvényjavaslatból? Nyilvánvalóan nem konkrét ez a minőségbiztosítás, csak elv. De ahogy az ember végiggondolja a feladatokat - a lelki szemeim előtt egy hatalmas intézményrendszer, egy ellenőrző tanfelügyeleti rendszer, vizsgaközpontokkal, óriási személyzettel és óriási költséggel jelenik meg -, az alapvető gondom a költségekkel van.

 

(20.20)

Ha egy olyan országban élünk, ahol az állam biztosítani tudja az iskolák, az önkormányzatok számára a minimális működéshez szükséges forrásokat, akkor állítson föl egy intézményhálózatot a munka ellenőrzésére! De mi egy olyan országban élünk, ahol a diktatúra kormányai és sajnos a demokrácia kormányai is mindig találtak elegendő okot arra, hogy megmagyarázzák, hogy miért nem lehet az oktatásra több forrást biztosítani. A demokrácia harmadik kormánya sem fog tudni mást tenni, legalábbis az első költségvetés és a mai másik napirendi pont vitája erről győzött meg. Szegény országban élünk, mindenre kevés pénz jut, kevés pénz jut az oktatásra is, a szükségesnél lényegesen kevesebb.

A választási kampányok során és a kormányalakítás időszakában hirdetnek a kormányok, és a jelenlegi kormány is tett nagy ígéreteket, nem valósultak meg. Tudomásul veszem mint pedagógus, hogy sajnos ezek nem is fognak megvalósulni. Nem 5-10 százalék... - az ötvenéves pedagógus 40 ezer forint nettó pénzt visz haza. Ha azt mondom, hogy 120 ezer forint lenne ma az az összeg, ami alapján a pedagógustól elvárható lenne, hogy az életerejét, az idegrendszerét, minden alkotó energiáját az iskolában adja ki, akkor nagyon szigorú számonkérési intézetet kellene fölállítani. A dolog lényege, amit mondani szeretnék, hogy amennyi pénzt ma az oktatás működtetésére tud ez az ország fordítani, azt a pénzt oda kell adni, ahol a gyerekek vannak, ahol a gyerekekkel közvetlenül foglalkoznak. Majd erről még szeretnék néhány dolgot mondani.

Minőségbiztosítás: nem találtam az anyagban utalást arra, hogy a kormányzat megnézi évről évre, hogy az egyes gyerekre mennyi pénzt fordít az iskolafenntartó, az állam és az önkormányzat együtt. Nem kell az ország távolabbi részébe elmenni, egy városon, egy megyén belül is van különbség. Tulajdonképpen miután nincs felhasználási kötelezettség, van olyan önkormányzat, amely az állami normatívát megduplázza, és van olyan önkormányzat, amelyik csíp le belőle egy kicsit. Hol érvényesül annak a gyereknek az alapvető állampolgári joga, aki úgy tölti el a 8 vagy 10 évet az iskolarendszerben, hogy évről évre feleannyi pénzt fordít rá az állam, mint egy 10 kilométerrel távolabb élő gyerek esetében?! Ezt kellene, kérem szépen, megvizsgálni, és erre kellene garanciákat szabni!

Egyetértettem azzal, és meg is szavaztam, hogy az egyházi iskolába járó gyereket ugyanúgy támogassa az állam, mint az önkormányzati iskolában, átlagosan. De attól, hogy az önkormányzati iskolában az átlag, mondjuk, egy adott iskolatípusban a gyerekre fordított pénz 140 ezer forint évente, attól nem lesz jobban képzett az a kisgyerek, akire a saját önkormányzata csak 60 ezer forintot tud biztosítani. Hiába van egy másik gyerek, akire 200 ezer forintot is tud fordítani az önkormányzat. Itt az állam felelőssége, úgy gondolom, erre kellene hogy kiterjedjen elsősorban, és ha marad ereje, akkor állítson föl még ellenőrző intézményeket is. Ehhez nem kell új intézményrendszer, ez egy osztás kérdése, hogy a zárszámadásban szerepeljen egy ilyen szám minden iskolafenntartónál, hogy az összköltséget el kell osztani a gyerekek számával, és kijön ez az összeg. Ehhez nem lesz szükség az ellenőrző apparátusra. Kell minőségbiztosítás ilyen körülmények között is, az egyébként is szükséges vizsgarendszer a mai körülmények között elegendő, és bűnnek tartok minden fillért, amit... - a vizsgarendszer precíz, az is pénzbe kerül, de annak, uraim, van értelme!

Átéltük a tankerületi központokat különböző nevekkel, a kísérleteket. Nem más, az iskolában dolgozó pedagógus beszél belőlem. Az a pedagógus, aki azt mondja, ha kevés a pénz, akkor a gyerekre fordítsuk! És akkor majd lesz minőség, és akkor majd lesz miről a vizsgán számot adni.

A pedagógusügyekről még néhány mondatot. Az átlagos pedagógus elkeseredett volt tíz évvel ezelőtt is, mert nagyon nehezen tudott megélni. Elhoztam azt a levelet, amit 1988-ban a tatai pedagógusok írtak az akkori parlamentnek. Kaptunk egy válaszlevelet az akkor minisztertől, Czibere úrtól, hogy sajnos az évtizedeken át felhalmozott feszültséget ez a kormány sem tudja egyik napról a másikra megoldani. Ezt csak azért idézem, ha a pedagógusgondokról beszélek, arról, hogy ha pénz van, akkor javítani kellene, lényegesen javítani a pedagógusok helyzetén. Mert mit mutat a tapasztalat? A nyelvtanárok elmennek az iskolákból, a számítástechnika tanárok elmennek az iskolákból. A kreatív pedagógusok, akik máshol is meg tudnak élni, mennek el az iskolából. Fogyunk, pusztulunk, és nyilván a státuszokat be kell tölteni, az önök gyerekeivel nem minden esetben a leglelkiismeretesebb, a legkreatívabb pedagógusok foglalkoznak. Ha meg akarják állítani ezt a folyamatot, akkor el kell indulni azon az úton, hogy vonzó legyen a pálya, ott maradjanak a jó pedagógusok.

Nem arról van szó, tehát nem hal éhen egy pedagógus sem. Tíz évvel ezelőtt a tantestületünk 90 százaléka az iskolán belül tudott annyi munkához, jövedelemhez jutni, hogy eltartotta magát. Ma 90 százaléka a tatai gimnázium pedagógusainak arra kényszerül, hogy még az iskolán kívül másutt vállaljon munkát, magántanítványokat. A pedagógusok megoldják a saját problémáikat, csak az energiát a gyerekektől veszik el. És ha valóban nem a minőségbiztosítási rendszer, hanem a gyerek kerül az oktatási rendszer középpontjába, akkor azért, hogy a gyerekeink jobb körülmények között tanulhassanak, azért kell a pedagógusok bérét akár megduplázni vagy megháromszorozni, mert egyébként nagyon nagy gondok lesznek. És lelki szemeimmel rémálomként már azt látom, hogy a gyerekek közé nem a jó pedagógus megy be órát tartani, hanem a törvényben előírt minőségbiztosítási rendszer személyesen tartja az órákat a gyerekeknek. Sajnos ez pedagógus nélkül nem fog működni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Megadom a szót kétperces felszólalásra Jánosi György képviselő úrnak MSZP.

DR. JÁNOSI GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Most már annyi szó esett a Vas Népének adott nyilatkozatról, hogy kénytelen vagyok megszólalni ebben az ügyben. Tartok tőle, hogy akik itt ülünk, ezzel a nyilatkozattal pontosan úgy fogunk járni, ahogyan a pedagógusok járnak ezzel a közoktatási törvénymódosítással, nevezetesen csak a címét ismerik. Ismerik, hogy a miniszter úrnak milyen hozzá fűzött reményei vannak ehhez, ismerik a szándékait, de magát a törvénymódosítás szövegét nem látták.

Ennek az interjúnak is csak a címét lehetett itt hallani. Én vállalom azt a címet, amit az újságíró adott neki. Mert azt gondolom, hogy mi vitatkozhatunk egymással, de hogy igazából ez a törvénymódosítás mit fog hozni a közoktatásnak, azt maguk a közoktatás szereplői, a szülők, a diákok, a helyi társadalom fogja eldönteni. Ők fogják tudni eldönteni, hogy itt egy politikai értelemben vett konzervatív fordulatról van szó, vagy a szó köznapi, pejoratív értelmében vett avítt, idejétmúlt, rosszul értelmezett értékközpontú fordulatról. Sági képviselő úr rendkívül büszkén vállalta, hogy igen, ő egy konzervatív párt tagja. Azt gondolom, a párt vezetésével ezt neki meg kellene beszélnie, mert lehet, hogy kevesen tudják, de a Fidesz mint párt nem az európai konzervatív pártok szervezetében ül, hanem (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Nem a témához tartozik!) az európai liberális pártok szervezetében, az SZDSZ-szel együtt, ahol ugyanolyan alelnök Orbán Viktor, mint Magyar Bálint. Azt gondolom, nem mindegy, hogy egy párt liberális nemzeti pártnak vagy nemzeti liberális pártnak vallja magát, de ez legyen Sági képviselő úr dolga, gondolom, tisztázni fogják majd a párton belül. Köszönöm.

ELNÖK: Nagy érdeklődéssel hallgattam a képviselő urat, de tényleg nagyon szeretném, ha célirányosan mennénk, én amúgy konzervatív pártnak a tagja vagyok, tehát engem nem érint egyáltalán, egy koalíció tagjai vagyunk, de azt hiszem, hogy most ilyen késői órában (Horn Gábor: Nincs még késő, elnök úr mondta, hogy még korai.) talán tényleg kimondottan a törvénytervezettel kellene foglalkozni. Mindegy, semmi gond, én többet nem fogom minősíteni a fölszólalásokat, csak kénytelen voltam ezt megmondani, mert gondolom, azért ön is megérti, hogy nem ez a legfontosabb most.

Balczó Zoltán képviselő úrnak adom meg kétperces felszólalásra a lehetőséget.

(20.30)

BALCZÓ ZOLTÁN (MIÉP): Köszönöm a szót. A tárgyhoz tartozóan szeretnék hozzászólni. Egyetértettem Tóth András záró gondolataival, ami bennem úgy szűrődött le - talán nem sértődik meg -, hogy pénz beszél, szakfelügyelő ugat... Magam is valami hasonlót akartam kifejezni a keddi hozzászólásom végén, talán azzal árnyalva, hogy a feltehetőleg minőségbiztosítással járó, a pedagógus számára is határozottabb követelménynek és ellenőrzésnek együtt kell járni a hivatását és feladatát teljesítő pedagógus anyagi, erkölcsi megbecsülésével.

Amiben eltérő a véleményünk, vagy amit én másképp látok, az az átjárhatóság kérdése. Egyébként én kicsit túldimenzionáltnak érzem, hogy a közoktatás terén mindig ugyanolyan súllyal jelenik meg az átjárhatóság szempontja, mint a felsőoktatásban, ahol ez nem részletezendő más szempontok miatt valóban lényeges.

A kérdés úgy hangzik, hogy mikor célszerűbb az átjárhatóság, ha van egy nemzeti alaptanterv, ami a tartalmi szabályozásnak is alapdokumentuma, és mondjuk a tananyag 60 százalékában az országban adott szinten, adott évfolyamon mindenütt ugyanazt kell gyakorlatilag a tartalmi résznek tekinteni, tehát bármilyen típusú iskolák között megtörténhet az átjárás, vagy az a helyzet a gyakoribb, amikor az átjárhatóság igénye nagyon sokszor egy költözködés során jelentkezik, ahol feltehetőleg például egy vidéki informatikai szakközépiskolából Budapestre költöző diák ugyanezen a szakterületen akar beilleszkedni adott évfolyamon egy hasonló típusú iskolába, amely a mostani kerettantervi rendszerben feltehetőleg, mondjuk, 85 százalékban jelent azonos tananyagot. Tehát úgy vélem, hogy az azonos típusú iskolák között a gyakoribb átjárhatóságot ez a rendszer jobban biztosítja.

Köszönöm.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Tóth András képviselő úr következik.

TÓTH ANDRÁS (MSZP, Komárom-Esztergom megyei lista): Köszönöm szépen a szót, rövid leszek. Az átjárhatóság a költözködésnél: szóval, akárhogy szabályozzuk, ez mindig gond, de a gyerekek rugalmasan megoldják, tehát nem okoz gondot, többet-kevesebbet tanulnak. Az alapvető gond itt a szétszakadás, amit én mondtam. Ne foglalkozzunk a szakközépiskolával, az érettségit adó középiskolában továbbtanuló gyerek valamilyen módon lehetőséget kap arra, hogy előbbre lépjen. Maradjunk annál a 30-40 százaléknál, aki ma szakmunkásképzőben tanul. Befejezi a nyolcadikat, most nem tudom pontosan, hogy 3 vagy 4 éves szakmunkásképzőben tanul, utána jelentkeznek nálunk esti tagozaton leérettségizni. Négy évig még tanul.

Abban az esetben, ha a tízosztályos alapképzés marad, megszerzi a szakmát, és utána két év alatt például le tud érettségizni, mert úgy gondolom, hogy ezeknek a gyerekeknek az előrejutását kellene az iskolarendszernek figyelemmel kísérni, ők lesznek a vesztesei a mostani törvénynek, ez a félelmem; ahhoz képest, ami lett volna, ha a NAT-os ügy megy tovább, a szakmunkásképzőbe kerülő réteg vesztese lesz ennek a törvénymódosításnak. Én így érzékelem az előterjesztett javaslatból.

Köszönöm.

ELNÖK: Kádas Mihály képviselő úr, Fidesz, következik felszólalásra; őt követi majd Kiss Gábor képviselő úr.

KÁDAS MIHÁLY (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjenek meg először egy zárójeles megjegyzést, amelyet elsősorban az ellenzéki képviselőtársaimnak címeznék... (Horn Gábor: Köszönjük szépen.) - igazán nincs mit. Tudniillik arra nem sok esélyt látok, hogy mostanában egyetértsünk lényeges kérdésekben, de azt gondoltam, arra esetleg van esély, hogy pontosan értsük, hogy a másik mit mond vagy mit gondol, vagy mit akar elmondani, de azt gondolom, pillanatnyilag ennek is viszonylag kicsi az esélye.

Egy törvényjavaslatot sokféle szempontból lehet értelmezni és vizsgálni, egyetlen szempontból szeretném megvizsgálni a mostani javaslatot, nevezetesen az esélyegyenlőség szempontjából. A közoktatás szó két dolgot jelent. Jelenti azt a határidőt, ameddig a tanulók az iskolarendszerben a középfok végére eljutnak. Van egy másik jelentése is véleményem szerint, ez pedig az, hogy a közoktatás a köz oktatása, azaz mindenki számára elérhető szolgáltatás, és mint ilyen, társadalmi össztulajdon.

Az esélyegyelőséget szintén megkérdőjelezték többen a képviselők közül, az ellenzék oldaláról. Ez mind a Fidesz-Magyar Polgári Párt programjának, mind pedig a kormány programjának középponti eleme volt, erről szeretnék néhány szót szólni. Mindenki számára nyilvánvaló, azt hiszem, hogy a tökéletes esélyegyenlőség megteremtése az élet egyetlen területén sem lehetséges, ez még sokáig csak illúzió maradhat. Azt azonban nem lehet vitatni, hogy a mindenkori kormányzatnak kötelessége minden lehetséges eszközzel arra törekedni, hogy a meglevő esélykülönbségeket a minimálisra próbálja csökkenteni, különösen itt és most Magyarországon, ahol 1990 óta, a piacgazdaságra való áttérés óta a vagyoni különbségek ugrásszerű megnövekedésével szinte egyenes arányban csökkent annak a valós esélye, hogy minden magyar állampolgár hasonló minőségű oktatásban részesülhessen az iskolarendszer minden szintjén. Pedig ez minden magyar állampolgárnak alkotmány által védett joga.

Mielőtt a módosítási javaslatról, annak néhány pontjáról beszélnék közelebbről, érdemes tisztázni, hogy mitől jön létre az esélyegyenlőtlenség vagy a hátrányos helyzet. Véleményem szerint talán hat jelentős tényezőt érdemes ebből kiemelni; biztos több is van egyébként.

Az első: a családi háttér általában, azaz a család jövedelemtermelő képességének alacsony szintje; nem tud megfizetni a család a mai rendszerben szinte nélkülözhetetlennek tűnő oktatási pluszszolgáltatásokat, felvételi előkészítőket, felzárkóztató foglalkoztatásokat és így tovább. Még rosszabb a helyzet, ha elsősorban a szülők alacsony iskolázottsága miatt a családban megjelenik egyfajta igénytelenség, sőt, akár oktatás- és kultúraellenesség is.

A második ilyen tényező: az ilyen helyzetben levő családoknak általában gyenge az érdekérvényesítő képessége, az ilyen családok gyermekei az iskolákban és az iskolán kívül is védtelenebbek a tehetősebb rétegek gyermekeinél.

A harmadik: jelentős hátrányok fakadhatnak a lakóhelyek földrajzi elhelyezkedéséből, a településtípusból is. Az eldugott kistelepüléseken élő gyermekek bizonyos iskolákba - elsősorban középiskolára igaz ez - el sem juthatnak, vagy csak többletköltségek és nehézségek árán, utazási költségek, kollégiumi költségek és így tovább.

A negyedik - ez részben összefügg a településtípus problémájával -: jól tudjuk, hogy egyenetlen a pedagógus munkaerő minőségi eloszlása, erről Tóth András úr is beszélt korábban. A szakmailag jobbak, lelkiismeretesebben dolgozók nagyobb számban találhatók meg, mondjuk, a városi elitebb jellegű iskolákban, mint akár egy külvárosi, akár egy kistelepülési iskolában.

Az ötödik: mindezen lehetséges hátrányok halmozottan jelentkeznek azon tanulók esetében, akik etnikai kisebbséghez, főleg ha roma kisebbséghez tartoznak.

Végül hatodszor: a valamilyen szellemi és/vagy testi fogyatékosságban szenvedő gyerekeket érinti ez rendkívül hátrányosan.

Hogyan próbál tehát a tárgyalt módosító csomag segítséget nyújtani ahhoz, hogy a szerencsésebb és így esélyesebb, illetve a szerencsétlenebb és így esélytelenebb gyermekek közötti olló tovább ne nyíljék, sőt, ha lehet, e képzeletbeli olló szárai összébb záruljanak. Igen sok elemét kiemelhetném a módosítójavaslat-csomagnak, amely összefügg e célkitűzéssel, most csak tíz ilyen tényezőt szeretnék csokorba szedni.

Az első a finanszírozás kérdése. 80 százalékról 90 százalékra emelkedik az állami szerepvállalás a finanszírozásban, sőt, két területen, a kollégiumi ellátásban és a fogyatékosokat nevelő intézményekben ez száz százalékra emelkedik. Egy csökkenő, és várhatóan 5-6 százalék körül stabilizálható infláció mellett ez azt jelenti, hogy reálértéken általában 75-80, az említett két intézmény esetében pedig 85-90 százalék közötti lehet az állami szerepvállalás aránya, és ez óriási segítség az iskolafenntartók részére.

A második: meg kívánja erősíteni a módosító javaslat a 8+4-es, a magyar hagyományoknak és a társadalom igényeinek leginkább megfelelő iskolaszerkezetet. A nyolcvanas évek közepén kezdődött az iskolaszerkezet liberalizálódása és az alternativitás megerősödése, ugyanis napjainkra egy diszkriminatív jellegű, az elit jelleget hangsúlyozó szisztémát hozott létre, ma még talán elviselhető mennyiségben; ezek további szaporodása a mai társadalmi, gazdasági, szociális helyzetben nem kívánatos.

Ezzel együtt sem igaz az az ellenzéki oldalról gyakran elhangzó állítás, amely szerint a törvénymódosítással az állam meg akarja szüntetni a 6 és 8 osztályos és egyéb alternatív jellegű iskolákat. Nagyon ügyes, aki a módosításokból ezt képes kiolvasni. Mi több, még csak meg sem tudja akadályozni, nem is kívánja megakadályozni további intézmények létrehozását, csupán arról van szó, hogy sem pénzügyi, sem más eszközökkel nem kívánja támogatni ezt a folyamatot, több okból.

 

(20.40)

A korai szelekció, tudjuk, nagyobb hibaszázalékkal jár, még az ezen iskolába eljutó gyermekek mindegyike számára sem biztos, hogy hasznos ez a fajta korai szelekció. Hogyan juthat el egy kistelepülésről származó tízéves gyermek hat-, nyolcosztályos gimnáziumba, állami középiskolába főleg, ha a lakóhelyén nem működik ilyen? Bejárásra ebben a korban még alkalmatlan a gyerek általában, az állami fenntartású kollégiumok pedig ma szerintem nem felkészültek arra, hogy együtt neveljék a 10-18 éves korosztályt.

A második: sajnálom, hogy Horn Gábor képviselőtársam kiment a teremből, bizonyára tudna mondani néhány olyan fővárosi alternatív jellegű iskolát, középiskolát, ahol a szülők évente több százezer forinttal járulnak hozzá az oktatás költségeihez, sőt olyat is, ahol a férőhelyek egy részére már a felvételinél is licitálni kell, azt veszik fel ezekre a helyekre, aki többet fizet érte. Hogy hány magyar család gyermeke képes ezt megfizetni, ezt talán kár taglalni. Ez a típusú iskola tehát diszkriminatív jellegű. De hát istenem, ha bizonyos szülőknek erre van igénye, hát fizessenek! Csak az nem világos számunkra, és számomra sem, hogy miért kellene az ilyen típusú intézmények létrejöttét és működését állami eszközökkel szorgalmazni, illetve segíteni.

És végül a harmadik ilyen ok: a hat- és nyolcosztályos gimnáziumoknak megadatik az első válogatás lehetősége, méghozzá nagy gyermeklétszámból. Mindenki tudja azonban, hogy az ide bekerülő gyerekek nagy részét a szülők a felvételi előtt esetleg évekig több tárgyból is különféle előkészítőkre járatják, vagy magántanárokhoz íratják be. Minden szülő megteheti ezt? Nyilvánvalóan nem. Tehát ez a típus is egy picikét diszkriminatív jellegű.

A harmadik jelentős törvénycsomagbeli módosítás: esélyegyenlőséget növelő tényező az iskolakötelezettség 18 évre történő kiterjesztése, illetve 20. életévig lehetséges meghosszabbítása. Valamilyen mértékben bizonyosan hozzá fog járulni a lemorzsolódásnak a csökkenéshez.

A negyedik: a hátrányos helyzet negatívumainak mérséklésében kulcsszerepet töltenek be a kollégiumok. A törvénymódosítás több paragrafusa is erősíteni kívánja a kollégium szerepét a felzárkóztatásban és a tehetséggondozásban. Ez megjelenik a kiemeltebb finanszírozásban abban is, hogy a kollégium egyáltalán a korábbinál jóval nagyobb súllyal szerepel a módosító javaslatban, és végül abban is, hogy tételesen megfogalmazza, a kollégium oktatómunkát is végez.

Az ötödik: a kerettantervek egyik fontos szerepe, hogy nagyobb százalékban, 60-ról körülbelül 80-ra emeli, és ennyiben határozza meg a kötelezően elsajátítandó közös ismeretanyagot. Ugyanazon korosztály tagjai tehát megközelítően azonos körű ismeretekre tesznek majd szert. Ez is inkább a hátrányos helyzetből indulókat segíti, s egyben összefügg azzal a kérdéssel is, hogy talán jobb lesz az átjárhatóság ebben az esetben, mint a korábbi 60 százalékos közös anyag esetében.

A tervezet 15. §-a (8) bekezdésében a 16. életévükig az általános iskolát be nem fejezők számára egy egy-két éves felzárkóztató programot biztosít, s a tanuló ezután kezdheti meg a szakiskolai képzést. Ehhez kapcsolódik az a módosítás, mely szerint a felzárkóztató foglalkozásban részt vevő tanuló két tanulónak számít, tehát ez finanszírozási szempontból is egy újabb ráfordítás.

A hetedik fontos elem a második szakma megszerzésének ingyenessé tétele, ahogy az előző pontban felsoroltak is már, javítja az életesélyeket, a munkavállalás sanszait.

A nyolcadik: számos módosítás célozza meg a nemzeti etnikai kisebbségek oktatásának, pontosabban ennek feltételeinek a javítását, különös tekintettel, hisz ez a probléma itt a legégetőbb, a roma kisebbség iskoláztatására vonatkozóan. Hogy csak egyet említsek, a 29. §-ban foglaltak szerint 10 százalékkal emelkedik a nemzeti etnikai kisebbségi iskolában a kötelező tanórai foglalkozások száma.

A kilencedik: ugyancsak számos paragrafus célozza meg a fogyatékosok oktatási, nevelési feltételeinek a javítását. Szintén csak egy példa erre: a törvényhozói szándék a fogyatékosokkal foglalkozó gyógypedagógiai asszisztensek számát emelni kívánja.

S végül a tizedik: a minőségbiztosítási rendszer kérdése. Ennek életbe léptetése, amennyiben ez jól fog működni, föltétlenül, ha garanciát nem is ad rá, de legalábbis abba az irányba fog mutatni, hogy minden iskolában nagyjából hasonló minőségűvé váljék az oktatás, függetlenül az iskola fenntartójától, földrajzi elhelyezkedésétől vagy a település típusától és egyéb más változó tényezőktől.

Tisztelt Képviselőtársaim! Még számos elemet lehetne említeni a módosító javaslatok közül, amelyek mind az esélyegyenlőtlenségek csökkentését, a hátrányos helyzet kompenzálását célozzák. Aki így akarja olvasni a törvénytervezetet, az meg is találja ezeket a csomópontokat.

Mindez 50 milliárdos többletköltséget jelent a költségvetés számára a következő évben. Jelzi ez azt, hogy számunkra legalább olyan fontosak a leszakadásra ítélt rétegek, mint az elit iskolákba törekvő és bőven kisebbségben lévő elit rétegek. Reméljük, az ellenzék számára is fontosak ezek a leszakadás által fenyegetett rétegek. És azért volt számomra furcsa Jánosi Györgynek korábban az első napirendi ponthoz kapcsolódó megjegyzése, mely szerint a kormánynak, a mostani kormányzatnak úgy tűnik, hogy a hosszú távú, tehát a két-három éves program szerint kikerül a látóköréből az iskolarendszer, az oktatás kérdése a középponti helyről. Ez, úgy gondolom, nem így van.

A végére hagytam néhány kétpercest összesűrítve. Az ellenzéki képviselők többször utaltak rá, hogy a törvényjavaslatot a kormány egyeztetés mellőzésével nyújtotta be. Nos, a Fidesz-frakció két-két alkalommal egyeztetett a két legnagyobb pedagógus-szakszervezettel, a PSZ-szel és a PDSZ-szel, erről és a tervezetre vonatkozó pozitív véleményükről önök talán kérdezzék meg ezeket a szakszervezeteket, hisz más alkalmakkor, más témákban nagyon szívesen hivatkoznak rájuk.

Horn Gábor úr néhány megjegyzésére szeretnék még reagálni. Ő ugye konzervatív vagy liberális, vagy demokratikus, vagy milyen... - diktatórikus. Ő azt mondta, ha jól értettem, hogy a nyugati konzervatív politikai rendszerek liberális és demokratikus oktatáspolitikát folytatnak, szemben a liberális Fidesz-Magyar Polgári Párt konzervatív oktatáspolitikájával. Nos, én beszéltem nagyon sok nyugati pedagógussal, közöttük amerikai, svájci pedagógusokkal is, lehet, hogy önök másokkal beszélnek, akik elmondták, hogy amennyire ismerik a magyar oktatási rendszert, azt mondták, hogy jobbnak tartják a sajátjuknál, és olyan értékről van szó, amit meg kellene őrizni mindenképpen az egyébként valóban szegény Magyarországnak És ők azt mondták erről el, hogy ott olyan jól sikerült - idézőjelben mondva - "a decentralizáció és a liberalizáció", hogy már kézzel-lábbal visszakoznának ebből, sok minden miatt, most nem akarom ezt taglalni, a gyerekek neveltségi szintje, tudásszintje miatt, csak már ezt nehéz megtenni.

Ugyanehhez kapcsolódik, hogy nem az a kérdés, hogy az oktatásirányítás liberális vagy konzervatív, hanem az, hogy maga az iskola milyen. Nos, maga az iskola véleményem szerint, ilyen a természete, konzervatív. Az egyik legkonzervatívabb szférája a magyar társadalomnak, és általában minden társadalomnak, hiszen a tudatról tudjuk, hogy az a legnehezebben változó tényező, s az iskola éppen ennek a tudatnak a formálásával foglalkozik.

Talán még egy érdekesség: egy nemzeti tudásszintmérés eredménye után, ahol az amerikai gyerekek rendkívül rosszul szerepeltek, és ha jól emlékszem, 1996-ban történt ez, Clinton elnök egyenesen azt mondta, hogy Amerikában az oktatást, a közoktatást nemzeti stratégiai ágazatnak kell tekinteni, és vissza kell térni a központi tantervirányításhoz. Nem történt meg egyébként, de ez elhangzott; és azért azt hiszem, Amerika elég liberális állam.

A minőségi bérpótlékról: miért szűnt meg, vagy jó volt, hogy megszűnt? Egy iskolában általában a pedagógusok 30 százalékának volt lehetősége megadni ezt a bérpótlékot, és én azt gondolom, hogy ha egy intézményben az összes pedagógusból csak 30 százalék minőségi munkát végző pedagógus van, akkor annak az iskolának régen rossz.

Tóth András úrnak az aggodalmaival messzemenően egyetértek, tudniillik azzal, hogy kik lesznek majd tanárok a mai iskolarendszerben, és a jövőben még inkább, hiszen a jövedelmi viszonyok erre egyáltalán nem biztatják a majdani egyetemistákat, később pedig dolgozókat. A 110 ezer forint, nem tudom: bruttó, vagy nettó értette-e? (Tóth András: Nettó.) Nettó értette, én is úgy értettem, egyetértek vele. De azért azt meg kell jegyeznem, hogy sem 1998-ban, amikor a bizonyos levél született meg, sem pedig 1994-től '98-ig nem a Fidesz-Magyar Polgári Párt és nem a polgári koalíció volt kormányon, és '94 és '98 óta tudjuk, hogy ebben a négy évben folyamatosan csökkent a pedagógusok reálbére.

Köszönöm a figyelmüket.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Kiss Gábor úrnak, MSZP; őt követi majd Révész Máriusz.

DR. KISS GÁBOR (MSZP): Elnök úr, őszintén sajnálom, hogy harmadszor fordul elő, hogy elnézést kell kérnem öntől, hogy a felszólalásom idejét egyedül a mondanivalóm terjedelme határozza meg - vagy a tartalma. Meg kell követnem az államtitkár urat is, hogy nem lehetek tekintettel őrá sem a késői órán.

Előljáróban szeretném, kedves képviselőtársaim, egy dilemmámat megosztani önökkel, ami egész egyszerűen a hiábavalóság érzete és a kötelezettség belső parancsa közötti hányódást akarja jelezni.

 

(20.50)

Mindenekelőtt amiatt teszi ezt, mert a törvénykezés hosszabb idő óta, de az utóbbi időben különösképpen, egyre kevésbé a dolgot magát akarja szabályozni - az én meggyőződésem szerint - annak természete szerint, inkább a hatalom természetéhez szeretné hozzáhajlítani a dolgot, amiről szó van. A törvénykezés logikája ezért egyre kevésbé a szabályozandó terület immanens logikája, inkább a hatalomé, a "placet - non placet" értelmében, kicsit az úri tetszvényjog szerint. A parlamenti munkának van egy metaforikus, irracionális, lényegét tekintve ilyen fajta metszete; ezt világosan kifejezik azok a körülmények, amelyek között ezt a törvényjavaslatot itt most este 10 órakor tárgyaljuk (Révész Máriusz: 9-kor! - Domokos László: Még 9 óra sincs!) - 9 órakor... -, és van egy informális, racionális metszete is, ez pedig az, hogy voltaképpen azok a kérdések, amelyekre vonatkozóan itt vita folyik, elvben mind megválaszolt vagy eldöntött kérdések. Ezért tehát sohasem egészen arról beszélünk, amiről voltaképpen szó van.

Két típusos magatartás formát lehet itt megfigyelni: az egyik a képmutatás, némi cinizmussal körítve, a másik pedig a frusztráltság és az indulat. Szeretném illusztrálni azt, amit itt megfogalmaztam, mindenekelőtt a miniszter úr expozéjára visszahivatkozva.

Azt mondta a miniszter úr, hogy az optimista és bizalomteli légkör kialakítását tekinti a legfontosabb feladatának; azt is mondta, hogy az ellenzéki és kormánypárti megosztottságon átívelő felelősségről kell beszélnie és egy megállapodásos politikáról. Ugyanakkor elbeszélte az időt, és sajátságos értetlenkedéssel fordult az őt figyelmeztető elnök asszonyhoz - "Elnök asszony, mit kezdjek az ön tájékoztatásával?" -, nagyon taktikus módon, mert ez a fajta álnaivitás azt teszi nevetségessé, aki egyébként őt jogszerűen figyelmeztette volna.

Megfogalmazott a saját álláspontja kizárólagosságára vonatkozó mondatot is, azt mondta: "Egyet kérek: ne hivatkozzanak olyasfajta közvéleményre, amely ezt a pontot támogatja és nem ellenzi" - mintha ilyesfajta közvélemény egyáltalában nem is létezhetne. Vagy sajátságos hergeléses átvetítéssel odafordult a képviselőkhöz, és azt mondta: "Kérem a képviselő urakat, ne becsüljék le a pedagógusok szakmai kompetenciáját" - tette ezt egy olyan törvény nevében, amelynek a legfőbb feladata vagy jellemzője sokak szerint pontosan ez; ki is tört a túloldalon a dühös közbekiabálás.

"A nemzeti alaptantervet féltő, óvó ellenzéki politikusokat szeretném megnyugtatni..." - érezzük benne a gúnyt és az iróniát, elvitatja ugyanis azt, hogy valaki, aki félti és óvja a nemzeti alaptantervet, azt valóságosan is félti és óvja, nem pedig csak a látszat szerint. Sőt inszinuál is egy kicsit, amikor azt mondja, hogy "A politikusok számára, az intézményi szintű önállóságot óvó-védő ellenzéki politikusok számára javaslom a törvényjavaslat részletesebb áttanulmányozását" - mint hogyha az ellenkezésnek az lenne az oka, hogy az ellenoldalon ülők nem tanulmányozták volna elég részletességgel a törvényjavaslatot. Ebben a modorban nem a szellemi fölény hatalma, hanem a hatalom fölényérzete nyilvánul meg, amely azt gondolja, hogy ellenvéleményt csak a tájékozatlanság, az ostobaság vagy az elfogultság alapján lehet megfogalmazni - miközben annak a tökéletesség járna ki.

Már idézték azt a kijelentését is, amely szerint: "Egy miniszternek nem az a felelőssége, hogy száz százalékig az ideái egy törvényben megvalósuljanak, még akkor is, ha számára ez a törekvése egy részének feladását jelenti egy megállapodás érdekében. Én így tekintek erre a törvénytervezetre, azzal együtt, hogy egy sor olyan kérdés van, amelyben nem ismerhetek kompromisszumot." - mondta. Ez a teremtő, a konstituáló tekintet: én így nézek rá, következésképpen ennek az a jellemzője, hogy ilyen is. És azt is mondta, hogy: "Amikor kiadtam kollégáimnak a törvénymódosításra vonatkozó feladatot - egyes szám első személyben -, attól is óvtam őket, hogy ne akarja ki-ki bebizonyítani, hogy a magyar nyelv szabályainak adott esetben jobban megfelelő megfogalmazást alkalmaz, mint az előző kormány törvényjavaslata" - akkor ebből világosan látszott az is, hogy egy picit mintha szerénytelen lenne, másfelől pedig egyszerre diffamál és el is térít. És ezt megismételte másodszor, sőt harmadszor is: "Mik azok a célok, amelyeket én megfogalmaztam?" Ebben az összefüggésben egészen furcsa egy, az ő táborába tartozó tanácsadó pedagógusnak az a fajta vádja a NAT megfogalmazóival kapcsolatban, hogy azok négy-öten alkották meg ezt az egész tervezetet, itt meg az egész ellentervezet egy egyszerű miniszteri parancskiadás gesztusával veszi kezdetét.

Ez az egész beszéd egy párbeszédre indító beszéd volt, én meg folyamatosan azt éreztem, hogy ez lép a rigónak: van-e annak értelme vagy nincs, hogy belemenjünk ebbe a párbeszédnek álcázott vagy a párbeszéd igényével megfogalmazott és a diskurzuskeltés látszatát keltő beszédbe? Én azt gondolom, hogy az ilyenfajta megközelítéssel szemben igenis van egyfajta belső kötelezettsége az embernek, hogy legalábbis a kesztyűt felvegye, azt kell ugyanis bebizonyítani, hogy átlát ezen a fajta megnyilatkozáson. És ha egyszer már hivatkoztam ezt, nem vagyok rest másodszor sem, és nem gondolom, hogy szerénytelen lennék, hogy: "A közdolgokban hallgatni, hol káros vélemény vagy tett nyilatkozik, hű polgárnak nem szabad."

De én személyesen is szerettem volna a miniszter úrral lefolytatni egy ilyenfajta polémiát, mert a törvényjavaslat megjelenésével egy időben olvastam egy interjúját. Abban az interjújában azt mondta, hogy: "mint irodalomtanár, a gondolati nyitottságra, a mások személyiségébe való belehelyezkedésre törekvés igénye jellemez engem egész életemben", és én szerettem volna kipróbálni, hogy beleéli-e a miniszter úr magát az én gondolatrendszerembe, vagy legalábbis törekszik-e beleélni magát abba. Annál is inkább, mert én a miniszter urat nagyon okos embernek tartom, és ha erről semmi más nem is győzött volna meg, a miniszteri expozéjának egy mondata, amelyben a magyarországi demográfiai problémákra tér ki és azt fogalmazza meg, hogy a modernizált és indusztrializált társadalmaknak a problémája ez, ezáltal tulajdonképpen elhatárolja magát mindattól az ostobaságtól, ami ebben a tárgykörben olyan sokszor a Házban is elhangzott - ez nekem önmagában is elég lett volna ahhoz, hogy kedvvel vitatkozzam a miniszter úrral, ha erre nekem alkalmat ad.

Ezek után kitérnék az előterjesztő önjellemzésére és a javaslat oktatásfilozófiai hátterére. Azt mondja a javaslat, hogy: "A kormányprogramban foglaltaknak megfelelően felül szeretnénk vizsgálni a tartalmi szabályozásra vonatkozó rendelkezéseket, stabilizálni a hagyományos iskolaszerkezetet, megteremteni a minőségbiztosítást és erősíteni a neveléssel kapcsolatos tevékenységet." Ezt a miniszter úr is megismétli az expozéjában egy sajátos fogalmazásban, azt mondja: "Minőségi paramétereket kell megfogalmazni és bevinni a rendszerbe" - erre az idézetre később még visszatérek, mert más összefüggésben is felmerül. Felhívom a figyelmet a rendszerbe való bevitelre, ami kívülről megy be a rendszerbe, amely gondolat nem egészen ismeretlen számunkra.

A beterjesztés indoka egy hipotetikus indok: a kormányprogram, egy közoktatási állapot realizálása a jog eszközével és érvényesítése természetesen az Oktatási Minisztérium pedagógiai ethoszának, a közérdekűség, a közakaratúság és a többség által akart közjó elvének. Meg is jelöli a legitimációs forrásokat is; az expozé azt mondja, hogy a választási többség a legitimációs forrás, és a statisztikai többség a megkérdezett pedagógusok többsége. Én csak elgondolkozom, hogy lehet-e a többségi elv egyféle értékrend tervszerű kivitelezésének az alapja, és ha bizonyos fenntartásokkal elfogadom ezt a kormányzásra nézve, a közoktatásra nézve ezt, azt gondolom, nem lehet elfogadni, azért, mert a közoktatás, mint ahogy az előterjesztés is mondja, egy speciális alrendszer, amelyben az egész társadalom érdekelt, ráadásul egy szolgáltató rendszer, ezért a többség akaratáról úgy beszélni, mint a tanárok többségének akaratáról, azt gondolom, nem egészen szerencsés.

Én azt veszem ki ebből, hogy ez a fajta megközelítés és a statisztikai hivatkozások igazában egy dolgot akarnak elfedni: azt a hatalmi vagy politikai akaratot és annak az indítékait, ami egyébként a törvényjavaslat megfogalmazásának a fő motívuma. Előzetesen úgy summáznám ezt - és megpróbálok erre majd bizonyítékokat is felvonultatni -, hogy a koncepció egy hierarchikus rendnek a mítoszán alapul, amelyet törvényekkel és szabályokkal lehet elérni, a rend kellékei a parancsok és az őket kiadó elit, valamint a nagy számú ellenőrző apparátus.

(21.00)

Ezt egyfelől - hogy én is minősítsek - tipikusan poroszos gondolkodási módnak tartom, egy központi vezérlésű oktatáspolitika olyan jellegzetességeit hordozza, amely a kora Kádár-rendszer közoktatás-politikájának is megfelel, és megfelel természetesen a miniszter úr kissé poroszos kedélytelenségének és rigiden pedáns racionalizmusának. Erre egyetlen illusztratív példát szeretnék felhozni, ugyancsak az ő szavait idézvén, azt kérdezi: "alkalmas-e a helyi intézményi-önkormányzati mérlegelés, vagy ezeket a paramétereket ebbe a rendszerbe bevinni központilag kell, központilag kell megfogalmazni akár a kerettantervek, akár a minőségbiztosítás intézményein keresztül azokat a minőségi szempontokat, amelyektől..." és a többi. A "központ" mítosza is megjelenik ebben, az a központ, amely kívülről megfogalmaz, és amely még be is viszi, aztán majd persze forradalmasítja is a tömegeket.

Ez számomra azért érdekes, mert a miniszter úr egy nagyon rokonszenves nyilatkozatában azt mondja az ő korábbi múltjára visszanézve, hogy elementáris élménye volt, amikor megélte, hogy egy mozgalmi közösség magából is létre tud jönni úgy, hogy nincs mögötte, fölötte hivatalos gyámkodás, azt az addig kiszolgáltatott emberek és a tanárok teremtik meg.

Ezekután az iskolarendszer problémájáról szólnék. Idézni szeretnék egy 1991-ben megjelent szövegből, a szövegnek a szerzője ma is a miniszter úr tanácsadója, és a napokban, áprilisban jelent meg ugyancsak egy írása a magyar sajtóban. Azt mondta 1991-ben: "A tömegek egységes képzését kilátásba helyező nyolcosztályos általános iskolák és a rájuk épülő négy évfolyamos középiskolák alkotják azt a 8+4-es alapszerkezetet, amely négy évtizeden keresztül érinthetetlennek bizonyult. Vajon nem volna-e itt az ideje annak, hogy az iskolaszerkezet tabuját is megdöntsük? Marad tehát az ágáló szak- és nem szakemberek köre, ők továbbra is az általános iskola szentsége mellett törnek lándzsát, mondván, hogy csak ez lehet a társadalmi esélyegyenlőség oktatáspolitikai garanciája." (Domokos László: Elnök Úr! Ez nem a törvényről szól! - Horn Gábor: Ne tessék már beleszólni! Hagyjuk beszélni! - Dr. Pálinkás József: Te beszélsz, Gábor? - Horn Gábor: Általános vita van!)

ELNÖK: Képviselőtársak! Monológot ne folytassunk, már olyan kevesen vagyunk! Tessék, képviselő úr, folytassa, és lehetőleg a témára koncentráljon!

DR. KISS GÁBOR (MSZP): "A nyolcosztályos gimnázium nem rejtegeti képmutató módon elit jellegét, ám ellenáll bárminemű előjogokra való hivatkozásnak, tudniillik csak a tényleges tehetséget mutatók képzését vállalja." Ma ugyanez a szerző azt mondja: "A parlamenti erőfölény birtokában a politika mintegy megerőszakolta a szakmai éveket, talán néhány száz eltökélt emberen kívül, akik valamilyen oknál fogva az akkori oktatáspolitika lekötelezettjeivé váltak, senki sem hitt komolyan benne. Nincs mit csodálkozni azon, hogy a választásokon később győztes párt a hatalomra jutását követően hozzálát elképzeléseinek valóra váltásához." Amíg egy felől azt mondja egy korábbi kormányzati időszakra vonatkozóan, hogy a parlamenti erőfölény birtokában hoztak egy törvényt, azt négy évvel később egy más összefüggésben erénynek tartja vagy tekinti.

A miniszter úr szintén kitér erre a problémára az expozéjában, és ez egy nagyon érdekes és figyelemre méltó mondat. Amikor a miniszter indokolja az új elképzeléseknek a bevezetését, azt mondja, hogy "a közoktatási rendszerünktől nemcsak azt kell elvárnunk, hogy gyermekeinket megfelelő képességekkel ruházza fel, hanem azt is, hogy mint a tudás újraelosztásának intézményrendszere, amely megszabja, hogy kik, hányan és milyen módon, milyen nehézségek árán juthatnak hozzá versenyképes tudáshoz, és kik azok, akik meg kell hogy elégedjenek közepes vagy rosszabb minőségű tudással, tehát ennek a rendszernek nemcsak ezekre a nagyon egyszerű kérdésekre kell megfelelnie, hanem egy társadalompolitikai kérdésre is: növeli-e a lent lévők periferikus helyzetébe sodródók felemelkedési lehetőségeit vagy éppen csökkenti." Én pedig azt gondolom, hogy ha a miniszter egyik mondatában azt mondja, hogy ez egy alapkérdés, hogy vannak olyanok, akik meg kell hogy elégedjenek a közepes vagy rosszabb minőségű tudással, ez a par excellence társadalmi kérdés, és ehhez képest nem tudom, hogy mi egy másik társadalmi kérdés.

Ez a gondolatmenet engem szintén emlékeztet egy korábbira, amelyet így lehetne az idézetek alapján jellemezni: "Lehetetlen, hogy a polgári társadalomban mindenki egyforma szinten álljon, minden erőlködés hasztalan a természettel szemben, mivel valóban a természet iktatta az emberek közé az éppoly sokrétű és mélyreható különbségeket. A szegények legyenek tevékenyek és szerények, a méltányosságot a haszon elébe helyezve, és mindeneknél többre becsülve a kötelesség hitvallását."

Úgy vélem, és mindvégig szorosan azt gondolom - a törvényjavaslat és az előterjesztés filozófiájáról beszélek -, hogy a sajnálkozás, a rendies, a meglévő előnyöket és hátrányokat továbbörökítő struktúra miatt igazából két célt szolgál: iskolai problémává változtasson egy társadalmi problémát az iskola mindenhatóságának jegyében, másfelől pedig elfedje, hogy a tervezett módosítás nem korrigál, hanem tudomásul vesz.

Ugyancsak a törvényjavaslat méltatásaként jelent meg az előbb említett tanácsadó tollából az a gondolat, hogy "ez azoknak a gyerekeknek nyújt szellemi műhelyt, akik legkorábban érnek meg komoly intellektuális munkára, akiken már 10-11 éves korukra megmutatkoznak a tehetség jelei, akik szívesen vállalják a szellem emberévé válás örökösen nehéz feladatát". Azt gondolom, hogy a tehetségről is ebben az összefüggésben elmélyültebben kellene beszélni, és a tehetség szociokulturális meghatározottságáról, ami szintén nem új keletű probléma, és amiről már a harmincas években megírta Imre Sándor azt, hogy általában igen sok esetben áll a szülők újában számos akadály, és ez mindenekelőtt a szociális hátrányokra vonatkozó akadályoknak az egész rendszere.

A második probléma, amiről a javaslattal kapcsolatban beszélni szeretnék, az eszményi rend problémája vagy a rend eszménye, ami megjelenik ebben. Ismét egyfajta gondolatívre szeretném a figyelmet felhívni. A tanári karok kezdik megelégelni a tantervi végrehajtó értelmiségihez méltatlan szerepét, ki-kitörnek a központosított oktatási rendszer skatulyáiból, új iskolatípusokat és programokat, új tankönyveket és új szellemet teremtenek. Az újfajta iskolaszerkezet nyújtotta tantervi szabadságot élvező tanárok szerint semmi baj nincs, ők álmodták meg, ők dolgozták ki az elképzeléseket. Maradt tehát az ágáló szak- és nem szakemberek köre, akik félnek attól is, hogy a szellemi elit képzésére speciális iskolák jöjjenek létre. Ezt volt az 1991-es megközelítés. Hogyan hangzik ez ma? "A kerettantervek pedig felettébb hasznosak és szükségesek, mert a helyi tantervek szabadságukkal rosszul élve megcsonkították az emberformálás szempontjából jelentős műveltségterületeket; mert a pedagógusok 80 százaléka igényli megalkotásukat; mert a NAT laza szabályozó eszközei nem voltak képesek jó minőségű helyi tanterveket kikényszeríteni, és mert káosz van."

Ennek ellensúlyozásaképpen kell egy minőségelvű politika egy háttérintézmény segítségével, amely megnyugtató válasz lehet a magyar közoktatás kettészakadására. Ha egy intézmény életre hívása lehet megnyugtató válasz a közoktatás kettészakadására, akkor igen egyszerű a megoldandó probléma - én pedig azt gondolom, hogy ez nem ilyen egyszerű. Ez a bizonyos intézmény mint alacsonyabban kvalifikált munkát regisztrálja majd a hátrányt, és a szegények hátrányai egyben azok bűnei is lesznek.

Bocsássanak meg, ha a kerettantervvel kapcsolatban nekem is eszembe jut a pedagógusi múltam, amikor is azt hangsúlyozta nekem az egyszerű szakfelügyelő, hogy a tanterv törvény, és ebből a szempontból lehetett megközelíteni mindazt a tevékenységformát, amelynek a szakfelügyelő az órán esetleg tanúja lehetett. Ezért felrótta nekem azt, hogy tanítom Ady istenes verseit, holott igazában csak az antiklerikalizmusát kellett volna érzékeltetnem. (Horn Gábor: Most fordítva lesz!) Az istenes verseit nem volt szabad akkor tanítani - most esetleg fordítva van. Mikor azt mondtam, hogy "Mikor elhagytak,/ Mikor a lelkem roskadozva vittem,/ Csöndesen és váratlanul átölelt az Isten", akkor helyette azt kellett volna tanítanom, hogy "Én véreim búsak, szegények,/ tudom én azt, hogy kell az oltár, kell az ének, kell a hit,/ de ne higgyetek soha a papok istenének!" De nemcsak ilyen direkten, ideologikus módon szóltak bele az ember tevékenységébe, hanem ha Csokonainál arra próbált valaki utalni, hogy "A lenge hold halkan világosítja a szőke bikkfák oldalát", és hogy ez valamiféle impresszionisztikus előkép, akkor azt mondta, hogy az üres formalizmusban elveszett a tanító pedagógus.

 

(21.10)

Még a hozzáadott értékkel kapcsolatban is eszembe jut az egyszeri oktatásirányítási szakember, aki meg akarta teremteni a kartotékolt minőségi mérés lehetőségeit, és nem is volt egy tehetségtelen ember, és amikor beszámoltam neki arról, hogy milyen körülmények között tanítanak az én körzetemben bizonyos fajta iskolákban, akkor azt mondta, hogy ilyen iskola feltehetőleg nem létezik.

Amikor a miniszter úr egy nyilatkozatában arról beszél, hogy tíz évvel ezelőtt irigykedve nézte a londoni Times-nak azt a címoldalát, amelyen őfelsége tanfelügyelője minősítette az egyetemeket, eszembe jutott az, hogy vajon lehetséges-e, hogy a minősítés ilyen egyszerű dolog legyen.

Még néhány mondatot a nevelő iskoláról. Emlékszem arra az időre is - és lehet, hogy ezt is bűnömül fogják felróni, mint azt, hogy én nem látszom túlságosan közel menni az előterjesztéshez -, amikor az 1960-as évek elején először jelentek meg azok a direktívák, amelyek a hivatalos szövegekben az oktatás és nevelés sorrendjét megfordították, és nevelésről és oktatásról kezdtek beszélni. Ez az az időszak volt, amikor nyílt represszió helyett a nevelés kapott kitüntetett szerepet úgy mint tudatformálás, és amikor az iskolai munkától, főként az oktatástól különválasztott felfogása jelent meg a nevelésnek, és ilyen értelemben a nevelés mint verbalizmus, mint prédikáció, és mint direkt ideológiai tartalmú ráhatás jelent meg, és megjelent ezzel együtt a nevelés hipertrófiája is, még egyszer mondom, mint a társadalmi megváltás eszköze.

Azt mondhatják, hogy ez a visszarévedés semmiképpen sem indokolt. Igen ám, de a vitában, az egyik vezérszónoklatban hallottam, hogy az egyházi iskolák államosítása következtében felbomlott az oktatás-nevelés egysége. Azt gondolom, hogy ez az állítás ténybelileg sem igaz, mert nem az egység bomlott fel, hanem megváltozott a nevelés ideológiai tartalma. Másrészt ez a megközelítés szerintem előítéletes, mert a nevelést azonosítja az egyházi, illetőleg vallási szellemű neveléssel. Márpedig nekem annak idején a református gimnáziumban is azt tanították, hogy a felvilágosodás korszakában, amikor az elvilágiasodás folyamata jellemzővé vált, akkor tulajdonképpen az ember erkölcsiségének egyfajta nem vallási legitimációja nyert igazában teret. És amikor Madáchtól a memoriterben azt is megtanították nekünk, hogy "nagy kényelem a megnyugvás hitünkben, nemes, de terhes önlábunkra állni", akkor tulajdonképpen nem történt semmi egyéb, mint az, hogy azt ismertük el, hogy tisztességes, erkölcsös embernek lenni nemcsak a vallási alapú nevelés következtében vagy annak segítségével lehetséges.

A világnézeti semlegesség, értéksemleges oktatás képtelen jelszó - mondta ugyanaz a felszólaló -, meg kell változtatni, mert ellentmond a kormányprogramnak. Szerettem volna megkérdezni a miniszter urat, hogy osztja-e ezt az álláspontot.

Olyan időket élünk, amikor legalább az iskolát lenne illő megmenteni a piaci abszurdoktól, és ha másutt nem, itt kellene elejét venni, hogy ne az egyéletű embert idomítsák lépten-nyomon az iskola és a kerettanterv formájára, hanem fordítva. Lassacskán ismét nem tettünk egy lépést sem, hogy ne akarna boldog-boldogtalan a szemléletünk formálásához hozzáfogni, mindenki újranevelni óhajt, netán szemléletet váltani siet, és legtöbbje persze valamiféle szent cél víziójától vezérelve. A differenciális tanításelmélet szerint a célmániákus pedagógia erőltetéséből az égvilágon semmi jó nem sülhet ki. Egyrészt hogyan szerezzünk tudomást a megvalósulásáról, másrészt minél részletesebb ellenőrzési pontokkal bástyázzuk körül a célt, annál inkább racionalizáljuk, és engedünk egyre kevesebb alkalmat a személyes megismerés kipróbálására.

Az élet célját - ha ugyan még igényt tartunk ilyesféle fogalmakra - végül is mindenkinek magának kell megtalálnia. A törvénytervezet éppen ebben akadályozza a pedagógusokat és az iskolát; minél erősebb ugyanis a központi nyomás, a nevelés központosítása, a tanítási-tanulási folyamatok kerettantervekben való rögzítése, az iskolaszerkezethez való rögzítése, a döntési szituációkat annál inkább a kollektív együttélés etikai szintjére emeli, ahol az értéket legfeljebb elsajátítani lehet és kell.

A központi érték- és tudáselosztás veszélyére a tudományfilozófia már régen rámutatott. Karl Popper például, aki azt a nem csak tanárokat, diákokat és oktatáskutatókat lázba hozó kérdést tette fel magának, hogy miképpen növekszik a tudásunk - válaszképlete egyszerű: a tudás a problémákból indul és a problémákban végződik, ha egyáltalán végződik valahol.

Tisztában vagyok azzal, hogy amit elmondtam, milyen belső ellenkezést vált ki azokból, akik ezzel a gondolatmenettel nem értenek egyet - ellenkezést és indulatot is. És ezt mindenekelőtt abban vélik felfedezni, mintha nem lenne semmi összefüggés az én beszédem mint az általános vitának egy véleménye és az előterjesztett törvényjavaslat között. Azt gondolom, hogy az ellenkezés még erőteljesebb lesz, ha megpróbálom összegezni, hogy mit tartok a közoktatásról szóló törvényjavaslat társadalomfilozófiai hátterének.

Én igenis úgy látom - és megkövetek mindenkit, aki ezzel nem tud egyetérteni, de azt is kérem, hogy türelmesen viseljék el, hogy ezt én így látom -, hogy a polgári kormány hatalomra jutása úgy jelenik meg ennek a mögöttes tartalmaként mint a közérdek hatalomra jutása, mint minden olyan probléma megoldásának elvi és gyakorlati lehetősége, amely a társadalmat feszíti. Ezért tevékenységével a közboldogság megvalósításának történeti küldetését teljesíti a kormány, ez hatalmának és hatalma kizárólagosságának az alapja. A felismert jövő általi determinált hivatásrendi vállalásának érdemessége kétségtelen, megszólalása kinyilatkoztatás, feladata egyetlen megoldatlanul maradt probléma felszámolása, ez pedig az, hogy az egyént méltóvá tegye a politikai hatalomhoz, a vezetők megnyilatkozásaiban kifejezett társadalmi eszményhez. Ennek eszköze a nevelés és a neveléssel formálható belátás.

Ehhez igazában még egy sajátságos múltat is kreálnak, egy múltat, amely azt akarja mondani, hogy aktuálisan mindig helyesen döntöttek, és ezért ennek a múltnak a változatlanság a differentia specificája, az a változatlanság, amelyet Kövér László úr így fogalmazott meg: "Nem gondolom, hogy én vagy akár a Fidesz megváltoztunk volna az elmúlt tíz évben. Nincsenek cikcakkok, fordulatok, az alapértékek tekintetében teljesen egyértelmű az önazonosságunk." Én pedig arra gondolok, hogy a '92-es kongresszuson az volt a Fidesz alapgondolata, hogy "mi mindig ellenálltunk annak, hogy azon az alapon vegyük fel a harcot, hogy az egyik oldalon vannak a tiszták, a másik oldalon a gonoszok, az egyik oldalon állnak a hazafiak, a másikon a hazaárulók".

Én azt gondolom, hogy a racionális tekintélynek erről a tiszteletre méltó és szép alapjáról egy tekintélyelvű etikának a mezejére tértek át, amely tekintélyelvű etika tagadja, hogy az ember képes megkülönböztetni a jót és a rosszat. A norma megfogalmazója mindig az individuum felett álló tekintély, az ilyen rendszer nem az értelemben és a tudásban gyökerezik, hanem a vezetettek gyengeségében és függőségében. A tekintély ilyenfajta varázserejének hatására az ember átengedi a döntéshozatalt, amely döntéseket nem kell megkérdőjelezni.

Pokorni miniszter úr mind az expozéjában, mind pedig a korábban adott interjújában és nyilatkozatában magáról úgy beszél, mint akinek a nézetei a korábbiakhoz képest változtak. Szívesen feltettem volna neki azt a kérdést, hogy elemezte-e vagy szembenézett-e egyszer a saját gondolatai megváltozásának a belső természetével. Nagyon sajnálom, hogy ezt a kérdést személy szerint neki nem tehetem fel, és ezért a válaszát sem hallgathatom meg.

Elnézést kérek azért, hogy önök nem tudhattak velem mindenkor egyetérteni, egyébként pedig köszönöm, hogy végighallgattak. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Mi is köszönjük, képviselő úr. Felszólalásra következik Révész Máriusz képviselő úr, Fidesz; őt követi Kristyánné Aknai Erzsébet.

(21.20)

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egyetértek azokkal az ellenzéki felszólalókkal, akik azt mondják, hogy szerencsés lenne, ha, mondjuk, a közoktatási törvényt nem kellene négyévente megváltoztatni. Mindannyian tudjuk, hogy azok a gyerekek, akik hatéves korukban bekerülnek a közoktatásba, szerencsétlen esetben akár 3-4 vagy talán még ennél is több szemléletváltást kénytelenek átvészelni az iskolában. Magam is egyetértek azokkal, akik azt mondják, hogy szerencsés lenne, ha sikerülne nyugvópontra jutni e viták során. Azzal azonban nem értek egyet, hogy erre a törvénymódosításra nincs szükség. Erre a törvénymódosításra szükség van, éppen azért, mert 1996-ban, a törvény utolsó módosítása során nem sikerült ezt a konszenzust kialakítani, és úgy tűnik, most sem sikerül a konszenzusteremtés.

De mielőtt feltennénk azt a kérdést, hogy miért van szükség ennyire sürgősen e törvénytervezet beterjesztésére, nézzük meg, milyen állapotok uralkodnak a mai magyar közoktatásban, milyen állapotok uralkodnak a magyar valóságban. Vessünk néhány pillantást arra, hogy mit mutatnak a monitorvizsgálatok, amelyek az ország különböző településein, különböző iskoláiban lévő gyerekek tudását hasonlítják össze. Ezek a monitorvizsgálatok a következőket mutatják:

Az elmúlt években csökkent a gyerekek átlagos tudásszintje Magyarországon. Ez már önmagában rossz adat. De még ennél is súlyosabb adat az, hogy mindamellett, hogy csökkent, a gyerekek tudásszintje közötti különbség viszont igen jelentősen megnőtt. Tehát vannak, akik jóval többet tudnak az átlaghoz képest, vannak, akik lényegesen kevesebbet tudnak, mint tudtak egy-két évvel ezelőtt. Ez már önmagában azt jelzi, hogy itt jelentős problémák vannak. Tehát amikor a gyerekek elvégzik a 8. osztályt, vagy mire elérik a 4. osztályt, a tudásszintjük különbsége jelentősen megnövekedett a néhány évvel ezelőtti állapotokhoz képest. Ennek természetesen sok oka van. Nemcsak az iskolarendszer tehet erről, de a mi meglátásunk szerint, kormánypártiak szerint az iskolarendszernek, illetve annak a rendszernek, amelyben ma a képzés folyik az iskolákban, alapvetően szerepe van ebben.

Nagyon sokat beszélünk az átjárhatóságról. De ha az átjárhatóság szót kiejtjük, akkor abban a pillanatban, ahogy végiggondoljuk, hogy a gyerekek tudásszintkülönbsége az azonos évfolyamokon évről évre jelentős mértékben növekszik, azt is be kell látnunk, hogy az átjárhatóság ezzel párhuzamosan jelentősen csökken. Ez pedig, úgy gondoljuk, baj. Baj, mert ebből az következik, hogy a gyerekek életesélye eldől abban a pillanatban, amikor beiratkoznak az általános iskolába. Ha szerencséjük van, és olyan általános iskolába iratkoznak, akkor megvan az esélyük, hogy jó szakmájuk legyen, magas színvonalú végzettséggel végezzék el az általános iskolát. Ha szerencsétlenek, akkor pedig tulajdonképpen már hatéves korukban egy szerencsétlen életpályára állítjuk gyermekeinket. Azt gondolom, ennek a folyamatnak véget kell vetni. Erről szól egyébként a törvénytervezet, amelyet a kormány beterjesztett, és nem másról.

Melyek azok a pontok, ahol úgy érezzük, hogy jelentős változtatásra van szükség. Az iskolaszerkezet kérdése egy ilyen kardinális kérdés. Az előző törvényben, amelyet 1996-ban fogadott el a parlament, úgy érzem, nem vettek tudomást a realitásokról. A magyar iskolarendszer ma is elsősorban a 8+4-es iskolarendszerre épül. Amikor 1996-ban elfogadták a törvényt, úgy tettek, mintha ez a realitás nem létezne. A világon nagyon sokféle iskolarendszer van. Egyet lehet érteni azzal a tendenciával is, amelyről Horn Gábor képviselőtársam beszélt. A világban megfigyelhető egy olyan fejlődési irány, hogy egyre tovább tart az alapképzés, és egyre tovább tartják együtt az iskolákban a gyerekeket. Csak az a kérdés, hogy Magyarországon ez valósult-e meg az elmúlt években avagy sem.

Mi úgy látjuk, nemhogy egyre tovább, hanem egyre koraibb szelekció következett be a magyar iskolarendszerben. Nem arról van szó tehát, amit Horn Gábor képviselőtársunk elmondott, hogy tíz évfolyamon keresztül együtt tanulnak a gyerekek, hanem a probléma az, hogy a szelekció egyre korábban következik be. Nem igaz az, hogy a 9., 10. osztályban a gyerekek átmehetnek egyik intézményből a másikba, egyik osztályból a másikba, hanem pontosan arról van szó, hogy ezek a lehetőségek szűkültek előttük. Az a véleménye a kormánypártoknak ebben az esetben, hogy ezt a folyamatot úgy lehet valamilyen módon szabályozni, ha igenis kimondjuk azt, hogy a nyolcosztályos, a 8+4-es iskolarendszer működik alapvetően ebben az országban. Ezzel párhuzamosan nem akadályozzuk meg a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok működését, de ezt egy kiegészítő képzésnek gondoljuk a legtehetségesebb gyermekeink számára. Alapvetően a 8+4-es iskolarendszer mellett törünk lándzsát. Meggyőződésünk, hogy ha sikerül érdemben előrelépni ezen a területen, ez szolgálja azt, hogy a gyerekek tudásszintkülönbsége ne növekedjen tovább.

Elhangzott az, hogy nagyon kevés egyeztetést folytattunk különböző társadalmi szervezetekkel. El kell mondanom, hogy mindkét nagy pedagógus-szakszervezet ezt az elképzelést egyébként egységesen támogatta. Horn Gábor képviselőtársam hivatkozott a Történelemtanárok Egyesületére is, velük egyébként háromszor tárgyaltunk, és a tárgyalásokról egyáltalán nem olyan benyomásaink vannak, mint neki, hiszen megkaptuk a törvényjavaslathoz a módosító javaslatokat is. Visszatérve: a Történelemtanárok Egyesülete is üdvözölte azt a lépést, hogy ez a tervezet a 8+4-es iskolaszerkezetet megerősíti.

Ide tartozik a kerettantervek kérdése is. Szintén abba az irányba hat a kerettanterv elképzeléseink szerint, ami valamilyen módon egységesíti azt a tudásanyagot, amelyet a gyerekek megszereznek az iskolában. Én a tanári-pedagógus szabadságjogoknak nagy tisztelője vagyok, és azt is hiszem, hogy a tanároknak élniük is kell ezzel a szabadságjoggal, és nem helyes, ha bárki beleavatkozik és elmondja, hogyan kell tanítania. Ez helytelen út! De azért azt szerintem nem az egyes tanároknak kell eldönteniük, hogy mit kell tanítani. Ma Magyarországon az a probléma, ha végiggondoljuk, hogy a NAT-tal kapcsolatosan milyen problémák vetődtek fel, meg kell nézni, mondjuk, a különböző tantárgyfelosztásokat a különböző iskolákban.

A következő dolog történt: ha az iskolaigazgató, mondjuk, testnevelés szakos tanár volt, akkor a testnevelésnek volt jelentős óraszáma az iskolában. Ha biológiatanár volt erős érdekérvényesítő képességgel, akkor a biológia is megkapta a megfelelő óraszámot, de esetleg a testnevelés háttérbe szorult. Azt hiszem, nem egy jó út, ha a gyerekek esélyeit az dönti el, hogy éppen milyen szakos az iskolaigazgató, és éppen melyik tanárnak az adott pillanatban, amikor a helyi programot el kellett készíteni, milyen volt az érdekérvényesítési képessége a tantestületen belül. Azt hiszem, ez nem szabadságjog kérdése, igazából itt a gyermekek különböző jogai sérülnek.

Minden gyermeknek joga van arra, hogy egyenlő esélyekkel vágjon neki az életnek. A liberalizmusnak egyébként egy nagyon fontos alapelve az esélyegyenlőség. Úgy érzem, abban az iskolarendszerben, amely működik, ez az alapvető jog erőteljesen sérül. A kerettanterv ezeknek a működési problémáknak a kiküszöbölésére vonatkozik; ezt a problémát, amely egyértelműen jelen van a magyar oktatási rendszerben, kívánja kezelni. A kerettantervek - mielőtt bárki félreértené - nem fedik le a teljes oktatandó tananyagot. Teljesen nyilvánvaló, hogy különböző iskolák vannak, különböző szociológiai hátterű gyerekek járnak az iskolákba, és meg kell teremteni a lehetőséget arra, hogy ezeknek a gyerekeknek érdeklődésüknek és szellemi előképzettségüknek megfelelő különböző oktatásban lehessen részük. Ugyanakkor elősegíti az esélyegyenlőséget, ha kerettantervekkel szabályozzuk ezt a folyamatot. Aki mostanában volt iskolában, és látta, hogy a NAT során készült helyi programok milyen jövőképet vetítettek elénk, azt gondolom, nem kifogásolja ezt a lépést; mint ahogy nem kifogásolták ezt érdemben - meg kell jegyeznem - a pedagógus szakszervezetek sem.

Kell néhány szót szólni a minőségbiztosításról, mert sokan bírálták. Egyébként a magyar költségvetés hihetetlen összegeket költ közoktatásra, és ezt nagyon helyesen teszi.

(21.30)

Sőt azt kell mondani, hogy ezeket az összegeket még jelentősen növelni kell, a törvénytervezetben van egyébként erre utalás. Ez a pénz a mai oktatási rendszerben tulajdonképpen ellenőrizetlenül ömlik bele az oktatásba, és nincs meg az az intézmény, az a hivatal, amelyik valamilyen módon pontosan követné, hogy mi lesz ennek a pénznek a sorsa, milyen hatékonyan használják fel, s hogy egyáltalán a törvényben szabályozott dolgokat az általános iskolákban, óvodákban, gimnáziumokban betartják-e.

Természetesen vannak bizonyos jogok telepítve például a jegyzőkhöz. A kérdés az, hogy a jegyzőknél jó helyen vannak-e ezek a jogosítványok. Gondoljunk bele például a következő helyzetbe: egy önkormányzati általános iskolában 34 gyermek tanul egy osztályban. A jegyzőnek jeleznie kellene, hogy a törvény szerint 34 gyerek nem tanulhat egy osztályban. A kérdés az, hogy egy kistelepülésen fogja-e jelezni ezt az önkormányzat képviselő-testületének alárendelt jegyző - az önkormányzati képviselő-testület tulajdonképpen a munkáltatója -, hiszen abban a pillanatban, ha ezt a problémát jelzi, a képviselő-testület nem tehet mást, mint két osztályra bontja a 34 fős, addig egy osztályként működő osztályt. Nagyon sok helyen nem teszi meg ezt a jegyző, ezt mindannyian tudjuk a tapasztalatainkból.

Nagyon helyes az elképzeléseink szerint, ha ettől az önkormányzati fenntartótól elkülönült hivatal - ebben az esetben az a hivatal, amelyről a törvény szól - ellenőrzi ezeknek a törvényi paramétereknek a betartását. Sokan tudják, akik az oktatásban dolgoztak, hogy tulajdonképpen maguk az iskolák is jelzik, ha nem tudják magukat egész pontosan elhelyezni, hogy hol tartanak a rendszeren belül, hiszen ezek az értékelési feladatok igazából nem épültek ki, s nincs meg a lehetőségük arra, hogy összemérjék magukat más iskolával, és tudják, az adott iskolában milyen színvonalon folyik az oktatás, vagy pedig ezt elég körülményesen tudják felmérni az igazgatók és maguk a tanárok is. Ha ilyen értékelési és vizsgaközpont alakulna meg, úgy éreztem eddig a pedagógusfórumokon - részt vettem néhányon -, hogy különösen nagy ellenkezést ez sem váltott ki egyébként a pedagógusok között. Meg kell említenem, hogy az egyik pedagógus-szakszervezet azért felvetette azt a problémát, amit az ellenzéki képviselőtársaink is jeleztek, nevezetesen: nem értenek egyet azzal, hogy hatósági jogkörökkel rendelkezzen ez a hivatal. A nagyobbik pedagógus-szakszervezet nem vetette fel ezt a problémát.

Véleményünk és meglátásunk szerint egyébként az oktatási jogok miniszteri biztosa is abban az irányban foglalt állást, hogy a gyerekek esélyegyenlősége azért növekedjen. Aki elolvasta a törvényben ennek a miniszteri biztosnak a feladatait, az látta, hogy pontosan ebben az irányban lesz ennek a személynek vagy talán főosztályi rangú résznek olyan szerepe, amely ezt az esélyegyenlőséget erősíti.

Az esélyegyenlőséget egyébként erősíti az is, amit az ellenzéki képviselőtársaink is elismeréssel nyugtáztak, hogy az állami finanszírozás arányát növeli a tervezet, a két évvel ezelőtti átlagköltség 80 százalékáról 90 százalékára, de nemcsak ez a 10 százalékos növekedés van egyébként a tervezetben, hanem még nyugodtan hozzászámolhatjuk azt is, hogy az infláció jelentős mértékben csökken. Éppen ezért a két év alatti költség kisebb mértékben inflálódik, mint egy-két évvel ezelőtt. Tehát tulajdonképpen van remény arra, hogy az önkormányzatok anyagi különbsége valamilyen módon kiegyenlítődik, és kisebb mértékben fog a gyerekek képzési színvonalában megjelenni az, hogy az önkormányzat milyen anyagi helyzetben van, jóban vagy rosszban, hiszen az erre a célra kapott finanszírozása jelentősen növekedni fog. Azt hiszem, hogy ezek azok a lépések, amelyek miatt ezt a törvénytervezetet mindenképpen elfogadásra javasoljuk.

Nagyon fontos problémákat próbál ez a törvénytervezet kezelni. A magyar társadalomnak egyébként egyáltalán nem jó az, ha a gyerekek tudásszintje, mire elvégzik az iskolát, végletesen kettészakad. Azokat a gyerekeket és fiatalokat, akik nem kellő tudással végzik el az általános iskolát és utána az alapképzést, a magyar társadalom hogyan fogja eltartani hosszú távon, hogyan fog nekik munkát biztosítani, hogyan fognak ezek az emberek megélni? Éppen ezért alapvető fontosságú, hogy az ebben a törvényben meghatározott célok megvalósuljanak.

Még egyszer ki szeretném emelni, amit egyébként a beszéd közben már mondtam: azért, mert az ellenzéki képviselőtársaink bírálták a kormánypártoknak ezt a gyakorlatát, az Oktatási Minisztérium is folyamatosan egyeztetett, és folyamatosan egyeztet a különböző társadalmi szervezetekkel, tehát nem állja meg a helyét az, hogy nincs egyeztetés. Az utolsó pillanatig, sőt még a jövő héten is, tehát a törvény elfogadásáig ezek az egyeztetések folyamatosak lesznek.

A Fidesz oktatási munkacsoportja bevezetett egy olyan egyeztetési mechanizmust, amire eddig nem volt példa: folyamatosan tárgyal a minisztériummal, pedagógus-szakszervezetekkel, s egyéb érdekvédelmi, szakmai szervezetekkel párhuzamosan. Több olyan módosító javaslatot adtunk be a törvényhez, amelyeket éppen ezek a szakmai szervezetek, pedagógus-szakszervezetek fogalmaztak meg.

Úgyhogy azt javasolnám ellenzéki képviselőtársaimnak, mielőtt arra hivatkoznak, hogy a Történelemtanárok Egyesülete, a szakszervezet mivel ért és mivel nem ért egyet, kövessék a gyakorlatunkat, és ők is egyeztessenek ezekkel a szakszervezetekkel, szakmai szervezetekkel, mert ebben az esetben szembesülnének azzal, hogy ennek a törvénynek a fogadtatása messze nem olyan ezeknek a szervezeteknek a körében, mint amilyenre ők hivatkoznak.

Egyébként ellenzéki képviselőtársaimnak felajánlom, hogy szívesen odaadom nekik azokat a módosító javaslatokat, amelyeket ezek a szervezetek nyújtottak be a törvénytervezethez. És ha a közösen tartott sajtótájékoztatóinkat nem is hallották, akkor is látni fogják, hogy a törvény alapvető irányultsága, s a szakmai szervezetek, a szakszervezetek és a kormánypártok javaslata között nincs különbség. Vannak módosítások, de ezek a módosítások nem a törvény érdemi részére vonatkoznak. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Mi is köszönjük, képviselő úr. Tóth András képviselő úrnak adom meg kétperces felszólalásra a szót.

TÓTH ANDRÁS (MSZP, Komárom-Esztergom megyei lista): Köszönöm szépen a szót. Két rövid megjegyzésem van: többedszer hangzik el a parlamentben Révész Máriusz képviselő úr szájából ez a kis sztorinak tűnő megjegyzés, miszerint a tantestületek olyan óraterveket fogadtak el, hogy ha az igazgató tornatanár, akkor ott magasabb az óraszám, s ha matektanár, akkor a matek. Most már legalább másodszor vagy harmadszor hallottam ezt ma.

Nem szabad így lekezelni a pedagógusokat, és nem kellene így nyilatkozni! Úgy gondolom, ez sért engem, és sérti a miniszter urat, aki ezután meg fogja határozni az óraterveket, mert én éppolyan tanárnak tartom az oktatási minisztert, mint amilyen azelőtt volt, mielőtt politikus lett. Tehát ha elfogadom Révész Máriusz gondolatmenetét, akkor biztosan magyar- és történelemórából lesz a kerettantervben magasabb óraszám, és, mondjuk, tornaórából csak kettő.

Tehát ez lenne az egyik kérésem, hogy ne tegye ezt! Nem tesz jót a parlament tekintélyének a pedagógustársadalom előtt, ha bármely képviselő ilyen lekezelően nyilatkozik több ezer tantestület munkájáról. (Horn Gábor: Így van!) Találni ilyet, elfogadom, biztosan van ilyen a nem tudom, hány ezer helyi tantervből, amelyekben néhány esetben érvényesült ez, de ezt általánosságban, többször elmondani a parlamentben aránytalanság és megalázó a pedagógus számára!

A másik megjegyzésem: nem az iskolába íratáskor dől el a gyerek sorsa, hanem a születéskor, azzal, hogy milyen társadalmi környezetbe kerül. Az én tapasztalatom ezt mutatja. Az iskolarendszer felelőssége óriási, hogy tudja-e a különbségeket csökkenteni vagy növelni. A mai iskolarendszer... - és tartok tőle, ha megszavazzák, nem változik a helyzet, növeli a különbségeket; csökkenteni kellene! De nem mindenható az iskolarendszer, megoldani nem tudja.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Révész Máriusz viszontválasza következik.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársam! Teljesen egyetértek azzal, amit ön másodszor elmondott.

Valóban nem az iskolarendszer alakítja ki elsődlegesen a különbségeket; az iskolarendszer valamennyit - talán nem is olyan sokat - ezekhez a különbségekhez hozzá tud tenni, vagy el tud venni belőlük. Ebben a pillanatban mi, kormánypártok úgy látjuk, hogy olyan iskolarendszer működik ma Magyarországon, amely ezeket a különbségeket növeli.

 

(21.40)

 

Mi amellett vagyunk, és azért terjesztettük be ezt a törvénytervezetet, mert úgy gondoljuk, hogy olyan iskolarendszert kell Magyarországon működtetni, amely a születéskori előnyöket és hátrányokat nem továbbnöveli, hanem valamilyen módon megpróbálja egy kicsit kiegyenlíteni. Ez az az alapvető dolog, ami a törvénytervezet benyújtásának hátterében áll, és ez az a probléma, amit ezzel a törvénytervezettel kezelni kívánunk.

Nagyon jelentős problémának érzem azt, hogy nagyon jelentős különbségek vannak az iskolák helyi programjai, tantárgyfelosztásai között, és nagyon jelentős az a probléma, hogy amikor a gyerekek elvégzik az általános iskolát, akkor nagyon jelentős különbségek vannak a különböző tantárgyi tudásuk, egyáltalán a tudásszintjük között, és szerintem helyes lenne, ha biztosabban lehetne tudni, hogy mi az a minimális tudás, amit egyes tantárgyakból minden egyes diáknak tudni kell. Azt hiszem, hogy ez a felvételiktől kezdve nagyon sok helyen vissza fog köszönni az életben, és én teljesen biztos vagyok benne, hogy az az irány, amit ez a törvénytervezet kijelöl, a magyar társadalom egésze számára összességében pozitív irány.

ELNÖK: Köszönöm. Még három képviselő várna bebocsátásra, de kétpercesek következnek; Horn Gábor képviselő úr, SZDSZ.

HORN GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Nem tudom, hogy ki vár még bebocsátásra, de mindenesetre köszönöm a szót. Két rövid megjegyzésem van, bár elhatároztam, hogy nem győzködöm önöket, mert látom a helyzetet, de mégis kikívánkozik belőlem.

Egyrészt a saját magam és a pedagógustársaim nevében visszautasítanám azt a fajta, most már tényleg sokszor elhangzott dumát - elnézést a kifejezésért -, hogy a tanári szakma nem képes megállapodni; a tornatanár és egyebek példáját. Szeretném jelezni Révész Máriusznak és mindenkinek, hogy összetoborzott, magukat szakembernek nevező, egyébként volt pedagógusok vagy jelenlegi pedagógusok ugyanúgy nem tudnak ilyen alkukat kötni, mint ahogy nem tudnak tanárok. Egyébként nem értünk egyet, mert szerintem tudnak pedagógusok, erre vagyunk hajlandók, erre vagyunk képesek. Tudomásom szerint olyan emberek csinálják most ezt az állítólagos kerettantervet, három-négy hónap alatt összerántva - nyilván fantasztikus dolgokat -, akik maguk is pedagógusok. Sőt, az is igaz, ahogy ezt hallottuk, hogy mintha Pokorni Zoltán is - ha nem is sokáig -, de tanárember lett volna; nem nagyon sokáig, ez kétségtelen, és ez számomra probléma is.

Tessenek már egy kicsit jobban megbecsülni legalább magunkat, és tessenek tudomásul venni, hogy ha összeül 30-40 értelmiségi, aki arra készült, hogy ő tanár legyen, akkor meg tud állapodni a gyerekek érdekében normálisan! Sokkal normálisabban, mint egy központi hatalom! A központi hatalmak nem tudnak normálisan megállapodni! Láttuk, hogy nem tudnak! Én 30-40 évig éltem olyan társadalomban, ahol nem tudtak megállapodni normálisan! Önök most megint ilyet akarnak! Ez az egyik megjegyzésem.

A másik megjegyzésem pedig az egész esélyegyenlőség szövegre: szeretném jelezni, hogy '98. szeptember 1-jétől indult volna el a nemzeti alaptanterv. Önök azonnal leállították, törvénysértő módon egyébként, de ez az önök lelkén szárad. Azokat a tapasztalatokat levonni tehát, hogy azért van ilyen nagy különbség az iskolarendszeren belül, mert a NAT ezt tönkretette, egyszerűen hazugság! Önök azt a választ adják arra, hogy szétszakad a társadalom, rosszul működik, diszfunkcionális, és az iskola ezt felerősíti, hogy maradjon minden így! Ez a válaszuk! Tehát ez így van, így volt az elmúlt negyvenegynéhány évben, így volt az elmúlt tíz évben - a válaszuk az, hogy ez így jó, és maradjon így! Ez a probléma, kérem szépen, az önök javaslatával.

Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm, Tóth András képviselő úr kétperces felszólalásra kért szót. (Tóth András jelzésére.) Tóth András úr elállt a felszólalási szándékától. Megadom a szót Kristyánné Aknai Erzsébet képviselő asszonynak, MSZP; őt követi majd Füle István képviselő úr.

KRISTYÁNNÉ AKNAI ERZSÉBET (MSZP): Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Nagy tisztelettel üdvözlöm azokat, akik türelmesen végighallgatták az eddigi hozzászólásokat, szónoklatokat. Engedjék meg, hogy a reagálásokkal kezdjem.

Pánczél Károly képviselőtársam úgy kezdte vezérszónoki hozzászólását, hogy a NAT nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Ilyen - nem kis túlzás nélkül mondhatom - felelőtlen kijelentést tenni azután, hogy a NAT-ot nem is indították mindenhol, egyetlenegy tanév nem ment végig, holott tíz tanévre szóló tervezés volt! És tulajdonképpen még a tíz tanév után sem lehet igazán mérni, hiszen a NAT akkor váltja be a hozzá fűzött reményeket, ha azok a tanulók, akik a tíz tanévet végigjárták, és tisztességesen felkészültek, bizonyítanak az érettségin; és majdan bizonyítanak későbbi munkahelyükön; és nyitottságukkal, teljesítményképes tudásukkal hozzá tudnak járulni a társadalom építéséhez. Ez volt az egyik észrevételem, amit tettem volna.

Révész Máriuszhoz kapcsolódva pedig, hogy milyen állapotok uralkodnak a közoktatásban: ez nem a NAT következménye, hanem annak a 8+4-es iskolarendszernek, ami a mostani felmérések szerint, mondjuk, az elmúlt 10-12 évnek lehetne a következménye.

Szeretnék még egyet hozzátenni ehhez a felméréshez. Szakközépiskolában, középiskolában és szakmunkásképző intézetben félévben mérni az eredményeket, ebből messzemenő következtetéseket nézetem szerint nem lehet levonni. A középiskola mindig igyekszik megmutatni, hogy mennyire szigorú, mennyire következetes és követelő, tehát megfogni a gyerekeket az első félévben.... Ha év végén nézték volna az eredményeket, biztos, hogy nem ilyen következtetésre jutnak; amellett elismerve, hogy bizony vannak problémák. És mutatják a mérések, hogy a tanulók tudása csökken, és egyre nagyobbak a tanulók tudásbeli különbségei.

De erre majd még az oktatási minőségbiztosítási rendszerről alkotott nézeteim kapcsán szeretnék visszatérni. Én is megjegyeztem magamnak, hogy igazgató kollégáim nevében kikérem magamnak, amit Révész Máriusz a tantárgyfelosztásokról mondott. És még egy: nem a minimális tudásra kell törekedni, hanem az én pedagógiai nézetem szerint minden tanulóból a lehető legtöbbet, a maximumot kell az ő képességeihez mérten kibontakoztatni.

Ennyit a reagálásokról, és néhány szót szeretnék mondani az oktatási törvény benyújtott módosítása kapcsán. A szellemiségével - ahogy ezt a bizottsági ajánlásban, a kisebbségi ajánlásban jeleztem - én magam sem értek egyet. Nem olyan régen Pokorni miniszter úr kint volt a kerületemben a budapesti pedagógiai napok rendezvénye kapcsán. Nagyon népszerű volt, ahogy vázolta azt, hogy mit tartalmaz az elképzelése az oktatással kapcsolatban.

Persze, hogy népszerű esélyegyenlőség biztosítására, minőségi oktatásra hivatkozni, az iskola feltételeinek javítására, ugyanakkor nem ez van a törvényben. Az esélyegyenlőség biztosítása nem azon múlik, hogy nemzeti alaptanterv van, nem azon múlik, hogy milyen iskolarendszer van, hanem azon múlik, hogy a fenntartók, az állam milyen feltételeket biztosítanak, és ki tudják-e küszöbölni a meglévő esélykülönbségeket a differenciált juttatással.

Révész Máriusz képviselőtársam hivatkozott arra, hogy milyen a különböző a tanulók tudása a felmérések alapján. Azt azonban nem mondta el, hogy a tanulók tudása a felmérések alapján úgy különbözik, hogy a fővárosban a legjobb, a városokban közepes, és a kistelepüléseken a leggyengébb a tanulók tudása. Mi ennek az oka? Nem az oktatási rendszer vagy a NAT az oka, hanem az az oka, hogy a fővárosban és a városi önkormányzatokban jobb feltételeket tudnak biztosítani az oktatáshoz a tanulók számára.

Csak egy példát hadd mondjak el! Magyar Bálint oktatási miniszter elképzelései szerint az iskoláknak juttatott számítógépek ezt az esélykülönbséget javították volna. Eljutottak a gimnáziumokba, eljutottak a középiskolákba - ez a számítógépes program -, eljutott a nagy létszámú általános iskolákba, ha pályáztak, a kis létszámú általános iskolák már nem is pályázhattak ilyenfajta támogatásra, mert ez lett volna a következő lépcső. Most az egész leállításával tulajdonképpen megint növeltük az esélykülönbségeket a kisiskolák, a kistelepülési iskolák kárára. Ennyit az esélyegyenlőségről.

 

(21.50)

 

Szeretnék szólni az iskola és az egyház kapcsolatáról. Több képviselőtársam is említette azt, hogy a hitoktatásnak meg kell találnia a maga helyét az oktatási intézményen belül, de nem úgy, ahogy a törvény most módosítani javasolja.

El kell mondanom - mert elmondhatom -, hogy én az ötvenes években voltam fiatal, és én jártam hitoktatásra. Jártam hitoktatásra a templomba, a sekrestyébe hívtak össze bennünket. Ahol a hit területe van, ott kaptuk a hitoktatást. Akkor természetesen volt hitoktatás az iskolában, és amikor pedagógus lettem, akkor is este hatig ügyeltem, hogy a hitoktatásra jelentkezőket összeírjam, akik nem voltak egy darabig, aztán most újra az iskolában folyik a hitoktatás. A tíz év alatt lassan megszoktuk, kialakult egy rendje, és most a törvény ezt a rendet vagy nyugalmat akarja ismét megbolydítani egy olyan közbevetéssel, hogy az egyházi jogi személlyel kell együttműködnie az iskolának. Tehát nem a hitoktatónak kell alkalmazkodni az iskola rendjéhez, amit a korábbi törvény megfogalmaz, és együttműködni, és a feltételeket biztosítani az iskola részéről, hanem az iskolának kell alkalmazkodnia a hitoktatás igényeihez. Ezzel kapcsolatban volt tapasztalatom a kilencvenes években, amikor egy hitoktató megjelent az iskolában, és közölte, hogy hétfőn reggel 8-tól 12-ig akarja végezni a hitoktatást az iskolámban, és erre biztosítsak neki lehetőséget. Természetesen ezt a lehetőséget nem tudtam megadni. Ezért adtam be ehhez a törvénycikkelyhez módosító javaslatot.

Szeretnék szólni az iskolarendszer keretein belül a fogyatékos tanulók oktatásáról. Egyeztetve az ilyen területen dolgozó kollegáimmal, határozottan állíthatom, hogy a fogyatékos tanulók számára viszont feltétlenül szükséges a nyolc évfolyamon túl biztosítani azt a lehetőséget, hogy legalább olyan szinten hagyják el az általános képzés területét, hogy azzal a képességgel rendelkezzenek, hogy be tudjanak illeszkedni valamilyen módon a társadalomba, és munkát tudjanak vállalni. Ehhez feltétlenül szükség lenne a fogyatékos tanulókat oktató iskolák iskolakereteit és az osztályok számát növelni.

Szeretnék szólni néhány szót az oktatási jogok miniszteri biztosának hivataláról, ami szintén nem azt takarja, amit igazság szerint jelentene az ombudsman hivatala. Emellett még jó lehet egy közbeiktatott lépcső az eddig meglévő hivatalok, hatóságok között, hiszen az oktatási jogokat biztosítja. Az oktatási jogokkal a pedagógusok, a szülők, a gyerekek, a diákok kerülnek kapcsolatba. Ők fordulhatnak problémás esetben egyrészt a szaktanárhoz, az osztályfőnökhöz, az iskolaigazgatóhoz, az önkormányzati oktatási osztályhoz, az oktatási bizottsághoz, és akkor fordulhatnak majd még egy miniszteri biztoshoz is, ha nem nyer addig megoldást az ügyük. Lehet jó, de ki fizeti a miniszteri biztost? Ki alá tartozik? Kinek tartozik beszámolási kötelezettséggel? Vajon fogja-e jelezni a hatalomnak azokat a problémákat, amelyek esetleg a hatalmat érintik, ha tőle kapja a fizetését? Ilyen gondolatok merülnek fel ezzel a hivatallal kapcsolatban.

A másik pedig a finanszírozás kérdése. Félek, hogy az ilyenfajta hivatalok elviszik azt az 57 milliárdot, amit a képviselőtársaim emlegetnek. Ezek működtetése, felállítása az 57 milliárdot, az oktatás fejlesztésére szánt összeget nagyon meg fogja csapolni, és a végekre - ahol igazán szükség lenne rá - nem fog jutni.

Nagyon sokan szóltak már a minőségbiztosítási rendszerről. Ez az iparban kidolgozott és azóta ott jól működő rendszer nemcsak arra épül, hogy minőségi termékek szülessenek, hanem meghatározza, hogy milyen bemeneti rendszer, milyen technológiák, milyen gépek, milyen nyersanyag az, ami ehhez szükséges. Természetesen a jó pedagógusok most is törekedtek bármilyen iskolarendszerben a minőségi oktatásra, mérték saját maguk munkáját. A munkaközösségek mérték a munkát, az igazgató ellenőrizte a munkát, pedagógiai szakszolgálatok, pedagógiai szolgáltató csoportok ellenőrizték a munkát. Központi felmérésekre lehetőség volt így is, igaz, hogy az utóbbi időben elég sok pénzbe került ennek a lebonyolítása - ezután is lesz.

Megkérdeztem néhány iskolaigazgatót, ahol már elkezdték ezt a minőségbiztosítási rendszer valamilyen módon elindítani: az adminisztráció méterekben mérhető, olyan nagyon a vége még nem látszik, vagy a feladatok még nem látszanak, hogy hogyan lesz ettől igazi minőségi oktatás. Természetesen én is szerettem volna szólni erről, de nem szólok; a minőségbiztosítás feltétele az, hogy a pedagógusok minőségi munkát végezhessenek. Ahhoz, hogy minőségi munkát végezzenek, szükséges biztosítani a feltételeket, a megfelelő hátteret iskolaépületben, eszközökben, a megfelelő anyagi hátteret az egyéni élethez, az értelmiségi élethez, hogy ne a villanyszámla kifizetésén gondolkozzanak, hanem minden energiájukat az oktatásnak szentelhessék.

Néhány szót szólnék a nevelésről. Nagyon örülök annak, hogy ismét előtérbe került a nevelés és a közösségi nevelés. Hiszek a közösség nevelő erejében, és örültem annak, hogy Makarenko ismét előtérbe kerülhet. Ugyanakkor ódzkodom a nevelési tervektől, mert korábban volt benne részem, hogy a tanévre meghatározzák, hogy melyik gyereknek mit adjak át nevelés címen. Úgy gondolom, hogy minden gyerekben benne van, csak le kell faragni róla a fölösleget, amit neveléssel el tudunk érni.

Még egyet szeretnék javasolni a fiatal képviselőtársaimnak, és kérem államtitkár urat, hogy tolmácsolja a kormány tagjainak és a képviselőtársaimnak is: a nevelés legfontosabb eleme a példamutatás. Ahhoz, hogy az iskolában demokráciára, együttműködésre, az egymás iránti toleranciára, kompromisszumkészségre neveljük a gyerekeket, elsősorban nekünk kell jó példát mutatni itt, a parlamentben is.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő asszony. Meg kell fogadni a tanácsát, de most előbb Révész Máriusz képviselő úr kétperces felszólalása következik.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Én is úgy terveztem, hogy nem fogok hozzászólni, viszont az a hisztériakeltés, ami a hitoktatással kapcsolatban folyik - most már másodszor a mai este folyamán -, mindenképpen hozzászólásra késztetett. Ugyanis amit az ellenzéki képviselőtársaim állítanak, az egyszerűen helytelen, nem olvasható ki a törvényből, és nincs úgy. Erre mindenképpen szeretném felhívni a figyelmet.

A törvény egyetlen mondattal egészül ki. Az egyetlen mondat úgy hangzik: "Az óvoda, az iskola, a kollégium, a fakultatív hit- és vallásoktatással kapcsolatos feladatainak ellátása során együttműködik az érdekelt egyházi jogi személlyel." Az az igazság, hogy ez akár benne volt a törvényben, akár nem, ennek eddig is így kellett lennie. Minden olyan dolog, amit 1996-ban az előző koalíció szabályozott, szó szerint érvényben van. A törvényben például benne van, hogy a kötelező órák rendjéhez ennek a hitoktatásnak alkalmazkodnia kell. Nem nyúltunk hozzá, ugyanaz van benne, mint amit az előző koalíció elfogadott. Tehát itt nincs semmi olyasmiről szó, amire többen felhívják a figyelmet, hogy itt micsoda borzasztóságok történnek. Egyetlen mondat van beírva, miszerint együtt kell működni az egyházzal. Azt hiszem, ebben az égvilágon semmi kifogásolnivaló nem található. Szerintem eddig is, ha volt hitoktatás az iskolában, együttműködtek az egyházzal.

Egy másik kérdésre egyetlen mondat: igenis, amikor az intézményeken belül kell eldönteni, hogy milyen lesz a tantárgyfelosztás, akkor a tanárok ezen elvitatkozgattak, egyáltalán nem örültek annak, hogy ezt a vitát ott kell helyben kell megvívni, és igenis - állítom, hogy ez így volt - az tudta kedvezőbben a saját számára eldönteni ezt a vitát, akinek erősebb érdekérvényesítési pozíciói voltak.

 

(22.00)

 

Az egész társadalom többé-kevésbé így szokott működni, így működött ez itt is. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Horn Gábor képviselő úr kétperces felszólalása következik.

HORN GÁBOR (SZDSZ): Lassan ideje lesz a kormánypárti képviselőtársaimnak is megtanulni, hogy mit jelentenek a szavak. Tudniillik, amit most fölolvasott Révész Máriusz képviselőtársam, azzal egy baj van, hogy eddig nem volt fakultatív tárgy a hitoktatás, és ez óriási különbség. Tessék megnézni, nem nagy fáradság, hogy mit jelent ma Magyarországon a törvényi szabályozás szerint az, hogy valami fakultatív tantárgy. Elmondtam, azt jelenti, hogy 1. a normál, védett időben van kötelezően, 2. bekerül a bizonyítványba, 3. értékelni kell benne, 4. az iskola igazgatója felel a fakultatív tárgy összes minőségéért, 5. a tantestület tagja a fakultatív tárgyat tanító.

Tehát vagy az van, hogy akkor a hitoktatás nem fakultatív tárgy, és akkor a törvényt nem így kell megfogalmazni. Ha jól értem, akkor nem szól semmiről ez a módosítás Révész Máriusz szerint, hiszen minden úgy maradt, ahogy eddig volt. Akkor miért módosult ez a törvényi pont? Ha meg arról szól, amit én mondok, akkor ne tessék kétségbe vonni annak igazságtartalmát, mert vagy semmi szükség nincs a módosításra, ahogy ön mondja és nem szól semmiről - akkor nem értem, hogy miért van -, vagy pedig arról szól, amit én mondok, akkor meg ne tessék az ellenkezőjét mondani, mert akkor nem tetszik igazat mondani. Ezt el kell dönteni, és még egyszer meg kell nézni, mit jelent az, hogy fakultatív tárgy ma Magyarországon.

De még egyszer mondom, nekem tetszik az az értelmezés, amit Révész Máriusz képviselőtársam mond, ebből az következik, hogy önnek azonnal javasolni kell, hogy ezt a pontot vegyék ki, mert ennek nincsenek funkciója. Tautológiákat fölösleges, sőt nem is szabad egy törvénybe betenni. Ha jól értem, akkor ez az ön véleménye szerint nem jelent újat az eddigi szabályozáshoz képest, ami nagyon helyénvaló és elfogadható. Akkor - ha jól értem - együtt fogunk szavazni ebben a kérdésben, mert mi azt javasoljuk, hogy ez a pont kerüljön ki a törvénymódosításból. Eggyel többen vagyunk - ez mindenképpen jó és célszerű.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Tóth András képviselő úr, MSZP, kétperces felszólalása következik.

TÓTH ANDRÁS (MSZP-Komárom-Esztergom megyei lista): Köszönöm szépen a szót. Sajnálom, hogy Révész Máriusz képviselő úr nem értette meg, amit többen elmondtunk. Helyi óratervnek hívják egyébként - a tantárgyfelosztás az, amikor a tanárok között osztjuk ki az órákat. A helyi óratervek megállapításánál a tantestületek nem képesek a gyerekek érdekének megfelelő döntést hozni - ön ezt állította. Nincs igaza. Képesek voltak, több ezer tantestület képes volt erre.

És még lesz egy óriási különbség egyébként a kerettanterv és a jelenlegi, tehát a helyi tanterv között. Miután jót nagyon nehéz csinálni, tehát ha a több ezer tantestületben nem lesz sikeres a munka, a miniszter urat fogják szidni, hogy ki volt az az idétlen ember, aki ilyen óratervet megállapított. Ha pedig a tantestület dönt, akkor leülnek, azt mondják, elrontottuk, aránytalan, korrigáljuk, mert mi döntöttünk. Óriási a különbség, és óriási az önök felelőtlensége!

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Megadom a szót Füle István képviselő úrnak, MSZP; őt követi majd végül Takács Imre.

DR. FÜLE ISTVÁN (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A törvény jelen módosításai már egy nehezen átlátható mamuttörvénnyé változtatja az eddig is nehezen követhető, 1993 óta folyton változó törvényt. Joggal vetődhet fel, nem lenne-e célszerű egy új oktatási törvénycsalád, iskolatípusonkénti rendtartásokkal. A jelen módosítás főbb veszélyeiről már sokan beszéltek. Beszéltek az új hatóság létrejöttéről, a tanfelügyeleti rendszer újbóli visszatértéről, a kerettanterv merevségeiről, amely kiszolgáltatja az iskolákat a mindenkori kormányzat ideológiai túlbuzgóságának, amit egyébként az oktatók is nehezen viselnek el.

Sokan beszéltek arról is, hogy az anyagi feltételek megteremtése nélkül új feladatokkal terhelik az önkormányzatokat. Önmagában ilyen lehet például a tankötelezettség meghosszabbítása. Beszéltek arról is, hogy az elkészült programokban megtestesült munkát az iskolák, az önkormányzatok kidobhatják a szemétkosárba, s jó, ha belőle valami hasznosul.

Bekerültek a javaslatba ugyanakkor gyakorlatilag megvalósíthatatlan, bár jó szándékú javaslatok is. Ilyen például az, hogy a hallgatók, a tanulók tanulmányaik során megválaszthatják a tantárgyakat vagy akár a pedagógust is. De minthogy a törvény az óvodától a középiskola végéig terjedő hatállyal bír, ezért kissé még érthetetlen is az a buzgalom, főleg ha figyelembe vesszük, hogy a települések zöme egyóvodás, egyiskolás, esetleg -középiskolás, de ha van is több iskola, akkor is gyakran előfordul, hogy iskolánként egy-egy tantárgyat csak egy tanár tanít, így ezután ez a jog is inkább a kistelepüléseket, kisiskolákat hozza hátrányos helyzetbe, illetve az ott tanulókat.

Nehezen értelmezhető az egyébként üdvözlendő szándék, ami a mérésre, a minőségbiztosításra vonatkozik. Természetesen a pedagógiai program tartalmazhat ilyet, de ezek megítélése, minthogy az iskola nem termelő üzem, igencsak szubjektív lehet. Így inkább kíváncsian lehet várni, hogy mit gondol konkrétan a törvényjavaslat megfogalmazója. A törvény ugyanezen helyén szerepel egyébként az eszközök és felszerelések jegyzéke is, amelyet tartalmaznia kell a pedagógiai programnak. A kerettanterv logikája - mert afelől nincs kétségem, hogy ezt keresztülerőltetik - megkívánja, hogy legyen egy központi alapjegyzék, amiből kiindulhatnak az oktatási intézmények. Az említett kerettantervi logikát a tárca politikai államtitkára fejtette ki egy tanácskozáson, ezt már egyébként korábban is idézték mások, tehát: "Meggyőződésem, hogy a magyar közoktatást nem lehet azon a módon irányítani, hogy felajánljuk a tartalmak igen széles kínálatát, s meglehetősen eltérő adottságú iskolákra bízzuk azt, hogy ebből mit választanak." Világos tehát, hogy előbb-utóbb ezen logika mentén haladva eljutunk az egyfajta tartalom, egyfajta eszközrendszer alkalmazásáig. Ilyen persze volt már a magyar történelemben többször is, igaz, azok többnyire nem demokráciák voltak.

Ugyanezen államtitkár úr ugyanott közölte azt is, hogy az ajánlott tankönyvek számát szűkíteni kívánjuk. Szűkítés, korlátozás, meghatározás, kirekesztés - ez tehát a kerettanterv. Bár mint láttuk, nem teljesen következetes a törvényjavaslat.

S ha már itt tartunk, említsük meg azt is, hogy igazából mi a cél a kerettantervvel! Újból idézet következik: "Olyan rendszert kell kialakítani, amelyben az iskolák összehasonlíthatóvá válnak." Mindezt a minőségbiztosítás érdekében. Tehát azért kell kerettanterv, mert másképpen nem lehet minőséget biztosítani. De miért nem? - tehetjük föl joggal a kérdést. Miért nem minőség a többszínűség, a változó világhoz való alkalmazkodás?

Tisztelt Ház! Igazából ezen utóbbi kérdés egyik szegmense miatt kértem szót. Ez a szegmens pedig a közoktatás és a munka világának kapcsolata, s amelyről elöljáróban is megállapítható, hogy erről nem szól ez a törvényjavaslat. Nem is szólhat, hiszen ez a merev rendszer, amely kerettantervről, állami hivatalokról, tanfelügyeletről szól, egyszerűen nem egyeztethető össze azzal, hogy egy állandóan változó - tudniillik, a munka világa - tényezőt összekapcsoljunk egy lemerevített rendszerrel. A gond éppen az, hogy 2002-ben vagy 2003-ban csatlakozni szeretnénk az Európai Unióhoz, s közben is egy globalizált világ részeként éljük mindennapjainkat, akkor nem lehet a következő évezredre készülve egy lemerevített struktúrát létrehozni. Az Unióba kerülve megtapasztaljuk majd, hogy a gazdaság- és foglalkoztatáspolitikai egyeztetések milyen rendkívüli hatást gyakorolnak az oktatáspolitikára. Bár kétségtelen, hogy az uniós jogosítványok és kötelezettségek szűkre szabottak az oktatás területén, de éppen a gazdaság- és a foglalkoztatáspolitikák integrációja révén ez utóbbiak hatása az oktatásra igen nagy mértékű. Nem beszélve arról, hogy az uniós csatlakozást követően jelentős pénzforrások nyílhatnak meg, de csak abban az esetben, ha az oktatáspolitikát a fent vázolt rendszerben képzeljük el. A mostani javaslat nem erről szól.

Tisztelt Ház! A jelenlévőknek talán nem kell bizonyítani, hogy az oktatáspolitikának miért kell a gazdaság felé fordulnia. Csak jelzésszerűen említem meg a legfontosabbakat, így a technológiai fejlődést, a versenyképességet, valamint az ifjúsági munkanélküliség megjelenését. Ez utóbbival komoly gondok vannak Magyarországon, minthogy a fiatal korosztályoknál igen alacsony az aktivitási ráta, s a nem aktív fiataloknak csupán kis hányadát tudjuk bevonni aktivizáló programokba. E kettő együtt az egyik legnagyobb kihívás, amellyel ma Magyarországon az oktatáspolitikának szembe kell nézni. Ha megvizsgáljuk a 15-19 éves korcsoportot, akkor azt látjuk, hogy nálunk 17 éves kor után nagy zuhanás történik. A 17 évesek beiskolázási aránya mindössze két európai uniós tagállamban alacsonyabb, mint nálunk. Magyarországon tehát a fiatalok nagyon nagy hányada nincsen sem iskolában, sem munkahelyen, ugyanakkor a munkanélküli-ellátásba se kerülnek be.

 

(22.10)

 

A 18 évig kiterjesztett tankötelezettség önmagában jó, de a feltételek nélkül mit sem ér, törvény pedig ez utóbbiról nem szól. És ha ehhez hozzátesszük, hogy a szakképzés tartalma többnyire elavult, akkor látható, hogy ezen a területen igazán nagyok a bajok.

Tisztelt Ház! Ma a világ oktatásügyében különösen nagy figyelmet kap az iskolai oktatásból a munka világába való átmenet kérdése. A vizsgálatok hat lényeges tendenciára hívják fel a figyelmet.

Az első az oktatás és a munkaerőpiac jobb összekapcsolását szolgáló stratégiák kidolgozása, amelyek nagyon sokféle elemet tartalmaznak, a képzési kínálatnak az igényekhez való pontosabb hozzáigazításától a tantervek olyan átalakításáig, hogy a képzési tartalmak az alapoktatás területén ismét jobban megelevenítsék a munka világát. Ez a törvényjavaslat nem erről szól.

A második jellemző tendencia az iskolarendszeren belüli haladás különböző útjainak rugalmasabbá tétele. A cél az egyéni választási lehetőségek gazdagítása, erősítése. Mondanom sem kell, a mostani javaslat erről sem szól.

A harmadik tendencia a leginkább kockázatos csoportok kiemelt oktatásügyi támogatása, konkrét programok kidolgozása és elindítása ezen a területen. Erre utalás sincs a változtatásokban.

A negyedik tendencia a pályaválasztási, pályaorientációs tanácsadási rendszerek fejlesztése. Itt ráadásul a gyereklétszám csökkenése miatt meglevő pedagógus-létszámtöbblet jelentős részét lehetne foglalkoztatni, de erről sincs szó a törvényjavaslatban.

Az ötödik tendencia végképp szembemegy a kormányzati elképzeléseknek. Ez ugyanis arról szól, hogy a felelősségi viszonyok úgy alakuljanak át, hogy az oktatási rendszerek belső koherenciájának megtartása mellett nagyobb egyéni döntési szabadság jöjjön létre, növekedjék a helyi vagy intézményi szintű mozgástér, a társadalmi partnerek jobban bevonhatók legyenek a döntésekbe, és több lehetőség kínálkozzék a helyi partnerségi kapcsolatok kialakítására.

Az utolsó tendencia az információs bázis javítása, amely lehetővé teszi az iskolai utak és a munkaerő-piaci beilleszkedés nyomon követését.

Tisztelt Ház! Az oktatás és a munka világa kapcsolatrendszerének természetesen nemcsak ezek az elemei. Természetes az is, hogy ezek ma még Magyarországon hiányoznak. Az már kevésbé természetes, hogy ez a törvényjavaslat ezeket meg sem említi. Mindenképpen nyitásra van szükség, például a felnőttoktatás és az élethosszig tartó tanulás felé, valamint a társadalmi partnerek bevonása felé, ami nélkül nem képzelhető el egy jelentősebb európai fejlesztési forráshoz való hozzájutás.

Az oktatásnak mindig is meg kellene előznie a korát, és így kellene lenni a mai Magyarországon is, hiszen a mai óvodások, iskolások mire munkavállalók lesznek, már régen az Európai Unió tagjai leszünk egy globalizált világgazdaság részeként. A jelentős mértékű törvényi változásnak ezt mindenképpen figyelembe kellett volna vennie. Nem ezt tette. Európa helyett Kelet felé fordul, 2000 helyett - ahogy ma már többször is elhangzott - a rendszerváltozás előtti éveket idézi. Egyik sem szerencsés.

Végül pedig, hogy a mai nap egy másik napirendi pontjára is utaljunk, nagy kérdés, hogy honnan lesz az a mintegy 60 milliárd forint, amit többen is föltettek kérdésként, főleg figyelembe véve azt, hogy ma több olyan város, Szolnoktól kezdve Székesfehérváron keresztül azzal a gonddal küszködik, hogy többek között anyagi okok miatt is bezárni kényszerül iskolákat, óvodákat.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr, a megértő időtartamot; tíz percen belül fejezte be. Most Takács Imre úr következik, MSZP, utolsó felszólaló. Tessék!

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Ha címet akarnék adni a gondolataimnak, akkor azt a címet adhatnám, hogy az oktatásban csak az ideiglenesség állandó, mármint a magyar oktatási rendszerben, s erre néhány helyen még visszatérek.

A közoktatási törvény módosítása során abból célszerű kiindulni, hogy milyen a közoktatás jelenlegi helyzete, feltételrendszere és milyen kihívásokkal kell szembenéznie oktatási rendszerünknek. A világgazdaság alapvető tendenciái: a globalizáció, az integráció, a fogyasztóközpontúság és a humanizáció. Az utóbbi a tudás megnövekedett szerepét jelenti. A versenyképesség fokozása miatt nem jó az, ha oktatásunkat csak a kognitív, a megismerő tudás megszerzésére koncentráljuk. Emellett szükség van olyan személyiségjegyekre is, amelyek a sikerre orientáltság, a kísérletező kedv, az önbizalom, a konfliktusmegoldó képesség, a kompromisszum kialakítására, a probléma megfogalmazására, az empátia és nem utolsósorban a kreativitás kifejlesztésére irányul.

Ezen személyiségjegyek kialakításához oktatási rendszerünknek is hozzá kell járulni, de a felsőoktatási intézményekre is nagy feladat hárul. A törvénymódosítás nem felel meg hiánytalanul ezen követelményeknek, mert a központi kerettanterv a kognitív tudás, a megismerő tudás megszerzését elősegítheti ugyan, de gúzsba kötheti a tantestületeket azért, mert csak szűk lehetőséget biztosít a helyi tanterveknek, a pedagógiai munka kreativitásának, az említett személyiségjegyek kialakításának.

Ismert a Pigmalion-kísérlet, amely szerint egy osztályt két részre csoportosítottak, és az egyik csoporttal azt próbálták elhitetni, hogy jó képességűek, holott ugyanolyan képességűek voltak, mint a másik csoport. És az a csoport, amelyikkel elhitették, hogy jó képességű csoport, nagyobb eredményre is jutott. Ez így van a pedagógustársadalomban is. Ha a pedagógusoknak nagyobb szabadságot adunk, ha "elhitetjük" velük, hogy nagy feladatokra is képesek, akkor nagyobb eredményt is tudnak elérni.

Hegedűs Lóránt, a húszas évek pénzügyminisztere írta, és ebből indultam ki az első gondolatban, hogy nálunk semmi sem annyira állandó, mint az ideiglenesség. Az állandó ideiglenesség jellemzi a magyar közoktatást is az elmúlt években. Ez különösen veszélyes akkor, ha a pedagógustársadalom kialakulásához a kontraszelekció is kötődik. Az 1993. évi közoktatási törvény módosítása csak akkor nem veszélyezteti az oktatási rendszert, ha azt konszenzusra épülve fogadja el az Országgyűlés. Ugyanis beláthatatlan következményei lesznek a tudás alapú társadalomban annak, ha négyévenként újra és újra átalakítják a közoktatási rendszert különböző politikai, ilyen meg olyan elvek alapján.

A jelenlegi törvénymódosítási tervezet új eleme az, hogy a nemzeti alaptantervben levő műveltségi területekre alapozva kerettantervek készülnek, amelyek a nevelés-oktatás tartalmi egységét és az iskolák közötti átjárhatóságot kívánják biztosítani - írja a törvénymódosítás. A törvényjavaslat 8. §-ának 3. pontja rögzíti, hogy egyes iskolatípusok tevékenységéhez több kerettanterv is kiadható, és az intézmény a munkáját több kerettanterv alapján is megszervezheti.

Nincs-e itt ellentmondás? Hiszen mi a biztosíték arra, hogy az azonos iskolatípusok egyforma kerettantervek alapján dolgoznak? Ha ezek eltérnek egymástól, akkor hogyan biztosítható simán a zökkenőmentes átjárhatóság a tanulók számára? Hajdúszoboszlón és Létavértes városban a pedagógusok számára tartottam egy megbeszélést, és ők is felvetették ezt a problémát. A kerettantervet rendeletben kiadó Oktatási Minisztérium milyen módon biztosítja a tanterv szakmai megalapozottságát, mi lesz ennek a kontrollja? Bármilyen bűvészmutatványt is próbál a minisztérium a jövőben megvalósítani, egyet feltétlenül figyelembe kell vennie: azt, hogy a NAT elkészítése során kiváló, az oktatáshoz, a neveléshez értő szakemberek dolgoztak, és ezen tudományos eredményeket leseperni nem lehet az oktatás asztaláról.

A törvényjavaslat alapján a helyi tanterv szerepe egyértelműen devalválódik. Azzal egyet lehet érteni, hogy az óvoda, az iskola, a kollégium felelős a tanulók testi, értelmi, érzelmi, erkölcsi fejlődésért, a tanulói közösség kialakításáért, azt azonban szükséges hangsúlyozni, hogy az egyén erkölcsi fejlődését csak jó közösségben lehet biztosítani. Az egy személyt érintő preferencia csak ízlés, a több személyt érintő preferencia pedig az erkölcs.

 

(22.20)

Egy döntés akkor etikus, ha racionálisan meg tudnak egyezni róla mindazok, akiket a döntés következményei érintenek. Így az erkölcsi nevelés terepe csak a közösség lehet. A társadalom atomizálódása, az önzés erős térhódítása azonban az iskolák számára megnehezíti a közösségi nevelést. Az is tény, hogy a politika sem segíti a közösségi, a szolidaritási tudat kialakítását. Az a hatékony politika, amely nem a kormányt, hanem a közösséget, így az iskolaközösséget is próbálja erősíteni. A közösség erkölcsi és nevelési tényező, amely mindennél jobban képes formálni az egyén erkölcsi, érzelmi és értelmi fejlődését is. Mindezek alapján a tanulók személyiségjegyeinek kifejlesztésében elsődlegessége a közösségnek van.

A törvényjavaslat azonban nem ad választ arra, hogy ezt hogyan tudják az óvodák, iskolák, kollégiumok megvalósítani. A közösségi nevelés terepeit az oktatási intézményekben csak kellő finanszírozással lehet kialakítani.

Az előző napirendi pontban a kormány három évre mutató programjáról már szóltunk, és ott én magam is és több képviselőtársam is megemlítette, hogy milyen pénzszűke alakulhat ki a következő három évben. Szerencsére már sok irodalmi forrás áll rendelkezésre az erkölcs lényegéről és hatásáról.

A törvényjavaslat alapján felértékelődnek a kollégiumok, és ezzel nagyon egyet lehet érteni, azonban a kollégiumok feladatait rögzítő gondolatok megvalósítása igen pénzigényes. Itt gondolok például arra, hogy helyesen tartalmazza a törvényjavaslat azt, hogy a kollégiumokban az oktatómunkát fokozni kell. Igen ám, de a kollégiumokban nem dolgoznak olyan szakos tanárok esetleg, akiknek segíteni kell a kollégiumban lakókat, ezért a középiskolát vagy az általános iskolát kell felkeresni, hogy azok a tanárok ott korrepetáljanak; ez nyilvánvaló, hogy pénzigényes dolog.

A törvényjavaslat alapján a jövőben a nevelőt a pedagógus és szakvizsgázott pedagógus munkakörben foglalkoztatják az intézmények. Megszűnik a pedagógus-szakvizsga kötelező jellege, ha azonban a nevelő ezen szakvizsgát megszerzi, mondja a javaslat, akkor eggyel magasabb fizetési osztályba kell sorolni. Félő, hogy ez az átsorolás nem eléggé ösztönöz a szakvizsgára. Meglesz-e ennek a pénzügyi fedezete? És más esetekben is felvethető ez a probléma.

Helyes, hogy a nevelő-oktató munkával összefüggő tudományos fokozat egyenértékű lesz a szakvizsgával. Azonban a szakvizsga komplex követelményekre épül, legalábbis remélem, a tudományos fokozathoz kapcsolódó kutatómunka pedig egy szeletét, igaz, hogy azt részletesen tartalmazza az oktató-nevelő tevékenységnek.

A törvényjavaslat a pedagógust munkakörével összefüggésben megillető jogokról is szól: "Személyét, mint a pedagógus közösség tagját megbecsüljék, emberi méltóságát és személyiségi jogait tiszteletben tartsák, nevelői-oktatói tevékenységét értékeljék és elismerjék".

Az első bökkenő az, hogy a pedagógusok megbecsülését hiába rögzíti a törvényjavaslat, ha a társadalom nem ismeri el eléggé munkájukat. Közismert, hogy hazánkban a pedagógusok a foglalkozások presztízsrangsorában igen hátul vannak, a japánoktól nagyon távol vagyunk, ahol azért úgy tudom, hogy első a rangsorban a pedagógus.

A pedagógusnak és a társadalomnak is sokat kell tenni azért, hogy a szükségletek rangsorában az igen magas pszichológiai igényt, a megbecsülés igényét a pedagógusok kielégítsék, hogy önmegvalósulásuk kiteljesedjék.

Mi az Országgyűlésben sokféleképpen módosíthatjuk a közoktatásról szóló törvényt, de végső soron minden azon múlik, hogy a nevelők, a tanulók mennyire motiváltak abban, hogy jó munkát végezzenek. Ezt a motivációt megteremteni a társadalom legfontosabb kötelessége.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm képviselő úr önmérsékletét. Több jelentkező nem jelentkezett. Megkérdezem Pálinkás József államtitkár urat, kíván-e válaszolni. (Dr. Pálinkás József jelzi, hogy nem.) Nem kíván most válaszolni.

Ahogy a jelbeszédből értettem, Horn Gábor képviselő úr is a házbizottság ülésére tett javaslatát visszavonja - pedig éjfélre már egészen beleképzeltem magamat, de hát most ezt elhalasztjuk akkor egy másik alkalomra, tehát nem lesz most házbizottsági ülés.

Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. A részletes vitára bocsátásra és a részletes vitára következő ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy az MSZP képviselőcsoportja a Házszabály 39. § (1) bekezdése alapján 1999. május 13-ára rendkívüli ülés összehívását kérte.

A rendkívüli ülést az Országgyűlés elnöke a Házszabály rendelkezéseinek megfelelő időpontban összehívja.

Tisztelt Országgyűlés! Mai ülésünket berekesztem. Megköszönöm egész heti munkájukat, és az Országgyűlés tavaszi ülésszakának 6., négynapos ülését '99. május 25-én, 13 órára összehívom. Jó pihenést, jó éjszakát kívánok.

 




Felszólalások:  Előző   167-231  Előző      Ülésnap adatai