Készült: 2024.05.06.13:32:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

285. ülésnap (2006.02.06.), 200. felszólalás
Felszólaló Vass Lajos
Beosztás a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának politikai államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 3:46


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VASS LAJOS, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára, a napirendi pont előadója: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az UNESCO általános konferenciája 32. ülésszakán 2003 októberében konszenzussal fogadta el a szellemi kulturális örökség védelméről szóló konvenciót, melyet a szervezet főigazgatója 2004 tavaszán ratifikálásra megküldött a tagállamoknak.

Az egyezmény célja: megóvni a szellemi kulturális örökséget, biztosítani az érdekelt közösségek, csoportok és személyek szellemi kulturális örökségének tiszteletét, tudatosítani a szellemi kulturális örökség jelentőségét helyi, nemzeti és nemzetközi szinten, valamint gondoskodni a nemzetközi együttműködés és segítségnyújtás formáiról.

Az egyezmény számba veszi a kulturális örökség részét képező értékeket, amelyeket nemzetközi és tagállami védelemben részesít, illetve megőrzésükhöz anyagi és szakmai támogatást nyújt.

A dokumentum szerint a szellemi kulturális örökséget olyan hagyományok, társadalmi szokások és kulturális gyakorlatok alkotják, amelyek elsősorban egy adott közösséghez, népcsoporthoz, nemzethez kötődnek. Idetartozik többek között a néptánc és népköltészet, a történeti emlékezet és a népszokások, a városi és falusi legendák, mesék és dalok, a hagyományos viseletek és kézműves mesterségek, a hagyományos ünnepségek és rituálék.

A konvenció a nemzetközi szellemi kulturális örökség védelmének több hatékony eszközét vezeti be. A szellemi kulturális örökség védelméről szóló egyezmény lehetőséget teremt arra, hogy Magyarország a magyar kultúrát - nem megfeledkezve a magyarországi kisebbségek kultúrájáról - nemcsak határain belül, hanem határain túl is értékéhez és fontosságához méltó nemzetközi elismerésben és védelemben részesítse.

Figyelemmel az 1972-es UNESCO világörökség-egyezményhez való csatlakozásunk kedvező tapasztalataira Magyarország kulturális értékeinek a világgal való meg- és elismertetése területén, illetve tekintettel arra, hogy az új egyezmény tartalmának hivatalos értelmezése az első körben, 2006. március 30-ig a ratifikáló országok akaratától függően még formálódhat, úgy ítéljük meg, Magyarországnak érdeke, hogy az egyezményt mielőbb törvényesítse.

Az egyezményhez való magyar csatlakozás előkészítése során széles körű egyeztető megbeszéléseket folytattunk neves antropológusokkal és etnográfusokkal, intézmények és civil szervezetek képviselőivel a konvenció szakmai tartalmának értelmezéséről, a magyarországi adaptáció lehetőségeiről, az állami feladatok számbavételéről. A szakértői kör a konvencióhoz való csatlakozásunkat támogatta.

Az UNESCO-dokumentumot eddig harminc ország ratifikálta. Úgy gondolom, a magyarországi hagyományőrzés elméleti és gyakorlati eredményei, értékei, a szellemi örökséggel foglalkozó intézmények, civil szervezetek színvonalas tevékenysége garantálja, hogy a konvenció 2006. április 20-ai hatálybalépését követően vezető szerepet tölthessünk be az UNESCO mellett létesülő testületek munkájában.

Kérem a tisztelt Házat, hogy a törvénytervezetünket fogadja el. Köszönöm. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai