Készült: 2024.09.26.21:37:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2004.11.22.), 299. felszólalás
Felszólaló Ékes József (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:24


Felszólalások:  Előző  299  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (független): Köszönöm, elnök úr, a szót. Gúr Nándor képviselőtársam mondta, hogy “megszűnik a munkahelyükö. Az embernek ilyenkor az jut az eszébe, hogy amikor valami komolyabb válsághelyzet alakul ki, akkor kitalálunk egy nagyon csodálatos nevet, mint ebben az esetben is, ami az egész egy porhintés, most nagyon őszintén megmondom. Önök közül hányan voltak polgármesterek vagy képviselő-testületnek a tagjai? Tudják-e egyáltalán azt, hogy egy önkormányzatnál mennyivel nőtt az elmúlt öt-hat évben a feladatköröknek a száma, amihez rendszeresen nem társultak a finanszírozási források, tehát csökkentek a finanszírozási források?

Most mi ebben az esetben a helyzet? Nem azt mondom, hogy a megoldás rossz, hanem a megközelítése, az eddigi folyamatoknak a helyzetelemzése, amit a képviselőtársam, Horváth János is mondott. Tehát nőttek a feladatok, vele arányosan csökkent a finanszírozás, most bekerülnek egy olyan kényszerhelyzetbe, hogy a bérnövekedési előirányzatokat a kormány nem tudja felvállalni, kényszeríti az önkormányzatokat arra, hogy tegyen hozzá, és ad egy megoldást, amivel - fogalmazzunk úgy - a jól szakképzett embereket idejekorán kiveszi a munkából.

Ki fogja megoldani, mondjuk, az okmányirodák kérdését, adott esetben egy közepes város esetében a térségi hatósági feladatokat? Tehát ezekre is kell gondolni, mert ha ezek a számok lecsökkennek, egy 33 ezres városban már ott tart egy önkormányzat, hogy vannak kilencvenöten, összevissza kilencvenöten, és nőttek a feladataik, sőt, most az újabb területfejlesztési törvényből adódóan a térségi szervezési dolgok is javarészt rájuk fognak hárulni.

Nem általános vélekedés az, amit a képviselőtársam mondott, mert így érthetjük meg az állampolgárokat, hogy sok a közszféra. Hol sok a közszféra? Azt sem tudják az állampolgárok, hogy a minisztériumokban hányan dolgoznak, milyen hatósági feladatokat látnak el! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Tehát azért mondom, hogy önmagában porhintés ez az egész. Maga a kiváltásnak az eszköze szerencsésnek tűnik, csak az előtte lévő folyamatok nagyon rosszak.




Felszólalások:  Előző  299  Következő    Ülésnap adatai