Készült: 2024.09.19.05:06:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

302. ülésnap (2013.09.16.),  53-59. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:50


Felszólalások:   47-53   53-59   59-65      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Képviselő úr, ugye, nem fogadta el a választ? (Dr. Harangozó Tamás: Nem, sőt biztattam a többieket is erre!) Mert azt is mondani kellett volna. A képviselő úr nem fogadta el a választ, ezért kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 205 igen szavazattal, 77 nem szavazattal és 1 tartózkodó szavazattal elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Ferenczi Gábor képviselő úr, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a vidékfejlesztési miniszterhez: "Fenyegető jövőkép, humán katasztrófa és tönkrement hazai sertéstartók, avagy megmenti-e a kormány a pápai húsgyárat és az ellehetetlenített gazdákat?" címmel. Megadom a szót Ferenczi Gábor képviselő úrnak. Parancsoljon!

FERENCZI GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A pápai húsgyárral kapcsolatban négy alapvető kérdésre várom az érdemi választ: mi az igazság a gyár tönkretételével és jelenlegi helyzetével kapcsolatban, mi lesz a beszállítók kifizetésével, mire számíthatnak az ott dolgozók, hogyan lehet a gyárat hosszú távon működtetni?

A Pápai Hús 1913 Kft. korábbi cégvezetőjét, Politzer Józsefet ugyanis Lasztovicza Jenő, a Fidesz megyei közgyűlési elnöke javaslatára maga Schmitt Pál tüntette ki két évvel ezelőtt az élelmiszeriparban végzett szakmai munkássága elismeréseként, valamint Pápa város közösségének szolgálatáért. Gőgös Zoltán is örömét fejezte ki akkor, amikor Politzer Józsefet kitüntették - mint mondta: gratulálok, Jóska, én már két évvel ezelőtt is biztos voltam benne, hogy jó kezekbe adjuk az 5,5 milliárd forintos, kormány által garantált hitelt. Sokan nem hittek benne, de az élet és az eddigi teljesítmény titeket igazolt.

Hol a pénz, kérdezhetjük ezek után joggal, hiszen Politzer vezetése alatt az azóta eltelt időben teljesen eladósodott a vállalat, a mindmáig pénzükre váró beszállítók csalás gyanúja miatt feljelentést tettek, számviteli rend megsértése bűntett miatt folytat nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda, házkutatásra is sor került.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ön szerint az előző vezetés alatt közreműködő felügyelőbizottsági tagokat is terheli-e felelősség a jelenlegi helyzetért, ha nem jelezték a problémákat az önkormányzat felé? Konkrétan, mennyivel tartoznak a sertéstartóknak, az alapanyag-beszállítóknak, a csomagolóanyag-beszállítóknak, a közüzemeknek, és mennyi iparűzési adóval Pápa városának? Mennyi a Pápai Hús 1913 Kft. összes tartozása? Mekkora összeget kapott az államtól és mire fordította azt az új tulajdonos, a pápai önkormányzat és általa a cég menedzsmentje? Miközben az adósságkezelésre és a gazdákra nem jut, mennyit fizetett az önkormányzat Politzernek és társainak, és mekkora összeggel fizették ki személyekre lebontva a Dedeko és a Nyugat-Agro Kft. tulajdonosait?

Jól mutatja, hogy mennyire bizalmatlanok az önök irányába a gazdák, hogy a 122 kistermelőből, akiknek a kintlévősége 2,5 millió forint alatt van, mindössze 8 ment el a minisztériumi egyeztetésre. A Jobbik még júniusban a pápai önkormányzat elé terjesztette azt a koncepciót, amellyel úgy lehetne megmenteni a húsgyárat, hogy semmit sem kellene eladni, és senkit sem kellene elbocsátani. A korábbi sikeres válságmenedzser, Bocskay József által készített javaslatcsomag szerint ugyanis szociális szövetkezeti rendszerben megmenthető lenne a vállalat. Ezt azonban a pápai önkormányzatnál mind a fideszes, mind a szocialista képviselők elutasították, mondván: van saját reorganizációs tervük. Kérdezem, hogy ez alapján valóban el akarják-e adni a járműparkot és a sertéstelepeket. Önök állami garanciát vállaltak a gyár megmentésére és a kifizetésekre. Kérdezem, hogy számítanak-e még az ígéreteik.

Várom az érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

(14.50)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Az interpellációs kérdésre Budai Gyula államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Remélem, hogy a kérdését nem politikai haszonszerzés céljából tette fel (Közbeszólások a Fidesz soraiban.), mert azzal egy picit már elkésett. Ha pedig valóban aggódik, akkor nyugodjon meg, képviselőtársam, mert a Vidékfejlesztési Minisztérium a saját költségvetéséből az élőállat-beszállítókat ki fogja fizetni.

Már az első körben egyeztettük azzal a 122 kistermelővel, akiből nem 80, hanem 35 jött el a tárgyalásra, képviselőtársam - tehát rosszak az információi -, és nekik az európai uniós jogszabályok alapján, az úgynevezett de minimis szabályok alapján termelőnként 7500 eurót, azaz 2 millió 200 ezer forintot fogunk fizetni. Ugyancsak egyeztettünk azzal a három termelői csoporttal, amelynek a követelése 50 millió forintot meghalad. Ezt szintén a de minimis szabályok alapján fogjuk rendezni, ez termelői csoportonként 200 ezer euró.

A holnapi nap folyamán Fazekas Sándor miniszter úr találkozik azokkal a nagytermelőkkel, akikkel még nem sikerült megegyeznünk, és ővelük is le fogunk ülni, és meg fogjuk találni azt a megoldást, amely alapján ki fogjuk fizetni az általuk meghatározott követeléseket.

Tehát úgy gondolom, tisztelt képviselő úr, hogy a kérdésének az első felére választ adtam: a Vidékfejlesztési Minisztérium és a kormány nem fogja magára hagyni a termelőket, nem fogja magára hagyni a pápaiakat, és mindent meg fog tenni, hogy az a 920 munkahely Pápán megmaradjon.

Kérdezte tőlem, hogy mi az igazság a Pápai vonatkozásában. Képviselő úr, ezt a kérdést, ha jobbra fordul, akkor akár Gőgös Zoltánnak, akár Gyurcsány Ferencnek is föltehette volna, mert akkor Gőgös Zoltán volt a minisztériumban az az államtitkár, illetőleg Gyurcsány Ferenc volt az a miniszterelnök, aki 2008. december 30-án döntött a kormányülésen, hogy 5,7 milliárd forintot nyújtanak a felszámolás alatt lévő Pápainak. Csak sajnos, képviselőtársam, ennek a pénznek a jelentős része nem jutott el a gyárhoz, mert a pénz jelentős részét a felszámoló azoknak a kereskedelmi bankoknak fizette ki, amelyeknek tartozott a Pápai Hús, és nem is a Pápai Hús tartozott, mert a Pápai Hús a Carnex-csoport tagjaként működött korábban, a Carnex-csoport felszámolás alá került, és a Carnex-csoport a Pápait használta fedezetként az általa fölvett kereskedelmi banki hitelek fedezésére, és ezt kapták meg a kereskedelmi bankok.

Tehát a megítélt kormánygarancia, az 5,7 milliárd jelentős része a bankokhoz és nem a céghez vándorolt, ezért nem tudott a cég gazdaságosan működni 2009-től. És 2010-től folyamatosan érkeztek a megkeresések a minisztériumhoz, hogy forgóeszközhitelre lenne szüksége a cégnek, hol 200 millió forintra, hol 500 millióra, mert egyszerűen nem tudták kifizetni azokat a beszállítókat, akik ehhez a céghez az élő sertést beszállították, és nemcsak az élőállat-beszállítókat, senkit nem tudtak kifizetni, képviselő úr. Tehát úgy gondolom, hogy a kérdést jobbra öntől kéne föltenni ebben a vonatkozásban. Én egyet tudok önnek mondani: mi mindent meg fogunk tenni, hogy az élőállat-beszállítókat kifizessük, és hogy a 900 munkahelyet megőrizzük.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérdezem Ferenczi Gábor képviselő urat, hogy elfogadja-e az államtitkári választ.

FERENCZI GÁBOR (Jobbik): Államtitkár úr, azt gondolom, hogy ígéretből tele van most már a padlás. Ön nem válaszolt arra a kérdésemre, hogy mi lesz például azokkal a gazdákkal, akiknek, mondjuk, nem 2,5 millió forint alatti, hanem 2,7 millió forint a kintlévőségük, mert éppen 140 leadott sertést továbbra sem fizettek ki a részükre, ráadásul a takarmánytartozást ráterhelték ennek a családnak a családi házára. Kérdezem, hogy mi lesz például ezzel a termelővel.

Kérdezhetném nyilván az MSZP-t, de önök itt ültek akkor is, amikor tönkrement a kapuvári húsgyár, itt ültek akkor is, amikor becsődölt a Malév. Most önök ülnek itt, önök vannak kormányon, az önök felelőssége, hogy a pápai húsgyárban megmarad-e ez a 900 munkahely, és hozzá kapcsolódóan a sertéstartók is a pénzükhöz juthatnak-e, és folytathatják-e a gazdálkodást.

Úgy látom, hogy önöknél csak a kommunikációra futja, nincsen koncepciójuk a gyár hosszú távú működtetésére. Ilyen választ elfogadni nem tudok. Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 193 igen szavazattal, 41 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Lengyel Szilvia képviselő asszony, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a vidékfejlesztési miniszterhez: "A nagy földrablás, avagy az eredeti tőkefelhalmozás magyar módszere?" címmel.

Lengyel Szilvia képviselő asszonyt illeti a szó. Parancsoljon!




Felszólalások:   47-53   53-59   59-65      Ülésnap adatai