Készült: 2024.09.23.05:48:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2001.10.19.), 100-102. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:03


Felszólalások:  Előző  100 - 102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Én valójában az ajánlás 22. pontjáról szeretnék szólni, amit Burány képviselőtársam és Bauer képviselő úr is külön-külön nyújtott be. Előljáróban persze az előző vitához annyit szeretnék mondani, hogy majd a tb-költségvetés zárszámadásának a vitájában szeretnék én a magánnyugdíjpénztárakkal foglalkozni. De annyit Kovács Kálmán képviselőtársamnak szeretnék megjegyezni, mert meglepetéssel mondta, hogy mi a magánpénztárak intézményét támogattuk és támogatjuk. Mi, úgy gondolom, azért is tudtunk jól együttműködni, mert mi egy modern társadalomfelfogást képviselünk (Dr. Kovács Zoltán: Összenő, ami összetartozik.), ellentétben a szembenülőkkel, akik bár polgári értékrendekről beszélnek és magukat polgárinak nevezik, de hát én inkább osztom a koalíciós társuknak a vélekedését, hogy egy posztbolsevista alakulat az, amely most itt kormányozza az országot. (Arnóth Sándor: Te csak tudod, dolgoztál benne.) Nem én mondtam, képviselő úr, én csak osztom a koalíciós szerződést aláíró egyik pártelnöknek a véleményét, aki teljesen egyértelművé tette. (Sasvári Szilárd: Új barátod van?)

Kérem szépen, szeretnék áttérni a szerencsejátékról szóló törvény módosítására. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiban: Így összefügg ez, ugye?) Elnök asszony, lenne majd egy ügyrendi javaslatom, hogy kérjenek szót a képviselők, és akkor megkapják.

 

ELNÖK: Képviselőtársaim én annak rendkívüli módon örülök, hogy a zárszámadás tárgyalása ilyen rendkívül jó hangulatban zajlik, de azért kérem, hogy az egyes felszólalókat ne zavarják a felszólalásukban.

 

(11.00)

 

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tehát arra tettem javaslatot képviselőtársaimmal együtt, hogy a szerencsejáték szervezéséről szóló törvény módosítása maradjon el a zárszámadási törvényjavaslatból. Sokan fölkapják a fejüket, hogy mit keres itt egyáltalán a szerencsejátékról szóló törvény módosítása, illetve átírása. Teljesen jogosan kapják fel az emberek a fejüket, mert semmi keresnivalója a zárszámadásban ennek a törvénynek nincs. A teljes törvényi szakaszt, ami beépítésre került a zárszámadásba, elhagyni javaslom.

Az általános vitában már utaltam arra és indokoltam, hogy miért nem szerencsés - túl azon, hogy az államháztartási törvénnyel sincs túlságosan szinkronban - az, ha itt mindenféle, a zárszámadáshoz nem tartozó törvénymódosításokat kezdeményez a kormány. De összességében nagyon helytelennek tartom, hogy ilyen módon nyúlunk hozzá vagy próbál hozzányúlni a kormány a szerencsejáték szervezéséről szóló törvényhez. Erről egyébként már a héten is folyt vita az interpellációk, illetve az azonnali kérdések órájában, és a költségvetési bizottsági ülésen is hosszasan vitáztunk erről a kérdésről.

Azért lett volna jó, ha itt van a szociális és családügyi miniszter, mert azt gondolom, hogy amilyen módosítás irányába most elmozdult a kormányzat, annak nagyon fontos társadalompolitikai hatása lehet. Azt már az elmúlt hetek során a vitákban világossá tettük, hogy itt a törvényt nem a Szerencsejáték Részvénytársaság érdekéhez akarja szabni a kormányzat, hanem egy háttérben lévő, meglehetősen erőteljes vállalkozói kör - amely nem állami tulajdon, hanem külföldi tulajdon, akik már körbejárták a különböző fejlődő országok piacait és próbálják a szerencsejátékoktól megszédült társadalmi csoportokat még tovább sarcolni -, ezen csoportok üzleti elgondolásaink megfelelő törvényjavaslatot nyújtott be most a kormány, és ezt egyáltalán nem tartjuk szerencsésnek.

Azt értelmes dolognak tartjuk, ha az informatika fejlesztésével, fejlődésével a Szerencsejáték Részvénytársaság lehetőségeit bővítjük, de ennek az égisze alatt nem lehet más érdeket kiszolgálni, mint amit most ki akarnak szolgálni, és örömmel hallottam a háttérből, hogy esetleg eltekintenek most ennek a törvénynek az ilyen mértékű módosításától. Ha ez így van - nem tudom, hogy az államtitkár úr ezt megerősíti-e -, akkor ennek csak örülni lehet. Ha nincs így, és keresztülerőltetik ezt a törvényt, akkor azt gondolom, hogy szembesülni kell önöknek majd ennek a törvénynek egy nagyon kedvezőtlen hatásával. Arról már nem beszélek, hogy nyilván lehet egy olyan következménye, túl a kedvezőtlen társadalompolitikai hatásokon, hogy a magyar adófizetők pénze értelemszerűen majd más mezőben fog landolni, nem a magyar költségvetést fogja gyarapítani. (Tállai András: Mi az a társadalompolitikai hatás?) Államtitkár úr, ön nagyon jól tudja, hogy ilyen mértékben nem indokolt a játékok hazárdsági fokát növelni, mint amilyen mértékben önök ezt most meg kívánják tenni.

Még egy metszete van a problémának: nem szerencsés az, hogy a kis- és középvállalkozások támogatásáról csak beszél a kormány, és most egy törvényjavaslattal teljes mértékben keresztezi az ő érdeküket úgy, hogy nem is egyeztet velük. Azt gondolom, hogy az lenne a legbölcsebb, ha az ajánlás 22. pontját a kormány támogatná. Jelzem azt, hogy a költségvetési bizottságban sikerült többséget szerezni a mi módosító javaslatunknak, és ezt örömmel nyugtáztam, hogy sikerült meggyőzni a fideszes képviselőket (Zaj a Fidesz soraiban.) arról, hogy támogassák a módosító javaslatunkat. Csak arra biztatom önöket, hogy tovább ezen az úton. (Arnóth Sándor: Előre a lenini úton!) Támogassák majd a végső szavazásnál is az ajánlás 22. pontjában megfogalmazott módosító javaslatunkat! Köszönöm.

 




Felszólalások:  Előző  100 - 102  Következő    Ülésnap adatai