Készült: 2024.09.26.02:49:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2012.11.29.), 100. felszólalás
Felszólaló Örvendi László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:55


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÖRVENDI LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A nemzeti együttműködés kormánya jóváhagyta Magyarország negyedik középtávú, 2014-ig szóló fogyasztóvédelmi politikáját, amelynek alapján a fogyasztóvédelem megerősödött. Módosítottuk a fogyasztóvédelmi törvényt, új piacfelügyeleti törvényt alkottunk, a kormány újjászervezte a Fogyasztóvédelmi Tanácsot. Ezek mellett viszont további intézkedésre van szükség annak érdekében, hogy a közműszolgáltató cégek erőfölényével szemben védettebbek legyenek a magyar fogyasztók.

Az elmúlt egy évben jelentősen növekedett azon fogyasztói beadványok száma, amelyeket a gázórák befolyásolásával meggyanúsított, több százezer forintra megbüntetett fogyasztók nyújtanak be. A panaszosok hangsúlyozzák, hogy teljesen értetlenül állnak a helyzet előtt, mivel ők nem befolyásolták a mérőt.

(12.20)

Az érintett fogyasztók szinte kivétel nélkül ugyanarról a történetről számolnak be. A fogyasztási helyen az elosztótársaság munkatársai ellenőrzést végeznek; szabálytalan vételezés gyanúja miatt a helyszínen jegyzőkönyvet vesznek fel, a gázórát leszerelik, és dobozba vagy zsákba helyezik, majd elviszik. Ezt követően a fogyasztó levelet kap a mérő szakértői vizsgálatának helyszínéről és időpontjáról.

A jelenlegi előírások szerint, amennyiben a fogyasztó vitatja a szabálytalan vételezést, akkor igazságügyi szakértővel kell elvégeztetni a fogyasztásmérő vizsgálatát, amelynek keretében a szakértő megvizsgálja a plombák sértetlenségét, majd azt is, hogy történt-e mágneses befolyásolás. A fogyasztói panaszokból az derül ki, hogy az esetek többségében megállapításra kerül a mérő fogyasztó általi befolyásolása, annak mágnesezése, illetve annak megállapítása, hogy a mérőórán lévő plombák karcolódtak, vagy nem eredetiek. A mérőbefolyásolás szakértői megállapítását követően közel félmilliós kötbérkövetelési igénnyel lép fel a szolgáltató a helyzet előtt egyébként is értetlenül álló fogyasztóval szemben.

Nagy számban fordulnak elő olyan fogyasztói beszámolók is, amelyekből az derül ki, hogy a szolgáltatók helyszíni ellenőrzést végző munkatársai az ellenőrzés és a fogyasztási helyen végzett munkálatok során nem mindig tartják be maradéktalanul a vonatkozó előírásokat. Több fogyasztó számolt be ugyanis arról, hogy kiküldik abból a helyiségből, ahol a mérő fel van szerelve, vagy míg a szolgáltató egyik munkatársa az órát vizsgálja, addig a másikuk egyidejűleg a kitöltendő papírokkal, az aláírandó jegyzőkönyvekkel foglalja le az érintett fogyasztót, aki emiatt nem tudja folyamatosan figyelemmel követni, hogy mi történik a mérő ellenőrzése során.

A gázszolgáltatók azt mondják, hogy évente több milliárd forint káruk keletkezik a gázlopásokból, évente két Velencei-tavi nagyságú gázt lopnak el tőlük. A Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete szerint évente meghaladja a 10 ezret a szakértői vizsgálatok száma, de az esetek 80 százalékában nem a fogyasztó javára döntenek.

A fogyasztók kiszolgáltatottnak érzik magukat az egész vizsgálat alatt. Nem tudják, mit kell tenni. Értetlenül állnak a félmilliós kötbér és a szolgáltatás kikapcsolásának emlegetése előtt. Sokan megijednek, és inkább fizetnek. Érdekes módon lehet alkudozni, esetleg 20-30 százalékkal kevesebb kötbérrel is meg lehet úszni. Nem mindenki ijed ám meg. A minap olvasom a hajdúszoboszlói Városi Lapban, hogy pert nyert a gázszolgáltatóval szemben egy Pest megyei fogyasztó. A gyanúsítás árnyékában nem megijedt, hanem bírósághoz fordult, és a mágnesezéssel gyanúsított fogyasztónak adott a bíróság igazságot. Kimondta, hogy a fogyasztó nem nyúlt a gázórához. Ugyanakkor egy tegnapi újságban olvasom, hogy 43 ember ellen emelt vádat az ügyészség Szabolcs megyében gázlopás miatt.

A helyzet tehát bonyolult, de vissza kell szorítani a fogyasztói kiszolgáltatottságot. A vétlen fogyasztók ne hagyják magukat, forduljanak panasszal a Magyar Energia Hivatalhoz és nem utolsósorban bírósághoz. De azt vegyük figyelembe, hogy a törvényeket be kell tartani a gázlopásokkal kapcsolatban is.

Mindenesetre segíteni fogja a megoldást, ha a gázszolgáltatók minél hamarabb befejezik a gázórák kicserélését manipulálhatatlan mérőalkalmatosságokra. Mindaddig, amíg a gázórákkal kapcsolatos viták zajlanak, a kormány, segítve a fogyasztókat, a téli időszakra kikapcsolási moratóriumot rendelt el. A Fidesz és a fogyasztóvédelmi kabinet támogatja és ösztönzi a kormányt a fogyasztókat védő intézkedései megtételére.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai