Készült: 2024.09.22.21:43:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2001.05.08.), 352. felszólalás
Felszólaló Dr. Weszelovszky Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Budapesten minden tény afelé mutat, hogy a városfejlesztés nem a város érdeke, nem a lakók érdeke, hanem Ady szavaival élve, a "legfőbb urunk, a Pénz" mozgatja. Csak így magyarázható, de így valóban magyarázható, hogy az önkormányzatok gyakorta átminősítenek zöld területet építési területté. Ezen átminősített területek között a közvetlen pénzszerzésnek áldozatul esett parkok, parkrészletek is találhatók. Angyalföldön, ahol a fa nagy érték, egész parkrészletet számoltak fel építés céljára. A Népliget egykor füves-fás területén ma aszfalt borítású, körforgalomra emlékeztető teret hoztak létre. A Déli pályaudvar mellett épülő újabb vasbetontömb, azaz irodaház a Krisztina körút füves-fás részeit tette tönkre, többek között a bevásárolók autóinak parkoltatása céljából. A lágymányosi két és fél hektáros parknak a felét tüntették el, hogy oda irodaházat építsenek. A Boráros térről eltakarították a pavilondzsungelt, helyükre nem került semmi, jóllehet a tér melletti parkosított terület meghosszabbítható lett volna.

Összegezve: fogynak a fák, összemennek, zsugorodnak, fogynak a parkok. Reménykeltő, hogy az Erzsébet téren parkokat szándékoznak létesíteni, azonban ha el is készül, ez egyszerűen területi korlátai miatt nem pótolhatja a tönkretetteket. Lassan már csak a "park" szó marad meg. Beszélünk ipari parkról, járműparkról, és ami most minket leginkább érdekel, lakóparkról. Ez nálunk viszonylag új fogalom. Eredeti jelentése szerint külvilágtól elzárt térben, egyedi módon tervezett házak együttesét jelenti, ahol minden házhoz kert és parkoló tartozik, pihenésre és sportolásra alkalmas belső terekkel, a kényelem és a külvilágtól való elzártság biztonságával.

A Budapesten épített lakóparkok közül csak néhány felel meg ezeknek a feltételeknek, ezért nem egyszer a lakópark helyett a lakókert megnevezést használják. Természetesen ezek a bárhogyan nevezett lakóterek rendkívül drágák, elzártságuk idegen a magyar életmódtól, és ha a Rózsadombon birtokolt lakás már rangot jelent, akkor mit jelenthet a Rózsadomb lakóparkja. Nemcsak a terület egységének feldarabolását jelenti, hanem teljesen nyilvánvalóvá teszi a társadalom megosztottságát, nem is beszélve arról az egészségtelen szociális hatásról, amit az vált ki, hogy ezeket a súlyos anyagi feltételeket kívánó lakóparkoknak nagy részét külföldiek birtokolják. Így a zártság is fokozottabb, ellenérzést vált ki.

Az építkezés és fejlesztés egyik fő iránya a bevásárlóközpontok volt. Ma már úgy ítélhető, hogy Budapest körül bevásárlóközpontok gyűrűje létesült, lassan alig kihasználható tömegben. Tegyük hozzá, hogy ezek autós bevásárlásra alkalmasak, tehát út is és parkoló is szükséges működésükhöz. Ez újabb területeket vesz el a várostól és zsúfolja az utakat. Kezdetben úgy tűnt, sok pénzt hoz az irodaház, ezért a belvárost, a központi területeket teleépítették irodaházzal, és a felújított Ybl-palotát a főváros nemzetközi nívódíjára szándékozik felterjeszteni egyfelől, irodaháznak szánja másfelől.

 

(21.20)

 

Lehet, hogy az első szándéka megvalósul, ám az irodákra a bérlők csak lassan jelentkeznek. Miként a bevásárlóközpontok, ma már az irodapiac is túlkínálattal küzd, ugyanakkor elfoglalva a város legértékesebb részeit.

Mindezek miatt a fővárosban a költözés iránya a Belváros, a városközpontok felől az agglomeráció felé fordult. Aki teheti, a város számára eddig az üdülést, a nyaralóhelyet biztosító zöldgyűrűbe törekszik. Ezzel azonban lakótérré válik a zöldövezet, s mivel a munkahelyek a Belváros irodaházaiban vannak, egyre nehezebbé válik a bekötőutak közlekedése.

Ha tehát a világvárossá fejlesztés a városi parkok, ligetek, fák pusztulását, csökkenését jelenti, a legszebb tájrészek zárt lakóparkokkal való feldarabolását, a Belváros irodavárossá válását, a városlakók agglomeráció felé történő menekülését, akkor inkább ne kívánjunk világvárossá lenni!

Szeressük annyira Budapestet, hogy a természet és az ember jól érezhesse magát benne! Különben a fák és az emberek létszámának csökkenése a város elsorvadásához vezethet.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai