Készült: 2024.09.20.04:07:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2001.06.19.),  267-277. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 13:10


Felszólalások:   267   267-277   268-277      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatalok következnek. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az előterjesztő módosító javaslatát a T/4169/36. számú ajánlás 1. pontja szerint, amelyet az alkotmányügyi bizottság támogat.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 317 igen, 1 nem szavazattal a javaslatot elfogadta.

Most a zárószavazás következik. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az egyes törvények környezetvédelmi célú jogharmonizációs módosításáról szóló törvényjavaslatot az egységes javaslat imént módosított szövege szerint.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 317 igen szavazattal a törvényjavaslatot elfogadta.

 

 

(19.00)

 

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a magyar hősök emlékének megörökítéséről és a magyar hősök emlékünnepéről szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztést T/4163. számon, az egységes javaslatot T/4163/24. számon kapták kézhez. Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslat nem érkezett, a határozathozatal egyetlen döntést igényel.

Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a magyar hősök emlékének megörökítéséről és a magyar hősök emlékünnepéről szóló törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 221 igen szavazattal, 18 nem ellenében, 77 tartózkodással a javaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetés minden formájának kiküszöböléséről szóló, 1979. december 18-án New Yorkban elfogadott egyezmény kiegészítő jegyzőkönyve kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája és határozathozatala. Az előterjesztést T/4639. számon, a bizottságok ajánlását pedig T/4639/1. és 2. számokon kapták kézhez. Mielőtt megnyitnám a vitát, emlékeztetem önöket, hogy a korábbi házbizottsági megállapodás alapján az egyes nemzetközi szerződésekhez felszólaló képviselők öt percben ismertethetik álláspontjukat.

Elsőként megadom a szót Németh Zsolt államtitkár úrnak, az ülés vezetését pedig átadom Gyimóthy alelnöktársamnak. (Taps.)

 

 

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Országgyűlés! Kérem, hogy fogadják el a törvényjavaslatot.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Megadom a szót Bernáth Ildikónak, a foglalkoztatási bizottság előadójának.

 

BERNÁTH ILDIKÓ, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A foglalkoztatási és munkaügyi bizottság egyhangúlag elfogadásra javasolja a törvényjavaslatot. Örömmel üdvözöl minden olyan benyújtott törvényjavaslatot, amely a nők hátrányos megkülönböztetését kívánja a jövőben megszüntetni.

Elfogadásra javasoljuk a tisztelt Háznak a törvényjavaslatot. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Megkérdezem a külügyi bizottságot, kíván-e előadót állítani. (Senki sem jelentkezik.) Nem.

Így megadom a szót Kóródi Máriának, SZDSZ, aki írásban előre jelezte felszólalási szándékát. Tessék, képviselő asszony!

 

DR. KÓRÓDI MÁRIA (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. (Folyamatos zaj.) Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt feltételezem, hogy nem sokan vették a kezükbe olyan módon ezt a javaslatot, hogy el is olvasták volna. Én ezért csak egy rövid részletet szeretnék belőle idézni.

Ez a kihirdetésre kerülő törvényjavaslat tartalmazza, hogy azok az országok, amelyek aláírták az egyezményt a nőkkel kapcsolatos hátrányos megkülönböztetés megszüntetésére, megtesznek mindent annak érdekében, hogy ez a hátrányos megkülönböztetés minél előbb megszűnjön. Elítélik a nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetést annak valamennyi formájában, és megállapodnak abban, hogy minden alkalmas eszközzel és késedelem nélkül törekednek a nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetés megszüntetésére. Ennek a törvénynek a kihirdetésével megerősítik a részes országok, azaz Magyarország is, azt az elkötelezettségüket, hogy biztosítják a nők számára valamennyi emberi jog és alapvető szabadságjog (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) teljes és egyenlő élvezetét, és hogy hatékony lépéseket tesznek ezen jogok és szabadságjogok megsértésének megelőzésére.

Örömmel hallottam, hogy képviselőtársnőm a kormánypárti oldalról azt mondta, hogy örömmel üdvözölnek minden olyan javaslatot, ami ezt lehetővé teszi, és hogy támogatnak minden olyan törvényt, amely a nők esélyegyenlőségét biztosítja. Tisztelettel szeretném megkérdezni, hogy ezeknek az ismeretében az elmúlt héten, amikor a Szabad Demokraták Szövetsége nevében benyújtottunk egy törvényjavaslatot, amely kiemelte volna a jogi és politikai szlogenek világából az esélyegyenlőség kérdését, amely lehetővé tette volna, hogy megvizsgálhassuk és hogy a bíróságok meg tudják állapítani, valóban bekövetkezik-e a hátrányos megkülönböztetés; amikor előterjesztettük azt a törvényjavaslatot, amellyel valóban elő tudtuk volna segíteni, hogy megszűnjön az az áldatlan és méltatlan helyzet, hogy a nők a munkahelyükön ugyanazért a munkáért sokkal kevesebb fizetést kapnak, hogy megszűnjön az az áldatlan és méltatlan helyzet, hogy ugyanolyan teljesítmény mellett a nők karrierlehetőségei kisebbek, mint a férfiaké, hogy ennek érdekében egyetlen pici kis lépést tegyünk előre, ezért megszavazhatták volna a törvényjavaslatunk tárgysorozatba-vételét.

Ha önök megszavazzák a tárgysorozatba-vételt, akkor beszélhetünk arról, hogy mit tartunk kölcsönösen alkalmas eszköznek arra, hogy a hátrányos megkülönböztetést megszüntessük. De önök ezt a törvényjavaslatot nem támogatták. Így nem egészen értem, hogy képviselőtársaim a kormánypárti oldalról mit mondanak, amikor azt állítják, hogy támogatják, hogy a hátrányos megkülönböztetés megszüntetése érdekében minden törvényes lehetőséget teremtsünk meg.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat, amelyet benyújtottunk, önök által arra a sorsra jutott, hogy a mi törvényjavaslatunkat már nem tárgyalják meg. Mi azonban tisztelettel felajánljuk önöknek, hogy használják azt az alapanyagot, amelyet törvényjavaslatunkban kidolgoztunk, és bármely kormánypárti képviselő neve alatt az ősz folyamán terjesszék elő. Én megígérem önöknek, hogy - ennek a nemzetközi egyezménynek a szellemében is - mi támogatni fogjuk azt a törvényjavaslatot, annak tárgysorozatba-vételét és hatályba léptetését.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. (Folyamatos zaj.) Felszólalásra jelentkezett Kristyánné Aknai Erzsébet, MSZP. Tessék! És csöndben kérjük, hölgyekkel szemben különösen legyünk figyelmesek, pláne, hogy most a nők ügyét tárgyaljuk!

Tessék!

KRISTYÁNNÉ AKNAI ERZSÉBET (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr, és köszönöm a kedvességét, hogy felhívta arra a figyelmet, milyen fontos kérdés van most a Ház napirendjén.

Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Az előttünk lévő, nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetés minden formájának kiküszöböléséről szóló egyezmény kiegészítő jegyzőkönyvének kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot természetesen a szocialista frakció is támogatja. Az előttem felszólaló Kóródi Mária képviselő asszony taglalta, hogy bár a kormánypárti képviselők is támogatják ezt a törvényjavaslatot, mégsem támogatták azt, ami ennek szoros következménye lenne, hogy a magyar parlament is hozzon olyan törvényeket, amelyek nemcsak megelőzik, hanem ki is küszöbölik a hátrányos megkülönböztetés statisztikák szerint is meglévő minden formáját.

Amikor ezt a törvényjavaslatot olvastam, az volt az érzésem, hogy amikor az elmúlt hónapokban a Ház napirendjére nem vett két, ez irányú törvényjavaslatot leszavazta a parlament kormánypárti többsége, vajon hogyan került elő ez a 22 évvel ezelőtti jegyzőkönyv, hogy ezt most mi napirendre tűztük. Gondolom, talán egyféle pótcselekvés, ami arra késztette a törvényjavaslat beterjesztőjét, hogy foglalkozzunk ezzel a kérdéssel.

Nagyon örülnék neki, ha ez az egyezmény, ennek a törvényjavaslatnak az elfogadása lehetővé tenné azt, hogy a magyar törvények is foglalkoznának ezzel a kérdéssel, a magyar parlament is hozna olyan törvényeket, ami ennek az egyezménynek a szellemében eredményeket hozna a mi közéletünkben is.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem Németh Zsolt államtitkár urat, kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Németh Zsolt bólint.) Igen. Tessék, államtitkár úr!

 

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Nagyon sok gondolatom lenne az elhangzottakkal kapcsolatban, de csak egy vonatkozásra reagálnék. Vojnik Márta (Sic!) képviselő asszony azt a kérdést vetette föl: mi ad aktualitást annak, hogy ezt a nemzetközi szerződésről szóló törvényjavaslatot önök elé terjesztettük.

A Magyar Köztársaság az Országgyűlés 2000/77. határozatával fogadta el a kiegészítő jegyzőkönyvhöz történő csatlakozást.

 

 

(19.10)

 

Az okiratot 2000. december 26-án helyeztük letétbe az ENSZ főtitkáránál, ennek megfelelően 2001. március 22-étől kell alkalmazni a jegyzőkönyv 16. cikkét. Ezek az alapvető indokai annak, hogy most terjesztettük önök elé ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm a figyelmüket és kérem, hogy fogadják el. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Mivel módosító javaslatot nem nyújtott be senki, így az általános vitát lezárom. Az előterjesztés elfogadásáról kell döntenünk. Kérdezem, van-e ezzel kapcsolatosan bárkinek észrevétele. (Nincs jelentkező.) Nincs.

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetés minden formájának kiküszöböléséről szóló, 1979. december 18-án New Yorkban elfogadott egyezmény kiegészítő jegyzőkönyve kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a törvényjavaslatot 302 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az Európai Közösség és a Magyar Köztársaság közötti közúti árufuvarozás meghatározott feltételeinek kialakításáról és a kombinált fuvarozás elősegítéséről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája és a határozathozatal. Az előterjesztést T/4669. számon, a külügyi bizottság ajánlását pedig 4669/1. számon kapták kézhez.

Megadom a szót Fónagy János közlekedési és vízügyi miniszter úrnak, a napirendi pont előadójának. Tessék, miniszter úr!

 




Felszólalások:   267   267-277   268-277      Ülésnap adatai