Készült: 2024.09.26.08:01:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2015.04.27.), 279. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 8:54


Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretnék néhány félreértést eloszlatni, már akiben ezen előterjesztés kapcsán fölmerült. Röviden reagálnék a vitában elhangzottakra.

Hiszékeny képviselő úr szerintem valóban kiválóan összefoglalta azt, hogy egyik célja ennek az előterjesztésnek a sportági szakszövetségek megerősítése, nevezzük így. Valóban olyan közfeladatot látnak el és láthatnak el a jövőben is a törvény módosításának okán a sportági szakszövetségek, amelyek szerintünk fontosak, és valóban van egy olyan rendkívüli helyzet, hiszen a 2021-es vizes világbajnokság megnyerését követően 2017-re Magyarország előrehozhatta, illetve megkaphatta ennek a rendezésnek a lehetőségét Mexikó visszalépése okán. Ebben volt egyébként ötpárti egyeztetés is, ahol döntően azért a frakcióvezető urak egyetértettek ezen célkitűzésben, hogy igenis vágjunk neki, próbáljuk meg 2017-re is azt, amit 2021-re terveztünk.

Azt hiszem, hogy valóban így van, a sportági szakszövetségek az elmúlt másfél-két évben a kormány támogatásának és elvárásainak megfelelően emberi erőforrásokat és humán erőforrást is fejlesztettek. Vannak kiválóan működő sportági szakszövetségek. Igyekszünk valamennyi szakszövetséget arra a szintre felhozni, amelyet már az élenjárók elértek vagy odajutottak.

A szándék szerintünk egyértelmű és tisztességes. Több kritika merült föl az előkészítés és a különböző ingatlanok kapcsán, amelyek a sportági szakszövetségek, illetve a hat fővárosi klub esetében fölmerültek. Azt hiszem, hogy nyilván ez tanulságos volt. Igyekeztünk térképmelléklettel a későbbiek folyamán legalább a TAB ülésére ezzel bemenni.

Én azt szeretném elmondani önöknek, amit itt Ikotity István elmondott, hogy ha itt most konkrét ingatlanokat mi törvénybe foglalunk, ez hangzott el, szerintem pont nem a lezüllesztése a törvényalkotásnak, hanem pont az átláthatóságot erősítjük. Ha nem tesszük bele, akkor meg az a probléma. Helyrajzi számokkal, fényképekkel, dokumentálható módon lássa minden képviselő, legyen az kormánypárti vagy ellenzéki, vagy lássa a sajtó is akár, hogy milyen ingatlanokról van szó, és kizárólag sportcélra szeretnénk ezeket az ingatlanokat átadni a hat nagy fővárosi klubnak. Meg is indult ez a folyamat. Nem mi kezdtük ezt a folyamatot, 2004-ben már a Vasas megkapta egyébként vagyonkezelésbe az ingatlanjait, azok a fejlesztések megtörténtek az elmúlt évben. Nem nézzük azt, hogy ki az elnöke, milyen pártpreferenciával rendelkezik, hanem a magyar sport ügyét szolgálja vagy pedig sem, ezért kap a Vasas is támogatást, ezért kap a Diósgyőr is támogatást, és sok-sok mindenki más is kap támogatást. Azt hiszem, hogy ebben talán egyet kellene értenünk, hiszen nem cél az, hogy bárkit hátrányban részesítsünk.

Valóban, az egy fontos kritikai észrevétel, amely elhangzott Hiszékeny képviselő úr részéről a hat budapesti sportegyesület működésére szánt összegről, és Szilágyi képviselő úr is erről beszélt. Én azt hiszem, hogy mi az elmúlt évben és ebben az évben is próbáltuk rendezni a működési problémájukat azzal, hogy a hat nagy fővárosi klub közül egyébként öt 300-300 millió forintos állami támogatásban részesül, az nagy segítség a klubok részére. A BVSC 150 millió forintos éves működési támogatásban részesül.

(20.00)

Most folyik a költségvetés előkészítése, igyekeztünk azokat a működés szempontjából nélkülözhetetlen forrásokat, állami forrásokat ezen klubok rendelkezésére bocsátani; meglátjuk, hogy majd hova lyukadunk a költségvetés vitája során, hogy sikerül-e ezt a szándékot érvényesítenünk. Én azt hiszem, hogy sikerülni fog, ezen dolgozunk mindannyian, és kérném az önök támogatását is ebben.

Amikor a tulajdonjogról beszélünk, engedjék meg, hogy azért néhány pontot elmondjak, néhány fontos szempontot említsek. A tulajdonjog nem áll másból, mint döntően birtoklásból, használatból és rendelkezésből, és a vagyonkezelői jog a birtoklás és a használat jogát jelenti. Tehát nem rendelkezhetnek erről az ingatlanról, ezt megkapják, ez állami tulajdonban marad továbbra is ‑ állami tulajdonban marad, nagyon fontos ‑, nincsen állami tulajdonvesztés, a hat nagy fővárosi klub vagyonkezelésbe kapja, tehát használhatja és birtokolhatja az ingatlant, de nem rendelkezhet vele, tehát nem adhatja el, és a többi, és a többi, és a többi. Úgyhogy ez nagyon-nagyon fontos, és nekünk valóban ez az érdekünk, hogy sportcélra hasznosítsák ezeket az ingatlanokat. Legyenek ott uszodák, legyenek kézilabdacsarnokok, sok-sok minden más olyan sportlétesítmény, amellyel a budapesti gyermekek sportolási lehetőségét és ezen keresztül nyilván az utánpótlásbázist szélesítve az élsportot tudjuk támogatni, és ezen keresztül a magyar sport eredményességét tudjuk szolgálni. Ha valaki elmegy akár csak a BVSC-hez vagy a Fáy utcai Vasas-sporttelepre vagy a budapesti Honvéd Dózsa György úti telepére, akkor láthatja, hogy milyen lemaradásban vannak ezek az egyesületek, ami a létesítményt, az infrastruktúrát jelenti. Úgyhogy ezen szeretnénk segíteni, hogy jó gazdái legyenek ilyen értelemben, vagyonkezelői szempontból a klubok. Felelősséggel tartoznak természetesen a klub vezetői az állam felé meg a magyar sport felé is, hogy ezt a feladatot tisztességesen ellássák. Úgyhogy szeretném az MSZP-frakciót megnyugtatni arról, hogy az a célunk, legalábbis a sportkormányzatnak, hogy a költségvetésből működési támogatást is kapjanak ezen klubok, tehát nehogy ‑ hogy mondjam? - finan­szírozási problémák álljanak elő, el tudják látni az alapműködéshez szükséges feladataikat.

Amit még itt fölírtam, Szilágyi képviselő úrnak köszönöm a vagyonkezelői jog átadására vonatkozó támogatását, és szeretném megnyugtatni őt is, hogy az olimpiai felkészülés nincs veszélyben. Tehát az a célunk, hogy azokat a többletforrásokat biztosítsuk a Magyar Olimpiai Bizottság számára és nyilván ezen keresztül sportolóink számára, hogy Rióban is jól szerepeljenek, és az úgymond sportnagyhatalmi státusunkat tovább tudjuk erősíteni a világban.

Itt a források is elhangzottak. Egy kicsit, nem az előterjesztéshez kapcsolódóan, de röviden hadd mondjam el, hogy itt azért a források, nyilván, amelyek piaci alapúak, azok különböző szponzori és hirdetői támogatások, jegybevétel, amely sajnos valóban kevés, tehát körülbelül 3-5 százalékát fedezi egy klub költségvetésének. Vannak bizonyos közvetítési jogdíjak, televíziós jogdíjak, amelyek jelentősek, vannak bizonyos imázs-, PR-eladásból származó bevételek; nyilván nem feledkezhetünk meg egy komoly klub esetében a játékosvételről, illetve az -eladás profitjáról, tehát ez is egy komoly bevételt jelenthet egy klub számára. És vannak nem piaci alapú támogatások, ilyen az állami támogatás, ilyen az önkormányzati támogatás, ilyen a tao, és a tagdíjbevételek is idetartoznak még a sportegyesület esetében.

Ikotity képviselő úrnak pedig szeretném elmondani, hogy nem kapkodásról van szó. Nyilván annyiban, amennyiben egy ’21-es vizes világbajnokság rendezésére való ütemezett felkészüléshez képest egy rendkívüli helyzetben egy ’17-es vizes világbajnokság megrendezését jelenti, valóban, ez tűnhet egy gyorsított ütemű döntéssorozatnak, de ezt megköveteli a helyzet, hiszen ha ebben egyetértés volt közöttünk, döntően pedig egyetértés volt közöttünk, hogy hozzuk akkor előre, és rendezzük meg ’17-ben a vizes világbajnokságot, képesek vagyunk rá mi, magyarok, meg tudjuk ezt csinálni, ehhez valóban egy-két gyorsabb lépést kellett tennünk.

Szeretném elmondani, hogy a korrupciós ügyeknek említett e tárgykörben történő felvetése azért érdekes és sajátos, mert egy olyan többpárti, több vállalkozói rétegből álló szervezőbizottság állt össze a vizes vb lebonyolítására, amelynek, mondjuk, Tóth József angyalföldi MSZP-s polgármester a tagja, számos vállalkozó a tagja, most hadd ne soroljam végig a neveket. Ez egy nagy létszámú szervezőbizottság, amely egyébként a vizes világbajnokság rendezésében közreműködik, és előkészíti a ’17-es világbajnokságot, és én bízom benne, hogy sikeres vb-t tudunk majd rendezni.

A környezetvédelem pedig mindannyiunk számára fontos, hiszen a Jóisten által teremtett világ védelme, azt hiszem, nem lehet kérdés, úgyhogy nemcsak egy úgynevezett zöldértékekkel fölvértezett párt és frakció esetében, hanem nekünk is, a KDNP-nek is, a kormányzatnak is és mindenkinek fontos valóban a környezetvédelem ügye. De természetesen ennyire fontos legalább a sport támogatása, hiszen a gyermekeink nevelését és pozitív példaképek fölvázolását jelentheti az élsporton keresztül a magyar fiatalság számára.

Röviden ennyit szerettem volna elmondani, és köszönöm szépen mindenkinek, aki támogatásáról biztosította az előterjesztést. Köszönöm szépen a hozzászólóknak, és köszönöm, hogy a vita értelmes mederben tudott maradni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai