Készült: 2024.09.19.02:02:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2001.09.04.),  23-49. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita megkezdése
Felszólalás ideje 2:10:12


Felszólalások:   19-22   23-49   50-57      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! A napirend előtti felszólalások végéhez értünk.

Soron következik a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló törvényjavaslat általános vitájának megkezdése. Az előterjesztést T/4752. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/4752/1-4. számokon kapták kézhez. Elsőként megadom a szót Szabó János honvédelmi miniszter úrnak, a napirendi ajánlás értelmében 30 perces időkeretben. Öné a szó, miniszter úr.

 

DR. SZABÓ JÁNOS honvédelmi miniszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A kormány napirendre tűzte a közszolgálati rendszer átfogó megújítását és korszerűsítését. Ennek keretében a közigazgatási, a rendvédelmi szerveknél és a fegyveres erőknél a szolgálati, valamint a közszolgálati viszonyban állókra vonatkozó törvényi szabályozás átfogó felülvizsgálatát rendelte el. E folyamat kiemelkedő állomásaként a kormány 2000 decemberében benyújtotta az Országgyűléshez a köztisztviselők jogállásáról, valamint a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvények módosítását tartalmazó törvénytervezetet. A tisztelt Ház ezen módosításokat a 2001. május 29-i ülésnapján elfogadta, és azok július 1-jén hatályba is léptek.

A kormány e törvénykezési folyamat részeként arról is döntött, hogy új, csak a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományára vonatkozó szolgálati törvény készüljön. E megoldás mellett szólt az, hogy a katonák szolgálata jelentős mértékben eltér a többi fegyveres, illetve rendvédelmi szerv követelményeitől. Minderre tekintettel az említett köztisztviselői törvénycsomag csak a határőrség és a rendvédelmi szervek tekintetében tartalmazta a szolgálati törvény módosítását. A Honvédelmi Minisztérium a kormányzati döntéseknek megfelelően, tekintettel a 2000. évi 61. és 62. országgyűlési határozatokra, melyek a Magyar Honvédség hosszú távú átalakításáról szóltak, megkezdte egy új katonai jogállási törvény kidolgozását.

A törvényjavaslat kidolgozásával biztosítani kívántuk a Magyar Honvédség hosszú távú korszerűsítési tervében megfogalmazott állományszerkezet kialakítását és megőrzését. A közszolgálati életpályára vonatkozó kormányzati törekvésekkel összhangban kiszámítható szolgálati életpályát és pályaképet kívántunk a törvénybe beépíteni. A honvédség feladataihoz és a közszolgálat más területeihez igazodó illetmény- és ösztönzőrendszer működését tartottuk fontosnak. A törvény-előkészítés során alapvető feladatként kezeltük, hogy a törvényjavaslat választ adjon minden olyan kérdésre, amely törvényi szintű szabályozást igényel, eleget téve az alkotmányban és a jogalkotási törvényben meghatározott követelményeknek is. A tisztelt Ház asztalán lévő javaslat a hivatásos és a szerződéses katonák szolgálati viszonyára vonatkozó szabályok közé beilleszti a köztisztviselői törvény által bevezetett új intézményeket. Ezen intézményektől csak a Magyar Honvédség sajátosságaira tekintettel és az indokolt mértékben tér el.

Tisztelt Országgyűlés! A továbbiakban a törvényjavaslatnak a ma hatályos szolgálati törvénytől eltérő sajátosságaira szeretném felhívni a figyelmüket. A javaslat egyik legfontosabb eleme a Magyar Honvédség új humán stratégiájának érvényre juttatása. Magyarország NATO-tagságával új alapokra helyeződött az ország védelme, megváltozott a honvédség feladatrendszere, megkezdődött az egyébként is kívánatos technikai fejlődés. Mindezek szükségessé teszik a személyi állomány belső szerkezetének átalakítását. A jövő hadseregében a jelenleginél lényegesen több tiszthelyettesnek, ugyanakkor kevesebb tisztnek kell lennie. Emellett meg kell változtatni a tiszti rendfokozati arányokat, az alacsonyabb rendfokozatot viselők javára. Mindez indokolja, hogy a jelenlegitől alapvetően eltérő, új előmeneteli rendet vezessünk be.

A jövőben a beosztások és a rendfokozatok szorosan összekapcsolódnak. Fő szabályként egy beosztáshoz csak egy rendfokozat tartozik. Az előmenetel a magasabb beosztásba történő kinevezéssel és a magasabb beosztást kifejező rendfokozatba történő előlépéssel történik. Az előmenetel objektivitása érdekében megszűnik a soron kívüli előléptetés. Előléptetésre csak a törvényben előírt várakozási idő leteltével, meghatározott feltételek teljesítése esetén nyílik lehetőség. A törvényjavaslat átalakítja az értékelési rendszert, a minősítés mellett bevezeti az éves teljesítményértékelést és a vezetői értékelést. Az előmenetel alapja a rendszeres és objektív értékelésen alapuló teljesítmény lesz.

Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat a hivatásos állomány tagjainak legalább a szolgálati nyugdíjjogosultság eléréséig terjedő tervezhető, belátható életpályát biztosít. A szerződéses katonák részére alkalmasság esetén biztos előmenetelt kínál, vagyis képzettsége és teljesítménye alapján egyre magasabb beosztásba kerülhet. A szerződés leteltével a katona előre tervezheti kilépését, a polgári életben történő elhelyezkedését. Ezt a visszailleszkedést szolgálja többek között a megemelt összegű leszerelési segély is. Ugyanakkor a javaslat lehetővé teszi, hogy az arra alkalmas szerződéses katonák teljesítményük és szándékuk szerint hivatásos állományba léphessenek.

Tisztelt Ház! A honvédségnél vannak olyan beosztások, nevezhetjük ezeket munkaköröknek is, amelyek kis számban ugyan, de különleges szakképesítést igényelnek. Ilyen például az orvos, jogász, meteorológus, vegyivédelmi szakember és a többi. Ezekben a beosztásokban a néhány fős igényre való tekintettel az előmenetel általános szabályai nem biztosíthatóak. Ezért a tervezet ezeket a munkaköröket speciális beosztásokként kezeli, és az általánostól eltérő előmeneteli szabályokat állapít meg. A felvázolt következetes előmeneteli rendszer központosított és egységes személyügyi igazgatást tesz szükségessé. Így a tiszti állomány előmenetele központilag, a tiszthelyetteseké a hadtesteknél, míg a legénységi állomány előmenetele az alakulatoknál tervezhető.

Természetesen a követelmények teljesítésének elismerésére megfelelő ösztönzőrendszert is működtetni kell. Ezen rendszer elemei között legfontosabb kétségkívül az illetmény, amely a javaslat szerint minden állománycsoportnál jelentősen emelkedik majd.

 

(9.40)

 

Ez megfelel az új előmeneteli rend által támasztott követelményeknek, ugyanakkor igazodik a közszférában meglévő illetményrendszerhez is. További új elemei a törvény által előírt járandóságoknak: az eddig csak néhány központban járó illetménykiegészítés kiterjesztése a csapatokra, továbbá egyes kiemelt nyelvek esetén magasabb és alanyi jogon járó nyelvtudási pótlék. A tiszthelyettesek szerepének megváltoztatását a hadseregben az is jelzi, hogy a számukra eddig rendelkezésre álló három illetménybesorolási kategória a tisztekéhez hasonlóan kilencre nő majd. Ez lehetővé teszi, hogy a tiszthelyettesek is a viselt rendfokozatuknak megfelelően kaphassák az illetményüket.

Mind a terjedelmét, mind a tartalmát tekintve jelentős része a javaslatnak a fegyelmi eljárás szabályait tartalmazó fejezet is. A szigorú eljárási szabályok mellett e fejezet megteremti a kisebb súlyú, az egyszerűbben elbírálható fegyelemsértésekkel kapcsolatos gyorsított eljárást is.

Végül, de nem utolsósorban szeretnék említést tenni arról, hogy a jelenleg hatályos szabályozástól eltérően az új javaslat egységesen kezeli a szerződéses és a hivatásos katonákat. A két állománycsoport között csupán a jogviszony jellege, tehát a határozott, illetve a határozatlan idejű szolgálat alapján tesz különbséget.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány úgy gondolja, hogy e törvény elfogadása elengedhetetlen feltétele a haderő-átalakítás végigvitelének. E törvény szabályai fogják biztosítani azt, hogy a hadsereg alapját adó személyi állomány a hon védelme érdekében mindenkor biztosítható legyen. Úgy vélem, egy korszerű, a magyar hagyományoknak is megfelelő törvényjavaslat van a tisztelt Ház asztalán.

Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy a törvényjavaslatot tárgyalják meg és fogadják el. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Most a bizottsági előadók és a kisebbségi vélemények ismertetésére kerül sor, a napirendi ajánlás értelmében 5-5 perces időkeretben.

Elsőként megadom a szót Gyimesi József képviselő úrnak, aki a honvédelmi bizottság véleményét ismerteti. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. GYIMESI JÓZSEF, a honvédelmi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A honvédelmi bizottság megtárgyalta a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló törvényjavaslatot, és határozatával azt az ajánlást fogadta el, hogy a tisztelt Ház folytassa le a törvényjavaslat általános vitáját. A bizottsági vitában valamennyi képviselőcsoport képviseltette magát, és véleményt alkotott a képviselőcsoporthoz nem tartozó független bizottsági tag is.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportjának bizottsági tagja kihangsúlyozta, hogy a polgári kormány és a Fidesz-Magyar Polgári Párt kiemelkedő és fontos kérdésnek tartja a közszférában dolgozók megbecsülését, számukra a megfelelő szakmai karrier biztosítását és a biztos megélhetést nyújtó életpályamodell felvázolását. Ennek érdekében történt meg a köztisztviselői szolgálati viszonyról szóló törvény megalkotása, amely a rendvédelmi szervek, fegyveres szervek állományának tagjaira is kiterjedt, az ő szolgálati viszonyukat is szabályozta. Most ennek a felelősségnek a tudatában történik meg a katonai szolgálati viszonnyal, a hivatásos katona jogállásával kapcsolatos törvény megalkotása.

A Magyar Szocialista Párt képviselője hozzászólásában a végrehajtási rendeletek fontosságát hangsúlyozta. Az előterjesztő képviselője a képviselő úr felvetésére azt a megnyugtató választ adta, hogy a végrehajtási rendeletek kidolgozása folyamatban van, és ez a nagy munka a törvény hatálybalépésével egyidejűleg vélhetőleg befejeződik, tehát a végrehajtási rendeletek hatálybalépése is megtörténhet. Az ellenzéki párt képviselője hangsúlyozta továbbá, hogy fontosnak tartja az érdekegyeztetést, hogy mindazok értesüljenek a leendő törvény rendelkezéseiről, akiknek az életét, jogi helyzetét ez alapvetően érinti. Az előterjesztő a megnyugtató válaszában arról adott tájékoztatást, hogy a törvény tervezetének elveiről és a törvénytervezet koncepciójáról már tavaly értesítették az érdekvédelmi szerveket, illetve tájékoztatták a katonai elöljárókat, és amikor a törvénytervezet ténylegesen megszületett, annak a szövegét mintegy 58 katonai egység rendelkezésére bocsátották, tehát a szükséges egyeztetések megtörténtek.

A bizottsági vitában számos olyan kérdés merült még fel, amely talán nem is az általános vita körébe tartozik. A törvényjavaslat egyes rendelkezéseivel kapcsolatosan fejtették ki a bizottság tagjai a véleményüket. Így az egyik ellenzéki felvetés az volt, hogy miért mintegy féléves - fogalmazása szerint - késedelemmel történik meg a honvédségi szolgálati viszony szabályozása a Belügyminisztérium állományába tartozók szolgálati viszonyának szabályozásához képest. Az előterjesztő képviselője - és ezt itt most a miniszter úr is érintette - részletesen felsorolta azokat az érveket, amelyek arra utalnak, hogy a haderőreform folyamatában most érett meg arra a helyzet, hogy ennek az átfogó szabályozására sor kerülhetett.

Felvetődött az a kérdés, hogy a hivatásos és a szerződéses állomány megkülönböztetése, illetve az ő szolgálati viszonyuk közötti különbségek meghatározása milyen módon történik. Az előterjesztő képviselője megnyugtató választ adott arra, miként ezt most is hallhattuk, hogy a szerződéses állomány és a hivatásos állomány jogi helyzete, szolgálati viszonya azonos módon került szabályozásra.

Végezetül: a kormánypártok, a Szocialista Párt és a szabad demokraták - eltérő érveléssel - támogatták a törvényjavaslat általános vitára bocsátását. A szabad demokraták azt az álláspontot képviselték, hogy az illetményemelés késlekedésének elkerülése végett adják támogató szavazatukat. A MIÉP pedig a plenáris ülésre tartogatta azon érveinek megfogalmazását, amelyek az egyetlen nem szavazatot indokolhatják.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Filló Pál képviselő úrnak, aki a foglalkoztatási bizottságban megfogalmazódott véleményt ismerteti. Öné a szó.

 

FILLÓ PÁL, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Kedves Képviselőtársaim! Köszönöm szépen a szót. Az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága a múlt heti ülésén tárgyalta a törvénytervezet általános vitára alkalmasságát. El kell mondjam képviselőtársaimnak, hogy 8 igen és 8 tartózkodó szavazat mellett a bizottságunk a javaslatot nem tartotta általános vitára alkalmasnak. Röviden szeretném indokolni, tulajdonképpen miért is döntött így a bizottság.

A bizottsági ülésen mi elsősorban azokat a szakmai szempontokat vettük figyelembe, azt vizsgáltuk, hogy a törvénytervezet hosszú távon, kiszámíthatóan megteremti-e azt a bázist, amellyel végül is megteremthető Magyarországon a hivatásos katonaság, akik élethivatásszerűen kívánnak ezzel a területtel, a haza védelmével foglalkozni. Úgy gondoltuk - és a tartózkodó szavazatok tulajdonképpen ezt jelentik -, hogy ez a törvénytervezet nem tartalmaz kellő garanciát a tekintetben, hogy bérben, előmenetelben, lakáshelyzet megoldásában ez teljes körű megoldás lenne a katonaságot élethivatásszerűen választó emberek számára. Ugyanakkor a bizottság ellenzéki tagjai azért nem szavaztak nemmel, mert a törvénytervezetet nem akartuk teljes mértékben elutasítani, hiszen úgy gondoltuk, hogy módosító indítványok formájában azért lehetséges ezen a javaslaton javítani.

A bizottsági vitában felmerült például a bérpótlékok ügye, amely kapcsán a kormány előterjesztője ígéretet tett; ugye, a pótlékrendszer most e törvény kapcsán is valamelyest csökkenni fog.

 

(9.50)

 

Valamennyien tudjuk, hogy a honvédség területén a bérnek egy nem elhanyagolható része a különböző pótlékokból tevődik össze. Mi úgy gondoljuk, hogy fontos lenne, hogy ez a pótlékrendszer kiszámítható és egységes legyen a honvédség egész területén. Tehát függetlenül attól, hogy ki milyen területen dolgozik a honvédségen belül, jó lenne, ha tisztán látná, hogy amit vállalt, azon a területen a pótlék és bér vonatkozásában egy tisztességes és kiszámítható előmenetelre számíthat. Azt hiszem, ez valamennyi politikai pártnak és az országnak is együttesen érdeke.

Még egyszer mondom: bízunk abban, hogy a módosító indítványokkal lehetséges lesz annyira javítani a törvényt, hogy végül is ezek a kételyek, amelyek a bizottsági ülésen felmerültek, orvosolhatók lesznek.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ugyanezen bizottságban megfogalmazódott kisebbségi véleményt Bernáth Ildikó képviselő asszony ismerteti. Öné a szó, képviselő asszony.

 

BERNÁTH ILDIKÓ, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm, elnök asszony. Mindenekelőtt megköszönöm Filló Pál elnök úrnak, hogy most megismerhettük a szocialista képviselők álláspontját, ugyanis ez a bizottsági ülésen nem hangzott el. Remélem, hogy az általános és a részletes vitában még alaposabban megismerjük, hogy miért is nem támogatják a benyújtott törvényjavaslatot.

A kisebbségben maradt kormánypárti képviselők megítélése szerint a benyújtott törvényjavaslat azt a célt szolgálja, hogy a hivatásos állomány tagjai részére biztosított előmeneteli rendszer, illetve illetményrendszer tükrözze azt a szándékot, hogy a magyar kormány professzionális és jól fizetett hivatásos hadsereget kíván a jövőben létrehozni, illetve működtetni. Természetesen a bizottság ülésén ezzel kapcsolatban hangzottak el kérdések, hiszen a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság tagjai elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy ezt a célt a benyújtott törvényjavaslat mennyiben szolgálja.

Szeretném röviden ismertetni önökkel és mindazokkal, akik a televízió készülékei előtt ülnek és figyelemmel kísérik a vitánkat, hogy a benyújtott törvényjavaslat alapján hogy is néz ki a jövőben; remélhetőleg a parlamenti vitát követően az ellenzéki képviselők is megszavazzák legalább az illetmény-előmeneteli rendszert, hiszen a sajtóban megjelent különböző tájékoztatásokkal kapcsolatban is felmerültek kérdések. Erre vonatkozóan pedig konkrét válaszokat kaptunk a tárca képviselőjétől.

Engedjék meg, hogy csak három számadatot ismertessek most itt önökkel. Annak a szerződéses katonának, aki nyolc általános iskolai végzettséggel rendelkezik, az illetménye, a legalacsonyabb kezdő fizetése a törvény elfogadását követően nem lehet kevesebb bruttó 73 440 forintnál, amely nettóban 50 ezer forintot jelent. A tiszthelyettes legalacsonyabb fizetése nem lesz kevesebb 104 ezer forintnál, amely nettóban 60 ezer forint. A legalacsonyabb kezdő tiszti fizetés pedig bruttó 133 ezer forint, mely nettóban a jelenlegi adózási szabályok szerint 80 ezer forintot jelent.

Úgy ítéljük meg, hogy ez az anyagi elismerés gyakorlatilag nemcsak azoknak a követelményeknek felel meg, amelyeket a hivatásos állomány tagjaival szemben elvárhat az ország lakossága, hanem ezzel a törvényjavaslattal a hivatásos állomány tagjai illetménye utoléri más fegyveres szervezetek, testületek hivatásos állományának, illetve a köztisztviselők illetményrendszerét is.

Természetesen kérdésként merült fel az, hogy az illetménybeállás, illetve az ütemezés hogyan éri utol mindazoknak az illetményét, akik a köztisztviselői törvény elfogadását követően már abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy illetményük megemelkedett ez év július 1-jétől.

A válasz a következő volt. Elhatározott szándéka a tárcának, és ezzel kapcsolatban nyújtotta be a javaslatát, amelyet a kormány is támogat, vagyis az, hogy a törvény hatálybalépésének napján, azaz 2002. január 1-jével 70 százalékkal emelkedik az illetménye a hivatásos állomány tagjainak, hiszen a köztisztviselői törvény ebben az évben 40 százalékkal, a következő évben 30 százalékkal emeli a köztisztviselők illetményét. Így megítélésünk szerint ezzel teljesen összhangban lesz a hivatásos állomány tagjainak az illetménye, és nem éri őket e tekintetben hátrány.

A pótlékrendszerrel kapcsolatban a tárca képviselői közölték, hogy a honvédelmi miniszter rendeletben fogja szabályozni azokat a munkaköröket, amelyeknél a pótlékrendszert pontosan és körültekintően szabályozni fogják.

Mindezek alapján - bár kisebbségben maradtunk mint kormánypárti képviselők - mégis úgy gondoljuk, hogy a benyújtott törvényjavaslat időszerű, és mindazokat a követelményeket, elvárásokat tartalmazza, amelyek az illetményrendszerrel kapcsolatban elvárhatók. Általános vitára éppen ezért alkalmasnak tartottuk.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Az emberi jogi bizottságban megfogalmazódott véleményt Arnóth Sándor képviselő úr ismerteti. Öné a szó, képviselő úr.

ARNÓTH SÁNDOR, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Az emberi jogi bizottságban egy teljesen más logika alapján szerveződött a vita, és erről szeretnék önöknek beszámolót nyújtani.

A kormány a közszolgálati rendszer átfogó megújításának keretében - figyelemmel a Magyar Köztársaság honvédelmének egészét érintő stratégiai felülvizsgálat eredményeire is - döntött abban, hogy készüljön egy új, csak a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományára vonatkozó szolgálati törvény. Tekintettel arra, hogy a köztisztviselői törvényt, valamint a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyát szabályozó törvénynek a BM által kezdeményezett módosítását az Országgyűlés június hónapban elfogadta, szükségessé vált a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú tagjai jogállásának rendezése is.

Az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság megtárgyalta a benyújtott törvénytervezetet, meghallgatta a kormány képviselőinek előterjesztését, a bizottsági ülésen feltett és megválaszolt kérdések alapján alakította ki álláspontját, amelyben támogatta a törvénytervezet általános vitára bocsátását.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormányzati döntések a közigazgatás egészére meghatározták a tervezhető életpálya kialakítását. Ennek biztosítása a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományára vonatkozóan a törvénytervezet hangsúlyos eleme. A törvénytervezet biztosítja a hivatásos állomány részére a kiszámítható pályaképet a nyugdíjjogosultság eléréséig. A szerződéses állomány részére biztos előmeneteli lehetőséget teremt azzal, hogy képzettsége és teljesítménye alapján egyre magasabb rendfokozattal rendszeresített beosztásba kerülhet. A szerződés leteltével előre tervezheti a kilépést, illetve a polgári életben történő elhelyezkedését, amelyet a honvédség szervezési, képzési, anyagi feltételek támogatásával támogat.

A törvényjavaslat ugyanakkor lehetővé teszi, hogy az arra alkalmas szerződéses katonák a honvédség igénye, illetve a szerződéses katonák teljesítménye és szándéka szerint átléphessenek hivatásos állományba. Az alkotmány és más, a Magyar Honvédségre vonatkozó törvények és jogszabályok szerint a Magyar Köztársaság függetlenségének, biztonságának, területi épségének fegyveres védelme, a szövetségi rendszerhez kapcsolódó nemzetközi kötelezettségek teljesítése a Magyar Honvédség alapvető feladata. E feladatok végrehajtása a honvédség állományától fokozott alkalmazkodást, ahogy azt a törvényjavaslat preambuluma is megfogalmazza, az állam tántoríthatatlan hűséget és bátor helytállást vár el. E sajátos közszolgálati viszony befolyásolja, de úgy is mondhatjuk, szükségszerűen korlátozza a katonát alapvető jogainak gyakorlásában.

Ki kell azonban emelnem, hogy ezen alapvető jogok korlátozása vonatkozásában e törvényjavaslat a fegyveres szervek hivatásos állományú katonáinak jogállásáról szóló '96. évi LXIII. törvény szabályait szinte változtatás nélkül vette át, vagyis a korábbi állapothoz képest nem teremt a katonai pályát választók számára az általában elvárható jogkorlátozáson túli terheket. A hivatásos és szerződéses szolgálatteljesítés feltétele a törvényben meghatározott és a szervezet működése szempontjából feltétlenül szükséges jogi korlátok eltörlése. Ugyanakkor nagy jelentőséggel bír e korlátozások mértéke, amelyek az elérni kívánt céllal szemben nem okoznak aránytalan érdekhátrányt. A korlátozások alapvetően a honvédség alaprendeltetéséből, feladatrendszeréből eredő szigorításokra terjednek ki.

 

(10.00)

 

Ezekkel biztosítható a szervezet előtt álló és esetleg váratlanul jelentkező feladatok megbízható és gyors végrehajtása.

A katonák szolgálati viszonyára vonatkozó szabályok között a javaslat alkalmazza a köztisztviselői törvény által bevezetett új intézményeket, figyelembe véve, hogy azok a Magyar Honvédség sajátosságaira tekintettel és az azok által indokolt mértékben térjenek ki. (Sic!)

A szolgálati törvényjavaslat nagy hangsúlyt fektet a munka törvénykönyvéből és a közszolgálati jogviszonyra vonatkozó más törvényekből átvett szabályok és a honvédségnél alkalmazott terminológiák megfelelő alkalmazására és megfogalmazására. Átveszi a hátrányos megkülönböztetés tilalmának az EU tagállamaira kötelező irányelvei alapján történő korszerű és szigorú szabályait, amelyeket a szolgálati viszony létesítésénél, megszüntetésénél, a jogok és kötelezettségek meghatározásánál, a felelősség megállapításánál alkalmazni kell.

A törvényjavaslat a jelenleg hatályos szabályozók alapján továbbra is biztosítja a Magyar Honvédség hivatásos, illetve szerződéses katonaállománya részére a szabad vallásgyakorlást, lehetővé teszi a tábori lelkészi szolgálat működését, a lelki gondozás laktanyán belüli, illetve azon kívüli igénybevételét egyaránt.

Összességében megállapítható, hogy a törvényjavaslat az alapvető állampolgári jogokat csak annyiban korlátozza, amennyiben azt más törvények meghatározzák, valamint amennyit a zavartalan működés feltétlenül megkövetel.

Ezekkel a szavakkal javaslom általános vitára a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az ugyanebben a bizottságban megfogalmazódott kisebbségi vélemény ismertetésére megadom a szót Donáth László képviselőtársamnak. Öné a szó, képviselő úr.

 

DONÁTH LÁSZLÓ, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök asszony, köszönöm szépen. Mindenekelőtt miniszter úrnak is köszönetet kell mondani kiváló munkatársaiért, akiket elküldött bizottságunk ülésére, akik között és közöttünk komoly dialógusra került sor. Erről az imént egy szó sem hangzott el, de a velük való szóváltás kétségtelenül hasznos volt. Majd még egy másik köszönetet is kell a miniszter úrnak mondanom.

A dolog lényege annyi, hogy három ágon indult el a disputa. Az első ág egy elméleti kérdés - miniszter úr érintette, nekünk erről egészen más az álláspontunk -, tudniillik arra, hogy szükség van-e ilyen nagy méretű törvényre, a kodifikációnak erre az irányára. Bizottságunk elnök asszonya, Kósáné Kovács Magda alaposan és hosszasan érvelt amellett, hogy ő személy szerint miért nem tudja ezt elfogadni, illetve hol látja a törvényhozás ezen csapásán haladók számára a különféle kelepcéket. Akit ez érdekel, olvassa el a bizottság jegyzőkönyvét.

Erről az elméleti kérdésről azonban áttértünk két gyakorlatira. Szintén Kósáné Kovács Magda elnök asszony fogalmazta meg - mint egykori kiváló szakszervezeti vezető - azt a dilemmáját, hogy vajon az, ahogy a törvénytervezet fogalmaz a szakszervezetekkel és érdekvédelmi szervezetekkel kapcsolatban, alkalmas-e arra, hogy az ezen a területen tevékenykedők a munkáltatójukkal való relációban valóban érdemben védelmet nyerjenek. Egy mondattal visszaidézem őt, szerinte az érdekvédelmi szervezetnek - bárhol legyen is, bármilyen munkáltatóval legyen is kapcsolatban - mindig függetlennek kell lennie. Ezt nem látja biztosítottnak. Az előterjesztő képviselői e tárgyban is megfogalmazták ettől eltérő gondolataikat, de mindenesetre komolyan vették - és ez nagy érdem - a vitát.

A harmadik ág, amin gondolkodtunk, az alapvető emberi jogok és a törvénytervezet kérdése, több értelemben, az egyesülési jogtól kezdve egészen odáig, hogy vajon módja lesz-e majd ennek a törvénynek a hátterével például a határőrségnek roma származású férfiakat alkalmazni, biztosítja-e majd a törvény és annak végrehajtási utasítása a hátrányos megkülönböztetés valóságos, érdemi eltörlését ezen a területen, vagy pedig írott malaszt marad csupán ez is, mint oly sok minden ebben az országban törvény címén.

Azonban engem is és az elnök asszonyt is egészen komolyan érintette annak az alapvető emberi jognak a kérdése, amely a lelkiismereti és vallásszabadságról szóló egészen rövid fejezetben fogalmazódott meg. Én a magam részéről rögtön néhány stilisztikai és tartalmi problémát is megfogalmaztam. Megint csak köszönettel tartozom az előterjesztő képviselőinek, akik azon nyomban érzékelték a számukra egyébként nyilván idegen nyelvezetet, a dogmatika felvetését, és késznek mutatkoztak arra, hogy ezen a téren egy tisztultabb és pontosabb fogalmazásra kerüljön sor.

Azonban ne feledkezzünk el arról, hogy ebben a teremben néhány évvel ezelőtt nagyon komoly disputa folyt a tábori lelkészi szolgálatról. Annak idején Wachsler Tamás közigazgatási államtitkár többször is eljött a bizottságunkba, és ennek nyomán nyilvánvalóvá vált, hogy még az Antall-kormányzat idején kormányrendeletben létrehozott és immáron törvénybe emelendő szervezet helyzete lehetséges, hogy a négy felekezet és a kormányzat között tiszta, de nem négy felekezetről van szó ebben az országban, és nem csupán ehhez a négy felekezethez tartozó emberek, férfiak vagy éppen asszonyok kerülnek a honvédség szolgálatába. Sokkal pontosabb megfogalmazásra van tehát szükség.

Mindezek nyomán a törvénytervezetet néhányan nem tartottuk alkalmasnak általános vitára. Meg kell említenem Bernáth Ildikó képviselő asszonynak válaszul, hogy a mi bizottságunkban egyetlenegy kormánypárti képviselő sem szólalt meg, nyilván a részvevőket nem tartották alkalmasnak arra, hogy gondolataikat megosszák velük.

Még egy utolsó mondat a miniszter úrnak, még egyszer köszönet gyanánt. Én egy napig sem voltam katona, kicsit távol is áll tőlem a katonai szolgálat, azonban Martin Luthernek, egyházunk reformátorának egyik legfontosabb hitvallási irata szól a katona hivatásáról, amelyet ismételten elolvastam - ezt köszönöm önnek -, és hadd mondjam meg, ő azon a véleményen van, hogy még a katona is üdvözülhet.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Végül e sorban megadom a szót Kovács Zoltán képviselő úrnak, a nemzetbiztonsági bizottság előadójának. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, a nemzetbiztonsági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A nemzetbiztonsági bizottság is megtárgyaltan a tárgybani törvényjavaslatot. Ha Donáth László és Bernáth Ildikó után lehet folytatni a sort, akkor én is el tudom mondani, hogy ennek a törvényjavaslatnak a vitája során az ellenzéki képviselők nem szólaltak meg. Az egyik bizottságban így történt, a másik bizottságban úgy történt. Biztos be volt osztva, hogy ki hol szólal meg.

A lényegről is szeretnék néhány szót szólni. A bizottság helyesnek tartja azt az elképzelést, amely szerint egységes szerkezetben, átlátható módon történik a szabályozás a hivatásos és a szerződéses állományú katonák jogállásáról. Tudvalevő, hogy 1996 óta nagyon sok változáson ment át a hadsereg - haderőreform, NATO-belépés, nemzetközi kötelezettség -, és a mostani viszonyokhoz illik igazítani a jogállást. Nem beszélve arról, amiről már többen szóltak, hogy a köztisztviselői életpálya július 1-jével hatályba lépett, és ehhez hasonlóan illik más közszolgálatban tevékenykedők jogviszonyát is szabályozni.

A bizottság többsége elfogadta, hogy a szabályozás három pilléren nyugszik. Az egyik az, hogy a törvényjavaslat tegyen eleget annak a kötelezettségnek, mely szerint a megváltozott struktúrájú állománykategória átszervezés utáni stabilizációját biztosítsa. A másik pillérrel is egyetért, nevezetesen, hogy a hadsereg utánpótlása jobb minőségének a biztosítása érdekében egy szabályozott, kiszámítható előmeneteli rendszert kell beépíteni a törvényjavaslatba, amely az egész hadsereg tekintetében teszi átláthatóvá a munkavégzést. A harmadik pillér - amely új eleme a törvénynek - az, hogy helyes állományarányokat próbál felépíteni, az úgynevezett piramisrendszert, amelyben a tiszti és tiszthelyettesi arányokat, a tisztin belül pedig a különböző rendfokozatok arányát állapítja meg.

Külön szólt a bizottság a nemzetbiztonsági szolgálatokról, hiszen alapvetően ez érinti a bizottságot. Megállapította, hogy egységesen kell kezelni a nemzetbiztonsági szolgálatokat, mind a polgárit, mind pedig a katonait, és szükség lenne a törvényjavaslatban módosító indítványokkal hozzáigazítani a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok illetményrendszeréhez a katonai nemzetbiztonsági szolgálatban tevékenykedők illetményét.

 

 

(10.10)

 

A kérdések között arról kértünk felvilágosítást a jelen lévő Honvédelmi Minisztérium képviselőitől - akikről én is szeretném elmondani, hogy kiváló munkát végeztek -, hogy ez az előmeneteli rendszer jobb helyzetbe hozza-e a katonákat avagy sem. Megkaptuk a választ, hogy igen, és elolvasva a törvényjavaslatot - Bernáth Ildikó itt néhány részét ismertette is -, a mi véleményünk szerint is ez így van.

Végezetül: még arról volt polémia a bizottságban, hogy a nyugdíjba vonulás rendszere mennyiben bővül vagy szűkül. Elmondták a bizottságban, hogy bizonyos tekintetben szűkül a rendszer, de a főbb elemeit megtartja, amely 1971-ben lépett életbe.

Tisztelt Országgyűlés! A bizottsági ülésen végezetül - hogy Nikolits István képviselőtársamat idézzem - az ellenzéki képviselők 3 tartózkodást adtak le szavazatként, ez egy gyenge igent jelent a részükről; 6 kormánypárti igen szavazat mellett a bizottság általános vitára ajánlja a törvényjavaslatot az Országgyűlésnek elfogadásra.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági ajánlások végéhez értünk. Most a képviselőcsoportok vezérszónokainak felszólalására került sor, a napirendi ajánlás értelmében 15-15 perces időkeretben.

Elsőként megadom a szót Vidoven Árpád képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselőnek; őt követi majd Iváncsik Imre képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. VIDOVEN ÁRPÁD, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt elnök asszony, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! "A kormány meg kívánja teremteni annak feltételeit, hogy középtávon 2004-ig a védelmi erők egészének működőképessége, valamint szolgálati, élet- és munkakörülményei jelentősen javuljanak." Az idézet "Az új évezred küszöbén - kormányprogram a polgári Magyarországért" címet viselő dokumentumból származik.

Tisztelt Országgyűlés! A kitűzött célok megvalósítása érdekében már eddig is jelentős lépéseket tettünk. A stratégiai felülvizsgálatot követően a parlament nagy többséggel, az ellenzék jelentős részének támogatásával elfogadta a Magyar Honvédség hosszú távú átalakításának irányairól szóló országgyűlési határozatot. A Honvédelmi Minisztériumba integráltuk a honvéd vezérkart, és - talán amit a polgárok leginkább saját bőrükön is érezhetnek - hat hónaposra csökkentettük a sorkatonai szolgálat időtartamát.

Mindezekkel azonban, tisztelt képviselőtársaim, nem értünk a munka végére. A polgári kormány ugyancsak napirendre tűzte a közszolgálati rendszer megújítását, korszerűsítését. Ezt többek között az elérhető közelségben lévő EU-csatlakozás is indokolta. A Fidesz-Magyar Polgári Párt kiemelkedően fontosnak tartja, hogy a közszférában dolgozók, a köz érdekében munkálkodók előtt egységes, megfelelő karrier lehetőségét és biztos megélhetést garantáló pályamodell álljon. A nyáron elfogadott köztisztviselői törvény és a rendvédelmi szervek vonatkozásában a Hszt., a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény módosítása is ezt a célt szolgálta. Őszintén örülünk annak, hogy a változások pozitív hatásait, előnyeit már a Honvédelmi Minisztériumban dolgozó köztisztviselők is élvezhetik.

Az imént felvázolt folyamatba szervesen illeszkedik a tisztelt Ház asztalán lévő és most tárgyalandó, a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses katonáinak jogállásáról szóló T/4752. számú törvényjavaslat, amelyet a Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciója messzemenően támogat.

Joggal merülhet fel a kérdés, tisztelt képviselőtársaim: miért itt és most, miért ilyen módon és ebben a formában kerül tárgyalásra ez a törvény? A kérdések megválaszolásához rövid történeti visszatekintést kell végeznünk. Az előző parlament 1996-ban fogadta el a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvényt, amely általános részében valamennyi egyenruhásra - a rendőrtől a pénzügyőrön keresztül, a börtönőrön át egészen a határőrig és a katonáig - vonatkozó közös rendelkezéseket állapította meg. Különös részében külön-külön szabályozta az egyes szervekre, testületekre az eltérő élethelyzetekből következő sajátosságokat. Az akkori törvényalkotók igen nehéz feladatra vállalkoztak, amikor egy törvényben kísérelték meg az eltérő élethelyzetek szabályozását. Az élet nem is igazolta őket. A törvény nem állta ki az idő próbáját. Az alig több mint öt éve hatályba lépett törvényt eddig a pillanatig tízszer kellett módosítania az Országgyűlésnek.

A rendőrségi törvény szerint a rendőrök fő feladata "a közbiztonság és a belső rend védelme". "A Magyar Honvédségnek idegen hatalom fegyveres támadása ellen a Magyar Köztársaság függetlensége, területének sérthetetlensége, a lakosság és az anyagi javak katonai erővel való megvédése a feladata." - mondja a honvédelmi törvény.

Eltérőek továbbá az egyes lehetséges életpályák is. Maradva az előző példánál: míg egy rendőr felszerelésétől egészen nyugdíjazásáig szülőfalujának megbecsült polgára lehet, addig a katona 5-10 évenként a szükséges mobilitás miatt más helyőrségben, más településen szolgálja a hazát.

A különbségeket talán legszemléletesebben az eltérő esküszövegek fejezik ki. Idézek a rendőrök esküjéből: "Hazám alkotmányos és törvényes rendjét, nemzetünk közbiztonságát, ha kell, életem kockáztatásával is hűségesen védelmezem." A katona ennél jóval többre vállalkozik: "A Magyar Köztársaság függetlenségét, az állampolgárok jogait bátran, a törvények betartásával és betartatásával, a rám bízott katonák és fegyverek erejével, életem árán is megvédem." - hangzik a katonai eskü szövege.

Azt gondolom, önmagában már ez a példátlan áldozatvállalás - a fentebb elmondottaktól függetlenül is - elegendő ok arra, hogy önálló törvény vonatkozzon a katonai szolgálatot vállalókra. Önálló törvény, amely azonban elveiben, felépítésében és jogintézményeiben összhangban kell hogy álljon a közszféra egyéb területein szolgálók életviszonyait szabályozó rendelkezésekkel. E kívánalmaknak, kritériumoknak a szükséges módosítások után maximálisan megfelelhet a tárgyalt törvényjavaslat.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az utánam szólók közül néhányan bizonyára - mint ahogy már eddig is megtették - el fogják mondani: az időpont a törvény tárgyalására nem megfelelő, sokkal hamarabb el kellett volna kezdeni azt. A kritika jogosnak tűnhet, ha arra gondolunk, hogy a katonák milyen régóta várják a parlamenttől a Hszt., a szolgálati törvény helyett egy új, korszerűbb törvény elfogadását. De, tisztelt képviselőtársaim, lássuk be, előbb azt kellett meghatározni, hogy milyen hadsereget szeretnénk látni, és felelősséggel csak ezután szabályozhatjuk ezen hadsereg katonáinak életviszonyait, próbálhatjuk meg jobbá, könnyebbé tenni mindennapjaikat. Ez az időpont pedig most érkezett el, tehát éppen időben vagyunk.

Ez a Ház, illetve e Házban szinte valamennyi párt és képviselő az önkéntes hivatásos hadseregre való áttérést tekinti céljának. Vannak azonban olyanok, akik ennek leple alatt felesleges pótcselekvésekre ragadtatják magukat, és vannak olyanok is, akik már eddig is érdemben cselekedtek, és a jövőben is érdemben fognak cselekedni.

Az önkéntes hivatásos hadseregre való áttérést szolgálja a sorkatonai szolgálat hat hónapra való csökkentése és az önkéntes tartalékos állomány kategória bevezetése. Az új szolgálati törvény elfogadása pedig egyenesen mérföldkő ezen a rögös úton. Mérföldkő, mert szerződéses katonák nélkül nem létezhet önkéntes hivatásos hadsereg. Ez az első törvény, amely már címében is megjeleníti a szerződéses katona fogalmát. Lényeges új eleme a javaslatnak, hogy egy törvényben, egységesen kerülnek szabályozásra a hivatásos és szerződéses katonák jogai, illetve kötelezettségei.

 

(Az elnöki széket dr. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Az önkéntes hivatásos hadseregben az is elképzelhetetlen, hogy ne a hadnagyok száma legyen a legmagasabb és a tábornokoké a legalacsonyabb. Ma, sajnos, nem ez a helyzet. Az úgynevezett tiszti piramis felfordult, feje tetejére állt. Míg a tiszthelyettesekből hiány van, addig az alezredesek száma elképesztően magas. Ennek a tarthatatlan helyzetnek, ha nem is egyik napról a másikra, de minél előbb meg kell változnia.

Az előttünk fekvő törvényjavaslat alkalmas arra, hogy segítségével és következtében ez a változás végbemenjen. Ez a törvénytervezet sok új elvvel, szemponttal a szebb, jobb jövőt hozza el a katonák részére, például többek között elismerve azt, hogy állampolgárainkhoz képest honvédségünk személyi állománya nagyobb áldozatokat vállal magára és családjára, még a közszolgálati szférában dolgozókhoz képest is.

A haderőhöz való kötődés tényleg súlyosan korlátozza az alapvető állampolgári jogok gyakorlását, különösen az élet és a testi épség megőrzéséhez, a szabadsághoz és a személyi biztonsághoz, a szabad mozgáshoz és a tartózkodási hely szabad megválasztásához, a szabad véleménynyilvánításhoz, a gyülekezéshez és az egyesüléshez fűződő jogokat.

 

(10.20)

 

A szolgálati viszony létesítésekor tehát a hivatásos és szerződéses katonák lemondanak alkotmányos jogaik jelentős részének gyakorlásáról, ami komoly korlátozást jelent saját és családjuk életvitelében. Nem is szólva arról, hogy az állomány egyre nagyobb részét érintően hazai békeidőszak mellett a hivatásosok és szerződésesek egy része hadműveleti területen, valós háborús körülmények között folytat tevékenységet, reálisan veszélyeztetve ezzel testi épségét és életét.

Az alkotmányos jogok korlátozásán túl a honvédség személyi állománya az általánostól eltérően sokkal szigorúbb függelmi rendszerben, magasabb fegyelmi követelmények és fokozott fizikai, valamint pszichikai megterhelések mellett végzi feladatát. Teljes mértékben egyetértünk azzal, hogy ezeknek a magas elvárásoknak megfelelő állományt fokozott gondossággal és körültekintéssel, szigorú alkalmassági követelmények előírásával válogassák ki, illetve a meglévő állományt is ezen követelményeknek megfelelően vizsgáztassák le. A NATO-hoz csatlakozott Magyar Honvédségünkben nem lehetnek gyenge fizikumú, pszichikailag labilis, mentális problémákkal küszködő, vagy netán súlyfelesleggel rendelkező katonák.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hölgyeim és Uraim! A Fidesz-Magyar Polgári Párt egyetértésével találkozott a polgári kormánynak a törvényjavaslatban rögzített azon célja, amely megpróbálja teljesen kompenzálni az alkotmányos jogok ideiglenes korlátozásának hátrányait, és ezért a törvénytervezet kiterjed a szolgálat teljesítése után a megérdemelt nyugállományra, illetve a szolgálatot teljesítők hozzátartozóira is. Ugyanis alapvető állampolgári jogok korlátozásának vállalását részben a családtagoknak is el kell viselni, ezért a törvényjavaslat megkülönböztetett figyelmet szán a hozzátartozókról és a nyugállományúakról való gondoskodásnak. A szociális gondoskodás és a törődés kérdése a kialakított életpálya és pályakép részét képezi. Gondoljunk csak bele, tisztelt képviselőtársaim, milyen áldozatokkal jár a törvényjavaslatban meghatározott jogi korlátok eltűrése: a szolgálatot vállalók előre nem tervezhető igénybevétele, állandó készenlétben tartása, a tartózkodási hely bejelentésének kötelezettsége, a visszarendelhetőség ténye és más korlátozások, hogy csak a legfontosabbakat említsem. De ebbe a körbe tartoznak a laktanyán kívüli korlátozások is.

Tisztelt Országgyűlés! Régóta, lényegében több évtizede várja már a hivatásos és szerződéses állományunk az illetményrendszer piaci viszonyokhoz való igazítását, az illetmények emelését. Annak idején szállóigeként terjedt, de sajnos igaz volt: a magyar katona volt a Varsói Szerződés legrosszabbul fizetett katonája; sajnos, a NATO-ban is a hátsó sorokban kullog a fizetéseket tekintve. Ezért a polgári kormány másik törekvését is támogatjuk, miszerint olyan új előmeneteli, valamint illetményrendszert akar bevezetni, amely a fokozott igénybevétel ellentételezését biztosítja, és a jelenlegihez képest jelentős és állandó jövedelemnövekedést garantál. A törvény hatálybalépését követő egy év alatt 40 százalékkal fognak emelkedni a bérek. A 40 százalékos fizetésemelés jelentős részét már a jövő év elején meg fogják kapni a hivatásos katonák. A szerződéses állomány tagjai még ennél is jobban járnak. Ma egy szerződéses katona kezdő alapilletménye bruttó 46 ezer forint körül mozog. Január 1-jétől ez az összeg 75 800 forintra fog emelkedni.

A törvényjavaslat a Magyar Honvédség hosszú távú fejlesztésére vonatkozó országgyűlési és kormányzati döntésekkel összhangban, a korábbitól lényegesen eltérő módon határozza meg a katonai pálya előmeneteli rendjét és előmeneteli lehetőségeit, amelyek a katonai pálya egyik legfontosabb tartalmi elemét képezik. A fentiek következtében a polgári kormány ezáltal ismét megteremti a katonai pálya társadalmi elismertségét és presztízsét. Az illetményrendszer korszerűsítésének koncepciója azonban szervesen alkalmazkodik a más fegyveres szerveknél már kialakított és az Országgyűlés által már elfogadott szerkezetekhez, de kifejezi és elismeri a katonai szolgálat ezektől eltérő sajátosságait.

Egyetértünk a polgári kormány azon elképzeléseivel is, hogy új intézményként a törvényjavaslat létrehozza a tiszti állomány kategóriában a központi előmeneteli bizottság alkalmazását, bevezeti az objektív teljesítményértékelés fogalmát, egyúttal szabályozza a minősítéseket és értékeléseket felelősen végzők és azokat jóváhagyók körét. Rendkívül pozitív visszhangot válthat ki véleményünk szerint a minősített észrevételezési jogának biztosítása, vagyis a minősített észrevételt tehet és jogorvoslati lehetőséggel is rendelkezik. Ezen elképzelések következtében jelentősen kiteljesülhet eredendően a demokrácia, és teljesen felszámolásra kerül a kommunista rendszer által örökölt szubjektív, elvtársi klientúrás előmeneteli rendszer.

Tisztelt Országgyűlés! Többen és az ellenzék is azzal vádolja a polgári kormányt, hogy ellentmondás tapasztalható hosszú távú biztonságpolitikájában, megemlítik a hivatásos, a profi hadseregre való áttérés koncepcióját és a hadkötelezettség fenntartására vonatkozó igény megfogalmazását, miszerint jó lenne, ha minden fiatalember átesne valamiféle kiképzésen. Nos, azt bátran kijelenthetem, hogy itt semmiféle ellentmondás nincs. Ez a törvényjavaslat is egyértelműen a teljes profi haderő létét tételezi fel. A törvénytervezet nem mondhatja ki, hogy mikor következik be a teljes áttérés, hiszen maga a törvénytervezet az áttérés szerves része, biztosítja az áttérés különböző jogi, anyagi és egyéb feltételeit. A hivatásos haderőre való áttérés után, azzal egy időben a magyar fiatal számára mindig fenn fog állni annak lehetősége, hogy kívánságának megfelelően és a majdan előírt korlátok között önként vállalva teljesíthesse hazafias kötelességét és felkészülhessen a haza védelmére. Ennek rendszerét a már ismertetett programunknak megfelelően az újonnan felállítandó nemzetőrség keretei között kívánjuk megteremteni. Az pedig valóban csak elérendő kívánság marad, hogy minden fiatal önként áteshessen egyfajta kiképzésen, amely lehetőséget teremt az önmagát és családját megvédeni akarók alapvető felkészítésére. Bizony, csak reménykedhetünk abban, hogy ennek kialakul valamilyen mértékű presztízse, társadalmi elfogadottsága és igénye.

Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Honvédség állományától, a hivatásos és szerződéses katonáktól az újonnan megjelent feladatok mind nagyobb áldozatvállalást követelnek. Ez a törvényjavaslat pontosan azt célozza megfogalmazni, hogy hosszú távon a haza védelmét és a vele járó feladatok teljesítését önként vállaló katonák mindenkor értsék, hogy mire vállalkoznak és ezért miről kell lemondaniuk, valamint mire számíthatnak mindezek viszonzásaképpen, hiszen a jövőre nézve a katonák már hosszú ideje joggal várták és várják el ezt tőlünk. A hivatásos katonák részére felvázolt életpálya és a szerződésesek elé tárt pályakép őszinte tükre a társadalom megbecsülésének és teherbíró képességének.

Végezetül örömmel számolhatok be a katonáknak, ha stílszerűen akarnék fogalmazni, azt mondhatnám, jelenthetem a katonáknak, hogy a jövő elkezdődött.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Iváncsik Imrének, az MSZP képviselőcsoportja vezérszónokának; őt Atyánszky György úr, a Független Kisgazdapárt szónoka követi.

 

IVÁNCSIK IMRE, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Úgy ítélem meg, hogy rendkívül nagy jelentőségű törvényjavaslat fekszik előttünk, a Ház asztalán. Mégpedig olyan törvényjavaslat, amely nem előzmények nélküli, hiszen azt a törvényt, amelyet elődjének tekintünk - és itt már a beajánlásokban is elhangzott, hogy sok vonatkozásban épít a korábbi törvényre - nagyjából három éves vitát követően, 1996-ban fogadta el a Ház, nagy többség támogatását megnyerte akkor ez a törvénytervezet. Ezzel az Országgyűlés akkor magasabb szintre emelte a hivatásos állomány szolgálati viszonyának szabályozását.

Nagy jelentőségű volt ez a szabályozás akkor a demokratikus hadsereg működése jogi hátterének létrehozásában, valódi jogállami megoldások alkalmazásában és a nyugati hadseregek gyakorlatának és tapasztalatainak széles körű hasznosítása területén. A honvédség, a határőrség és a rendvédelmi szervek az akkori felfogás szerint a közszolgálatnak olyan egymáshoz közel álló területei, amelyek közösek abban, hogy a benne dolgozó hivatásos állománnyal szemben nagyobb áldozatvállalást kívánnak és az állampolgári jogaikat bizonyos korlátozások érik eközben.

 

(10.30)

 

Tehát célszerűnek látszott akkor az egységes törvényi szabályozás, az egy törvényben történő szabályozás.

A jelenlegi kormánykoalíció - ezt ma már több ízben hallhattuk - úgy döntött, hogy átdolgozza a közszolgálati rendszert, és új törvény megalkotását javasolta a parlamentnek, majd arról is döntött - ezt is hallottuk -, hogy önállóan kívánja szabályozni a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses katonáinak jogállását. Ez az a törvénytervezet, amelyet a következő hetekben tárgyalni fogunk.

A bizottsági ülésen feltett kérdésre adott válaszból megtudhattuk, hogy a kormány három ízben is foglalkozott a törvénytervezettel, és hogy a kidolgozás során számos feszültség, illetve érdekkülönbség is felvetődött; többször volt tárcaközi egyeztetés. Igazából az nem derült ki a számomra, hogy mi volt a lényege ezeknek a vitáknak, hogy a Belügyminisztérium miért nem támogatta az eredetileg benyújtott tervezetet. Bennem az a kérdés is megfogalmazódott, hogy mivel július 1-jével már a Belügyminisztérium állományába tartozók élvezték azokat a lehetőségeket és juttatásokat, amelyeket a rájuk vonatkozó törvény biztosított a számukra, vajon milyen erkölcsi alapja lehetett a BM-nek, hogy ellenezze ennek a szabályozásnak a gyors elkészítését, vagy mik voltak azok a szakmai megfontolások, amelyekkel nem értettek egyet, és amelyek tovább késleltették azt, hogy ez a törvény a Ház elé kerülhessen.

Úgy ítéljük meg, hogy a törvény szövegének a megismerésével, a várható következmények átgondolásával felvázolható néhány olyan gond, amellyel majd a végrehajtás során szembesülnünk kell. Az első ilyen lehet, hogy öt év már begyakorlott használat után most a hadsereg állományának, a parancsnokoknak egy teljesen új törvényt kell megismerniük, értően alkalmazniuk.

A másik ilyen probléma lehet, hogy néhány munkaügyi bíróságon és néhány munkaügyi bíró gyakorlatában a jelenlegi törvény alkalmazásával kapcsolatban is felfedezhető, hogy súlyos hiányosságok tapasztalhatók. Nyilván ezek csak fokozódhatnak egy új törvény bevezetése során. Abban bízhatunk persze, hogy majd azok az előnyök, amelyek a törvény alkalmazásával járnak, kárpótolhatnak bennünket ezekért a gondokért.

Másik jelentős problémának látjuk - ez a bizottsági beajánlásban is elhangzott -, hogy a tervek szerint a törvény 2002. január 1-jével lép hatályba, míg a miniszternek a javaslat egy évet biztosít arra, hogy a végrehajtási utasításokat, rendeleteket kibocsássa. Kérdésemre adott válaszból kiderült a bizottsági ülésen, hogy szerencsére ezeknek a tervezeteknek a kidolgozása gőzerővel folyik a minisztériumban.

Az a határozott kívánsága a szocialista frakciónak, hogy a törvényjavaslatot oly módon változtassuk meg - fi-gyelembe véve azt is, hogy jók a feltételek, hogy ez betartható legyen -, hogy a hatálybalépéssel egy időben jelenjenek meg ezek a részletszabályok, hiszen így egy nagyfokú bizonytalanságot és egy átmeneti szabályozatlanságot küszöbölhetünk ki, ha a törvény jóváhagyására, pontosabban hatálybalépésének idejére ezek a szabályok is elkészülnek. Remélem, majd a miniszter úr a vita során vagy a vita végén megnyugtató választ fog adni erre a felvetésre.

Mint tudjuk, a közszféra más szereplői ez év július 1-jétől már részesültek azokból az áldásokból, azokból a javakból, benne az illetményemelésből, amelyeket a rájuk vonatkozó törvény a számukra biztosított. Nagyon sajnáljuk, hogy a honvédelmi tárca nem tett megfelelően hatékony lépést annak érdekében, hogy ez a Magyar Honvédségben dolgozó állományt is érinthesse. Ugyanakkor, amikor a - természetesen, hiszen rájuk vonatkozik - minisztérium köztisztviselői állománya megkapta ezeket a juttatásokat, a csapatok nem kaphatták meg, hiszen most van előttünk ez a javaslat, és a legjobb esetben ez január 1-jétől lesz lehetséges. Ezért bennünk még az is felvetődik, hogy vajon a tárca vezetése alkalmas-e arra, hogy a honvédség érdekeit markánsan megjelenítse és képviselje a kormányban.

Elhangzott ma már többször, hogy abban különböző a megítélésünk - kormányoldalon és ellenzéki oldalon -, hogy indokolt volt-e ez a hosszú várakozás vagy sem. Mi azt állítjuk, hogy lehetett volna korábban, jobban átgondolva, a többiekkel együtt részesíteni ezekből az előnyökből a honvédség állományát is. A kormánypárttól azt az érvelést halljuk, hogy egy megfelelően logikusan felépített, egymásra épülő törvénykezési menetrendben ez csak most következhetett. Ez két nézőpontbeli különbség, de nem ez a lényeg. Az a lényeg, hogy teljesen függetlenül a megítéléstől vagy az indoklástól, a katonák valóban hátrányt szenvedtek a közszolgálat más szereplőivel szemben. Éppen ezért abban teljes az egyetértésünk, hogy egy megfelelő mértékű egyszeri juttatásra, kompenzációra van szükség. Ezzel kapcsolatban is tudjuk, hogy kidolgozó munka folyik a minisztériumban.

Két követelmény figyelembevételét azonban nélkülözhetetlennek tartjuk. Az egyik, hogy ez a kompenzáció megfelelő mértékű legyen, tehát arányban álljon azzal az elmaradással, amit elszenvedtek a hivatásos katonák, másrészt azok kapják a kompenzációt és csak azok kapják, akik valóban hátrányt szenvedtek.

A szocialista frakció honvédelmi bizottságban dolgozó tagjai igyekeztek az érintettek körében is minél szélesebb körből véleményt gyűjteni, megismerni az álláspontjukat, a kilátásokat, a várakozásaikat, az elvárásaikat a törvénytervezettel kapcsolatban, és ezek alapján, az ő véleményüket is figyelembe véve, néhány kifogást szeretnék a törvénnyel kapcsolatban megfogalmazni.

Az első az előmeneteli rendszerrel kapcsolatos. Nagyon egyetértünk azzal a humán filozófiával, amelynek lényegét a bizottsági ülésen is megfogalmazták a tárca képviselői, hogy ne a hadseregből való kifelé áramlás legyen a jellemző, és hogy egy kiszámítható, jól belátható életpályát biztosítson a törvény a hadseregben dolgozó hivatásos katonák számára.

A mi megítélésünk szerint a most felvázolt rendszer azonban alapvetően a "felfelé vagy kifelé" elvre épül. Ez az elv a mi számunkra alapvetően elfogadható abban az esetben, ha megvannak az érvényesülésének a feltételei. Az olyan nagy hadseregekben, mint az Egyesült Államok hadserege, ez a rendszer hatékonyan működik, mi azonban úgy gondoljuk, hogy nem szabad egy nagy hadsereg gyakorlatát kritikátlanul átvenni és alkalmazni egy olyan kis hadseregben, mint amilyen a Magyar Honvédség. Hiszen mi úgy ítéljük meg, hogy ebben a hadseregben korlátozott előmeneteli lehetőség van, kicsi a mobilitás, és kérdés, hogy vajon ezt a kidolgozott rendszert lehet-e jól alkalmazni egy olyan hadseregben, ahol némelyik alakulatnál a 60 százalékot is eléri a tisztek és tiszthelyettesek hiánya.

A másik megfontolás, amit szeretnénk az előterjesztő figyelmébe ajánlani, hogy a hadseregben nemcsak parancsnoki beosztások vannak, vannak olyan szakterületek, amelyek speciális szakismeretet igényelnek, és ezeken a területeken vezetői szintenként általában csak egy-két beosztás létezik. Ilyenek például a repülőműszaki, a vegyvédelmi, a műszaki vagy a tüzértiszti területek.

Úgy ítéljük meg, hogy az ilyen módon való alkalmazásban, ahogy most a tervezetben szerepel, nagyon erős lenne a "kifelé" elv érvényesülése, és az előmenetelre megfelelő alkalmasság esetén akkor sincs igazán nagy számban lehetőség, ha ez az alkalmasság fennáll, mert erősen korlátozott az előmeneteli lehetőség. Ha így vezetjük be a rendszert, ahogy most szerepel a tervezetben, attól tartunk, hogy nagyon sok, a beosztásában jól teljesítő, a hadseregben szívesen, lelkesedéssel dolgozó tisztet veszíthetünk el később.

Elfogadhatatlannak tartjuk azt a javaslatot, és a gyakorlatban jól kivitelezhetetlennek, hogy a Magyar Honvédség teljes tiszti állománya esetében egyetlen előmeneteli bizottság tegyen javaslatot a munkáltatói jogkört gyakorló elöljárónak a magasabb rendfokozattal rendszeresített beosztás betöltésére és az előléptetésre, ehelyett egy differenciáltabb rendszer megjelenítését javasoljuk a tervezetben.

 

(10.40)

 

Lényeges változást vélünk felfedezni a nyugellátás rendszerében is: 2012 végéig ez a tervezet lényegében megtartja a jelenlegi rendszert, a nettó béreket veszi alapul, majd 2012-t követően a bruttó jövedelmekre való számításra áll át. Nem tartjuk eléggé áttekinthetőnek és nehezen érthetőnek, nehezen hihetőnek ítéljük azokat a különbségeket, amelyeket a táblázatok felvázolnak, és különösen rosszul érthetőnek vagy megmagyarázhatatlannak érezzük azokat a különbségeket, amelyek a magán- és a társadalombiztosítási nyugdíj között vannak, illetve ha azok között átjárás vagy változás történik, az azok közötti kimutatást nem igazán értjük. Reméljük, hogy ennek a tisztázására majd a részletes vitában vagy külön egyeztetéseken, ha erre szükség lesz, lesz módunk.

A szociális gondoskodás terén a javaslat alap- és szakellátásokat említ. Úgy ítéljük meg, hogy indokolt ezeket ebben a törvényben pontosan szabályozni, megfogalmazni, hogy mik az alap- és mik a szakellátások. Ezt olyan jelentőségűnek ítéljük meg, amit a törvényben szeretnénk látni, és nem elégszünk meg azzal, ha ezt miniszteri rendelet szabályozza.

A most említetteken kívül jó néhány konkrét kérdéssel kapcsolatban is van észrevételünk, ezeket most az általános vitában nem szeretném elmondani. Számos módosító javaslatot fogunk beadni azért, mert az a célunk, hogy az általunk felfedezett és belátható ellentmondások kiküszöbölését elősegítsük, és szeretnénk, ha a deklarált és általunk is támogatott célok elérését egyértelműen szolgálná ez a törvény elfogadását követően.

Itt többen többféle közelítést használtak arra, hogy ugyanúgy gondolkodva erről a törvénytervezetről, miért igennel vagy miért tartózkodással szavaztak a bizottságban. A szocialista frakció honvédelmi bizottságban dolgozó tagjai nem azért szavaztak igennel, mert ebben a formában jónak tartják a törvényt, hanem azért, mert úgy ítéljük meg, hogy múlhatatlanul szükséges ez a szabályozás, és abban bízunk, hogy a vitában kölcsönösen jól megismerhetjük egymás álláspontját, a részletes vitában lesz módunk indokolni a javaslatainkat. Mi szeretnénk nagy egyetértéssel elfogadni ezt a törvényt, mert úgy ítéljük meg, hogy minden, a honvédelmet érintő nagy jelentőségű szabályozás akkor életképes, akkor lesz hosszú távon jól használható, ha azt a parlament nagy egyetértéssel fogadja el.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Atyánszky György úr, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjának vezérszónoka; őt Mécs Imre úr, az SZDSZ képviselője követi.

 

ATYÁNSZKY GYÖRGY, az FKGP képviselőcsoportja részéről: Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Miniszter Úr! A Magyar Köztársaság védelmi politikai kérdéseinek újragondolása során az elmúlt évben meghoztuk azokat a döntéseket, amelyek kijelölik a Magyar Honvédség tízéves fejlesztésének fő irányait. Annak tudatában fogalmaztuk meg a fejlesztés feladatait, hogy ezeréves államiságunk fennmaradásában a történelem során mindig is fontos szerepet betöltő haderő immár a NATO szövetségi rendszerében képes legyen biztonságunkat, jövőépítő munkánkat továbbra is szavatolni. Egy olyan honvédséget céloztunk meg, amely felszereltségében kiképzettségében méltó partnere lehet szövetségeseinknek, és amely erkölcsileg stabil, a nemzetnek elkötelezett állampolgárok lélekben is összekovácsolt, szilárdan vezetett közössége. Ez akkor is teljesülhet, ha mi, az ország sorsát kezünkben tartó döntéshozók biztosítani tudjuk, hogy azok, akik önként vállalják e nemes hivatást, a haza védelmét, a társadalom megbecsült tagjaiként élhessenek és dolgozhassanak.

Szeretném emlékeztetni képviselőtársaimat, hogy tavaly júniusi határozatunkban elsődleges feladatként jelöltük meg a személyi állomány élet- és munkakörülményeinek javítását. Az előttünk fekvő törvényjavaslat azokat a kereteket teremti meg, amelyek között e nemes hivatást vállalók az egységes közszolgálati rendszerbe illeszkedve, ugyanakkor feladataik specialitásai miatt azoktól eltérő szolgálati körülmények között élnek.

Az Országgyűlés és a kormány döntésének megfelelően megtörtént a védelmi szféra stratégiai felülvizsgálata, ezt követően megkezdődött a haderő átalakítása, melynek fontos állomása a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállására vonatkozó törvényjavaslat. A kormány szándékainak megfelelő, a közszolgálat teljes rendszerét átfogó megújulási folyamatba szervesen illeszkedik ez a törvényjavaslat. Az elmúlt években bekövetkezett változások miatt a honvédség tagjainak kötelezettségei, a velük szemben támasztott követelmények lényegesen átalakultak, sajátságot jelentő eltérést mutatnak a közszolgálat más területeihez képest, ezért indokolt, hogy a honvédség tagjainak jogviszonyát a közszolgálat más szereplőitől, ezen belül a kiemelt fegyveres és rendvédelmi szervektől eltérő, önálló törvény szabályozza.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat a jelenlegi szabályozás pozitív elemeinek megőrzése mellett tartalmazza mindazon követelményeket, melyeket az Országgyűlés a közszolgálat szereplőivel szemben meghatározott. Szeretném emlékeztetni önöket, hogy kimunkálásra kerültek azok a követelmények, melyeket a képviselőtársaim a Magyar Honvédség hosszú távú átalakításának irányairól szóló 61/2000. számú határozatában már elfogadtak. A honvédség rendeltetéséből adódó, sajátos követelmények miatt szükséges egyes alapjogok korlátozása, ezek azonban a szükséges és elégséges mértéket nem lépik túl, és a jelenleg hatályos szabályozáshoz képest új elemet nem tartalmaznak.

A törvényjavaslat lényeges eleme, hogy a hivatásos katonák részére garanciákon alapuló életpályát, a szerződéses katonák részére belátható pályaképet biztosít. A teljesítmény értékelését és a minősítés jelenlegi rendszerét úgy alakítják át, hogy a katonák előmenetele valós teljesítményekre és versenyszellemre épül. A katonai pályán történő előrehaladás a fizikai és szellemi felkészültség követelményein alapuló motivációs rendszerrel összehangolt, az állam és a munkavállaló érdekeit is kifejező, a követelményrendszerben meghatározott teljesítmény alapján lehetséges. Mindemellett a törvényjavaslat figyelembe veszi azokat az egyéb követelményeket, melyek a honvédség szervezetéből, a közszolgálat sajátosságából és a szövetségi kötelezettségeinkből fakadnak.

Külön ki kell emelni, hogy a tervezet egyes beosztások ellátása tekintetében nem tesz különbséget a hivatásos és a szerződéses állomány között, azonban a leszerelési segély összegének jelentős megemelésével lehetőséget biztosít arra, hogy a szerződéses katonák szerződésük lejártával megfelelő egzisztenciális háttérrel újra be tudjanak illeszkedni a polgári életbe.

Az új illetményrendszer kapcsán ki kell emelni, hogy a javaslat a köztisztviselői törvényben érvényesített elemeket tartalmazza. Biztosítja, hogy az illetmények színvonala a közszolgálat más területeihez igazodjon. Az illetményrendszer és a szociális juttatások színvonalának fejlesztése elengedhetetlen ahhoz, hogy a hivatásos és szerződéses állományban kellő számú és minőségű utánpótlást biztosítson.

Tisztelt Ház! A továbbiakban a törvényjavaslat néhány jelentős új elemére is szeretnék rávilágítani. A szerződéses állomány létszámának, jelentőségének növekedése azt eredményezi, hogy a honvédségnek a jelenleginél sokkal hatékonyabb módszerekkel kell megjelenni a munkaerőpiacon. A javaslat lehetővé teszi olyan katonai toborzóhálózat kiépítését, amely a munkaerőpiacon a verseny keretei között biztosítani tudja a szükséges személyi állomány megszervezését.

Fontos eleme a javaslatnak a speciális beosztások megjelenése, amely kifejezi azt, hogy a honvédségnél is vannak olyan különleges és egyedi beosztások, amelyek a katonai pálya többi munkakörével nehezen mérhetők össze.

 

(10.50)

 

Külön előnye a tervezetnek, hogy a speciális beosztást betöltők helyzetét rugalmasan kezeli, az egyén elhatározását figyelembe véve lehetőséget biztosít a hadseregen belüli pályamódosításra. A jelenlegi szabályoktól kissé eltér és szigorodik a jogviszony egyoldalú megszüntetésének lehetősége. Előfordulhatnak válsághelyzetek, rendkívüli körülmények, illetve nemzetközi kötelezettségekből adódó feladatok, melyek a Magyar Honvédség alapvető feladatai közé tartoznak. A Független Kisgazdapárt megítélése szerint ezen helyzetek kezelésének egyik biztosítéka a szolgálati viszonyokról történő lemondás korlátozása - itt gondolok a vészhelyzetre egy háború vagy árvíz esetén.

Új elemként jelenik meg a közszolgálati jogviszonyok közötti áthelyezés lehetősége. Álláspontunk szerint a közszolgálat rendszerének továbbfejlesztését elősegíti a különböző állami szolgálatban állókat foglalkoztató szervezetek közötti átjárhatóság megteremtése, amely egyben takarékosságot is jelent, hiszen a közszolgálat egyik területén feleslegessé vált dolgozót a másik területre lehet áthelyezni. Az Országgyűlés és a kormányzat korrupcióellenes harcának megfelelően a törvényjavaslat bevezeti a vagyonnyilatkozat intézményét, amelyet a köztisztviselői törvényhez hasonlóan a különböző szintű beosztásokban egy-, illetve kétévente kell tenni.

Mint ahogy a bevezetőben szóltam róla, a törvényjavaslat az állomány valamennyi tagja részére a jelenleginél objektívabb értékelésen alapuló előmeneteli rendszert vezet be. Az objektivitás a folyamatos teljesítményértékelésen és minősítésen alapszik. Külön ki szeretném emelni, hogy a javaslat markáns eleme hasonló a NATO-országok hadseregéhez. A fizikai követelményrendszer, melynek teljesítése a pályán maradás és az előrelépés lehetőségeit alapvetően befolyásolja; a beosztások és rendfokozatok szoros összekapcsolása, a fokozatos előrehaladás elvének kimondása, valamint az egyes rendfokozatokban történő eltérhető minimális és maximális várakozási idő meghatározása megfelelően ösztönzik a katonákat a magasabb beosztásba kerülésre. Azt biztosítja az objektív értékelés, hogy a legtehetségesebbek jussanak a katonai pályán a legmagasabbra.

A törvényjavaslat illetményrendszerre és a juttatásokra vonatkozó része kapcsán két fontos tényt szeretnék kiemelni. A kialakított illetményrendszer azt jelenti majd, hogy a hivatásos és a szerződéses katonák jövedelme általában megfelel az azonos feltételekkel rendelkező köztisztviselők illetményének, és legfeljebb az egyes rendfokozatokhoz tartozó honvédelmi szorzóval haladja meg. Itt szeretném tisztelt figyelmükbe ajánlani azt a tényt, hogy ma hazánkban a katona az egyetlen állampolgár, akitől azon kívül, hogy élete árán is elvárjuk kötelezettsége teljesítését, azt is elvárjuk, hogy békében, ha kell, háborús körülmények között helyt álljon.

Végezetül szeretném kiemelni, hogy a hatályos szabályozástól lényegesen eltérő körülményekre és feltételekre tekintettel a változások fokozatos bevezetését teszik lehetővé az átmeneti rendelkezések. Ezzel teljes egészében egyetértünk, hiszen a jelenleg szolgálatot teljesítőknek időt kell adni, hogy megfeleljenek az új követelményrendszernek, és a hatályos törvény alapján szerzett jogaik ne sérüljenek meg.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A Független Kisgazda-, Földmunkás és Polgári Párt álláspontja szerint ez a törvényjavaslat a haderőreform sikerének fontos eleme, mely meghatározza katonáink életét, jövőbeni sorsát, és elengedhetetlen a Magyar Honvédség működését biztosító hazafias, elkötelezett katonák megtartása és megszervezése érdekében.

Véleményünk szerint a javaslat korszerű, előremutató, megfelelően épít a magyar hagyományokra, figyelembe veszi a hazai viszonyokat és a nemzetközi kötelezettségeket. Mindezek alapján javaslom, hogy a tisztelt Ház a törvényjavaslatot tárgyalja meg, fogadja el, és természetesen módosító indítványokkal megfelelő szintre lehet ezt emelni.

Köszönöm a meghallgatást. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Mécs Imre úrnak, az SZDSZ képviselőcsoportja nevében felszólaló képviselőnek; őt Lezsák Sándor úr, az MDF képviselője követi.

 

MÉCS IMRE, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A Magyar Honvédség katonáinak jogállása, illetve az ezt szabályozó törvény meghatározó jelentőséggel bír a honvédség humán értékei, a katonai szolgálat jelene és jövője szempontjából.

A szolgálati viszonyt ez ideig az 1996. évi XLIII. törvény szabályozta a fegyveres erők, a fegyveres szervek valamennyije számára oly módon, hogy az általános egységes szabályok mellett az egyes fegyveres szervek sajátosságait külön fejezetek, illetve külön szakaszok tartalmazták. Meg kell mondanom, hogy a jelenleg benyújtott törvényjavaslat jelentős elvi visszalépést jelent ehhez. Hiszen a kormány egységesen kívánta szabályozni a közszolgálati szférát, és ebben a közszolgálati szférában valamennyi, az állammal szoros kapcsolatban lévő személy jogállását célszerű egy egységes törvényben szabályozni.

Ez az egységesítési folyamat indult meg annak idején koncepciózusan 1993-tól, és '96-ban fejeződött be, amikor nem sikerült a közszolgálati szféra egészére egy törvényjavaslatot létrehozni, de egy nagyon fontos szegmensére, a fegyveres erőkre és fegyveres szervekre nézve közös szolgálati törvényt létrehozni. Hadd említsem meg itt, hogy 1912-ben, még a történelmi Magyarország, a Monarchia idejében egységes törvényben szabályozták valamennyi, az államtól javadalmazást kapó személy szolgálati rendszerét. Ehhez képest majdnem száz évvel később egy igen jelentős visszalépést tapasztalhatunk itt.

A honvédelmi kormányzat a benyújtott törvényjavaslattal tehát önállóan kívánja külön törvényben a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak a jogállását rendezni, és egyúttal hatályon kívül kívánja helyezni az eddigi egységes törvényt a honvédség vonatkozásában. Az önálló törvényi szabályozást az előterjesztő honvédelmi kormányzat a fegyveres szervek eltérő sajátságainak erősödésével, a közös vagy hasonló elemek gyengülésével, a változó feladatokkal és az eltérő irányú fejlesztéssel indokolja, hozzátéve, hogy a Magyar Honvédség NATO-harmonizációja és hosszú távú átalakítása növekvő és sajátos követelményeket támaszt a katonai szolgálati viszonyt illetően.

Az indoklásban hangsúlyos szerepet kap a katonai szolgálat, a békeidőben külföldön, akár hadműveleti területen végzett tevékenységnek az életre és az egészségre veszélyes volta, a katonai szervezethez tartozás korlátozó hatása az állampolgári jogok tekintetében. Mindezek az indokok alapvetően helytállóak, de nem hiszem azt, hogy a rendőrség és a határőrség állománya kevésbé veszélyes körülmények között végzi a munkáját, sőt közismert, hogy a rendőrség állományából is számosan teljesítenek a honvédséghez hasonló külföldi szolgálatot. Arról nem is beszélve, hogy a határőrség változatlanul a fegyveres erő része, tehát adott esetben éppúgy az életüket kell áldozni, mint a honvédség tagjainak.

Véleményem szerint az önálló törvény ilyen gyors és váratlan előterjesztésének, illetve benyújtásának az a valódi oka, hogy a Belügyminisztérium tudatos döntés alapján a honvédség hivatásos állományát kihagyta a köztisztviselői törvény módosításából, melynek következtében a honvédség elesett egy sor időszerű és szociálisan is kedvező juttatástól, mindenekelőtt az illetményrendszert, az illetményemelést illetően.

 

 

(11.00)

 

 

Ezt a mulasztást a kormány mindenképpen korrigálni kívánta, mégpedig minél előbb, mivel közelednek a választások, és egy ilyen baki nem tesz jót a kormánypártok rogyadozó presztízsének. A latin közmondás jut eszembe: nesciat sinistra tua, quid faciat dextera tua. Pestiesen átfordítva: az egyik balkéz nem tudja, hogy mit csinál a másik balkéz. Nincs kommunikáció a kormányban, a kormány minisztériumai között. Úgy tűnik, hogy két kormány van: egy nagyobb és egy kisebb; a kisebbiket hitbizományként adták oda eredendő bűnként, a rossz koalíciós alku következtében, és három tárca oda van vetve a meglehetősen szakszerűtlen vezetésnek. Tehát ez egy képtelen helyzet, hogy akkor, amikor a kormány egységes köztisztviselői rendszerről beszél, egyszer csak így szétszabdalja, és minisztériumonként mint önálló várakból külön-külön folynak be ide a törvényjavaslatok.

Ezen túlmenően a honvédség beindított átalakítása nem váltott ki osztatlan elismerést, éppen a hivatásos állomány körében, mivel a kapkodó és koncepciótlan humán intézkedések súlyos következményekkel jártak, továbbá nőtt a honvédségből történő kiáramlás, a kilátástalanság, a perspektívátlanság érzete. Ezért kellett ilyen sürgősen lépni a honvédelmi kormányzatnak. A szükséges korrekciók azonban nem igénylik feltétlenül egy új és önálló törvény megalkotását, mivel a fegyveres szervekre vonatkozó módosításoknak a honvédségre való kiterjesztésével rövid úton meg lehet oldani. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a törvényjavaslat indoklásának azon kitétele, mely szerint a benyújtott törvényjavaslat csak igen kis mértékben lép túl a hatályos törvényen, és ad újat ezekhez képest.

Az SZDSZ haderőképe egy kis létszámú, modern, ütőképes, NATO-harmonizált, fenntartható és fejleszthető, valamint a rendelkezésre álló pénzügyi erőforrásokból finanszírozható, önkéntes hivatásos honvédség, amelynek kulcseleme, értékhordozója a személyi állomány, ezen belül a hivatásos állomány és a fokozatosan növekvő szerződéses állomány. A szerződéses állománynak a léte, a kiképzése, de egyszerűen a léte kulcskérdése az egyre húzódó honvédségi haderőreformnak. A honvédség hivatásos és szerződéses állománya szolgálati viszonyának az új körülményekhez való igazítása, a súlyosbodó humánproblémák megoldása, az euroatlanti jogharmonizáció sokoldalú és mélyreható elemzést, alapos törvény-előkészítést és magas színvonalú törvényi szabályozást igényel.

Olyan törvényre van szükség, amely nem a múltba néz, hanem előretekint, igazodik az európai általános gyakorlathoz, jól illeszkedik a demokratikus társadalom jogrendszeréhez, és egyúttal a katonai szolgálat követelményeinek maradéktalanul megfelelő szolgálati viszonyokat eredményez; olyan viszonyokat és olyan anyagi, erkölcsi, működési feltételeket, amelyekben az emberi jogokat csak a katonai tevékenységhez múlhatatlanul szükséges mértékben korlátozzák, és ezt is önkéntesen korlátozza az egyenruhába öltözött, egyébként teljes jogú állampolgár.

A katonai életpálya jól tervezhető és egyúttal kiszámítható, és az előmenetelhez szükséges feltételek mindenki számára egyformán biztosítottak; ezt kellene a törvénynek tükröznie. Sajnos nem ez történik. Miért? Azért, mert az alapkoncepció nincs meg; az, amit sürgetünk, hogy legyenek különböző, harmonikus, egymásba illeszkedő karriermodellek, és ezen karriermodelleknek a működését biztosítsa a törvény. Nincs ilyen. Tehát olyan törvényre van szükség, amely a szerződéses állomány jogviszonyát, tekintettel annak, reméljük, növekvő számára, majd általánossá válására, a sajátosságokat jól körülhatároltan és részletesen szabályozza.

Igen fontos kérdésnek tekintjük a tiszthelyettesi karnak mint önálló állománykategóriának a jogszabályi megerősítését, mivel szerepe és aránya a hivatásos állományon belül mindenképpen tovább kell hogy növekedjék. Kísérletet tesz erre a törvényjavaslat, azonban csak részben jár sikerrel.

Sajnos a kiszámíthatóság nemcsak a szerződéses, hanem a hivatásos állomány tekintetében is nehezen értelmezhető. Nagyon fontos lenne, hogy a hivatásos állomány minden tagja pontosan lássa a saját életpályáját, annak állomásait, feltételeit, és ennek megfelelően nyugodtan végezhesse nehéz feladatát. Ezt nem biztosítja a törvényjavaslat. Ugyanakkor elismerés illeti a törvényjavaslat szerkesztőit, hogy egy sor, a hatályos törvényben kissé elnagyolt és túl általánosra sikerült szabályt teljes körűvé, pontosabbá és egyúttal egyértelműbben alkalmazhatóvá tettek. Ezeket értékeljük és fontosnak tartjuk.

Ugyanakkor azt is tapasztaljuk, hogy helyenként túlszabályozott a törvény. Tehát a törvényjavaslatról nem lehet pontosan tudni, hogy egy alap-, kerettörvényről van-e szó vagy egy szolgálati szabályzatról, hiszen egészen aprólékosan szabályoz olyan kérdéseket, amelyek nem ide valók, ugyanakkor fontos alapkérdéseket elnagyol. Nagyon fontos lenne, hogy szikárabb legyen a törvény, hiszen 286 paragrafusban rengeteg ellentmondás van, és teljesen feleslegesnek tartom, hogy alkotmányos elveket - például azt, hogy a jogokat jóhiszeműen kell gyakorolni - belefoglaljanak ebbe a törvénybe. Nem lehet eligazodni emiatt rajta, egy világosabb, áttekinthetőbb törvényjavaslatra volna szükség.

A karrierpályák és -modellek hiánya mutatja azt, hogy a távozás esetén a társadalomba való visszailleszkedésnek, illetve egy újabb karrier elkezdésének az alapjai nincsenek biztosítva. Hiszen ismert, hogy a nagy múltú hadseregeket tartó államokban nagyon világos karriermodellek vannak; ha eljut századosi fokozatig egy tiszt vagy főtörzsőrmesteri fokozatig egy tiszthelyettes és elér egy bizonyos életkort, akkor olyan jelentős anyagi támogatást kap, amelyből új életet tud kezdeni. Ehhez képest sajnos nagyon szűkmarkú a törvényjavaslat, hiszen például húszévi szolgálat után, teszem azt, egy százados, amikor elhagyja a szolgálatot, összesen nyolchavi távolléti díjat kap végkielégítésként, ebből bizony nem tud új életet kezdeni; mi legalább 24 havit javaslunk, és további más támogatásokat, ami nem feltétlenül pénzben mérhető. Tehát rendkívül fontos lenne a karriermodellek kidolgozása, amely már régóta várat magára.

Úgy gondoljuk, hogy az lenne a korrekt megoldás, ha az előterjesztők visszavonnák a benyújtott törvényjavaslatot, és alaposabb előkészítés után a későbbiekben új szövegezéssel ismét beterjesztenék. Tekintettel azonban egy sor akut problémára és akut következményre, amely a köztisztviselői törvénymódosítás Magyar Honvédségre történő kiterjesztésének elmulasztása miatt, a kormány hibájából, a belső információnak a hiányából adódott, ha ez történne, akkor a személyi állomány kerülne méltatlan és nehéz helyzetbe. Tehát kizárólag a jobb sorsra érdemes és tulajdonképpen nagyon sok zaklatáson és nagyon sok kellemetlenségen átment, a rengeteg átszervezés miatt bizonyos fokig frusztrált honvédségi személyi állomány érdekében vagyunk hajlandóak megfelelő kompromisszumokkal ezt a törvényjavaslatot egyáltalán átmenetileg tárgyalási alapként elfogadni.

 

(11.10)

 

Meg kell mondanunk azt, hogy ha 2002-ben módunk és lehetőségünk nyílik rá, akkor a fentebb vázolt követelményeknek minden tekintetben megfelelő, modern haderőreformhoz illeszkedő szolgálati törvény előkészítésére és elfogadására fogunk mindenképpen javaslatot tenni. Addig is módosító indítványokat készítünk, és azok elfogadása esetén tudjuk átmenetileg támogatni a törvényjavaslat elfogadását.

Köszönöm a türelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Lezsák Sándornak, az MDF képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselő úrnak; őt Kapronczi Mihály úr, a MIÉP képviselője követi.

 

LEZSÁK SÁNDOR, az MDF képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Egy nagy terjedelmű, 286 törvényszakaszt és 6 mellékletet felölelő törvényjavaslat vitáját kezdte meg az Országgyűlés.

Sokakban felvetődhet a kérdés, miért van szükség ilyen nagy horderejű törvényváltoztatásra a honvédelem területén, hiszen mindössze öt esztendővel ezelőtt lépett hatályba a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló '96. évi XLIII. törvény. Korábban, a kiegyezés és a második világháború közötti időszakban a Magyar Országgyűlés mintegy 15 éves időszakonként, ötször hozott átfogó törvényt a Magyar Honvédség személyi állományának jogállásáról, az előmenetel rendszeréről, a katonai hivatás körülményeiről és feltételeiről. Ha számításba vesszük azt is, hogy a '96. évi törvényt időközben tíz esetben módosította az Országgyűlés, kézenfekvő a kérdés, hogy miért nem folytatható tovább az apró módosítások, a kisebb törvényváltoztatások politikája.

Nagy előrelépés volt a már idézett '96. évi törvény, hiszen egy már elavult törvényerejű rendeletet váltott fel; meghatározta a jogállamban jellemző jogok és kötelességek egyensúlyát; vitás esetekben lehetővé tette a független bíróságok döntésének az igénybevételét.

Nem a jelenleg is hatályos törvényt alkották meg rosszul, hanem a körülmények változtak meg olyan rohamosan és mértékben, hogy ismét időszerűvé vált a katonák jogállásának az újraszabályozása. Mindenekelőtt a rendszerváltás óta folyamatos haderőreform személyügyi következményei sürgetik ennek a törvénynek a meghozatalát. Összességében a nyolcvanas évek közepétől számítva 150 ezer főről 42 ezer főre csökkent a haderő, amelynek végső létszáma a reformintézkedések folytán az idén már, úgy tudom, 35 ezer fő lesz. Az átszervezések az elmúlt nyolc évben a hadsereg hivatásos állományának kétharmadát érintették. Ismereteink szerint csupán az elmúlt másfél évben 3 dandárt, 11 ezredet, 8 zászlóaljat, 3 századot és 4 tisztképző iskolát kellett megszüntetni. A tiszti, tiszthelyettesi létszám 3 ezerrel csökkent, emellett 1200 hivatásost rendelkezési állományba helyeztek. Pályát módosított 1300 tiszt és 1600 tiszthelyettes. A területi áthelyezések 40 százalékban érintették a tiszteket, 11-12 százalékban a tiszthelyetteseket. A seregen belül szakmaváltásra kényszerült a csapattisztek 35 százaléka, a tiszthelyettesek 23 százaléka. Más településre helyezték a hivatásosok közel 30 százalékát. Kényszerből legalább egy alkalommal beosztást váltott a tisztek 72 százaléka, a tiszthelyettesek 60 százaléka, és ez a stressz sajnos ritkán járt együtt a magasabb beosztásba helyezéssel. Nagyon várják már ezek a honvédek a helyzetük stabilizálását és előmenetelük, létbiztonságuk garantálását. Humánpolitikai megfontolásokból is nagyon időszerű ennek a törvénynek az elfogadása.

Az emberi tényezők mellett természetesen döntő fordulatot jelentett Magyarország védelmi politikájában az, hogy országunk csatlakozott az észak-atlanti katonai szövetséghez. Mások a lehetőségeink és mások a kötelezettségeink egy katonai szövetség közös terheket és közös vezényletet vállaló tagjaként, s mások voltak a NATO-tagság előtt. Ma a tagsággal együtt járó közös védelmi feladatokra, a béketámogató hadműveletekre és a nemzetközi megfigyelői feladatokra is ki kell terjednie a törvénynek, és ez az új helyzet is indokolja a jelenlegi törvény módosítását.

A többi tagállam haderejével történő szorosabb kapcsolattartás révén egyértelműen kiderült az, hogy az elmúlt évtized állami költségvetéseinek a folyamatos elvonó, megtakarító jellegű intézkedései következményeként a hadsereg már felélte korábbi tartalékait, a haditechnika elöregedett, az ingatlanállomány lepusztult, a katonák élet- és munkakörülményei nagyon kedvezőtlenné váltak. Emiatt '99 nyarán a kormány határozatot hozott a Magyar Honvédség stratégiai felülvizsgálatáról, és felgyorsította a haderőreform végrehajtását. Ennek egyik elemeként a sorkatonai szolgálat rövidesen 6 hónapra csökken, ami szintén törvénymódosítást igénylő új körülmény.

A Magyar Demokrata Fórum egyetért a haderőreform jelenlegi folyamatával, de hiányolom a tervezett folyamatnak egy minden részletre kiterjedő kimunkálását. Miről van szó? A jelenlegi törvényjavaslat megismertet egy fontos mozaikkockát a jövőben várható honvédelmi politikából, de a jelen törvénytervezetből nem tudom azt, hogy ez a hivatásos és szerződéses állomány kiegészül-e egy általunk is javasolt nemzetőrséggel, avagy nem. Elfogadom, hogy ebbe az országgyűlési ciklusba más fontos törvények tervezett vitái miatt már nem férne bele a nemzetőrségről szóló törvényjavaslat, de legalább deklarációk, utalások révén szükséges lett volna utalni erre ebben a törvényben.

A nemzetőrség, eredeti nevén a nemzeti őrsereg, az 1848-49. évi forradalom és szabadságharc alatt alakult meg. A Batthyány-kormány 1848 áprilisában úgy került hatalomra, hogy gyakorlatilag nem volt fegyveres ereje. Az áprilisi törvények között szereplő 22. törvénycikk alapján szervezett nemzetőrség feladata elsősorban a belső rend fenntartása lett volna, honvédelmi szerepre csak később kényszerült.

Kezdetben a mai polgári védelemhez hasonlított a leginkább; áldozatkész polgárok a testi épségüket és a szabadidejüket feláldozva, lakóhelyük, majd megyéjük közbiztonsága érdekében meghatározott ideig, anyagi ellenszolgáltatás nélkül, szolgálatot vállaltak. Vezetőiket maguk választották, belső rendjüket, szabályaikat, öltözetüket és a szükséges fegyverzetet is maguk állapították meg. Később a felelős magyar kormányzat közreműködött a fegyverzet egységesítésében, és bizonyos követelményeket támasztott a tisztek kiválasztásában is. A korabeli nemzetőrség kialakulásában tetten érhető a francia és a svájci mintájú területvédő helyi őrsereg példájának az átvétele.

A haditechnika gyors fejlődése korszerűtlenné tette a polgári védelem szintjén álló nemzetőrséget. A korszerűbb és drágább fegyverek értelemszerűen szorosabb honvédségi fenntartást és ellenőrzést igényeltek. A második világháború idején például a brit partokat védő angol nemzetőrség vagy itthon a stratégiai fontosságú üzemeket, raktárakat, közlekedési útvonalakat őrző magyar nemzetőrség a honvédség része volt. Tagjai katonai esküt tettek, katonai fegyelem és katonai bíráskodás alatt álltak. Ezekben az években fejlesztették szinte reguláris hadsereg színvonalára a svájci vagy a svéd területvédő egységeket is.

Az utóbb említett két ország honvédelmi alapelve az volt, hogy az ország függetlenségét, területi épségét nem lehet kockára tenni azzal, hogy csupán egy hivatásos hadseregre bízzák a védekezést. Ha egy egész országot komoly veszély fenyeget, akkor ennek az elhárításában mindenkinek részt kell vennie. Kritikus helyzetben jobban visszatartja a támadót, ha egy egész nép szervezett ellenállásával kell számolnia, mintha csak egy fizetett hadsereg ellenállását kellene leküzdenie. Itt kell megjegyezni, hogy ma a világ legerősebb hivatásos hadseregét fenntartó Amerikai Egyesült Államok honvédelmi doktrínája, alapelve is tartalmazza a modern fegyverekkel felszerelt területvédő egységek fenntartásának a szükségességét, és valamennyi államban őrködik a helyiek biztonságán a nemzeti gárda.

A felsorolt példák azt igazolják, hogy a polgárőr szintű nemzetőrség gondolata már a múlt század első felében elavult, és csak a honvédség szervezetébe betagolódó, hivatásos tisztek által irányított nemzetőrség képes megfelelni a mai kor követelményeinek. A jelenlegi törvényjavaslatban említett beosztások, rendfokozatok, kötelezettségek nem utalnak arra, hogy a honvédség készül egy ilyen feladatnak a majdani átvételére. Mert mire is kellene felkészülnünk? A legkorszerűbb haditechnika és a nehézfegyverek kezelése területén a haderőreform végére a professzionális haderő alkalmazása általánossá válik. Kétségtelen azonban, hogy az ország védelmi képességének fenntartása továbbra is szükségessé teszi a fiatal férfi lakosság jelentős részének a kiképzését, képzését.

 

(11.20)

 

Csak így lehet elkerülni azokat a veszteségeket, amelyek abból származnának, ha - ne adj' isten! - háborús helyzet esetén tűzvonalba kerülnének a fegyverforgatás alapvető ismereteivel sem rendelkező, kiképzetlen behívottak. Elsősorban erre a feladatra kellene létrehozni egy ma nem létező új fegyveres erőt, nemzeti múltunk alapján nemzetőrség elnevezéssel. A nemzetőrség feladatkörébe tartozna a katonai alapkiképzés mellett a honvédelmi képességeket is erősítő sportok támogatása: ilyen például a céllövészet, a lovaglás, a barlangászat és a sziklamászás, a könnyűbúvárkodás, a tájékozódási futás, a motoros sportok, a rádióamatőrök éterfigyelő munkája, a vitorlázó- és sárkányrepülés, az ejtőernyős sportok - folytathatnám tovább. Fontos lehetne a szerepe az árvízvédelemben vagy általában a katasztrófaelhárításban is.

Feladata lenne az önkéntesség alapján szerveződő tartalékosok továbbképzése is. A megyénként a mintegy ezerfős alakulatokból álló új fegyveres erő a honvédelmi miniszter irányítása alatt állna, stratégiai szerepe a területvédelem lenne. A nemzetőrség létrehozása után hadsereg már kizárólag hivatásos katonákból állhatna. Hadd említsek egy tavalyi közvélemény-kutatást, amelynek eredményéből kitűnik, hogy a magyar népesség többsége nem helyeselné, ha csak hivatásos és szerződéses katonákból állna a hadsereg, és egyetértene a nemzetőrség felállításával.

Véleményem szerint tehát a haderőreform jegyében meg kell kezdeni a vegyes rendszerű, azaz egy sorozott-hivatásos hadsereg felépítését. Megfontolásra érdemes az a javaslat is, amely a szakma részéről érkezett, hogy csak azok jelentkezhetnének bizonyos hivatások gyakorlására, akik leszolgálták a három hónapos alapképzést a nemzetőrségben. Így innen vezethetne az út a honvédségbe, a határőrséghez, a rendőrséghez és általában a fegyveres testületekhez.

A jelenlegi törvényjavaslat is küzd egyébként azzal a problémával, hogy katonai alapkiképzés nélkül rendfokozatot és beosztást biztosítana civil jellegű egyetemet vagy főiskolát frissen végzettek vagy a miniszter által kijelölt köztisztviselők számára. Ez egy kényszermegoldás, több hátrányos következménnyel is jár, amit csak a kiképzés előzetes megkövetelése oldhat fel. Csak egyet említek, utalva a törvényjavaslat egy új követelményére, miszerint a jövőben az állomány tagjainak meg kell felelniük a honvédelmi miniszter által rendeletben meghatározott, a beosztásnak, életkornak megfelelő egészségi, pszichikai és fizikai alkalmassági követelményeknek. Vajon hogyan felelhetnek meg ezeknek a katonai követelményeknek azok, akik kiképzés nélkül kaptak beosztást és rendfokozatot?

Tisztelt Ház! Örömmel üdvözlöm, hogy a 2002. január 1-jén hatályba lépő törvényjavaslat a hivatásos katonák számára kiszámítható, tervezhető életpályát biztosít. Az előterjesztés a különböző pótlékok mellett - mint hallhattuk - 40 százalékos illetményemelést is tartalmaz, és ennek az összegnek a 70 százalékát már jövő januárban, míg a fennmaradó 30 százalékot 2003 januárjában megkapják az érintettek.

Új előmeneteli rendszer lép életbe, amely a köztisztviselőkhöz hasonló folyamatos teljesítményértékelésen és minősítésen alapul. Magasabb rendfokozatba kell a jövőben előléptetni azt, aki egy meghatározott várakozási időt leszolgált. Az egyes rendfokozatokban eltöltendő minimális várakozási idő a rendfokozattól függően 6 hónaptól 7 évig, a maximális várakozási idő pedig 5-től 15 évig terjedhet.

A beosztási illetmény szempontjából a javaslat két besorolási osztályt hoz létre. A tisztek, főtisztek és tábornokok a felsőfokú végzettségű köztisztviselőkkel azonosan az 1., a tisztesek, tiszthelyettesek, zászlósok pedig a középiskolai végzettségű köztisztviselőkkel megegyezően a 2. számú besoroláshoz tartoznak majd.

Változnak a nyelvpótlékra vonatkozó szabályok is. Eszerint felsőfokú nyelvvizsga esetén a pótlék az illetmény 50 százaléka, középfokú, illetve alapfokú nyelvtudás esetén az illetmény 30, illetve 10 százaléka. Német, angol vagy francia C típusú nyelvvizsga esetében az illetmény 100 százaléka jár pótlékként. Az új törvény ezzel a kiszámítható életpályarendszerrel kívánja biztosítani a haderőreformban megfogalmazott állományszerkezet kialakítását és megőrzését.

A Magyar Demokrata Fórum helyesli, hogy a köztisztviselőkhöz hasonlóan a honvédségnél is bevezetnék a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget. Évente kellene tehát számot adniuk saját, illetve a velük közös háztartásban élők vagyoni helyzetéről az állami vezetőnek, a központi tisztikar tagjainak, valamint az altábornagyoknak. Más tábornoki, ezredesi rendfokozatban lévőknek s a velük egy háztartásban élőknek kétévente kell vagyonnyilatkozatot tenniük.

Tisztelt Ház! Én a Magyar Demokrata Fórum nevében megköszönöm a minisztérium, a háttérintézmények alapos, gondos törvény-előkészítő munkáját. Összegezve észrevételeimet: a Magyar Demokrata Fórum a nemzetőrség távlati megvalósulását számításba véve támogatja ezt a törvényjavaslatot és elfogadásra javasolja.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra megadom a szót Kapronczi Mihály úrnak, a MIÉP-képviselőcsoport nevében felszólaló képviselő úrnak.

 

KAPRONCZI MIHÁLY, a MIÉP képviselőcsoportja részéről: Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Magyar Igazság és Élet Pártja az előttünk fekvő T/4752. számú törvényjavaslat elfogadásakor nemmel fog szavazni. A szavazatunknak nem az az oka, hogy nem tartjuk fontosnak azt, hogy a Magyar Honvédség katonáinak a jogállását törvény biztosítsa. Azért fogunk elsősorban nemet szavazni, mert a véleményünk szerint ez a törvény is része annak a liberális koncepciónak, mely végső soron a tisztán zsoldosokból álló, trianoni méretű hadsereghez vezet. Erre utal az is, hogy teljesen önálló törvényként jelenik meg a tisztelt Ház előtt. Mi ez ellen a koncepció ellen a tisztelt Házban is többször elmondott érveink alapján végig tiltakoztunk. Még egyszer le kívánom szögezni tehát, hogy a MIÉP olyan törvényt nem támogat, mely nyíltan vagy burkoltan a környezetünkben fennálló feszültségekhez képest indokolatlan létszámcsökkentéssel, az általános hadkötelezettség megszüntetésével vagy a honvédségen belül olyan liberálisnak tűnő szabályozásokkal, melyek valójában nem azok, gyengíteni kívánják a honvédség hadrafoghatóságát konfliktus esetén.

Az előttünk fekvő törvény bőségesen tartalmaz ilyen elemeket, végrehajtása esetén az első lépcsőben hihetetlen mennyiségű felesleges irományt eredményez, második lépcsőben teljesen fellazult függelmi viszonyt és fegyelmezetlenséget.

Tévedés ne essék, nem arról van szó, hogy a MIÉP konzervatívan ragaszkodik mindenhez, ami a hagyomány és a katonai függelmi rend fegyelemfenntartásának eszköze volt eddig, de az új szabályok bevezetésénél figyelemmel kíséri, hogy azok legalább, ha nem is hatékonyabbak a régieknél, legalább alkalmasak legyenek a sajátos katonai követelmények kielégítésére, mert enélkül csak egyletről vagy klubról beszélhetünk. Anélkül, hogy a teljességre törekednénk, mert erre a rendelkezésemre álló idő többszöröse is kevés lenne, szeretnék kiemelni csupán egy-két olyan, a törvénytervezetben szereplő újdonságot, amely alátámasztja kétségeinket a honvédség működőképességének jövőjét illetően.

Már a preambulumból is hiányzik annak a ténynek a megállapítása, hogy az alkotmány honvédelemre vonatkozó szakaszai szerinti kötelezettségek a törvényjavaslatban felsorolt katonákra elsősorban vonatkoznak. A hűség, a bátor helytállás mellett a haza védelmének érdekében történő önfeláldozást mint végső lehetőséget meg kellett volna említeni.

A törvény elfogadhatatlan sajátossága az a kettősség, amit az 1. § (3) bekezdése rögzít, hogy más szabályok érvényesek vészhelyzet, szükségállapot vagy rendkívüli állapot idején. No nem azt értem ez alatt, hogy a honvédségnek állandóan riadókészültségben kell élnie, de feltétlenül kiválóan kell ismerni az ilyen állapotokat, alkalmasnak kell lenni a begyakorlottság szintjén az ilyen helyzetekben való működésre, beleértve a katonákra érvényes, az ilyen esetekre vonatkozó külön szabályok ismeretét és gyakorlatát is. Ennek pedig csak akkor lehet eleget tenni, ha a legfontosabb elemeit békeidőben is gyakorolják, és ez életformájukká válik a begyakorlás alapján. Nyugodtan kijelenthetem, hogy a törvénytervezetben fellelhető és azt teljes egészében átszövő, demokratikusnak tűnő függelmi, fegyelmi és panaszrendszer nem szolgálja ezt a célt.

A mi véleményünk szerint a hadsereg azért demokratikus, mert a demokratikus jogállamot védi, de működésének alapja a bizalom, a megfelelő szakképzettség és a katonák önként vállalt fegyelme és fegyelmezettsége.

 

 

(11.30)

 

A szerződéses és hivatásos katonák önként vállalják azt, hogy foglalkozásszerűen alkalmassá válnak erre a szolgálatra. Aki erre alkalmatlan, nem tudja a bizalmat megtartani vagy sorozatosan szembeszegül a kötelezettségeivel, azt rövid úton el kell távolítani a seregből.

Ebből a szemszögből tekintve a törvénytervezet számtalan helyen olyan áldemokratikus előírásokat tartalmaz, ami még a civil, a versenyszférában dolgozó munkavállaló jogain is túlterjed. Itt mindjárt az 5. § (2) bekezdésére szeretnék célozni, mely arra vonatkozik, hogy "a jogok gyakorlása nem rendeltetésszerű, ha az mások zaklatására, jogos érdekeik csorbítására, érdekérvényesítési lehetőségeik korlátozására, a lehetséges véleménynyilvánítás elfojtására irányul vagy erre vezet". A (3) bekezdés pedig egy mondatban azt határozza meg, hogy "a kötelezettség teljesítése akkor nem rendeltetésszerű, ha az indokolatlan érdek- vagy jogsérelmet okoz". Véleményünk szerint itt elegendő lenne a (3) bekezdés, mivel a (2) bekezdésben található felsorolás sok esetben teljesen szubjektív lehet annak a részéről, akire ez vonatkozik. A katona ilyen esetekben a törvény 216. §-a alapján panaszt terjeszthet elő írásban, melyre határozatilag köteles intézkedni az intézkedésre jogosult tiszt, mely ellen a katona fellebbezéssel élhet, majd ha a döntéssel nem ért egyet, bírósághoz fordulhat.

De ugyanez vonatkozik a szolgálati szabályzat megsértéséből eredő fegyelmi vétségekre is, csak még ennél is komplikáltabb módon. A felettesnek egyetlenegy fegyelmező eszköz van a birtokában, a figyelmeztetés, melyben nem köteles határozatilag intézkedni, mely ellen nem élhet a katona fellebbezéssel, és ami nem juthat el esetleg a bíróságig. Kiesett egy közvetlen lehetőség, ami a szolgálati szabálysértésnek a nem különösebben veszélyes, de a rend fenntartásához feltétlenül szükséges eszköze volt, és aminek nem feltétlenül kellett megjelennie az érintett személyi lapján.

Szinte hallom liberális képviselőtársaim válaszát, hogy a zárkabüntetést követelem vissza. Nem erről van szó! Vannak más lehetőségek is, amelyek nem megalázóak és nem sértik a katona személyes szabadságát. Ilyen lehetőség a figyelmeztetésen túl, de a fegyelmi vétség előtt például a rendkívüli szolgálatra való beosztás meghatározott feltételek között, vagy a laktanya-elhagyási tilalom meghatározott időre. Ezeknek az eszközöknek a jelentősége abban áll - ha egy-két naposak is -, hogy a katonának különösebb következmények és megalázás nélkül van ideje átgondolni, hogy érdemes volt-e az elöljáró parancsait vagy a szolgálati szabályzatot kismértékben is megsérteni.

A 6. § lényegében az alkotmány 70/A. §-ában foglalt szöveget ismétli meg, melyet szükségtelennek tartok, hiszen a hadsereg csak az alkotmány szigorú betartásával működhet.

A (2) bekezdéssel már végképp nem tudok egyetérteni, az alábbi példa alapján. A (2) bekezdés ugyanis kimondja, hogy "e törvény alkalmazása során közvetett hátrányos megkülönböztetés valósul meg, ha az állomány az (1) bekezdésben felsorolt jellemzők alapján túlnyomórészt egységes csoportnak tekinthető részét a szolgálati viszonnyal kapcsolatos, formálisan mindenkivel szemben azonos követelményt támasztó vagy mindenkinek azonos jogot biztosító rendelkezés - intézkedés, feltétel, gyakorlat - aránytalanul kedvezőtlenül érinti". Tekintettel arra, hogy az 1. §-beli felsorolásban szerepel a családi állapot szerinti megkülönböztetés tilalma, ezért ha egy szakaszt, melybe öt családos katona van beosztva, lakóhelyétől több száz kilométerre vezényelnek fél évre teljesen törvényesen, vajon ez az intézkedés - bár teljesen törvényes és azonos jogot biztosító rendelkezés - nem aránytalanul kedvezőtlen-e a gyermekét nevelő öt családos apára nézve.

A bekezdés befejező mondata pedig egyszerűen érthetetlen: "Nem minősül hátrányos megkülönböztetésnek, ha a rendelkezés - intézkedés, feltétel, gyakorlat - szükséges, illetve objektív tényekkel indokolható." Ez az igazi fából vaskarika, mert ha nem indokolható objektív és szükséges okokkal egy intézkedés, akkor miért kell azt jogszabályilag szabályozni.

A (6) bekezdéssel sem tudunk egyetérteni, ami a szolgálati viszonyra vonatkozóan és azzal összefüggésben az állomány meghatározott körére azonos feltételek esetén is előnyben részesítési kötelezettséget írhat elő. Lehet, hogy ez egy jó szándékú pozitív diszkrimináció, de nem alkalmazható a hadseregben, mert a hadseregben minden katona köteles a tőle telhető maximumot nyújtani, ez határozza meg a minősítését és előmenetelét, és ezen a pályán senki sem juthat más módon semmilyen előnyhöz.

Ugyancsak érthetetlennek tartjuk, hogy az e témakörben keletkezett jogviták esetén nem a katonának kell bizonyítani, hogy vele szemben diszkriminációt követtek el, hanem a hadseregnek, hogy nem követett el. Véleményünk szerint itt csak a kölcsönös bizonyításnak van helye.

Az alapvető jogok korlátozásával kapcsolatban a 15. § (1) bekezdése a személyes szabadság korlátozását tárgyalja, a katona személyi azonosságának igazolási kötelezettségét. A katona köteles feljebbvalójának vagy a katonai rendésznek a felszólítására igazolnia magát. A (2) bekezdés viszont azt írja elő, hogy a feljebbvaló csak akkor igazoltathatja a katonát, amennyiben parancsadásra jogosult. Ha a feljebbvaló parancsadásra jogosult, akkor vagy ismeri a katonát, s akkor miért szükséges az igazoltatás, ha pedig nem ismeri, mert magasabb egység parancsnoka, akkor honnan tudja, hogy jogosult az igazoltatásra. Ha az igazoltatás a katonai rendész jogszerű parancsa a 16. § (1) bekezdés c) pontja szerint, akkor miért szükséges ezt az (1) bekezdésben külön előírni?

Érthetetlen az is, hogy a 16. § (2) bekezdése szerint a katonai rendészet miért kizárólag a legközelebbi katonai szervezet ügyeleteséhez állíthatja elő a katonát, és miért itt kell maximum hat órán keresztül őrizetben tartani, olyan esetekben is, amikor a hat óra sem érthető. Mert ha a katona előállítása bűncselekmény miatt a szolgálati helyről több száz kilométerre történik, és szolgálati elöljárójának nem sikerül hat órán belül az előállítás helyszínére érkezni, akkor hat óra után egy perccel vajon elengedik a katonát? Ugyanez vonatkozik a 17. §-ra is.

A szabadságjogok korlátozásával kapcsolatos rendelkezések közül kirívóak - és ezért a végére hagytam - a 19. § (2) bekezdésében foglaltak. "Az állomány tagja köteles a külföldre utazását a szolgálati elöljárónak bejelenteni." Ennyi. A szolgálati elöljáró ezt tudomásul veszi, mivel a törvény nem ad neki semmiféle intézkedési jogot. Szeretném emlékeztetni tisztelt képviselőtársaimat, hogy nem is olyan régen mint NATO-tagok háborút viseltünk Jugoszlávia ellen, nyitott határokkal. Elvileg elképzelhető volt, hogy egy szabadságon lévő katonánk elhatározza ez idő alatt, hogy meglátogatja szabadkai rokonait, s ezt be is jelenti az elöljárójának. Tessék mondani, mit tehet az elöljáró a meggyőzés eszközén kívül, amikor a törvény csak tudomásulvételi jogot biztosít számára?

Befejezésül a parancsteljesítésre vonatkozóan néhány megjegyzést kívánok tenni. A mi véleményünk szerint parancsot csak az adjon, aki nem bűncselekmény elkövetésére fogja ezt tenni. Azzal egyet tudunk érteni, hogy megtagadható legyen a parancs, ha az gyermekek, nők, fegyvertelen civilek életét, testi épségét vagy egészségét veszélyezteti - jelenleg is van példa ennek a tilalomnak a fontosságára, mert ma is van olyan hadsereg, amelynek katonái gyermekeket és nőket gyilkolnak halomra büntetlenül -, mert ezt a katona látja és meg tudja állapítani. A katonától viszont nem várható el, hogy betéve tudja a Btk.-t, hiszen mi sem tudjuk. A törvény 76. §-a viszont erre kötelezi a katonát, sőt ennek elmulasztásáért felelősségre is vonható.

A (2) bekezdésben foglaltak a jogszabálysértésre vonatkozóan egyenesen az abszurditáshoz vezető helyzeteket teremthetnek azonnal végrehajtandó parancsok esetében - például tűzparancs hadgyakorlaton -, ha a katona úgy véli, hogy valamilyen okból az jogszabálysértő, és írásban kéri a parancsot a gyakorlótéren.

 

(11.40)

 

Sajnos úgy érzem, vannak komoly kifogásaink egyéb területen is, az idő hiányában erre most nem tudok kitérni; ilyen például az érdekvédelem szabályozása és sok egyéb más.

Összefoglalva: a Magyar Igazság és Élet Pártja csak olyan törvényt tudna támogatni, amelyik elősegítené egy komoly, hadra fogható, a haza minden körülmények közötti megvédésére alkalmas honvédség kialakítását. Ez pedig nem az.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Az általános vitát elnapolom, folytatására holnapi ülésnapunkon kerül sor. Egy óráig ebédszünetet rendelek el. Jó étvágyat kívánok!

 

 

(Szünet: 11.41-13.02 - Elnök: Gyimóthy Géza

Jegyzők: dr. Juhászné Lévai Katalin és
dr. Vidoven Árpád)

 

 




Felszólalások:   19-22   23-49   50-57      Ülésnap adatai