Készült: 2024.04.26.05:08:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

195. ülésnap (2001.03.26.),  106-184. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 2:47:06


Felszólalások:   68-106   106-184   184-194      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megkérdezem képviselőtársaimat, hogy kíván-e még valaki felszólalni. Tekintettel arra, hogy több képviselőtársam nem jelezte felszólalási szándékát, az általános vita lezárására - a módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében - a pénteki ülésnap végén kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Soron következik a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája. Az előterjesztést T/3932. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/3932/1-7. számokon kapták kézhez.

Elsőként megadom a szót Glattfelder Béla politikai államtitkár úrnak, a napirendi ajánlás szerinti 20 perces időkeretben. Öné a szó, államtitkár úr.

 

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnöknő. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Az önök előtt fekvő törvénymódosítás bemutatása során két kérdéskört kívánok kifejteni. Egyrészt beszélni fogok a munkaerő-piaci szervezet hivatali rendszeréről, ami közvetlenül keveseket érint ugyan, de a változások pozitív hatásai valamennyiünk számára jelentősek és érezhetőek lehetnek. Másrészt kitérek azokra a támogatásokra, amelyek széles rétegek számára újabb lehetőségeket teremtenek a munkához jutáshoz, illetve munkájuk, munkahelyük megtartásához.

Melyek ezek a társadalmi csoportok? Főként a pályakezdő fiatalok és a gyermeküket gondozó, nevelő szülők számára akarjuk bővíteni és törvényben biztosítani az állami támogatással történő munkaerő-piaci képzés lehetőségét. A megváltozott munkaképességű személyek élethelyzetének javítására irányuló támogatási rendszert is továbbfejlesztjük. Ezenkívül hatékonyabban szeretnénk elősegíteni és támogatni a munkahelyteremtést, valamint a munkahely megőrzését, továbbá a munkanélküli személyek munkába állását.

Az általam részletesen ismertetendő lépésektől azt várjuk, hogy tovább javul a foglalkoztatási helyzet, egyre többen jutnak munkához, egyre kevesebb üres álláshely marad betöltetlenül.

Tisztelt Ház! Szeretném mindannyiuk számára egyértelművé tenni, mit akar elérni a polgári kormány ezzel a módosítással. Előterjesztésünk elsősorban arra irányul, hogy megvalósítsa a polgári kormány elsőrendű célkitűzéseit, nevezetesen a családok és a gyermeknevelés támogatását, a munka becsületének és rangjának helyreállítását. Mielőtt rátérnék a törvényjavaslat részleteinek ismertetésére, kérem, engedjenek meg nekem egy rövid kitérőt.

Ha 8-10 évvel ezelőtt, amikor Magyarországon néhány év leforgása alatt több mint egymillió munkahely megszűnt, valaki azt jósolta volna, hogy 2000-ben már nem a munkanélküliség, hanem helyenként a munkaerőhiány jelenti majd nálunk a legnagyobb problémát, azt hiszem, enyhén szólva senki nem vette volna ezt komolyan. A piacgazdasági átalakulás évtizedének lezárultával most mégis ez a helyzet kezd körvonalazódni. A '98-as év fordulatot hozott a foglalkoztatás terén. Az ezt megelőző időszakban az volt a jellemző, hogy évről évre egyre kevesebben dolgoztak. '98-ban ez a folyamat viszont megfordult, egyre többen jutnak munkához, egyre többen dolgoznak, vagyis folyamatosan nő azoknak a száma, akik tisztességes munkával szereznek maguknak lehetőséget a tisztességes megélhetéshez.

Az elmúlt három évben a foglalkoztatottak száma, vagyis azok, akiknek munkahelyük van, több mint 200 ezer fővel emelkedett. A munkanélküliek aránya nálunk ma már sokkal alacsonyabb, mint a fejlett nyugat-európai országok átlagában, és minden remény megvan arra, hogy az idén további 30-40 ezerrel több magyar állampolgár jusson munkához, ennyivel csökkenjen a munkanélküliek száma.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank tavalyi felmérése szerint Magyarországon már a feldolgozóipari cégek több mint 40 százaléka panaszkodik, hogy a munkaerő szűkös, ezért nem jutnak megfelelő mennyiségű kínálathoz. Ez azt jelenti, hogy bár hazánk legelmaradottabb térségeiben még mindig gondot jelent a munkanélküliség, mindinkább és elsősorban a szakképzett munkaerő hiánya válik problémává.

Miért tartottam ezt fontosnak előrebocsátani, amikor a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény módosító javaslatát terjesztem elő? Azért, tisztelt képviselőtársaim, mert e törvény tíz évvel ezelőtti elfogadása óta gyökeresen megváltozott a magyar gazdaság állapota, szerkezete és a foglalkoztatási helyzet is. Ma már nem a piacgazdasági átalakulással, a tulajdoni és szerkezetváltással együttjáró tömeges munkanélküliség kezelése és a munkanélkülijáradék-rendszer kialakítása a fő feladat. Ma az a cél, hogy a dinamikusan növekvő gazdaság követelményeihez és munkaerőigényéhez alkalmazkodjunk, és munkahelyeket tudjunk teremteni.

A polgári kormány célja, hogy segély helyett munkát adjon mindenkinek, aki dolgozni akar és dolgozni képes.

Mielőtt a törvénymódosítás indokairól, céljairól és eszközeiről beszélnék, azt is el kívánom mondani önöknek, hogy a törvény az elmúlt évtizedben alapvetően megfelelt a törvényhozói szándéknak és a társadalom vele szemben támasztott elvárásainak. Az elmúlt évtizedben felhalmozódott tudás és tapasztalat egy újabb és egyre inkább elismert szakma megjelenését eredményezte, ami a munkaügyi központokban dolgozó szakemberek, munkatársaink munkájának elismerését is jelenti.

A felsőoktatásban új szakirányként megjelent olyan közszolgálati szakemberek képzése, akiknek feladata a munkavállalók ügyes-bajos dolgainak intézése.

 

 

(19.20)

 

 

A munkaerő-gazdálkodás szakszerű kezelése a cégek, vállalatok számára is egyre fontosabb feladattá vált.

Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Felmerül a kérdés, hogy akkor mi indokolja a foglalkoztatási törvény módosítását. Elsősorban az a tény, amire már utaltam, hogy az elmúlt három évben egyre többen jutottak munkahelyhez, ami új feladatot ad számunkra: azt, hogy a felkínált új munkahelyek betöltéséhez megfelelő számban és megfelelő szakértelemmel felvértezett munkavállalók álljanak rendelkezésre.

Hazánk gazdaságának helyzete új szakaszhoz érkezett, új kihívások, új feladatok jelentek meg. Ezeknek megfelelni csak akkor tudunk, ha erre alkalmas közszolgálati szervezet áll rendelkezésre. Ezért az önök előtt fekvő törvényjavaslatban olyan középirányító szerv létrehozását tervezzük, amely hatékonyabbá teszi az állam munkaerő-piaci szervezeti irányítását.

Létrejön tehát a foglalkoztatási hivatal. Mi is lenne ennek a foglalkoztatási hivatalnak a szerepe? Eddig a minisztérium közvetlenül irányította a megyékben és a fővárosban működő munkaügyi központok tevékenységét. Az elmúlt három év tapasztalatai azt igazolják, hogy nem volt szerencsés döntés a hasonló feladatot ellátó Országos Munkaügyi Központ mint középirányító szerv 1997 elején történt megszüntetése.

Az irányítás minisztériumunkba telepítése nem bizonyult jó döntésnek. A stratégiai és napi feladatok a minisztérium keretein belül egybefolytak, összekeveredtek. Emiatt a szükségesnél kevesebb időt tudtunk a munkaerő-piaci folyamatok kedvező irányú befolyásolására fordítani. A foglalkoztatási hivatal létrehozása közvetlenül nem érinti a munkanélküliek és a hivatal kapcsolatát, ugyanakkor elősegíti, hogy a munkaügyi központok hatékonyabban foglalkozhassanak a hozzájuk fordulók munkába irányításával, munkába helyezésével, vagyis hogy segély helyett ténylegesen munkát tudjunk adni.

A jövőben az új központi hivatal látja el a Munkaerő-piaci Alap működtetésének egyes feladatait, a megyei és fővárosi munkaügyi központok tevékenységének közvetlen irányítását, a munkanélküli-ellátások, a foglalkoztatást elősegítő támogatások, továbbá a munkaerő-piaci szolgáltatások nyújtásával kapcsolatos feladatokat. A hivatal átveszi a Gazdasági Minisztériumtól a másodfokú hatósági jogkört, és működteti, fejleszti az egységes foglalkoztatási, nyilvántartási és az informatikai rendszereket.

Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a szervezeti átalakulás nem növeli a szükséges összlétszámot és a működési költségeket. Az is lényeges szempont, hogy a középirányító szervezet létrehozása harmonizál az európai uniós ajánlással, és a tagállamok többségében is megtalálható ugyanez a szervezet.

Természetesen, mivel mindig minden változik, ezért mi sem gondolhatjuk, hogy ezzel a módosítással örökre lezárult a szervezet korszerűsítésének folyamata. Tudjuk, vannak még feladatok, melyek megoldásakor további egyeztetések szükségesek. Így a közigazgatás további korszerűsítésével összhangban 2003-tól a megyei munkaügyi központok regionális átalakítását tervezzük. Természetesen a módosítás a szervezeti kérdések rendezésén túl további fontos törekvéseink megvalósítását is lehetővé teszi.

Tisztelt Országgyűlés! Jól ismert, hogy a polgári kormány politikájának egyik fő célja a fiatalok, a családok helyzetének folyamatos javítása, a gyermekvállalásból eredő terhek enyhítése. A módosítás célja, hogy a gyermek vállalása egyetlen család számára se hordozza magában a munkanélkülivé válás veszélyét. A gyakorlati tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a gyermek gondozása céljából hosszabb ideig fizetés nélküli szabadságon levő, valamint a gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesülő személyek a munkahelyüktől való távollét megszűnését követően fokozottan ki vannak téve a munkanélkülivé válás veszélyének. Javaslatunk ennek a munkaerőpiacról átmenetileg kikerülő, főleg női munkavállalói körnek a munka világába történő visszatérését kívánja elősegíteni.

A kormány törvénnyel kívánja biztosítani, hogy a gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban vagy ápolási díjban részesülők a Munkaerő-piaci Alapból támogatott képzésben vehessenek részt. Ez lehetővé tenné, hogy a gyermekük nevelése céljából otthon maradó szülő olyan új ismereteket szerezzen állami támogatással, ami elősegíti, hogy később könnyebben találjon magának munkát.

A munkanélküliség - bárkit érint - önmagában is nemkívánatos élethelyzet, de különösen kedvezőtlen, ha a tanulmányait befejező, iskolából épphogy kikerülő fiatal kezdi ilyen módon életpályáját. E kockázat csökkentése érdekében a törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy a pályakezdők kötöttségek nélkül részt vehessenek a munkaerő-piaci képzés támogatásában. A munkaerő-piaci képzés igénybevételét azzal is segíteni kívánjuk, hogy az abban részt vevő fiatalok számára a korábbinál magasabb összegű keresetpótló juttatást lehet majd megállapítani a jövőben.

Tisztelt Ház! A munkahelyteremtést, a munkahely megőrzésének támogatását nagyon fontos feladatnak tekintjük. Ebben a kérdésben '98 óta jelentős sikereket értünk el, eddig azonban a jogszabály meghatározta az ilyen célokra fordítható összeg felső határát. A most tárgyalt módosítás megszünteti ezt a felső korlátot, mivel a munkahelyteremtés és a munkahelymegőrzés közvetlenül a Munkaerő-piaci Alapból lesz támogatható. Így a valós igényeknek megfelelő összegben áll majd rendelkezésre az a forrás, amely elősegítheti, hogy egyre többen juthassanak munkához, továbbá kevesebben veszíthessék el munkahelyüket.

Itt tartom szükségesnek elmondani önöknek, hogy a módosítás új alapokra helyezi a munkanélkülieknek a munkaerő-piaci szervezettel történő együttműködését. A jövőben a munkaügyi központok intenzívebb segítséget kívánnak nyújtani azoknak is, akik állami juttatásban nem részesülnek.

Tisztelt Ház! Ezen a helyen ismételten meg szeretném erősíteni, hogy a polgári kormány kiemelten fontos célnak tartja a társadalmi párbeszédet. (Derültség az MSZP soraiban.) Ezúton mondok köszönetet az érdek-képviseleti szervezeteknek, amelyek a törvénymódosítás előkészítésében korrekt partnereink voltak és hozzájárultak a javaslat szakmai megalapozásához. Köszönöm továbbá az országgyűlési bizottságok munkáját és közreműködését.

Tisztelt Országgyűlés! A most beterjesztett törvényjavaslat lehetővé teszi, hogy az állam a munkahelyteremtéssel, a munkahelymegőrzéssel, a fiatalok és gyermekes szülők munkához juttatásával, a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatási nehézségeinek megoldásával hatékonyabban tudjon foglalkozni. Ezzel elősegíti a polgári kormány azon céljainak megvalósulását, hogy a polgárok segély helyett tényleg munkát kaphassanak.

Mindezek alapján kérem a tisztelt Országgyűlést, képviselőtársaimat, hogy a kormány által javasolt törvénymódosítás elfogadását támogassák.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Most a bizottsági állásfoglalások, valamint a kisebbségi vélemény ismertetésére kerül sor öt-öt perces időkeretben.

Először megadom a szót Borkó Károlynak, a foglalkoztatási bizottság előadójának. Öné a szó, képviselő úr.

 

BORKÓ KÁROLY, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága mint főbizottság 2001. március 21-ei ülésén tárgyalta az előttünk fekvő, a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény módosításáról címet viselő törvényjavaslatot.

A törvényjavaslatot T/3932. számon kapták kézhez képviselőtársaim. A bizottsági vitában is elhangzott, hogy alapvetően megváltozott a munkaerő-piac a törvény elfogadása óta. Az elfogadás idejében a munkanélküliség drasztikusan növekedett - emlékezhetünk rá -, míg mára az ország fejlettebb régióiban már globális, illetve szektoriális munkaerő-hiánnyal számolhatunk. A módosítás az utóbbiakra, a munkaerőhiány megszüntetésére kíván megoldást nyújtani, ahogy a bizottság előtt is elhangzott: munkaerőt csinál.

Az eddig inaktív rétegeket, a munkaerőpiacról időlegesen kivonultakat célozza meg, elősegítve azok visszatérését a munkaerő-piacra; azokat, akiknek jelenlegi szakképzettségi szintje mellett nincs munkaalkalom, de átképzéssel jobb eséllyel indulhatnak a munkahelyek elnyeréséért.

 

(19.30)

 

Itt elsősorban a 25-30 éves korosztályba tartozó fiatalokra kell gondoljunk, illetve a különböző anyasági ellátásban részesülőkre. Ez utóbbi azért is igen jelentős, hiszen két, társadalmilag rendkívül fontos dolog, a gyermeknevelés és a továbbképzés egyidejű végzését teszi lehetővé. A törvénymódosítás technikai jellegű részének tekinthető a foglalkoztatási hivatal létrehozása, aminek elsődleges oka a munkaerő-piaci szervezet korszerűsítése. A hivatal létrejötte szükségessé teszi a foglalkoztatási törvényben az ellátások és támogatások finanszírozását szabályozó rendelkezések, illetve a hatásköri szabályozások rendezését is. A bizottságban a többségi véleményt képviselők azon reményüknek adtak hangot, hogy a módosítás jól szolgálja a munkaerő mobilitását, a munkaerőpiacról hosszabb-rövidebb időre kimaradtak visszatérését. Szükségesnek tartjuk a törvény hatásainak folyamatos nyomon követését és idővel a mai módosításnál nagyobb léptékű módosítást, amely mind a munkavállalók, mind a munkaadók érdekeit egyaránt szolgálja.

A bizottság a vitát követően 11 igennel, 8 tartózkodás mellett a javaslatot általános vitára alkalmasnak találta, és megvitatásra ajánlja az Országgyűlésnek is. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm képviselő úr felszólalását. Az ugyanezen bizottságban megfogalmazódott kisebbségi véleményt Juhászné Lévai Katalin képviselő asszony ismerteti. Megadom a szót.

 

DR. JUHÁSZNÉ LÉVAI KATALIN, a foglalkoztatási bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony. A foglalkoztatási törvény vitájában a bizottságban kisebbségi véleményt is megfogalmaztunk. Abban egyetértettünk, hogy változtatásra van szükség a foglalkoztatási törvény kapcsán. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a mai munkaerő-piaci kihívásoknak a jelenlegi formájában a törvény már nem felel meg.

Ugyanakkor amiben eltért a véleményünk, az a változtatás mértéke és iránya. Úgy gondoljuk, hogy a beterjesztett változtatások nem szolgálják kellőképpen a munkaerő-piaci kihívásoknak való megfelelést. Annál is inkább, mert a kormány ígérete és kötelezettsége a regionális alapokon létrehozott munkaügyi szervezet kialakítására, a testre szabott, rugalmas munkaerő-piaci szolgáltatások feltételeinek megteremtésére elmaradt ebből a módosításból. Pedig ez jelentette volna az igazi, érdemi változást. Maradt tehát néhány, az intézményrendszert érintő módosítás, az állami foglalkoztatási szolgálat, a foglalkoztatási hivatal létrehozása, amely azt bizonyítja, hogy az egységes munkaügyi minisztérium megszüntetésével, három részre szakadásával a mai napig sem zökkenőmentes a koordináció, a feladatmegosztás és a felelősségvállalás e területen. Nem kaptunk megnyugtató választ az új szervezetek finanszírozását illetően, és aggályosnak tartjuk azt, hogy a kutatók közszolgálati jogviszonyba kerülnek, ezzel mintegy veszélybe kerülhet szakmai, politikai függetlenségük. Fenntartással fogadjuk a "munkanélküli" fogalmának javasolt módosulását is.

Alapjában véve tehát a beterjesztett javaslat nem jelent érdemi változást, nem alkalmazkodik a jelenlegi munkaerő-piaci kihívásokhoz. Ezért elkerülhetetlen, hogy rövid időn belül átfogó módosításra és felülvizsgálatra kerüljön a foglalkoztatási törvény. Ezért a bizottság kisebbségben maradt nyolc tagja ilyen formában nem támogatta a beterjesztett törvényjavaslatot.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A költségvetési bizottság írásban terjesztette elő ajánlását, de a bizottsági ülésen megfogalmazódott kisebbségi vélemény ismertetésére Bauer Tamás képviselő urat kérte fel. Úgy látom, képviselő úr nincs jelen.

Így megadom a szót Mánya Kristóf képviselő úrnak, aki az egészségügyi bizottságban megfogalmazódott véleményt ismerteti. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. MÁNYA KRISTÓF, az egészségügyi és szociális bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az Országgyűlés egészségügyi és szociális bizottsága 2001. március 20-án tartott ülésén megvitatta a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény módosítását jelentő T/3932. számú törvényjavaslatot. Alapos és részletekbe menő tárgyalás után bizottságunk 14 igennel, 9 nem szavazattal, 1 tartózkodással a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak tartotta.

A bizottság mindkét oldalán megelégedéssel nyugtáztuk a jelenlegi hazai foglalkoztatási helyzettel kapcsolatos tájékoztatást. Az elmúlt években a gazdaság tartós növekedési pályára állt, ennek köszönhető a munkaviszonyban állók számának jelentős növekedése. Az eredmények különösen kedvezőek az elmúlt három évben, amikor több mint 200 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma. A munkanélküliségi ráta 2000-ben 6,4 százalék volt, ami az Európai Unió 9 százalékos adatához képest lényegesen kedvezőbb. Ugyanakkor változatlanul komoly gond, hogy igen magas a munkaerőpiacról kivonultak száma. Ők azok az úgynevezett inaktívak, nem regisztrált munkanélküliek, akik a háztartásba menekültek vagy munkavállalási korban történt a nyugdíjazásuk. Ebbe a kategóriába 1997-ben 250 ezerrel többen tartoztak, mint 1990-ben, több mint 70 százalékuk nő.

A bizottsági ülésen ismételten elhangzott, hogy a gyesen, gyeden lévők munkaerő-piaci státusának biztosítása nincs jól megoldva. (Bauer Tamás visszatér az ülésterembe.) Különböző felmérések igazolják, hogy a gyermeknevelés miatti hosszabb távollét alatt a munkahelyek egy része megszűnik, a szervezeti rend, a munkakörrel szemben támasztott követelmények jelentősen változnak. Így a munkahelyére visszatérni szándékozó családanya számtalan nehézséggel találja magát szemben, melyek közül a legsúlyosabb, hogy biztosnak hitt munkahelye megszűnik. Az általunk általános vitára javasolt törvényjavaslat megteremti annak lehetőségét, hogy a gyesről visszatérők, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesülők munkaerő-piaci képzésben vehessenek részt. A képzéssel kapcsolatban felmerült költségeket heti húsz óra erejéig a Munkaerő-piaci Alapból kell megtéríteni. Fontosnak tartjuk, hogy ez a szabályozás biztosítja azt, hogy a képzési program a gyermek másfél éves korának betöltése után indulhasson, azaz ne veszélyeztesse a hozzátartozókról való gondoskodást.

Tisztelt Képviselőtársaim! Korábban a foglalkoztatási viszonyok szabályozása a munkaügyi, majd a szociális tárcához tartozott, melyek viszonylag homogénebb összetételű és feladatú minisztériumok. A Gazdasági Minisztérium sokkal bonyolultabb, összetett feladatú szervezet a stratégiai tervező és fejlesztő munka számos vonatkozásával. A húsz munkaügyi központot és 172 kirendeltséget magában foglaló munkaerő-piaci szervezet irányítása jelentős többletterheket jelent. Indokoltnak látjuk tehát, hogy a munkaügyi szervezet operatív irányítása a javaslatnak megfelelően a Gazdasági Minisztériumtól átkerüljön a középirányító státusú foglalkoztatási hivatalhoz. Az intézmény életre hívása egyébként nem jelent pótlólagos támogatási igényt, hiszen a jelenleg is meglévő Országos Munkaügyi Kutatási és Módszertani Központ átalakítása révén jön létre.

Végezetül támogató szavazatainkkal helyeseltük azt is, hogy a július 1-jei hatályba léptetéssel elegendő idő látszik a bevezetés alapos előkészítéséhez. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az egészségügyi bizottságban megfogalmazódott kisebbségi véleményt Vojnik Mária képviselő asszony ismerteti. Öné a szó.

 

DR. VOJNIK MÁRIA, az egészségügyi és szociális bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény módosításáról szóló törvényjavaslat bizottsági vitájában 9 képviselőtársammal nemmel szavaztunk az általános vitára való alkalmasságot illetően. A bizottságban érdemi vitát kormánypárti képviselőtársainkkal nem tudtunk folytatni, hiszen a bizottsági ülésen kormánypárti képviselőtársaink kérdéseket nem tettek fel, a vitában pedig nem vettek részt, ezért a tisztelt Házzal csak az ellenzéki képviselők kérdéseit és véleményét tudom megosztani.

Tisztelt Országgyűlés! A bizottsági ülésen képviselőtársaimmal megpróbáltuk kérdéseink által kideríteni, hogy miért volt szükség ennek a törvényjavaslatnak a benyújtására; hogy milyen hatástanulmányok előzték meg és támasztják alá az indokoltságot; vannak-e költségvetési kihatásai; mi indokolja, hogy a munkanélküliekre vonatkozó szabályokat egy kormánypártok által kedvezőbbnek ítélt munkaerő-piaci helyzetben tovább szigorítsák; hogy mit jelentenek a támogatások pénzügyi megosztásai; hogyan érinti ez a törvényjavaslat a rehabilitálandó embereket, és hogy összességében az új munkaerő-piaci szervezet helyébe lépő állami foglalkoztatási szolgálat, illetve hivatal milyen feladatot fog betölteni a jövőben.

 

 

(19.40)

 

 

Tisztelt Országgyűlés! A kérdéseinkre adott válaszok nem győztek meg bennünket, sem a munkanélküliség fogalmának újradefiniálásában, sem abban, hogy a jelenleg nem regisztrált munkanélküliek, akik támogatásban és ellátásban nem részesülnek, hogyan és milyen módon kötelezhetők arra, hogy magukat újra regisztráltassák, illetve ez milyen mértékben fogja befolyásolni a helyzetüket.

Arról sem tudtunk meggyőződni, hogy milyen hatástanulmányok történtek e területen. Azt sem tudtuk meg a kérdéseinkre adott válaszok alapján, hogy hogyan érinti a gyesen, gyeden lévő potenciális munkavállalókat az új támogatási rendszer, illetve hogy e támogatást, amelyet a gyes, gyed, ápolási idő alatt elkezdenek, ha lejár az ő gyesük, gyedük, akkor megkapják-e a következő időkben is.

Nem tudtuk meg, hogy a foglalkozási rehabilitáció feletti rendelkezést tulajdonképpen mi indokolta, és ezért arra a sajnálatos következtetésre kellett jutnunk, hogy nem elsősorban a rehabilitálandó személyek jogosítványainak erősítése, hanem a minisztérium beavatkozásának a lehetősége növekedett meg.

Tisztelt Országgyűlés! Úgy érezzük, hogy a Munkaerő-piaci Alapot irányító testület választása és jelölése elsősorban a munkavállalói oldal legitimációjának a gyengítését fogja szolgálni.

Tisztelt Országgyűlés! Összességében úgy találtuk, hogy nincs kellően megalapozva ez a benyújtott törvénymódosítás, és nem szolgálja a jelenleg munka nélkül lévő állampolgártársaink érdekeit, és nem segíti elő a munkába való visszailleszkedését azoknak, akik elvesztették munkaviszonyukat a korábbi időben. Ezért nem támogattuk a törvényjavaslat általános vitára való bocsátását.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Megadom a szót Herényi Károly képviselő úrnak, a gazdasági bizottság előadójának. Képviselő úr!

 

HERÉNYI KÁROLY, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A gazdasági bizottság múlt szerdai ülésén tárgyalta a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény módosítását, illetve az erről szóló törvényjavaslatot.

Az előbb képviselőtársam, Vojnik Mária, azt mondta, hogy az egészségügyi és szociális bizottság ülésén kormánypárti képviselők nemigen tettek fel kérdést a kormány képviselőjének, előadójának. Hasonló helyzet állt elő a gazdasági bizottság ülésén is. Azt gondolom, hogy ennek oka az, hogy a kormánypárti képviselők számára e törvénymódosítás evidenciaszámba megy, tehát különösebb kérdéseket nem kellett ott föltennünk, mert meggyőző volt az előterjesztés.

1991-hez képest - hiszen a törvénymódosítást nyilván az indokolja, hogy a helyzet alapvetően megváltozott - tényleg lényeges változásnak lehettünk tanúi. 1993-ig meredeken emelkedett a munkanélküliek száma. A rendszerváltozás egyik legkritikusabb időszaka volt ez, és az egyik legsokkolóbb jelenség és hatást kiváltó folyamat a munkanélküliség nagy arányú terjedése, térhódítása volt, amely, ahogy 1993-at elértük, kezdett megfordulni, és azóta a trend egészen más lett.

Akkoriban a munkahelyek elvesztésének alapvetően az volt az oka, illetve a munkanélküliek létszámának gyarapodását az idézte elő, hogy munkahelyek szűntek meg százezrével, hiszen a szerkezetváltásnak, a privatizációnak, az állami vagyon lebontásának ez volt a következménye. Mára a gazdasági helyzet változása következtében a munkanélküliség sokkal inkább abból adódik, hogy a munkavállalók képzettsége nem felel meg az elvárásoknak, hiszen fejlettebb országrészeinkben már tapasztalható, hogy számos betöltetlen munkahely van, mert egyszerűen nincs kellően képzett munkaerő, amely rendelkezésre állna.

Ezért gondoljuk, hogy ez a kormány által beterjesztett törvénymódosítás megteremti annak a lehetőségét, hogy egyfelől a képzést hatékonyabbá, jobbá tegye, és ezáltal az elhelyezkedést, a munkába állást elősegítse, másfelől az inaktívak, akik még nem vesztették el a munkahelyüket, de valamilyen okból nem vesznek részt munkában, ne kerüljenek hátrányba. Itt nagyon fontos a gyermekgondozási segélyt, ápolási díjat vagy gyermekgondozási díjat igénybe vevők köre, akik azáltal, hogy meghatározott időre kiesnek a munkavégzésből, lépést tudjanak tartani a technológiai folyamatok változásával, fejlődésével, be tudjanak kapcsolódni ennek az ellátásnak a keretébe, és munkaerő-piaci esélyeik növekedjenek vagy javuljanak.

A törvényjavaslat másik lényeges eleme egy új központi hivatal, a foglalkoztatási hivatal létrehozása, amelynek törvényi feltételeit teremti meg ez a módosítás. Egy 1997-es törvénymódosítást követően állt elő az a helyzet, amely irányítási nehézségeket eredményezett és okozott.

A gazdasági bizottság tagjai a beszámoló meghallgatása után 16 igen szavazattal, 10 nem ellenében és tartózkodás nélkül ezt a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak tartották, és javasolták az Országgyűlésnek.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF és a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A gazdasági bizottságban megfogalmazódott kisebbségi vélemény ismertetésére megadom a szót Farkas Imre képviselő úrnak.

 

FARKAS IMRE, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm, elnök asszony. Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Örömmel hallottam a gazdasági bizottság képviselőjétől a többségi álláspontot, de Herényi Károly jól kivágta magát, mert maga is elmondta, hogy tulajdonképpen ők ott nem fogalmaztak meg többségi álláspontot, de ezek szerint kormánypárti képviselőként evidencia, hogy támogatja a törvénytervezetet. Most mondhatnám persze, hogy ellenzéki képviselőként meg evidencia, hogy nem támogatjuk, de ennek ellenére mi mégis elmondtuk a gazdasági bizottságban a véleményünket a törvénytervezettel összefüggésben, én így arra tudok hagyatkozni, nem pedig, mondjuk, az államtitkár úr izgalmas bevezető gondolataira.

A gazdasági bizottságban azért nem támogattuk ezt a törvényjavaslatot, mert rendelkezéseit hiányosnak, pontatlannak, a munkaügyi szervezetre vonatkozó részt pedig elhibázottnak tartottuk. A kormány korábban megszüntette a Munkaügyi Minisztériumot, tevékenységeit pedig ide-oda rakosgatta. Ennek következtében a munkaügynek máig nincs megfelelő gazdája, azaz csak sok kis gazdája van, például Gazdasági Minisztérium, Szociális és Családügyi Minisztérium, Oktatási Minisztérium.

A Gazdasági Minisztérium tavaly e téren is átvette az irányítást és a rendelkezésre álló pénzeket, majd a munkát látva, azt lényegében lepasszolva előállt e javaslatával, amellyel most találkozunk. A kormány pedig egy év elteltével ez ügyben ismét a foglalkoztatási törvény módosítására kényszerült. Javaslatában szó van véleményezési, egyetértési hatáskörökről, amit tartalmát tekintve még értünk, de a közreműködés, szakmai közreműködés és hasonló fogalmak már magyarázatra szorulnak.

Nem tudjuk elfogadni, hogy a foglalkoztatási hivatal létrehozásával a kutatók közalkalmazotti jogviszonya átpolitizálódva közszolgálati jogviszonnyá alakul át. A kormány nem tekintette át a foglalkoztatási törvénybe tartozó egész problémakört, ezért az hiányos maradt, így néhány hónap múlva újabb módosításra lehet számítani. De nem akarta a szervezeti kérdést egyedül beterjeszteni, ezért egy-két kérdést hozzáragasztott. Például kiterjeszti a támogatható képzések körét, ez helyes, ám a leírás több helyen pontatlan, félreérthető. A munkanélküliek számára előírja az együttműködési kötelezettséget a munkaügyi központtal. Ez is helyes elgondolás; de miért nem fogadták el ezt a javaslatunkat korábban? Amikor a jövedelempótló támogatást megszüntették, és bevezették helyette a szociális segélyt, többek között ezt is felvetettük.

 

 

(19.50)

 

Miután a szociális ellátásról szóló törvényt most nem módosítják, a két törvény között máris ellentmondás keletkezik. Nem baj, majd ezt is benyújtjuk módosító javaslatként, önök pedig javaslatainkat átalakítják kormánypárti javaslattá, és utána elfogadják. Reméljük, hogy így majd elfogadható törvény keletkezik.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Mint ahogy azt már jeleztem, a költségvetési bizottság írásban terjesztette elő ajánlását, de a bizottság ülésén megfogalmazódott kisebbségi véleményt Bauer Tamás képviselő úr szóban ismerteti. Öné a szó, képviselő úr.

 

BAUER TAMÁS, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony, és elnézését kérem, hogy amikor először szólított, éppen nem voltam a teremben. A bizottsági ülésen azonban ott voltam természetesen, és a bizottsági ülésen olyan sajátosan zajlottak az események, hogy szokatlan módon csak kisebbségi előadója van a költségvetési bizottságnak. Ennek az az oka - hogy Herényi képviselő urat idézzem -, hogy a költségvetési bizottság kormánypárti tagjainak olyannyira evidens volt, hogy támogatják ezt a törvényjavaslatot, hogy meg sem szólaltak a törvényjavaslat vitájában, és ennek következtében a Házszabálynak megfelelően a többségi előadónak nem is volna mit mondania.

Kisebbségi hozzászólás azonban természetesen volt, az ellenzéki pártok képviseletében elhangzott, hogy miért nem támogatható az ellenzéki pártok részéről ez a törvényjavaslat. A nagyobb hangsúlyt a vitában az a tény kapta, hogy ez a törvényjavaslat nem más, mint egy újabb átszervezés, a munkaügyek intézésének egy újabb átszervezése a foglalkoztatási hivatal létrehozásával - ahol baj van a foglalkoztatással, hozzunk létre foglalkoztatási hivatalt. Mi természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy a kormánynak erre a belső szervezeti intézkedésére kétségkívül szükség van; szükség van azért, mert ebben a kormányban az elmúlt három évben nem volt megfelelő intézménye a foglalkoztatáspolitikának. Nem volt, mert a kormány megalakulásakor megszüntette a Munkaügyi Minisztériumot, és a munkaügyeket először kettéválasztották két minisztériumba, aztán most újra egyesítették egy minisztériumba, a Gazdasági Minisztériumba.

Hozzá kell tennem, mi úgy ítéljük meg, hogy az a kormány belügye, hogy egy ügyet milyen szervezeti formába rendez, de hogy ennek milyen következményei vannak az adott politikai probléma kezelésére - nevezetesen a foglalkoztatásra, a munkaügyek kezelésére -, ez természetesen nem a kormány belügye. Ha valaki a látszatokra ad, akkor azt hiheti, hogy a dolog rendben van, de ha valaki megnézi, hogy hogyan fejlődnek valóban a munkaügyi viszonyok, akkor természetesen tudja, hogy a dolog nincsen rendben.

Nem ez az egyetlen pontja ennek a törvényjavaslatnak, ami lényeges és ami kiváltotta a költségvetési bizottságban a jelen lévő ellenzéki képviselők ellenérzését. Most csak egyetlen pontra utalnék, nevezetesen arra, hogy a munkanélküliek fogalmának új definíciója azok számára is világossá teszi, hogy munkanélkülin a kormány nem azt érti, akinek nincs munkája, hanem azoknak csak egy részét: akik együttműködnek a munkaügyi apparátussal. Ha még valaki azt hitte volna, hogy a munkaügyi statisztika azt mutatja, hogy mennyien vannak munka nélkül, akkor aki ezt a törvénymódosítást elolvassa, annak számára világossá lesz, hogy a munkaügyi statisztika nem ezt mutatja. Ráadásul a módosítás azt is jelenti, hogy esetleg a mai adatok már nem lesznek összehasonlíthatók a tegnapi adatokkal.

Lehetséges, hogy ez a kormány célja, mi ezt nem tudjuk, de mindenesetre ezt a törvénymódosítást a költségvetési bizottság kisebbségbe szorult szocialista és szabad demokrata tagjainak nem állt módjukban támogatni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági ajánlások végéhez értünk.

Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek, a napirendi ajánlás értelmében 10-10 perces időkeretben. Takács Imre képviselő úr jelezte, hogy két percben kíván szólni.

A képviselő urat illeti a szó.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Egy nagyon fontos kérdésről szeretnék szólni. Többen szóltak arról, hogy a munkanélküliségi ráta az elmúlt évben csökkent. Ez igaz, de az is igaz, hogy ha a munkanélküliség fogalmát megváltoztatjuk, akkor a mérés, az összehasonlítás esetleg a következő években gondot okozhat. (Glattfelder Béla: Lehet ilyenkor két percben szólni?)

Azonban akik foglalkoznak a közgazdaságtannal, tudják, hogy nemcsak munkanélküliségi ráta, hanem foglalkoztatási ráta is van a világon. Ha a foglalkoztatási rátát nézem - amit nemzetközi közgazdasági vonatkozásban a 15-64 éves népességre számolnak -, a foglalkoztatási rátában viszont nem olyan kedvező a helyzet, mint a munkanélküliségi rátában. A foglalkoztatási ráta alapján Magyarországon 56,4 százalék volt a 15-64 évesek között a foglalkoztatottság, az Európai Unió átlagában viszont 62 százalék volt. Amíg a munkanélküliségi rátában valóban jobb a helyzetünk, mint az Európai Unióban, a foglalkoztatási ráta egészen mást mutat. Ha a magyar férfiak foglalkoztatási színvonalát megnézem 15-64 év közt, az is rosszabb, mint az Európai Unióban.

Azt mondom, hogy amikor egy törvényjavaslatról beszélünk, akkor jobb, ha szélesebb skálán mozgunk. Még egyszer mondom, elismerem, hogy a munkanélküliségi ráta csökkent, ez elsősorban a strukturális munkanélküliséggel van kapcsolatban, de más munkanélküliségi formákkal is.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Csak jelezni szeretném, hogy a Házszabály 50. § (4) bekezdése értelmében, kétperces időkeretben bármikor lehetőség nyílik hozzászólásra, különösen akkor, ha nem vezérszónoki rendszerben folytatjuk a vitát. Tekintettel arra, hogy ez ma nem így történik, így lehetősége volt a képviselő úrnak két percben reagálni.

Elsőként megadom a szót felszólalásra Bernáth Ildikó képviselő asszonynak, a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő asszony.

 

BERNÁTH ILDIKÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A foglalkoztatási törvény most benyújtott módosításáról szóló törvényjavaslat valóban nem hoz gyökeres változást, mint ahogy ez már a bizottsági vélemények során is elhangzott. Ugyanakkor a benyújtott módosítás, a tervezet mégis tartalmaz olyan változtatásokat, amelyeknek a foglalkoztatáspolitikai célokkal összhangban - azt reméljük legalábbis mi, fideszes képviselők - a foglalkoztatásra pozitív hatásuk lesz. A módosítások valóban egyfelől a munkaerő-piaci szervezet irányítási rendszerének hatékonyabbá tételét célozzák, másfelől pedig a munkaerő-piaci helyzet alakulásában 1998 óta tapasztalható kedvező változások miatt - mint ahogy erről már az előbb szólt Takács képviselő úr - új kihívásoknak kell megfelelnünk.

Engedjék meg, hogy egy nagyon rövid visszatekintést tegyek a múltba, hogy válaszoljak azokra a kérdésekre, amelyek a bizottsági vélemények ismertetése során már szintén felvetődtek, így például arra a kérdésre, hogy mi tette szükségessé az irányítási rendszer megváltoztatását. Tisztelt Képviselőtársaim! Önök közül azok, akik már az előző ciklusban is itt ültek, bizonyára emlékeznek arra a módosításra, amely 1997. január 1-jével lépett hatályba. Ekkor változtatták meg ezt a szervezeti, irányítási rendszert, méghozzá olyan módon, ami gyakorlatilag idegen a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet és Magyarország által is ratifikált konvenciótól, ellentétes továbbá az Európai Unió tagországaiban folytatott gyakorlattal. Az akkori középirányító szervtől a szervezet irányítási feladatainak döntő részét történetesen az előző parlamenti ciklusban utalták át, helyezték át a minisztérium hatáskörébe. Ezzel a lépéssel akkor a szakértők, sőt, mit ne mondjak, az érdekegyeztető partnerek egy része sem értett egyet. Természetesen a törvény elfogadásra került.

(20.00)

 

Úgy gondoljuk, hogy az akkori kifogások jogosak voltak. Koordinációs zavarok léptek fel, a stratégiai tervező és fejlesztő tevékenység háttérbe szorult, és így a munkaügyi tevékenység egészen más megközelítésben került az akkori szervezet hatáskörébe.

Ezen hiányosságok megszüntetése céljából szeretnénk a módosítással elérni azt, hogy a munkaerő-piaci szervezet ismét kiegészüljön egy országos hatáskörű szervezettel, a foglalkoztatási hivatallal. Ehhez a hivatalhoz kerülnek a jövőben azok a feladatok, amelyek nem igénylik a minisztériumi szintet. Sőt, azt reméljük ettől a változástól, hogy azoknak az energiáknak a vonatkozásában, amelyek a stratégiai kérdésektől eddig elkerültek és a jogalkotásnál jelentek meg, ismét sor kerülhet a kormányzati stratégiai döntések és az operatív feladatok egyértelmű szétválasztására.

Azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, nem játék a szavakkal, amikor a munkaerő-piaci szervezet nevét állami foglalkoztatási szolgálatra változtatjuk. Ezzel is azt kívánjuk hangsúlyozni és jelezni, hogy a szervezetnek szolgáltató jelleget kell öltenie, és szolgáltató jellegű feladatokat kell ellátnia; azt a jelleget tehát, amely a munkanélküliség örvendetes csökkenését és a foglalkoztatottak számának 1998 óta tartó növekedését figyelembe véve egyre inkább meghatározóvá kell váljon mind a munkavállalók, mind a munkaadók igényeinek a kielégítésében. A "segély helyett munkát" elv következetes érvényesítése kapcsán előtérbe kerülnek ugyanis azok a feladatok, amelyek az egyre nagyobb számban rendelkezésre álló munkahelyek gyors betöltésére irányulnak. E célból a jövőben bővíteni kell a szervezet munkáltatókkal való kapcsolati rendszerét, emelni kell a munkaközvetítés, a munkaerő-piaci szolgáltatások színvonalát. Ez utóbbiak személyre szabott jellegének a jövőben nagyobb hangsúlyt kell kapnia.

Tisztelt Képviselőtársaim! A szervezeti kérdések mellett, úgy gondolom, nem elhanyagolható a törvénymódosításnak az a másik sarkalatos pontja, amely a foglalkoztatás eddigieknél célzottabb elősegítését kívánja megvalósítani. Valamennyiünk előtt ismert, még akkor is, ha sokan elégedetlenek vagyunk a növekedéssel, hogy a foglalkoztatottak száma is nő, nemcsak a munkanélküliek száma csökken. Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy a gazdasági növekedés az elkövetkező években e tekintetben további igényeket fog támasztani a munkavállalók irányába. Márpedig megfelelő számú és megfelelő képzettségű munkavállaló híján a gazdaság hiába akar továbbfejlődni, ha nem talál megfelelően képzett munkaerőt.

Engedjék meg, hogy nagyon röviden ismertessek egy nagyon érdekes kutatási eredményt, amelyet az Európai Képzési Alapítvány végzett; egy nagyon fontos és valamennyiünk számára tanulságos megállapításra jutott. Ez röviden összefoglalva a következőket tartalmazta: Magyarországon a felnőttképzésben a felnőtt lakosság mintegy 6-10 százaléka vesz csak részt. Az európai átlag ugyanakkor 30-50 százalék körül mozog. Ez után az adat után joggal kérdezhetjük meg, hogy mi történik azokkal, akik a középiskola elvégzése után nem folytatják a tanulmányaikat egyetemen vagy főiskolán. Vagy mi történik azokkal, akik csak az általános iskolát végzik el? Az ő létszámuk aránya 30 százalék körüli. Vagy mi lesz azoknak a sorsa, akik elavult szakmunkás végzettséggel rendelkeznek? Ezekre a kérdésekre, úgy gondolom, mindnyájunknak valamilyen választ kell adnunk.

A benyújtott javaslat, e szempontokat is figyelembe véve, új irányba nyit azzal, hogy a munkanélkülieken kívül, akiknek az álláshoz juttatása és kiemelt támogatása továbbra is elsőrendű feladat, lehetővé teszi törvényi szinten két csoport, a fiatalok és a kisgyermekes szülők képzési támogatását. Ez a módosítás két pozitív változást eredményezhet. Egyrészt hozzájárulhat ahhoz, hogy a tanulmányaikat már befejezett, de elhelyezkedni mégsem tudó fiatalok a támogatott munkaerő-piaci képzés segítségével megtalálják az első munkahelyüket, és ne csalódottan, munkanélküliként kezdjék el az életüket. Másrészt segíthet abban, hogy a gyermekszülés, a gyermekgondozás következtében kieső, nem munkában eltöltött évek alatt elévülő szakismeretek, megkopott munkatapasztalatok ne csökkentsék a kisgyermeket nevelő szülők újraelhelyezkedési esélyét.

Ezért nagyon kérem önöket, hogy a törvényjavaslat elfogadásával biztosítsák a fiatal szülőknek, elsősorban az édesanyáknak azt, hogy az otthon töltött évek alatt állami költségen, a munkaügyi központok segítségével új ismereteket szerezhessenek. Ez egyértelműen megnöveli a lehetőségüket a sikeres visszatérésre, munkahelyük megtartására, a munkanélküliség megelőzésére.

Azt kérem tisztelt képviselőtársaimtól, hogy az elmondottak alapján, különös tekintettel a fiatal pályakezdők helyzetére, valamint a gyermeküket nevelő édesanyák otthoni körülményeire, és munkába állásuk esélyeinek a növelése érdekében, a Fidesz-frakcióhoz hasonlóan valamennyien támogassák a törvényjavaslatnak legalább ezt a benyújtott szakaszát.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megköszönöm a képviselő asszony felszólalását. Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásra következik Filló Pál képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

FILLÓ PÁL (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Kedves Képviselőtársaim! Ha valaki, az államtitkár úr e törvény kapcsán elmondott expozéjából indul ki, akkor azt hiszi, hogy Magyarországon valami olyan forradalmi változás fog bekövetkezni a foglalkoztatásban, hogy holnaptól a családok összes gondja megszűnik, és a kisgyermeküket nevelő anyák tömegével fognak jobbnál jobb munkahelyet kapni - most nem akarom sorolni.

Azt hiszem, itt alapvetően egy szereptévesztésről van szó. Igen tisztelt képviselőtársaim, valóban igaz, hogy van némi pozitívum ebben a törvényben, erre szeretnék majd a felszólalásomban tételesen kitérni. Azt azért mindenképpen el szeretném mondani, hogy ez a javaslat sem nagyságrendjében, sem a bejelentett módosítások vonatkozásában nem olyan nagyságrendű, hogy bármiféle áttörést jelentene és a polgári kormány ígéreteit megvalósítaná. Aki ilyeneket állít, úgy gondolom, nem ezt a javaslatot, hanem valami propagandaanyagot olvasott, és abból mondta el a mondókáját.

Ugyanakkor szeretnék még egy dolgot hozzáfűzni, igen tisztelt képviselőtársaim. Az államtitkár úr említette, hogy a "segély helyett munkát" elvét követi a kormányzat. Szeretném képviselőtársaimmal megosztani abbéli véleményemet, hogy a gazdasági növekedés által bekövetkezett pluszmunkahelyek létesítése az országban közel százezer munkahelyet jelentett, de ez nem a kormányzat tevékenysége. A kormányzat tevékenysége körülbelül abban merült ki, hogy a segély futamidejét csökkentette, illetve a jövedelempótló támogatást megszüntette a legutóbbi Flt.-módosítás kapcsán, tehát az igazi szlogen valahogy úgy hangzik jól, hogy se segélyt, se munkát.

Igen tisztelt képviselőtársaim, ugyanakkor szeretném elmondani, hogy most jubileumot kell hogy ünnepeljünk, most tízéves a foglalkoztatási törvény. A tíz év alatt a tisztelt Országgyűlés ezt a szegény, jobb sorsra érdemes törvényt harmincötször módosította. Azt hiszem, ez világcsúcsnak tekinthető: éves szinten három és fél módosítást jelent. Ezeknek a módosításoknak alapvetően két oka volt; az egyik, amelyre az államtitkár úr is utalt, a munkaerőpiac folyamatos mozgása, a másik, amely szerintem ezt a jelenlegi módosítást is indukálta, a kormányzati hibák korrigálása.

Igen Tisztelt Képviselőtársaim! A mostani módosítás egyértelműen az utóbbi körbe tartozik, hiszen el kell mondjam, a kormányzat azért kényszerült ennek a javaslatnak a benyújtására, mert beigazolódott az, amit mi, szocialisták már évek óta mondunk, hogy szerencsétlen döntés volt a Munkaügyi Minisztérium megszüntetése és a munkaügyi feladatok ilyen szintű széttagolása. Ezt jelzi az is, hogy a Szociális és Családügyi Minisztérium után a Gazdasági Minisztérium sem bizonyult alkalmasnak a munkaügyi szervezet hatékony működtetésére. Úgy tűnik, a kormány belátta - és mi ennek örülünk -, hogy a most létrehozandó foglalkoztatási hivatal alkalmasabb lehet a 20 megyei központból és 173 kirendeltségből álló szervezet működtetésére, mint az egyébként feladatokkal gigantikus módon ellátott Gazdasági Minisztérium.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy ha a munkaügyi szervezet eddig jól működött, akkor mi indokolja azt, hogy a nevét megváltoztassuk. Mi indokolja azt, hogy tulajdonképpen az irányító testület fölötti kompetenciák is változzanak?

 

 

(20.10)

 

 

Úgy gondoljuk, hogy nem lenne szerencsés, ha az irányító testület kormányfüggővé válna. Ez az irány ellentétes az európai gyakorlattal, és mi, szocialisták komoly és megőrzendő értéknek tartjuk a Munkaerő-piaci Alap tripartit irányítását. Az a véleményünk, hogy itt nincs helye a centralizációnak.

Kedves Képviselőtársaim! A polgári kormánynak a munka világát érintő eddigi intézkedései egyértelműen féloldalasak voltak. Szinte kivétel nélkül rontották a munkavállalók és a munkanélküliek helyzetét. Ez a javaslat, mivel elsősorban szervezeti és regisztrációs eljárásokat érint, nem ilyen, sőt néhány esetben kisebb problémák megoldására is kísérletet tesz.

Ezeket mi, szocialisták jó szívvel fogadjuk és támogatni is tudjuk. Ilyen a gyesen, gyeden lévő kismamák képzési lehetőségének megteremtése, az alkalmi munkavállalási könyvvel rendelkező munkanélküliek foglalkoztatási támogatásának bővítése, a pályakezdő fiatalok képzésének hatékonyabbá tétele vagy a munkahelymegtartás támogatása, ami szintén nagyon fontos ügy. Ugyanakkor szeretném hangsúlyozni, hogy ez a pozitív része is meglehetősen féloldalasra sikeredett, hiszen ha már ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk, akkor véleményünk szerint mindenképpen oda kellett volna figyelni például a sorkatonai szolgálatot letöltő fiatalok helyzetének a megoldására vagy a 45 év feletti munkavállalók katasztrofális elhelyezkedési esélyeinek javítására. Úgy gondolom, ők is megérdemelnék azt, hogy a fokozottan támogatott képzési körbe bekerülhessenek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a javaslat az igazán súlyos problémák megoldására ugyanakkor kísérletet sem tesz. Várható elfogadása véleményünk szerint csak arra lesz jó, hogy a foglalkoztatási törvény átfogó felülvizsgálata, rugalmasabbá tétele újabb halasztást szenvedjen. Hiszen tudjuk, a várható regionalizmus, az óriási területi különbözőségek, a speciális társadalmi csoportok felzárkóztatása, a munkaerő-piaci esélyegyenlőség megteremtése egy szemléletében is új törvény megalkotását indukálná. A most tárgyalt tervezet véleményünk szerint csak tűzoltásra jó. Enyhíthet a működési zavarokon, de a már említett növekvő kormányzati befolyás esélye miatt a szocialista frakció ezt támogatni nem tudja.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces időkeretben megadom a szót Bernáth Ildikó képviselő asszonynak, a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő asszony.

 

BERNÁTH ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Néhány mondattal szeretnék reagálni arra, ami Filló képviselőtársam beszédében elhangzott.

Én szívből sajnálom, hogy a szocialista képviselők a benyújtott törvényjavaslatnak még azt a részét sem tudják, nem kívánják támogatni, mely a gyesen, gyeden lévő fiatal anyák, illetve ápolási díjban részesülők képzési támogatását kívánja megvalósítani. (Béki Gabriella: Nem ezt mondta!) Sajnálom ezt azért is, mert a statisztikák szerint - remélem, hogy önök legalább ezt az egy statisztikát nem vonják kétségbe - mintegy 300 ezer fiatal anya van otthon és neveli a gyermekét. Azt hiszem, vannak adatok, amelyek rendelkezésünkre állnak ezen túl is. Itt van például a munkaerő-piaci helyzetkép, amely 2001 januárjában készült, és gondolom, hogy Filló képviselő úrnak is a rendelkezésére áll, hiszen ő a foglalkoztatási bizottság elnöke. Az itt szereplő adatok azt igazolják, tisztelt képviselő úr, hogy a munkanélküliség folyamatosan csökken, méghozzá nem a bűvös statisztikai adatok alapján, és nem azért, mert valamilyen sanda szándék vezeti már megint a kormányt akkor, amikor egy átszervezést kíván megvalósítani.

Hadd ajánljam minden képviselőtársam figyelmébe, hogy ezek az adatok - részben a KSH adatai, részben pedig az Országos Munkaügyi Kutató és Módszertani Központ adatai - egyformán ugyanarról szólnak: csökken a munkanélküliség, ugyanakkor nő a foglalkoztatottsági arány. Én elhiszem, hogy ez önöknek nem esik jól, de az a helyzet, hogy '98 óta a kormány (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) következetes gazdaságpolitikájának köszönhetően ezek az adatok így alakultak, és én nagyon remélem, hogy...

 

ELNÖK: Képviselő asszony!

 

BERNÁTH ILDIKÓ (Fidesz): ...a még hátralévő időben csak javulni fognak. Köszönöm. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. A tisztelt képviselőtársaim figyelmét felhívom a kétperces hozzászólási időkeretekre.

Két percben megadom a szót Filló Pál képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

FILLÓ PÁL (MSZP): Köszönöm szépen. Igen tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Asszony! Szeretném hangsúlyozni, hogy annak, amit ön felrótt nekem, hogy nem támogatjuk a törvénytervezetnek ezt vagy azt a részét, pont az ellenkezőjét mondtam a hozzászólásomban. Természetesen támogatjuk, csak azt mondtam, hogy ez is féloldalasra sikerült, és jó néhány még támogatandó célt be lehetne venni, és azt mondtam el, hogy ugyanakkor ezek a megoldási javaslatok nem fognak áttörést eredményezni sajnálatos módon. Én nem kritizáltam a munkanélküliségi ráta alakulását, egy szóval sem említettem, hogy nem csökkent volna Magyarországon a munkanélküliek száma. Én csak azt mondtam, hogy igazából a gazdasági növekedésnek, amely 1997-ben indult be, a folyamodványa az, hogy hány új munkahely jött létre, és nem annyira a kormányzat tevékenységének, amit én személy szerint nagyon sajnálatosnak tartok.

Egy dolgot szeretnék mindenképpen itt, a plénum előtt is visszautasítani. Szeretném hangsúlyozni, a Magyar Szocialista Pártnak nem érdeke, hogy Magyarországon minél több ember munka nélkül legyen. Mi azt szeretnénk, ha mindenki munkához tudna jutni. Tehát szeretném visszautasítani azt a feltételezést, hogy nekünk nem esik jól az, hogy Magyarországon javul a munkanélküliségi helyzet. Nagyon is jól esik, azt szeretnénk, ha jövőre vagy két év múlva nem lenne egyetlenegy munkanélküli sem Magyarországon.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Két percben megadom a szót Babák Mihály képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ha megengedi, kedves Filló úr, elnök úr, én nagyon szomorú vagyok amiatt, hogy ön mint a foglalkoztatási bizottság elnöke egy olyan törvény módosításánál, amely igazítja, pontosítja a helyzetet, ilyen kifejezéseket használ és bírálja a polgári kormányt. Pontosan azt mondta: sem segélyt, sem munkát nem adott a polgári kormány. Kedves Filló úr, úgy gondolom, hogy ez a depresszió, sőt mi több, ez az igaztalan állítás nem helyes öntől! Hisz ön is elismerte az imént, második hozzászólásában, hogy a foglalkoztatottak száma Magyarországon nőtt a polgári kormány kormányzása alatt. Sőt mi több, a munkanélküliek száma pedig csökkent, kedves Filló úr! Ezek számszerű tények, úgy gondolom, ezt komolyan kell venni, és nem illik róla mást mondani.

Sőt mi több, az is kicsit elszomorított, hogy ön azt mondta, rontotta a munkavállalók helyzetét. Kedves Filló elnök úr, ha lenne szíves megmagyarázni, pontosan miben rontotta a polgári kormány a munkavállalók helyzetét Magyarországon?! Én úgy emlékszem, hogy az önök kormányzása alatt csökkent a munkahelyek száma, csökkent a foglalkoztatottak száma, ugyanakkor nőtt a munkanélküliek száma. Hál' istennek a polgári kormány munkahelyteremtő és gazdaságot élénkítő intézkedései kapcsán nőtt a munkahelyek száma, csökkent a munkanélküliek száma és nőtt a foglalkoztatottak száma.

Úgy gondolom, tényleg komolyan kell vennünk azt, hogy segély helyett munkát és esélyt kell adni a munkavállalóknak, nem alamizsnát. Én úgy gondolom, hogy a jövedelempótló támogatás megszüntetése nagyon pozitívan hatott a foglalkoztatásra. Higgye el, akik a munkanélküliek kenyerét eszik, nem segélyt kérnek, hanem munkát! Én ezt bizonyíthatom önnek azzal, hogy például Szarvason, akik munkanélküliek, találnak munkát a városnál és a szociális foglalkoztatásban.

Úgyhogy kérem, gondolja át mindazt, amit mondott, és tényleg nagyon sajnálom, hogy ön ilyen véleménnyel van. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percben megadom a szót Takács Imre képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! A tények alapján beszéljünk tovább! Valóban mindegyikünk örül annak, ha csökken a munkanélküliség, a gazdasági növekedés beindul. A gazdasági növekedés következtében valóban csökkent a munkanélküliség. Azonban a KSH szerint a gazdasági növekedés üteme az elmúlt évben negyedévről negyedévre mérséklődött: az első negyedévben 6,6 százalék, a második negyedévben 5,8 százalék, a harmadik negyedévben 4,5 százalék és a negyedik negyedévben az előzetes adatok alapján, amikor számolták, 4,2 százalék volt.

Ehhez képest, ha ezt a növekedést és az úgynevezett Gossen-törvényt figyelembe veszem, akkor a gazdasági növekedés hatására a foglalkoztatottságnak nagyobb mértékben kellett volna nőnie, mint ahogy emelkedett.

 

 

(20.20)

 

 

A munkanélküliséggel kapcsolatban azonban hadd tegyem hozzá azt, hogy számunkra az a fájó - és ezzel egyetértenek, azt hiszem, a kormánypárti képviselőtársaink is, ezt az államtitkár úr is mondta -, hogy régiónként igen eltérő. Mert ha én a 2000. év negyedik negyedévét veszem, a munkanélküliségi ráta valóban átlagosan 6 százalék. De ha veszem a Dél-Dunántúlt, 7,2 százalék, Észak-Magyarország 10 százalék, Észak-Alföld 7,8 százalék, KSH-adatokat mondtam, nem a levegőből vettem, mindegyikőnk elolvashatja a KSH-adatokat. Tehát a munkanélküliségi rátáról általában beszélni, hogy 6,4 százalék vagy 6 százalék, az régiónként igen eltérő. És ha valakinek szorítja a lábát a cipő, az kiabál, márpedig az előző körzetek kiabálnak.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Két percben megadom a szót Bernáth Ildikó képviselő asszonynak, a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

BERNÁTH ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Takács képviselő úrnak szeretném megemlíteni, hogy amikor a költségvetést tárgyaltuk, a gazdasági növekedés is többször szóba került. Akkor is elmondtuk a vitában, én is elmondtam, hogy önmagában a gazdasági növekedés nem elég ahhoz, hogy ez egyben munkahelyteremtéssel is párosuljon, és nőjön a foglalkoztatottak száma, illetve csökkenjen a munkanélküliség.

Éppen ezért kell olyan programokat megvalósítani, amelyek párosulnak a gazdaságpolitikai elképzelésekkel, és olyan foglalkoztatáspolitikai célkitűzéseket valósítanak meg, amelyek segítik egyrészt ezeknek az előbb elmondott céloknak a megvalósítását, másrészt pedig az országban a hátrányos helyzetű vagy elmaradott régióknak a felzárkóztatását. Ennek különböző eszközei és módszerei vannak. Nyilván ön előtt is ismeretes többek között például a Munkaerő-piaci Alapban, illetve az ott alkalmazott aktív foglalkoztatási eszközök vagy az Országos Foglalkoztatási Alapnál rendelkezésre álló különböző eszközök, és nem beszélek most a Széchenyi-tervről, amelyben olyan célkitűzések szerepelnek, amelyekhez lehet, hogy szokatlan módon, de most pénzügyi források is rendelődtek, amelyek segítik a munkahelyek teremtését, a beruházások megvalósítását és a foglalkoztatottak számának növelését. Mert abban egyetértünk, képviselő úr, hogy nem elég a munkanélküliséget csökkenteni, hanem a foglalkoztatottak számát is növelni kell. Amennyiben valamennyiünknek ez a célja, akkor én ennek csak örülök, és köszönöm, ha legalább ezeket az elképzeléseinket önök is támogatják. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces időkeretben megadom a szót Göndör István képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Engem a Bernáth Ildikó által elmondott gondolatok ösztönöztek arra, hogy részt vegyek idő előtt ebben a vitában.

Kedves Képviselő Asszony! Nekem az a gondom, hogy miközben gyönyörűen hangzik, hogy beszélünk fiatal pályakezdőkről, gyermeküket nevelő anyákról, aközben ebben a törvényjavaslatban azért mégis korlátokat állítunk fel, hogy mikor nem, a gyerek másfél éves, milyen időkereten túl nem. Tehát nem jön vissza a törvényjavaslatban az, hogy igenis megengedjük, nyitunk, és azt mondjuk, hogy ha akarsz segíteni magadon, akkor mi is hozzáteszünk valamit, és lehetőséget teremtünk számodra, hogy részt vegyél a képzésben, és nem akarom már ismételni azokat a gondolatokat, hogy akár elavult ismereteit korszerűsíti vagy átképzést hajt végre.

Hogy mennyire igaz ez, tényleg érdekeltek vagyunk abban, hogy növekedjen a foglalkoztatás, de én szeretném önt emlékeztetni arra, hogy milyen nagy vehemenciával tetszettek kiszavazni a költségvetésből azokat a módosító javaslatokat, amelyek arról szóltak, hogy például az ötven vagy az ötvenöt éven felüli munkanélküliek esetében éppen a foglalkoztatás növelése miatt a munkaadónak a járulékterhekből való átvállalását, annak csak egy részének átvállalását tette volna meg a költségvetés, ezt szinte egyhangúlag tetszettek leszavazni. Tehát itt olyan dolgokról beszélünk, ami tényleg jól hangzik, csak a mögöttes magatartás egészen más!

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Két percben megadom a szót Bernáth Ildikó képviselő asszonynak, a Fidesz képviselőcsoportjából. Képviselő asszony!

 

BERNÁTH ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Göndör Képviselő Úr! Én a magam részéről azt a korlátot, amit ön az előbb megemlített, nevezetesen hogy a gyermek másfél éves kora után van lehetőség arra, hogy a fiatal szülő részt vegyen valamilyen képzési formában, üdvözlendőnek és kimondottan támogatandónak tartom. Talán azért van kettőnk között ezen a téren nézeteltérés, mert én anya vagyok, ön apa lehet (Derültség az MSZP soraiban. - Dr. Vojnik Mária: Anya nem!), de mint anya, és büszkén mondhatom, mint kétszeres nagymama, úgy gondolom, hogy a gyermeknek másfél éves koráig szüksége van arra, hogy az édesanyja folyamatosan mellette, körülötte legyen - a tapasztalataim legalábbis ezt igazolják.

Az a korlát, ami a heti húsz órát jelenti, ugyanebből a megfontolásból és ugyanebből az elgondolásból származik. A magam részéről ezt teljesen érthetőnek és támogathatónak tartom. Még egyszer mondom, lehetséges, hogy csak azért van közöttünk ebben nézeteltérés, mert ugyan valószínűleg ön is szülő, nemcsak én, de én anya vagyok, és mint anya átéltem azt, amikor a gyermekem ilyen kicsi volt, és látom most, amikor az unokáim ilyen picik, hogy mennyire szükségük van nekik az édesanyjuk testi közelségére.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásra következik Németh Zsolt képviselő úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

NÉMETH ZSOLT (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! A munkaerő-piaci szervezet több mint tízesztendős működése alatt folyamatos változáson ment keresztül. A kilencvenes évek elején a munkanélküliség robbanásszerű, majd folyamatos növekedése váratlanul, felkészületlenül érte a társadalmat. A munkaügyi szervezetnek példátlan gyorsasággal, számottevő tapasztalat nélkül kellett felállnia. Feladata eleinte inkább egy kárszakértőhöz hasonlított, aki szembesül a sanyarú egyéni sorsokkal, regisztrálja a helyzetet, a folyamatok befolyásolására, fékezésére, megfordítására azonban kevés eszköze, energiája maradt. 1993-tól a munkanélküliség folyamatos csökkenése azonban a gazdasági folyamatok előnyös változása mellett talán a szervezet megerősödésének, az általa nyújtott szolgáltatások, támogatások bővülésének is köszönhető volt.

Az elmúlt év közepén hatályba lépett törvényi szabályozás révén a Gazdasági Minisztériumba került a foglalkoztatáspolitikával, a munkaerő-piaci szervezet működtetésével és a munkaügyi szabályozással kapcsolatos feladatok ellátása. E változtatás nem csupán szervezeti módosulást jelzett. Jelezte azt is, hogy az EU átlagánál alacsonyabb munkanélküliségi ráta esetén a munkanélküliekről való gondoskodás, számarányuk további csökkentése aktív foglalkoztatáspolitikai eszközökkel, a gazdaság növekedésével sokkal eredményesebben végrehajtható.

A passzív, szociális és hatósági elemeket tartalmazó eszközrendszer mellett nagyobb teret kell hogy nyerjen a gazdaság sokoldalú, tudatos fejlesztése. A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény módosításában javasolt szervezeti változások keretében az Országos Munkaügyi Kutató és Módszertani Központ foglalkoztatási hivatallá alakul át, átvéve a Gazdasági Minisztériumtól a foglalkoztatással kapcsolatos operatív feladatokat, a tervezett szervezeti változtatásokkal összefüggésben szabályozza a hivatal feladatait, a munkáltatói jogkörök gyakorlását és a határozatok meghozatalának rendjét.

A Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja helyesnek tartja az állami foglalkoztatási szolgálat struktúrájának felső szintjeként megjelölt foglalkoztatási hivatal szakmai irányító, koordináló szervként történő létrehozását, hiszen mindenképpen indokolt, hogy ne minisztériumi hatáskörbe tartozzanak a munkaerőpiaccal kapcsolatos operatív és egyedi hatósági ügyek.

Üdvözöljük a javaslat azon rendelkezését, amely a pályakezdő fiatalokkal és a gyermekük gondozása céljából gyermeknevelési támogatásban vagy ápolási díjban részesülő, hosszabb ideig fizetés nélküli szabadságon levőkkel kibővíti a képzési támogatásban részesíthető személyek körét.

(20.30)

 

A munka törvénykönyve módosítása során is többször felvetődött ez utóbbi kör fokozottabb védelme, az ismételt munkába álláskor a felmondás lehetőségének megnehezítése, késleltetése. Úgy véljük azonban, hogy a korlátozott, időleges védelem helyett sokkal hasznosabb, eredményesebb lehet egy új képzettség megszerzése. Egyetértünk azzal, hogy a képzésben részt vevő személynek adható keresetpótló juttatás összege tekintetében a javaslat, az eddigi szabályozással ellentétben, nem tesz különbséget a pályakezdő munkanélküliek és egyéb támogatásban részt vevő személyek között.

Az új kormányzati munkamegosztásból kifolyólag indokoltnak tűnik a munkaerő-piaci alapon belül az aktív foglalkoztatási célok támogatása, a GM-fejezeti kezelésű előirányzat megszüntetése. A munkahelyteremtésre és munkahelymegőrzésre ezután közvetlenül a Munkaerő-piaci Alapból nyílik támogatási lehetőség. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy az AFC elnyerésének eddigi szempontrendszere ne változzon, e támogatási forma továbbra is csupán a hátrányos helyzetű, kedvezményezett térségekben lévő fejlesztésekre vonatkozzon. Szükség van arra, hogy a gazdaságilag fejletlenebb térségek, települések a munkahelyteremtés területén továbbra is többletlehetőségeket, kedvezményeket ajánlhassanak a befektetni szándékozóknak.

Támogatjuk a javaslatnak azon rendelkezését, mely minden munkáltatóra nézve kiterjeszti az alkalmi munkavállalói könyvvel rendelkező munkanélküli-foglalkoztatáshoz kapcsolódó támogatást. A jelenlegi szabályozás csak magánszemély munkaadó vonatkozásában biztosítja e támogatási lehetőséget. Az alkalmi munkavállalói könyvet ez idáig nagyon kevesen váltották ki; nem állunk messze az igazságtól, ha azt mondjuk, hogy e támogatási forma nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. E módosítás talán változtat a helyzeten. Időszerű a Munkaerő-piaci Alapból nyújtott támogatások visszafizetését elmulasztókat terhelő késedelmi kamatra vonatkozó rendelkezések tisztázása, hiszen a hatályos törvényben hivatkozott külön jogszabály közel két év alatt sem került megalkotásra.

A munkaügyi szakigazgatásban dolgozó szakemberek többéves problémáját oldja fel a javaslat azon szabálya, amely jogszabályi feltételek megléte esetén lehetővé teszi a munkanélküli személy törlését a nyilvántartásból, hiszen ez idáig csak a munkanélküli-ellátás folyósítását lehetett megszüntetni. Ezzel összhangban a munkanélküli-járadék megszüntetési okai körébe is indokolt lenne felvenni azt, hogy meg kell szüntetni az ellátást, ha valamelyik megállapításkori feltétel a megállapítást követően a folyósítás során nem áll fenn, például az ügyfél nem minősül a törvény szerint munkanélkülinek. Ilyen eset fordulhat elő például akkor, ha valaki a munkanélküli-járadék folyósítási ideje alatt a munkaképességét száz százalékban elveszíti, de rokkantsági nyugdíjat jogszabályi feltételek hiányában nem lehet részére megállapítani. Előfordulhat, hogy az ügyfél a kirendeltséggel továbbra is együttműködik, az ilyen ügyfél nem rendelkezik a munkaviszony létesítéséhez szükséges feltételekkel, tehát munkába nem közvetíthető, de a munkanélküli-járadék folyósításáról nem rendelkezik a foglalkoztatási törvény.

A Magyar Demokrata Fórum helyesnek tartja a munkanélküli és a kirendeltséggel együttműködő fogalmának pontosítását. A joghelyhez fűzött részletes indokolás megfogalmazza, hogy a törvényben szabályozott támogatások és szolgáltatások elsősorban az aktív korú nem foglalkoztatottak kereső tevékenységhez jutását kívánja elősegíteni. Ezzel összefüggésben megfontolandónak tartanánk, ha a munkanélküliek számbavételének köréből kihagynák a rokkantsági nyugdíjban részesülőket is.

Ehhez kapcsolódó anomália a tárgykörrel kapcsolatban, hogy amíg a társadalombiztosítás ellátásait szabályozó jogszabályok kizárják ezen ellátások megállapítását, ha az ügyfél munkanélküli-járadékban részesül, addig a foglalkoztatási törvény csak az öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj folyósítása esetén zárja ki a munkanélküli-járadék megállapítását. Viszont nem lehet elutasítani az ügyfél munkanélküli-járadék iránti kérelmét, ha rendszeres szociális járadékban, átmeneti járadékban vagy baleseti járadékban részesül, míg ezen ellátásokat szabályozó jogszabályok nem engedik megállapítani a juttatásokat a munkanélküli-járadék folyósítási ideje alatt, tehát a Munkaerő-piaci Alap nem kap elegendő védelmet ebből a szempontból. A törvényjavaslat tárgyalásakor módot kell találnunk további, az előterjesztésben nem érintett módosítások megtételére is.

A foglalkoztatási törvény rendelkezik a rendbírság kiszabásának feltételeiről, összegéről. A jogszabály szerint a rendbírság felső határa 50 ezer forint. Megfontolásra javasolnánk a rendbírság felső határának emelését, tekintettel arra, hogy az államháztartásról szóló törvény szerint az államháztartás alrendszereiben az önkéntes teljesítésre történő felhíváson kívül a költségvetési törvényben megállapított értékhatárt el nem érő, kis összegű követelést behajtásra előírni nem lehet. Ez az összeg a 2001. évben 80 ezer forint. Így a jogszabályokban járatos ügyfelek kihasználják ezt a lehetőséget, és nem fizetik be a kiszabott bírságot, a végrehajtás iránt pedig az előbb említettek miatt nem lehet intézkedni. Tehát a rendbírság nem éri el a célját, azaz az ügyfelek jogkövető magatartásra ösztönzését.

A Magyar Demokrata Fórum az említett módosító indítványok benyújtása mellett a törvényjavaslatot elfogadásra javasolja, és azt a Ház számára is hasonlóan ajánlja.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces időkeretben megadom a szót Takács Imre képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Az eddig elmondottakból egyértelműen kitűnik az, hogy valóban szükség van arra, hogy a munkaerőpiacon egy erős központi kéz érvényesüljön, és én a képviselő asszonnyal teljesen egyetértek, hogy a növekedés önmagában nem biztosítja a foglalkoztatottság emelését, ez biztos igaz, és ennek kapcsán eszembe jutott, hogy a munkapiac egészen más piac, mint a tőkepiac vagy akár az árupiac.

A munkapiacnak az egyik sajátossága az, hogy a kereslet és a kínálat aszimmetrikus. Ez azt jelenti, hogy a munkaerő kereslete jelentős erőfölényben van a kínálattal szemben, magyarul, a munkaadók dominánsabb tényezők a munkapiacon, mint a munkavállalók. Ezért is megkérdőjelezhető az, hogy csupán a foglalkoztatási hivatal foglalkozzon ezzel az egész gonddal, éppen azért, mert aszimmetria van a munkapiacon, hogy nem lenne-e jobb az Európai Unió sok országához képest egy szociális vagy egy munkaügyi minisztériumot létrehozni, mert ha valahol, akkor itt a kormánynak valóban fontos feladatai vannak, abból a szempontból, hogy a munkapiac, amely azt a versenyhelyzetet nem mutatja, mint az árupiac vagy a tőkepiac, jól működjön.

A munkapiacnak egy másik nagyon fontos sajátossága, hogy erősen szegmentált a különböző foglalkozási ágak és területek szerint. Ha területek szerint vagy régiók szerint szegmentált, akkor nyilvánvaló, hogy átirányítani a munkaerőt egy másik régióba nagy gondot jelent. Sorolhatnám még tovább a munkapiac sajátosságait. (Az elnök jelzi az idő leteltét.) Ha ez igaz, akkor el kellene a kormánynak gondolkodni azon, hogy csak egy foglalkoztatási hivatal vagy a Gazdasági Minisztériumhoz kapcsolódó foglalkoztatási hivatal foglalkozzon ezzel...

 

ELNÖK: Képviselő úr!

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): ...nem inkább egy munkaügyi minisztérium...

 

ELNÖK: Képviselő úr!

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): ...higgyük el, hogy ez sokkal jobban működne. Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kérném szépen, hogy a kétperces időkeretet a jövőben legyen olyan kedves betartani. Köszönöm. (Dr. Takács Imre: Elnézést!) Hozzászólásra következik Tardos Márton képviselő úr, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

TARDOS MÁRTON (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. A foglalkoztatási törvény módosítása, ahogy az eddigi vitából is kiderült, egy igen lényeges és a magyar társadalom véleménye szerint alapvető kérdésnek a kezeléséről szól, egészen addig, ameddig a részleteket el nem olvassuk benne.

 

(20.40)

 

Nevezetesen, arról van szó, hogy a foglalkoztatási krízis nem úgy áll, ahogy az államtitkár úr itt ismertette, nem úgy áll, ahogy a kormánypárti képviselők elmondták, hogy minden rendben van, hiszen javul, és a munkanélküliek száma Magyarországon kisebb, mint sok más vezető ipari országban.

A helyzet más. Magyarországon valamivel több mint 5 millió ember volt foglalkoztatva tíz évvel ezelőtt. Ez a szám lecsökkent (Dr. Takács Imre: 3,8-ra.) 3,5-re, most emelkedőben van, és így megközelíti a 3,8-at. (Glattfelder Béla: Mennyi?)

Ha azt az 1 millió 200 ezer embert és azok családját megkérdezzük, akik tíz évvel ezelőtt foglalkoztatva voltak és biztos jövedelemmel rendelkeztek, hogyan ítélik meg ezt a pozitív változást, ami vitathatatlanul pozitív a '92-es vagy '93-as helyzethez képest, akkor azt állapíthatjuk meg, hogy Magyarország gazdasági és társadalmi helyzetének egyik legsúlyosabb krízise éppen a foglalkoztatás, az a bizonytalanság, ami ezt az 1,3 millió embert és családjaikat érinti.

Hozzátehetem ehhez a gondolathoz, hogy a tíz évvel ezelőtti helyzet nem egy ideális helyzet volt, sokan a kollégáim közül, a közgazdászok közül túlfoglalkoztatásról beszéltek, tehát alacsony termelékenységről és hatékonyságról, de tudomásul kell venni, hogy ennek az alacsony termelékenységnek és hatékonyságnak volt szociális szempontból egy pozitív hatása, nevezetesen az, hogy 5 millió ember érezte magát viszonylagos biztonságban, és nem 3,8 millió ember.

Azok az emberek és azok a családok, akik ennek a változásnak a károsultjai, igenis elégedetlennek, és egyáltalában ha örülnek is annak, hogy ma nem 1,5 millió a foglalkoztatásban nem érintettek száma, akik azelőtt foglalkoztatottak volt, csak 1,3 millió, de nem elégedettek, mert a saját nehézségeikkel nem tudnak megbirkózni, és az a társadalmi támogatás, ami nekik különböző csatornákon jut, messze nem jelent olyan biztonságot, mint amilyen biztonságra vágynak.

Ilyen módon meg kell gondolni, hogy ha napirendre tűzi a parlament a kormány javaslatára a foglalkoztatási törvény módosítását, akkor mit vár ettől a törvényjavaslattól. Világosan várja azt, hogy ez a törvényjavaslat nem egyszerűen technikai változásokat hajt végre a szervezet vonatkozásában, hanem programot ad annak a vonatkozásában, ami társadalmi nehézséget, társadalmi feszültséget okoz.

No, itt egy ellentmondásra szeretném felhívni a figyelmet. A bevezető előadásában az államtitkár úr olyan kérdésekről beszélt, ami a törvényjavaslat olvasásakor senkinek nem tűnhetett fel, mert ott hiányzik ez a program, ott nincs megfogalmazva. Örömmel hallgattam az államtitkár úrnak ezen javaslatait, és azok lényegével egyet is értek. Tulajdonképpen a szervezeti változásokkal, amelyekkel a törvény foglalkozik, az a problémám, az a bajom, hogy nem látom a szerves összefüggést az elmondott programszerű gondolatok és a szervezeti változások lényege között.

Teljes mértékben egyetértek azokkal a kormánypárti képviselőkkel, akik a ma esti vitában már említették azt a kérdést, hogy nem a munkanélküliek száma a mérvadó, hanem a foglalkoztatottak számának csökkenése vagy a színvonala. Mind a két vonatkozásban van előrehaladás, de az, hogy a munkaerőpiacról több százezer ember kivonult, akiknek nincs munkahelyük, de ugyanakkor nincsenek nyilvántartva a munkanélküliek statisztikájában, ez nem jelent számomra örömet, sőt mondhatom nyugodt lelkiismerettel, hogy ez a magyar társadalomban lévő feszültségek szempontjából sem jelent kedvező helyzetet. Az egész körrel kell foglalkoznunk, és erre várunk lényeges javaslatokat. Ezek a javaslatok az előterjesztésből hiányoznak, és az előterjesztés szervezeti változásaiból nem lehet egyértelműen következtetni ezek pozitív hatására.

Fel szeretném hívni a figyelmet arra, amiről az államtitkár úr is említést tett, és mások is ejtettek szót, hogy jó-e ez a szervezeti átalakulás, illetve jó-e az az átalakulássorozat, ami a Munkaügyi Minisztérium megszüntetése óta kialakult. Az a benyomásom, és azt hiszem, hogy megalapozott benyomás ez, hogy ezek a változások zavarták a munkaügyi szervezet evolutív tevékenységét azokban a nehéz időkben, amiket az elmúlt években megéltünk. Az, hogy ma nem állunk jobban ezen a területen, az természetesen nem alapjában véve a szervezeti formák problémája, de a szervezeti formák kialakulatlansága és állandó változtatása is részese ennek a gyöngeségnek.

Egyetértünk tehát azzal, hogy a kialakult szervezeti formán változtatni kell. A kérdés az, hogy ezek a szervezeti intézkedések valóban jók-e - és itt megint problémákra szeretném felhívni a figyelmet. Egyetértek azzal, hogy a szervezetnek szolgáltatáscentrikusan kell gondolkodnia; egyetértek azzal a gondolattal, amit ugyan a törvényben nem találok meg, de az itt elhangzott kormánypárti véleményekben szerepelt, hogy a különböző intézmények közötti kooperatív együttműködésen kell alapulnia, és a kormány és a szakszervezetek, a kormány és a munka kérdésével foglalkozó intézmények együttes munkájára kell épüljön.

 

 

(Az elnöki széket dr. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

 

A kooperáció, a politikai indulatoktól független kooperáció, csak a szakmai kérdésekkel foglalkozó kooperáció igénye nem világosan fogalmazódik meg a törvényben, sőt azt lehet mondani, annak következtében, hogy a kialakult intézmény kormányfüggővé válik, ez az együttműködés megnehezül, ez az együttműködés veszélyes zónákba kerül, amitől indokoltan lehet félteni az országot.

Felmerült az a gondolat is, amellyel ugyancsak egyet lehet érteni, hogy a kialakult szervezetnek a nemzetközi normákhoz kell igazodnia. Megint az a problémám, hogy az elhangzott mondatok és a leírt szöveg közötti harmóniát jóindulatú olvasás mellett sem tudtam megérteni. Nem állítom, hogy ez egyenesen zavaró, de állítom, hogy ennek az indokoltsága és a kapcsolatrendszere nem kidolgozott, nem teszi a törvénymódosítás szövege világossá az olvasó előtt, hogy milyen vonatkozásban fog ez lényeges javulást létrehozni.

Egyetértek továbbá azokkal a gondolatokkal, hogy a sorkatonák helyzetét, az aktív nyugdíjasok helyzetét, a negyven év feletti munkavállalók helyzetét kell elsősorban változtatni, és azon kell javítani, mert ők vannak leginkább rossz helyzetben a kialakult változások következtében.

Egyetértek azzal is, hogy ez a változás egy olyan sajátos helyzetet hozott létre, amelyben a foglalkoztatottak száma nemzetközi összehasonlításban is alacsony (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) - rögtön befejezem -, de ugyanakkor van munkaerőhiány is Magyarországon, és ezt a diszkrepanciát, hogy rengeteg embernek nincs állása, aki állást keres vagy állást szeretne találni, és ugyanakkor van munkaerőhiány is, ezt az oktatással kell megváltoztatni és a szervezetet erre kell módosítani.

 

(20.50)

 

Mindezek alapján úgy gondolom, hogy a jelenleg kialakított törvénymódosítás nem alkalmas az általános vitára, nincs megfelelően megalapozva, de ha a többség el fogja fogadni, akkor nem marad más lehetősége a szabad demokratáknak, mint az, hogy módosító javaslatokkal a hiányok pótlására igyekezzen koncentrálni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Takács Imre úr, az MSZP képviselője.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Tardos Márton képviselőtársammal teljesen egyetértek abban, hogy a foglalkoztatottak száma a döntő ebben a kérdésben, nem a munkanélküliségi ráta.

Ismét a KSH adatát idézem: "A gazdasági növekedés hatására 2000-ben 1 százalékkal tovább nőtt a foglalkoztatottak száma, bár a növekedés mértéke jóval kisebb, mint a megelőző évben volt. 1999-ben 110 ezer fős, 2000-ben 40 ezer fős volt a létszámnövekedés." Ez tehát nem azt mutatja, mint a munkanélküliségi ráta kedvező alakulása - egy.

Kettő. Amit szeretnék mondani és valóban igaz, amit Tardos Márton képviselőtársam mond: a biztonság, a munkahelyi biztonság problémája merül fel.

Tisztelt kormánypárti Képviselőtársaim! Chikán Attilát idézem, aki volt gazdasági miniszter, most a Közgazdaság-tudományi Egyetem rektora, 1995 júniusában indított egy kutatási témát - Versenyben a világgal -, ami napvilágot látott, és ebben az anyagban felhasználta a Tárki anyagát is. Megkérdezték a lakosság jelentős részét, hogy egyetértenek-e a piacgazdasággal. Fogódzkodjanak meg, mert számomra is kellemetlen volt ez az adat, amikor megtudtam: a megkérdezetteknek csak 14 százaléka értett egyet a piacgazdasággal. Egyszerűen Chikán Attila rektor úr anyagát idézem: 14 százaléka!

Két ok miatt volt ez a nagyon negatív eredmény. Az egyik az, hogy a létbiztonság, a munkahelyi biztonság jelentősen megingott, a másik pedig az óriási jövedelemkülönbségek. Ebben a témában a létbiztonság, a munkahely biztonsága nagyon fontos. Ezt talán Chikán Attilának, volt gazdasági miniszternek, a Közgazdaság-tudományi Egyetem mostani rektorának elhiszik.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

ELNÖK: Hozzászólásra következik Glattfelder Béla államtitkár úr. Megadom a szót.

 

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselők! Ellenzéki oldalról többször felvetették, hogy tekintettel arra, hogy a munkanélküliség Magyarországon csökken és a munkanélküliségi ráta is csökken, nézzünk jobban a számok mögé, próbáljunk meg valami más adatot találni, hátha azok nem lesznek ilyen kedvezőek, és nézzük meg a foglalkoztatottak számára vonatkozó adatokat, a foglalkoztatotti rátát is. (Közbeszólások az SZDSZ soraiból: Egyáltalán nem ez a lényeg!)

Nos, nem kívánnék a kormány nevében ezen igénytől elzárkózni, ezért szeretném önöknek elmondani, hogy körülbelül 1998 első negyedévének végéig, sőt mi több, a '98. év közepe tájáig is a foglalkoztatottak száma csökkent, a foglalkoztatottsági ráta pedig romlott. Annak ellenére történt ez, és ezt különösképpen azért kell megvizsgálni, mert Takács Imre képviselő úr többször felvetette, hogy szerinte a foglalkoztatottsági helyzet javulása, illetve a gazdaság nagymértékű növekedése - és köszönöm szépen, hogy ezt elismerte; ezt ritkán teszik meg egyébként ellenzéki képviselők - nem áll arányban, mert ön szerint ilyen nagy mértékű gazdasági növekedéshez a foglalkoztatottság sokkal nagyobb mértékű javulása passzolna, illene.

Hadd mondjam el, képviselő úr, hogy annak ellenére, hogy az előző kormányzati ciklusban, úgymond, a Bokros-csomag hatására önök gazdasági növekedést mutattak ki, éppen ezzel párhuzamosan a foglalkoztatottság jelentős mértékben romlott, a foglalkoztatottak száma csökkent és a foglalkoztatottsági ráta is romlott. Következésképpen tehát pont a Bokros-csomag utáni helyzet a példa arra, hogy elvileg lehetséges a gazdasági helyzet javulása úgy, hogy közben a foglalkoztatottság helyzete romlik, és egyre többen lesznek munka nélkül.

Ellenben ma a helyzet másképp fest. Nemcsak a gazdasági növekedés megy előre, nemcsak a gazdaság növekszik, hanem mindeközben egyre többen jutnak munkahelyhez is. Szeretném elmondani, hogy például az idei évben a Széchenyi-terv keretében már osztottunk ki munkahelyteremtő pénzeket, támogattunk olyan beruházásokat, amelyek új munkahelyeket teremtenek. Éppen ma Füzesabonyban volt módom, lehetőségem egy gyár avatásán részt venni. Ez egy olyan térség, ahol különösen nagy mértékű a munkanélküliség: itt 120-150 új munkahelyet teremtettünk állami támogatással.

Ezenkívül szeretnék néhány szót szólni arról is, hogy önök a munkaügyi szervezet függetlenségét féltik a kormánytól. Ez meglehetősen meglepő, tekintettel arra, hogy most tulajdonképpen annyi történik, hogy egy korábbi rossz döntést visszacsinálunk. Ez a rossz döntés az volt, hogy önök egy viszonylag független munkaügyi szervezetet beintegráltak egy minisztériumba, bevonták a minisztériumba, magyarán csökkentették a függetlenségét. Ehhez képest a most tárgyalt törvényjavaslat különböző megfontolásoktól vezérelve, többek között azért, hogy ez a szervezet hatékonyabban tudja a saját dolgát végezni, az embereknek munkalehetőséget adni, a munkahelyeket gyorsabban betöltetni a munkavállalókkal, hogy növeljük az emberek kedvét az elhelyezkedésre, ezt a szervezetet újra kivisszük a minisztériumból, és egy középirányító szintet hozunk létre, amely jelentős mértékben független, és amelyik a minisztériumi irányítás és az irányított testületek között helyezkedik el, összhangban az Európai Unióban meglévő irányelvekkel. Konkrétan tehát, ami 1997. január 1-jén történt, az nemcsak a most elmondott elveikkel ellentétes egyébként, hanem az Európai Unió ezen a területen meglévő irányelveivel is ellentétes volt.

Kérem, hogy mindezeket a szempontokat a vita további folytatása során figyelembe venni szíveskedjenek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Takács Imre úr, az MSZP képviselője.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Az utóbbi hat év legrövidebb hozzászólása következik most. (Derültség.) Arról beszélek csupán, hogy nem lehet összehasonlítani a foglalkoztatási ráta előző ciklusban történt alakulását a mostanival, mert az államtitkár úr is jól tudja azt, hogy igazából csak '97-ben indult meg komolyabb mértékben a gazdasági növekedés, és azzal mind a ketten egyetértünk, hogy a növekedés és a foglalkoztatás között, ha nem is teljes mértékben van szimmetria, de mégiscsak befolyásolja a gazdasági növekedés a foglalkoztatást.

A másik, amit szeretnék mondani: a foglalkoztatási rátát - államtitkár úr is jól tudja és én is - nagymértékben befolyásolja az, hogy mennyi a teljes munkaidőben, részmunkaidőben foglalkoztatottak száma. Ha eltolódik a kettő egymástól, akkor ez befolyásolja a rátát, ennek az elemzésére azonban itt nincs idő.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tardos Márton képviselő úr, az SZDSZ képviselője.

 

TARDOS MÁRTON (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Figyelmeztetni szeretném az államtitkár urat, hogy én elismertem azt, hogy a foglalkoztatási helyzet ma jobb, mint a '89-ben elkezdődött válság mélypontján volt. Ez nem vitatható. A kérdés az, hogy erről a javulásról olyan pozitív hangnemben beszélhetünk-e, mint ahogy ön tette, vagy nem beszélhetünk ilyen pozitív hangon.

 

(21.00)

 

Az én véleményem az volt, hogy ha igaz az, hogy a munkaerőpiac ma sokkal kevesebb embert foglalkoztat és a munkanélküliek számának csökkenése nagyrészt annak a következménye, hogy az emberek kivonultak a munkaerőpiacról és a foglalkoztatottak számának növekedése még mindig nagyon alacsony színvonalon van, akkor tudnunk kell, hogy ez a feladat, amivel a törvényjavaslat ma foglalkozik, nagyon alapvető és mindenkit érdeklő feladat, ahol operatív, racionális intézkedések megvitatására lenne szükség.

Azt állítottam, hogy erre az előterjesztés nem nagyon alkalmas. Nem azt mondtam, hogy az előterjesztésben lévő gondolatok zavarják ezt a folyamatot, hanem azt, hogy nem terjeszt elő olyan gondolatokat, amelyek alapján a program tényleges megvitatását a parlamentben le lehetne folytatni.

Az utolsó kérdés, amit meg szeretnék említeni, az az, hogy jogos pozitívan értékelni azt, ha a termelékenység növekedése, a gazdaság általános növekedése és a foglalkoztatás javulása párhuzamos. Természetesen ez '89 után nem mehet egyszerűen, hiszen ahhoz, hogy ma versenyképes és nyereséges legyen egy vállalat (Az elnök csengetéssel jelzi az idő lejártát.) - befejezem -, ahhoz profitábilisnak kell lenni, magasabb hatékonysággal kell dolgozni, mint azelőtt, tehát kevesebb embert kell foglalkoztasson. A feladat éppen ezért nagyon nagy. (Az elnök ismét csenget.) És erre kérem a kormány képviselőit és a kormány támogatóit, hogy...

 

ELNÖK: Képviselő úr!

 

TARDOS MÁRTON (SZDSZ): ...erre figyelemmel fogalmazzák meg saját terveiket. Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Filló Pál úr, az MSZP képviselője.

 

FILLÓ PÁL (MSZP): Nem lesz annyi, köszönöm szépen. Kedves Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az az igazság, hogy én nem vagyok híve semmiféle számháborúnak itt a munka világában. Ugyanis valamennyien tudjuk: annak függvényében, hogy milyen alapon és hogyan számoljuk a munkanélküliek számát, hogy mit tekintünk munkába állásnak: ha valaki 5 percet, 10 percet, 1 órát dolgozik, vagy ha folyamatos munkaviszonyban van? Tehát itt a statisztika borzasztó veszélyes történet, ezért én azoknak a pártján vagyok, akik azt mondják, hogy Magyarországon a foglalkoztatás általános színvonalát kellene emelni.

Tisztelt államtitkár úrnak is azt szeretném javasolni: ahelyett, hogy folyton visszamutogatnak az előző kormányok tevékenységére, legyenek olyan kedvesek már egyszer végre azon elgondolkodni, hogy mindig az adott gazdasági helyzetből, az ország adott gazdasági helyzetéből induljanak ki. Most jó a gazdasági helyzet. Ilyen esetben igenis elvárható a kormányzattól, hogy mindent megtegyen annak érdekében, hogy a munkanélküliséggel sújtott családok helyzetén segítsen! Ebben az esetben én személy szerint például az előző döntést, ami a munkanélküli-ellátás idejét lecsökkentette, elhibázott intézkedésnek tartom; és nagyon sok olyan munkavállaló-ellenes intézkedést kíván a kormány életbe léptetni - majd holnap eldől a szavazáson, hogy például a munkaidő-szabályozással kapcsolatos munkatörvénykönyvi változtatások elfogadásra kerülnek-e -, hogy azt hiszem, nem véletlen, hogy több tízezer munkavállaló tüntetett ez ügyben a hét végén.

Én nem magára a demonstrációra, hanem tulajdonképpen azokra az irányokra szeretnék rámutatni, amelyeket egy növekvő gazdasági környezetben, egy javuló pénzügyi és gazdasági környezetben nem tartok indokoltnak. És jó lenne, ha ezt a dolgot már tényleg úgy néznénk, hogy hogyan tudunk együtt előremenni, és nem mindig az érvekre viszontválaszként azt hallgatni (Az elnök csengetéssel jelzi az idő lejártát.), hogy az előző négy évben hogyan volt meg tíz évvel ezelőtt hogyan volt. Úgy hiszem, hogy ezek nem konkrét válaszok.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Bernáth Ildikó asszony, a Fidesz képviselője.

 

BERNÁTH ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Filló Pál képviselőtársam néhány észrevételére szeretnék akkor konkrétan válaszolni. Valóban, úgy tűnik, legalább abban egyetértünk, hogy a munkanélküliség mint olyan, hihetetlenül rossz mind az egyénnek, mind a családnak, mind a társadalomnak. Ugye, képviselő úr, legalább ebben egyetértünk?

Azt, hogy a munkanélküliséget ki milyen eszközökkel kívánja felszámolni vagy legalábbis csökkenteni, ebben, úgy tűnik, különbség van önök és miközöttünk, mert mi azt gondoljuk, hogy a munkahelyteremtéssel, a munkába állás segítésével, a munkaerőpiacra történő visszajutással lehet a legjobban ezt az egész társadalom számára súlyos problémát megoldani. Mi azt gondoljuk, hogy valóban az a jó megoldás, ha segély helyett munkát biztosítunk az embereknek.

Bár ön nem szereti a számháborút, én sem kívánok itt a munkanélküliek számával és a foglalkoztatottsági rátával foglalkozni, éppen ezért azokat a pénzügyi forrásokat szeretném - legalább kettőt - megemlíteni, amelyeket már a költségvetési törvény tárgyalása során is megvitattunk. Ezek közül az egyik az aktív foglalkoztatási célok támogatása, a másik pedig a gazdaságfejlesztési célelőirányzatok, amelyek összege igen-igen jelentősen növekedett az előző évhez képest, több mint 7 milliárd forinttal.

Azt hiszem, hogy ezek a pénzügyi források pontosan azt a célt szolgálják, hogy a munkahelyteremtéssel, a munkahelybővítéssel igyekezzünk munkát adni az embereknek.

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Glattfelder Béla államtitkár úr. Megadom a szót.

 

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Rendben, ha ez sem megy, akkor tényleg ne folytassunk számháborút. Valóban nincs értelme az önök részéről számháborút folytatni, mert a számok mellettünk szólnak. De néhány ügyben kérem, hadd óvjam önöket attól, hogy hibát kövessenek el! Szerintem hibás az a megközelítés, hogy a gazdaság állapotát egyedül a foglalkoztatási helyzeten mérjük le. Hibás azt mondani, hogy a gazdasági válság akkor volt mélypontján, amikor a foglalkoztatási helyzet a mélypontján volt - Tardos képviselő úr -, tekintettel arra, hogy Magyarországon a foglalkoztatási helyzet a mélypontján '98 elején volt, következésképpen azóta nyilvánvalóan javul.

Sőt, ha megnézik a statisztikákat, akkor az is kiderülhet az önök számára, hogy most többen dolgoznak, mint akkor, amikor önök '94-ben átvették a kormányrudat, miközben az önök kormányzása alatt végig csökkent a foglalkoztatottak száma. Tehát közel két év alatt sikerült visszapótolni mindazt az elvesztett munkaerőt, amely az önök kormányzása alatt vonult ki a munkaerőpiacról. Ma kedvezőbb a foglalkoztatási ráta, miközben az önök kormányzása alatt folyamatosan csökkent, mint amilyen volt akkor, amikor önök átvették a kormányzást. Tehát mi előrébb jutottunk, mint ahonnan önök elindultak, és ahonnan az önök ideje alatt csak romlott a helyzet.

Másrészt viszont talán érdemes arra is emlékeztetni, és egyáltalán nem gondolom azt, hogy mindent elértünk, és most már nincs más teendő, mint hátradőlni és örülni az elért sikereknek, hiszen figyelnünk kell arra, hogy új kihívásokkal fogunk szembesülni. Azok a problémák ugyanúgy problémák, mint amilyenek az eddigi problémák voltak, ugyanúgy megoldásokat kell rá találnunk. Ezért talán érdemes figyelni arra, hogyan látnak minket kívülről. Ezért említettem azt, hogy külföldi megfigyelők már azt mondják, hogy a Magyarországon működő cégek 40 százaléka küszködik azzal, hogy nem kap megfelelő mennyiségű és képzettségű munkaerőt. Érdemes arra odafigyelni, hogy az OECD 2000. évi, Magyarországról készült jelentése nagyon hangsúlyosan kiemeli, hogy Magyarországon a foglalkoztatáspolitika területén sürgős változtatásokra van igény, azért, hogy Magyarország már középtávon is biztosítani tudja az újabb beruházásokhoz, az ipar fejlődéséhez szükséges mennyiségű és képzettségű munkaerőt.

Ez a javaslat, amelyik most előttünk fekszik, ebbe az irányba mozdul el. Ezt azért el kell ismerni! Ugyanis egy olyan új szervezetet kívánunk létrehozni, amelyet korábban - hibásan - megszüntettek, amely rugalmasabban tud a munkaerő-piaci kihívásokra válaszolni, amely rugalmasabban tud új munkahelyeket teremteni, amelynek lehetősége van arra, hogy rugalmasabban járhasson el a meglévő munkahelyek megőrzése érdekében.

Én veszélyesnek tartom azt egyébként, hogy képviselő úr a javaslatot általános vitára alkalmatlannak minősítette. Méghozzá azért, mert a kormányt sokszor éri kritika amiatt, és mi magunk is így érezzük, hogy ezen a területen még van feladatunk és van lehetőségünk arra, hogy javítsunk a saját teljesítményünkön, mert úgymond, nem jó a kormány hozzáállása a társadalmi párbeszédhez. Éppen ezért szeretném elmondani önnek, képviselő úr, hogy ennek a törvényjavaslatnak a tartalmát - nem a tárgyalását, a tartalmát - az Országos Munkaügyi Tanács ülésén mind a két szociális partner, a munkáltatói és a munkavállalói oldal is támogatta.

 

 

(21.10)

 

Következésképpen, képviselő úr, az ön javaslata, miszerint ezt a törvényjavaslatot ne is tárgyaljuk, ellentétes azzal az állásponttal, amit ebben a kérdésben a szociális partnerek az Országos Munkaügyi Tanács ülésén elfogadtak. Ilyen módon tehát éppen abba az irányba mutatna, ami szerintünk helytelen, vagyis nem tartom szerencsésnek, ha a politikai tényezők teljes egészében eltekintenek a szociális partnerek véleményétől. Az ön által elmondottak pedig csak így értelmezhetőek.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Lezsák Sándor úr, az MDF képviselője.

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Működik a parlamenti munkamegosztás; Tardos Márton ellenzéki képviselőtársam igen nyugodt hangon és elegánsan beszélt arról, hogy félig van a pohár, illetve arról beszélt Tardos Márton képviselőtársam, hogy félig üres a pohár, én pedig arról fogok beszélni, hogy félig teli a pohár.

Ugyanis a törvényjavaslat a jelenlegi és hatályos törvényhez viszonyítva leginkább a fiatalok, a kisgyermekes nők és az alkalmi munkavállalók helyzetén javítana. Emellett rendelkezik a munkaügyi szervezet átalakításáról is, ami azért vált szükségessé, mert tavaly a foglalkoztatáspolitikával, a munkaerő-piaci szervezet működtetésével, a munkaügyi szabályozással kapcsolatos feladatok ellátása a Szociális és Családügyi Minisztériumtól a Gazdasági Minisztériumhoz került. Az új tárcánál elkerülhetetlenné vált a munkaerő-piaci szervezet irányításával kapcsolatos feladatokon belül a stratégiai és az operatív feladatok ellátásának egyértelmű szétválasztása. Ezek az adminisztratív változások persze kevésbé érdeklik a közvéleményt, ezért elsősorban a munkát keresőket érintő változásokról szólok és arról a területről, amelyről Németh Zsolt képviselőtársam nem beszélt. Működik a frakción belüli munkamegosztás is.

A törvényjavaslat szerint a jövőben támogatható a munkaügyi központ által felajánlott vagy elfogadott képzése annak a személynek, aki 25. életévét, felsőfokú végzettségű személy esetén a 30. életévét nem töltötte be, s a tanulói, hallgatói jogviszonya megszűnését követően munkanélküli-járadékra nem szerzett jogosultságot. Ez a jogszabályváltozás lehetővé teszi azoknak a fiataloknak az átképzését, akik eddig azért nem részesülhettek ebből a lehetőségből, mert nem tudtak elhelyezkedni tanulmányaik befejezése után, emiatt munkanélküli-járadékra sem szerezhettek jogosultságot. Szociológiai felvételek szerint a még iskolába járó diákok egyharmada pedig attól fél, ismerve a már végzettek elhelyezkedési nehézségeit, hogy tanulmányai befejeztével nem tud elhelyezkedni. Az ő esélyeiket növelheti és aggodalmaikat csökkentheti az átképzés lehetőségeinek a kibővítése.

Tisztelt Ház! Ugyan szó volt már arról, hogy a törvényjavaslat lehetővé teszi a gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, illetőleg terhességi gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban vagy ápolási díjban részesülők átképzésének támogatását is; munkaügyi felmérések adatai arra utalnak, hogy a gyermek gondozása céljából hosszabb ideig fizetés nélküli szabadságon lévő, valamint a gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesülő személyek 40 százaléka a munkahelyüktől való távollét megszűnését követően számíthat elbocsátásra. Kiszolgáltatottságuk mérséklése érdekében véleményünk szerint az új jogszabályok elősegítik, hogy ezek a személyek a távollét időtartama alatt munkaerő-piaci képzésben vehessenek részt. Csak üdvözölni lehet ezt az újabb családpolitikai előrelépést.

Az elmúlt évek tapasztalatai arra utalnak, hogy még a fővárosban regisztrált munkanélküliek között is kimagaslóan sok a szakképzetlen nő. Az államilag támogatott átképzés, képzés keretében tavaly a piaci igényekhez igazított szakmákat sajátíthattak el az állás nélküli fiatal, szakképzetlen nők. Legtöbben közülük bolti eladónak, virágkötőnek, nőiruha-készítőnek, szociális gondozónak és ápolónak tanultak. A képzettség megszerzése után lényegesen javultak a munkát keresők elhelyezkedési esélyei, bár egy bejelentett üres álláshelyre még így is 3,2 jelentkező jutott.

Tisztelt Ház! 1997-ben az alkalmi munkavállalókat foglalkoztató munkáltatónak az ehhez a foglalkoztatáshoz kapcsolódó közterhei egyszerűsített módon történő megfizetése érdekében született meg az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásról és az ahhoz kapcsolódó közterhek egyszerűsített befizetéséről szóló 1997. évi LXXIV. törvény. Alkalmi foglalkoztatásnak minősül, ha a munkáltató ugyanazzal a munkavállalóval legfeljebb öt egymást követő naptári napig s egy naptári hónapon belül legfeljebb 15 naptári napig és egy naptári éven belül legfeljebb 90 naptári napig munkaviszonyt létesít. A törvényalkotók olyan eszközt kerestek, amely egyszerűsíti az adminisztrációt és csökkenti a munka után fizetendő közterheket. Az alkalmi munkakönyv megfelel ezeknek az elvárásoknak, hiszen a munkáltatók egyetlen közteherjeggyel minden járulékbefizetést elintézhetnek. A járulék mértéke a kifizetett bértől függ. A könyv használata a munkavállalónak is előnyös, hiszen ha a járulékbélyeg bekerül az alkalmi munkakönyvbe, s ezt az alkalmazott a munkaügyi központban bemutatja, úgy jogosulttá válik egészségügyi ellátásra, nyugdíjra és munkanélküli-ellátásra. Ugyanakkor az alkalmi munkavállalói könyvvel való foglalkoztatás eddig kevéssé váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Tavaly mintegy 20 ezren váltották ki ezt a könyvecskét, de közülük csak 12-14 ezer azoknak a száma, akik azt ténylegesen is használják, azaz munkát vállalnak.

Az új foglalkoztatási forma elterjedését gátolta, hogy kicsi volt az a munkáltatói kör, amelynél a dolgozók egyáltalán jelentkezhettek a könyvvel. Az 1997. évi szabályok szerint kizárólag a magánszemély munkáltatók, az egyéni vállalkozók és az őstermelők voltak jogosultak arra, hogy ilyen keretek között foglalkoztassanak dolgozókat. Ez eleve gátolta az alkalmi munkakönyv elterjedését, hiszen a magánszemélyek alig vesznek részt a szezonális foglalkoztatásban, s ha egy-egy alkalommal néhány órára alkalmaznak is dolgozókat, például kerti munkára vagy takarításra, vélhetően nem követelik meg az alkalmi munkakönyvet.

Tavaly némileg tágította az alkalmi munkavállalás lehetőségeit az egyes munkaügyi és szociális törvények módosításáról szóló CXXII. törvény, de a tapasztalatok szerint ezek az intézkedések bizony nem bizonyultak elegendőnek. Ebben a törvényjavaslatban már valamennyi olyan munkaadó részesíthető állami támogatásban, aki alkalmi munkavállalói könyvvel rendelkező munkanélküli foglalkoztatását vállalja. Remélhetőleg ez a foglalkoztatáspolitikai előrelépés enyhíti a magas falusi munkanélküliséget.

Ahogyan Németh Zsolt képviselőtársam már megfogalmazta, a törvényjavaslat beleillik az aktív foglalkoztatáspolitika eszköztárába, és ha van is gondunk a törvényjavaslattal, azért egészében az előterjesztést általános vitára alkalmasnak ítéljük.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Gidai Erzsébet asszony, a MIÉP képviselője. Megadom a szót.

 

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy igen fontos törvény vitája zajlik most, amikor a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküli-ellátásról beszélünk. Hozzáteszem, hogy ez nemcsak napjaink aktuális kérdése, hanem több mint tíz éve folyik ekörül a vita.

 

 

(21.20)

 

Bizony azt is meg kell mondjam, hogy igazán jelentősebb előrelépés tulajdonképpen az elmúlt tíz évben e kérdésben nem történt. Tehát, ha e törvénymódosítás reális valóságtartalmát nézzük, akkor kétségtelen, hogy most olyan elemek kerültek be, amelyek nagyon régóta váratnak magukra, és amelyekről az elmúlt ciklusban és azt megelőzően is gyakorlatilag a törvényhozás megfeledkezett.

Hadd emeljek ki három kérdést. Az egyik a foglalkoztatási hivatal kérdése, amely intézményesíteni kívánja, tehát egy helyre központosítja a foglalkoztatás elősegítését, a munkanélküliek elhelyezkedésének a lehetőségét, tehát gyakorlatilag a munkapiacnak, ha tetszik, a terelését vagy a munkapiacnak bizonyos értelmű szabályozását.

Ezt a magunk részéről elfogadhatónak tartjuk és egyet is értünk ezzel, természetesen akkor, ha valóban az erre fordítandó pénzügyi források, tehát a finanszírozási alap, valóban a munkapiaci aránytalanságok megoldását segíti, és ha valóban azt a célt szolgálja, amit a jelenlegi törvénymódosításban összefoglaltak, mert abban a pillanatban, ha nem erre szolgál, ha csak egy intézményi forma jött létre az irányítási hierarchiában, akkor természetesen a bürokrácia növekedett, de a célját nem éri el. Remélhetőleg majd az Állami Számvevőszék ezt az ellenőrzést folyamatosan el fogja végezni, és be fog számolni a megfelelő szervezeteknek, így a parlamentnek is e szerv működéséről.

A másik nagy kérdés, ami körül gyakorlatilag már nagyon régóta zajlik a vita, a foglalkoztatottság aránya és a munkanélküliség aránya, hazai időrendben történő összehasonlítása, illetve nemzetközi összehasonlítása. Szeretném elmondani, hogy valójában a foglalkoztatás arányát és a munkanélküliség rátáját nem igazán lehet szétválasztani, hiszen együtt kell kezelni a kettőt a munkapiaci kereslet-kínálat szempontjából. Tehát mindkettő nagyon lényeges mutató, és ennek a vizsgálatát nem lehet szétválasztani egymástól.

Felmerül azonban egy kérdés, hogy valójában ki a munkanélküli. Láttunk itt egy szabályozást, amelyik ezt több pontban összefoglalja. Én ezt a hat pontban összefoglalt felsorolást elég önkényesnek tartom, hiszen közgazdaságilag munkanélküli az, aki a megélhetési gondjai miatt vagy megélhetési indokok miatt munkát keres, de munkát nem talál, tehát dolgozni szeretne, de nem tud elhelyezkedni. Természetesen közgazdaságilag ez szélesebb körű, mint az aktív kereső lakosság aránya, tehát mondjuk, Magyarországon a 15 és a 62 év közötti korosztályok aránya. Ez ennél szélesebb körű lehet, hiszen magában foglalja például azokat a fiatalabb nyugdíjasokat is, akiknek rendkívül alacsony a nyugdíja, megélhetési gondjaik vannak, elhelyezkednének, de nem tudnak elhelyezkedni. Tehát valójában ezt is tágabb értelemben besoroljuk a munkanélküliek körébe.

Nem tudjuk elfogadni a felsoroltak között - bár az 5. pont is sajátos - különösen a 6. pontot, hogy az a munkanélküli, akit a munkaügyi központ kirendeltsége majd munkanélkülinek nyilvánít. Ez egy gumifogalom, nem lehet tudni, hogy mi van ennek a hátterében, tehát ez feltétlenül pontosításra szorul. Ha így tekintjük át, akkor ez egy nagyon szűk körét veszi a munkanélkülieknek. Szeretném hangsúlyozni, hogy ez mindenekelőtt a regisztrált munkanélküliek arányát tükrözi.

Tehát nagyon erőteljesen szét kell választani, és rendkívül pongyola a szakmai és a politikai szóhasználat is, amikor munkanélküliekről beszélünk, hiszen a 2001. januári munkanélküli arány, az a bizonyos 397 ezres létszám, amely 5,9 százalékot tesz ki, ez a regisztrált munkanélküliek aránya, amely havonta változik, és kétségtelen, hogy alacsonyabb ez most 35 ezer fővel, mint 2000 januárjában volt. Azonban nem elegendő csak ezt a számot megnézni. Nagyon sokszor szakmai vitákban is fel szoktam hozni, hogy igazán a teljes munkanélküliek arányát kell megnézni, és a gazdaságot igazából az sújtja - és a munkapiacot is -, nem pusztán csak a regisztrált munkanélküliek aránya.

Ha áttekintjük, hogy gyakorlatilag egy törvénytelen, nemzetellenes privatizáció következtében közel kétmillió munkahely ment tönkre vagy kétmillió ember került az utcára, ennek jelentős része éppen azért, mert hosszú éveken keresztül nem tudott elhelyezkedni, hiszen '89-98 között egy nagyon súlyosan romló foglalkoztatási arány, egy nagyon rossz munkanélküli-arány jelent meg, nem volt megfelelő munkahelyteremtés, és ezek jelentős része óhatatlanul lumpenizálódott, és kiszorult a társadalmi réteg szélére, s rendkívül nehéz már őket bevonni és esetleg aktív keresőkké tenni, pedig közöttük nagyon jelentős arány még fiatal korosztályt érint.

A tényleges munkanélküliek aránya becslések, számítások szerint több mint 1 millió 200 ezer főt tesz ki. Ha ezt korrigálom, mondjuk, a regisztráltakkal, akkor is bizony több százezer olyan munkanélküli mozog a magyar társadalomban, aki nem tud elhelyezkedni, vagy legfeljebb egy részük - körülbelül 20-25 százalék - a fekete- vagy szürkegazdaságban illegális munkavégzéssel tud elhelyezkedni. Óriási a regionális eltérés, hatalmas, nyomasztó gondként jelenik meg, amit Lezsák Sándor képviselőtársam mondott, a falusi munkanélküliség aránya, a kilátástalanság aránya, és ez bizony rendkívül súlyosan érinti az életminőséget és annak gyorsuló leépülését, amelynek a következményei aztán olyan szociális konfliktusokat jelentenek, hogy bizony a társadalmi fejlődésnek ezek a konfliktuspontjai már a munkaerőpiacnak szinte egy antagonisztikus ellentmondását fogják megjeleníteni, vagy már meg is jelenítették.

Hadd hívjam fel itt két dologra még a figyelmet. Létezik ma egy olyan fogalom is, amelyet ritkán használunk, mint a potenciális munkanélküliek. Ez a potenciális munkanélküliség - és ezekkel számolni kell - ma 2,2 millió főt tesz ki Magyarországon. Ha ebből levonom a 750 ezer tanulót - tehát ez a 15 és 62 év közötti még aktív, keresőképes korú lakosság, de nem dolgozik, tehát a potenciális munkanélküliek köréhez tartozik -, akkor ebből 286 ezer, akik gyermekgondozási segélyen vannak, és több mint 700 ezer az, aki korkedvezménnyel vagy egyéb úton nyugdíjba került.

Velük nem számolni szerintem egy óriási, nagyon súlyos társadalmi és kormányzati felelősség is és hiba is. Tehát azt mondani, hogy ma a magyar társadalom megáll a 30 éves korosztálynál - jómagam szerint, aki régóta egyetemen tanítok, és e korosztályt támogatom, tanítom és segítem -, ez felelőtlenség. Tehát ezért, amikor mi a foglalkoztatásról beszélünk, a munkanélküliség felszámolásáról vagy nagyon helyesen a munkaerő-piaci képzés és átképzés lehetőségéről, hiszen nagyon súlyos strukturális munkanélküliség jelenik meg, és ezért van munkaerőhiány többek között, meg azért, mert a külföldi cégek nem vesznek föl 40 év fölötti munkaerőt, még ha esetleg remény is van arra, hogy át lehet még képezni egy másik szakmára; tehát ebből fakadóan nagyon fontos a 30 év, illetve a 25 év alattiak átképzési költségeinek a finanszírozása, és ez kiemelkedően jó dolog, de a 30 év felettiek átképzési, elhelyezkedési kérdései teljes mértékben megoldatlanok, és bizony, ez a törvénymódosítás még csak nem is utal erre.

Vagyis ilyen esetben valójában akkor lesz teljes a kép, ha bevonjuk a 30 és 35 év közöttiek létszámát, és ezen belül is több tízezer a munkanélküli, nagyon fiatal korosztályról van szó; és hogy tovább menjek életkorilag, a 40 éven túliak elhelyezkedési lehetősége szinte reménytelen, ha megfelelően nem segíti a kormányzat, ez pedig kormányzati feladat, mert a külföldi multinacionális cégeket nem érdekli ez a korosztály, a hazai vállalkozók - hiszen a kis- és középvállalkozóknak nem érdeke, mert nincs forrásuk rá - maguk is óriási munkaerő-foglalkoztatási és adózási gondokkal küszködnek. Ezt csak úgy lehet megoldani, ha kormányzati felelősséggel a munkahelyteremtés, a megsegítés, amely megjelenik, kitér a 30 év feletti korosztályra is képzés támogatásában, elhelyezkedés megsegítésében és egyéb olyan lehetőségek biztosításával, ahol nem ejtenek ki korosztályt. El kell képzelni: az itt ülő képviselők jól fizetettek, de ha holnaptól mindenki munkanélküli lesz, és szakmája is alig van, mert devalválódott a tudása is, én azt hiszem, hogy a munkanélküli-segélyből egyből nem tudná eltartani sem saját magát, sem a családját.

Tehát itt sokkal több identitásérzéssel és természetesen forrásokkal is biztosítani kell a számukra a munkahelyteremtést beruházásokkal. Számtalan olyan forrás van a költségvetésben, amelyet, ha kiemelek belőle, és nem például egy rosszul fizetett - sokszor elmondom - adósságcserére fordítok, akkor bizony ezt a korosztályt is ki kell menteni.

Egy gondolatot még megemlítenék - kérek plusz egy perc időt -, hogy a kényszervállalkozók számára is megoldatlan, ha munkanélkülivé válnak vagy csődbe jutnak, az elhelyezkedés lehetősége. Tehát őket is és sok fiatal vállalkozót is érint, és ezt be kell építeni ebbe a rendszerbe sokkal erőteljesebben.

Köszönöm szépen. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

 

(21.30)

 

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Béki Gabriella asszony, az SZDSZ képviselője. Megadom a szót.

 

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Én is ott kezdeném a mondanivalómat, hogy visszautalok az államtitkár úr expozéjára. Amíg hallgattam, egy kicsit az volt az érzésem, mintha két különböző országban élnénk, léteznénk. Az államtitkár úr expozéja tényleg lényegesen rózsaszínűbbre sikerült, mint ami a valóságos helyzet, vagy mondjuk, egy rózsaszín szemüvegen keresztül nézte Magyarországot.

Őszintén szólva már kísértést éreztem, hogy a kétperces gomb megnyomásával beleavatkozzak abba a vitába, ami a '97-es hibára mutogatással foglalkozott. Rendkívül elegánsnak tartanám, ha kormánypárti oldalon kormánypárti képviselő vagy ne adj' isten, éppen az államtitkár úr egyszer őszintén szembenézne, az ez által a kormány által elkövetett hibákkal. Mert lehet azt mondani, hogy 1997-ben nem kellett volna a Munkaügyi Központ alá bevonni az OMK fő tevékenységét és kutatóintézetet csinálni a régi OMK-ból, de azt gondolom, egy ilyen vitában, egy kormányzati ciklusnak a harmadik évében talán egy-két mondatot érdemes lenne arról is beszélni, hogy 1998 óta mi történt a foglalkoztatáspolitikában.

Talán érdemes felidézni, úgy áll össze a kép az ember fejében, hogy nem volt a kormánynak, talán máig nincs koncepciója arra, hogy mit is akar a foglalkoztatáspolitikával. Egy huszáros döntéssel megszüntette a Munkaügyi Minisztériumot, szétvágta, kettévágta azokat a feladatokat, amelyek korábban a Munkaügyi Minisztériumnál jelentek meg, részben a Gazdasági Minisztériumhoz, részben a Szociális és Családügyi Minisztériumhoz helyezve ezeket a feladatokat; hogy aztán egy bizonyos idő elteltével elvegye a Szociális és Családügyi Minisztériumtól a feladatokat, bepasszírozza a Gazdasági Minisztériumba, majd a kormányzati ciklus harmadik évében eljusson oda ez a fejlődési folyamat, hogy most akkor onnan is kiveszi a feladatot - illetve ezzel az általános indoklásban megfogalmazott érveléssel, hogy érdemes a stratégiai és az operatív feladatokat szétválasztani, és ezért létrehozni egy hivatalt -, és ezzel most egy harmadik etapba helyezi mindazt, amivel a foglalkoztatáspolitikában kísérletezik. Merthogy ez nem egy átgondolt, következetes koncepció, azt gondolom, ezt hosszabban bizonygatni nem is kell. Egyébként a magunk részéről azzal, hogy a stratégiai jellegű feladatokat és az operatív jellegű feladatokat érdemes szétválasztani - azt gondolom, nem árulok el titkot -, egyet lehet érteni.

A kérdés: hogyan oldja meg ez a törvénymódosítási csomag ezt a bizonyos szervezeti átalakítását, és erről már olyan nagyon sok jót nem lehet elmondani. Talál egy tulajdonképpen rokonszenves elnevezést ennek az új hivatalnak, amikor foglalkoztatási szolgálat címen helyezi el ebben a törvényben - ez valahol rímel az európai gyakorlatra, hiszen nagyon sok országban szolgálatként fogják fel a munkaerő-piaci szolgáltatásokat. Azt gondolom, ez egy korszerű felfogás, és érdemes lenne ebbe az irányba haladnunk magunknak is. De ha azt nézem, hogy a tartalma micsoda annak, ami megvalósul e törvény egyes paragrafusaiban, akkor azt gondolom, minimum az ellentmondásokra érdemes rávilágítani, ugyanis semmilyen konkrét, kézzelfogható új szolgáltatási elemet ez a törvénymódosítási csomag nem tartalmaz. Ellenkezőleg: ha mindent összerakunk, ami ebben a javaslatban benne van, akkor nekem olybá tűnik, hogy éppen a bürokratikus elemek erősödnek most ennek a törvénymódosításnak a következtében is. Ennyit általában a szervezeti struktúra átalakításáról.

Nagyon elegáns lenne, ha önkritikus hangokat is lehetne kormányzati oldalról hallani, legalább olyan elegáns, mint amikor ellenzéki oldalon egy ellenzéki képviselő - ahogy ezt tette előttem Tardos Márton - a tudós bölcsességével fogalmazza meg a megfontolt állításait.

Van néhány elem, amit én magam is támogathatónak tartok ebben a módosítási csomagban. Ilyen az, amire itt többen utaltak büszkén, hogy támogatja a javaslat a gyermekvállalás után a munkaerőpiacra visszatérő anyák képzését, átképzését. Szerintem is a munkaerőpiacon hátrányos helyzetben vannak azok az anyák, nők, akik néhány évre kiesnek. Ha gyesre vagy gyedre mennek, akkor csak három évig, ha mondjuk, három gyereket vagy háromnál több gyereket vállalnak és gyetet vesznek igénybe, akár nyolc évig vagy még tovább is kieshetnek, és bizony ilyenkor elkel a segítség képzés, átképzés formájában.

De azt gondolom, jó néhány másik társadalmi rétegcsoport van, akiknek ugyanúgy elkellene a segítség, mint ahogy a gyesen lévő anyáknak, ezért szeretném felhívni a figyelmet arra a másik nagyon hátrányos helyzetű rétegre, akiket életkori diszkrimináció ér a munkaerőpiacon, amire a szabad demokraták egy idő óta próbálják ráirányítani a figyelmet. Azt gondolom, általában negyven év felett kellene segítséget nyújtani egy ilyen hivatalnak az átképzéshez, továbbképzéshez; mint ahogy a rokkantnyugdíjon lévő, alacsony rokkantosítási fokozattal ideiglenesen rokkantosított emberek átképzéséhez is nagyon fontos lenne segítséget nyújtani.

Befejezésül hadd szóljak néhány szót arról, ami az én olvasatomban is a legkritikusabb ebben a javaslatban, néhányan érintették előttem: ez a "munkanélküli"-definíció újraszabása, újrafogalmazása. Ez a törvényjavaslat hat pontban fogalmazza meg, hogy kit is lehet majd a jövőben munkanélkülinek tekinteni. Természetesen a definíció értelme, lényege az, hogy törvénybe iktassa a munkanélküliek együttműködési kötelezettségét. Ez a hat pont a következő: munkaviszony létesítéséhez szükséges feltételekkel rendelkezik - ez természetes -; oktatási intézmény nappali tagozatán nem folytat tanulmányokat - ez jelenleg is benne van a hatályos törvényben -; öregségi nyugdíjra nem jogosult; alkalmi foglalkoztatásnak minősülő jogviszony kivételével munkaviszonyban nem áll és egyéb kereső tevékenységet sem folytat - ez is rendben van -; az 5. pont azt mondja, hogy elhelyezkedése érdekében együttműködik a munkaügyi központ kirendeltségével, illetve a 6. pont: akit a munkaügyi központ kirendeltsége munkanélküliként nyilvántart.

Ezek után definiálja a törvény 58. §-a azt is, hogy ki számít együttműködőnek, és itt megint hat pontban van felsorolva mindenféle követelmény, onnan kezdve, hogy bejelentkezik valaki, legalább három havonta, illetve meghatározott időpontban jelentkezik, a felajánlott munkahelyi lehetőséget mérlegeli, sőt elfogadja, amennyiben megfelelőnek minősíti - nem ő, hanem a hivatal. Ha mégsem, szóval ha bármelyik feltételnek nem felel meg, akkor az 58. § (5) bekezdés d) pontja szerint törlik a nyilvántartásból. Ebben a három idézett szakaszban, illetve bekezdésben szentesíti a kormány azt a gyakorlatot, hogy hogyan lehet munkanélkülitől megszabadulni. Azt gondolom, hogy ezen az úton statisztikát javítani meglehetősen nagy sikerrel, eredményesen lehet majd, ehhez képest viszont az országnak és a munkanélküli-foglalkoztatási kérdésnek az igazán kritikus pontja (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a tartósan munkanélküliek sorsa, hogy velük mi történik, és amit itt idéztem, az arra bizonyság, hogy róluk ez a kormány lemond.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

(21.40)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Asztalos Ildikó képviselő asszony, az SZDSZ képviselője.

 

T. ASZTALOS ILDIKÓ (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ma este olyan törvénytervezetről beszélünk, amely az ország lakóinak, polgárainak a közérzetét jelentősen befolyásolja, és nagyon sok helyen jelentős feszültségeket okoz. Persze megengedem, amit az államtitkár úr mondott, hogy van az országnak olyan területe, ahol bizony a munkavállalók bőven válogathatnak a munkahelyek között és a munkáltatók nem találnak munkavállalókat, de ezzel szemben természetesen van az országnak olyan területe is, ahol ez a helyzet nem igaz. Ennek az az oka természetesen, hogy az ország különböző területeinek, térségeinek a gazdasági ereje más és más. Éppen ezért a különböző munkáltatói szervezetek esetleg másképpen ítélik meg egy-egy területen a munkanélküliséget, a foglalkoztatást. Ez azért van, mert az ország, ha nagyon sarkosan fogalmazunk, kettészakadt állapotban létezik.

A parlament előtt lévő törvényterveznek tulajdonképpen van egy szervezetátalakítási része, én erről nem kívánok részletesen beszélni, mert két szabad demokrata képviselőtársam, Tardos Márton és Béki Gabriella erről már részletesen szólt előttem. Arra szeretném tulajdonképpen a figyelmet felhívni, hogy a szervezeti változáson túl egy strukturális kérdéskörrendezést is meg kellene a törvénytervezetnek valósítania, ezt tulajdonképpen csak érinti ez a törvénytervezet, hiszen néhány esetben pozitív megfontolásokat rögzít.

Magyarországon ma a munkanélküliek jelentős része szakképzetlen, egyharmaduk általános iskolai vagy annál alacsonyabb végzettséggel rendelkezik; ugyanez a csoport a foglalkoztatottaknak mindössze 16-18 százalékát teszi ki. A szakmával rendelkező munkanélküliek jelentős részének szakképzettsége a munkaerőpiacon nem bizonyul hasznosíthatónak; a munkanélküliek több mint egyharmada, a férfiaknál közel 44 százaléka szakmunkásképző iskolát végzett. Magas továbbá a középfokú végzettséget és egyben szakképesítést adó iskolai végzettséggel rendelkezők munkanélkülisége is. A középiskolával és a felsőfokú iskolával rendelkező munkanélküliek száma elenyésző; az utolsó két típusú munkanélküli tulajdonképpen nagy eséllyel pályázhat foglalkoztatási lehetőségre a munkaerőpiacon.

Béki Gabriella képviselőtársam említette már a 40 év fölötti munkanélküliek helyzetét, ami több mint problematikus, hiszen a munkanélküliek közel 33 százalékát teszi ki a 40 év feletti munkanélküliek aránya. Ez tulajdonképpen azért jelentős dolog, mert 40 éven túl jelentősen romlik az esély a foglalkoztatásra, a munkahely megtalálására. Ez is veszélyezteti a családokat, ez is jelentős károkat okoz természetesen nemcsak az egyénnek, hanem a családnak és a környezetének is.

De ha egy másik struktúrát szemlélünk, nevezetesen a depressziós régiók munkanélküliségét, akkor azt mondhatjuk, hogy a munkaerőpiacon mutatkozó élénkülés még nem jelent igazi álláslehetőséget ebben a térségben, nem jelent megélhetési biztonságot, inkább átmeneti közhasznú munkát. Az állástalanok bő egyharmada részesül munkanélküli-segélyben, jövedelempótló támogatást a munkanélküliek 39 százaléka kap, 31 százaléka pedig semmilyen ellátásban nem részesül. Mindezen gondok kezelését csak egy hatékony, kevésbé bürokratikus, flexibilis szolgáltató szervezet tudná ellátni.

Azzal tulajdonképpen egyetértek, amit az államtitkár úr mondott, hogy az új évezred küszöbén új kihívásoknak kell megfelelnünk, és az új kihívások között természetesen az is ott van, hogy ezeket a strukturális kérdéseket megpróbáljuk kezelni, és megpróbálunk az ezekben a struktúrákban munkanélkülivé vált polgároknak valamiféle esélyt kínálni arra, hogy a munkanélküliségük megszűnjön. Tehát az ilyen rendszernek, amelyről gondolkodhattunk volna, a munkanélküliség veszélyeinek fokozottan kitett emberek számára kellene megoldási lehetőségeket nyújtania. Természetesen ehhez egy új szemléletű törvényre lenne szükség, ennek a strukturális kérdésnek a részletesebb, sokkal átgondoltabb kezelését kellene tartalmaznia.

Az biztosan nem megoldás, hogy a nyilvántartásból töröljük a munkanélkülieket, mert ez a társadalmi problémákat még nem oldja meg. Természetesen a Gidai képviselőtársam és a Béki Gabriella képviselőtársam által említett rokkantnyugdíjasokat és az egyéb, kényszernyugdíjazással kapcsolatos strukturális problémákat is említhetném, azonban azt szeretném általánosságban leszögezni, hogy ettől a törvényjavaslattól a munkanélküliek nagyobbik részének a helyzete valószínűleg nem lesz jobb. Nem jutnak majd hamarabb információhoz, nem oldódik meg a tartósan munkanélküliek visszavezetése a munka világába, és ez ma kulturális, társadalmi kérdés is Magyarországon, és a további fejlődésünknek esetleg gátja is lehet.

Én tulajdonképpen ennek a strukturális, rendszerbeli problémának a nem megfelelő hangsúlyozására szerettem volna képviselőtársaim figyelmét felhívni. Úgy gondolom - mint ahogy Filló képviselőtársam mondta már, ez a törvény többfajta átdolgozáson esett át tíz év alatt -, arra a fajta átgondolásra, amiről én most beszéltem, hamarosan sort kell keríteni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Gidai Erzsébet asszony, a MIÉP képviselője.

 

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Köszönöm szépen, elnök úr. Képviselőtársaim! Szeretném még egyszer hangsúlyozni, és Asztalos Ildikó hozzászólása is erre ösztönzött, hogy az átképzés költségeiből lényegesen nagyobb szerepet kell vállalni a 30 év feletti korosztálynál is.

Ha végiggondoljuk, Magyarországon általában megoldatlan a felnőttképzés. Tehát aki ma 23-24 éves koráig nem kerül be, mondjuk, felsőoktatási intézménybe vagy nem tud továbbtanulni, utána ez egyszerűen lehetetlen, mert nem tud megfelelni a felvételi követelményeknek, hogy továbbtanuljon; nincs megoldva számukra a továbbképzés lehetősége. Jómagam nagyon régóta egyetemi tanárként dolgozom, s az ember egyszerűen szembesül azzal, hogy ha valaki 18 és 25 éves kora között nem tudott elvégezni egy felsőoktatási intézményt vagy nem tudott valamilyen szakmát megtanulni, utána reménytelen és lehetetlen a továbbképzésének a megoldása is.

Ezért amikor arról van szó, hogy keresetkiegészítésképpen vagy támogatásképpen jelenjen meg a munkanélküliek esetében a továbbképzés vagy az átképzés költségeinek a támogatása, akkor ez kiemelten fontos kérdés a 30 év fölötti korosztálynál is. Hadd mondjam továbbá, hogy a 40 éven felüliek elhelyezkedése szinte lehetetlen, ha ezt kormányzati feladatképpen nem karolják fel és nem támogatják. A külföldi cégek nem vesznek fel vagy nagyon nehezen vesznek fel 40 éven felüli korosztályt, míg a 30 év körüliek átképzési költségeit is nemegyszer finanszírozzák. Utána egyszerűen tartósan munkanélkülivé válik, márpedig 8-10 év rendkívül hamar eltelik egy ember életében; ennek a korosztálynak vannak az iskolás korú vagy továbbtanuló gyerekei, és lehetetlen, hogy a követő generációnak is továbbadják ezeket a rendkívül súlyos társadalmi problémákat, amelyek a családok szétesését jelentik.

 

 

(21.50)

 

Nem lehet rábízni, hogy majd a munkanélkülivé vált szakmunkás vagy a diplomás 60-70 ezer forintért átképzi magát. Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Göndör István úr, az MSZP képviselője.

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Elnézést kérek, de korábban nem reagáltam Bernáth Ildikónak egy kétperces hozzászólására. Most elmondom, hogy pont azért kértem szót, mert személyesen kipróbáltuk, tapasztaltuk. A mai tapasztalatom is az, hogy igenis vannak fiatal édesanyák, akik már úgy tervezik a gyerekszülést, az otthon töltött időt, hogy valamilyen átképzésen részt vegyenek. Tehát ezért mondom azt, hogy ha meg akarjuk oldani a problémáikat, akkor ezt engedni kell, nem korlátozni.

Amiről beszélni akarok - és a mai vitában még nem esett erről szó -, a gazdasági kamarák szerepe. Teszem ezt azért, mert a Gazdasági Minisztérium a gazdája a gazdasági kamaráknak, jelesül Sümeghy képviselő úr, aki ebben elévülhetetlen érdemeket szerzett magának, és ott kapott státust. Én most tisztelettel szeretném felhívni az államtitkár úr figyelmét; én figyeltem, és a miniszterelnök úr nem is olyan régen már megdicsérte a gazdasági kamarákat, hogy a kormány szándéka szerint alakul a sorsuk, megtörtént a tisztújítás. Tehát talán meg lehetne fontolni, hogy e törvénynél a gazdasági kamarák is kapjanak szerepet. Talán ma már ez elfogadható, hogy tényleg újra megfelelő súllyal és megfelelő lehetőségekkel bírjanak a kamarák. Azt hiszem, hogy tudnak mit hozzátenni e törvény kapcsán a foglalkoztatási kérdésekhez, és valóban segíthetnek abban, hogy hol kell támogatásokat adni.

Itt akarok átlépni arra a területre, hogy én érzek némi ellentmondást, államtitkár úr, a hatályba léptetés paragrafusában szerepel egy ilyen, hogy 2002. január 1-je, az indoklásban pedig az szerepel, hogy a kétéves költségvetés. Ha ezt valósnak elfogadnám, akkor ennek nem 2002. január 1-jének, hanem 2003. január 1-jének kellene lennie, mert a kétéves költségvetés 2002... (Pillanatnyi szünetet tart.) Bocsánat! Szóval, ez a gondom, hogy ilyen megfogalmazások vannak ebben a paragrafusban, a 4. §-ban, hogy munkahelyek teremtése, támogatása és szerkezetátalakítás. Ezért mondtam egy korábbi kétpercesben, hogy ezek csak gyönyörű szlogenek, de valójában hosszú ideig nem történik még semmi.

Szeretnék beszélni arról, és szeretném a képviselőtársaim figyelmét felhívni arra, hogy nagyon sokat beszéltünk ebben a Házban az átláthatóság kérdéséről. Szeretném felhívni az önök figyelmét arra, hogy miként lehet a kamattámogatást egyszerűen a vezetőre bízni, azt, hogy méltányosságot gyakoroljon. Én szószólója vagyok annak, hogy lehetőség szerint minden törvényben legyen mód arra, hogy valaki méltányosságot gyakoroljon, de én azt szeretném, ha egyszer ezt törvénybe iktatjuk, hogy ez olyan formában legyen, amely mindenki számára átlátható és bizalmat teremt. Azt gondolom, ha létezik egy fórum, amely odaítéli a forrásokat, akkor a méltányosság gyakorlását ugyanúgy ne egy ember kezébe tegyük, hanem lehetőség szerint ezt egy grémium döntse el, mérlegelve az összes körülményt.

Szeretnék még egy dolgot felvetni, az együttműködés kérdését. Kérem, hogy vizsgálják meg a törvényjavaslatban - én nem teszem meg, majd a részletes vitában esetleg módosító indítvány kapcsán tételesen elmondom -, hogy még a törvényjavaslaton belül is koherenciaprobléma van. Tisztelettel ajánlom a figyelmükbe, hogy az egyik helyen az együttműködés nyolc napon belüli, a másik helyen azonnali bejelentési kötelezettséget ír elő. Azt gondolom, hogy valóban van mit tenni ezzel a törvényjavaslattal, és tényleg csak módosító indítványokkal tehető részben olyanná, hogy megfeleljenek azoknak a célkitűzéseknek, amelyeket az államtitkár úr elmondott. Azonban én szkeptikus és bizalmatlan vagyok, ezért mondom azt, hogy lehet, hogy nem alkalmas általános vitára, mert tudom, hogy hiába fogunk benyújtani módosító indítványokat, ezek közül nagy valószínűséggel egyetlenegyet sem fognak elfogadni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Glattfelder Béla államtitkár úr.

 

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Néhány tévedést szeretnék eloszlatni.

Először is a képviselő asszony kifogásolta a munkanélküli fogalmának új meghatározását. Tudni kell, hogy ez a meghatározás annyiban változtatja meg a jelenlegi helyzetet, hogy a jövőben az eddigiekkel szemben nem kell majd munkanélküliként nyilvántartani azt a személyt, aki nem fogadja el azt a munkahelyet, amelyet a munkaügyi kirendeltség számára felkínál. A javaslat itt nagyon szigorúan fogalmaz, mert azt mondja, hogy azt a munkahelyet kell elfogadnia a munkanélküliként nyilvántartottnak, amely munkahely megfelelő, vagyis nem a munkaügyi hivatal kirendeltsége szerint megfelelő, hanem a törvény által megfelelőnek tekintett munkahely. Érdemes megnézni, hogy ez milyen szűk lehetőségeket ad a kirendeltség számára.

Nézze, itt tulajdonképpen arról van szó, hogy mit akarunk, hogy mivel foglalkozzanak a kirendeltség munkatársai. Azzal foglalkozzanak, hogy bürokratikus tevékenységet végeznek, nyilvántartásokat vezessenek, statisztikákat készítsenek, és olyan személyekkel foglalkozzanak, akik a törvénynek megfelelő felkínált munkahelyeket nem fogadják el, vagy azt szeretnénk, hogy a munkatársak azzal foglalkozzanak, hogy ténylegesen próbálják az üres álláshelyeket munkanélküliekkel betölteni. Én az utóbbit szeretném. Én azt szeretném, ha a kirendeltségek munkatársai azzal foglalkoznának, hogy a tényleges munkanélküliek számára munkahelyeket hajtsanak fel. Ezért meg akarom őket szabadítani azoktól az adminisztratív feladatokról, amelyek jelenleg megakadályozzák őket abban, hogy ezt a munkát hatékonyan végezzék.

Éppen ezért szükséges az a módosítás, amelyet olyan érzelmes hangon ön kifogásolt, és éppen ezért nem igaz, amit önök megfogalmaztak, miszerint a törvényjavaslat az adminisztratív irányba tolja el a szervezetet. Ez a módosító szándék is arra utal, hogy éppen ellentétes céljaink vannak.

Másrészt szeretném elmondani, hogy ma mindenki kaphat képzési, átképzési támogatást. A törvényjavaslat néhány csoportot kiemel, akikre vonatkozóan azt mondja, hogy az ő esetükben különösen rugalmasan lehet eljárni, mert különleges megkötöttségek, korlátok nélkül lehet számukra képzési támogatást adni. A helyzet az, hogy mindenki kaphat képzési támogatást, azok is, akik nem ezeknek a csoportoknak a tagjai, csak az ő esetükben a megyei munkaügyi tanácsok a decentralizált forrásokból az általuk elhatározottaknak megfelelő módon szervezhetnek ilyen átképzési, képzési programokat. Ezeknek a területi munkaügyi tanácsoknak egyébként a helyi kamarák is a tagjai, ilyen módon, Göndör képviselő úr, a kamarák területi szervei eddig is és ezután is részt vesznek a Munkaerő-piaci Alap forrásainak felhasználásáról szóló döntésekben.

Köszönöm szépen a szíves figyelmüket és megértésüket. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

ELNÖK: Megkérdezem, kíván-e még valaki hozzászólni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok, az általános vita lezárására, a módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében a pénteki ülésnap végén kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyar Köztársaság Országgyűlésének Házszabályáról szóló 46/1994. (IX.30.) számú országgyűlési határozat módosításáról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája. Az ügyrendi bizottság önálló indítványát H/3480. számon, az alkotmányügyi bizottság ajánlását pedig H/3480/7. számon kapták kézhez. Megkérdezem a hatáskörrel rendelkező alkotmányügyi bizottságot, kíván-e előadót állítani. (Senki sem jelentkezik.) Úgy látom, hogy nincs jelentkező.

Tisztelt Országgyűlés! Indítványozom, hogy a benyújtott módosító javaslatok számára figyelemmel a részletes vita egyetlen szakaszból álljon.

 

 

(22.00)

 

Aki egyetért a javaslattal, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a jelenlévők többsége egyetért a javaslattal.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1-4. pontjai tekintetében. Kérdezem, hogy kíván-e valaki felszólalni. Tóth András képviselő úr nyomta meg a jelentkezőgombot. Megadom a szót.

 




Felszólalások:   68-106   106-184   184-194      Ülésnap adatai